B IJ VOEGSEL Zierikzeeschen Nieuwsbode van Donderdag 28 Junij 1883. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD behoorende bij den TE Z I E K I K Z E E, gehouden den 25 Junij 1883. Voorzitter Mr. J. P. N. Ermerins, Burgemeester. Afwezig de heeren Schneiders en Moolenburgh; de laatste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen twee brieven van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van raads besluiten tot beschikking over den post van Onvoorziene Uitgaven en tot het doen van af- en overschrijving. Alsnu komt ter tafel een brief van de Commissie van Toezigt op het Middelbaar onderwijshoudende aanbeveling van een dubbeltal, ter benoeming van een lid in die Com missie, bestaande nit de heeren Jhr. C. C. Th. Six en J. Borghstjjn. De heer Goemans zegt dat hij naar aanleiding dezer voor- dragt een paar opmerkingen heeft. Vooreerst: deze is niet alphabetisch en dan vraagt hij: welke reden heeft de Com missie daartoe gehad De eerstgenoemde is een jongmensch nog slechts korten tijd alhier en heeft volstrekt geen belang bij het onderwijs. Hoewel Spreker alle goeds van hem ver wacht, begrijpt hij niet waarom hij het eerst op de voordragt is geplaatst. De heer Borghstijn daarentegen is gehuwdhier in een gevestigde zaak en heeft kinderenzoodat bij toch altijd geïnteresseerd is bij het onderwijs alhier. Spieker herinnert aan vroegero benoemingentoen door de benoemden zelf werd ingezien wat door hem thans wordt ter sprake gebragt. Het ia hem duister waarom de Commissie dusdanige voor dragt heeft gedaan vooral met het oog op de wederom te verwachten vacature. t Hij meent dat er vele geschikte per sonen zoo in als buiten den raadte vinden zijn. Niet met het oog op den persoon, alleen om het belang der zaak, heeft hij gemeend de aandacht hierop te moeten vestigen. De Voorzitter zegt dat de Raad geheel vrij is ook buiten de aanbeveling te gaan. Hoewel ongeroepen om in deze zaak inlichtingen te gevenwil hij wel mededeelen dat het dikwijls zeer moeilijk is om een voldoend aantal leden bij elkander te krijgen voor vergaderingen en examens en van daar is men er toe gekomen om ongehuwde liedendie meer over hun tijd kunnen beschikkente kiezen. Zooveel mogelijk wil men ook gaan buiten de leden van den raadomdat verschillende correspondentie ter beoordeeling der zaken van het eene ligchaam bjj het andere komt, en alzoo zelf standige zamenstelling te verkiezen is. Dit gaf z. i. ook aanleiding tot deze aanbeveling. De heer Goemans wijst er nogmaals op dat er nog ge noeg geschikte personen te vinden zijn die belang bij deze zaak hebben. Tot lid der Commissie wordt alsnu benoemd de heer J. Borghstijn met 7 stemmenterwijl op Jhr. Six 4 stemmen waren uitgebragt. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een verzoek van Mr. J. Moolenburgh om ontslag als lid der Commissie van Toezigt op het Middelbaar onderwijswegens vele beroeps bezigheden. Dit ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten in deze betrekking bewezen. De Commissie zal worden uitgenoodigd een dubbeltal ter verkiezing van een nieuw lid den Raad aan te bieden. Vastgesteld wordena. een staat van oninbare posten op den Hoofdelijken Omslag ad ƒ650,431/,,, en b. een dito der Hondenbelasting ad ƒ22. Afschrijving van Hoofdelijken Omslag wordt verleend: aan de elders wonende erfgenamen van de overledene wed. M. Kashoek ƒ9,li1/», J. Kruijt 1,6372, Olderiks ƒ1,86701 A. Viergever l,637s en A. Versteeg Overeenkomstig het advies der Commissie van Fabricage, stellen Burgemeester en Wethouders voor een gedeelte van den rijweg over den Oosthavendijk naar de Steenbakkerij te verbeteren, door het aanleggen van een weg van schelpzand van den hoek van de Engelsche kaai in aansluiting aan de bestaande schelpbaan tot aan de keibcstrating. De kosten worden geraamd op 140waarvoor Burge meester en Wethouders een crediet verzoeken. De heer de Crane meent dat de toestand van den weg door het thans voorgestelde niet veel zal verbeteren en vraagt of er niet een gedeelte van de keijendie thans op het einde van den Oosthavendijk liggen, kan worden uitgeuomen, ten einde daarmede den weg te verbeteren. De Voorzitter zegt dat de betrokken persoon met het voorgestelde tevreden is en men by wijze van proef aldus zal kunnen beginnen. Het gevraagde crediet wordt verleend. Alsnu moet worden overgegaan tot stemming over het in de vorige vergadering door den heer Schneiders voorgestelde amendement, waarover toen de stemmen staakten. Het amendement strekt om aan den heer C. van der Vliet niet tee te staandat hijzoo noodigeen gedeelte van den dam aan de eerste houten binnenbrug weg neemt. De heer de Looze zegt, dat hij in de laatste vergadering niet tegenwoordig was, doch volstrekt het gevoelen niet deelt van die leden, die meenen dat het gedeeltelijk weg nemen van den dam in de maanden SeptemberOctober en November stank zou veroorzaken. Hjj zal er dus voor stemmen om het verzoek toe te staan. De Voorzitter deelt mede dat de heer van der Vliet zich bereid verklaard heeftomindien de wegneming van den dam stank mogt veroorzaken, deze onmiddelijk wederom op zijne kosten te doen leggen. Zullende de beoordeeling hiervan aan Burgemeester en Wethouders worden overgelaten. De Voorzitter stelt voor deze bepaling in het contract op te nomen. Het amendement van den heer Schneiders wordt daarna verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór slemden de heeren S. J. Ochtman Goemansvan Manen en de Crane. Het als boven gewijzigde voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter brengt ter tafel het verzoekschrift van Dr. W. C. van Manen, om zijne dochter toegelaten te zien tot de nu alleen voor jongens toegankelijke hoogste klasse der school van den hoofdonderwijzer Bastmeijer. Burgemeester en Wethouders stellen, overeenkomstig het advies der Plaatselijke Schoolcommissievoorafwijzend op dit adres te beschikkenop grond dat de gevraagde uit zondering moeilijk te handhaven is en het leerplan van de Meisjesschool zoodanig is ingerigtdat aldaar de opleiding kan worden verkregen die de adressant voor zijne dochter verlangt. De Voorzitter wijst er nog op dat bij inwilliging van dit verzoek de Raad in afwijking zou handelen met het Raads besluit van 1881waarbij bepaald is dat de hoogste klasse van school C alleen voor jongens toegankelijk zal zijn. Daarop is dan ook het geheele leerplan ingerigt. De heer van Manen zal zich bij deze zaak van discussie en stemming onthouden. De heer van Kinschot heeft met groote verwondering het advies der Plaatselijke Schoolcommissie en het voorstel van Burgemeester en Wethouders gehoord. Met groote verwon dering want zij kunnen niet beoordeelen welke school beter is voor dat kind aan de ouders moet de bevoegdheid ge laten worden te kiezen welke school zij het beste voor hunne kinderen achten. Adressant zegt dan ook dat zijne dochter

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1883 | | pagina 3