ZIËRIKZEESCHË NIEUWSBODE. No. 5025. 4l*,e Jaarff. Zaturdag 5 Januarij 1885. Verschijnt DINGSPAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,80, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de 2de helft der maand October 1884 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend waren 1 Jansen Kolijnsplaat. 2 A. Kommer Serooskerke. 3 Johanna Hoogman Rotterdam van het Hulpkantoor Sir Jansland. 4 L. Mor ij n Rotterdam. Briefkaarten 1 D. Wezenaar Rotterdam. Verzonden geweest naar N. O. Indië. 1 D. L. Koolmees Batavia. De Indische begrooting. De Tweede Kamer heeft op 24 Dec. 11. bare zittingen Eeëindigd, die ditmaal waren van buitengewonen aard. e omstandigheid, dat de herziening van eene enkele bepaling der grondwet eene ontbinding der Staten-Gen. n'oodig maakte, heeft ditmaal de Tweede Kamer belet de begrootingwetten nog in dat jaar te behandelen. De Kamer is voor zeven weken uiteengegaan, zoodat zij half Februari zal terug keeren. De tijd van Februari tot Paschen zal hoofdzakelijk aan de behandeling van die zaken gewijd zijn, die anders in het najaar hare gedachten plegen bezig te houden. Het gewichtigste deel van dit zittingjaar zal echter na Paschen aan breken, wanneer eene beslissing zal worden genomen over de justitiëele en finantiëele wetsontwerpen door de Regeering aangeboden. De justitieële hebben allen de strekking om de invoering van het nieuwe Wetboek van strafrecht, waaraan onlangs de Parijsche advocaat- generaal Chéorier in eene plechtige zitting van het Parijsche Hof van cassatie eene studie heeft gewijd, te bevorderen, terwijl de finantieële moeten strekken om in het tekort te voorzien, dat tusschen de gewone middelen en uitgaven op onze staatsbegrooting nu reeds sedert onderscheidene jaren bestaat. Daar de Nederland sche middelen met de Indische ten nauwste zamenhangen, is dit tekort minder een gevolg van de lagere opbrengst der belastingen in Nederland, welke ook dit jaar van de ramingen weinig afwijken, dan wel van twee om standigheden, die de vroeger zoo ruim vloeiende geld middelen hebben doen slinkende lagere opbrengst der koffie (wel een vierde minder dan tien jaren ge leden) en de ontzettende uitgaven, welke nu eens de toestand van .oorlog" dan wederom die van .gewapende vrede" in Atjeh heeft na zich gesleept De Tweede Kamer heeft zich in deze laatste zitting hoofdzakelijk met de behandeling van Indische belangen bezig gehouden. Met zeer groote meerderheid (69 tegen 5 stemmen) heeft de Kamer de Indische be grooting aangenomen. Wegens het belangrijke tekort, dat de Indische be grooting voor het vorig jaar had opgeleverd, stemde de Kamer een jaar geleden die begrooting af. Daarvan was het direct gevolg, dat de Minister van Koloniën van Bloemen Waanders werd vervangen door den Minister van Koloniën Sprenger van Eyk, een man van groote administratieve en finantieële bekwaamheden; en het indirect gevolg, dat in plaats van den Gouv.- Gen. 's Jacob, wiens beleid aan de verwachtingen, welke daarvan gekoesterd werden, niet heeft beant woord, optrad de Gouv.-Generaal Otto van Rees, de president der Tweede Kamer, een der bekwaamste staatslieden, op wie Nederland roem mag dragen en die het beste deel van zijn leven aan de maatschap pelijke en economische ontwikkeling van Ned-Indië heeft besteed. Men kon dus niet anders verwachten, dan dat bij de volgende begrooting naar bezuiniging zou worden gestreefd. Dit streven werd met goed gevolg bekroond. Aan de vereenigde pogingen van de heeren Sprenger van Eyk en van Rees mocht het gelukken ditmaal eene begrooting voor te steller, die met geen grooter tekort Bloot dan 1'/, millioen gulden. Dat was reeds een groote vooruitgang, die waarborgt dat in eene volgende ontvangsten en uitgaven tegen elkander zullen opwegen. Intusschen was het tekort van l'/s millioen slechts schijnbaar, omdat op de begrooting 5 "millioen voor spoorwegen waren uitgetrokken, en, zoo dat niet het geval ware geweest, de begrooting een overschot van 3;/a millioen zou hebben opgeleverd. Ofschoon de beraadslagingen over de begrooting vele dagen hebben geduurd, moet men niet denken, dat de Nederlandsche Kamer zich veel met de- details der be grooting inlaat. De vaststelling der Indische begrooting door het Nederlandsche parlement is een verovering der liberale partij, eerst in 1864 op de conservatieve oppositie behaald. Aan die wettelijke vaststelling zijn groote nadeelen verbonden. Het getal leden die eenige jaren een ad ministratieve of rechtelijke betrekking in Indië hebben doorgebracht, is betrekkelijk gering. Men kan dus geen detailkennis verwachten van de groote meerder heid der leden. Doch tegenover die nadeelen staat een voordeel, grooter dan al de nadeelen te zamenhet is dit, dat de belangstelling in deze rijke kolonie door de openbare discusien in het parlement bij het volk wordt verlevendigd. Niets onrechtvaardiger dan het oordeel, in eene der jongste zittingen door den heer Keuchenius uitgesproken, dat sedert Indië ons geene geldelijke voordeelen meer verschaft, de belangstelling in die kolonie bjj ons volk is verflauwd. Zóó'materealistisch is het Nederlandsche volk niet gezonken, dat zijne belangstelling in Indië zou afhangen van de vraag, of het geldelijk voordeel afwerpt. Wanneer wij bedenken, dat wij onze Neder landsche spoorwegen zonder geldleeningen hebben kunnen aanleggen, alleen uit Indische overschotten dan zou het feit reeds voldoende zijn om onze belang stelling en erkentelijkheid te rechtvaardigen. De wet telijke vaststelling der Indische begrooting in Nederland leyert dit groote voordeel op, dat wij daardoor in staat worden gesteld de groote beginselen tc bespreken, naar welke Indië moet worden bestuurd. D'. groote vraag, die bij de jongste begrooting de partijen verdeeld hield, was dezewelk stelsel is in het belang van Nederland en ook in het belang van Indië verkieselijk: spoorwegen in Indiê aan te leggen uit de gewone uitkomsten van Indië, dan wel die aan te ïeggen uit leeningen en het overschot, der gewone uitkomsten, aan de Nederlandsche begrooting toe te voegen De begrooting, door den Minisi er Sprenger van Eyk verdedigd, was op het eerste beginsel gegrond, en de 'T^ede Kamer heeft door de begrooting aan te nemen, „ok aan dat beginsel hare adhaesie geschonken. Twee stelsels stonden tegen elkander overdat der oppositie, die het belang van het moederland geheel op den achtergrond schuift en zooveel mogelijk aan de ontwikkeling van Indië wil ten koste leggen. Hare politiek wasde belastingen in Indië niet verhoogen, op onderwijs en openbare werken in Indië niet inkrimpen, en Nederland bezwaren met de renten en aflossing van leeningen voor Indische spoorwegen. De groote fout van dit stelsel was dezedat zij op een duurzame winst uit de koffie rekende en dat zjj stellig geloofde, dat de koffieprijzen in de toekomst wel weder zouden rijzen. De Minister van Koloniën gaf echter blijk van eene meer bedachtzame staatkunde. Hij rekende op de koffieprijzen als op een toevallige bate en wilde dan spoorweg-aanleg in Indië gelijken tred doen houden met de opbrengst der gouvernementsproducten. Tegen over die wisselvallige baten, wilde hij zekere baten stellen en daarvoor de belastingen in Indië verhoogen, opdat de zékere gewone uitgaven met de zékere gewone ontvangsten gelijken tred zouden houden. Leverde de dienst daarna nog een voordeel voor Nederland op, dan bestond er geen reden, dit aan Nederland te onthouden als vergoeding voor de diensten, die Indië aan Nederland bewijst. Maar welk genot zou dat voordeel aan Nederland opleveren, als het daarentegen verplicht was schulden te maken voor Indië Te ge lijkertijd overschotten uit Indië te hebben en schulden voor Indië te maken is eene politiek, die nooit voor Nederland noch voor Indië voordeelig kan zijn. Ofschoon de Tweede Kamer aan de politiek van het nieuw opgetreden Indisch Bestuur haar zegel heeft gehecht, zou het mij geenszins verwonderen, wanneer wij deze beginsel-vraag, die zoowel een finantieele als een politieke zijde heeft, het volgende jaar in onze Staten-Generaal zagen terugkomen. Nieuwstijdingen. Sc Sra«st>nal. Dezer dagen werd te Potchefstroom door gemachtigden der Afrikaansche bondsafdeelingen van den Transvaal en den Oranje-Vrijstaat eene bijeenkomst gehouden, waarin het plan eener federatie tusschen beide repu blieken aanbevolen en eene motie in dien geest goed gekeurd werd. Het onmiddellijk tot standkomen van een tolverbond en een militair bondgenootschap werd uitvoerbaar geacht. De Volksraden van beide landen zullen van de zaak kennis nemen en weder zijdsche gemachtigden benoemen. Slmncrifta, Een Amerikaansch schip, „Allert", dat met een groote lading petroleum naar China voer, is door het inslaan van den bliksem in volle zee verbrand. De bliksem verbrijzelde een der masten en richtte, naar men dacht, geen andere schade aan. Maar een half uur later toonde een dikke rook, die uit het voorste gedeelte van het schip opsteeg, dat de lading in brand geraakt was en weldra verbrijzelde een hevige ont ploffing de luiken en deuren. Alle pogingen om de vlammen te blusschen waren vruchteloos en de bemanning moest eindelijk het schip verlaten. De mannen werden den volgenden morgen aan boord genomen door een Fransch stoomschip, dat van 50 mijlen afstands op het licht van het brandende vaartuig was afgekomen. ünsianb. Voor eenige dagen is nabij Moskou, in den omtrek van het tentoonstellingsgebouw, een vreeselijk verminkt lijk gevonden, dat niet meer herkenbaar was. Al het vleesch in het gezigt was weggebrand, oogenschijnlijk door middel van vitriool, terwijl het geheele lichaam met brandwonden was bedekt. De kleederen hadden de moordenaars tot zelfs de schoenen en het onder goed vernietigd en uit enkele stukken die nog in de nabijheid van het lijk gevonden zijn, waren de initialen verwijderd. Uit het onderzoek van het lijk is gebleken dat het is van een man met rood hoofdhaar. Men is er van overtuigd, dat de moord op een andereplaats is geschied, dóch dat het lijk daar heen gesleept en door vitriool onkenbaar gemaakt is. Algemeen gelooft men, dat men hier weder met een moord door de ni hilisten gepleegd te doen heeft, welke uitgevoerd is op last van het uitvoerend comité. Een Russisch blad brengt in herinnering, dat de politieke misdadiger Deitsch met eenige makkers getracht heeft zich op een zelfde wijze door vitriool op een spion te wreken, die tot hunne partij had behoord. - In de hoofdkas der Regeering, dus meldt men uit St. Petersburg, zijn groote verduisteringen ontdekt. In verscheidene zakken waren in plaats van goud en zilver steenen aanwezig. De schuldig heeft zich van 't leven beroofd. Het bedrag van het gestolene is nog niet vol komen bekend, maar moet aanzienlijk zijn. üjisinjie. Uit nieuwe officieële rapporten betreffende de aardbeving in Spanje bljjkt het volgende De muren van al de kerkgebouwen te Malaga zijn gescheurd. Te Canillas zijn verscheiden huizen ver nield en is het aantal slagtofters zeer aanzienlijk. Te Murchas zijn bijna alle huizen ingestort en is ook daar het aantal slagtoffers groot. In den schouwburg van Priego (Cordova) ontstond eene paniektoen de schok werd gevoeld trachtten de 900 toeschouwers, die in het gebouw aanwezig waren, zich door de vlucht te redden. Velen sprongen uit de vensters en werden gedood of gekwetst. De toren der hoofdkerk van Sevilla en het Alhambra paleis bleven overeind. Onder de puinhoopen van Santa Cruz te Alhama zijn achttien lijken gevonden. Te Veritas vonden vijftig personen den dood. SkHtasrlan&r Te Bazel is op een bal, in de vorige week aldaar gegeven, een der danseressen in de armen van haar danser dood gebleven. De geneesheer verzekerde, dat de dood der jonge dame geweten moest worden aan haar te nauw geregen keurslijf, waardoor de ademha ling belemmerd was. Omtrent een zeldzamen eiseh zal de regtbank te Lucern eerlang moeten beslissen. Een teergevoelige vader nl. doet zijn minderjarige kinderen uit een eerste huwelijk, over wie hem de voogdijschap is ont zegd, een proces aan en vordert o. aterugbe taling van het geld dat hunne geboorte hem gekoBt heeft aan honorarium van den verloskundige enz. enz. JFtankrijft. Te Lisieux, in het Frankrijk departement Calvados komt gewoonlijk tegen Nieuwjaar een troep vreemde kunstenmakers, om er gedurende veertien dagen voor stellingen te geven. Ditmaal werd er eene tent opgerigt waar, volgens de aankondiging, „eene vrouw met een hondenkop" te zien was, en die vrouw was eene dierentemster. Aantrekkelijkheid genoeg voor zeker soort van menschen. Doch er gebeurde iets, dat de grootste ontsteltenis veroorzaakte. Maandag jl., terwijl men een der leeuwen van hok wilde doen verwisselen, wist het dier door de onachtzaamheid van een der oppassers te ontkomen. Eenige personen bemerkten het, en deze maakten zich ijlings al schreeuwende uit de voeten. Dadelijk werden de nabijgelegen winkels gesloten. De leeuw had echter niets kwaads in den zin. Hjj zette zich neer bij een voertuig onder hetwelk een hond was, en verroerde zich niet. Hij keek alleen om zich heen, als was hij zelf verbaasd zich te dier plaatse te bevin den, en brulde uit alle kracht. Eenige moedige personen kwamen nu, gewapend met geweren en hooivorken, en vormden een kring romdom den leeuw, doch op eerbiedigen afstand. Ook nu nog bleef de leeuw rustig, en wie weet hoe die ontmoeting zou afgeloopen zijn, indien men niet een dierentemmer van eene andere menagerie, die insgelijks te Lisieux zijne tent had opgeslagen, gewaarschuwd had. Deze dierentemmer, bijgestaan door „de vrouw met een hondenkop" doch het masker dier vrouw was thans verdwenen, slaagde er in den leeuw eenige touwen om zijn lichaam te werpen, en het dier alzoo meester te worden en met slagen terug te brengen naar zijn hok. Wel had de leeuw den dierentemmer een paar malen zijne klauwen doen gevoelen, maar van veel beteekenis was het niet. Harlingen, 30 Dec. Door een onzer predikanten is een afdoend bewijs gegeven van practischen zin in het oefenen van liefdadigheid. Twee huisvaders kwa men hem hun nood klagen en kregen den weldadigen man zoo bij het hart, dat hij hun een rijksdaalder gaf met den raad om dat geld nu eens goed te besteden. Toqh wilde hij zich overtuigen, waar zij met het ge- schonkene heen gingen, en nu bleek het dat zij aller eerst een kroeg binnen gingen. Doch pas lag de rijks daalder op de toonbank, of de gever pakte hem weer in met de bijvoeging«Daarvoor was het niet gegeven," Amsterdam. De commissie tot werkverschaffing alhier berigt, dat op terreinen aan deNassaukade480,aan den Overtoom 500 en aan de Muiderpoort 870 werk lieden dagelijks van 7'/2 tot 4 uur werk vinden. Of schoon 20pCt. der aanvragen niet gemeend bleek, moeten toch nog 700 mannen geduld oefenen. De geest onder het werkvolk blijft uitmuntend. Het Comité assumeerde tot leden de heeren W. Ambachtsheer en Beermans, bestuurslid van Patrimonium. De giften zijn tot ƒ112,560 geklommen. Gravenhage, 31 Dec. De bediende v. d. V. van de H. Burger school met vjjljarigen cursus voor jongens alhier, ging hedenmorgen bij het agentschap van de Ned. Bank groot bankpapier wisselen. De bil jetten, ten bedrage van ƒ3200, borg hij na de inwis seling in zijn portefeuille. Aan de H, Burger school teruggekomen vermiste hij deze biljetten, terwijl ander geldswaardig papier, dat zich in zijn portefeuille be vond nog aanwezig was v. d. V. heeft in het minst geen vermoeden, waar of hoe hij het geld kan verloren hebben. ,De politie is met de zaak in kennis gesteld. Wageniugeu31 Dec. Op de boerderij der Rijkslandbouwschool heeft men thans als voedsel voor het vee uitmuntend groen voer, hetwelk met het meeste succes in den afgeloopen zomer en in het najaar werd ingekuild. Er werden o. a. ingekuild ruim 44.000 K.G. groene maïs en ruim 16,000 KG. gras. Het groene\oer heeft thans geen onaangenamen reuk en het vee eet het ook nu, evenals vorige jaren, bijzonder graag zelfs laat het daarvoor ander voedsel meestal onaangeroerd. De melkopbrengst is bij de koeien zeer goed, en vreemd mag men het noemen, dat nog zoo weinigen in dezen omtrek het voorbeeld volgen om groen voer in te kuilen voor den winter. Berg-en op Zoom, 28 Dec. De werkzaam heden aan de kanalisatie der rivier de Zoom, vorderen met kracht, en geven, in verband met het slechten der vesting, aan honderden werk. De groote duiker nabij de voormalige Steenbergsche poort is gereed, en daar mede het regtstreeksch verkeer langs den straatweg weder, opengesteld. Voornamelijk voor den stoomtram op Tholen, die ongeveer een jaar van een zijspoor ge bruik heeft moeten maken, is deze verandering van groot belang. Goes, 1 Jan. De vereeniging tot spijsbedeeling aan behoeftige zieken en kraamvrouwen mag zich in toenemende belangstelling verheugen. Niettegenstaande in het afgeloopen jaar enkele familiën uit de gemeente vertrokken, nam het ledental steeds toe- en klom tot 77. In1884 kon aan 40 aanvragen om versterkend voedsel, waaronder ten behoeve van 13 behoeftige kraamvrouwen, worden voldaan. De aanvragen ge schieden door heeren geneeskundigen. De vereeniging werkt zonder aanzien des geloofs. Behoeftige kranken van elke belijdenis kunnen worden ondersteund. Even min als er onderscheid gemaakt wordt tusschen de bewekladigden, evenmin is er onderscheid tusschen de ledends. Post en de pastoor kwamen beiden voor als begunstigers. Van anti-revolutionaire zijde is de heer M. de Jonge Jz. candidaat gesteld voor den gemeenteraad. Dieven lusten ook hazebout. Uit een behoorlijk afgesloten tuin hebben ze een haas weggehaald, die daar was opgehangen om voor den volgenden dag te dienen. ZierDizee2 Jan. Gaarne verleenen wjj een plaatsje aan het navolgende GEBREK AAN WERK. Bij de schaarste aan werk op elk gebied en bij de weinige kans, die de ijverige handswerkman of gezel dan nog heeft om met goed fatsoen in zjjn onderhoud te voorzien, en de moeieljjkheid, zoo al niet onmoge- ljjjt, om voor den ouden dag een duitje over te leggen kan het niet ongewenscht zijn op de voordeelen van den militairen dienst de aandacht gevestigd te houden. Meermalen is in den laatsten tijd aangespoord ge worden dienst te nemen by de Indische krijgsmagt. Wanneer het hun ernstig streven is om vooruit te komen, zal hun dit wel gelukken. Voor de liederlijken, de dronkaards en de onverschilligen deugt het er niet. Maar zij, die iets gevoelen voor het soldatenleven, kunnen daar naar waarheid soldaat worden, bij trouwe pligtsbetrachting wellicht de gelegenheid vinden zich te onderscheiden en er zeker nooit berouw van te hebben een verbintenis bjj het Indische leger te hebben aan gegaan. Zij, die behoorlijk onderwijs hebben genoten, kunnen bi) het gebrek aan kader zeker zijn spoedig een graad te behalen, en van korporaal staat de weg open tot den graad van sergeant, sergeant-majoor en adjudant-onderofficier. De categorie van de ambachtslieden bij het Indische leger verdient afzonderlijke vermelding. Deze zijn in den eigenlijken zin des woords minder soldaat, zij heeten dan ook werklieden, zijn in klassen verdeeld, genieten meer vrijheid en verdienen ook meer dan de gewone soldaat. Alle ambachten worden bij het leger vertegenwoordigt. Zoo heeft men timmerlieden, metselaars, smeden ververs enz. bjj de genie wagenmakers, zadelmakers en hoefsmeden bjj de artillerie en de cavalerie instrumentmakers, bankwerkers, plaatwerkers, kui pers, hout- en metaaldraaiers, koper- en blikslagers en ijzergieters, allen van de le, 2e en 3e klasse, bjj den artillerie-constructiewinkel instrumentmakers bij den topografischen dienst geweer en lademakers bjj de geweermakersschool buskruitwerkers in de pyrotechnische werkplaatsen en bij de buskruitmolens. photografen en lithografen bjj den topographischen dienst teekenaars bjj den generalen staf en bjj de genie enz. enz. enz. Voor vele andere vakken is in vrjjen tijd in het particuliere leven altjjd werk te vinden en wat te verdienen. Schoen- en kleermakers, horlogemakers, pianostemmers enz. vinden overal iets, en het bjj het Indisch leger bestaande spaarfonds kan getuigen, dat niet weinigen hun overgegaarde penningen daarin be leggen en bij het verlaten van den dienst een som niet onbelangrijk sommetje uitbetaald krijgen. Dit spaarfonds verzekert den deelnemers 5 pCt. rente 's jaars, over het bedrag hunner bespaarde gel den, en staat onder de speciale bescherming van het Gouvernement. Wjjders heeft men nog de militaire schrijvers. De aspiranten voor deze categorie kunnen, na afgelegd examen bjj het Ministerie van Koloniën, zich op alles zins voordeelige voorwaarden voor den dienst der mi litaire administratie by het Indisch leger verbinden. Om echter teleurstelling te voorkomen bij die am bachtslieden, die door het artikel in de waan gebragt zouden kunnen worden, dat zjj zich als zoodanig voor den kolonialen dienst zouden kunnen verbinden, diene echter de volgende opmerking. De persoon moet zich verbinden als soldaat der infanterie. Blijkt hjj, na zijne aankomst in Indië, een handwerk te kunnen uitoefenen, dan kan hem daar de gelegenheid geopend worden als genie- of artillerie werkman etc. bij een ander wapen of dienstvak aver te gaan. Een bepaald uitzicht op dien overgang kan hier te lande niet worden geopend, maar het behoeft geen betoog, dat de bekwame werkman in Indië, ook als soldaat der infanterie, in zijn vrije uren allicht de gelegenheid heeft zijn spaarpenningen te zien toenemen. Men wachte zich echter voor de zich noemende wervers of commissionairs, die geheel uit eigen beweging han delen. Deze lieden staan niet in de minste betrekking tot het Departement van Koloniën. Zjj houden Koloniale Werfdepots en advertee- ren, in de dagbladen, zonder de minste aanmoediging hoegenaamd en zonder eenigen steun van de zijde der Regeering Wanneer men tot dergelijke lieden zjjn toevlugt neemt, dan blijven de nadeelige gevolgen niet uit. Men betaalt enorm hooge premiën voor hun bemoeingen of voor het bjjeenbrengen der benoodigde papieren, terwjjl men gratis alle vereischte inlichtingen kan bekomen. Men behoeft zich daartoe slechts aan te melden op het bureau van den plaatselijken-commandant, dat in elke garnizoensplaats bekend is, en waar men een ieder kosteloos ter zijde staat, zelfs tot het bijeenbrengen van de benoodigde stukken. Op die bureaux zijn alle voorwaarden aanwezig voor elk soort van militaire verbintenissen, en het zyn speciaal die bureaux, welke zijn aangewezen om bij deze engagementen het Rijk te vertegenwoordigen, en waar men op het belangloos verleenen van alle hulp en bijstand kan rekenen. Het kantoor der bjjzondere telegraaf-onderneming te St. Annaland is thans open op werkdagen van 8,30 uur voor- tot 2 uren namiddags en van 5 tot 7,30 uur namiddags; op Zon- en feestdagen van 810 u. voor- en van i21 uur 3 Op den eersten Kerstdag had te Hoogeveen een verwonding plaats waarvan ditmaal de sterke drank niet de oorzaak was. In de Hoogeveensche Ct." leest men daarover het volgende In den loop van dien dag werd H. K., te Alteveer, gewaarschuwd dien avond niet naar zjjn meisje, op Noord wonendete gaan, omdat er een was die hem kwaad wou. Zjjn broeder W. K.die ook een meisje op Noord heeft, ging echter als gewoonlijk daarheen en bleef bij haar tot ruim 11 uur. Ongeveer op de hoogte der twaalfde wjjke op Noord kwam hij twee of drie jongens tegen; een van|deze, zekere R. B. vroeg hemis je broer ook hier Op zjjn ontkennend ant woord pakte B. hem aan en wierp hem op den grond. Gelukkig wist hjj zich los te wringen toen B. gereed stond hem op het hoofd te trappen. K. liep hard weg achter om het huis van Meppelink ongelukkig stootte hjj het hoofd tegen een tusschen de boomen hangenden schippersboom, zoodat hij duizelig werd en achterover sloeg. B. was aanstonds bjj hem en sneed met een mes, dat hij dien dag geleend had, het oor midden door en bjj den halsen vervolgens nog een snede over den arm, dicht bjj de pols. Hij werd toen door de komst van anderen gestoord. K. is, ondanks het bloedverlies nog naar Dr. Mejjering geloopen, die hem verbonden en de politie gewaarschuwd heeft. Vrjjdagmorgen is B, gearresteerd, terwjjl hij met zijn moeder zat te eten. Na een verhoor door den Burge meester, hulpofficier van Justitie, is hjj Zaterdagmiddag naar Assen gebragt. Hij is nog jong; hjj moet zich in de volgende maand aangeven voor de militie. In vele Noordelijke en Oosteljjke provinciën is de vaart gestremd. Woensdag reeds moest de stoomboot ,Stad Zwolle" wegens het vele drjjfijs te Zwolle blijven KERKNIEUWS. Op Zondag 11. werd het driehonderdjarig bestaan der kerkeljjke gemeente te Zonnemaire openlijk herdacht. In de daarvoor gehoudene feestrede werd door onzen predikant, behalve eenige bijzonderheden over den ouder dom en den oorsprong van den naam onzer burgeljjke gemeente (volgens Smallegange werd reeds in 985 aan graaf Dirk II in leen gegeven de heerljjkheid Sonne- maar, bestaande uit deze gemeente en de naburige ge meenten Dreischor, welke te zamen een eiland vorm den, en volgens Van der Bergh was de naam in de middeleeuwen Sunam- of Sunnam-meer, d. w. z. Zuider- meer), nog o. a. het volgende medegedeeld Willem I zond den beroemden Petrus Dathenus naar Zierikzee, om niet alleen daar, maar ook in het geheele eiland, in religionszaken, goede ordening te stellen deze droeg dientengevolge aan den toen buiten dienst zijnden predikant Jakob Jorissen Borselis op om in Schouwen en Duiveland „de kerken te reinigen, ont vangers of rentmeesters aan te stellen van de goederen der kerken, kappellen, kloosters en altaren, ten einde de predikanten en schoolmeesters op eerljjke, fatsoen lijke wjjze te onderhouden". Ook deze gemeente met hare aanzienlijke kerkgoederen heeft den weldadigen invloed dezer regeling ondervonden. Zjj bezat wel geen parochiekerk, geljjk Brouwershaven, maar toch eene kapel (met welken naam het oosteljjk gelegen gedeelte van het vroegere kerkgebouw, dat uit de 14de eeuw dagteekende, steeds werd onderscheiden). Het duurde nog tot 1584, eer zij die alhier nieuwe relige volgde*, een eigen predikant verkregen en eene afzonderlijke gemeente vormden. Die eerste predikant was Christoffel van Bulkendeze had van 1579 de gemeente Aksel bediend, maar, toen door het verraad van baljuw van het land van Waas, jonkheer Servaas van Steeland, genoemde stad in 1583 in de handen van den hertog van Parma gespeeld werd, vluchtten de hervormings- gezinden, en daaronder ook de predikant, naar Holland of 7eeland. Zoo kwam gen. Van Bulken waarschijnlijk te Zierikzee en werd in het volgende jaar tot predikant der gemeente Sonnemaar aangesteldhij was daar werk zaam tot 1588 en werd opgevolgd door den vroegeren schoenmaker Daniël Wante, die, ook in hetzelfde jaar 1583, uit het land van Waas gevlugt, in het naburige Eikerzee eerste predikant geweest is. In het geheel zjjn in de gemeente Zonnemaire (den tegenwoordigenleeraar medegerekend) 26 predikanten werkzaam geweest. Beroepen naar Berkel en Rodenrjjs J. F. W. Van Troostenburg.de Bruijn, te Sommelsdjjk. Bedankt voor Kattendjjke B. de Planque, cand. te Loosdrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1885 | | pagina 1