ZIEMIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dingsdag 6 Januari1885. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. U'S SI ai! IXo. 5024. 41s,e Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIÈN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woeusdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekend dat zij aan LAMBERTUS .JOHANNES KENENS, wonende in deze gemeente, en zijne regtverkrjjgenden, definitieve vergunning hébben verleend voor zijne op- gerigte Liltem-stokerij op het achtererf van het huis, staande aan de Schuithaven, plaatselijk ge merkt wijk A, no. 297, kadastraal bekend Sectie A, no. 518, onder zekere daarbij gestelde voorwaarden. Zierikzee, den 29 December 1884. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. Besmettelijke Ziekte. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op Art. 21 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 148) MAAKT BEKEND dat in de afgeloopen week (gerekend van Zondag den 28sten December 1884 tot en met Zaturdag den 3den Januarjj 1885), het aantal der door ROODVONK aangegeven aangetastte personen bedraagt 16 en dat der aan die ziekte overledenen 5. Zierikzee den 4 Januarij 1885. De Burgemeester J. P. N. ERMERINS. Het nieuwe jaar Onze oude eeuw is alweer een jaar nader tot haar ras aanbrekend einde gekomen en het 84e van haar bestaan ligt weder achter ons. Dit jaar heeft in het algemeen gesproken niet veel reden tot vreugde opge leverd, velen zelfs hebben het een noodlottigjaar genoemd. Dit moge overdreven wezen, ernstig stemt de her innering aan 1884 zeker. Dat de kroonprins ons ont viel en daarmede de hoop dat Nederland en Oranje in de rechte lijn zouden verbonden blijven, is eene wonde die niet licht geheeld zal kunnen worden. Het vaderlandsch belang, de zelfstandigheid van den Nederlandschen staat is met het bestaan van het Oranjehuis te nauw verbonden, dan dat de dood van den laatsten mannelijken telg uit dit vorstenhuis niet in elk vaderlandsch gemoed ernstigen kommer zou doen rijzen. De verhouding van ons land tot onze machtige burenEngeland en Duitschland, is in verband met eene zwakke regeering, door een regentschap, tevens eene bron van zorg. Wij hebben in 1884 weder op de onbeschaamste wijze door de groote staten zien toe passen het beginselmacht boven recht. Onze regeering heeft helaas en te Londen en te Berlijn den indruk gemaakt van te willen buigen voor dat beginsel. In de zaak van de Nisero heeft onze re geering gekwispelstaard voor de Britsche regeering. Te Berlijn heeft zij haar rug gekromd om genadiglijk bejegend te mogen worden door de Duitsche Regeering met een schandelijk letterkundig tractaat en aan te hooren wat de Bismarcksche Regeering wel gelieft te denken van hare „rechten" op de riviervisscherij. Dit bovenal, dat onze regeering bevreesd schijnt de rechten des lands te handhaven tegen allen, ook de machtigsten, doet voor de toekomst angstige vrees ontstaan. Op dit oogenblik is in Europa schijnbaar alles zoo kalm mogelijk. Maar men behoeft geen ziener te wezen om te kunnen voorzeggen dat binnen ettelijke jaren een geduchte storm zal losbranden. Ook uit een oogpunt van partij-politiek heeft het jaar 1884 geen gelukkige herinnering voor ons. Het zal in onze politieke geschiedenis geteekend zijn als het jaar, waarin voor het eerst de twee verbonden kerkelijke partijen de meerderheid in de volksverte genwoordiging wisten te veroveren. Het kan, naar onze vaste overtuiging, voor het land niet anders dan verderfelijk wezen dat de invloed overheerschend wordt van die partijen, welke niet het staatsbelang maar het belang van godsdienstige stelsels op den voorgrond als een groote, als zij zich slechts door arbeid, door eendraqht, door liefde tot de 'vrijheid voelt gesteund. En dat gelooven wij van ons volk Nieuwstijdingen. runseaal. De te Pretoria verschijnenden «Republikein" schrijft in haar nommer van 28 November »Wjj vernemen met groot genoegen, dat, nu het voorloopig in Nederland gevormd comité voor den Transvaalschen spoorweg ontbonden is, omdat niet voor een genoegzaam bedrag aan aandeelen genomen is, de heer S. Groll bij onze Regeering aanzoek heeft gedaan om de spoorweg-concessie aan hem over te maken en dat daarin door de Regeering is bewilligd. De heer I Groll is een Nederlander, nog van den ouden stempel i vergrijsd in welgeslaagde spoorweg-ondernemingen en toch nog vol jeugdig vuur en ondernemingsgeest, ge lijk nu op nieuw is gebleken. Zijn naam is gangbaar door heel Nederland als gouden munt, en er is geer.> - man in Nederland of in heel Europa, aan wiens handen we deze voor ons land zoo belangrijke onderneming liever zouden toevertrouwd zien". S3««rtfia. Naar Amerikaansche bladen vertellen, is 80 November van het vorige jaar een landbouwer te Paluskj County, in de nabijheid van Somerset in den staat Kentuoky, op zeer zonderlinge wijze om het leven En ook de maatschappelijke toestand liet in het vorig jaar veel te wenschen over. Ondanks een prach- tigen oogst, geen voorspoed bij den landbouw, die bron ader van alle welvaart. Het land steeds verminderd in prijs, de producten bijna niet te plaatsen, ziedaar in een paar woorden den toestand geteekend. Wat bovenal in het oog springt, is dat ook in de steden de welvaart veel minder was. Men zou anders zeggen dat de goedkoopte der levensmiddelen den toestand der werklieden veel zou hebben verbeterd, maar in de werkelijkheid is het geheel anders. In do groote steden, die gebukt gaan onder den toevloed van het platte land, heeft men zelfs tot het aanleggen van nieuwe werken moeten overgaan om de armoede te bestrijden. Niet het minst te betreuren is het, dat deze gedruktheid in handel en bedrijf er veel toe heeft bijgedragen om de onverstandige leer van socialistische heethoofden bij onze werklieden meer ingang te doen vinden, dan men van ons in den regel vrij kalme volk zou hebben verwacht. Of wjj daarom moedeloos 1885 zijn ingetreden V Verre van dien. De ontmoedigende verschijnselen op staatkundig en maatschappelijk gebied vertoonen zich in de geheele beschaafde wereld en in vrij wat ernstiger mate. Wij mogen ons land nog een pa radijs noemen in vergelijking met de landen welke ons omringen. De afschuwelijke aanslagen op het leven van vorsten en onschuldige personen uit politieke haat, zijn bij ons onbekend. Terwijl straatgeruchten in België den val der liberale meerder Held in de Vertegenwoordiging volgde en de politieke haat de burgers daar te lande als in twee vijandelijke kampen verdeeld, is hier te lande de meerderheid der liberalen in de Staten-Generaal ver dwenen zonder dat ergens van eenige wanorde is ver nomen. Die nederlaag der liberalen behoeft ook geenszins te verontrusten. Men weet hoe zij alleen mogeljjkwas door de samenwerking van twee elkander vijandige kerkelijke partijen, eene samenwerking, welke op den duur onmogelijk zal blijken te zjjn. Wij gaan toch andere omstandigheden te gemoet in het parlementaire leven. Het kan niet uitblijven of de herziening der Grondwet zal niet alleen ons politiek leven verfrisschen, maar aan den onnatuurlijken toestand van het oogen blik een einde maken. In elk geval, hoe het verder loope, de liefde voor het gemeenschappelijke vaderland zal bij ons sterker blijken dan politieke verdeeldheid. Het vaderland is de band voor allen. Ook de maatschappelijke toestand zal verbeteren. Wij doorleven een crisis waaronder de geheele be schaafde wereld gebukt gaat. De tijd zal komen, wel- licht nog in het nieuwe jaar, dat die toestand zich ten goede zal wijzigen. Met kalmte, vol hoop, kunnen wij dan het nieuwe jaar dus aanvangen. Een kleine natie kan sterk zjjn Te Weenen kan men het jaar 1884 het jaar der zelfmoorden noemen. Nog voor het einde van het jaar hebben zich weder twee broeders Maurits en Samuel Wottitz van het leven beroofd. Door een slechte spe culatie bedroeg hun tekort 30,000 florijnen, doch daar de zaken buiten hun schuld waren tegengeloopen, had den de leveranciers uitstel van betaling verleend. Deze tegenslag in hunne zaken scheen hen echter zoo te drukken, dat zij besloten een einde aan hun leven te j maken. Zij begaven zich in de fabriek en joegen zich tegelijk een pistoolschot door het hoofd. Beiden laten een weduwe maar geene kinderen na. I Voor eenige dagen verscheen voor den ambtenaar I van den burgerlijken stand te Gelsenkirchen een jong paar ten einde de noodige stappen te doen om zoo spoedig mogelijk in het huwelijk te treden. Spoedig i werd echter de bruid als de dienstbode O. uit Stolberg herkend, die wegens diefstal werd vervolgd. De brui degom was niet weinig verbaasd, toen hij zich eens klaps van zijn uitverkorene beroofd zag, maar hij moet thans toch van het plan hebben afgezien de ontmas kerde diefegge tot vrouw te nemen. Eenigen tijd geleden trad te Ramanzacco zekere i Guiseppe Jacob, een ossenkoopman van bijna 70 jaar, in het huwelijk met een Slavoonsche schoone, die twintig jaar jonger was dan hij. Dezer dagen werd het gelukkige paar door een zeker ongewone gebeur tenis verblijdde bijna 50jarige vrouw Jacob schonk haar man drie gezonde spruiten, twee meisjes en een jongen. Ouders en kinderen zijn, volgens de laatste berigten, zeer welvarend. jlfmnjj*. Madrid, 2 Jan. In Granada zijn nieuwe schokken van aardbeving gevoeld. De ontstelde bevolking vlucht in alle rigtingen. Bijzonderheden ontbreken. Het aantal slagtoffers in de provincie Granada sedert 25 Dec. 11. is 910. overgeschoten brood van de kinderen des huizes, die juist in het vervellingstjjdsperk waren. De huid van den kanarie was onder de veeren geheel rood en de vogel stierf na groote benauwdheden, Het feit is van belang voor de vraag omtrent "het overbrengen van deze besmettelijke ziekte. 25«lgte. Op dien dag wilde Julius Robbie, dus heette de man, zich naar de stad begeven, toen zijne vrouw hem naliep om hem te doen opmerken dat hij iets vergeten had. Hij keerde zich om, maar had naauwelijks eene schrede gedaan, toen de vrouw door een feilen licht straal als verblind werd, die sterker was dan de schelste bliksemflitszij bedekte het gelaat met de handen en dacht dat zij het gezicht verloren had. Tegelijkertijd hoorde zij een donderend geraas, dat met eene daverende ontploffing eindigde. De vrouw viel in zwijm; Robbie was onmiddeljjk gedood, zijn hoofd was verpletterd, zijne kleederen waren gescheurd entendeele verbrand en zijn ligchaam was met groote hoeveelheden gesmolten ijzer en steen tjes, in wit gloejjenden toestand, bedektde ledematen van den ongelukkige waren gekloofd en misvormd. Een meteoor was op het hoofd van den ongelukkige neergekomen en had hem gedood. Een dapper Hollandsch meisje. »De P. E. Tele graph" bevat het verhaal van een heldendaad door een Hollandsch meisje, van het district George, dat onlangs door hevige onweders en stormen bezocht werd Zij woonde op de plaats bij hare ouders, Beausac ge- heeten, met haar broeder, die ongeveer 18 jaar oud was. 's Middernachts, nadat allen reeds ter ruste waren gegaan, werd het huis door een bliksemstraal getroffen, waardoor allen voor een oogenblik bewusteloos waren, 't Eerst kwam de jonge dame weer bij kennis, die onmiddelijk de trap opvloog naar de kamer van haren broeder, dien zij dood op den grond liggende vond, vreeselijk door den bliksem getroffen. Deze op hare schouders te laden en beneden te brengen was het werk van een oogenblik, waarna zij zich opnieuw in de vlammen stortte en het geluk mocht smaken hare bejaarde ouders, die beiden ziekelijk waren, behouden in een buitengebouwtje te brengen. Voor de derde maal waagde zij zich in den vuurgloed om eenig beddegoed te bemachtigen, wat haar mocht gelukken. Er viel verder aan geen redden meer te denken, zelfs niet van een kleedingstuk, zoozeer waren de vlammen reeds meester van het gebouw. Had het meisje niet zooveel tegenwoordigheid van geest gehad of was ze bezweken door den schrik van den brand of bij het zien van het ontzielde lichaam van haren broeder, dan was de ge heele familie in die rampspoedigen nacht omgekomen. ©n Op den Nieuwjaarsdag van 1884 ging een rijk jonkman te Liverpool met een zijner vrienden een weddenschap aan, dat hij het geheele jaar lang den nacht 'onder den blooten hemel zouden doorbrengen. De prijs was 10,000 pd. st. (ƒ120,000). De jonge man liet zich, voor veel geld, allerlei opzettelijke toiletten voor alle jaargetijden maken en hij had bijna zijn weddingschap gewonnen, als niet op het laatst een ongelukkig toeval tusschenbeide gekome ware. Op Kerstavond had hij zich nl. voor hij naar zijne koude rustplaatst ging wat al te veel met verwar mende dranken gesterkt en de politie bragt hein „in kennelijken staat" naar het bureau, waar hij dien nacht op stroo moest liggen. Hij had nu de weddenschap verloren en het armzalige gedwongen logies kostte hem niet minder dan 10,000 pd. st. In de stad Luik wordt nu een belasting op de pia no's als weelde-artikel ingevoerd. Men is reeds bezig met het tellen van de instrumenten in de huizen. Vrijdagmorgen is een kassiersknecht in de Natio nale Bank te Antwerpen een som van 12000 francs ontstolen. Nadat hij aan het eene loket 13000 francs in bankbiljetten van 1000 francs had ontvangen, begaf hij zich naar een ander loket om een wissel van 1000 francs te betalen. Intusschen stak hij de overige 12 biljetten in den zak van zijn overjas. Na een oogenblik stak hjj onwillekeurig zijn hand weder in de zak en bemerkte toen tot zijn schrik, dat de biljetten waren verdwenen. In een oogwenk was de deur der Bank gesloten en kwam de politie een onderzoek instellen. Niemand mocht het gebouw verlaten dan na eerst onderzocht te zijn. Het geld is echter niet ontdekt. In de „Deutsche Medicinal Ztg." wordt verhaald van een kanarievogel, die aan het roodvonk gestorven is. Het diertje erfde de ziekte over door het eten van 'S Grravenlxag^e2 Jan. Heden stond voor het Geregtshof alhier teregt, W. P. uit Goes, die door de Regtbank te Middelburg veroordeeld is tot 15 dagen celstraf en 8 boete ter zake van mishandeling. In den avond van 7 Oct. jl. bevond bekl. zich met andere personen in een koffijhuis te Goeshij had toen de aardigheid om met zijn wandelstok een hunner bij herhaling op den hoed te tikken. Deze was daarmede niet gediend en verzocht zulks te laten. Een woor denwisseling ontstond en het einde was dat beklaagde met zijn stok zulke hevige slagen begon toe te dienen, dat het bloed weldra den anderen bezoeker langs het aangezicht vloeide. Ook nu betuigde de veroordeelde dat hij in een oogenblik van drift de slagen had toegebragt, maar dat bij hem geen bedoeling had bestaan om moed willig iemand te verwonden. Deze verdediging werd nader toegelicht door den advocaat Mr. M. De Pinto, die op grond van afwezig heid van boos opzet voor den bekl. tot vrijspraak of het opleggen eener geldboete concludeerde. Adv.-Gen. Mr. Bijleveld meende echter dat het vonnis juist gewezen was en requireerde de bevestiging er van, daar hij geen termen had gevonden voor een wijziging der opgelegde straf. Uitspraak aanstaanden Donderdag. De Haagsche politie heeft/ aangehouden en voor loopig in bewaring gesteld de personen J. en O., beiden bekenden der justitie. Op hen rust de verdenking, dat zij de daders zijn van den onlangs ten huize van den vleesehhouwer v. G. in de schoolstraat te 's Hage gepleegden diefstal met inbraak eener geldsom van p. m. 400.althans van medepligtigheid aan dat feit. Het wekte bevreemding, dat J. die niet veel voor den kost doet. dezer dagen in het bezit is gevonden eener som van ƒ150, waarvan hij de herkomst trachtte te regtvaardigen door te zeggen, dat hij dat geld van zijn meisje had gekregen, hetgeen onwaar moet ge bleken zijn. Vrijdagavond had in het «Kleine Veentje" te 's Gravenhage een betreurenswaardig ongeval plaats. Twee zandgravers uit Delft, baas en knecht, waren bezig met het laden van eene schuit. Tijdens het af graven van een der duinen schoot eene zandmassa af, die eerst den knecht tot aan het bovenlijk bedolfdoch deze wist zich er uit te werken. Een oogenblik daarna kwam eene tweede zandlaag naar beneden, die ditmaal den baas geheel begroef, zoodat er geen spoor van hem te zien was. Zaturdag morgen werd met veel moeite zijn lijk uit het zand gedolven. Dezer dagen zag de machinist van den stoom tram Den Haag—Scheveningen een stuk hout op den spoorstaven liggen. Hij stopte er voor en het stuk hout werd door een daar op post staand, militair weg genomen, die echter bekende het er zelf op gelegd te hebben en op de vraag van den conducteur met welk doel hij dat gedaan had antwoorde»het is maar een lolletje." Vermoedelijk zal deze zaak wel gevolgen hebben, die den krijgsman minder „lollig" zijn, Volgens den Haagschen correspondent der «Zaanl. Ct." hebben de heeren Van Houten, Rutgers en De Bruyn Kops geweigerd tot de club der liberale Kamer leden toe te treden. Dirksland, 31 Dec. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Rederijkerskamer, trad gisteren avond in het Sociteitslokaal als spreker op den Hr. N. van Harpen, letterkundige te Amsterdam, die twee door ZEd. geschreven novellen voordroeg en wel „Door zijn kind gered" en „Een openstaand postje in een Rekening Courantboek". Beide zijn uitmuntend geschreven en vonden onder de opgekomenen veel bijval. Als toe gift las de Hr. van Harpen een stukje getiteld„Een tochtje naar het eiland Marken", wat mede veel bijval vond. De voorzitter dankte de Hr. van Harpen har telijk voor den genot vollen avond verschaft en riep hem een spoedig tot weerziens toe. Daar de Hr. van Harpen nog jóijg is en eerst kort als letterkundige en spreker optreedt en zijne eerste novellen niet alleen hier maar ook in de overige plaatsen, waar hij als spreker optrad goed voldoen, twijfelen wij niet of vele vereenigingen zullen hem uitnoodigen ten haren een spreekbeurt te vervullen, te meer ook daar de novellen welke hij leest, nog niet in druk zijn, -dock eerstdaags zullen verschijnen en het honorarium voor een leesbeurt zoo billijk gesteldis, dat. het elke vereeniging mogelijk is, zich dat genoegen te verschaffen. Aardeuburg, 3 Jan. Gisteren had alhier op eigenaardige wijze de herdenking plaats van het 25- jarig onderwijzerschap van den heer G. A. Yorsterman van Oyen. In die 25 jaren heeft deze zich èn in de plaats zijner inwoning èn daar buiten een gunstigen naam verworven, als uitnemend onderwijzer en opvoe der niet alleen, maar ook als gevierd schrijver en goed staatsburger. Op zeer onderscheiden terrein heeft de heer Van Oyen getracht te doen wat zijne hand vond, en daar door zijne gewestgenooten menigen dienst bewezen. Geen wonder dat het hem thans niet aan waardeering ontbrak. Aardenburg was ter viering van het 25jarigjubiléum van zijn onderwijzer in feesttooi, en toen de heer Van Oyen 's middags te 1 uur met zijne huisgenooten, door eene deputatie uit de feestcommissie begeleid, zich naar de receptie ten raadbuize begaf, bleek het den heer Van Oyen, dat ieder zijn feest meevierde. Maar niet alleen op die wijzen gaven zijne vrienden blijk van dankbaarheidook aan stoffelijke bewijzen ontbrak het niet. Te 4 uren werd in het lokaal der sociëteit „Spoor tot Vriendschap" een feestmaaltijd gehouden, waaraan, met inbegrip der gasten, 50 personen deelnamen. 's Avonds werd in de groote zaal van het raadhuis eene bjjeeenkomst gehouden, waar de voorzitter der feestcommissie eene toespraak hield, Aardenburgs Mannenkoor" en de leerlingen der volkszangschool eenige nommers zongen, en de heer J. Z. de Buisonjé eene voordracht ten beste gaf. Verder voerde de kamer van rhetorica «Burgemeester Reepmake,r" onder de zinspreuk «In Minnen Groenen" het blijspel Othello" op, terwijl het geheel met een slotwoord van den voorzitter der feestcommissie werd besloten. Bx*uïnisse2 Jan. De nieuwjaarscollecte heeft ii deze gemeente opgebragt 548,00. St. Maartensdijk. Gedurende de maand December werden aan het telegraafkantoor alhier ont vangen 134 telegr., verzonden 95, opgenomen en verder geseind 186. Totaal behandeld 415 telegrammen. Zierikzee, 5 Jan. Gedurende het jaar 1884 zijn door het Rijkstelegraafkantoor alhier 7541 telegrammen verzonden en 8367 ontvangen, dus 15908 telegrammen behandeld. Dat de verzending van meststoffen der steden per spoor ook in ons land, in weerwil der hooge spoor- tarieven, eene toekomst heeft, kan blijken uit de in de „Landb. Ct." voorkomende opgave van hetgeen door de afdeeling metsbereiding en mèstverkoop der Stads reiniging te Amsterdam werd verzonden Compost. Beerstoffen. Totaal. In 1882 21 74 95 wagons. 1883 149 120 269 1884 318 150 468 terwijl aan spoorvracht netto werd uitbetaald: in 1882 2607.29, 1883 6007.— en 1884 7880,35. De verzending per spoor had plaats over geheel Ne derland tot naar de verst verwijderde stations en zelfs tot naar het buitenland. De „Landb. Ct." wijst er hierbij op hoezeer de Hr. M. C. Voorbeijtel, die met dezen tak van dienst te Amsterdam belast is, bezig is te slagen in wat hij met zooveel ijver en volharding heeft aangevat. Waren de tarieven meer en beter ingerigt, dan zou de ver zending per spoor zeker nog grooter geweest zijn. Te Alkmaar is op oudejaarsa\ ond een brutale diefstal gepleegd. Uit het kantoor der kunstboterfa- briek „Kinheim" des heeren v. d. B., werd de geheele brandkast ontvreemd. Later werd zij opengebroken en geledigd op den weg teruggevonden. Behalve eenige houderden gulden, bevatten zij de kantoorboeken, welke door de dieven zijn verscheurd en vernield. De dieven zijn nog niet opgespoord. Te Bergen op Zoom heeft zich vrijwillig aange meld een koloniaal, die 21 dagen boven zijn verlof was uitgebleven, zijn handgeld ad 300 had verteerd en daarenboven zijn uniform met verlofpas was kwijt geraakt. Onder geleide is hij naar Harderwijk getrans porteerd. Zierikzee, 5 Jan. Naar wij vernemen zal het Bal Maequé in de Concertzaal alhier plaats hebben op Vrijdag 5 Febr. a. s. De Muzjjk zal zjjn van de gunstig bekende kapel van den heer Bouwman te Bergen-op-Zoom, terwijl een bekwaam costumier zich met de levering der costumes heeft belast. N o P N® I a r& f- 2 g>-9 'is 5 48 o EH^E-C .9 lil Om O r-{c-i Het getal huweljjken bedroeg 47 paren, zjjnde 3 minder dan in 1883; dat der Echtscheidingen 2. Het sterfte;cjjfer was gedurende 1884 zeer hoog; het bedroeg als boven 232tegen 165 in 1883143 in 1882 en 140 in 1881. Omtrent de handelingen van het Departement „Zierikzee" der Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid in het loopende saizoen zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen Het Departement vergaderde in October, November en December. In de eerste vergadering hield dr. de Bruijne eene lezing over „de meest passende voeding van den mensch, plantaardige, dierlijke of gemengde." In de November-vergadering werd door eene com missie, bestaande uit de heeren Borghstijn, Diehl en van der Grijp uitvoerig verslag uitgebragt omtrent de gestelde vraag„zou het niet wenschelyk zijn, in „verband met de tegenwoordige uitbreiding der vee teelt op de eilanden Schouwen en Duiveland te Zie rikzee eene fabriek van gecondenseerde melk op te „rigten en hoe is de inrigting en werking van zulk „een fabriek In de laatste vergadering leverde Jhr. Six eene zeer belangrijke voordragt over „Oeververdediging in Zeeland". Voorts werden verschillende huishoudelijke belangen geregeld en aanschrijvingen van het hoofdbestuur en andere Departementen behandeld, o. a. een adres van het Departement Groningen, strekkende ter bestrjj- ding van de invoering van een accijns op tabak. Door den heer J. Enzlin werd de allernieuwste uit vinding op het gebied van zakuurwerken geëxposeerd zjjnde het „Remontoir horloge zonder wijzers." (prijs ƒ52,501. Het ledental van het Departement bleef op het einde van 1884 ongeveer hetzelfde. Het ijs heeft reeds een offer geëischt. Te Joure is een 8 jarig kind door het jjs gezakt en verdronken,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1