ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. ZIERMZEESCfflE NIEUWSBODE. i\o. 4412. 57sle Jaarg. Miiisiiüm iMsisiiiim Dingsdag II Januari) 1881. AFKONDIGING. Nieuwstijdingen. B B a w s OOI 'Wcln W Verschijnt DINGSDAGDONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIEN van 1—3 regels 30 Ct. meerdere regels 10 Ct.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Op Woenscïner den 19 January 1881, des namiddags te balf twee uur zal ten Raadhuize van Zierikzee worden aanbesteed Het leggen van 280 Meters buisleiding van Engelseke IJzeraardbuizen en het maken van 6 Vergaai-putten tot afvoer van liet vuile water van stra ten en huizennaar de openliggende en overdekte vroonen in deze ge meente. De aanwyzing geschiedt op Woensdag den 12 Ja nuari) 1881 des voormiddagg te 10l/2 uurwaartoe gegadigden moeten bjjeenkomen ten kantore van den Gemoentebouwmeester. Bestekken zjjn verkrijgbaar ter Secretarie en bjj den Gemeentebouwmeester tegen 10 cent. Jp a»<jui4s den 10 .V UARIJ 1881, des namiddags balf twee uur, zal ten Raadhuize van Zierikzee worden aanbesteed: Plet slaan van Baardplanken langs den Kaaimuur van de Nieuwe Haven, j De aanwjjziDg zal geschieden op Woensdag den 12 January 1881, des voormiddags te 10 uur, waartoe gegadigden moeten bijeenkomen ten kantore van den Gemeentebouwmeester. Bestekken zyn verkrijgbaar ter Secretarie en by den Gemeentebouwmeester, tegen 10 cent. AANBESTEDING. Op Woensdag; den 19 JANUARIJ 1881, des namiddags to balf twee uur, zal ten Raadhuize van Zierikzee, worden aanbesteed ITet verdiepen van een gedeelte van de Nieuwe Haventen Westen van den steiger bij de Steenbakkerij. K De aanwyzing geschiedt op Woensdag den l2"Ta- nuary 1881des voormiddags te 9 uurwaartoe ge gadigden moeten bijeenkomen tea kantore van den Gemeentebouwmeester. Bestekken zijn verkrygbaar ter Secretarie en bjj den Gemeentobouwmeester tegen 10 cent. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zyne Vergadering van den 14 December 1880 is vastgesteld de volgende verordening BESLUIT tot wyziging van bet Regle ment van Politie voor de haven in de ge meente Zierikzee. De GEMEENTERAAD van Zierikzee, Overwegende dat het wenschelyk is voorgekomen bet Reglement van Politie voor de haven dezer ge- 1856 en afgekondigd den S Ju lij 26 July daaraanvolgende, te wyzigen BESLUIT: Art. 1. Artikel 5 van het Reglement van Politie voor de haven wordt aldus gelezen >In de haven mag met stoombooten niet anders dan »met lj^ilve kracht gevaren worden." »By overtreding van dit voorschrift wordt do ge- »zagvoerder, of die hem op dat oogenblik vervaDgt, >gestraft met eene geldboete van 25." Art, 2. Artikel 23 van het Reglement van Politie voor de haven wordt aldus gelezen »Alle overtredingen der bepalingen van deze veror- »deniog, uitgezonderd die vervat in de artt. 5, 6, 11 >en 19, zullon worden gestraft met eene geldboete van 3." Aldus vastgesteld ter openbare Raadsvergadering van üen 14 December 1880. De Burgemeester {get.) J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris, (gel.) J. P. N. ERMERINS. Zynde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland, volgens hun borigt van den 30 December 1880 no. 16 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 10 Jannarjj 1881. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuws uit de Transvaal is er weinig. Het blijkt dat een 200tal Boeren bet Natalsche grond gebied zijn binnengerukt, evenwel slechts om de uitstekende stellingen in het Drakengebergte te bezetten, en verder dat er uit de Oranje-Vrijstaat reeds een groot aantal Boeren bun stamgenooten in de Transvaal zijn te hulp gesneld. Uit Piefcerinaritzbux'g, de hoofdstad van Natal, wordt verder van Engelsche zijde gemelddat kapitein Lambert, die te Heidelberg gevangen werd genomen en dien men reeds dood waande, door de Transvalers op zyn eerewoord in vrijheid is gesteld. Ook kapitein Elliot bad men weder vrijgelaten, maar deze is toen zij de Vaalrivier de grens van Natal overtrokkendoor het escorte gedood. Dat dit zijn reden; heb wordt niet gezegd maar is toch waarschijnlijk, daar de Boeren behalve Lambert nog 62 gevangenen van het 94ste reg. vrij lieten vertrekken naar Natal. Lambert schatte de troepenmagt der Boeren bij Heidelberg op 8000 man. Si jweïtfttt. Een verschrikkelijke brand beeft Dingsdag te New-York in een hotel in de Madissonstreet gewoed-. De brand was ontstaan beneden aan den trap en velen die boven waren konden niet meer langs den gewo nen weg beneden komen. Eenige sprongen door angst gedreven uit de vensters en werden ernstig gekwetst. Er waren vrouwen, die bare kinderen naar beneden wierpen en hen vervolgens nasprongen. Het gebouw is geheel door bet vuur verwoest. De winter in Rusland is dit jaar bijzonder streng sedert honderd twintig jaar is het in de maand October niet zoo koud geweest. De Neva was dit jaar op 29 October reeds toegevroren, iets dat in de 74 jaren slechts drie malen heeft plaats gehad. £ü«)rettln;wï. WATKÏtSNOOD. Aan de Prov. Noord-Brabantsche Ct. van Za- turdag 8 dezerontleenen wij de volgende berigten Donderdag arriveerden te 's Bosch uit 's Hage de heel de Pont, attaché d'affaires van Frankrijk, de Vicomte de Baré de Comogneattaché aan de Belgische legalie, en prins Lvow, secretaris der Russische legatieom begeleid door denbeer Nierstrasz ingenieur van den Zuidoostei-spoorweg, en eenige verdere genoodigden, de doorbraak bij Nieuwkuikte bezigtigen. Op beleefde uitnoodiging van den beer van Hattum, aannemer van dien spoorwegwerd daarbij gebruik gemaakt van diens klein stoomjagtwaarmede men over bet geïnundeerde Boscbveld naar de plaats van de door braak zou vai-en. Gedurende den overtogt stak de wind echter zoo hevig opdat hij overging in een stormdie dreigde bet ranlre vaartuig te doen ver gaan. Gelukkig bemerkte de kapitein der stoomboot St. Jan, die te Nieuwkuilc lag, het gevaar en haastte bij zich met zijn stoomboot bet gezelschap uit zijn neteligen toestand te verlossen. Daarna werd de doorbraak en de verwoesting door genoemde heeren bezigtigd in onze omgeving valt het water goed weghetgeen te danken is aan het flink vriezend weder. Aan den ringdijk om de doorbraak te Vlijmen wordt met kracht gewerkt, zoodat men verwachten mag hem met bekwamen spoed gereed te krijgen. Heden begaven zich eenige studenten uit Delft naar de doorbraak en omliggende dorpen. Vele stadgenooten hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om per stoomboot de zoo zwaar ge teisterde streken te gaan zien. Allen noemen den aanblik verschrikkelijk. Vooral de toestand van ben die nog op den Konijnenberg vertoevenis volstrekt niet benijdenswaardig en wordt nog verergerd dooi de strenge koude; zoo goed mogelijk wordt echter in alles voorzien. Uit Nieuwkuik vernemen wijdat kerk en toren door afleiding van den stroombehouden zijn. De heer Henri de Leeuwvan Klera-Deuterenheeft dit werk flink uitgevoerd. Overigens is door het storm achtige weder van 11. Woensdag nog veel schade aan huizen en gebouwen toegebragt. Veel wordt er geklaagd over diarrbee en mond kwalen. Men schrijft uit Baardwijk van 5 Januari) De gemeenteraad heeft zich tot eene commissie ge vormd en heeft zooveel mogelijk de behoeftige water snoodlijdenden bezocht, het raadhuis is gedeeltelijk tot magazijn ingerigt voor mondbehoeften en klee- dingstukken kies avonds worden aldaar welwillend door eenige meisjes kleedingstukken voor de nood lijdenden vervaardigd; het aantal behoeftigen be draagt ongeveer 80 personen met pi. m. 30 stuks vee. Drie zendingen levensmiddelen zijn naar de meest geteisterde plaatsen gezondente Hedikhuizen aan den dijk kwam de eerste mondvoorraad van bier des Vrijdags middags; honderden menschen stonden daar, hongerig naar een stuk brood, zich te verdringenja velen hadden van af Woensdag avond niets meer gegetenwij mogen ons gelukkig achten niet in hun lot te deelenal dringt bier ook bet binnenwater in vele huizen. Bovenstaande berigten doen zien dat de toestand ellendig is en zooals bij daar wordt geschetstis bij in nog vele andere gemeentenwij mogen zeggen van Grave tot Werkendam. In eene correspondentie uit onze stad lazen wij in een onzer bladen de volgende verzuchting »Och Staten-Generaal, we hebben nu een wet tot bescherming onzer dieren, geeft ons er ook eene »tot bescherming van onze menschen!" Ja, voegen wij er bijvan Grave tot Werkendam zijn de bewoners prijs gegeven aan de willekeur van het alles verwoestende element. Kome daartegen nu toch eindelijk voorziening! IJzendvjke, 7 Jan. Mot 1 February o. k. wordt de directeur van het rykstelegraafkantoor alhier, de heer M. J. Kosterovergeplaatst naar Hansweert en vervangen door den heor W. H. Pieter, thans tele grafist te Ter Neuzeo. Middelburg, 7 Jan. Het mag voorzeker als een gelukkig verschijnsel worden beschouwd, dat in den laatsten tijd meer en meer het oor wordt geleend aan de helaas gegronde klagt over gebrek aan bekwame werklieden in ver schillende ambachten. De pogingen, die van on derscheidene zijden aangewend worden, om aan die klagt zooveel mogeljjk tegemoet te komen, ver dienen en genieten ook waardeering. Van dit laatste getuigt o. a. welsprekendheid het bank biljet van duizend gulden, dezer dagen door een onbekende aan het bestuur der bier op te rigten ambachtsschool als blijk van belangstelling toege zonden. Als krachtig middel om den band- werksstand in eere te houden of te brengen, is het wenschelijk van tijd tot tijd de aandacht te ves tigen op wat door werkbazen verdienstelijk gemaakt wordt, teneinde langs dien weg den ijver van tegenwoordige of toekomstige knechts en bazen te prikkelen. De schoone kunsten ontgaan der aandacht niet van de pers, in tijdschrift noch dagblad. Naast baar verdient fabriek- en hand- werksnijverheid ongetwijfeld met eere eene plaats en een woord van aanbeveling, waar blijken zicht baar zijn van een waarachtig streven naar hooger. Het is op grond van deze overweging, dat wij met ingenomenheid melding maken van eeneinde gunstig bekende brandkasten-fabriek van onzen nij veren stadgenoot den beer L. Vogel vervaardigde, voor bet buitenland bestemde, kolossale, maar keurig afgewerkte brandkast. Zij is 1.95 M. hoog, 1 M. breed en 0.45 M. diep, heeft twee deuren aan de voorzijde en eene binnendeur, met verrassende kunstsloten en geheime sluitingen, geheel bewerkt uit gepolijst staal. Vier afdeelingen (loketten) zyn aan de bovenzijde aangebragtvier afdeelingen voor geld- en papieren van waarde. Onmiddelijk daaron der een afzonderlijke sluiting met deur voor effecten. Het gebeele belooft van practisch nut te zijn en pleit bij vernieuwing voor den fabrikant en tegelijk voor de ondergeschikten die onder zyne leiding werkzaam zyn als nuttige en te waardeeren leden der maat schappij. In een der bovenlokalen van het stadhuis alhier, was tegen een toegangprijs van slechts 5 centen, en de twee eerstvolgende Donderdagen ten toongesteld een prachtige verzameling van opgezette vogels en afbeeldingen daarvan, alsmede nestjes, ey'eren enz., alles eigendom van bet Zeeuwseh Genootschap der Wetenschappen," en deel uitma kende van het hier bestaande museum (in de Latijnscbe schoolstraat). Het doel is, kennis te verspreiden omtrent de in de Wet van 25 Mei 1880 (Stbl. No. 89) ge noemde dieren, die, als nuttig voor landbouw en boutteelt, beschermd moeten worden. „De expositie is een bezoek overwaard, ook voor hen die met genoemde wet niet ingenomen zijn. Heden werd zij door ruim 200 belangstellenden in oogenschouw genomen. 8 Jan. Een vreeselijk ongeluk viel bier gisteren avond voor. De 51 jarige eebtgenoote van den heer M. uit Goes had met baar dochter den dag regt gezellig doorgebragt bij een bier wonenden gehuwden zoon en verdere familieleden. Des avonds te half acht zou zij per trein naar Goes terugkeeren. Tot vertrek gereed begaf zij zich uit de bovenwoning haars zoons naar beneden, doch had bet ongeluk van de trappen te vallen, met het ontzettend gevolg dat zij onmiddellijk dood was. Men denke zich den toestand der familie en vooral van den heer M. toen hij, per telegraaf herwaarts ontboden, zijne vrouw, die nog weinige oogenblikken te voren vol levenslust was, levenloos aanschouwen moest. 9 Jan. In bet afgeloopen jaar zjjn hier bin nengekomen en van hier vertrokken 29 zeeschepen. In betzelfde tijdvak is vau het door deskundigen voortdurend als hoogst doelmatig geprezen droog dok (Prins Hendrik-dok) door 16 schepen gebruik gemaakt. Veei-e, 7 Jan. Heden voormiddag ten elf ure kwam de nieuwe burgemeester, de beer G. P. Wijnmalen, alhier aan. Allerwege wapperde de driekleur. Nadat de burgemeester aan liet raadhuis was afgestaptdroeg de oudste wethouder, de keer L. van der Staal, in eene openbare zitting van den gemeenteraaddie door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, de door hem siuds drie maanden waar genomen betrekking van burgemeester aan den nieuwbenoemde over. In hartelijke bewoordingen antwoordde deze op de tot hem gerigte toespraak, en nadat de openbare ziting gesloten was, vertrok de burgemeester naar Vrouwepolder, waar insgelijks zijne plegtige installatie plaats bad. In beide ge meenten ontbrak het niet aan eene hartelijke ont vangst, ook blijkende uit de vrolijke stemmingdie die zich vooral des avonds uitte door het branden van teertonnen, het afsteken van vuurwerken enz. Wolfanrtijidyli, 8 Jan. Heden had hier de Nieuwjaarsbedeeling plaats, waartoe door eene commissie bij de ingezetenen was opgehaald ƒ417,75, welk bedrag dat van vorige jaren verre overschrijdt. Groon, 8 Jan. De collecte voor den watersnood, door Burgemeester en Wethouders in persoon ge houden, beeft 457,48 opgebragt. Een 76jarig grijsaard J. K., even buiten deze stad wonende en bezoek gehad hebbende van een' vriendbragt dezen in 't donker over zyn erf naai den dijk, ten einde te voorkomen dat zijn gast in een vijver zou loopen. Terugkeerende naar zijne woning had de grijsaard zelf het ongeluk in den put te loopen, waarvoor hij zyn vriend had behoed. Zijn geroep om hulp was vruchteloos, omdat zijne blinde vrouw liem niet helpen kon. Na eenige oogenblikken gelukte bet hem op bet drooge te gerakendoch de schrik en liet ijskoude bad zijn hem noodlottig geweestden vol genden dag is hij overleden. Donderdag bad in het lokaal »de Prins van Oranje" bet tweede concert plaats door bet strijk orkest van het derde regiment infanterie uit Bergen- op-Zoom. De mtvoering was zooals we van dit corps gewoon zijn uitstekend de opkomst van bet publiek daarentegen zeer gering, Misschien was de dag dei- uitvoering niet zeer gelukkig gekozen, de muziek verdiende door een talrijker publiek te worden aan gehoord. Naar men ons mededeelt zullen de spuitgasten en schuttersdie bij den laatsten brand tengevolge van het niet-luiden der klok zich onwillekeurig aan pligtverzuim hebben schuldig gemaaktniet worden vervolgd daarentegen zullen zijdieongeroepen tocli op liun post waren, eene kleine vergoeding bekomen. Dit is zeker de beste manier om alle reden tot klagen weg te nemen. Donderdag 11. heeft in bet strand vóór den Sophia-polder naar de zijde van den Anna-Friso- polder onder Wissenkerkeeene oeverafscbuiving plaats gehaddie nog al van belangrijke afmeting schijnt te zijn zoodat de laagwaterrand op dat punt met eenige meters lengte den dijk is genaderd. Brou\ver»hav*'n 9 Jan. Ter rectificatie van vorige berigten, kunnen wij mededeelen, dat gedurende het afgeloopen jaar alhier zijn ingeklaard 496 zeil- en stoomschepenwaarvan 482 met bestem ming naar Zuid-Holland,metende tezamen 1029055 M.s of gemiddeld circa 2135 M.3 Het getal uitge klaarde stoom- en zeilschepen bedroeg in dat jaar 55, waarvan uit Z.-Holland 46, metende zamen 123209 M.3 en gemiddeld 2678 M.3 Zlorikssee9 Jan. Gisteren namiddag bad J. Kandelknecht bij den beurtschipper Adr. van Dijk, liet ongeluk op bet Krammer nabij Zijpe over booid te vallen en te verdrinken. Door de snelle stroom verdween de ongelukkige bijna onmiddelijk in de diepte en kon de schipper geene pogingen tot redding aanwenden. Hij laat eene weduwe na met 4 jeugdige kinderenwaarvan één nog slechts vier dagen oud. Bij beschikking der Regtbank alhier is verwe zen naar den Procureur-Generaal bij het Geregtshof te 's HageK. P.arbeidsterwonende te Bruinisse beklaagd als zou zij aldaar op een avond in No vember 11. in de gelagkamer van de herberg door haar zuster J. P. en baar bewoondarglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend een bankbiljet van 40 en een muntbiljet van 10, toebehoorende aan den varensgezel J. E. Ch. te Vlissingen en door dezen daar verloren. Men wil weten, dat eene zeer groote uitbreiding is te wachten van het korps koninklyke marechausséo, terwyl in verband daarmede de thans bestaande ryks- veldwacht zou worden opgeheven. De geheele divisie zal onder bevel staan van een kolonel te 's Hage. Er zullen twee hoofdstandplaatsen zyu, te 's Hage en te Arnhem in elk van welke steden een majoor zal ge plaatst worden. Deze hoofdofficieren zullen hunne dien- Bten verrigten rechtsstreeks en alleen onder de bevelen van den minister van justitie. Heden (10 Jan.) mag de kloekmoedige Jacob Hobein zijn' 71ste veijaardag vieren, en vleit zich dan ook, op 19 Maart e. k. te mogen her denken, hoe hij vóór 50 jaar in een gevecht met de Belgen, bij Biervliet, op gevaarvolle wijze de Nederlandsche vlag redde, waarvoor hij toen ver eerd werd met het Ridderkruis der Militaire Willemsorde, en de benoeming tot Broeder van den Nederlandscben Leeuw. In Utingeradeel verscheen dezer dagen een man op de secretarieom mededeeling te doen van zijn voornemen om in heb huwelijk te treden, terwijl hij tegelijkertijd aangifte deeddat zijne aanstaande vrouw voorloopig reeds bevallen was van 3 welgeschapen jongens. Een jonge loodgietersknecht te Amsterdam beeft een vreeselijk ongeluk gehad terwyl bij op een dak werkzaam was. Door een of ander toeval schijnt er water gekomen te zijn in een pot met kokend lood. Een groote hoeveelheid van bet vloeibaar metaal spatte dientengevolge uiteen en trof den jongen man zoodanig in het gezicht, dat bij waarschijnlijk beide oogen zal verliezen. IïerLnieuws. Drietal van predikanten te TholenCampte Oudsboornvan den Broekte Ouwerkerk en Prins te Nieu wveen. Voorliet vierde beroep te Sir-Jansland, is almede bedankt door den cand. Johannes Oosterhuis te Zuidwolde. Gemoug'«le Berigten. Willemtje van den dijk te O. T. moest het zoo niet rondbazuinen, dat zij zooveel jongens kan krijgen als zij maar hebben wilwant daar is niets van aan. De jongens hebben geen trek in haar, omdat zij te veel snaps beeft. Een arbeider met zijn vriend te H. worden aangeraden zooveel on waarheden niet te vertellen van een boerenknecht waar niets van te zeggen valt. Zij hebben voor hem een kuil willen graven, maar zij hebben bet niet gedaan kunnen krijgenomdat zij begrepen er zelf te zullen invallen. De lage briefschrijver of schrijfster te T. wordt bij deze gerust gesteld dat de oude arbeider in het vervolg wel boter op zijn brood zal hebben. Zij worden tevens aan geraden, wat voorzigtig te zijn, daar anders hunne zonden publiek zullen worden gemaakt. Intro 8tul<kcti. 4aar zij ook werd genood tot leniging van smarten gil hulp haar werd gevraagd in kommer en in nood, gietnm'/ner zij, vergeefszich tot haar pligt zich tarten, 5Jaar 1" sprak zij, »is mijn plaats, waar juist ue nood is groot!" [>ch 1 dat in dezen tijd van kommervolle zorgen gie plicht haar steeds voor 't oog maarookin't/mrte stond 1 Hn voorspoed vraagt men haar geen voedselspijs voor morgen Qeen kleeding, deksel, vuur, geen laaf'nis voor den mond £aar hulp wordt thans gevraagdgebeden. Landge- nooten 1 gen ieder geve wat! 01 't geven is zoo zoet 1 nn 't weldoen heeft nog nooit een schepsel zich ver droten £e krachten zyn zoo groot, vooral als 'twezen moet. V. d. Z. tentUfu. Getrouwd W. J. BLOM 6d M. van ZUIJEN, die hun' dank betuigen voorde bewyzeu van belang stelling hun betoond. Haamstede, 8 January 1881. SO jarige Geboortedag van onzen geliefden Vader SIEMON SIES. Wegens zijne kinderen en behuwdkinderen. Zierikzee, 11 January 1881. Voorspoedig bevallen van oen Zoo n, G. KERKHOVEN, echtgenoote van Dordrecht H. JACOBSE. 7 January 1881. Voorspoedig bevallen van een M eis jo» J. J. E. de KATER—de Vos. Brouwershaven, 8 January 1881.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1881 | | pagina 1