B IJ VOEGSEL Zierikzeeschen Nieuwsbode van Zaturdag 8 October 1881. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD behoorende bij den TE Z I K R I K Z E K, gehouden 4 October 1881. Voorzitter Mr. J. Mauritsz GanderheijdenBurgemeester. Afwezig de heeren van "Nes, W. A. OchtmanMr. van Manen en Dr. Goemans. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat ziin ingekomen I. Drie brieven van Gedeputeerde Statenhoudende goed keuring der raadsbesluiten: a. tot ruiling van grond inet de erven J. Kooijman; b. tot verkoop van gemeentegrond aan den heer D. Q. Mulocb Houwer; c. tot beschikking over den post voor Onvoorziene Uitgaven. II. Een brief van Gedeputeerde Staten, houdende terug zending van de door hen goedgekeurde rekening der da. schutterij over 1880. III. Een brief van den heer Mr. J. M. Isebrec Moens, waarbij hij kennis geeft zijne benoeming tot Voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur aan te nemen. IV. Een brief van Z. Ex. den Minister van Binnenlandscho Zaken, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot ver hooging der jaarwedde van den leeraar in de Natuur- en Werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool. V. Een schrijven van den heer Dr. P. Schuringa, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, houdende dankzegging voor de verhooging zijner jaarwedde. VI. Een brief van den heer E. R. vau Nes van Meerkerk, houdende kennisgeving dat hij wegens verandering vau woon plaats zijn ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Al deze brieven worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat tengevolge het overlijden van Z. K. H. Prins Frederik, door Burgemeester en Wet houders eeu adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning is gezonden, waarvoor namens Z. M. dank is betuigd. Mededeeling wordt gedaan van den aankoop van banken voor de hoogste klasse van de school van den onderwijzer Bastmeijer. Zooals bekend is, is die klasse overgebragt naar het lokaal der voormalige Latijnsche school, de daar aanwezige banken waren onvoldoende, zoodat het Dagelijksch Bestuur genood zaakt was 16 banken te doen vervaardigen, welke ƒ13 per stuk zullen kosten en naar de eischen des tijds worden ingerigt. Komt ter tafel een verzoekschrift van het Bestuur der Vereeniging //de Ambachtsschool te Zierikzee" om een der lokalen van de voormalige Teekenschool kosteloos in gebruik te mogen verkrijgen tot het geven van onderwijs in het bewerken van hout. De Voorzitter herinnert dat door den lieer Mus een gelijk verzoek is ingediend. Thans echter heeft de heer Mus zijn verzoek ingetrokken, wegens zijne aanmelding als onderwijzer aan de Ambachtschool. Hij stelt thans voor dit adres te stellen iu handen van Burgemeester en Wethouders, om in eene nadere vergadering te behandelen. Alsnu komt in behandeling het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van gebouwen en erven der Zierikzeesche Garancinefabriekvoor eene nieuw te stichten school, volgens het in de vorige vergadering daarbij aange wezen plan A. Mr. Boeije herinnert hoe bij het vorig debat over deze zaak is gebleken dat Burgemeester en Wethouders zich eerst hadden bepaald bij het terrein achter de Kleine Kerk, tot het bouwen der nieuwe school. Dat terrein is echter klein en koud, terwijl de toegang daartoe ook niet aanbevelens waardig is. Toen daarop o. a. bet aanbod der Garancine fabriek kwamhebben Burgemeester en Wethouders daaraan de voorkeur gegeven en wel aan het eerste gedeelte van het aanbod, plan A. Niettegenstaande er thans door de Directie van genoemde fabriek ecnige wijziging in dit plan is gebragt meent het Dagelijksch Bestuur dit te mogen aanbevelen. De gevraagde koopsom ad ƒ5000 is niet te duur, stel daarbij 7 pCt. onkosten en trek daarvan af de waarde van den afbraak, die door den Gemeentebouwmeestcr op ƒ1000 geraamd is, dan zal het perceel ƒ4400 h ƒ4500 kosten, waarvan bet rijk Vs betaald. De gemeente verkrijgt alzoo voor p. m. f 3000 een geschikt terrein tot het bouwen eener school, gelegen in het midden der stad, met twee uitgangen, één in de Nieuwe Boogerdstraat en één in de Lange St.-Jansstraat. Enkele bepalingen omtrent de wel- en regenputten zijn in het contract bijgevoegd, zoodat de gemeente daarvan geen bezwaar heeft. Natuurlijk moet alles geschieden in afwachting der goed keuring vau Gedeputeerde Staten. Mr. Moens lacht het plan der localiteit toe en hoewel hij aanvankelijk wel eenige bedenking tegen de koopsom had, kan hij, na genomen inlichtingen, zich ook daarmede ver eenigen. Hij zou echter aan het voorstel vau Burgemeester en Wethouders uitbreiding wcrisclien te gevendoor aan te koopen ook dc pakhuizen in de Lange St.-Jansstraat, waarvoor gevraagd wordt 2600. Men weet niet welke buren men daar kan krijgen, en koopt men het geheel, dan heeft de gemeente eeu terrein dat voor alle doeleinden ge schikt is. Mr. Moolenburgh kan zich geheel vereenigen met het door den vorigen spreker aangevoerde. Wanneer, volgens het thans voorgestelde plan, eenmaal het schoollokaal met speel plaats gereed zal zijn, dan zou men later berouw hebben, ook het overige niet te bezitten. Thans heeft de gemeente woningen voor de onderwijzers, doch als zij later genoodzaakt mogt worden om die te bouwen of te buren waar zou zij die vinden? Indien het bedoelde terrein er bij gevoegd werd, dan kon de gemeente in alles voorzien. Spreker berekende daarna de oppervlakte van bet gclieelc terrein en komt tot de conclusie aat het aanbod voordeelig voor de gemeente is. Doch al was dit niet het geval, dan nog zou hij voorstellen het aan te koopen, want al klaagt men wel eens over hooge lastende opvoeding van het jonge geslacht is van het hoogste belang der gemeente. Mr. Boeije zegtdat indien de finautiën der gemeente in bloeijeuden toestand verkeerdenook Burgemeester en Wet houders de voorkeur zouden gegeven hebben aan het thans door den heer Moens gedane voorstel. Doch dat is zoo niet. Een verschil van ƒ1600 heeft op onze gemeente-begrooting een grooten invloed en hij meent dat de gemeente met het door Burgemeester en Wethouders aanbevolen plan voldoende gebaat zal zijn. Wat de buren betreftdie later mogelijk op het andere terrein zouden kunnen komen wonendit zelfde bezwaar betreft de thans aan de overzijde staande woningen. Het bouwen eener onderwijzerswoning zou hij der gemeente nooit aanraden, daar dit zeer moeijelijk is ten opzigte van het gezin en er toch steeds gescnikte woningen te huur zijn. Waar dus geen behoefte bestaat aan ruimte voor de school en er nog zeer veel terrein overblijft, daar deinzen Burge meester en Wethouder terug om 1600 uit te geven voor iets wat niet direct noodzakelijk is. Dr. Goemans komt binnen. Mr. Schneiders vereenigt zich met het voorstel van Mr. Moens, ondersteund door Mr. Moolenburgh. De kwestie der ondcrwijzerswoning laat hij daar, doch hij kau zich zeer goed vereenigeu met het gevaar dat dreigt, wanneer dit terrein wordt ingerigt voor woonhuizenmet al den aankleve van dien. Daarenboven kon het zeer goed zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1881 | | pagina 3