/I I II I hZI IM II I NIEUWSBODE. No. 5025. 4!s,e Jaarg. Donderdag 8 January 1885. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIEN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEABONNEERDEN buiten deze stad gelieve bunne ABONNE- MENTSGELDEN per postwissel over te malcen, na aftrek der kosten, die 5 cts. bedragen. Schadelijk gedierte. De BURGEMEESTER van Zierikzee. Gelet op de Circulaire van den beer Commissaris des Konings in Zeeland van den 18 December 11. A. no. 976 (Provinciaal blad no. 130) MAAKT BEKEND dat de buitengewoone magtigingen tot het verdrijven of schieten van schadelijk gedierte, niet meer regtstreeks bij verzoekschriften aan den beer Commissaris des Konings moeten worden aangevraagddocb dat voortaan ieder ingezeten, die in het bezit wenscht te komen van zulk eene magtigingzich moet aanmelden ter Secretarie dezer ge meente, alwaar bem een formulier zal worden ter band gesteld, dat ingevuld en door den aanvrager onder teekend beboort te worden, en daarna door tusschen- komat van den Burgemeester zal worden opgezonden. Hij deelt verder mede dat op aanvragen, zonder tus- schenkomst van hem Burgemeester, ingediend, voortaan niet zal worden beschikt. Zierikzee den 5 Januarij 1885. De Burgemeester, J. P. N. ERMERINS. Het tijdstip waarop de herijk der maten en gewigten in 1885 zal plaats bebben is voor de gemeenten Zierikzee, en tegelijk voor Kerk- werve, bepaald op 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 February. Algemeen Overzicht. Indien de laatste week van bet afgeloopen jaar iets bijzonders bad opgeleverd, wij zouden ons verheugd bebben, als wij bet nieuwe jaar met wat nieuws had den kunnen beginnen. Maar er kwam, misschien zeer gelukkig, niets merkwaardigs voor en bet is ons in zooverre welkom, als ons daardoor de gelegenheid ge geven wordt, een vlucbtigen blik te slaan op het jaar dat achter ons ligt, en te gedenken aan de toestanden, die in verschillende landen voorkwamen. Over bet algemeen kunnen wij zeggen, dat er overal vrede, en nergens rust was. Oorlog tusschen de volken van Europa was er nietbier en daar moest de ge wapende macht eens tusscbenbeiden komen, docb nergens werden de legers opgeroepen, om tegen andere volken op te trekken. Dat was zeker een groot geluk, en menig jaar kon in deze eeuw niet met zulk eene blijde getuigenis gesloten wordenmaar laat ons daarom niet denken, dat de volken dit jaar in rust doorbrach ten, verre van daar. Overal nam de onrust in zorg wekkende mate toe, en indien daarvan tot nog toe geene schromelijke gevolgen werden gezien, dan is dat niet omdat men daarvan afkeerig was, maar veeleer omdat bet oogenblik nog niet daar was, waarin zich die gevolgen moesten vertoonen. Door geheel Europa smeult een vuur, dat maar weinig noodig beeft om vernietigend te ontbranden wij wijzen daarop omdat men bet misschien niet genoeg opmerkt en al te zorge loos voort gaat in plaats van waar men kan een naderend kwaad te bestrijden. Nog in de laatste dagen werd van een en ander te Londen een treurig bewijs gegeven. Meer dan eens in bet vorige jaar nadden daar ontploffingen plaats, die niet anders dan dood en verwoesting bedoelden. In de meeste gevallen werden de aanleggers niet ont dekt en waren de plannen zoo slim overlegd, dat er geene kans bestond, om de uitvoering te voorkomen. Op den 2n Januari was dit weder bet geval op een der onderaardscbe spoorwegen door de stad. Gelukkig is daarbij niemand gewond en werd ook de spoorlijn niet beschadigd. Ook in Engeland zijn de vijanden van orde en recht voortdurend in de weer, en toonen dui delijk dat zij voor niets terugdeinzen. Nu eens zijn bet de Fenians, dan weder de Ieren, die daar te lande de onrust wekken. "Vooral de laatsten blijven even oproerig en geven de regeering de banden vol. Gelukkig had den er in den laatsten tijd geene moorden plaats, maar alles wijst er benen, dat men er vooreerst niet op rust rekenen moet. Overigens was bet in bet Britsche rijk rumoerig genoeg. De Kieswet bracht er de hoofden op bol, en alsot dat alles nog niet genoeg ware, was men voortdurend in zorg en in velerlei beslommeringen van wege de Egyptische zaken, waar men zich buiten bad kunnen houden, maar waarmede men zich ter kwader uur bemoeide. In Frankryk waren het de zoogenaamde soci aal-democraten, die voortdurend spanning wekten, terwijl daartegenover de clericalen en ultramontanen onder den schijn van bet goede te willen, de oneenigbeid aanstookten. In den laatsten tijd kwam er bp, dat bet gebrek aan werk velen tot socialisten maakte anderen meenden, langs dien weg, in beteren toestand te ge raken. Volgens de laatste bericben zouden Zaturdag een aantal werklieden zich naar den president der republiek begeven om bunne wenscben kenbaar te maken, alsof die wenscben niet bekend waren en alsof de president het werk in de band bad en alle nooden kon stillen. Het zijn ook geene vrienden der regeering, die juist in dit oogenblik met allerlei grieven komen en zoo genaamd een beroep doen op de vaderlands liefde des volks om eene donkere toekomst te helpen voorkomen. In een opzicht kan men deze laatsten geen ongelijk geven, voor zooverre zij namelijk klagen over den dolzinnigen oorlog met China, waarmede zooveel geld verspild wordt, dat al aanstonds de menigte der werkeloozen ten goede zou kunnen komen, 't Is te hopen, dat er dit jaar een einde aan dien oorlog kome en dat de woelige geest van bet Fransche volk niet aanstonds weder naar een of ander zal omzien, dat bet dwaas verlangen van verandering en beweging stelt. In woei de wind uit een geheel anderen boek. Ofschoon de socialistische woelingen er niet vreemd bleven, was bet daar meer de partij strijd, die groote beweging maakte. In den Rijksdag en in den Pruissiscben Landdag woelden die dooreen, en wat daarbij voornamelijk op te merken viel, was dat de zon van Bismarck wel eenigzins scheen te tanen meer dan een zijner voorstellen en daaronder die waar aan bij groot gewicht hechtte werden afgewezen en bet was duidelijk, dat zijn invloed, vooral in den Rijksdag geminderd is. Dat belette bem echter niet in het belang van zijn land werkzaam te zijn en bij gaf daarvan een doorslaand bewijs, door zijne pogin gen om de macht van Duitscbland in andere wereld- deelen uit te breiden. Hij wil Pruissen in het bezit stellen van koloniën, die zoo ze al niet productief zijn. dan toch voor den handel groot voordeel kunnen op leveren. De oude Keizer is bet nieuwe jaar met nieu wen moed begonnen en beeft op gebruikelijke wijze de gelukwenscben van zijne Ministers en zijn bof ont vangen. Voor zijn rijkskansselier is bet te hopen dat hij nog wat gespaard blijve, want reeds meermalen beeft hy doen blijken, dat bij zijn trouwen dienaar ten gteun wil zijn. Itali© leid als altijd aan de kwalen, die bet na tuurlijk ge\olg zijn van den aanhoudenden strijd tus scben de vrienden van den H. stoel en die van de vrijheid. Was bet eene straf, dat daar te lande juist de cholera meer dan elders woedde Wij zullen ons wel wachten zoo iets te zeggen, maar zeker is, dat die dan in een opzicht heilzaam gewerkt beeft. Want in Napels, waar de epidemie het langst en het hevigst was, is men overgegaan tot een reinigings systeem, dat er vroeger onbekend was, zoodat het niet te verwonderen was, dat de ziekte vele slachtoffers maakte. De Koning van Italië bad daarbij de gelegen heid van zijne zelfopofferende liefde te doen blijken en beeft zich reeds bij zijn leven, in bet hart van zijn volk een gedenkteeken gesticht. Spanj leed ook al door cholera en nog meer door socialistische bewegingen en in de laatste dagen van bet jaar hadden er aardbevingen plaats waardoor duizenden zijn omgekomen. Men schrijft dat geheele steden verwoest zijn. De bevolking verkeert invreese- lijken angst en neemt nu eens bier dan derwaarts de wijk, maar bet blijkt dat zij nergens veilig is, omdat de schokken voortdurend en in verschillende provin ciën gevoeld worden. De geschiedenis- van- Rusland gaf in bet afge loopen jaar ook niet vele rustpunten te zien. Gelukkig werden alle nihilistische plannen en pogingen verijdeld maar men denke daarom niet dat de Keizer er een rustig leven bad. Men moet medelijden bebben met den immer gejaagden vorst, maar het medelijden zou grooter zijn, indieu bij een ernstig bewijs gaf van aan de billijke éiscben van zijn volk te willen toegeven. Het schijnt dat zijne raadleden hem daarvan terug houden op ben rust dus de schuld van alle ellende, door het Russische volk en zijn vorst geleden. NitMiwstijdmgrn. JFtanferijÜ. In bet Lyonneescbe beeft bet overvloedig gesneeuwd. Te Lamure beeft een sneeuwstorm gewoedverschei dene daken werden weggeslagen. De posten komen allen te laat aandie van Villa- franca en Echarmeaux bleven in de sneeuw steken. De inwoners van eenigé kleine gehuchten zijn letter lijk geblokkeerd. Te Panisfières, Loire, ligt de sneeuw i twee meters boog. Op verscheiden plaatsen liggen de buizen onder de j sneeuw en hebben de bewoners tunnels gegraven om bun buizen te kunnen verlaten. WtiewrijiL Het volgende niet alledaagscbe bedelaarsverbaal wordt uit Weenen gemeld. Daar ging een blinde vrouw die betere dagen gekend moest bebben, door j een jong meisje geleid, dat een even zedig als lieftallig j uiterlijk bezat de kantoren der bankiers en voor- i namere kooplieden rond, om ondersteuning te vragen, j Zij kwam al3 de weduwe van een voor bet vaderland j gesneuvelden majoor, die door bedriegelijke bandelin- j fen van bloedverwanten alles verloren bad, zelfs baar i lein pensioen, uit verdriet bet gezigt verloren bad en nu de hulp van liefdadige burgers moest inroepen, i Weinigen slechts weigerden eene gift aan de ongeluk- j kige vrouw, die zoo beschaafd sprak, baar leed zoo j voorbeeldig droeg en meestal deed men baar eerbiedig j uitgeleide tot aan de buisdeur. Omstreeks denzelfden tijd, dat de blinde dame rond- j ging, leerde een jongmenscb, die te Weenen in den handel was, in eene restauratie een echtpaar met bunne dochter kennen, welk meisje op bem diepen indruk maakte. Hij werd ten huize van dat echtpaar genoo- digd, vond daar eene zeer goede tafel en weelderige inrigting en vroeg de dochter ten huwelijk. Er waren tegen dat aanzoek geene bezwaren, behalve dit, dat bij nog geen vaste aanstelling had. Daarom wilde bij geene melding maken van de plaats, die bem op een bankierskantoor was toegezegd voordat zijn proeftijd aldaar verstreken was. Hem was op dat kantoor de kleine kas toevertrouwd en op zekeren dag ontvangt bij order eene som uit te betalen aan eene dame, die even te voren bij zijn chef was toegelaten. Hij wil aan die order voldoen en ziet zijne aanstaande schoonmoeder met zijne bruid voor zich staan. Wie van de drie bet meest ontstelde, wordt niet gezegd, maar de „blinde" was bet eerst de deur uit en bare dochter snelde baar achterna. Het bleek, dat de vrouw noch blind, noch de weduwe van een majoor was, maar gehuwd met een man, die de fraaiste bedelbrieven wist te schrij ven en zjjn gezin uit de opbrengst ruimschoot onderhield. In bet dorp Nippes bij Keulen werd Woensdag naar alle waarschijnlijkheid eene belangrijke ontdek king gedaan. Uit Belgie kwam een kist aan, waarin zich volgens de opgave oude kleederen moesten bevin den. De kist werd aan een besteller afgegeven om baar aan bet aangegeven adres te bezorgen aan een werkman, die tot in den nazomer van 1884 in bet buitenland bad vertoefd. Onderweg ontsnapte een zwarte stof uit een der voegen van de kist. De be steller hield er zijn brandende sigaar tegen en de stof ontbrandde. Nadat hij de kist aan de woning van den werkman bad afgegeven, verwittigde hij de politie. Deze begaf zich naar de woning van den werkman en nam de kist in beslag; zij bevatte buskruit,dynamiet en lonten. De werkman is gearresteerd. De politie te Antwerpen heeft zich Zaturdag van een rijken bedelaar meester gemaakt, die in den omtrek van bet station de hotels afliep om reisgeld te vragen ten einde naar Duitscbland te kunnen terugkeeren. In bet bureau van politie beeft men hem in bet bezit van verscheidene obligaties van Duitscbe sporen ge vonden, een kapitaal van 14000 francs vertegenwoor digende. De herkomst van deze papieren wilde bij niet mededeelen. si Assen, 4 Jan. Een verschrikkelijk voorval heeft te Ruinen plaats gehad in den nacht van den lsten op den 2den Januarij. De landbouwer J. L. Mulder is met twee revolverschoten om bet leven gebragt. De moordenaars zijn gevat. De een, zekere Hendrik W., boerenknecht bij den landbouwer J. P. F., stond reeds lang bekend als een woestaard van de ergste soort. Reeds meermalen is bij in banden van de justitie ge weest, wegens mishandeling, gewoonlijk met messen, en ook reeds herhaaldelijk deswege veroordeeld. De ander, een ordentlijk, maar lichtzinnig jongeling, Jans Br. gebeeten, schijnt door bedreigingen van W. te zijn meegesleept. In den loop van den nieuwjaarsdag bad W. xn bet buis van den verslagene den gebruikelijken nieuwjaarsgroet gebragt en werd er bij die gelegenheid onthaald. Daar hy reeds meer dan genoeg drank ge bruikt had, zocht hij naar gewoonte, ruzie. De zoon en de schoonzoon van Mulder trachten hem te ver wijderen, waarop hjj tafel en stoelen verbrijzelde en onder vreeselijke bedreigingen van moord het huis verliet. Het huisgezin van Mulder begaf zich rustig te bed, doch werd, niet lang na middernacht, gewekt door rumoer op het erf, waarop weldra een schot volgde, dat eene glasruit boven de deur verbrijzelde. Mulder stond op, begaf zich naar de deur, doch had die nauwelijks geopend, of hij werd getroffen door twee revolverschoten, waarvan het eerste hem trof even be neden de linkerborst en het andere in den regter bovenarm. De man overleed den volgenden nacht onder de vreeselijkste pijnen. Heden arriveerden daar de heeren regtercommissaris, de officier van justitie, de griffier, allen van de regtbank te Assen, met eenige justitie- en politie-beambten. W. was reeds gisteren gearres teerd en naar Assen getransporteerd. Br. werd heden morgen in verzekerde bewaring genomen. De genees- heeren De Koe en Meijeringh, beiden van Hoogeveen, verrigtten het „visum repertuin". Amsterdam6 Jan. Men schijnt ongestraft voort te kunnen gaan met de uitgifte van nagemaakte coupons Ned. Nat. W. Sch. Zaterdag avond werd nog eene zoodanige coupon tegen 2,97 72 uitgegeven bij een tapper op de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Slaat men echter zoo'n valsche coupon gade, dan rijst de vraag, of men zich niet eerder over de domheid des bedrogenen dan over de driestheid van den tot dus ver onbekenden falsaris verwonderen zal. Hoogst ge brekkig toch worden de valsche coupons nagemaakt. Eenige jonge dames te Enkhuizen hebben het plan opgevat om aldaar een sociteit voor dames op te richten. Mr. Joan Bohl zag zijne letterkundige verdiensten erkend door de benoeming tot doctor in de letteren eershalve, hem door den Senaat der Leuvensche hooge- school verleend. Te Zaandam is eene 17-jarige dienstbode in een regenwaterbak, die gelijksvloers was en waarvan zij ver zuimd had het luik te sluiten, gevallen en verdronken. 's Gravenhage4 Jan. Door Z. M. is de bij Kon. besluit van 14 Aug. 1884 no. 15 ingestelde hoofd commissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Ant werpen, ontbonden. De »Haagsche Ct." vermeld het volgende geval, dat te 's-Hage is geschied Sedert eenige dagen verbleef in het Hotel de Belle- vue aldaar eene Engelsche familie, bestaande uit drie personen. Zij zijn in het bezit van uitstekende aanbe velingsbrieven aan geachte ingezetenen der residentie en maken een reisje om ons land, vooral op het gebied der kunst, te leeren kennen. Twee dezer dames, genaamd Miss Haedlan en Miss Brander, bezigtigen vele merkwaardigheden daar ter stede, maken vele wandelingen en trekken wel eenig zins de aandacht door eene zekere mate van excen triciteit aan de Engelschen eigen. Ook bezochten zij de groote weekmarkt en werden, zooals aan meer vreemdelingen gebeurt, door eenige kwajongens aangegaapt, die vonden dat de dames eerder op verkleede mannen dan op vrouwen geleken. Dit vermoeden maakten zij ruchtbaar en dit was genoeg voor een op post zijnd politiedienaar, om met lage onbeschoftheid een der dames, welke dan 't meest op een man zou lijken, zonder haar naar herkomst of naar iets te vragen, bij den arm te nemen en naar de rigting van het hoofdbureel van politie voort te duwen. Tevergeefs trachtte deze dame en haar gezellin eerst in 't Engelsch en toen in zeer verstaanbaar Duitsch te kennen te geven, dat zij in de Bellevue logeerden, het mocht niet baten. De ijverige politiedienaar liet haar niet los en verwekte het bijeenstroomen van eene ge duchte massa volks, welke de vreemdelingen uitjouwde en ze voor niet minder aanzag dan voor een paar in vrouwenkleederen gestoken zakkenrollers of een paar vagebonden. In de Schoolstraat voegden zich een paar andere dienaren ter verzekering van de verdere orde lijke overbrenging bij het gezelschap, dat, weldra aan het hoofdbureel van politie genaderd, daarbinnen ging. Ook daar werden de vreemdelingen niet behandeld op eene kiesche wijze. Ten slotte is aan het hoofdbureel gebleken, dat er niets op haar was aan te merken, en de dames het slagtoffer waren geweest van den onbe- tamelijken dienstijver van een dienaar van het open baar gezag. Zeer ontdaan verlieten zij het bureel zonder dat haar de minste excuses waren gemaakt. De dames hebben des avonds tot 9 ure gewacht of iemand der autoriteiten haar hun verontschuldiging zoude komen aanbieden. Toen dit niet het geval was, hebben zij de noodige maatregelen genomen om de beleediging waar aan zij op Nederlandsch grondgebied hadden blootge staan, in handen te stellen van hen die bevoegd zjjn daaraan aan de Nederlandsche Regeering opheldering te vragen. De Haagsche politie zet hare nasporingen ijverig voort om te weten te komen, of den beambte bij de hoogere burgerschool het bankpapier, aan het agent schap der Ned. Bank voor de leeraren ontvangen, ontstolen is. Tot dusver leverden die pogingen hetge- wenschte resultaat niet. Intusschen zijn er berigten ingekomen, waaruit blijkt, dat er op den dag, toen de diefstal gepleegd werd, meer personen in den omtrek van het bankgebouw op den uitkijk stonden. IVeerbosch1 Jan. Op den avond van den eersten Kerstdag werd een zeer opgewekt feest met de weezen gevierd. In het ziekenhuis, het moederhuis en in de weezenkapel, overal werd feest gevierd. Een sierlijke dennenboom prijkte in het midden van de kapel, die schitterend was verlicht. Na het eindigen van de feesten waren de tafels in de weeshuizen gedekt daarop stonden krentebroodjes en andere met koek gereed, en dat wel in zulk eene groote hoeveelheid, dat de meeste kinderen nog het een en ander voor den volgenden dag in bewaring gaven. De goederen, voor de weezen gezonden, waren voor een groot gedeelte in de verschillende lokalen tentoongesteld, zoodat de vele weezenvrienden die dit feest hebben bijgewoond, zich hebben kunnen overtuigen, hoeveel er voor deze nut tige instelling wordt gedaan. Ook in het moederhuis en het ziekenhuis, waar de zwakkeen kleine kinderen zich om hun Kerstboom hadden geschaard, heerschten eene opgewekte stemming en echt kinderlijke vreugde en blijdschap. Behalve vele giften werden voor dit feest rijke gaven in kleedingstukken ontvangen. Uit Amsterdam ontving men van de Persisvereeniging 400 stuks kleedingstukken en hierbij nog zeer prachtige poppenuit Rotterdam werd nog eene kist met speel goed gezonden, en daaronder sierlijke naaidoozen en kistjes voor de weesmeisjes. Nog werd uit Nijmegen en omstreken ontvangen 200 worsten en eenige stuk ken spek, 150 waskaarsjes en 2 matten vjjgen, verder 1000 sinaasappelen en 8 banden stokvisch, terwijl uit Assen en Dragten drie kisten met koek en uit Leer broek 100 pond beste kaas werd gezonden. Nooit ontving men zooveel speelgoed, giften, levensmiddelen voor de weezen als in het afgeloopen jaar. De Heer J. Van 't Lindenliout hoopt nog dit jaar dank zij de ingekomen giften, bij zijn bestaande weezen- inrigtingen te Neerbosch een nieuw gebouw te stichten, waar voor ruim 100 weezen plaatsruimte zal zijn. Als dan zullen in het geheel circa 830 weezen verpleging kunnen vinden in deze inrigtingen. Thans zijn bij den directeur voor meer dan 200 heele weezen aanvragen tot plaatsing ingekomen. Zaamslag, 5 Jan. Bij het einde des jaars 1854 waren er in deze en in de naburige gemeente Axel en Ter Neuzen zamen 5 openbare en bijzondere scholen en thans, 30 jaren later, worden er 11 aangetroffen. Wel een bewijs van den vooruitgang van het onderwijs Axel4 Jan. Ook in deze gemeente heeft het ijs twee offers geëischt. Twee jongelingen, de een oud 19' jaren, zoon van den landbouwer W. de Feijter, in den Piersenspolder, gemeente Ter Neuzen, en den ander oud 17 jaren, zoon van J. de Putter, en knecht bij den landbouwer Dees, te Sluiskil, hadden zich gisteren avond omstreeks 7 ure, in eene alhier nabij gelegen waterkreek, hoewel gewaarschuwd, met hunne schaat sen op het ijs begeven, om huiswaarts te keeren. Al aanstonds schijnen zij er doorgevallen te zijn, althans eerst toen men kennis van het ongeluk kreeg, was het te laat, en kon men, na eenigen tjjd zoekens, slechts de beide lijken ophalen. Goes, 6 Jan. Twee jonge dochters gingen ieder met een warme stoof, waarin een gloeiende briquet- kool was, naar hare slaapkamer. Natuurlijk werd voor de koude de deur dezer kamer goed digt gesloten en het gewone gevolg bleef niet uit. Den volgenden morgen vond men beiden bijna gestikt in hun bed. Dat ook kinderen sparen kunnen, bljjkt uit het feit, dat door de leerlingen van een onzer openbare scholen in het afgeloopen jaar 379,30 is bespaard. De gelden worden ingebragt in de rijkspostspaarbank, zoodat min eerlijke handelingen, als elders wel eens voorkwamen, niet kunnen voorkomen. Bedenkt men dat de meeste dier gespaarde centen anders in snoepwinkels teregt zouden gekomen zijn, dan is het bijeenbrengen van bjj de 400 door school kinderen van nog grooter beteekenis. De bevolking der gemeente bestond op 1 Januarij 1884 uit 6482 personen. In het afgeloopen jaar werden geboren 237 en vestigden zich in de gemeente 415 personen. Er overleden 148 en vertrokken 432 per sonen, zoodat op 1 January het aantal ingezetenen beliep 6554 personen, eene vermeerdering aanwjjzende van 72. St. Maartensdijk, Gedurende het jaar 1884 zijn aan het postkantoor alhier verzonden 15145 brieven. 5275 briefkaarten. 3940 drukwerken. 3525 dienstbrieven. 504 aanget. brieven. 1066 postwissels. 740 postpakk. Tot. 30195 stuks. aangekomen 13613 brieven 4239 briefk. 32553 drukw. 2779 dienstbr. 87 monsters. 420 aanget. br. 414 postw. 280 quitantiën. 1742 postpakk. Tot. 56127 stuks. Totaal behandeld86322 stuks. Op 1 en 2 Jan. 1885 werden alhier door den brie venbesteller bezorgd 2585 stuks. Een bewijs van toenemende nieuwjaarsdrukte ook aan de postkantoren op het platte land. Bmiiiiïsse, 5 Jan. Alhier is sedert verleden jaar het Nieuwjaarwenschen afgeschaft. Voor dit jaar is er weer 550 gecollecteerd en kon aan 120 hoofden van gezinnen bedeeling worden uitgekeerd, waarvan sommigen 2, anderen ƒ3, ƒ4, 5 tot f6 ontvingen. Het werkt uitstekend. De secretaris der gemeente maakt met de diakenen van al de verschillende kerk genootschappen een commissie uit, waarvan de Burge meester voorzitter is. De leden der commissie gingen in persoon bij de burgers om bijdragen rond. Voor zoover we weten is dit de eenige gemeente, waar een dergelijke commissie zoo samengesteld, met zoo goeden uitslag werkzaam is. Brouwershaven6 Jan. In 1884 zijn alhier binnengekomen 163 schepen, naar zee gevaren 80 schepen, tegen in 1883 296 schepen binnengekomen, en 138 naar zee; de naar zee gevaren schepeD zijn voor het grootste deel de waterweg weer ingevaren. Zierikzee, 7 Jan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft herbenoemd als voorzitter de heer C. van der Vliet Dz. en als plaatsvervangend voorzitter den heer W. A. Ochtman, (Onze lezers zullen zich herinneren, dat in No vember door den Gemeenteraad werd besloten tot intrekking der subsidie en tot opheffing der Kamer. Dat besluit was bestemd om eerst na koninklijke goedkeuring in werking te treden. De Kamer heeft naar aanleiding dier besluiten, ook van haren kant een adres aan den Koning gerigt. In afwachting der beslissing des Konings, heeft inmiddels de verkiezing ter aanvulling der perio dieke vacature plaats gehad en zet de Kamer hare werkzaamheden voort.) Hoe verschrikkelijk men in ons kleine landje misbruik maakt van sterken drank, is reeds meer dan eens aangetoond. De volgende spiekende cijfers zijn ontleend aan „De Goede Raadgever". „Wegens openbare dronkenschap werden in 1882 niet minder dan 274 procent van Nederlands bevolking, n.l. 17,852 personen, dat is ongeveer 41 per dag door den rechter veroordeeld. Ondanks er tengevolge van de in 1881 uitgevaardigde drankwet 12,000 tapperijen in ons land gesloten werden, betaalde ons volk in 1883 bijna 391,000 meer aan sterken drankbelasting dan in 1882. In een enkel jaar besteedt het drinkend deel onzer natie 40.000,000, zegge veertig millioen gld. aan spiritus, dat is 109,400 gld. daags, 4500 gld. in 't uur, 75 gld. elke minuut of l'/4 gld. in de seconde. Indien er eens iemand dag en nacht door, dag aan dag, week in week uit, een heel jaar lang, bij eiken tel ten behoeve onzer behoeftigen of werkeloozen, zonder uitzondering van jong of oud, 1,25 uitreikte, 't zou eene aardige tegemoetkoming zijn. Eiken dag zou er 100,500 te hunnen behoeve voorhanden zijn, indien Nederland dien dag spiritusloos doorbragt en wat het daardoor uitspaarde aan menschen, in plaats van aan den zinnenloozen drankgod, offerde. Eene maand vol gehouden, zou het ruim 31/4 millioen gld. bedragen". Door het liquideeren der Zevenbergsche Beetwor telsuikerfabriek worden vele landbouwers zoowel in deze streken als in Flakkée en elders zeer teleurgesteld in hunne betalingen. Naar wij vernemen is in eene jl. Maandag te Rotterdam gehouden vergadering aan geboden om in Febr. 10% en in Aug. 7% uit te be talen, in de hoop dat de verbetering der suikerprijzen de fabriek in staat zal stellen meer te kunnen ver goeden. Het tekort in bovengenoemde fabriek wordt geraamd op 125,000. Voorwaar, voor vele landbouwers die toch al onder den druk der tyden zuchten, is dit eene bittere te leurstelling. In eene aanzienlijke gemeente van Noord-Brabant had de Raad voor eenige dagen over eene niet alle- daagsche zaak te beslissen» De onbezoldigde stadsom roeper zond namelyk een verzoekschrift in om eenige tegemoetkoming. Onder de vele beweegredenen die hem tot dit verzoek noodzaakten, was de voornaamste dat hij bij het het omroepeneen breuk had geschreeuwd, en thans zich een breukband moest aanschaffen. De Raad besloot dan ook edelmoedig om hem 10 toe te kennen»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1