ZIEBIKZEESCHE MEI WSIMHIL ]\o. 5026. Xaturdufj 10 Januari) 1885. 41s,e Jaarg. GEABONNEERDEN AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. 3Pwttstklaiw>ïii. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. buiten deze stad gelieven hunne A. "B O IN" INT E- MENTSGELDEN per postwissel over te maken, na aftrek der kosten, die 5 cts. bedragen. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 1ste helft der maand October 1884 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1 M. J. F. Clarner Deventer. 2 J. van Vlamma 's Gravenhage. 3 J. Klomp Rotterdam. Van het hulpkantoor Ouwerkerk. 4 A. E. van der Best Goes. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Grondbelasting op de ge bouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, dienstjaar 1885, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 7 Januarij 1885. J. P. N. ERMERINS. DE LIBERALE „FUUT". „De Kamer verlangt naar rust" heeft de heer Schaepman in de Staten-Generaal gezegd om te moti- veeren dat niet voor drie maar voor vier maanden geldende kredietwetten zouden vastgesteld worden. De Kamer heeft den wensch van den heer Schaepman ingewilligd. Maar waarschijnlijk heeft de hoofdman der ultramontanen het anders bedoeld. Hij zal bedoeld hebben dat sommige anti-liberale hoofdlieden tijd noo- dig hadden op het vuurtje gaande te houden. Nauwelijks toch is de Tweede Kamer op reces of de heer Schaepman treedt als makelaar derultramontaansche partij" op en houdt links en rechts lezingen om zijne lieden voor te lichten. Niet dat wij dit afkeuren. Verre van daar. "VVij zouden zelfs denken dat de liberalen zich aan dit voorbeeld kunnen spiegelen, en het zal eene der beste gevolgen van eene Liberale Unie kunnen genoemd worden als zij er voor zorgt dat de mannen van ge zag uit onze partij stad en dorp afreizen om er onzen politieken toestand in het juiste licht te stellen. Want juist dat opwinden der gemoederen, dat val- schelijk voorstellen van de toestanden dat door de woordvoerders der kerkelijke partijen onbewust, wij willen het gelooven, geschiedt, heeft meer invloed dan alle goede daden der liberalen op wetgevend gebied sinds 1848 hebben kunnen uitwerken. Het komt ons niet onbelangrijk voor te vernemen wat de heer Schaepman wel van de liberalen vertelt aan zijn volkje, want zijne lezingen worden gehouden „uitsluitend voor katholieken" zooals in die aankon digingen steeds wordt medegedeeld. Wij putten onze wijsheid omtrent des heeren S. lezingen dan ook uit enkele verslagen in plaatselijke bladen, welke zeker „katholieke" verslaggevers in hun dienst hebben. De liberale partij noemt de heer S. de rijkste de rijkste in getal, in invloed, in verleden. De liberalen hebben in 1848 medegewerkt om enkele dwangbepa- lingen tegen de Roomschen te schrappen, en in 1853 hebben zij flink weg de vlag der waarachtige vrijzinnigheid geheschen. Na dien tyd is het blaadje omgekeerd. De liberalen hebben hunne schoolwet doorgedreven en; vergeten dat zij het volkskarakter aantastten, want men kan niet vergen van het Nederlandsche volk dat het de kinderen overgeeft aan eene macht, welke op allen denzelfden stempel drukt. Onbegrijpelijk was de verblinding der beste en hel derste hoofden op dit punt. De neutrale school is zulk eene kapitale fout der liberalen, dat de heer S. niet begrijpt dat zij dat nog maar niet inzien. Nu, zij moe ten het zei ven maar weten, zegt de heer S., maar ik zeg dat de neutrale schoolvlag het doodkleed der li berale partij zal zijn. Men zou zeggen dat de ultramontanen en orthodoxen dan wel dol bljj moeten wezen over deze ezelachtigheid der liberalen. Er zou geen beter politiek wezen dan de liberalen maar te laten doodbloeden aan hunne open bare school. Men voelt hoe onoprecht zulke voorstellingen zyn. Wij zullen natuurlijk niet beweren dat de liberale partij steeds feilloos was, maar op het stuk van het onderwijs mag men haar geen verwijten van zelfmoord toevoegen. Hoe is het verzet ontstaan tegen de openbare school t Door de bezwaarde ouders, die eene sectarische opvoeding op de school verlangden? In geenen deele. Enkele dwepers hebben in de open bare school een gevaar gezien voor het geloof, en het is op hunne aandrift en op de aanhitsing van 3000 dominés en 5000 kapelaans dat een aantal burgers en burgerinnen tot de meening zijn gekomen de openbare school is uit den duivel, wij moeten onze eigen schooltjes hebben. Het komt ons voor dat de liberalen, nu de omstan digheden door het drijven van enkele geloofswervers, zijn veranderd, niet stokstijf op hun standpunt be hoeven te blijven staan. De liberalen hebben het goed voor gehad. Zy wilden door beter onderwijs welvaart en ontwikkeling bevor deren en men noemt dat een zelfmoord, een doodkleed. De gevolgtrekking ligt voor de handhet kwaad dat de drijvers willen, moet dan maar voor hunne rekening komen. De liberalen zullen met andere woorden op het stuk van het onderwijs, eveneens moeten doen. Welke, dit bespreken wij later. Slwcrikst. Een Amerikaansche jonge dame, miss Caldwell, in Yirginië. heeft, toen zij dezer dagen meerderjarig werd, den paus een som van drie honderdduizend dollars geschonken, welke dienen moet om te New-York een geestelijke instelling te stichten in den trant van het college der propaganda. De paus wil aan de milde geefster daarvoor een bijzondere onderscheiding ver- leenen. Een Engelschman schrijft uit New-York aan zijn vriend te Londen„met mijn zaken gaat 't hier goed, maar ik heb veel last van mijn familie-aangelegenheden. Gij weet misschien dat ik getrouwd ben nu, goed ook. Ik maakte namelijk een paar jaar geleden kennis met een mooi weeuwtje, die met haar volwassen stiefdoch ter boven mij in 't zelfde huis woonde. Ik trouwde de Weduwe, kort daarna komt mijn vader by mij lo- geeren en trouwde met de stiefdochter van mijn vrouw. Mijn vrouw werd toen de schoonmoeder en tegelijk de schoondochter van mijn eigen vader. Mijn vrouws stiefdochter is nu mijn stiefmoeder en ik ben de stiefvader van mijn schoonmoeder. Mijn stief moeder, die de stiefdochter van mijn vrouw is, heeft een zoon ter wereld gebragt. Die jongen is natuurlijk mijn stiefbroeder, omdat hij de zoon is van mijn vader en van myn stiefmoeder, maar omdat hij ook is de zoon van mijn vrouws stiefdochter, is mijn vrouw ook grootmoeder van dien kleineren jongen, en ik ben de grootvader van myn stiefbroeder. Alsof dit niet mooi genoeg was, heeft mijn vrouw onlangs ook een zoon gekregen. Nu is bijgevolg mijn stiefmoeder de stiefzuster van mijn jongen, en tegelijk zyn grootmoe der, omdat hij het kind is van haar stiefzoon en mijn vader is de zwager van mijn zoon, omdat hij zijn stief zuster tot vrouw heeft. Ik ben de broer van mijn eigen zoon, die de zoon van mijn stiefmoeder is. Ik ben de zwager van mijn moedermijn vrouw is de tante van haar eigen zoonmijn zoon is de kleinzoon van mijn vader en ik ben mijn eigen grootvader. Is 't niet om krankzinnig te worden. Een dienstmeisje te Londen, Emely Redston, heeft de twee dochtertjes van eene dame, die bij hare mees teres mevrouw Weir logeerden, in de Theems geworpen en daarna getracht ook zichzelve te verdrinken. Voor zij met de kleinen uit wandelen ging, had zij in de woning van mevrouw Weir alles vernield wat zij ver nielen kon, platen en schilderijen van den wand gerukt de ornamenten verbrijzeld, den inktkoker uitgestort, brieven en papieren verscheurd en in de keuken al het glas en vaatwerk stukgeslagen. Onder de wandeliug en bij haar bezoek aan den Plantentuin te Kew was zy vrolijk en kalm. De drie drenkelingen zijn dóór een paar mannen, die toevallig in de nabijheid der eenzame plek aan de Theems zich bevonden, ook wegens de duisternis, met groote moeite gered en tot bewustzijn gebragt. JfeïhiciUïmïi!. Het einde van een zonderling, zoo kan men de volgende geschiedenis noemen. In het Schotsche stadje Dalkeith stierf nu 17 jaren geleden een vrouw, algemeen bekend door hare schoonheid. Haar man, de heer Keith, werd nu zeer zwaarmoedig en in zichzelf gekeerd, zond zijn talrijke schaar bedienden weg en leefde zeer stil, dan in Londen en dan weer in Dalkeith. Kolen en levensmiddelen liet hij zich aan de deur brengen, kookte zelf zijn eten en hield overigens zijn huis her metisch gesloten. In de vorige week klopte een zijner leveranciers te vergeefs aan, herhaalde dit eenige dagen. Na geen antwoord bekomen te hebben, werd de deur opengebrokennu vond men de eigenaar dood in bed, aan alle kanten hadden de ratten geknabbeld. Het huis zag er weinig aanlokkelijk uit, want na den dood zijner vrouw was geen zorgende hand hier bezig ge weest; de klêeren der gestorvene hingen nog op de zelfde plaats, waar zij ze voor haar sterven gehangen had; de spiegels waren met stofbedekt, en de eigenaar zelf lag op een matras, uit oude stukken en lompen vervaardigdzijn nachthemd en muts waren pikzwart, eens waren zij wit en rood. Hij was een natuurlijken dood gestorven, veel geld ep landerjjen nalatende. De Engelsche politie heeft de bewijzen in handen gekregen van het bestaan eener magtige geheime vereeniging van dynamietmannen in Pennsylvanie. Van deze zijn de jongste aanslagen in Engeland uitgegaan. Jtfljanjjie, De aardbeving in Spanje, De bijzonderheden omtrent de verwoestingen, die de aardbeving in Andaluzië en Grenada aangerigt heeft, gaan elke beschrijving te boven. Van Madrid werd van regeeringswege eene commissie naar Andaluzië gezonden, om de meest geteisterde plaatsen in oogen- schouw te nemen. Om in den dringensten nood te voorzien, had men uit 's rjjks schatkist geld medege nomen, benevens 20000 francs uit de particuliere kas des Konings. Een correspondent van de Standaard", die de commissie begeleide, berigt omtrent deze reis het volgende Van Grenada uit ging men in een storm en tot de knieën door de modder de dorpen bezoeken. In ver scheidene plaatsen, waar men kwam, moesten de ge delegeerden der regeering zorgen, dat de dooden begraven werden, fn het dorp Doreal vonden zy de meeste huizen vernield en tien lijken onbegraven. Van de kerk waren het dak en twee gevels ingestort. Daar de gidsen weigerden verder te gaanmoest de commissie den nacht in de ruines van een klooster doorbrengen. Bij het aanbreken van den dag ging men naar Albunuela, een stadje met 2000 inwoners, dat een ver- schrikkelijken aanblik opleverde. De helft der woon huizen was een puinhoop, waaronder ook de kerk, het raadhuis en het klooster. De bewoners waren naar buiten gevlucht met het weinige, dat zij nog hadden kunnen redden de vrouwen en kinderen bevonden zich in wagens en karren, terwijl de mannen zich rondom groote vuren verwarmden. In een ambulance waren zestig gewonden, die door nonnen verpleegd werden. Uit de puinhoopen had men reeds 192 lyken opge haald, terwijl men met het zoeken der overige vermiste personen nog bezig was. De verhalen der over blij venden waren hartverscheu rend. Onder de dooden bevinden zich ook de burge meester en de geestelijke der gemeente de vrouw van den burgemeester had 18 uren onder de puinhoopen I van haar huis doorgebragt voor zij gered werd. Ande ren lagen 24 a 36 uren begraven en waren geheel I verstijfd van koude. Het hulpgeschrei der verongeluk- ten klonk hartverscheurend, maar men kon niet allen te gelyk helpen, daar het wegruimen van de steenen tijd en handen eischte. Eenige ernstig beschadigde huizen werden op last der autoriteiten omgehaald een afdeeling troepen bragt tenten en levensmiddelen. Een dergelijk schouwspel bood ook Alhama aan, een stadje op 40 Engelsche mijlen van Grenada gelegen, dat door zijne huizen in middeleeuwschen stijl en zijne Moorsche baden beroemd is. De inwoners vertelde, dat zij zeventien schokken gevoeld hadden, die met een hevig onderaardsch gerommel vergezeld gingen. Ondanks den regen en de sneeuw, waren allen buiten J de stad gevlucht. 1300 huizen zijn meer of minder ernstig beschadigd. 302 lijken werden opgegraven, en 280 personen werden gewond. Nog steeds zochten de geredden met gevaar van hun leven naar hunne naaste betrekkingen of naar hunne bezittingen onder de puinhoopen en alleen de nacht maakte aan dit treurig werk een einde, j Denzelfden avond, dat Andaluzië zoo zwaar geteis- i' terd werd, gaf koningin Issabella II aan de aritocratie van Sevilla in haar koninklijk kasteel een schitterend I feest. De gasten waren nauwelijks aangekomen, toen de eerste schokken werden waargenomen, die aan hen, die nog niet op het kasteel waren, den lust benomen aan het feest deel te nemen. Een hevige gasontploffing had Zondagmiddag te Hamburg plaats op den Neuen Wall, een der drukste straten. Voorbijgangers bemerkten dat uit den kelder van een huis een sterke gaslucht drong. Zij maakten een der bewoners opmerkzaam daarop. Die man en zijn vrouw waren onvoorzichtig genoeg om met een brandende kaars naar den kelder te gaan, en zoodra zij beneden waren ontplofte het gas met een ontzet- tenden knal. Beiden werden zwaar gewondde man overleed binnen weinige uren en de vrouw ligt in hopeloozen toestand. De eigenaar van een kleedermagazijn op de benedenverdieping werd door zijn venster op straat geslingerd en een voorbijkomende omnibus waggelde gevaarlijk heen en weer. De vloer van een boekwinkel in het huis werd als met reuzenkracht opgebroken, een zware ijzeren geldkist vloog in de lucht en kwam een goed eind weegs verder neer, en tal van glasrui ten in den omtrek, waaronder vele kostbare spiegel ruiten van groote winkels, werden verbrijzeld. De oorzaak van de ontploffing was een lek in de gasleiding. 's Gr«.-venliagre, 7 Jan. Gisteren zijn voor den hoofdcommissaris van politie alhier gehoord de twee Engelsche dames, die zich over onheusche be handeling der politie hadden te beklagen, eveneens werden gehoord de politiedienaren en eenige oogge tuigen. Allen werden in de gelegenheid gesteld om verkla ringen af te leggen ten overstaan van den Engelschen vice consul den heer E. Brine en werden bijgestaan door Jhr. Teding van Berkhout, leeraar aan de Hoo- gere Burgerschool als tolk. De slotsom van het verhoor moet zijn geweest, dat de politiedienaren volhouden, alleen de dames tegen straatgemeen te hebben willen beschermen en de dames geenszins zulk een ongunstigen indruk van hare be handeling in het politie-bureel door de inspecteurs hebben ontvangen, als beweerd wordtterwijl zij des niettemin volhouden, dat hun geleide naar het politie- bureel niet het karakter had van een beschermings maatregel. Als eene bijzonderheid meldt men uit den Haag, dat Maandag, hoofdzakkelijk ten gevolge van den lagen vleeschprijs (ƒ0,54 per KG.) voor de soldaten- menage van de jager-bataülons geen bijslag door het Rijk behoefde te goed te worden gedaan om het be paalde zakgeld (ƒ0,11 per dag) aan de deelnemers te kunnen uitkeeren. Dit is sinds eenige jaren niet voor gekomen. De politie heeft heden gearresteerd de handelaren K. en T. alhier, verdacht van medepligtigheid aan bedriegelijke bankbreuk, gepleegd door een koopman te Amsterdam. Tevens werden zij verdacht bedrijvers te zijn van verschillende bedriegelijke oplichterijen ten nadeele van verschillende kooplieden, bij wie zij goe deren kochten, maar niet betaalden. De politie nam ook eenige van die goederen in beslag. Het geregtshof te 's Gravenhage bevestigde heden het vonnis der Middelburgsche regtbank, tegen W. P.,te Goes wegens moedwillige mishandeling gewezen. LOOP DER BEVOLKING IN 1884. Dirksland. Geboorten 74, gevestigd 150, over leden 37, vertrokken 170, bevolking op 31 December 1884 2176: huwelijken 15. Melissant. Geboorten 46, gevestigd 134, over leden 24, vertrokken 137, bevolking op 31 December 1884 1349. Herlïingen. Geboorten 29, gevestigd 18; over leden 11, vertrokken 29, bevolking op 31 December 1884 670, huwelijken 3. Bergen op-Zoom, 5 Jan. Door het gemeen tebestuur is goedgekeurd de ontwerp-overeenkomst met het rijk over gebruikgeving eener schietbaan aan de dd. schutterij. De bepaling heeft betrekking op de by het leger in te voeren nieuwe beweegbare schijven, waarvan dit garnizoen op last van den minister van oorlog reeds voorzien is. De Btoomtram Bergen-opZoomAntwerpen, door de rjjke polders van het noorden der provincie Ant werpen aan te leggen, gaat langs de Belgische ge meenten Beierdregt, Santvliet, Lilo, Stabroek. Hoevenen en Eeckeren met zijtakken naar Wilmarsdonk en Oor deren. De bijdragen voor die gemeenten in de kosten bedragen totaal 248,000 francs. Aan elke der compagnieën van het le regiment Infanterie is een polsstok verstrekt, om de manschap pen te oefenen in het springen over slooten. - Als een bewijs dat niet overal armoede heerscht, dient, dat bij eene uitdeeling van brood aan de alge- meene armen te Bergen op Zoom, met den besten wil slechts een tweehonderdtal brooden konden worden uitgereikt. De fabrieken, h'et slechten der vestingwer ken en de kanalisatie van het riviertje „de Zoom" geven aan honderden werk, terwijl binnen enkele weken nieuwe werkzaamheden wachten aan de spoor baan RozendaalVlissingen en aan den aan te leggen tramweg naar Antwerpen. "VTissïngren.8 Jan. Het van Antwerpen naar Liverpool bestemde stoomschip „Quail" is heden namid dag ten 1 ure in aanvaring geweest met het op de reede 'ten anker liggende Spaansche driemastschoener- schip „Pepita y Vicenta." Deze laatste zonk onmiddellijk. De opvarenden werden gered door de in de nabijheid zijnde Belgische loodssloep. De „Quail" leed geen schade en vertrok naar zee. Het wrak ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. GoesJan. Bij de heden plaats gehad hebbende opening der stembriefjes bleek, dat tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer M. de Jonge Jz. (anti rev.) met 129 van de 275 uitgebragte stemmen de heer L. M. van Campen (lib.) verkreeg 117 st. Hansweerd8 Jan, Het alhier op den 31 Dec. jl. gestrand geweest zijnde lijnschip „de Dank baarheid gezagvoerder F. Liebeton, is reeds overgelost in het Nederlandsche aakschip „Cornelia" Schipper J. Lathouwers, die de reis verder naar de bestemming Pruisse zal vervolgen. Het Rijkstelegraaf- en hulppostkantoor te Ierseke, behandelde in 1884 7526 telegrammen. Verzonden gefr. en ongefr. brieven 19604, ontvangen idem 19503. Verzonden dienstbrieven 2133, ontvangen idem 2303. Verzonden briefkaarten 8200, ontvangen idem 6889. Totaal 58632 stuks. Verzonden drukwerken 3507, ont vangen idem 36698. Totaal 40205 stuks. Verzonden aangeteekende brieven 241, ontvangen idem 465. Totaal 706. Hiervan waren 202 stuks met eene aangegeven waarde van 151,954,76' 5. Gestorte postwissels 1580 ad. 23,907,11'/v, uitbetaalde idem 254 ad. 5619,47. Totaal bedrag 29,526,58' 414 inlagen spaarbank ƒ5486,17, 107 terugbetaling, idem ƒ4289,46. Tot. bedrag 9775,63. 4200 plakzegels werden verkocht.. 405 kwi tanties behandeld. Verzonden postpakketten 445, ont vangen idem 1325. Totaal 1770 stuks. Opbrengst van den verkoop van postzegels en briefkaarten 1913,95'7a. Aldus een totaal aan brieven, briefkaarten en druk werken van honderdduizend stuks. Middelburg17 Januarij. De commissie voor werkverschaffing alhier zal geen bazaar houden, zooals eerst het plan was, maar, daarbij gesteund door het dagelijksch bestuur, de werkbehoevenden bezigheden laten verrigten, waartoe de meesten geschikt zyn. Ziei'ikzee, 9 Jan. Gisteren is op de Vondeling plaat met hoog water dooor mist aan den grond ge stoomd de stoomboot „Telegraaf No. 1", komende van Brussel en bestemd naar Rotterdam, beladen met ijzer en stukgoederen. Gisteren avond om 8 uur is de stoom boot vlot geraakt en door adBitentie van de schippers G. en M. van den Berg, M. van Poelje en P. Alebeste met goed gevolg in het vaarwater gebragt en in het Keeten geankerd. Genoemde boot is van morgen van daar vertrokken. Volgens een telegram uit New-York kan er tus- schen 10 en 12 dezer op de Engelsche en Noorweegsche kusten stormweder verwacht worden, dat zich mis schien uitstrekt tot op de Fransche kust. - Naar men verneemt, zal de „Willem Barents" dit jaar geen reis naar de Noordpool-gewesten onder nemen. Naar het »N. v. d. D." verneemt, zullen, als be zuinigingsmaatregel, met Maart a. s. van 's Rijks marine werf te Willemsoord opnieuw vijftig werklieden worden ontslagen, ditmaal leerlingen. Dinsdagavond zyn twee Zeeuwsche visschers, die een lading mosselen naar Rotterdam zouden vervoeren door de duisternis misleid, in het Hollandsch Diep op het Klundertsche hoofd gevaren. Het vaartuig begon terstond te zinken. Op het angstgeschreeuw afgaande, is het der bemanning van een in de nabijheid zijnden schokker gelukt, één der beide opvarenden te redden; de ander, vader van 4 kinderen, is verdronken. Reeds meermalen is de wensch geuit dat het door varenslui bij duisternis zoozeer gevreesde Klundertsche hoofd van een lichtbaken mogt worden voorzien 1 Het wordt tijd dat de waterstaat daaraan voldoe. Bljj ken s de daaromtrent medegedeelde cijfers heeft de te Amsterdam gehouden internationale Land bouwtentoonstelling geen tekort opgeleverd. Er wordt weer eens een ondergang van de wereld aangekondigd. Het Regensburger Tageblatt" herinnert aan de voorspelling van Nostradamus »Als Georg God aan het kruis uitstrekt En Markus hem heeft opgewekt, En heil'ge Joannes hem zal dragen, Dan heeft het werelduur geslagen". Hiermede is zooveel als gezegd, dat het einde der wereld daar is, wanneer de Goede Vrijdag op 23 April, Paschen op 25 April en Heilige Sacrementsdag op 24 Junij (Joannes-dag) valt. Dat alles is nu in 1886 wer kelijk het geval. Men had de menschen wel wat vroeger kunnen waar schuwen. Is dat iemand met den ondergang van de wereld op 't lijf vallen Reeds in 1886 Een arbeider te Ooltgensplaat, verdacht van schuld aan de mishandelingen, die den dood van een mineur ten gevolge hebben gehad, is gevangen genomen en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is naar Rotterdam vervoerd. De meer dan 70-jarige S. W. Jager, die jaren geleden tot een gezelschap behoorde, dat op één dag alle elf Friesche steden bezocht, zou Maandag als keurmeester der ijsvereeniging te Harlingen het ijs van de hardrijdersbaan keuren, doch moest de onder vinding opdoen, dat het te zwak was. Hij zakte er tot den hals in, doch werd nog door hulpvaardige menschen gered. KERKNIEUWS. Reroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Papendrecht ds. Van Popta te Domburg. P R E I) I K B E R T E N bij db CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Afdeeling Sint-Domusstraat. Zondag II January 1885. 's Morgens 10 ure, Ds. P. POSTEMA, van Domburg. 'sAvonds 6 ure, Ds. P. POSTEMA. Donderdag; 15 January 1885. 'sAvonds 7 ure, BIJBELLEZING. Gemengde Berigten. Een postpakket uit St. Petersburg naar Siberië is vier jaar onderweg geweest. Een Brusselaar heeft nagegaan, dat in zijne woonplaats 45 soorten bier worden verkocht. Dezer dagen kwam eene meid van buiten de stad in dienst bij eene mevrouw. Het meisje staarde met verbazing naar de wand van de huiskamer. „Waarna ziet ge zoo strak?" vroeg mevrouw. „Ik zie op de klok hoe laat het is," was het antwoord. „Domme meid" zeide mevrouw, „dat is geen klok, het is een barometer. „O," antwoordde de meid, „ik dacht ook al mevrouw, zóó laat kan het nog niet zijn". De zoogenaamde nachtloopsters op Ou., kunnen het tegen woordig niet eens worden, daar den ouden heer ver trokken is; nu zullen zij proberen in eene andere gemeente iets vast te krijgen. Een stevigen met zijn grooten neus te Loopers., moest wat minder hoog moedig zyn, want dat past niet voor iemand, die voor knecht moet gaan spelen. Iemand te O. T., die meer wind dan geld heeft, wordt in zijn eigen belang aangeraden om geen fatsoenlijk man meer te belasteren, want het speekwoord zegtde pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Het was beter dat hij van zijn werk dadelijk naar huis ging, in plaats van Betje t'huis te brengen, daar anders schoppen wel eens troef zou kunnen worden. Te N.. zal eerstdaags feest gevierd worden, n.l. een sergeant-majoor zal de gouden medaile uitreiken aan een afgedankte schoenmakersknecht, wegens het verrigte aan zijne dochteralle militairen zullen het feest in groot tenue bijwonen, terwijl het commando zal gevoerd worden door zijne zoons en dochters. „Wel, wel", zegt de meid van een scheeps makelaar, „wat ben ik toch bedroefd, al zooveel vrijers heb ik gehad en nog geen een in de fuik kunnen krijgen, en nu zal het met Jan hetzelfde wezen, want als hy zijn pligt wil doen, moet hij naar Leentje gaan". Mina te Z. wordt aangeraden haar babbeltong wat te houden, want er is genoeg van haar op te merken. Jaantje te Yerseke, moest zooveel praats niet hebben tegen een ander, want daardoor zal zij Bram toch niet in de fuik krijgen. In een jagtveld nabij B. is ten tooneele gevoerdDe vluchtende flaubertschutter. of de schreeuwende vrouw, bijgestaan door Jan als hoofd man van den kw&jongensbonddaarna kon mynheer toch gerust zeggen 't Was voor mij een lollige dag Omdat ik die valsche snor niet zag, En alle mannen van 't vak mogen het weten, Want ik heb hem flink de deur uitgesmeten. Z K K TIJDI N G K N. Binnengekomen. Ooster Belle, Kapt. Chaplin, van Londen naar Leerdam, den 6 Januarij 1885. Naar zee vertrokken. Entreprise Kapt. Cusick van Zierikzee naar Londen, den 7 January 1885,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1