ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. No. 4975. 41s,e Jaarg. Oingsdag 9 September 1884. l^GËfTÖNDËRVJ IJS. OPNEMING Nieuwstijdingen. Ingclanir. Stoomboot „ZEEL AN D." Zierikzee en Rotterdam Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADV ERTENTIËN, van 13 regels 30 Cts., meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags \oormiddags 10 ure bezorgd worden. Groole letter wordt naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zierikzee zijn gedurende de late helft der maand Julij 1884 de volgende brieven verzonden aan personen, wier naam op het adres vermeld, ter plaats van bestemming onbekend waren D. Simmers, Amsterdam.; S. Wiltenberg, 'sGraven- hage Leuvenhaven No. 99, Rotterdam Mej. A. Burk, Loenen-VreelandMej. Marie Smalders, Antwerpen; Henry Gerritsen, Parijs. Te Zierikzee komt open eene plaats van Onder- wijaser of Onderwijzeres aan de Openbare Lagere School B (Hoofd de Heer L. Karreman.) De jaarwedde is GOO, en wordt met ÏOO verhoogd bjj het bezit of verkrijgen van den rang van Hoofdonderwijzer, of van een of meer der acten van bekwaamheid tot het geven van Middelbaar Onderwijs. Sollicitatiè'n (op zegel) vrachtvrij aan den Burge meester. VAN DE WEGEN en VOETPADEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Zierikzee brengen ter kennis van belangheb benden, dat op den 15 dezer maand en volgende dagen van wege de gemeente eene Algemeene Opneming aal worden gehouden van de Wegen en Voet paden met de Kuii.st\verken. Zierikzee, 5 September 1884. De Burgemeester en Wethouders, J. P. N. ERMERINS. De Secretaris, J. F. van der LEK de CLERCQ. De Kermis. Komt vriendendie al een ge weken De Kermispret weêr hebt verbeidt, Nu eens met aandacht rondgekeken Naar 't geen dit jaar u is bereid. Gaf Amsterdam slechts landbouwzaken Aan wien er heen ging, thans te zien, Hier geldt het allerlei vermaken Voor steêlui en voor buitenlien, De tent op 't Havenplein verrezen Biedt ons 't genot weer van voorheen En 't is aan ied're zij te lezen Wien daar talentvol op zal treên. 't Fédora en meer and're stukken Te geven door den heer van Lier, Brengen vast ieder in verrukking Bij Limonade en Beijersch-bier. Werd 't vorig jaar uit duizend monden Het wonder van den Reus gehoord. Thans heeft ons Lilleput gezonden Een exemplaar van 't kleinste soort. Den Dwerg, die men hier voor zal stellen Is wel een contra van Raimond En weegt, naar dat men durft vertellen, Niets zwaarder dan een Neerlanilsch pond. Hoe zeldzaam zien wij het dat Zeeuwen Vergaderd zijn onder 't zelfde dak Met Krokodillen en met Leeuwen, Want deze diertjes zijn niet mak. En toch kan men dit nu ervaren Op d' haven bij 3Xa<1am Caro, Welk mensch met werklijk lijfsgevaren Doet zien een interressant tableau. Zij gaat maar flink en onverschrokken, Soms bij afschuwelijk gehuil, Visites maken in de hokken En ku8t den woudvorst op den muil. Wie niet eens naar de Balie wandelt, De vroegere standplaats van Cohen, Is iemand die niet wijselijk handelt Daar ik goed op de hoogte ben. Dat daar een Tramweg wordt Met minstens dubbel spoor belegd; Doch neem er maar geen kaart naar Londen, Want dit bekomt je zeker slecht. Ook kan men het genot daar smaken Om, (wat men vroeger nooit genoot) Een zèilvaart door de lucht te maken Met een zeer vreemd model van vloot. De scheepjes die de reis aanvaarden, Eewegen draajjend om een spil Maar zoo men mist de kracht der paarden Staat heel die draai-methode stil. Professor Pierre is overtroffen De concurrentie wordt een zaak Die menig baantje brengt op sloffen, Want thans vertoont men u een snaak Die bij 't gemis van beide beenen Ook armeloos deez' aard bewoond En dus (het is om bij te weenen) Een romp slecht met een hoofd-vertoond. Het zal ook wis geen mensch berouwen, Die gaarne iets bijzonders ziet. Den Kaffer eens te gaan beschouwen, Die Cetewayo achterliet. Men spreekt wel dat die zwarte jongen Niet rechtstreeks komt uit Afrika Ja zelfs riep een dier babbeltongen Het is een smidsknecht uit Breaa. Neem ook een kjjkje in de kramen Koopt hier een nies en daar een bril Jluller en Lauwers zijn toch namen Die ieder gaarne noemen wil. En wilt ge uw kinderen eens tracteeren Op suikerwerk of ander zoet Eilieve wil u niet generen Men yindt die waar in overvloed. Ook onze stadgenoot Bezooijon En de oude Kermisklant Porton, Ziet men reeds hun gebak bestrooien En noodigen in hun salon. Hun waven hier nog aan te prijzen Zon vast iets overbodigs zijn Want al hun aangeboden spijzen Is versch beslag en superfijn. Verzuim ook met eens te gaan kjjken In de Concertzaal bjj <l<'n Toom, Dan zal het u al dadelijk hip ken Hoe daar een Kieviet zonder schroom Maar voor 't publiek treedt op de planken Alsof het zijn gewoonte was Maar uit bepaald ook and're klanken Dan die hier nest'len in het gras. In 't Huis van Nassau wordt gezongen, Op een zeer amusante wijs, Door onze Onwt Goeije jongen Die eertijds optr als Mathijs. Ook zal fla&r me e Chanteuse Ontlokken een gi ischt aplaus, En vindt er ieder zijn keuze, Iets nieuws, of iel d'onde doos. Men ziet ook tal Orgeldraaiers, Meest met vermini arm of been, Die voor Gekroonde tweedrachtzaaijers Verloren him gezonde leên. Die stakkers zijn wel te beklagen Wier eenigste beloouing was Nadat hun 't been was stuk geslagen Een bronzen plaatje op hun jas. Men ziet een groot getal dier heeren Buiten de poort op een terrein, In hunne tenten bivaqueren Precies, of het ziegeuners zijn. Mama moet dan de pot daar koken Terwijl Papa met 't Aapje speelt En wordt soms d'Harmonie verbroken Dit wordt weêr met een dronk geheeld. Ook zijn de Sociëteiten open Zoolang de Kermis duren zal. En kan men daar vrij binnen loopen Ja zelfs nog bjj Vermunt naar 't Bal. Coneoi-dia dat sedert jaren Het centrum is der kermispret, Biedt ook weer plaats voor tal van paren, Die houden van een goed buffet. Is men vermoeid van het marcheren, Daar kan men op de bovenzaal Zich naar genoegen restaureren, En vindt er wis een flink onthaal. Ga dus in Kramen en in Tenten En waar men u ook binnen wenkt, Maar bezig nooit uw kermis-centen Voor vocht, dat uwe zinnen krenkt. Geniet wat u kan amuseeren, Wees vrolijk, dartelt, schertst en lacht, Doch houdt u bij het huiswaarts keeren Steeds buiten de Politiewacht, Toon dat ge u van Bachus gaven Altjjd met matigheid bedient En houclt om uwen dorst te laven Cambrinus tot uw besten Vriend! 50* De reis der Transvalera heeft in haar geheel gekost 4158 pond 17 shilling li1/, pence of/4990677'/j- Als men bedenkt wat er voor gedaan werd, dan is het niet veel. De kosten van het langdurig verbljjf in Engeland, van de reis naar Portugal en naar Duitschland zijn daaronder natuurlyk begrepen. In den volksraad te Pretoria was men dan ook zeer voldaan; men herinnerde zich dat Burgers' reis de ronde som van ƒ120.000 had gekost. Iemand, die bjj 95 gr. warmte, in de 'schaduw doodvriest. - De 35-jarig Louis Myers, die sedert jaren te Windfield op Long Island eeu vleeschhouwers- affaire dreef, legde zich den 21en Aug., toen het ont zettend heet was, om zjjn namiddagdntje te doen, in zjjn ijshuis neer. Toen men dit tegen den avond opende lag Myers bewusteloos op den vloer en stierf hy spoedig daarna. Een dokter constateerde, dat de man feiteljjk bevroren was Te Castletown Roche, in het Iersche graafsche Cork, heeft men op den bodem van een put drie ge raamten gevonden. Het is nagenoeg zeker, dat dit stoffeljjk overschot is van zekere Mrs. Sheehan, hare dochter en haar zoon, die in het laatst van 1877 op geheimzinnige wjjze verdwenen. Men vermoedt, dat een sedert naar Australië vertrokken zoon van Mrs. Shee-. han het drietal vermoord en in den put geworpen heeft. Het water was tot voor kort nog gebruikt, maar had sinds een geruimen tyd een vreemden bij smaak, en daarom werd nu de put, die voor het oogen- blik droog was, schoongemaakt. Zoo kwam men tot die vreesoljjke ontdekking. JFrattferijft. Een Franschman, de heer Tanneguy de Wogan, heeft dezer dagen een tocht van Parijs naar Marseille gemaakt in een papieren bootje. Met dit lichte vaar tuig, waarvan de kiel 3 streep dik is, heeft hjj meer dan duizend kilometers afgelegd, en ofschoon het bjj het afvaren van den Rhónc tegen rotsen is geworpen, en nu en dan op zandbanken vastraakte, heeft hij het toch zonder behingqjke aveijj te Pnrjjs teruggebragt. Hij heeft daardoor willen tooncn, dat de Franschen in dit opzicht niet achter zijn bij de Engelschen en Amerikanen, tlie ook reeds met zulke vaartuigen proe ven hebben genomen. In onderscheiden Fransche bladen leest men het volgende verhaal uit Bordeaux van 27 Aug. Gisteren avond omstreeks 9 uur waven cenige bedienden van een drogist bezig den winkel op te pakken. Onge lukkigerwijs liet een van de jonge lui een fust met chloroform vallen en kwam een groot gedeelte daarvan op straat teregt. De zeer vluchtige chloroform vervulde de lucht ter stond met zware slaapverwekkende dampen. De jonge man, die het ongeluk had, was hiervan het eerste slachtoffer, maar langzamerhand werd de geheele buurt gechloroformiseerd en weldra geleek de heele St. Ja- messtraat op het tooverslot. uit de >Schoone slaapster uit 't bosch De lichten bleven overal branden, maar de bewoners schenen eensklaps op geheimzinnige wijze van het leven beroofd. Toen eindelijk eenige voorbijgangers zich aan den invloed van het benevelende vocht onttrekken konden, gelukte 't eenige hulp te verleenen. Het ml echter nog eenige dagen duren eer al cle onvrijwillige slapers van de matheid, die zij nog voortdurend gevoelen, ge heel verlost zullen zijn. Gelukkig is er voor de meeste slachtoffers geen gevaar te vreezen. Slechts een meisje van twintig jaren moet tot heden nog niet ontwaakt zijn. Men weet nog niet hoe of haar slaap zal eindigen. Dezen middag bleven de meeste winkels in de St. Ja- messtraat gesloten. jPuitsdilnmb' Te Frankfort a/d Main is een brutale diefstal ont dekt, welke reeds sedert geruimen tijd besproken wordt. De makelaar Strausz miste den 15den Augustus den sleutel van zijn geldkast en kwam, toen hij de kast door een slotenmaker had laten openen, tot de ont dekking, dat zijn zilvergeld en effecten, ter waarde van 36000 mark, verdwenen waven. Naar allen schijn had de dief de kast met den vermisten sleutel ge opend en daarna weder gesloten, en daar tevens bleek da.t. hij met de inrigting van het huis bekend moest zijn, viel het vermoeden op de dienstbode. Deze werd in hechtenis genomen, doch zij moest spoedig weder in vrijheid gesteld worden, daar men in haar bezit niets vond, dat het vermoeden bevestigde. Niet langer in dienst willende blijven van hen, die haar van zulk een vergrijp verdachten, verliet het meisje haar dienst en ging wecler naar haar geboorteplaats terug. Onge lukkig voor den dief, had hy de domheid begaan het lijstje, waarop de effecten genoteerd stonden, dat ook iii de kast, lag, te laten liggen, zoodat het niet rnoeic- lijk viel de in omloop zijne papieren van waarde te controleeren. Zoo werd bij een effectenhandelaar eenige papieren ter inwisseling aangeboden, die van den ma kelaar afkomstig waren. De persoon werd aangehouden en hij verklaarde ze van een slotenmaker ontvangen te hebben. Thans begaf de politie zich naar den sloten maker, die eerst sedert enkele dagen gehuwd was eu waar zij het grootste deel van het gestolen geld vond. De slotenmaker en zjjn vrouw waren de helers, terwijl de diefstal zelf vermoedelijk door de dienstbode of haar bruidegom, een schrijnwerker, gepleegd moet zyn. Ongeveer 4000 mark was reeds uitgegeven, van welk bedrag de kosten van de bruiloft en van de inrigting van de echtelijke woning van het jonge paar betaald waren. Wegens deze zaak zjjn tot heden zes personen ge arresteerd, namelyk het dienstmeisje, dat nog hard nekkig haar schuld blijft ontkennen, met haar bruide- fom, de slotenmaker met zyn vrouw en twee kooplieden ie van den slotenmaker papieren ter wisseling ont vangen hebben. BruBBel 7 Sept. De stad biedt eenen zeer leven- digen aanblik. De katholieke optogt die de boule vards afloopen, worden met vreeselyk gejouw en gefluit ontvangen. Op verscheidene punten hadden vechtpar- tijen plaats. Yan het station" du Nurd tot het station du Medi verdringt zich eene ontelbare menigte op de boulevards. De personen, die aan de clericale betooging deelnemen en zich naar de plaats van vereeniging begeven, moeten eene dubbele haag van contramanifestanten doorgaan, die hen uitjouwen en uitfluiten. Het geraas is oorver- dooveud. Herhaaldelijk is men reeds handgemeen ge weest, en bjj die gevechten zyn vaandels en kartels der clericalen onder den voet geraakt. (2 ure namiddag). De opgewondenheid is buitenge woon groot. Eene onmetelijke volksmenigte, vjjandig tezind tegen de manifestatie der clericalen, is op de oulevards zamengepakt. De manifesteerende optocht zou precies te 1 uur op weg gaan, doch heeft ziek op dit oogenblik nog niet in beweging gesteld. De gendarmerie is op verschillende punten der stad opgesteld. Het staat te vreezen, dat er ernstige wanordelijkhe den zullen plaats hebben. ilcbcrlimb. Groningen, 6 Sept. Eergisteren middag had alhier het volgende ongeluk plaats. In het gangetje tusscben de huizen van den heer Gronover en den heer Hendriks in de Heerenstraat waren eenige metselaars bezig om den muur te vernieuwen van het perceel ran den heer G., en daartoe was in den gang een vry hoog steiger opgerigt, op welks sterkte men al te veel ver trouwde. Terwyl echter reeds een driehonderd steenen en drie groote bakken kalk op de bovenste zoldering van den steiger geplaatst waren en men nog steeds bezig was dien last te vergrooten, brak ,een der dwars- leggers, die in don gemetselden muur op den steiger rustten, en de geheele massa steen en kalk met do vier personen, die zich mede op die bedekking bevon den, stortte naar beneden en kwam teregt op de onge veer drie meter lager aangebragte steigerverdieping. Door den val brak ook deze en nu stortten drie der werklieden de vierde had het geluk een der regtstandige palen te grijpen met materieel nog ongeveer tien meter naar beneden op den grond. Alle drie bekwamen ernstige kneuzingen bjjna over het geheele lichaam, en hun toestand is niet zonder gevaar. Niet minder dan zes dokters waren «1 spoedig ter plaatse aanwezig om de ongelukkigen hulp te ver leenen, maar achtten het beter een grondig onderzoek naar hunne kwetsuren in het ziekenhuis in te stellen, waarheen ze naar verpleging gebragt werdentwee per rijtuig, eene wegens te zware wondon per brancard. Amnterdam6 Sept. Alhier liep een jongetje al spelende tegen een heer aan, wat deze zoo kwalijk nam, dat hij den knaap zoo'n geduchten slag met zijn parapluie toebrngt, dat de jongen bewusteloos neerviel. Het bleek dat het zijn eigen kind was. De driftige vader moest voor de dreigende houding van de volks menigte de vlocht nemen. Eene vrouw, die Donderdag met den man barer keuze bjj den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Amsterdam verschenen is, en de voorafgaande aan gifte gedaan heeft voor de voltrekking van haar hu- weljjk, werd Vrijdagnacht in verregaanden staat van dronkenschap door politie agenten van de straat op genomen en naar dc Oude Brug overgebragt. Zaturdag- morgen werd zjj daar door haar bruidegom afgehaald. Aangespoord door het aanvankelijke succes, dat de eerste Italiaansche gondel geniet, beeft zich te Amsterdam eene Gondelvereeniging gevormd, met het plan het. volgende jaar meer zulke vaartuigen voor vreemdeling en stadgenoot beschikbaar te stellen. Wij zullen dan wellicht ook Corsi di fiori op den Amstel kunnen genieten. Naar de Zaanl. Crt. verneemt, heeft zich dezer dagen in een der weeshuizen te Zaandam het volgende toegedragen. De wee-smoeder had des avonds een zekere hoeveel heid arsenicum ingenomen. Des nachts evenwel schijnt zij van baar voornemen tot zelfmoord te zijn terug gekomen tenminste zij gaf te kennen dat zij vergif had ingenomen. Hierop werd in allerjjl een geneesheer ontboden, die door middel van de maagpomp het in genomen vergift verwijderde. De weesmoeder zegt tot haar wanhopige daad te zyn gekomen, omdat zij haar man, den weesvader, verdacht van ongeoorloofde verstandhouding met een der weesmeisjes. De weesvader trachtte daarop mede in wanhoop een einde aan zijn leven te maken en wendde een poging aan om zich met een mes den hals af te snijden, waarin hij echter bijtijds verhinderd werd. Volgens information moet er evenwel voor de ver denking van de weesmoeder ten aanzien van haar man geen redelijke grond bestaan. Tengevolge van het gebeurde is intusschen de po sitie van vader en moeder in het weeshuis onhoudbaar geworden, en hebben heeren regenten moeten besluiten beiden te ontslaan. Sint-Maavtcnsdijk. Is onze kade ten allen tijde het centrum geweest, waar de veldarbeidende klasse zich na hare vermoeiende dagtaak vereenigt, teneinde een aantal gebeurde en niet gebeurde dingen te vernemen, tbans wordt zy nog drukker dan ooit bezocht. En geen wonder, er is iets nieuws te zien iets, wat veler oogen nog nimmer aanschouwd hebben en wat. lang niet overal te zien is. En wat mag dat nu wezen, dat zoo aller aandacht trekt Niets minder dan een weegmachine, geschikt om het gewigt eener geheele wagenvracht suikerbieten tegelijk in een oogen blik te bepalen. Deze bascule is geplaatst, voor rekening van den Heer M. Polderman, agent der suikerbieten- fabriek der Heeren Van der Linde Comp. te Bergen- op-Zoom. Genoemde heer heeft die laten plaatsen ten gerieve van iedereen, onverschillig of men met hem als agent contract gesloten heeft, of met een agent eener andere fabriek. Geen wonder dus, dat. de land bouwers inzonderheid zoo begeerig zijn, dat dienk aok is te zieê, wae mee noe in 't vervolg «as ze willen hunne peeen zullen gewogen ooren. Doch wij gcloovcn hier te mogen opmerken, dat de constructie, wat hare eenvoudigheid betreft, hen niet tegen zal vallen, en da t men geen groot rekenmeester behoeft te wezen om uit te cijferen, hoe zwaar een voer peeen met wagen en al wel weegt. Wij hopen, dat de ondernemer zyne pogingen om eenheid te verkrijgen en tijd te winnen bij het wegen van suikerbieten met den beBten uitslag bekroond mag zien. Nu datgene in de schuren gezameld is, wat de hoeren gewoonljjk onder witten oogst verstaan, zou men meenen, is de bijzondere drukte op velden en akkers ook afgeloopen. Doch als bewijs, dat er ook thans in onze gemeente nog iets voor den arbeider te doen valt, diene, dat er in de vorige week voor reke ning van ééne compagnie 96 arbeiders en arbeidsters werk vonden met aardappelen rooien, en in den tyd van 3 dagen 850 HL. (mud) bot'ten en aan boord leverden. Hierbij gevoegd nog het groot aantal men sehen, die in vlas en uien, welke beide artikelen hier op vry groote schaal bewerkt en verhandeld worden, hunne bezigheid vinden, geeft ons een denkbeeld van de bedrijvigheid, die er tegenwoordig in onze plaats heerecht. Het is te hopen, dat aanhoudende regen niet te veel stremming in de werkzaamheden mag veroor zaken, waardoor al licht aan landman en arbeider veel schade zou toegebragt worden. Eikerzee 8 Sept. Heden iB het voor onze ge meente een gewigtige dag. Scharendjjke toch, totÉl- kerzee behoorende, werd met het telegraafnet verbonden en daarmede is een belangrijke verbetering gebragt in onzen geisoleerden toestand. Reeds vroeg wapperde van de woningen in het gehucht de driekleur, als hulde aan de wakkeren Burgemeester J. M. de Glop- per, die blykbaar overtuigd, dat niets meer bevorderlijk is aan het welzyn der gemeenten dan verbetering in uitbreiding der middelen van gemeenschap, ook voor het Telephoonkantoor het initiatief nam. Zieriltzee, 8 Sept. Als een bijzonderheid wjj- zen wjj op het feit, dat op de Nieuwe Haven alhier een kastanjeboom voor de tweede maal in dit jaar in vollen bloei staat. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Scher- penisse, de heer D. Bolier. - By het examen voor de hoofdacte L. O., te 'sHage fehouden, is o. a. geslaagd de heer A. W. Wisse van xel. Zierikzee, 8 Sept. Naar aanleiding van het ingezonden Btuk van heden avond door X, waarin over de eerste bezoeken in den schouwburg van den heer van Lier reeds gunstig wordt gesproken, wil de redactie nog een kleine uitbreiding daaraan geven. Zonder twyfel zjjn wy het met X eens, waar bjj zegt, dat ieder bezoeker op den avond dat Fedora" werd opge voerd, dankbaar is naar huis gegaan. Zjj die het stuk reeds vroeger door anderen hebben zien opvoeren, zullen l>emerkt hebben, dat de rol van Fedora" toch ook hier in goede handen was. Zjj heeft ons den gan- nchen avond met haar spel geboeid, en willen daarom een woord van lof aan Mevrouw Theo Frenkel-Bouw- meester, die deze rol vervulde, niet onthouden. Als hoofdpersonen nevens haar verdienen dit evenzeer zij wier met groote letters gedrukte namen in de rolver- deeling voorkomen. Om kort te gaan, het geheel gaf reeds zooveel voldoening, dat wy den volgenden avond weer spoedig onze plaats hadden ingenomen, en hoewel velen datzelfde hadden gedaan, was toch tot onze epjjt de opkomst gering, bjj aen vorigen avond vergeleken. Was het ornaat »Frou Frou" minder bjj naam hekend was? Wjj weten het niet. Maar noch onverschil ligheid, noch ondankbaarheid jegens den vorigen avond is het geweest. Wel weten wjj, dat menigeen door huiseljjkc omstandigheden, dien drukken kermis dag te huis heeft moeten hljjven, vooral des avonds. Toch gaf >Frou Frou" ons zooveel goeds le genieten, zooveel natuurljjks, dat het onB spjjt, dat dit stuk niet voor con talrjjkcr publiek is kunnen opgevoerd worden, te meer omdat het onder het bereik van ieders begrip lag. Is het dan niet overbodig, den schouwburg van den Heer Van Lier bjj het kunstminnend publiek van Zierikzee en omstreken aan te bevelen. Hier, en daar zjjn wjj het ook eens met X, waar de gelegenheid van iets goeds te genieten, zoo zelden voorkomt, kandoor ons van de gelegenheid niet genoeg worden party getrokken. Wjj zien ons gevleid met dc opvoering van »Een Satanskind" welk stuk reeds elders veel succes heeft behaald, en moet het laatste wel een waarborg zjjn heden avond eene trouwe opkomst te mogen verwachten. Wjj wenschen dit. Naar wjj vernemen zou bjj eene afdeeling der veldartillerie, te Bcrgen-op-Zoom in garnizoen, het plan bestaan om cenige plaatsen op het eiland Tholen bjj wijze van militaire marech te gaan bezoeken. Dc heer H. Knook te Nieuw-Vosmeer behaalde, behalve de reeds medegedeelde bekrooning op de In ternationale Tentoonstelling te Amsterdam oen prijs ad ƒ250 en een ad 150 voor twee melkkoeyen, on gehoornd ras, Fransch soort. Sedert eenige dagen houden zich op de mossel- banken nabij Wieringen een aantal Zeeuwsche visschers bezig met bet korren van plantmosselen. Een menigte schuiten van Tessel houden zich tegenwoordig met het zelfde werk bezig en leveren de vangst dagelijks te Nicuwcdiep af, waar gewoonljjk een stoomschip gereed ligt om de mosselen ten spoedigste naar de stroomen, waar ze geplant moeten worden, te vervoeren. Tal van personen vinden door dit werk een goed bestaan Door dc politie te Vlissingen is proces-verbaal opgemaakt tegen een 14-jarig meisje, genaamd C. B., wegens diefstal van een parure en eene portemonnaie uit *dc goedkoope bazar" aldaar. De parure, zijnde een paar oorknoopjes en eene broche, had zij aan eene vriendin geleend, om zich daarmede te tooien, toen zij te Middelburg een dag gevangenisstraf ging onder gaan, terwyl zjj de portemonnaie had verkocht. Dat de verdachte geen veelbelovend meisje is, bljjkt wel uit het feit, dat zjj bjjna alle kleedingstukken en beddegoed een voor een uit de woning van hare zeer armoedige ouders heeft weggenomen, verkocht en bet geld daarvan versnoept. Zierikzee. 8 Sept. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is ingekomen een verzoek van M. van Vessem, om schadevergoeding ad 100 we gens ondervonden belemmering in de uitoefening zijner Visschcrij langs den Oosthavendük en in den Zuidhoek. Op voorstel van Burgem. en Wethouders is afwijzend beschikt oj> dit verzoek. Restitutie van Iloofdeljjkcn Omslag is verleend aan Mej. W. de Beer ad 5,60, Mej. J. M. E. van Werk- haven ad ƒ1,861/* en de elders wonende erfgenamen van wjjlen Mej. H. Monté ad 7,20. Aan den onderwijzer P. v. d. Velde, werkzaam aan school B is wegens zijne benoeming te Katwjjk aan Zee eervol ontslag verleend met in ingang van 1 Oc tober a. s. Aan de opmerkingen van Gedep. Staten betreffende enkele verordeningen werd voldaan De rekening van het Burger-Weesbuis over 1883 ia goedgekeurd. Het aantal stoombooten te Rotterdam neemt steeds toetwee jaren geleden was het havenbestuur genood zaakt, om ongelukken te voorkomen, een aantal booten een andere losplaats aan te wijzende hovenbooten bleven aan het Oude hoofd, de benedenbooten moesten naar de Maaskade op Fejjenoord verhuizen. Destijds was aan de beide aanlegplaatsen overvloed van ruimte, en noemden velen de verplaatsing in strjjd met de be langen van het publiek. Het blijkt thans, dat het bestuur goed gezien heeft, want in den laatsten tijd is het aantal booten zoo toegenomen, dat thans op marktdagen beide aanlegplaatsen geheel vol zijn. KERKNIEUWS. Ds. J. Rijnenberg, pred. te Kollummerzwaag, heeft voor de toezegging van beroep naar Kerkwerve bedankt Ingezonden Stukken. TIEN D H E F Tl N G. In Zeeland was tiendrecht van ouds het recht onr de elfde schoof (dus '/n deel) van zekere producten in nature te genieten, en om van zekere andere pro ducten voor elk gemet een vaste som gelds te ontvan gen. De eerste waren grove, de andere smalle tienden. Als vergoeding voor het heffen der grondbelasting, gaf Napoleon den grondeigenaren een vjjfde deel van de door hem op te brengen tienden. Hetder opbrengst is daardoor gereduceerd tot */Si, of 7,28 percent. Wat de vruchten betreft, welke aan grove tienden onderwor pen zijn, bestaat het tiendregt derhalve in Zeeland tegenwoordig in het recht van 7,28 percent der op brengst te heffen, en wat de gemeten aangaat, met de aan smalle tienden onderworpen vruchten bezet, in het recht om */s te heffen van hetgeen daarvoor vroeger lwjtaald werd. Ook elders bestaan de tienden meestal in het elfde deel van den oogst. Reeds Hugo de Groot in zyne Inleiding opdeHol- landsche Rechtsgeleerdheid, leerde dit, waar hy zegt: •Tiendrecht is een gerechtigdheid, om 't elfde deel van eenige vruchten te trekken." In Zeeland vindt men enkele tiendkoeken, welke de tiende schoof vorderen, doch ze zyn zeldzaam. Bjjna al de tienden, welke nog in Zeeland geheven worden, hebben in vroegere eeuwen aan de geestelijk heid toebehoord. In de rekeningen der geestelijke donieinkantoren vindt men, dat geheven werd 1. Door het kantoor Walcheren en Noord-Beveland: a. de elfde schoof van al wat in den hand werd gedaan, als tarwe, rogge gerst, haver, boonen, erwten, enz. b. van koolzaad, meekrap, tabak, 13 grooten 1 c. van aardappelen, 10 Schellingen, i 2. Door het kantoor Schouwen en Duiveland: o. de elfde schoof van alle gebonden vruchten. b. van meekrap en zaad een schelling, c. van aardappelen 10 schelling, (PB 3. Door het kanton Zuid-Beveland: q. de elfde schoof van de gebonden vruchten. b. de elfde zak van koolzaad. c. van meekrap 5 schellingen per gemet. 4. Door het kantoor Tholen en Sehakerloo o. de elfde schoof van tarwe, rogge, zaad, enz. b. na meekrap 5. "«Wm. I t c. van aardappelen 10 schellingen, 1 Niet alle vruchten zyn intusschen thans aan do heffing van de elfde schoof in natura onderworpen. Voedergewassen zyn tiend vry. De meekrap is door ge heel Zeeland slechts aan smaltiend onderhevig, en de tiendpligtige betaalt daarvoor hoogstens ƒ2,40 per gemet, onverschillig welke de opbrengst zjj. In vele tiendkoeken worden er geene grove tienden geheven van koolzaad. Elders is vlas tiendvry. Suikerpeën geven alleen smaltienden. Met aardappelen, ajuin en andere dergelijke vruchten is het eveneens gesteld. W. Sept. 1884. B. De eerste Bezoeken in den Sehouw- burg van den heer A. van LIER. Het was zeker voor velen eene aangename aankon diging, in de gelegenheid gesteld te worden, het zeer geroemde drama van Sardou Fedora" te zien opvoeren. De belangstelling overtrof Vrydagavond Jiog de ver wachting. Ruim 400 personen waren opgekomen en alle zitplaatsen van den eersten rang bezet. In ge spannen houding vrerd de bel afgewacht voor het eerste tot bet laatste bedrijf toe, en niemand zal er geweest zyn, of by is dien avond dankbaar naar huis gegaan. Die goede indruk van den eersten avond maakte, dat men den volgenden avond menig bezoeker terug vond. En inderdaad heeft ook *Frou Frou" hoewel by naam minder hekend, den tweeden avond zooveel lof geoogst, dat wij een ieder de volgende avonden bij den heer van Lier gerust durven aanbevelen. Voor ae Directie van den Schouwburg is het zeker aangenaam, alhier met succes werkzaam te zjjn, ons kunstgenot te ver schaffen, waarvan wy te Zierikzee, in vergeljjking hij andere plaatsen van gelijken en soms nog van lageren rang, slechts sober worden bedeeld. Mag het dan geene teleurstelling genoemd worden, dat wij Zondag-avond, een avond voor velen juist geschikt om uit te gaan, niet van den Schouwburg mochten profiteeren, terwyl wjj '8 morgens het tooneelgezelschap naar Middelburg zagen vertrekken, waar het wel vergunning had op Zondag-avond op te treden? Naar de reden, waarom, op Zondag-avond te Zierikzee gedurende de kermis geene tooneelvoorstelling mag plaatshebben, vorschen wjj niet. Die reden zal wel haar recht van bestaan hebben. Maar wat ons bevreemdt, datopkermis-Zondag avond geduld wordt en helaas, op vele Zondagen meer, is dat leelyke, afschuwelijk leelijke geschreeuw, dat zingen van niets beteekenende, soms onzedelyke straat liederen, welke ieder, die den Zondag een zedelijk karakter toedraagt, in den meest uitgebraden zin, een gruwel zyn aan te hooren. En daarom zou het zeker niet onbillijk zjjn, nevens den rustigen burger, die zwijgend weet te berusten in eene onthouding, voor hem hard te eerbiedigen, die krjjschende, brooddron- kene benden bet zwygen op te leggen, om daardoor ook ben vóór te gaan met. wat bevordelijk genoemd mag worden tot 's raenschen zedelijke verheffing. Aan U dank, mynheer de Redacteurvoor de opname in uw blad. Zierikzee, 8 September 1884. Uw Dut. Dienaar, X. EN TDSSCHEN1ISGENDE PLAATSEN. September 1884. Van ZIERIKZEE: j Van ROTTERDAM: Dingsd. 9 'smorg. 7,30 u. Woensd. 10 'sniorg. 10,30 u. Dond. 11 7,30Vrijdag 12 10,30 ZATURD. 13 7,30 Maand. 15 11,— De Directeur, A. van GASTEL. S^hvcrtcnticn. 35*jarige Echtvei-eeiiiging van S TONIS KOOIMAN NEELT,TE BLOM. Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen Rotterdam, den 7 Sept. 18! Bevallen v«an een Jongen N. L. PETIL- LON—van de plassciie. Delft, 4 September 1884.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1884 | | pagina 1