steeds gebruik gemaakt heeft van eene gemengde school en zij dus aan dat onderwijs gewoon is. De Hoogere Burger school is thans opengesteld voor meisjes en thans zou men hen verbieden gebruik te maken van die klassewaarin zij voorbereid kunnen worden voor de Hoogere Burgerschool. De Commissie vreest dat deze uitzondering regel zal worden doch de Commissie zegt zelf, dat beide scholen, zoowel de Meisjes- als de Jongensschool, geschikt zijn als voorbereiding voor de Hoogere Burgerschool. Laat men het dus aan de ouders overlaten waar zij hunne kinderen die voorbereiding willen doen ontvangen. Hij is alzoo voor de inwilliging van het verzoek. De heer de Looze kan zich geheel vereenigen met het door den heer van Kinschot gespi-okene. Hij meent dat adressant wel overwegende redenen zal hebben om zijne dochter aan het onderwijs van mevr. Hesta te onttrekken en zal er dus voor zijn om het verzoek toe te slaan. Hjj zou zelfs nog verder willen gaan. Wanneer de nieuwe school voltooid is, zal men niet over gebrek aan ruimte hebben te klagen en dan zou hij alle meisjes willen toelaten ook voor de voorbereiding der Hoogere Burgerschool en dan kon men de Meisjesschool missen. De Voorzitter herinnert hoe het tegenwoordig plan van onderwijs eerst in 1881 is tot stand gekomen, waarom de Commissie dan ook niet verwachtte, dat de Raad, uit eerbied voor zich zelvezoo spoedig daarin wijziging zou brengen. De heer Boeije herinnert hoe de heer van Kinschot het verzoek zeer handig ondersteuntals onschadelijk en alleen bij uitzondering. De heer de Looze heeft echter rondweg gezegd "wat er in verborgen lag. Spreker zou er echter tegen zijn de Meisjesschooldie door een 40tal kinderen wordt bezochtop te heffenwant vele ouders willen toch niet hunne meisjes hobben op gemengde scholen. Dit zou aanleiding geven tot huisonderwijs of tot het zenden van hunne kinderen naar andere plaatsen. En toch die ouders zijn niet de minst betalenden in de belasting waaniit do onderwijs-uitgaven worden bestreden. Er wordt thans exceptie gevraagdmaar die exceptie zou regel worden, 't Is toch eene bepaalde waarheid dat het onderwijs moet geregeld worden naar de kinderen die ter schole gaan zoodat hij het vrij laten aan de ouders gevaarlijk acht. Spreker gaat na de wording dier hoogste klasse van school Choe die bepaald is ingerigt op den overgang naar de H. B. S,, doch hij meent dat ook hetzelfde verband kan gevonden worden op de school van Mevr. Hesta, waarvan de bewijzen geleverd zijn. Wat het gezegde van den heer de Looze betreft, als zou mogelijk de Meisjesschool kunnen worden opgeruimddan meent Spreker dat dit slechts een oogenschijnlijk voordeel belooft. Immerswanneer deze uitzondering regel wordt en alzoo de klasse van den heer Dikscbei druk wordt bezocht, dan moet daar vanzelf uitbreiding van personeel komen, en dat geeft natuurlijk meerdere kosten. Hij is dus tegen de inwilliging van dit verzoek. De heer Goemans is het geheel met den heer Kinschot eenshij meent dat aan iedere ouder de vrijheid moet worden gelaten waar hij zijn kind ter schole wil doen gaan. De regeling van het schoolgeld geeft den weg aan waarheen men zich begeven wil. De heer van Kinschot heeft met genoegen gehoorddat eene uitzonderingniet onmogelijk niet onwettig is. Hij houdt voldat de ouders niet beperkt mogen worden in de keuze waar zij hunne kinderen ter schole zullen zenden en meent dat die uitzonderingen niet zoo druk zullen loopen. De school van Mevr. Hesta zou hij ook daai-oin willen be houden. Het verzoek van Dr. van Manen wordt in stemming ge- bragt en toegestaan met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stem den de heeren Houwer, Boeije en de Jonge. Naar aanleiding van dit besluit verzoekt do Voorzitter Burgemeester en Wethouders te magtigen tot het doen van een voorstel, in overleg met de Plaatselijke Schoolcommissie, tot wijziging der omtrent deze zaak bestaande verordening. Na omvraag sluit de Voorzitter de vergadering. UitgeversDE LOOZE WA ALE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1883 | | pagina 4