Z IliU I kZ II.SCII I, NIEUWSBODE. Zaturdag 15 December 1884. No. 5013. 4|ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 8 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTI15N, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cis., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zyn gedurende de l9te helft der maand October 1884 de volgende brieven verzonden aan personenwier naam op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend L. de Weede, te Wïssekerke. A. J. Roover Goes van Brouwershaven. A. van Es, Boökoop van Nieu- werkerk. F. K. van Westen 's Gravenhage van Nïeu- werkerk. Mad.selle J. P. Moolenburgh Zwolle van Zonnemaire. Marinus Hurt Grand-Rapïds van'Zonne- maire Jan Phevnamburg Grand-Rapids Algemeen Overzicht. Men spreekt wel eens van een storm in een glas water en denkt dan aan onbeduidende zaken, die met grooten ophef worden vermeld, groote beroering dreigen en ten slotte in zeer beperkten zin als de nachtkaars eindigen. Maar ook van ernstige zaken wordt er wel eens meer ophef gemaakt in den aanvang, dan wanneer men daarmede nader is bekend geworden, 't Ligt echter niet aan de zaken zelve, maar meer aan de personen, die ze behandelen. Ook in de Parlementen schijnt somwijlen een storm te dreigen en allen zijn dan in de weer en velen rneenen, dat land en volk in gevaar zijn, maar eene kleine omstandigheid geeft afwending, zoodat men ten slotte eindigt met te zeggen: moest daarover nu zooveel beweging worden gemaakt. Als byv. de heeren zich vereenigen duren de discussiê'n kort en gaat er veel door, dat anders zou verworpen zijn, en als men ook de onverschrokken parlementsleden eenige vrees aanjagen kan, dan wordt dikwjjls de meest verfoeide maatregel met vlag en wimpel aangenomen. Een en ander kwam ons voor den geest, wuar wy het korte bericht lazen, dat het Eiigolsselxe Hoo- gerhuis de kieswet by de derde lezing en zonder hoofde lijke stemming heeft aangenomen en dat het Lagerhuis het wetsontwerp betreflende de zetel-verdeeling na uit voerig debat in tweede lezing, zonder stemming heeft goedgekeurd, waarna de heeren tot Februari vacantie namen en de zittingen gesloten werden. Wie had voor maanden kannen denken dat deze geschiedenis zoo vreedzaam eindigen zon. Als men nog eens zich her innert, die kolossale meetings door geheel Engeland gehouden, de heftige taal, die daar soms werd gevoerd, dan moet men zich verbazen dat de zaak nu zoo stil tot beslissing kwam, tenzij men aanneme; dat de edele Lords eindelyk hebben ingezien, dat men in onzen tijd met den volkswil niet meer spelen kan en dat er een weinig water in den aristocratischen wijn dient gedaan te worden. Alvorens uiteen te gaan heeft het Parle ment nog kennis kunnen nemen van de uitbreiding die de Regeering aan de vloot geven wil, waardoor weder belangrijke sommen zullen gevorderd worden. Uit Egypte kwamen geene tijdingen die ons eenigszins wijzer maken. Alles is en bljjft even verward, slechts dit i schijnt waar te zijn, dat Gordon nog altyd opge sloten zit en van tijd tot tijd door den Mahdi wordt gesommeerd zich over te geven. Vermoedelijk zal ook in deze zaak op eens eene oplossing komen en dan misschien gansch anders dan men die nu verwacht. Te Soeakin hebben gevechten plaats gehad, die voor de Engelsche troepen vry gunstig afliepen. Ten slotte voegen wy hier een niet onbelangrijk bericht bij, dat namelijk door de Londensche werklieden eene zamen- komst gehouden is, waarin men besloot een adres aan de Regeering te richten en deze uit te noodigen, dat zij een onderzoek instellen met betrokking tot den tegenwoordigen bedrukten staat van zaken, waarbjj de arbeiders zeker de meest lijdende party uitmaken. Zoo vreedzaam de Engelsche werkueden over deze aangelegenheid gehandeld hebben, zoo onstuiming zal het gisteren (Zondag) wel zijn toegegaan in de salie Favier te Parijs, waar de werklieden opgeroepen zjjn, door de besturen van alle arbeiders-vereenigingen die zich daarbij van zeer opruijende taal bedienden. Op dit oogenblik is ons de uitslag nog niet bekend doch het is te vreezen, dat ook deze zamenkomst weder aanleiding tot ernstige ongeregeldheden zal gegeven hebben. De Pranache Senaat hield zich bezig met de verkiezingawijze der senatoren, en besloot do benoe mingen van senatoren voor het leven uit te stellen tot de kies'tvet zal afgehandeld zijn. Over deze laatste beraadslaagde men in de Kamer, waar uit naam der Commissie voor deze zaak een ander ontwerp, dan dat de Regeering werd voorgesteld, een andere redactie, waarmede de Kamer zich vereenigde. Het werd daarna door Minister Ferry in den Senaat voorgelezen en de urgentie daarvoor gevraagd, een verzoek dat insgelijks geredelijk toegestaan werd. Met China zal men voor eerst niet op goeden voet komen. De Chinezen willen hunne passieve houding laten varen en aanvallend optreden, daar het toch wel blijkt, dat er van eene bemiddeling niets komen zal. Zij zijn nu jjverig bezig met het uitrusten hunner vloot, volgens sommigen znoet deze naar Formosa uittrekken om dat eiland te ontzetten, doch men weet dat de Chinezen slim zyn en hunne plannen niet zoo gemaklijk bloot zullen geven. Over het algemeen is men dan ook van gevoelen, dat zij een aanval op Saigon, of eene andere krijgs verrichting tegen de Franschen beoogen. In de Belgische Kamers duurt de ontrustende strijd voort, ofschoon de clericalen in alles hun zin krijgen. Laatstelijk heeft men hevig gedebatteerd over de quastie der gendarmes in burgerkleeding. De motie, waarbij de houding der Regeering werd goedgekeurd, vond eene heftige bestrijding bij den oud-Minister Frère Orban, maar werd niettemin met groote meer derheid aangenomen. Ook in Alaxli*i<l is het nog niet rustig en zal het dat vooreerst niet worden, omdat ook daar, voor het oogenblik de ultramontaansche partij zegeviert, in den persoon van een nieuwen rector der Academie. Het schijnt wel dat deze heer streng tegen de studen ten optreden wil en eene vervolging in stellen tegen allen, die gemeene zaak met de studenten maakten. Eenige professoren daarentegen willen een protest in dienen tegen het Koninklijk besluit, waarbij hun ver zoek om een onderzoek in te stellen wordt afgewezen. De KussLsche Nihilisten zijn er weder in ge slaagd,ondanks de waakzaamheid der politie te St. Peters burg, weder een nommer van hun officieel orgaan te doen verschijnen. Men vindt daarin onder anderen eene opgaaf van giften, die voor de Nihilistische be wegingen ontvangen zijn, die niet minder dan 17000 roebels bedraagt. Ook leest men er in een getrouw verslag van het laatst gevoerde Nihilisten-proces, of schoon dat met gesloten deuren werd behandeld. Aan de Kaap zijn de verschillende machten nog gedurig in botsing. Nu weder heeft de presidents minister niet naar den zin der Engelscbgezinden ge sproken, daar hij Afrika aan den Afrikaan wilde laten. Algemeen verwacht men, dat daar spoedig eene of andere ontwikkeling te wachten is. Nieuwstijdingen. Slfrifttt. Kaapstad 10 Dec. De „Cape Argus" verklaart zeker to weten dat de reden waarom generaal.Jouberfc het vice-presidentschap over de Transvaal heeft neder- gelegd, daarin gelegen is, dat de Transvaalsche re geering zich, na het ontvangen van hot Engelsche ultimatum betreflende de schending der Londensche conventie door de Boeren, tot de Duitsche regeering gewend heeft met het verzoek haar protectoraat af te kondigen. In sommige kringen gelooft men, dat de jongste verklaringen van den Kaapschen eersten minister, welke luidden ten gunste der suprematie van het Hollandsche element in Zuid-Afrika, onder den invloed stonden der waarschijnlijkheid van het ontstaan van moeilijkheden tusschen Engeland en Duitschland. flntf rifia. Dezer dagen trad een krachtig gebouwd man, met een baard, die hem tot de knieën reikte, een scheerwinkel te Philadelphia binnen om zijn baard te laten afknippen. De barbier was zeer verwonderd en ontving op zijn vraag de volgende opheldering. De man was in 24 jaren niet geschoren. Toenmaals zou hij in een kiesvergadering een rede houden voor Dou glas, den democratischen candidaat voor het president schap. Door zijn ijver voor de verkiezing had hy in acht dagen geen tyd gevonden om zich te laten sche ren. Bij zijn optreden werd hem toegeroepen»Laat je eerst scheren'Toen zwoer hij dit niet te zullen doen, vóórdat een democraat tot President zou zijn verkozen. Hy had woord gehouden. Thans moest de baard weg hy wilde er een haarketting voor Cleveland van laten maken. Generaal Grant heeft te kennen gegeven, dat hij geen pensioen zal aannemen en het ontwerp, daartoe bjj den Senaat van Washington ingediend, is derhalve ingetrokken. #ngelanfc. Zooals men zich herinneren zal, werden verleden jaar op de Amsterdamsche tentoonstelling, een paar be zoekers voor eenigen tijd in een groote brandkast opgesloten door het digtvallen van een binnenhok. Een dergelijk, maar niet zoo spoedig verholpen ge val is te Dundee gebeurd. Daar is een werkman, die in een groote brandkast iets te verrichten had, door het in 'tslot apingon van de binnenste afsluiting, op- feslofcen. De sleutel is te Birmingham, bij de fhbri- anten van de brandkast. Men heeft er om getelegrafeerd, maar het zal wel fwee dagen duren voor de werkman bevryd kan worden. Hy is daar iutus3chen, hoe on aangenaam ook, wel bewaard en hy krygt lacht en voedsel door een getraliede opening. De groote stilstand in alle takken van ny verheid in Engeland duurt voort en daarmede klimt de nood onder de arbeidende klassen waartegen de onderschei den philantrophische instellingen in den vorm van goedkoope gaarkeukons, soepkokerjjen enz. op verre na niet bestand zijn. Het zwaarst lyden onder deze crisis de gewoonly k op de scheepstimmerwerven en in de machinefabrieken werkzame arbeiders, waarvan er zoo velen geen werk hebben, dat de «United Society of Boilermaker en Iron Shipbuilder" in den loop van November aan leden zonder werk niet minder dan 18,784 p. st. aan onderstand heeft uitbetaald, waarbjj nog 20,000 p. st. aan ziekengeld komt. Ook andere arbeidersverenigingen hebben reeds naar evenredig heid van het aantal hunner leden 'en het kapitaal, waarover zij beschikken, aanzienlijke sommen uitge keerd, zoodat de fondsen van deze verenigingen op die manier spoedig geheel uitgeput zullen zyn. Het ontzettende drama, dat in een sloep der Mignonette" werd afgespeeld, heeft een zoo mogeljjk nog treuriger naspel gekregen. De Engelsche regtbank, waartoe de kapitein Dudley en de stuurman Stephens werden verwezen, hoeft het slachten en opeten van den koksjongen Parker gequa- lificeerd als moord, en veroordeelde beiden ter dood. Er zal een adres voor gratie aan de kroon worden aangeboden. Dat men uit de gevangenis tracht te ontvlochten, komt meermalen voor, doch dat men de brutaliteit bezit om in de gevangenis in te breken, behoort zeker onder de zeldzaamheden. Toch is dit te Kings-County in Ierland gebeurd. Na in de gevangenis geslopen te zijn, heeft men de brandkast in de scnoenmakerswerk- plaats opengebroken en een som van circa 8000 galden medegenomen, welke door een maatschappij was gede poneerd, die voortdurend de schoenen opkoopt, welke door de gevangenen gemaakt worden. Men kan zich de woede van den directeur der gevangenis voorstellen, toen hij den diefstal ontdekte, maar na van de eerste ontsteltenis bekomen te zijn, moet hij toch gezegd hebben„Om 't even, deze dieven zyn kunstenaars 1" jSltïiicriïini». Amsterdam, 10 Dec. Het Openb. Min. bij het Geregtshof alhier, heeft heden in do zaak tegen D. Tobias diens schuldigverklaring aan verschillende hem ten laste gelegde misdaden volgehouden en zijn ver oordeeling gerequireerd tot vijt jaren tuchthuisstraf en onderscheidene geldboeten. Het Hof deed uitspraak in de bekende zaak der Engelschen, die in de vorige week teregfc stonden wegens diefstal van ƒ55,000 in de Associatie-Cassa. Beide beschuldigden, Lyons en Adair, zijn tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld, doch zij hebben ter stond tegen dit arrest casatie aangeteekend. De Amsterd. correspondent van het U. D. zegt, dat niet alleen de arbeidsklassen te Amsterdam door de tijdsomstandigheden zwaar worden getroffen. Hij verzekert, dat onder de gegoede burgerklassen en zelfs onder de vermogende ingezetenen der hoofdstad velen, zeer velen zijn, die de toekomst donker inzien en die door de ongunstige gebeurtenissen op handelsgebied Cte verliezen hebben geleden. Velen hunner hand- in voor het oog het docirum nog, ten koste van zorgen en opofferingen en in Amsterdam kan het ryke toilet allerminst als maatstaf van ware gegoedheid worden aangenomen. Zoo sprak men dezer dagen van een familie, die nagenoeg geruïneerd zou zijn en o.a. alleen aan een manufacturiersfirma niet minder dan 16,000, zegge zestien duizend gulden, voor toilet moet schuldig blijven. Amsterdam10 Dec. Wie er zich van over tuigen wil hoezeer in onze stad naar werk verlangd wordt, behoeft slechts even een blik te slaan in de politie-bureaux der verschillende secfcien, waar de for mulieren tot tijdelijke werkverschaffing ter invulling worden uitgegeven. Honderden personen komen er dikwerf tegelijk hulp inroepen, en het stemt, daarom treurig, te zien, dat de giften van ryker bedeelden zoo langzaam toevloeien. Waar niet om een aalmoes, maar om arbeid met zoo veel aandrang gevraagd wordt, moest de geestdrift ongekend zijn. Amsterdam, 11 Dec. Bij de Comm. tot tijdelijke werkverschaffing is van den Koning en de Koningin een gift van ƒ2000 ontvangen. Het totaal der giften is tot 60,000 gestegen. De werkzaamheden zijn gedeel telijk aangevangen. 1870 werklieden hebben zich aan gemeld, Gravenhage10 Dec. Door meer dan 80 personen of firma's, die allen direct of indirect belang hebben bij de suikercultuur op Java, is een adres gerigt aan den Minister van Koloniën, met het dringend verzoek om door opheffing van het uitgaande regt van 30 cents per ,100 kilo, de hand te willen reiken aan de opbeuring en instandhouding eener nijverheid, waar mede de welvaart van Java is zamengeweven. Het kan den Minister niet onverschillig zijn zeggen adr. of een njjverheid, die zelfs bij den tegen woordig .zoo gedruktcn prijs 5 6 millioen pikols, derhalve ruim veertig millioen gulden vertegenwoor digt, waarvan een groot deel der nijvere inland6che bevolking ten goede komt, al of niet bestendigt bljjve. De sluiting van eenige fabrieken, en niet in werking brengen van geheel nieuwe installaties, de bezwaren die de fabrikant ondervindt om het noodige bedrijfs kapitaal te erlangen, zijn waarschuwende stemmen, waaraan adr. hopen dat de Min. het oor zal leenen. Adr. vragen geen bescherming, maar ontheffing van lasten, die bjj een verkoopprijs van 13 i 14 voor no. 14 niet onverschillig, bij pryzen van 8 k 9 hoogst drukkend zjjn. Sslui.s10 Dec. Volgens sommige couranten zal het telephoonkantoor te Aardenburg op 1 Januarjj a.s. worden geopend. Wij kunnen mededeelen, dat het on- derrigt van het personeel nog niet is aangevangen en dat die datum dus vry wel uit de lucht gegrepen is. Inmiddels vraagt men zich af wat aanleiding kan geven tot zoo langdurige vertraging. 3Xi«ldelU>«ir-{j-, 11 Nov. Naar wij vernemen zal in het a. s. voorjaar onder toezigt van den heer W. Koning te Tessel, nabij deze gemeente een eendenkooi voor rekening eener Maatschappij worden aangelegd. Mitldoltjiii'tj, 11 Dec. De vereeniging tot be vordering van goede voorstellingen op kunstgebied, verschafte ons heden avond weder een waar genot door de voordracht van „Severo Torelli" van de Rotter- damsche afd. van het Nederl. tooneel. Uitmuntend vooral was het spel van Mevrouw C. Beersmans (Don na Pia) en ook de Heeren Haspels (Spinola en Torelli) handhaafden hun roem. Dat het stuk niet in alles aan allen voldeed, is waarljjk niet de schuld van het Rotterdamsch gezelschap, daar niet slechts de hoofd- maar ook de nevenrollen verdienstelijk werden uitgevoerd. Dat ons publiek iets goeds weet te waardeeren be wees niet slechts de ruim bezette schouwburgzaal, maar ook het applaudissement, waarmede de verdiens te ljjke acteurs bjj herhaling werden beloond. Bjj het tweede bedrjjf werd aan Mevr. Beersmans door den president der Vereeniging de heer Jac. de Kanter een prachtig bouquet aangeboden. Hansvreerd, 11 Deo. Wordt verplaatst met ingang van I January a. a. den heer E. L. van Baak, telegrafiist, van Rotterdam naar Hansweerd. Deze week werd door het alhier bestaande muziekgezelschap „Hooger z{j ons Doel" eene openbare uitvoering gegeven. Een publiek van ongeveer 200 dames en heeren was aanwezig. De Heer Verswjjveren van Halsteren, muziekdirecteur, nam dezen avond de leiding der uit te voeren muziekstukken opzich. Ter afwisseling werd eentooneelstukje opgevoerd, getiteld „Bernard, de advocaat der armen, of Vader en Zoon", door Leonard, benevens enkele voordrachten geleverd. Het geheel verschafte den aanwezigen een genotvollen avond. Wjj hopen dan ook dat dit gezelschap onder eondrachtige samenwerking op den ingeslagen weg moge voortgaande steun der burgerjj gelooven wjj het, uit do trouwe opkomst, daarbjj wel te kunnen verzekeren. Brouworxliaveu, II Dec. Gisteren kwam alhier het berigt, dat op den Ooster een groot schip was gestrand. Onmiddelyk begaven de loodskotter, reddingsboot on eenige zich vaartuigen derwanrta, docb zjj vonden het schip reeds verlatendoor de zware bran, ding kon men hetzelve niet naderen. Later bleek, dat het gestrande schip was de Zwecd- sche bark Marnix, Kapt. Boog, komende van Skutskar en bestemd naar Sevilla, beladen met hout. De be manning was door den loodskotter No. 15 te Hclle- voctsluia aangebrngt. Er is van het schip niets meer te zien vermoedeljjk is het door den storm losgeraakt cn weg gedreven. Zierikzoe, 12 Dec. Ter correctionele teregt- zitting der Arrond. Regtbank van 5 Dec. 1.1. waren gedagvaard de navolgende personen: lo. M. A. Poud 16 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Zierikzee, ter zake dat hij a. arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft op of omstreeks lo. Zaturdag 25 Octobct 1884, op het noefjo en ten nadeele van H. R. te Burgh, een hakker 2o. Maandag 27 October 1884, uit een schuur en ten nadeele van C. M. B. te Haamstede, een jjzeren machinesleutel, en 3o. Dingsdag 28 October 1884, uit een schuur cn ten nadeele van C. S. te Siijansland, een hooivork6. in de na to noemen gemeenten, voor welke een openbaro inrigting tor voorkoming van bedelarij bestaat, bij meerdere ingezetenen beeft gebedeld en wel in 't bjj- zonder door op of omstreeks lo. Vrjjdag 24 October 1884 aan A. B. te Haamatede te vragen om nachtver blijf en 2o. Maandag 27 October 1884 aan P. V., huis vrouw van M. G. te Haamstede cn W. J. H., huisvrouw van J. de R. te Sirjansland, te vragen otn boterhammen. Deze beklaagde, die reeds meermalen de ouderljjke woning was ontvlugt, werd ter zake van bovenstaande feiten op 31 October 1.1. gearresteerd en naar het huis van arrest alhier overgebragt. Ook ter teregtzitting bleef beklaagde volhouden bij zjjne reeds in de instructie afgelegde bekentenis, welke bekentenis door.de verklaringen der get. werd bevestigd. De Officier van Justitie requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 2 jaar gevangenisstraf. De regtbank verklaarde heden beklaagde schuldig aan 3 wanbedrijven van diefstal en bedelarij en ver oordeelde bem tot eene gevangenisstraf van twee jaren. 2o. T. K., arbeider te Zierikzee, ter zake dat. bjj op 13 November 1.1. te Zierikzee L. K. en S. H. moedwillig slagen toegebragt heeft. Beklaagde bekende geslagen te hebben, omdat hij door K. werd uitgescholden. Eisch van het O. M. 3 dagen gevangenisstraf. De regtbank veroordeelde beklaagde overeenkomstig j den eisch van het O. M. 3o. C. A. W., arbeider te Zierikzee, dat hij den 20 j November 1881 op een stuk bouwland ouder de ge- j meente Zierikzee ten nadeele van den landbouwer W. ten H. aldaar, een damhek stuk getrapt en een hoe- 1 veelheid planken daarvan arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft. j Beklaagde gaf armoede als reden van den diefstal op. Eisch 3 dagen gevangenisstraf. Door de regtbank werd aan beklaagde de geè'ischte j straf opgelegd. i 4o. A. P. P., boerenknecht te Scherpenisse, ter zake dat hij in den namiddag van 14 November 1.1. te Scher penisse L. V. met moedwil en geweld stooten en vuist slagen heeft toegebragt. Beklaagde bekende geslagen te hebben, De officier van justitie requireerde 12, boete subs. 7 dagen gevangenisstraf. Bij vonnis van beden werd bekl. veroordeeld tot de gerequircerde geldboete of subsidiair 7 dagen gevan genisstraf.. 5o. lo. C. O., 2o. W. A, 3o. C. A., 4o. K. D„ cn 5o. A. O., allen arbeiders, wonende te Poortvliet, ter zake dat zij te zamen en in vereeniging in den avond van 7 November 11. op den Zeedijk onder de gemeente Poortvliet, N. W. van IJzendijke, die bun arbeidsloon verschuldigd was voor werkzaamheden aan suikerbie ten verrigt en voornemens was dat loon hun uit te keeren, no,dat er zekere opmetingen zouden zijn gedaan, eensklaps met moedwil en geweld bij de borst gegre pen en bedreigd hebben dat zij hem zouden doodslaan als hij hen nu niet terstond betaalde. Beklaagden, met uitzondering van sub 5 genoemd, bekenden gedeelteljjk het hun te laste gelegde feit te k°De Officier ^vaü Justitie achte de feiten wettig en overtuigend bewezen en requireerde voor nos. 1, 2 en één maand celstraf, en voor no. 3 en 5, met het oog op eene vroegere veroordeeling wegens mishande ling, 6 weken celstraf. De regtbank veroordeelde ieder der beklaagden tot 15 dagen celstraf met vry spraak van het meerder ten laste gelegde. 6o. A. B., landbouwerszoon, wonende te Scherpenisse, i beklaagd van jagtovertreding. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd be- j klaagde onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot betaling van 2 geldboeten elk i van 0,50, bjj niet betaling te vervangen door eene i gevangenisstraf van één dag voor elke boete. Aan de Leidsche Universiteit is op 5 dezer ge slaagd voor het theoretisch geneeskundige examen en op 10 dezer voor het lste gedeelte van het practiach arts-examen de Heer M. de Vlieger, geb. te Noordgouwe. Dat er vele menschen zjjn, die de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen geen goed hart toedragen, is van algemeene bekendheid, doch dat men aan dat gevoel van haat soms op eene allerbeapotfcelijkste wijze lucht geeft, moge het volgende voorbeeld aantoonen. Te Groede werd dezer dagen het eeuwfeest gevierd en op den dag der feestviering zond de rijksontvanger van Breskens twee kommiezen met een aanslagbiljet in 't patent van den voorzitter van het departement, wegens het houden van een zang- en danspartij. Daar hier natuurlijk geen sprake was van eene openbare uitroering der zangveteeniging evenmin als van een bal, en het bovendien nooit is gehoord dat een Nuts- departement patent moet nemen voor eene huishoude lijke vergadering van de leden, weigerde het bestuur zich dien aanslag te laten welgevallen. De mededee- ling door den voorzitter aan de vergadering van het gebeurde, zette gelukkig geen kwaad bloed, maar wekte daarentegen heel verstandig bjj de aan wezige leden niets anders dan een uitbundig gelach. De „Staatscourant" bevat de wet van den 5 December 1884 tot verandering van art. 198 der grondwet. Do plegtige afkondiging dier wet zal plaats heb ben op 27 Dec. a. s., des middags te twaalf uren. In eene plegtige openbare zitting van den hoogen raad der Nederlanden, van ieder der geregtshoven en van ieder der arrondissement-regtbanken, zal zy door de griffiers worden voorgelezen, terwjjl zü op hetzelfde tjjdstip van de puien der raadhuizen aer gemeenten zal worden afgelezen. KERKNIEUWS. Ds. G. W. A. de Geer, prod, te St. Laurens, heeft lx-dankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Middelburg. PREDIKBEURTEN bij de CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE GEMEENTE te Zierikzee, Af deeling Sin(~Domuss(raa(. Oj» Zondag 1 i December 1884. '8 Morgeus 10 ure Da. J. A. GOEDBLOED. Voorbereiding, 's Avonds 6 ure, Ds. J. A. GOEDBLOED. Cat. Zofld. 51 COLLECTE VOOR DE THEOLOGISCHE SCHOOL.. DomleiHlag 14 December, 's Avonds 7 uur BIJBELLEZING. Gemengde Berijften. In de Veendammer Courant stond do vorige week onder het. kerknieuws aangekondigd. »Vrye Evang. Kerk. Zondag driemaal godsdienstoefening met muziek." Nu eerlang het wetsvoorstel tot hot heffen eener rjjksbelaeting op het winnen van linzen op het biljard tot wet zat worden verheven, hebben de vluggertjes er wat anders op verzonnen. Op het biljart namelyk worden goene hazen meer verspeeld, maar wel reuzen van eendvogels. Aangezien de Minister van Financiën echter hierin ziet cenc ontduiking van de door hem voorgestelde wet, zoo zal Zijne Excellentie ook omtrent dit laatstgenoemde soort van wild te dier zake maat regelen nemen. In don Oostenrjjkschen Rijksraad heeft de Minister een finantiëel overzicht gegeven. Nog nooit was dit zoo gunstig (wordt er by berigt) want or kwamen maar 15 millioen florijnen te kort. Zoo hebben groote tekorten ook nog hunne lichtzijde. In den Bredaschen gemeenteraad gaat het soms regt prettig toe. By bespreking van de beerput- of tonnenstelsel-kwestie, verklaarde de Voorzitter, na eenige discussie: ik amuseer mij tot dusver opperbest, bet. gebeurt zelden, dat ik zoo weinig te zeggen heb, doch ik zal toch mijne stem motiveren. Er zyn eenige historische feiten aangehaalder werd zelfs gesproken over Adam en Eva, en om nu ook even een blik in de historie te werpeD, wil ik ter loops aanhalen het bekende versje*. »Adam en Eva zaten op een. tonnetje, Adam had 'n broekje au en Eva 'n japonnetje." En in dien trant gaat het de zitting door. Niet minder dan 14 malen klonk door de deftige raadzaal de har telijke schaterlach der Bredascho vroedemannen. Een boerenzoon te K. wordt gewaarschuwd om zich niet langer voor de gek te laten houden door een meisje van de Grintweg, want, als zij alleen St. Nico- laos te Ou. gaat houden en haar jongen t' huis laat, dan bewijst zij dat zij niets voor hem over heeft. Een meisje te Oud. S. moet geen valsche brieven schrijven aan een scbaapherderszoon, want zij krijgt hem toch niet in de fuik. 't Valt iedereen tegen Die met haar verbeert, Zij is niet zoo verlegen Als zij wel beweert. Jaantje te Yerseke moest zooveel praats niet heb ben van andere jongens, want zij zal toch haar doel niet bereiken. Te A. zegt men 't. Is niet op den molendijk, maar toch op den hoek, Daar woont een bakker, die bakt er zoo kloek, Hij verkoopt zijn St. Nicolaas aan tien stuivers 't pond, Ik zag 'tin de krant staan (bij bem) wat leelijk affront Ja, voor zyn confraters, die het niet hebben gedaan, Maar of hij meer verkocht heeft, daar twijfelt men aan. Hij dacht wel misschien 'k verkoop honderd pond meer. Maar misgedacht, ventjeje dacht toch niet meer, Want tien cents op 'tpond, dat is toch wat vet Dat zit in geen goedkoopte, maar in kwaliteit En daarom twijfel ik niet, zoo ge ziet Menschendwingen, ventje dat kan je toch niet. Ingezonden Stukken. Boterprijzeii te Zierikzee. Op Donderdag den 4 December jl. werden deboter- prjjzen te Zierikzee genoteerd van af 45 tot 60 centen de halve Kilo, zoodat volgens de rekening van Bar- tjes de prijsl5 cent uiteenliep. Onwillekeurig vraagt men waartoe zulk een groot verschil? Na een getrouw onderzoek komt. men tot de erva-, ring dat er slechts één pavtijtjo boter op de markt is geweest., waarvoor de som van 45 centen is betaald, 'eze boter was zeer abnormaal van kwaliteit en af komstig van eene zeer abnormale boterboerin, die soms bare boter voor andere doeleinden moet bezigen, omdat ze vaak voor menschelijk gebruik ongeschikt is. Maar, zal men vragen, wat deert zulk een partijtje op de markt, het kan toch de goede niet benadeelen De ervaring leert dit helaas maar al te gevoelig. Zy die met hare boter niet ter markt zijn geweest, kunnen zich met de middenmarkt tevreden stellen, in weerwil de vele moeiten besteed om goede waar te leveren. Het ware daarom wenschelijk dat zulke slechte boter, die door de winkeliers wordt- vermeden, niet in de prijscourant opgenomen werd en de namen der verkoopsters in de nieuwsbladen te vermelden, opdat onkundigen daardoor niet bedrogen worden. Zij echter, die goede boter leveren, zou ik aanraden om zich aan dergelijke koers niet te houden en de prijs naar de waar te Btellen. Zoodoende komt de nyvere boerin tot haar regt en de abnormale zal zich waarschijnlijk terugtrekken om de publieke opinie te ontgaan. a r w o o li n op een ingezonden sluk van den HoogWelGeb. Heer Jhr. W. M. H. de JO.VGE, voorkomendein den Nieuwsbode" van H Dec. Wanneer Jhr. W. M. H. de Jonge zich de kleine moeite had kunnen en willen getroosten, de vergade ring van belangstellenden (waartoe ZEd. werd ver ondersteld te behooren) in zake de suikerbiettiend Bommenede, met zijne tegenwoordigheid te vereeren, zou ZEd. ongetwijfeld een duidelijker begrip hebben gekregen van het doel dat die zoogen. Commissie van bystand destijds beoogde, dan ZEd. nu schijnt te hebben. Dan zou ZEd. o. a. uit mijn mond hebben vernomen, dat ik bij de aanvaarding der benoeming, die ik toen ontving, ten duidelijkste heb doen uitkomen, dat die bystaudverleening volstrekt niet onbegrensd was; maar dat die enkel en alleen strekken moest om den heer Köhler in de gelegenheid te stellen, door zijn proce dure een rechterlijke uitspraak uit te lokken, waar door, in wiens belang die ook uitviel, weer eefi dier onduidelijkheden werd opgeruimd waar bijna alle Ambachtsheerlijke Eigendomsbewijzen aan schijnen te lyden en waar de geleerden het zelf dikwijls niet over eens zijn. Bij dat door mjj geuitte gevoelen sloot niet alleen de lieer D. Hocke Dz. zich aan, maar geheel de ver gadering. Uit 't bovenstaande blijkt mjjns inziens duidelijk, dat wjj ons niet. verbonden om bij eventuëele veroor deeling ook de boeten en Tiendschulden te betalen. Dat er van wege de tegenpartjj geen middelen zjjn in 't werk gesteld om den heer Köhler te beletten als 't ware met de noorderzon te vertrekken, of dat die middelen niet tot 't doel hebben geleid, daar kan toch waarlyk de zoogen. Commissie van bystand niet aan doen. Een pionnier was de heer Köhler zekerte wenschen. is het evenwel dat zyn pionnierschap, behoudens enkele uitzonderingenhomcepatisch moge werken op 't na geslacht. Ondergeteekende veroorlooft zich by deze nog de vryheid aan Jhr. W. M. H. de Jonge den raad te geven, de kosten van driemaandelyksche advertentie'» of ingezonden Btukken te sparen, dewijl hy ZEd. en hij gelooft, hiermede uit naam van alle contribuanten te spreken, gerust durft voorspellen, dat ZEds. stem. die eens roependen in de woestyn zal zyn. Ouwkrkkek, B. GIL JAM. 12 December 1884. Een praatje over de Patentwet. Eene van de onbillykste belastingen is die op het patent. Onbillijk, omdat er zooveel lieve kinderen zyn, die daarin geen cent betalen, terwijl er anderen zijn, die daaraan veel te veel moeten opbrengen. Gij zijt metselaar. Derhalve moet ge een patent hebben. Gy wilt een winkel opzetten. Een patent nemen, eer ge verkoopt. Gij zijt klerk op een notaris-kantoor. Denk er om, dat gij u van een patent voorziet Gij zyfc voerman, herbergier, biljarthouder, winkelier. Yier patenten en het vergunningsregt. Maar een advocaat? Een oogenblikje Waarom timmert een timmerman, metselt een met selaar, voert een voerman, winkelt een winkelier, tapt een herbergier, schryft een klerk, leurt een marskramer? Waarom Wel om zyn brood, zyn dagelijksch brood te verdienen. Soms schiet er bij over, maar dikwijls komt erte kort. Waarom pleit een advocaat Waarom preekt een domiué Waarom schoolmeestert een schoolmeester Waarom burgemeestert een burgemeester? Waarom schrijft een secretaris? Dat's duidelijk genoeg. Wel, om hun brood te verdienen, hun dagelyksch brood, soms, ja dikwylB, intusschen met een stukje kaas er by en voor de afwisseling een biefstukje. Daarin bestaat dus groote overeenkomst tusschen een advocaat, een klerk, een dominé, een biljarthouder, een schoolmeester, een herbergier, een voerman, een ham- menrooker, een leurder, een hansworst en een baggevent. Maar op het artikel patent bestaat een groot verschil. Timmerlui, doctoren, notarissen, schoenlappers, leur ders, herbergiers, biljarthouders, slijters, klerken moeten een patent betalen. Advocaten, schoolmeesters, dominé's, kosters, orgel trappers, rechters, ontvangers, officieren en nog tal van ambtenaren, die heel vette boterhammen verdienen, zijn vry, Dat's in mjjn oog onrechtvaardig. Als de een belasting moet opbrengen, dan moet de ander zylks ook. Is de een vrij, dan moet ook de ander vry zyn Hoe moet daarin nu verandering gebracht worden Van vrij lateu kan wel geen sprake zyn en dat's ook volstrekt niet noodig. Maar dan moeten ook allen betalen. Dan moet men ook patenten geven aan advocaten» dominé's, pastoors, schoolmeesters, ontvangers, officieren, burgemeesters, secretarissen enz. enz. En gelijk het patent vau een winkelier, of een slyter, of een herbergier op- en afgaat met zyn debiet, moet ook bet patent van al die heeren geregeld worden naar hun hooger of lager inkomen, vast te stellen door de zetters, die daarmede tegenwoordig belast zijn. Maar dan zijn we er nog niet. Dan blijven de heeren en dames, die hun kapitaal in effecten hebben zitten, vry van belasting en daarom zou naast dat algemeen patentrecht voor 't iets doen ook nog een patent genomen moeten worden voor 't niets doen, een patent voor V rentenieren, in de gedaante van een belasting op de effecten. Door die billjjke gelijkheid ia te voeren, zal de drnk der tegenwoordige patentwet zeer veel verminderen, want tal van bevoorrechte personen zullen dan betalen en bij slot van rekening zal de schatkist daatby een. heele som innen, die alleen betaald wordt door de meer gegoeden. Laat. men de jaarwedden beneden 400 een l/s °/n patentbelasting betalen, van ƒ400 tot 800 l°/0, van. 800 tot 1200 l'/j °/0 van 1200 tot 2000 twee, van 2000 tot 2500 twee en een half enz. tot een. maximum van 0 'j0, dan is daarin niets verschrikkelijks, want de minste ambachtsman betaalt tegenwoordig veel meer en tal van onrechtvaardige belastingen, zooals die op 't zout, op de zeep en meer anderon, zouden kunnen worden opgedoekt. COSMOPOLIET. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1884 | | pagina 1