ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5028. Donderdag 15 Januarij 1885. Ms,e Jaarg. Verschijnt DINGS DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte bereke11^. REGTHEBBENDE op een stuk van een greinenhou- ten MAST, lang 5 meter en een defectie SLOEP (eiken hout) gemerkt 380, opgevischt bp Borrendamme, worden voor de tweede maal opgeroepen zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien de voorwerpen als strandgoed zijn aangebragt. De Liberale Unie. Eenige wakkere mannen te Amsterdam, de mannen van Burgerpligt, hebben bet denkbeeld opgevat (het was hun door eenige Arnhemsche keeren aanbevolen) om het initiatief te nemen tot de oprichting eener Liberale Unie, dat is tot zamenvoeging en vereeniging van de beste liberale krachten in het gansche vader land. Groote zaken moeten in het klein worden be gonnen. Omdat het onmogelijk was op eenmaal alle liberale kiesvereenigingen in den lande bijeen te roepen, heeft Burgerpligt van Amsterdam zich aanvankelijk tot de vier liberale vereenigingen in de drie voornaamste steden des lands, Burgerpligt en de Vrijzinnige Kiesver eeniging te Rotterdam, de Grondwet te Amsterdam, en de Grondwet te 's Gravenhage gewend om, wanneer het bleek, dat tusschen de besturen der kiesvereenigingen eenstemmigheid was verkregen, een stap verder te gaan en dan ook de overige liberale kiesvereenigingen in het land in deze zaak te betrekken. De bedoeling der oprichters was eene Liberale Unie te grondvesten, welke door alle geoorloofde middelen van voorlichting en zamenwerking den staatkundigen invloed der ker kelijke partijen zou bestrijden en de toepassing dei- liberale beginselen zou bevorderen. Oppervlakkig zou men zoo meenen, dat eene derge lijke vereeniging alles heeft, dat zich aanbeveelt. Ver- eenigd optreden tegen den vereenigden vijandis het niet juist dit, wat blijkens de ervaring der jongste verkiezingen aan de liberale partij tot een plicht is voorgeschreven De bedoeling toch der oprichters is volstrekt niet, aan eenige plaatselijke kiesvereeniging de wet te stellen, kandidaten op te dringen, zoo als dit de anti-revolutionaire Unie doet, die voor ieder district den kandidaat, ja de geheele verkiezing gereed maakt. De Liberale Unie wil geene onderdrukking dei- plaatselijke openbare meening, maar zamenwerking zooveel mogelijk van alle deelen der liberale partij, thans over het geheele land verstrooid, om daardoor te geraken tot eenheid van beweging en eenheid van streven. Op die wijze zou de stichting der liberale Unie een centraalpunt van bespreking, inlichting en, wanneer daaraan behoefte bleek te bestaan, van voor lichting kunnen zijn. Zulk een aanlokkelijk denkbeeld zou denkt men mis schien overal in ons land ingang hebben gevonden. De mannen, die zich aan het hoofd der beweging heb ben geplaatst, behooren tot de keurbende der liberale partij. De poging, welke de heer Keuchenius dadelijk in de Tweede Kamer deed om de liberalen te over reden zich van aansluiting te onthouden, kon voor hen, zou men meenen, juist een prikkel tot medewerking en verbroedering zijn. Intusschen neemt men het vreem de schouwspel waar, dat van verschillende zijden stem men opgaan om te waarschuwen met de Unie mede te gaan. Er waren er onder de liberalen altijd, die liever afbreken dan opbouwen. Ook bij deze gelegen heid blijven zij niet achter en komen met allerlei vreemdsoortige redeneeringen opdagen. Laten wij die redeneeringen eens meer van nabij bezien, en onderzoeken of zij werkelijk den toets van een bedaard onderzoek kunnen doorstaan. Niets ge makkelijker dan tegen welke zaak ook bezwaren uit te vinden, uit te meten, op te hoopen, maar hoe vaak ge beurt het, dat de papieren bergen van bezwaren bij de minste aanraking als kaartenhuizen instorten. Tri de eerste plaats beweert men, dat de meeste reglementen en statuten van plaatselijke kiesvereenigin gen op het beginsel van autonomie geschoeid zijn, niet van aansluiting aan eene liberale Unie gewagen. Meestal stellen die reglementen den eisch, dat de kandidaten die de kiesvereeniging voor openbare betrekkingen aan wijst, de vrijzinnige beginselen moeten zijn toegedaan, mannen moeten zijn van beproefde eerlijkheid, kunde en wat men al meer van den puik-liberalen kandidaat mag verwachten. Doch reglementen en statuten van kiesvereenigingen zijn geene wetten van Perzen of Meden; zij mogen gewijzigd worden en wat belet in die reglementen op te nemen een voorschrift, dat de vereeniging, ter bereiking van het doel, zich bij eene liberale Unie kan aansluiten of met andere vereeni gingen in verbinding kan stellen. Dit bezwaar is dus van iedere beteekenis ontbloot. Een tweede bezwaar acht men hierin gelegen, dat de Liberale Unie plan heeft „den invloed der kerke lijke partijen" te bestrijden. Er zijn reeds stemmen opgegaan, om die woorden uit het schema te verwijderen, en de heer Coninck Lieftinck, vice-president van den hoogen raad, heeft dezer dagen in het Amsterdamsch Handelsblad een heftig woord gesproken (dat de Arn hemsche Courant zich haastte over te nemen) om aan de liberalen te beduiden, dat hun anti-kerkelijk stre ven, hen reeds de medewerking van velen, die vroeger onder de liberale gelederen streden, heeft doen ver liezen. De heer Coninck Lieftinck zinspeelt hier op de beweging ten einde den verplichten eed uit onze wetgeving te doen verdwijnen en toevallig staat aan het hoofd der Unie, de Amsterdamsche advo caat en redenaar Levy, die nu juist een jaar geleden zijn beroemd pleidooi tegen den eeddwang ten aanhoore van den Hoogen Raad en den heer Coninck Lieftinck heeft uitgesproken. Maar, indien wer kelijk blijken mocht dat over de eedsquestie de liberalen zóó verschillend dachten, dat de opheffing van de__eeds- verplichting eene scheuring in de liberale partij zou ten gevolge hebben, dan zal vooreerst de eedsquestie niet behooren tot de beginselen, die de Liberale Unie in hare vaan ontplooien zal. Maar mag zij daarom niet getuigen van haar anti-kerkelijk streven Zonderling is het, dat meest volgelingen van den staatsman in ruste, Kappeyne, zich thans tegen dit;streven verzetten, terwijl juist die staatsman, vóór hij Minister werd, in de Tweede Kamer in zijne vermaarde rede„wij moeten stelsel tegenover stelsel plaatsen", dr. Kuyper, toen lid der Kamer, den handschoen toewierp. Ieder, die niet blind is, moet het, dunkt ons, kelderen klaar voor oogen staan, dat ons land en onze vrijheid be dreigd worden, door het in onderscheiden punten broederlijk zamengaan op staatkundig gebied van de anti-revolutionairen en katholieken. Aan het dry ven der kerkelijken hebben wij het te wijten, dat de Tweede Kamer „om" is. En men stelt aan de Liberale Unie den eisch, dat zij fnuiking van den veldwinnenden in vloed der clericalen op de achterhoede zal plaatsen Wy gaan verder. Zij, die dit beweren, zyn niet con sequent. Zij moeten dan ook niet toelaten dat de Liberale Unie wèl voor de liberale beginselen zal ijveren zij moeten niet gedoogen, dat de liberale kiesvereenigingen blijven voortbestaan, want de liberale beginselen zijn van nature anti-clericaal. Men onderscheide toch twee zaken, die hemelsbreed van elkander verschillen. Den godsdienst bestrijden de liberalen niet. Echte oprechte godsdienst vindt men onder de liberalen zeker niet minder dan onder de clericalen. Waartegen verzetten de liberalen zicli echter Tegen de inmenging der kerk in staatzaken, tegen overrompeling van den Staat door de kerk. De liberalen willen dat de Staat heersche over de kerk, de clericalen dat de kerk heersche over den Staat. En hoe zouden wij, liberalen, onze eigene beginselen kunnen verstaan, wanneer wij niet terzelfde tijd die der tegenpartij poogden te bestrijden? Vóór de vrijheid is tegen dwang, allereerst tegen gees telijken dwang. Wat redeneert men in de laatste plaats is van deze Liberale Unie te verwachten? Welk heil voor spelt zij ons Is het niet het' najagen van een her senschim? Is het niet het zoeken naar de quadratuur van den cirkel Een Liberale Unie zegt men onderzoekt liberale eenheid: waar is zij thans onder de liberalen ergens te vinden? Over alle zaken zijn zij verdeeld, over alle beginselen twisten zij. Hoe tal loos zijn de meeningen der liberalen bijv. omtrent het stemrechtKomt de herziening van het belasting stelsel ter sprake, dan berijdt ieder liberaal zijn stok paardje. Zelfs onder de liberalen kan men voorstanders van indirecte belastingen vinden. Eindeloos zegt men is de verscheidenheid der liberale beginselen; nooit zooveel verwarring als thans De opmerking is misschien onberispelijk juistde redenering is het niet. Juist omdat nooit de verwarring grooter wa^, juist daarom is het eindelijk noodig, dat er naar loutering en zuivering gestreefd worde, dat aan het licht kome, hoe de meerderheid onder de li beralen in Nederland over de verschillende vragen van den dag, over belastinghervorming, stemrecht, lands verdediging, straks ook over grondwetsherziening denke. Als er in de liberale partij geene verdeeldheid heerschte, was er geene Unie noodig, want van toe nadering kon dan geen sprake zijn. Maar nu de ver schilpunten zoo groot zijn, dat het individualisme nog meer dan het clericalisme, de liberale partij dreigt te vernietigen, nu is het niet alleen wenschelijk, maar noodzakelijk, dat geestverwanten zamenkomen, zamen- spreken, zich met elkander verstaan en de wil der meerderheid het richtsnoer, het kenmerk, de strijdleus worde der liberale partij. „Verwondert ge u dan zóó", schreef reeds jaren geleden de hoogleeraar Buys, „dat in de Tweede Kamer, de partijen zelve zóó verdeeld zijn Zij weerspiegelen slechts de verdeeldheid, welke bi) de natie bestaat." Ook die opmerking was volkomenguist. Maar is dan niet eindelijk de tijd aangebroken om van onder op verbetering aan te brengen? De liberale partij zal één zegen zijn in de Kamer, als zij één is in het land. Het ware dus wel te wenschen dat de plaatse lijke liberale kiesvereenigingen in Nederland, zich uit eigen beweging aan de Liberale Unie mochten aansluiten. Nieuwstijdingen. Slwurtfea. In de straten van St-Louis (Ver. St.) ziet men sedert geruimen tijd onder de straatreinigers een oud soldaat, die in den burgeroorlog tusschen de Noorde lijken en Zuidelijken door een schot in het linkerbeen getroffen werd, dat hierom afgezet moest worden. Aan het ondereind van het houten been, dat hem er voor in de plaats werd gegeven, heeft de invalide nu een bezem weten te bevestigen, en onvermoeid, veel vlugger dan anderen, en zelfs niet zonder zekeren zwier, beschaamt hij door zijn werk al zijne kameraden. Dat de opvoeding der jonge dames in Amerika tegenwoordig niets te wenschen overlaat, zal wel niet in twijfel meer getrokken worden als men het vol gende gelezen heeft. In het jonge dames-instituut te Cincinati wordt ook de kunst van bevallig slapen geleerd. De directrice motiveerde deze nieuwigheid als volgt „Hebt gij er wel eens aan gedacht," zeide zij, „dat wij een derde van ons leven slapend doorbrengen Hebt gij er wel eens aan gedacht hoe gij er uitziet als gij slaapt? Welnu, een meisje moet er altijd zoo net en bevallig mogelijk uitzien, geheel afgescheiden van hare toekomstige positie als getrouwde vrouw. Daarom heb ik in mijn prospectus de kunst van bevallig te slapen opgenomen. Vele dames hebben, bij voorbeeld, de slechte gewoonte van bij het slapen den mond open te houden, en het afschuwelijk snurken, dat voor een vrouw allerminst past, is daar het gevolg van. Ik leer de meisjes hare lippen vóór het inslapen op eene be vallige wijze te sluiten, en des noocïs te dien einde in een handspiegeltje te zien. Zij mogen het hoofd ook niet te diep in het kussen leggen, want daar door zou de mond zich onwillekeurig openen zoodra de spieren ontspannen zyn. Ik druk haar op het hart voor de nachtrust even zorgvuldig toilet te maken als voor den dag. Het nachtgewaad moet net en smaakvol zijn, dus vervalt de verschrikkelijke nacht muts geheel en al. Het haar moet in geen vasten knoop gelegd worden, maar luchtig en los opgemaakt zijn, met inachtneming van ooglijkheid en gemak. Hare houding en ligging in bed mag evenmin stijf en on bevallig wezen, als haar tred en bewegingen over dag en ik onderrigt de jonge dames zoo, dat zij op elk uur van den dag en den nacht door hare familie-leden overvallen kunnen worden. Zij zullen zich altijd be koorlijk voordoen en de aanvankelijk gedwongen be valligheid wordt spoedig eene gewoonte." Wij zijn er benieuwd naar welk vak nu aan de beurt ligt. Yan een vreeselijke marteling leest men in de „Courrier des Etats-Unis." Een zestigjarige landbouwer, Marling genaamd, die sedert langen tijd een eenzaam gelegen hoeve bewoont op acht mijlen afstand van Wheeling in westelijk Virginia, is des avonds in zijne -woning door drie gemaskerde mannen aangerand nadat deze de deur opengebroken en den weg naar Marlings slaapvertrek hadden gevonden. Marling, of schoon ongewapend, worstelde gedurende eenigen tijd met zijne aanvallers, maar een slag op het hoofd deed hem in onmagt vallen. Men bond zijne armen en beenen met een touw vast en stak hem een prop in den mond om hem het schreeuwen te beletten. Na eerst de zakken van Marling doorzocht te hebben, waarin de dieven een 'honderd dollars vonden, doorsnuffelden zij alle hoeken en kasten, echter zonder eenig succes. De dieven staakten van tijd tot tijd hun arbeid om Mar ling opverschrikkelijke wijze te martelen. De prop werd hem uit den mond genomen om te kunnen zeggen waar hij zijn geld had geborgen. Toen hij verklaarde geen ander geld in zijn woning te hebben, dan zij had den gevonden, werden zijne armen en beenen met een gloeienden kachelpook gebrand. Na deze handeling meermalen herhaald te hebben, kookten zij eene hoe veelheid vet en goten dit druppelsgewijze op den naakten rug van den ongelukkige. Drie uren duurden deze martelingen, waarna de dieven Marling buiten bewustzijn lieten liggen. Den volgenden dag kwam een landbouwer, die een rekening met Marling had te rege len, en vond hem in dezen toestand. Een geneesheer werd geroepen, die weinig hoop op herstel gaf. Mar ling is weder bij kennis gekomen en heeft het voor gevallene kunnen meedeelen. Het geld van den onge lukkige, dat tot die misdaad aanleiding heeft gegeven, was gedeponeerd bij een bankier te Wheeling. Slieiclttwb, In eene gemeente van het Graafschap Wexford, had- i den de Roomsche gemeenteleden een geestelijke, die zeer in hun smaak viel. Hy reed onder anderen ge wapend met hun mede, om hunne staatkundige ver gaderingen bij te wonen. De Bisschop keurde het daarom raadzaam, dezen Priester, Welsh geheeten, te verplaatsen. De mannen van Templetown verzochten hem te vergeefs, hun Priester te mogen behouden. Zij besloten echter het hierbij niet te laten. De deuren der kerk werden digtgespijkerd, en toen de opvolger van Pastoor Welsh den volgenden Zondag kwam om de mis te lezen, kwamen de boeren van alle kanten op, met hooivorken en zeisen gewapend, om dit te beletten. De nieuwe Priester moest aftrekken, en d e boeren hiel den eene godsdienstoefening zonder Priester. 2taÜ®. Op Woensdag den 7 dezer had er te Rome, in de daarvoor bestemde inrigting in Campo Verano, eene lijkverbranding plaats, en wel van een Priester, Msgr. Don Gaetano Savi Scarpon, die bij eigenhandig ge schreven wilsbeschikking bepaald had, dat zijn over schot aan de vlammen zoude worden prijs gegeven. Het wetsontwerp betreffende de hervorming van Napels' met het doel deze stad gezonder te maken, is met 96 tegen 21 stemmen door den Senaat aange nomen. Het werk zal 100 millioen lire kosten over tien jaren te verdeelen. De Weener berigtgever van het „Alg. Hbld." maakt melding van een ergerlijk vonnis, dat aan het „ancien régime" doet denken. Een slagersknecht te Weiner- Neudorf zag den keizerlijken jachtstoet aankomen, en liep van zyn werk af het land in, om dat voor hem nieuwe schouwspel aan te zien. Een veldwachter zag hem en hield hem aan, bewerende dat hij een aange schoten haas naliep, en dus poging tot diefstal pleegde. Werkelijk werd de man deswege tot acht dagen ge vangenis met een dag vasten veroordeeld en nam de eerste regter als verzwarende omstandigheid aan, dat hij den diefstal had beproefd in de nabijheid van den jachtstoet en in weerwil van de aanwezigheid der leden van het keizerlijk huis Gelukkig zijn er nog regterste Weenen, eninhooger beroep werd de man vrijgesproken. De vorige week heeft Bismarck in den Duitschen Rijksdag in volle ernst beweerd, dat het aanzienlijk aantal volksverhuizingen van Duitschers naar Amerika getuigt van Duitschlands toenemend matriëelen welvaartAls dat werkelijk zoo is, zegt the Econo mist", dan moet Duitschland een treurig land zijn om in te wonen, want dan zou, volgens Bismarck, een ieder slechts streven om er zoo spoedig mogelijk weder uit te geraken Het Engelsch Weekblad is echter van oordeel, dat de groote Staatsman aan zijn eigen woorden geen geloof kan hechten, en dat hij nauwelijks kan ver wachten, dat eenig denkend mensch zyn stelling kan onderschrijven. Amsterdam, 13 Jan. De goederenloods van de R. S. M. bij de Muiderpoort alhier is Vrijdag nacht door inbrekers bezocht, die waarschijnlijk met een bootje, dat voor het achterhek van Artis lag, den achterkant van het gebouw bereikt hebben en daar binnengedrongen zijn. Met hulp van een centerboor slaagden zy er in, het slot van eene deur weg te nemen, welke zij toen met een breekijzer poogden open te wringen. Daar deze echter niet week, werd het onderste ijzeren paneel uitgebroken, en hierdoor was de weg naar het espeditiekantoor vrij. Een volgend vertrek werd daarna geopend, waarna zy blijkbaar een beschot hebben willen verwijderen, hetgeen mede niet gelukte. Door het breken van een hangslot kwamen zij eindelijk bij de geldkist, het doel hunner wenschen. Maar déze stelde hunne verwachtingen teleur, daar er niets in was. In een lessenaar echter lag een bedrag van omstreeks 32, dat nu verdwenen is. Het door hen gebruikte schuitje, dat zij niet weder hebben vast gelegd, is teruggevonden. De commandant der brandweer te Amsterdam, den heer Dijekmeester, is vermoedelijk een ongeluk overko men in den nacht van Vrijdag op Zaturdag 11. kwam hij ongeveer half drie per rijtuig voor zijn woning aan de Leidsehe kadehij trad die echter niet binnen, waar schijnlijk om nog een ronde te doen, en wordt sedert vermist. 's Gravenliage ,13 Jan. In haar antwoord op de algemeene beschouwingen betreffende H. I der Staats- begr. handhaaft de Regeering haar vroegere verklaringen betrekkelijk herziening der Grondwet. Het komt haar niet aannemelijk voor kiesrechthervorming aan grond wetsherziening te doen voorafgaan. Zij bereidt echter voor een wijziging der kiestabel, tot aanvulling van de Kamer met 8 nieuwe leden in die gedeelten van het land, waar de bevolking het sterkst is toegenomen. Deze herziening zal nog in dit jaar plaats hebben. De arbeid van de grondwetsherziening behoeft daardoor niet te worden opgehouden. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer waar schijnlijk 10 February weder bijeenkomen. De milicien Van 'tN. van het garnizoen Middel burg, die zich op de Spoorboot schuldig maakte aan het ontvreemden van een gouden slot met bloedkora len, is door den krijgsraad veroordeeld tot een jaar correctioneele gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan, met ontzegging van het regt om bij de gewapende magt of als militair geëmploieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. De korporaal De R. van het garnizoen Middel burg, die op den Nieuwjaarsdag een onderofficier een slag toebragt met de sabel, is naar 's Gravenhage over- gebragt om voor den krijgsraad teregt te staan. Ter Neuzen 12 Jan. De nieuwjaarscollecte in deze gemeente heeft wederom het aanzienlijk bedrag van ruim 600.— opgebragt. Wol faartsdij IeNaardien reeds een en ander maal gebleken is dat uit gebrek aan eene voegzame woning, de pogingen vruchteloos blijven tot het be komen van een gemeente-geneesheer, zoo is de ge meenteraad tot het; besluit gekomen, een huis aan te koopen en dit door aan- of verbouw tot eene alleszins geschikte woning te doen inrigten. De kosten hiervan zullen wel zeer bezwarend zyn voor de gemeente, en gevonden moeten worden uit verhoogden hoofdelijken omslag en vermeerderde opcenten op de Personele be lasting, maar toch niet opwegen tegen die van eene tijdelijke waarneming van den dienst door eenen ge neesheer uit Goes, en welke dienst daarenboven dan nog slechts gebrekkig te achten is. In de Maandag gehouden raadsvergadering is tot tijdelijk geneesheer dezer gemeente benoemd de heer Dr. J. Kooman Az. ce Goes. Goes, 13 Jan. „Onze huishouding" was de titel der rede, waarmede de heer H. G. Hartman, Secretaris van Goes, Zondagavond als spreker voor de leden der werkliedenvereeniging «Eigen hulp" optrad. Onze huishouding, d. w. z. niet de familie, maar de gemeente huishouding, die huishouding, waarin wij allen mede leven, waarvan wy allen leden zyndie bloeit als het ons wél gaatdie achteruit gaat als dit met ons even zeer het geval is. Het ontstaan der gemeenten sedert lang vervlogen eeuwen, de opkomst en bloei daarvan tijdens de repu bliek, de regeling van bet bestuur daarvan door de gemeentewet van 1851 waren de onderdeelen van des keeren Hartmans rede. Zoo machtig waren enkele ge meenten tijdens de republiek, dat de burgemeesters van Amsterdam zich zelf koningen noemden, maar ook zooveel last ondervonden de plattelands gemeenten van hunne ambachtsheeren, dat men daar niet geboren kon worden, huwelijken of ten grave dalen zonder daarvoor „cijns" verschuldigd te zijn. Aan al die onregelmatigheden heeft de wet van 1851 een einde gemaakt: eene gemeente van 300000 inwo ners en eene van 300, ze staan allen voor de wet gelijk. Aan het hoofd der gemeente staat de Raad als vader en moeder, de bevoegdheden van den Raad, van Burgemeester en Wethouders van den Secretaris („het ploegpaard van hooge regeering en gemeentesturen") van den Ontvanger werden duidelyk in het licht ge steld. Wie en wat een ambtenaar is van den Burger lijken stand werd duidelyk gemaakt, strafvorderingen, huishoudelijke en belasting verordeningen werden in hun ontstaan en werking geschetst. En ieder oogenblik vond spreker aanleiding om de huishouding der gemeente te vergelijken met die der familie. Zal het de familie wél gaan, dan moet ieder lid naar zijne krachten aan de algemeene onkosten bydragen, niemand mag zich daaraan onttrekken. Doet hij dit, dan is hij een dief. Maar niet minder een dief is hij, die niet draagt zijn aandeel in de gemeente belastingen, dat geëvenredigd is aan zijne inkomsten. En toch hoevelen stellen er een eer in, dat zij op eenigerlei wijze de algemeene belastingen hebben ont doken of nog ontduiken. Hoevelen zijn er niet, die van hoogerhand tot de erkentenis moeten gebragt worden, dat hunne inkomsten kooger zijn dan zij opgaven. Dat is diefstal, gepleegd aan de gemeen schappelijke beurs, waarvan de gemeente-ontvanger de bewaarder is, doch welker koorden berusten bij den Raad, die op zijn beurt, daaruit geen greep doen mag zonder goedkeuring van een hooger college, dat van Gedeputeerde Staten. De heer Hartman heeft de werklieden, die evenwel slechts in betrekkelijk gering aantal waren opgekomen, aan zich verplicht door zijn flink geleide in het „glazen paleis" der gemeente-administratie. De werkliedenvereeniging „Eigen hulp" mag zich in toenemenden bloei verheugen. In het aigeloopen jaar verdubbelde het aantal gewone leden. In 1884 werd gedurende ziekte aan zes werklieden te zamen ƒ169.55 uitbetaald in vergoeding voor het gemis aan werkloon, en toch kon nog ruim ƒ55 als batig slot bij het voordeelig saldo van vorige jaren gevoegd, zoodat de vereeniging reeds een kapitaaltje bezit van ruim 500. Deze vereeniging, die voor den werkman het aangename met het nuttige weet te vereenigen, kan aan vele gemeenten ten voorbeeld strekken. Hulp bij ziekte, zonder dat daarvoor gebedeld behoeft te worden, ondersteuning in nood uit onderlinge bijdragen wat kan men beter verlangen Varkens vergunt men zelden oud te worden. Daarom verdient melding, dat Donderdag te 's Heer Abtskerke bij den landbouwer A. van der Meulen eene zeug geslagt is, welke den ouderdom van 10 jaren had bereikt. Het dier had in het geheel ongeveer 250 biggen ter wereld gebragt. ZierjUkzee13 Jan. Zooals wij onlangs mede deelden, is de heer W. G. van der Wal, luit.-paarden- arts 2de kl., in garnizoen te Haarlem, door ZExc. den Minister van Oorlog aangewezen, tot het houden van voordrachten in Zeeland, ten einde de landbouwers te overtuigen, dat het bij de Regering ernst is met den aankoop van inlandsche paardenhen in te ligten omtrent de doelmatigste wijze van opvoeding, behande ling, dressuur enz., alsmede omtrent de vereischten van ras en verdere voorschriften waaraan de paarden moeten voldoen om voor aankoop in aanmerking te kunnen komen en bij hen aan te dringen om zich met ijver en voorliefde toe te leggen op de paardenfokkerij. Naar wij vernemen zal genoemde heer op het laatst der volgende week te dezer stede eene voordracht houden, die voorzeker door vele landbouwers en paar denliefhebbers zal worden hygewoond. Volgens geruchten zou ZExc. de Minister voornemens zijn om in het aanstaande voorjaar den aankoop van paarden in Zeeland te beproeven. Gedurende het jaar 1884 werden aan het post kantoor alhier verzonden: 192952 gewone gefrankeerde brieven tegen 856 on- gefrankeerde4292 aangeteekende brieven en 430 met aangegevene geldswaarde van 220.635; 77300 binnenl. briefkaarten, 500 met antwoord betaald, 235186 dag- en weekbladen, 64132 andere drukwerken, 2960 stalen of monster, 28069 dienstbrievenPostwissels (Binnenland) verzonden 10051 tot een bedrag van f 184894, 57 telegrafisch tot een bedrag van 2400, (Buitenland) 461 stuks gewisseld tot een bedrag van ƒ17050; Kwitantiën: (Binnenland) gedeponeerd ter invordering 1781, bedragende ƒ3729, waarvan 280 geweigerd terug kwamen, tot een bedrag van ƒ991; (Buitenland) 29 stuks ad 951, waarop 841 is betaald Postpakketten (Binnenland) 8344 stuks, waarvan 125 met aangegeven waarde ad 13972(Buitenland) 147 stuks. Het debiet van Postzegels bedroeg ƒ22361. Vrijdag is op het erf van den landbouwer R. te IJzendyke een man dood gevonden. Door en door nat was hij door de gestrenge koude geheel versteven. Hij laat eene zwangere vrouw met 4 kinderen na. Zieriltzee11 Jan. Gisteren is naar het Huis van Arrest alhier overgebragt de persoon van J. H. van, Noordwelle, dezer dagen verklaard te zijn in staat van faillissement en thans beschuldigd van het verduisteren van goederen tot den boedel behoorende. Met de werkzaamheden aan 't établissement «Feijen- oord" gaat 't steeds vooruit. In den laatsten tijd zijn verscheidene werklieden aangenomen en de werkuren per dag tevens vermeerderd. Naar men verneemt, zal binnenkort weder een nieuw marine-schip in den bouw komen. Te Winterswijk legde dezer dagen iemand, die bij den kastelein Grlmmelt zijne vertering wilde be talen, daarvoor een bankbiljet van 25 in elkander gefrommeld op tafel. De snuggere kellner zag het op 't zelfde oogenblik voor een weggeworpen papiertje aan, raapte het op en wierp het in de kachel. De bijdrage voor Antwerpen, in de kosten van exploitatie van den stoomtramweg Bergen-op-Zoom Antwerpen, is bepaald op 50,000 francs. Bij Kon. besl. is Dr. J. P. Dozy met 1 Feb. be noemd tot Inspecteur voor het geneeskundig Staats- toezigt voor Noord-Holland, met toekenning van eervol ontslag als Inspecteur voor het geneeskundig Staats- toezigt voor Zeeland, In een tapperij te Arnhem ontstond Zondag ruzie tusschen eenige bezoekers 6n de kastelein. Toen de hond zag, dat zijn baas werd aangevallen, sprong hij op een der vechtenden toe en beet hem het vleesch letterlijk van een der kuitbeenen. Geneeskundige hulp moest terstond worden ingeroepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1