Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE No. 4L575. a7ste Jaarg piisiiiïiiif® Zaturdag 16 October 1880» GEABONNEERDEN BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Hfaitsdilanfr' Sngclttttb. Verschijnt DINGSDAGDONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN van 1 3 regels 30 Ct. meerdere regels 10 Ct., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. buiten doze stad gelieven hunne ABONNE MENTSGELDEN per postwissel over tc maken, na aftrek van do kosten, die 5 ets. bedragen. "ïïhadsgiioiTyTngT De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van do Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Mnamlag? <ien li* October eerstkomende en volgende dagen eene Algfeiiieeue Brniulsehouwinjr in de woningen der Ingezetenen zal bonden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in dezo gemeente. ZrERiKZEE den 13 October 1880. De Burgemeester en Wethouders, J. MAUR1TSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee, maken bekend: dat do onlangs door den Raad nieuw ingestelde Najaare-Paartlenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Dourtercla*»" deu elfden November aanstaande. Zieriiczee, den 13 October 1880. De Burgemeester en Wethouders, J. MAUR1TSZ GANDERHEIJDEN, De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Het is voor menschon, die in den regel weinig ge teld worden wel eens aangenaam wanneer de om standigheden bet daarhenen leidendat de aandacht op hen gevestigd wordt. Zoo zyn er ook onder de grooten der aardeonder de vorsten die persoonlijk geenerlei gewicht in de schaal leggen, maar die eenige beteekenis krjjgen of door het drjjven van anderen of door eigen omstandigheid. Nu zullen wy den Turkschen Sultan, die reeds zoolang met al de mogendheden van Europa speeldeniet alle onhandigheid ontzeggen maar zeker is het dat zy thans meer aller oogen tot zich trektdan immer te voren. Meer en meer neemt dan ook de belangstelling toe in den loop der Qoster- sche aangelegenheden. Do laatste nota die door de Porte werd gezonden wordt algemeen als eene bespot ting beschouwd en men begrypt dat dezen aan zich zeiven verplicht zyn thans doortastend op te treden. Omtrent hare plannen is men op dit oogenblik nog niet volledig ingelicht, maar vrij algemeen gelooft men, dat een paar eilanderszooals Semoy en Lisbos in bezit zullöD genomen worden door de vloot die thans in de golf van Cattaeo gestationeerd is en dat men al zoo de Porte zal zoeken te dwiogen om aan de billyke eischen gehoor te geven en het Berljjnertractaat volledig in uitvoering te brengen. Het bericht dat reeds bevel gegeven was zich tot den uittocht gereed te houden was voorbarig maar dat wellicht gewichtige gebeurte nissen op handen zyn laat zich niet ontkennen. Waar- Bchynlyk worden deze het meest opgehouden door de mindere overeenstemming tuaschen de mogendheden of liever door het weifelen van enkelen om aan den dwang maatregel deel te nemen. Frankryk vooral wordt ver dacht, in dezen niet onbepaald mede te gaan. Reeds heeft men verspreid dat het Fransche eskader zou worden teruggeroepen maar de laatste berichten, die wy op dit oogenblik hebben spreken dat onbepaald tegendaar men op de komst van Grèvy te Parys wachtte om eene beslissing te nemen. Slechts dit schynt waarheid te zyndat de tegenwoordige minister van Buitenandsche Zaken meer dan zyn voorganger gezind is tegen den Sultan te handelen. Ook de Duitsehe Keizer moet zeer verontwaardigd zyn over de laatste nota van Tnrkye en dat zijne regeoriug zich wqI niet van de anderen zal afscheidenals het eindeljjk eens tot handelen zal komen, Als een bewijs van de alge- ineene verontwaardiging vermeldt men het feit dat alle gezanten te Continopel en corps zyD weggebleven van de wekelyksch receptie van den Sultan. De Montene- grynen blyven er op aau dringen dat men hen tegen de Porte te hulp komen zaldoch ook zjj zijn lang niet eensgezind evenmin als de Albaneezen en zoo doeüde verwikkelen zich de zaken zich hoe langer zoo meer en wordt de belangstelling in de eindeljjke ontknoo- piug steeds grooter, In Frankryk werd de aandacht wel eenigzins van de clericale quaestie afgeleid door de Oosterscbe zaken. Er was eene meeting opgeroepen van protes- teerenden tegen de inmenging der mogendheden in de Turksche zakenmaar deze is door de regeering ver hinderd. Toch verliest men de zaak der Maart-decreten niet uit het oog en wordt het ministerie door zyne vrienden krachtig aangespoord met de uitvoering allen mogelyken spoed te maken. Hoe en wanneer dit ge schieden zal is nog niet bepaald, of ten minste het publiek weet het nog niet, daar men de besluiten van den laatBter» ministerraad nog geheim houdt. Het is noodig geacht de prefecten aan te schrijven nauwkeurig acht te geven op hetgeen door de priesters van den kansel verkondigd wordt, daar het een feit schynt te zyn dat de Pauselyke Nuntius bevel ontvangen heeft in de kerken de excommunicatie te laten af kondigen aan allendie aan de Maart-decreten de hand zullen leenen. Men heeft ook maatregelen moeten nemen tegen de Jezuitendie hun oude kleed voor een ander ver wisseld hebben en onder die vermomming hunne oude leerstoelen weder willen bezetten. Alles doet wel zien, dat raon niet zoo gemaklyk bet doel bereiken zal en dat de behendigheid der Jezuiten de regeering nog menigmalen by den neus hobben zal. Inmiddels is te Parya het internationale postcongres geopend en blijft men zich dus nog met de stoftelyke belangen bezig houden, die ten algemeene nutte moeten geregeld worden. De K2*ifxel»<ïlie regeering heeft in de laatste dagen gelukkig weinig uit Afghanistan vornomen, althans niets dat ontusfc wekte en zich dus meer onverdeeld kunnen bezighouden met do Turksche zaken en, dat wy wol in do eerste plaats mogten noemen met de za ken van Ierland. Zjj zal er wol toe over moeten gaan ingrypende maatregelen te nemen ten einde orde en regt in dat gedeelte van het Koningrijk te herstellen. De wanorde is er groot en Deerafc toe. Men heeft den moordenaar van Lord Monntmorris nog niet gevonden, niettegenstaande do premie van 12,000 die daartoe uitgeloofd werd. Een paar graatschappen zyn door den Onderkoning in staat van wanorde verklaard en er is aanvrage gedaan tot versterking der politiewacht. Het lydt wel geen twijfeldat men de onlusten van het oogenblik zal kunnen bedwingenmaar daarmede zal de geschiedenis niet uit zijn. Zoolang- de redenen tot ontevredenheid blyven en voor.il zoolang van zekere zijde de bevolking wordt opgeruidzal de rust niet blij vend kunnen zyn en zal de regeering op hare hoede moeten wezen. Italic werkt de plannen van Frankryk eeniger- mate in de hand door de Jezuiten den toegang in dat ryk af te snyden. Het zal evenwel niet gemakkolyk gaan hen to weeren en de Italiaansche regeering heeft ook al wat haar de handen bindt. De bekende Gar- ribaldi heeft even als zyn zoon ontslag genomen als 1 lid der Vertegenwoordiging, en dat wel met menig hard woord tegen de regeering. Daarop is liy naar Genua i gekomenom zijn schoonzoon Ganzio die wegens onrnststokery is gevangen gezetin de gevangenis te bezoeken. De bevolking heeft hem met uitbundige toejuichingen ontvangen en hem in triomf nuar de govan- j genie gedragen. Gelukkig werdt de rust niet gestoord, 1 maar men had ook noodig geacht voorzorg te nemen en het garnizoen versterkt. Waarschynlyk zal aan I Canzio kwijtschelding van straf worden verleend en schoon Gnrribaldi daardoor niet tevredengesteld zal I zynzal het toch bydragen om de tegenpartij een gevaarlyk wapen te ontnemen. J Do behandeling der zaak van de nihilisten in Rus- i land met betrekking tot de ontploffing in het winter- 1 paleis, is ophanden. Waarschijnlijk zal dit in de maand j December plaats hobben en men verwacht dat alsdan zeer gewichtige bijzonderheden aau het licht zullen j komen ten gevolge van de bekentenis van een der ge- I vangenen die zich echter later van kant heeft gemaakt. Reeds is gebleken dat door toevallige omstandigheden I de aanslag mislukt is en dat do nihilistenwat zy voor de ontploffing van noode hadden uit Zweden ont vingen waarbij de Russische tolbeambten zich aan I groote nalatigheid hobben schuldig gemaakt, i In DuitsclilatKï is alles nu met het Keulsche Douifeesfc in de weer, dat door vele gekroonde hoofden zal worden bijgewoond. Als nu het Kerkfeest voorbjj is zullen de kerkelyken wel weder met nieuwe woede aan het sfrjjden gaan. Of dit de gewenschto vrucht is Sedert eenigen tyd is men bezig met verschillende proefnemingen om het te doen regenen. Meestal wordt getracht naar het in trilling brengen van hooggelegen luchtlagen, waardoor de dampen zich zamentrekken en in regen overgaan. Iets geheel nieuws op dit punt is echter de uitvinding van den Amerikaan George H. Bell, die dit doel, naar zyn wyze van zien, op een heel eenvoudige wyze wil bereiken. Hy wil een toren bou wen van 1000 roet hoog, beneden 100 voet en van boven 60 voet diameter, en daarop een ijzeren oi' houten koker plaatsen van 500 voet, welke hoogte hy onder stelt groot genoeg te zynanders moot de inrigting nog hooger worden. Deze toren doet den dienst van blaaspyp, en er wordt met waterdamp verzadigde lucht door geblazendieboven gekomenwolkon moet voortbrengen en by gevolg regen. - Dezer dagen overleed te Ashland (staat Ohio) een oude ongehuwde zonderling, die by testament zyn ge- heele vermogen vermaakte aan een jongman, die hem eenige jaren geleden een kleinen dienst bewees. De erflater stelt kierbjj echter uitdrukkelijk de voorwaarde, dat de jonge man vóór den 4en Maait in het huwelijk zal treden met het een of ander meisje, dat hy voor het openen van het testament nog nooit gezien had. Wordt aan die voorwaarde niet voldaan, dan ver valt de erfenis, groot 25,000 dollars 62,500) bene vens aanzienlijke onroerende goederen, aan liefdadige instellingen. Men is benieuwd of de jonge man de voorwaarde al dan niet zal vervullen, en weet reeds vele schoenen aan te wyzen, die hem daarin behulpzaam zouden willen zyn. Nu de tijd nadert dat men zijne winterprovisie van aardappelen zal opdoen verdient vermelding, dat Zuid- Duitschland eer. middelmatigen aardappeloogst heeft. De Ryuprovinciën, Westfalen en Noord-Duitschland hobben overvloed van aardappelen. Het vervoer van aardappelen naar Engeland is thans onbeduidend. Te Berlijn worden veel aardappelen aangevoerd en tot lager prys dan in 1879. Natuurlyk zal die toestand ook op den prys der aardappelen in Nederland van invloed zyn en hem lager doen zyn dan verleden jaar. Eondeii12 Oct. De Times" schrijft bet toe geven van de Porte ton opzichte van Dulcigno toe aan de dringende vertoogen van Duitschland, Oostenrijk en Frankrjjk. De laatste Turksche nota zegt de »Tirues" kan na den afstand van Dulcigno beschouwd worden als een afgedane zaakde concessie geeft getuigenis van tegemoetkoming ten opzichte van den wil van Europa; Tnrkye is in zeker opzicht weder op een goeden voet gekomen met Europa; een plotselinge regeling v/d andere quaesties kan thans billyber wijze niet verlangd wor den. Na gewezen te hebben op de verdere maatregelen, welke waren voorgesteld, zegt de »Times," dat zy hoopt dat de Porte het do Mogendheden mogelijk zal maken haar voor een tyd met rust te laten. Dublin 13 Oct. De Iersche dagbladen verzekeren, dat groote militaire toebereidselen gemaakt worden met hot oog op mogelyke onlusten in het westen van Ierlandwerwaarts versterkingen van militaire magt zullen gezonden worden. Konstantinopel12 Oct. De Sultan heeft 1 dezen nacht het Irade geteekend waarbij de vreed- I zame overgave van Dulcigno gelast wordt. Met Mon tenegro zal eene afzonderlyke overeenkomst gesloten wordentot waarborging van de instellingen en den godsdienst der inwoners. Hedenochtend is het Irade aan de ambassadeurs medegedeeld. De Porte hoopt I dat de mogendheden zullen afzien van allen verderen druk ten opzigte van de regeling der overige vraagpunten. Amsterdam, 13 Oct. Gisterenavond is kortelyk melding gemaakt van de aanhouding van J. Zirnmer, bediende by de heeren van Leeuwen en van Ee. Wij vernemen dienaangaande het volgende Ziminer speculeerde aan de beurs, en deed tevens in zyn particulier zaken voor een rentenier hier ter slededie echter in de verboelding was dat by met de firma zaken deed. Zirnmer kocht effecten voor dezen heer en legde die stukken in prolongatie. Moest bij b. v. stukken van 1000 koopen, dan schafte hy stukken aan van 100, die met daartoe expresselyk vervaardigde stempels vertienvoudigd werden, en zyn lastgever was dus natourlyk voor het tienvoudige aansprakelijk. De contracten voor de prolongatie werden valschelylc met den naam der firma goteekend. Anderhalf jaar duurde deze manoeuvre. Een bedrag van ongeveer ƒ9000 aan effecten, was in een waarde van ƒ94,000 herschapen. De grove verteringen van den dader trokken de aandacht der politie. De inspecteurs-rechercheurs van het hoofdbureel onderzochten en Zirnmer bokende 2taUc. j In Italië werd dezer dagen een jong meisje, dat van j moord beschuldigd werd voor do regtbank gebragt. Na eenig aarzelen bekende zy den jongen man die haar bedrogen en verlaten had, ora bet leven gebragt i te hebben. De regters geloofden have bekentenis slechts ten halveen vermaanden haar opnieuw de waarheid te zeggen. Eindelijk herriep zy weenend hare verkla- j ring. Het bleekdat bet arme meisje slechts bekend J had, om haren broeder, die de schuldige was, te sparen. Zooals thans bekend is heeft de Porto eindelyk toegegeven en Dulcigno afgestaan. De Paryscho gauwdieven, die van alles gebruik weten te maken, tot zelfs van de onaangename lucht in de stad, houden zich ook op de hoogte van menschen, die voornemens zyn te verhuizen, en vervoegen zich dan op den bepaalden dag bij hen in naam van den ondernemer, die het verbuizen heeft aangenomen. Zoo is een geneesheer dezer dagen het slachtoffer van die schelmen gewordeD. Zy kwamen 's morgens te zeven uren aan zyn woning, om mynheer don dok ter te helpen verhuizen, werden natuurlijk binnenge laten, laadden zyn bed, kussens, dekens enz. op eon handkar en reden weg. Eerst toen een uur daarna de echte verhuizora kwamen, ontdekte men dat do doktor door listige dieven bestolen was. 's Grravenliafiye. 13 Oct. Na afloop der bedie ning van den Heiligen Doop aan de jonggeboren Prinses Paulino, hebben de Groothertog en de Groothertogin van Saksen audiëntie verleend aan het corps diplo matique en verschillende autoriteiten. HH. KK. HH. geven heden op het verblyf Buiten rust ecD groot diner, waaraan door de leden der Koninklijke familie, den Vorst van Waldeck, onder scheidene hofdigDitarissen en den President van hot Luxemburgach bewind wordt deelgenomen. Heden is een duiker te water gelaten in het ge deelte van de vaart in het Haagsche Bosch door do Jongh aangewezen als de plaats alwaar hy den degen stok, welken by voor het vermoorden van Marius Bogaardt moet hebben gebruikt, zou zyn weggeworpen. De stok was Woensdagmiddag nog niet gevonden. Het denkbeeld van afdammen en leegpompen is wel ge opperd, maar het schynt zeer moeilijk en veel te kostbaar te zyn om daaraan gevolg te geven. Door den predikant der Ned. Herv. gemeente in den Haag, dr. J. H. GunniDg Jr., is do rampzalige de Jongh in de gevangenis bezocht. Hiertoe werd de geachte prediker des evangelies geleid door de omstan digheid, dat hy, de moeder van de J. in baar smart troostende, te haren huize 't bijbeltje vond, dat de J. op zijn 13e jaar van zijne moeder ten goachenko ontving. Dat- bijbeltje heeft dr. Gunning den ongelnkkigen jon gen man in diens kerker gebragt, en Daar aanleiding van die herinnering uit zijn jeugd hem, tegenover (1e menschelyke geregtighoid, welke straf voor de misdaad eischt, op de goddelyke barmhartigheid gewezen, by welke ook voor den diepat gevallen en ontaarden zondaar genade en vergeving te vinden zijn. De Jongh toonde zich diep geroerd door des leeraars treffende toespraak. 14 Oct. Hoewel alle mogelyke moeite word en nog wordt_ gedaan om den degenstok te vinden, is dat be langrijk bewijsstuk niet gevonden. Men spreekt er nu opnieuw van om de sloot droog te maken, als het werken met den duikertoestel niet met gunstigon uitslag wordt bekroond. Gravenhage, 14 Oct. Door het Geregts- hof alhier werd gisteren bepleit het hooger beroep door het Openb. Min. ingesteld tegen een vonnis der arrond.-regtbank te Middelburg, waarbij de officier by die regtbank in het ongelylc gesteld werd ten aanzien der stuiting van het huwelijk eener dame te Middel burg, wier verzet tegen do stuiting gegrond was ver klaard. De stuiting was hierop gegrond dat de bedoelde dame, wier vroeger huweljjk ontbonden was I verklaard door echtscheiding, wegens overspel door haar met zekeren v. R. gepleegd, met dienzelfden persoon een tweede huweljjk wilde aangaan. De regtbank had beslist dat hot overspel door een strafvonnis moest blyken, doch deze beslissing was reeds door het Hot vernietigd. Het Hof had echter den appellant bevolen door getuigen to bewyzen dat de persoon met wien vroeger het overspel gepleegd was, dezelfde was met wien de bedoelde dame het nieuwe huwelijk wilde aaDgaan. Uitspraak 15 November. Rotterdam14 Oct. Gisteravond, ten onge veer 7'/o ure, ontstond brand aan de Bierhaven OZ. alhier in een pand, waarvan het benedengedeelte als bergplaats voor kolen, de twee eerste verdiepingen als bergplaats voor kuipersmaterialen en de bovenste verdieping tot bergplaats van manden in gebruik is. De brand liet zich aanvankelijk zóér emBtig aanzien, I zoodat behalve de 19 handspuiten, ook de stoomspuit en de dryvende stoomspuit dienst hebben gedaan. I Spuit 6 was het eerst op het terrein, j Te 12 uren werd Dog voortdurend water gegeven, j doch vrees voor uitbreiding van den brand was toen Als vermoedelybe oorzaak zegt men dat de braDd door brooying in de kolen zou kunnen zyn ontstaan. De schade schynt ook voor belendendo panden vrjj aanzienlyk te zullen zyn. De zaak van den weesjongen te Rotterdam (zie ons vorig nommer) wordt in de »N. R. Ct." toegelicht door ds. E. die daarby betrokken was. Het bljjkt dat do weesjongen brutaal, ongezeggelijk, onhandelbaar was, dat tot zyne wegzending naar een gesticht ter verbetering besloten was, en dat jl. Zaturdag do tns- schenkomst der politie ingeroepen moest worden, omdat de 18jarige jongeling toen zelfs gevaarlyk werd. MirlclelbnrflT13 Oct. In eeno hedennamiddag gehouden langdurige raadzitting is o. a. besloten dat de gemeente-gasfabriek onder oppertoezicht van B. en W. zal worden bestuurd door eene commissie, bestaande uit een lid van bet dagelyksch bestuur, uit zijn midden aan te wyzen, en twee raadsleden, jaarlyksch door den ge meenteraad te benoemen. Thans zyn als zoodanig be noemd de heeren D. A. Dronkers en J. J. van der Harst. De jaarwedde van den directeur is bepaald op ƒ2000, met genot van vrije woning, vnur en licht, of eene vergoeding van 500 'sjaars. Voorts zyn B. en W. gemachtigd ora sollicitanten voor die betrekking op te roepen. Door den heer mr. C. J. Pickó, oud-raadsheer in het voormalig Provinciaal Goregtshof in Zeeland, is weder eene som van 275 in 'sRjjks schatkist gestort, wegens teruggave van de helft van het als zoodanig door hem, nu over het derde kwartaal 1880, ontvangen wachtgeld. Tevens hoeft de heer Pické den Min. van Financien medegedeeld, dat hy, na afloop van elk kwartaal, een gelyko teruggaaf zal doen, zoolang door hem de betrekking van burgemeester van Middelburg wordt bekleed. In een gisteren avond alhier gehouden vergade ring der liberale kiesvereeniging »ae Grondwet" weni. eerst door het bestuur en daarna door een van de leden der daartoe benoemde commissie, mededeeling gedaan omtrent den uitslag der pogingen tot oprigting van eene centrale liberale kiesvereeniging. Uit die mede- deelingen bleek dat deze pogingen afgestuit zijn te Vli88ingen en Ter Neuzen, op volslagen gemis van be langstelling by de daartoe aangezochte liberalen te Oostburg op den tegenstand, welke het denkbeeld eeuc-r algemeene kiesvereeniging, met Middelburg als middel punt ontmoette op eene aldaar gehouden zeer druk bezochte en van groote belangstelling in de publieke zaak getuigende vergadering van de afdeeling ^Volks- onderwys." Daar do »de Grondwetten gevolge van het reeds op de vorige vergadering genomen besluit, om over te- gaan in eene centrale kiesvereeniging, teitelyk had op gehouden te bestaan bleef er thans niets auders over dan aan dien feitelyken toestand een wettigen vorm te geven. Het bestuur beaamde de noodzakelijkheid van ophef fing der vereeniging. Hiertoe werd dan ookna eene korte gedachtenwisseling besloten. J. De R. uit Biervlietdie do vorige week te Middelburg voor de arrondissements-regtbank teregt stond wegens diefstal van zeven pruimen werd heden veroordeeld tot eene geldboete van 1benevens in de kosten. De beer Spanjaard, inspecteur van bet loodswezen te Helderwordt 20 dezer te Vlissingen verwacht als opvolger van den heer K!eynhen9, die aldaar genoemde betrekking waarnam. Goes, 16 Oct. Van wege de gezamenlybe onder wijzers en onderwijzeressen uit Zuid-Beveland wordt heden den afgetreden schoolopziener mr. J. H. de Laat de Kanter een kostbaar monumentaal aandenken ge schonken, als bewijs van erkentelykbeid en waardeering. Dreigt het geven van cadeau's evenals zooveel andere gewoonten in onzen tyd tot eene manie over te slaan, Mr. de Laat de Kanter kan verzekerd zyn, dat do onderwjjzers uit het vierde district van Zeeland bij het geven van het cadeau slechts een edele drijfveer hadden erkentelykbeid voor vele, onverplichte diensten. Moge de beer de Kanter door de inscriptie op het pièce de milieu een enkele maal aan zyn voormalig district herinnerd worden, geen der onderwijzers behoeft een stoffelijk voorwerp om zich den geachten schoolopziener in het geheugen te roepen. OolU'uspl'mt - 14 Oct. Door den Gemeenteraad alhier is iu zyne op den 11 dezer maand gehouden opon- bare vergadering benoemd tot hulponderwijzer N, Nieuwdorp, te Oost- en West- Barendrecht tot hulponderwyzeres H. E. Vermeulen, te Middel burg en tot hulponderwyzeres met aanteekening voor nuttige handwerken S. Terpstra, te Jorwerd. Voorts besloot hy met 4 tegen 3 stemmen gunstig te beschikken op een door eenige ingezetenen van hier ingediend request tot afschaffing van het schoolgeld. ZieriUzee, 14 Oct. Door de regtbank zijD heden veroordeeld: J. M. te Zonnomaire, wegens beleediging van een bedienend beambte tot 3 boete subs. 1 dag gov. C. v. B. te Bruinisse, wegens hetzelfde feit, tot ƒ5, boete subs. 1 dag gev. A. K. te Tholen, wegens moedwillige mishandeling, by verstek, tot 10 dagen gev.; M. van S. te Brouwershaven, wegens eenvoudige diefstal, tot 14 dagen gev. P. G. Wz. te Haamstede, wegens moedwillige mis handeling, tot 4 dagen gev. J. G. en C. Iï. te Brouwershaven, wegens eenvou- digen diefstal, ontslagen van regtsvervolging. M. de V. te Haamstede, wegens onwettig brieven vervoer, tot 20 boete sub. 2 dag. gev. Einde Akte-examens in Zeeland. HoofdonderwijzersGeëx. 14, toegel. 8, de hh. C. Brakman van Vlissingen; J. van Breen, C. Lievenso en J. MegiolBG, allen van Middelburg; P. Nieuwdorp van Drei8cüor; F. J. van de Ransou van Middelburg J. Z. de Buisonjé van Aardenburg en M. Verstraeten van Kruiningen. Vrouwelyko handwerken Geëx. 19, gcsl. 17, de damesL. J. AdriaanRe van Zierikzee G. A. J. Beende van Middelburg F. J. do Bres van Tbolen M. Brouwer, L. Dielomans, H. C. Hackcrburg, M, B. H. C. Hoes, L. C. van der Kelle, M. F. Klein, allen van Middel burg; C. E. van der Linde van Gioode; G. H. Maas van Tholen, A. C. Snoop en M. Ter Neuzen, beiden van Middelburg; E. C. Visser van Vrouwenpolder; A. de Vries, geb. de Looze, van Tbolen j J. Wepster van Schoondyke en C. J. van der Plassche van Aardenburg. Zy die het examen ter verkryging van het diploma van geëxamineerd en beeëdigd landmeter wenscben af te leggen behooren zich daartoe vóór 31 October e. k. schriftelijk bij het Departement van Binnenlandscbe Zaken aan te melden. In de maaud December e. k. zal er gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practiscbe examens van apothekeren in de loop der maanden September, October, November en December e. k. tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Nadere byzonderheden bevatten de Staatscouranten van 11 en 12 dezer. Het »Vad." verneemt, dat in de afgeloopen maand aan den Hoek van Holland proeven zyn genomen om met een eg, achter een stoomboot bevestigd, de boven korst van den bodem, in de scheepvaartgeul door het Westgat, los te maken. Deze proefnemingen, gedurende 13 dagen, hebben de uitkomst opgeleverd, dat een verdieping is ontstaan van I d&f. en dat de geringste vaardiepte van 36 dM. tot 37 dM. onder L. W. is toegenomen. »Do rijkste menschen van de wereld." De hertog van Westminster, wiens inkomen 800,000 p. s. bedraagt, kan zonder zyn kapitaal aan te spreken 50,000 fr. per dag verteren dat is 37.50 fr. in de minuut. De Amerikaansche senator Jones de Nevada heeft een inkomen van 25 millioen per jaard. w. z. 50 fr. in de minuut- Het hoofd van de familie Rotschild zou ieder uur vjjf klinkende louis d'or uit het venster kunnen wer pen hetgeen hy evenwel niet doet. Bovenaan deze ladder van massief goud staat M. J. W. Mackay. Hij was dertig jaar geloden een arme drommel zonder een duit op zak. Voor zestien jaar werd by faiJJiet verklaard. Tegenwoordig zon hij van den Hertog van West- minster kannen zeggenwat Baron James Rotschild eens van don heer Fould zei. Toen men hom vertelde, dat do ex-minister van financiën by zijn dood 60 mil ©ttgetattfc. Naar gevreesd werd, hebben de stroomen regen van m nenanclelmg te zion nemen. Toch verwierp de Kamer mot 38 tegen 35 stemmen bet voorstel van haren Voorzitter en, als om een terugkomen op dat voorstel ondoonlyk temaken, voreenigde zich toen none t°U,U omuat het behoud van don Sophm-polder liet algemeen belang niet geuoe<rzaam meer betrokken is, om de calamiteusverklavino- te rechtvaardigen, dat Gedeputeerde Staten, nagehouden onderzoek, thans andermaal voorstellen, te verklaren \'Z°egöwigi Jf.'tn worden geacht: wanneer" heelt de Jongh den datum ingevuld op zijn dreigbrief aan den heer Bogaardt bekentenis volgt, dat bjj mevrouw Bogaardt ziende uitrijden, tot verwezenlijking van zyn plan be sloot.. 11 u kwam niet meer t'huis vóór den moord en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1880 | | pagina 1