BIJVOEGSEL Zierikzeescheii Nieuwsbode van Donderdag 26 April 1883. behoorende bij den VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD TE ZIEIIIKZEE, gehouden den 11 April 1883. Voorzitter Mr. J. P. N. Ermcrins, Burgemeester. Afwezig de H H. Moolenburgh met kennisgeving, dc Crane en W. A. Ochtmnn. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een nader schrijven van de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen, waarin wordt medegedeeld dat in cenc daartoe belegde ver gadering is nagegaan de sommen die door de verschillende betrokken gemeentebesturen daarvoor zijn toegestaan, waarbij is gebleken dat de ingeschreven som nog niet voldoende is, waarom zij aan de gemeente Zierikzee verzoekt dat deze gedu rende 22 jaren, enalzoovan 1885 tot en met 1906, jaarlijks zal bijdragen ccne som van 600 of naar evenredigheid zooveel minder als bij eene eventueel te verkrijgen rijkssub sidie het benoodigde voorschot minder bedragen zal of de kosten van aanleg en onderhoud minder bedragen dan do geraamde som. De Voorzitter geeft eenige inlichtingen omtrent de ge raamde kosten en liet bedrag dat door de verschillende ge meentebesturen is toegestaan en verklaart dat Burgemeester en Wethouders hebben gemeend het verzoek niet te mogen ondersteunen, daar volgens de meerderheid van dit College deze gemeente reeds genoeg voor dit doel heeft toegestaan. De Voorzitter maakte de minderheid uit. Volgens zijne meening is het zeer moeilijk percentsgewijze bet aandeel der gemeente te bepalen en is eene vaste som van f 600 per jaar veel duidelijker. Het bezwaar is alleen dat dc toelage thans voor 22 jaar en onlangs voor 20 jaar werd gevraagd. Hij adviseert het gedane verzoek toe te staan, daar anders liet plan in duigen zal vallen. Men moge al zeggen dat het voorgestelde plan alleen in liet belang van Schouwen is, hij meent dat dit ook het behing is van deze stad. De Voorzitter opent de algemeens beraadslagingen. Dc heer Boeije verklaart dat het Dagelijksch Bestuur op dit punt niet overeenstemmend is. De beide Wethouders hebben geaarzeld nog meer te geven dan reeds toegestaan was, omdat zij raeenen dat het J/s van c'c kosten reeds meer clan het belang der gemeente bedraagt. Doch wat hoort men nn Er bestaat een verschil in de berekening van kosten. Wij hebben genomen de billijkste berekening h f 2800, 20 °/o is 560 en gezegd laat ons dan be palen gedurende 20 jaar eene toelage vau hoogstens 600. Maar wij meenden niet dat die som bepaald zou worden gevraagd. Thans heeft men de kosten berekend op 2500 en vraagt eene vaste toelage gedurende 22 jaar van f 600 per jaardat is 24 en de Raad heeft gehuiverd om de 20 °/0 toe te staan. Alle gemeenten beweren al het mogelijke te hebben ge- dnaiidoch dat is moeilijk na te gaan en het is nog te betwijfelen of iedere gemeente naar zijne krachten bijdraagt. Doch volgens Spreker heeft men slechts te vragen moet Zie- rikzee 24 °/0 bijdragen en is deze gemeente daartoe verpligt? Daarbij moet wel in liet oog gehouden worden datindien men thans zulk eene groote bijdrage in de kosten van aanleg doet, dezelfde maatstaf ook in de kosten van onderhoud genomen wordt. Spreker wil gaarne medewerken tot verbetering der wegen, doch als het blijkt dat dit boven de krachten der gemeente is, dan mogen wij dat niet doen. Hij vreest niet dat bij weigering het plan in duigen zal vallen en dat de Hooge Zoom niet in orde zal komen. Eene uitbreiding van liet bestaande net van kunstwegen in Schouwen te doen plaats hebben ten koste der gemeente Zierikzee acht hij onverstandig; laat men liever de wegen verbeteren in dc stad. En dan wijst Spreker op dcu toestand onzer verschillende straten, op den weg nabij de schuur der wed. Moermond, op den weg naar de «Steenbakkerij en op den weg in den Zuidhoek, die allen noodzakelijke verbetering behoevendoch dat men moet nalaten omdat men geen geld daarvoor heeft. Daarom moeten wij verbetering in ons direct belang nalaten en het is op die gronden 'dat dc beide Wethouders gemeend hebben niet te mogen meegaan met het deukbecld van don Voorzitter om het gedane verzoek te ondersteunen. Üc heer Zuurdeeg meent dat wij wederom in denzelfden cirkel komen als in de vorige vergadering. Hij hecht aan de krachtige woordendie de lieer Moolenburgh toen in het belang dezer zaak heeft gesprokenen meent dat de thans voorgestelde verbetering van wegen reeds vroeger in het belang van het eiland had moeten zijn gedaan. Volgens zijne meening mag niet het cijfer, maar wel de overtuiging, of het al of niet in liet belang der gemeente is, beslissen. En dan aarzelt liij niet te verklaren dat hij het verzoek zal ondersteunen. Dc heer Boeije zegt dat de gemeente zeer zeker belang bij de verbetering der wegen heeftdoch dat belang moet onder cijfers gebragt worden en dan moeten deze in overeen stemming komen met onze krachten. De Voorzitter blijft bij zijne meening om gunstig te ad- viseeren. In de vorige vergadering is ten hoogste ƒ600 toegestaan. Ieder liddie toen daarvoor gestemd heeft heeft verklaard f 600 per jaar is die verbetering der wegen ons waard. Maar omdat de berekening nu wat minder is, zouden daarom de belangen van Zierikzee minder geworden zijn Hij gaat nogmaals na hetgeen door de gemeenten is bij gedragen en meent dat dit, in verband met hunne bevolking, niet zoo weinig is. Wat het onderhoud betreft, Spreker meent dat wij ons daartoe thans niet verbinden. Na 22 jaren zal daartoe een nieuw besluit moeten genomen worden. Schouwen begint reeds zelf zijne wegen tc bcgrinden. De berekening als zou de gemeente Zierikzee thans t'c kosten betalen acht hij niet juistdoch al ware dat zoodan zou hij dit voor de gemeente wel waard achten. Hij erkent dat er wegen in de stad zijn die verbetering noodig hebbendoch aan die verbetering wordt dan ook ernstig gedachtwat de weg in den Zuidhoek betreft, meent hij dat primitief niet voldaan is aan een indertijd daaromtrent genomen besluit van den Raad. De lieer van Manen za) wel niet behoeven te zeggen welke stem hij zal uitbrengen. Hij vraagt echter: is cr werkelijk zooveel haast bij deze zaak Hij nclit liet van het grootste belang om eens goed te overwegen of wij gedurende 22 jaar 600 per jaar zullen bijdragen en vraagt of die zaak nog niet één jaar kon wachten Mij zou dit in overweging geven aan de Commissie voor de Grintwegen. De Voorzitter herinnert den vorigen Spreker dat door Gedeputeerde Staten dezer provincie is toegestaan een rente loos voorschot van 100,000 tot, verbetering van wegen in Zeeland. Zij, die daarvan gebruik willen maken moeten zich véér 15 Mei aanmelden cn daartoe zijn vele stukken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1883 | | pagina 3