De Wethouder Boeije brengt in herinnering den koop van den dijk aan den beer Houwer afgestaan. Op 5 Aug. is het besluit door den Raad genomenwaarbij bedongen werd dat de dijk. aan hem behoordena toestemming der bevoegde magten. Die toestand is hangende gebleven door onvoor ziene omstandigheden tot 25 October, zoodat het Dagelijksch Bestuur meent dat van af Aug. die dijk voor rekening en risico van den heer Houwer was. Mogelijk zou de gemeente voor eene som 25 in de stormschade betrokken zijn, doch Spreker meentdat de gemeente reeds schade genoeg door dien storm heeft geleden. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarop aangenomen. De Voorzitter deelt mede dat is ingekomen een brief van liet Bestuur der openbare Brei- en Naaischoolbetrekkelijk het raadsbesluit tot het doen vervallen van den post als toelage of bijdrage uit de gemeentekas aan die school. Het Bestuur dier school verzoekt aan den Raad om terug te komen op het besluit van 29 Oct. 11. en meent te moeten opkomen tegen het bewerenals zou deze school tengevolge van het onderwijs in de handwerken, dat tegenwoordig op de gewone lagere scholen gegeven wordt, overbodig te noe men is. Dit gevoelen spruit z. i. voort uit de onbekendheid met doel en inrigting der school. Vooreerst is het onderwijs op die school grondiger en omvat meer dan gegeven wordt op de lagere schoolwaarvan de onderwijzer Karreman het hoofd is; ten andere wordt dagelijks vier uren les ge geven, terwijl op laatstgenoemde school aan het onderwijs in de handwerken slechts vier nur in de gehecle week be sleed wordt; eindelijk heeft de school ueze aanbeveling, dat de leerlingen kunnen blijven tot den leeftijd van 1417 jaren, eu alzoo in de gelegenheid zijn in den openvallenden tijd als dienstmeisjes werkzaam te zijn. Het doel der school is om door het geven van grondig onderwijs in de hand werken, zooals die in eene huishouding voorkomen, de leerlinge» o. a. ook tot bekwame dienstboden te vormen. Daarenboven wordt op het gedrag der leerlingen zorgvuldig acht geslagen en zooveel mogelijk getracht een gunstigen invloed uit te oefenen op hunne zedelijke vorming. Tot nog toe werd dim ook over het algemeen aan dc leerlingen dezer school de voorkeur gegeven boven andere dienstmeisjes. Wat het fhiantiëcl gedeelte betreft, merkt het Bestuur op, dat in de laatste jaren van de toegestane subsidie h 525 slechts 400 is gevraagd, terwijl bij opheffing dezer school de gemeente weldra in de noodzakelijkheid zou verkeeren om te zorgen voor uitbreiding van het onderwijzend personeel op de schoolwaar thans het herhalings-onderwijs in de hand werken wordt gegeven. Neemt moil dnarbij in aanmerking de pensionering van de nu dienstdoende onderwijzeressen aan de school, dan meent het Bestuur dat de opheffing der school niet tot bezuiniging zal leiden. Het Bestuur hoopt alzoo dat de Raad zal kunnen besluiten op het vroeger genomen besluit terug te komen en door het blijven verleenen eencr subsidie van hoogstens 475 het bestaan te verzekeren eener inrigting, die ten voordeele der mirigegoede standen werkt. Voorts wijst de Commissie er op dat de cursus der school eene driejarige is, zoodat bij plotselinge staking van het onderwijs vele leerlingen daardoor sclmdc zoude lijden. Eindelijk vestigt het bestuur de aandacht op dc onder wijzeressen. De oudste, Mej. Maria Keiler, heeft gedurende 41 jaren deze betrekking met ijver en naauwgezetheid waar genomen, waarvoor zij van stadswege ontvangt f 208 per jaar. Hoewel bij bare benoeming geen sprake geweest is van pensioen, meent het Bestuur ook met het oog op hetgeen met andere leeraars aan stedelijke onderwijs-iurig- tingen is geschied, dat het billijk is, dat zij, op G7-jarigcn leeftijd niet in staat op andere wijze in haar onderhoud te voorzien, in het genot blijft van de som door haar tot heden als inkomen genoten. Wat de tweede onderwijzeres Mej. Wagenaar, betreft, vraagt het Bestuur, dat zij, als minder dienstjaren hebbende en daarbij van jeugdiger leeftijd geniete eenige vergoeding, b.v. eene gratificatie op éénmaal voor bewezen diensten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de school uit. zijn eigene inkomsten te laten voortbestaan en aan de oudste on derwijzeres te verleenen eene jaarwedde van f 208 de stukken omtrent deze zaak ter visie te leggenom in eene volgende vergadering te worden behandeld. De heer Moens ziet geen bezwaar in eene dadelijke behan deling dezer zaak, tenzij een der leden van den raad eenig uitstel wilde, om op de hoogte der zaak te komen. Nadat de RH. van Kinschot en Schneiders dien wensch te kennen gegeven hadden, trekt de heer Moens zijn voorstel in en wordt besloten deze zaak aan Je houden. De heer van Manen vraagt of bij eene volgende zitting dc vraag zal worden beantwoord beschouwt het Dagelijksch Bestuur deze school al of niet als eene gemeente-in rigting De Voorzitter belooft dit antwoord te zullen gevenT Een verzoekschrift van Mej. M. Keiler, onderwijzeres aan de openbare Brei- en Naaischool, om in liet genot van haar inkomen te mogen blijven als toelage of pensioen, wordt, tengevolge bovengemeld besluit, aangehouden. Als lid van de Commissie van toezigt op liet Middelbaar Onderwijs, wordt herkozen Mr. JMoolenburgh met9 stemmen, 1 stem blanco. Met hem stond op de voordragt Mr. Heemskerk. Op de voordragt voor lid van het. Burgerlijk Armbestuur stonden de RH. C'. J. van Zandijk eu J. M. Koole. De heer van Zandijk werd herkozen met algemeene stemmen. Het onderzoek van de geloofsbrieven van liet gekozej) raadsliddc heer M. C. de Cranewerd opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de liH. Houwer, van Manen en Goemans. De commissie adviseerde tot goedkeuring, j zoodat tot toelating van genoemden heer is besloten. Omtrent het verzoek van het Bestuur der Ycreeniging I //de Ajnbacktschool te Zicrikzee" om eene jaarlyksche toelage J uit de gemeentekas van f 300, stellen Burgemeester en Wet- I houders voor afwijzend te beschikken, i De stukken omtrent deze zaak zullen ter visie gelegd j worden. i Ter voorziening in de kosten van herstelling der storm schade aan de gemeentewerken ad ƒ690,S3, zal worden be schikt over den post voor Onvoorziene Uitgaven. Wordt besloten tot opheffing van het beurtveer op Mid delburg en tot intrekking van de verordening op het beurtveer ZierikzecAmsterdam. Dc Voorzitter deelt mede, dat de opbrengst van de onlangs verkochte boomen eu kaphout bedraagt ƒ104,85. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement van politie en van de verordening tot voorkoming en blussching van brandalsmede tot geldig verklaring van strafverordeningen, wordt, ter visie gelegd om in eene volgende vergadering te behandelen. Bij de gewone omvraag vraagt de heer Goemans of er nog geen vooruilzigt bestaat op de vervulling der betrekking van leeraar in de Scheikunde nau de Hoogc.re Burgerschool. De Voorzitter zegt, dat bij daaromtrent thans nog niets kan medcdeelen. De Vergadering wordt daarna gesloten. Uitgevers: DE LOOZE WA ALE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1881 | | pagina 2