ZIEI1KZEESCHE NIEUWSBODE. i\0.4235. Dingsdag 18 November 1879. 56sleJaarg« Verschijnt DINGSDAGDONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. B e k e n d m a k i n g. Verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee maken bekenddat de verkiezing van een lid voor don Raad dezer gemeente, ter vervulling dei'plaats, opengevallen ten gevolge van het genomen ontslag door den heer A. GIL JAM, zal plaats hebben op Din"M«lag eten 16en Deeember e. li., van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur in de bovenzaal op het Raadhuis alhierwaartoe aan eiken kiezer een oproepingsbrief met ingesloten stembiljet zal worden te buis bezorgd. ZrEEiKZEEden 12 November 1879. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. ©ngslawfc. In den aanvang ven dit jaar werd zekere heer Payes geacht by het baden op de kust van Wales verdron ken te zyn. Men vond zjjne kleederen op het strand, met zyn horlogo en zyn geld. Hy had ontbjjt in zyn hotel besteld. Men had hem te water zien gaan. Zyn vader verzocht magtiging tot administratie zyner zaken, j kreeg het bedrag eener tamely Is hooge levensverzeke- ring en betaalde zijne schuldendie vry aanzienlijk waren. Eenige maanden later is evenwel de voor ver- llronkene gehouden te San Francisco gezien en herkend j (foor een ouden kennis uit Engeland. Hij bekende, in verlegenheid wegens schulden verkeerd to hebben en i zich op deze wyze daaruit te hebben gered. Een tweede pak kleeren had hij aan het strand gereed gelegd, had dat aangetrokken en was naar Californië vertrokken. Natuurlijk heeft de vader aan de Levensverzekering- Maatschappij het geld terugbetaald maar hij heeft geen rogtvan de schuldeischers zjjns zoons het geld terug te vorderen dat hy hun als executeur betaald beeft. Hoe aehterljjk de plattelandsbewoner in Rusland nog iskaD men uit een proces voor het geregtshof van j Tichvin leeren, waarvoor 20 boeren teregtstonden we- gens het verbranden van een heks. In een dorp niet ver van Moskou, in het gouverne ment Novogorotwoonde een oude vrouwAgrafeua Ignatiewna genaamd die van haar jeugd af verdacht werd heksenkunsten te bedryven. Ondanks deze afschrikwekkende reputatie kreeg ze een man, woonde met dezen geruimen tjjd in de hoofd- stad en keerde na den dood van haar echtgenoot naar haar geboorteplaats terug. Van stonde af aan was zo Bedert het voorwerp van een huiveringwekkende vrees en de domme boeren meenden haar «kwade hand" niet beter te kunnen outwyken, dan door haar allerlei geschenken te geven. Daar wilde het toevaldat twee jonge vrouwen in het dorp aan toevallen begonnen te lijden en natuur lijk bragt het domme boerenverstand dit op rekening van de oude. Nu kwam alles iu rep en roer en na onderlinge beraadslaging werd besloten het huisjewaarin zy woonde, in brand te steken, na de uitgangen versperd te hebben. Zoo gezegd, zoo gedaan de ongelukkige werd in haar woning opgesloten en levend verbrand. Het zonderlingste in deze treurige geschiedenis is nog ditdat de aangeklaagden voor bet geregtshof met zekere verschooning behandeld werdenalsof de regter hun daad als tot de zeden des lauds behooróride aannam. Men herinnert zich het ontsnappen en vatten van den befaamden Zwitserachen dief Thali, te Lucern. Toen hy weder in de gevangenis gebragt werd, voegde hem een der beambten toe«Nu hebben wij onze maatre gelen genomen," waarop Thali antwoordde: «Ik ook." Eene opzettelyk voor hem naar alle regelen der kunst ingarigte cel werd hem aangewezen en hy met stevige ketenen aan den muur vastgeklonken, de deur van buiten met geweldige sloten verzekerd, enz. Dit alles heeft echter niet mogen baten. Den 7den dezer werd het des avonds in de stad bekend, dat Thali voor de zesde of zevende maal verdwenen was. jOuitsHilanb. De Keizer van Duitschland ontvangt bij voortduring de zonderlingste verzoeken. Dezer dagen gaf b. v. weor een jong meisje aan Z. M. schriftelijk den wensch te kennen by zeker huzaren regiment te worden ingelijfd. Haar neiging voor het soldatenleven was onoverwin nelijk, meende zy en ze wenschte niets liever dan met de wapenen in de hand haar vaderland te dienen. Het spreekt van zelf, dat op het verzoek niet dan ongunstig kan worden beschikt. Onlangs bragt een elegant gekleed heer in een woonhuis van de Beilynsche Junkerstrasse een bljjde mare. Hjj had aangebeld. Een vrouw verscheen. «Pardon", smeekte de ander, >pardon", dat ik u stoor. Ik belde zooeven herhaaldelijk bij uw buurvrouw aan. Ze schjjnt niet thuis te zyn. Wees zoo goed haar mede te deelen dat op haar lot in de Saksische lotery30,000 mark gevallen is 1 Hij Bprakhaalde een briefje voor den dag waarop zeker nummer stond te lezen, beduidde de buurvrouw dat daarvoor één mark. moest worden betaald en ging heen. Toen.de gelukkige winster echter thuis kwam en dat gebeurde heel spoedig nam ze de zaak heel kalmpjes op. Geen wonder ook Ze bad niet eens een briefje in de lotery. Buurvrouw was er in ge- loopen. Groningen, 15 Nov. Hoort men in den laatsten tyd nogal dikwijls van diefstallen, ook in onze streken kunnen wjj daarvan meepraten. Reeds zyn er drie keeren op verschillende plaatsen schapen gestolen. Meermalen hoort men hier ook van diefstallen van aardappelende polderwerkers, die zich tegenwoordig in de gemeente Leek bevinden, worden voor de daders gehouden. In het begin dezer week had er te Tolbert een diefstal plaats, waarvan de bijzonderheden vermel ding verdienen. Zekere vrouw, niet te goeder naam bekend-staande, ontvreemde eenen bakker eenig klein geld te zamen ongeveer zes gulden bedragende. De baas ontdekte het al spoedig, liep de vrouw achterna, wierp haar op den grond en ontnam haar het gestolene weder. Beide partyen hebben zich later by de politie vervoegd: de bakker klaagde de vrouw aan wegens diefstal, de vrouw beschuldigde den baas van mishan deling op den publieken weg eu tevens van diefstal'. Harliuüfmi13 Nov, Bij vliegenden storm liep de stoomboot «Leeuwarden" van de Zuiderzeestoom- bootmaatschappy zoo tegen 't havenhoofd, dat de boot erg lek werd. De boot vloog als 't ware de Nieuwe haven in liep nog tegen de stoomboot «Magnet" en nadat in alleryl de passagiers en 't volk er af waren gekomenzonk de boot in de diepte weg. Slechts de masten en schoorsteenon zijn nog gedeeltelijk te zien. Amsterdam, 15 Nov. In de veiling van ouö- Hollandsch Saksisch en Japansch porselein", gisteren door do makelaars Görlitz en Boas gehouden in «de Brakke Grond," is het schoone eetservies van Amstel- poraelein waarop wij onlangs de aandacht vestigden verkocht voor de kapitale som van ƒ3900. Een dito, met figuurtjes beschilderd, bragt ƒ1350 op. Een klein theeservies gold ƒ200. Een zoogenaamd Haagsch por selein doopbekkentje met kan, in rosekleur geschilderd, bragt ƒ260 op. Eigenaardig iu het, dat op-de verkooping dit voorwerp doorging voor een soepterrine. Wat echter zeer te bejammeren is, is dat het fraajje. eetservies niet in zyn geheel verkocht werd. Nu zyn de verschillende voorwerpen waaruit het bestoud, afzon derlijk geveild en tot in het buitenland verspreid ge raakt, terwijl bet auders alligt in zyn geheel in handen van een ryk particulier in bet vaderland gebleven was. Intusschen is met dit servies een der schoonste en volledigste, welke in dit soort door oene Amsterdamsche familie bezeten werd, verdwenen. Maandagochtend kwam eene dame in een mode magazijn te Amsterdamom een nieuwen vogel te koopen op haren Zondagschen hoed. Onwillekeurig Bchoot het winkelmeisje in een lach, want dat was nu al de derde dame in een half uur tijcis, die om dezelfde oorzaak een nieuwen vogel zich kwam aanschaften. In alle drie gevallen had de kat des huizes zich meester gemaakt van den bevogeldeu dameshoed en zich dapper op vogel, fluweel en zjjde geweerd. Behalve de gebroeders La ver tu schijnen er te Am sterdam nog andere paneelsnijders te zyn. Gisterennacht is er ten minste weder een dergelijke poging tot in braak gepleegd. De dieven konden echter niet door het ijzer, waarmede de deur van binnen beschoten was, snijden en zagen toen verder van hun poging af. Ten postkantore te Amsterdam is een postwissel van 1 uitbetaald met ƒ10, zooals bet bedrag, na vervalscht te zyn, aanwees. Eerst later werd het bedrog ontdekt. Delft14 Nov. Heden middag had aan de Stu denten-sociëteit alhier eene gasontploffing plaatster- wjjl men bezig was met bet reparoeren der gasleiding. Do lantaarn voor het gebouw en onderscheidene glas ruiten zyn stuk geslagenterwijl twee werklieden brandwonden kregen, echter zonder ernstige gevolgen. Kotterdain 15 Nov. Gisterenavond zjjn aan 't établissement Feijenoord weder een 15tal werklieden ontslagon. De gebouwen der Afrikaanscbe Handelsvereeni- ging en de kantoren van de firma Kerdijk en Pincoffs te Rotterdam die te zamen ongeveer 3 ton hadden gekost, zyn geveild voor 69,400. De volgende week zullen zy worden afgeslagen en toegewezen. Breda15 Nov. Men herinnert zich, dat voor eenigen tyd jhr. F. Backer, van de firma Backer en Rueb alhier, door een zyner werklieden verwond werd. De dader, J. van der Bruggen, is in hechtenis. Thans verneemt men, dat jhr. Backer aan zyn gezin, om in de eerBte behoeften te voorzien, een weekgeld van 2 heeft toegelegd. De heer Backer is zoover hersteld, dat hy eeo deputatie uit de verschillende afdeelingen van zijn personeel kan ontvangen, die hem by monde van een hunner geluk wenschte met zijn horstel en zijn leedwezen betuigde over het gebeurde, dat zijn vertrouwen in het personeel moest hebben geschokt. De spr. gaf daaromtrent de beste verzekeringen. De heer Backer gaf te kennen, dat zyn personeel op zijn voortdurend vertrouwen kon bljjven rekenen en hy zich, evenals tot dusverre, aan hunne belangen zou blijven toewjjden. Micldeltmrg:15 Nov. De nieuw opgetreden Commissaris des Konings in Zeeland heeft heden a'.ge- meene audiëntie verleend, waarvan door een zeer groot aantal civiele en militaire autoriteiten en corporatiën is gebruik gemaakt. Oamperlfiïid15 Nov. Heden^namiddag had bier eene verkooping plaats van 14 geelagte schapen. De prijzen beliepen van 5 tot 7,50' per stuk. Deze schapen waren den vorigen avond aangebragt van het strandalwaar zy waren aangespoeld en door den keurmeester van het slagtvee bevonden volkomen geschikt voor menschelyk voedsel. Naar Wissenkexke waren meerdere schapen vervoerd en verkocht. Nog is daar aangevoerd botertheewaskaareen enz. Batb, 13 Nov. Gisteren middag bevond zich hier op de ree het Belgische kotterschip Jeannettekapt. v. d. Bogerd van Boom, geladeri met gebakken steen. Bij het opsteken vaD den storm en door de hooge zeeën, kwam het vaartuig in gevaar van zinken. Schipper en knecht verlieten hot met de sloep en werden door den stroom in de rigting van Ossendrecht gedreven. De commies-roeijers Bos en Fabriek, begaven zich later met den expediteur v. d. Brink en nog twee personen naar het verlaten vaartuig en bragten het in behouden haven. Goes17 Nov Dingsdag avoud zal het voor de leden der vereeniging voor volksvermaken een genot volle avond zyn. De rederijkerskamer «Aurora" zal dan een paar harer beste stukken opvoeren welke tooneel- voorstelling door muziek van den heer Liesoy uit Mid delburg zal opgeluisterd worden. Aan het door de vereeniging jaarlyks georganiseerde St.-Nikolaasfeest zal dit jaar een ongewoneu luister worden bygezet. Jammer slechts dat zoo weinig leden vau den eigenlyken burger stand de door de vereeniging gegeven feesten bywonen. De contributie kan geen bezwaar zyndie bedraagt voor het hoofd van een gezin slechts ƒ1,20 en voor de leden van 't gezin 0,90 of 0,60 per jaar. Het voor oordeel alleen om niet by heeren en dames te zitten weerhoudt den burgerstand. Bekrompen niet waar Van wege de afd. Heinkenszand der Zeeuwsche maatschappij van landbouw is de door gansch Neder land bekende heer Wouter Sluis uit de Beemster uitge- noodigd zijne ervaringen mede te deelen omtrent veeteelt en verbeterde zuivelbereiding. Vooral ten aanzien van dit laatste neemt Nederland niet meer het hooge standpunt in van vroeger, en loopt de Hollandsche boter groot gevaar door de Deensche verdrongen te worden. Wel is op de laatste tentoonstelling te Londen de Noord-Hollandsche boter bekroond maar wat duur zaamheid betreft, schynt ze by de Deensche verre ten achter te staaD. De statistiek toont aan dat voor ver zendingen naar Oost- en West-Indië en in 't algemeen naar de tropische gewesten de Deensche boter gepre fereerd wordt. Elke maatregel nudie strekken moet om ook dit artikel van uitvoer te doen verbeteren moet toegejuicht worden en wenschelyk is het daarom dat de landbouwers en niet het minst hunne vrouwen de voordragten van den heer Sluis in grooteu getale bywonen. Men heeft wel eens beweerd dat een groot deel der landbouwers op Zuid-Beveland al te behoudend isvan de vrouwen kan uit met meer regfc gezegd wordenin de wyze van boterbereiding zouden zi] niet gaarne verandering brengeu. Als de heer Sluis er in slagen kan haar te overtuigen dat er oene betere manier van boterberöiden is dau die zy tot dusverre volgdenen vooral haar kan overhalen om die betere methode in toe- passing te brengen dan wenschen wy hem geluk met zijne overredingskracht, en de landbouwersvrouwen met de grooteré voordooiendie niet zullen uitbljjven. By de installatie van den nieuwen burgemeester te 's Heerenhoek had de vertegenwoordiger der justitie zeker zooveel heildronken geledigd op het welzyn van zyn nieuwen chef, dat hij zelf onschadelyk moest gemaakt worden. Nude boog kan ook niet altijd j gespannen zyn 15 Nov. De kunstmatige oester teelt zal alhier nieuwe uitbreiding krjjgeo. De «Werael- dingsche Maatschappij" is er opgerigt en zal in het groot werken naar de nieuwste methoden. Door de I i jongste stormen is aan sommige oesterputten aldaar I i belaugryke schade toegebragt. Veel «collecteurs", die j j langzamerhand in plaats der oude pannen zijn geko- i men, zijn losgerukt en drijven weg. i i/,en, ,17 Nov. Jl. Vrjjdag gaf de rede- rykerskamer «Ruisch" bare eerste voorstelling. Het stuk tot de opvoering gekozen was Janus Tulpeen blyspel van J. Maurik en voor rederykers bewerkt door een werkend lid der kamer. Flink geslaagd mag men deze uitvoering, noemen. Men kon zoo waarnemen dat de spelers het stak met genoegen hadden bestudeerd alle rollentot zelfs do kleinstewerden con amore afgowerkt. Wordt een goed en vroolyk Btuk zoo afgespoeld, dan is het geen wonder, dat een hartelijk »tot de volgende keer" de spelers vergezelde. We gelooven vastdat vele grappige uitdrukkingen van Janus Tulp en van Barend lang iu bet geheugen zullen liggen. Hebben wy goed geboord dan zal er Vrjjdag 21 November nog eene voorstelling gegeven worden, waar van de opbrengst zal strekkeu voor een weldadig doe'. Gaarno komen we den wensch dor spelers te gemoet wanneer we ieder aansporen gaat dat stuk hooren. Men bereikt er een dubbel doel mede men amuseert zich en helpt de armen. Wy wenschen «Ruisch" a. s. Vrjjdag een volle zaal en eene goede recette. Z. M. heeft benoemd met ingang van 22 Nov. a. s. tot burgemeester van Zonnemairede heer K. Hocke Hoogenboom. Z. M. heeft aan C. H. Elout, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Domburg. Z. M. heeft L. de Fouw, ontv. der dir. bel. en aec. te Noordwelle c. a.benoorudrjtot ontv. derzelfde middelen te Monnikendam c. a. Benoemd tot directeur van 't postkantoor te Goes, de heer H. M. Wierts van Coehoorn commies lste klasse te Arnhem. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Zonnemaire de hoer C. van Loo, hulponderwijzer te Groningen. Op de veemarkt te Gorinchem in do vorige week was de handel in vettto varkens heel flaauwen tot verminderde pry zen konden de boeren maar moeyelyk verkoopen. Varkens van ruim 100 kilo werden verkocht voor 19 en 20 cts. per half kilo. Ook op de najaarsveemarkt te Wageningen golden de kalveren slechts 20 a 35 gld.vaarzen 90 a 100 gld., koejjen 70 a 115 gld., lammeren 8 a 10 gld., en vette varkens 38 a 43 et. per kilo. Men leest in het «Politieblad". De officier van justitie te Maastricht waarschuwt tegen een man, oud' ongeveer 30 jaren lang 1,85 meter, gestalte slank knevel bruin, kleeding goed, die voorgeeft handelsrei ziger te zjjn en valsch Nederlandsch en vreemd bank papier tracht in te wisselen of in betaling te geven. Te Hengelo is in het postkantoor ingebroken. De uitslag was alles behalve gunstigde dief' heeft zich vruchteloos op de brandkast- vermoeid eu aan een ruit, die by insloeg, een woud opgedaan, die een sterke bloeding heeft veroorzaakt. Te Hasselt had men sinds langen tyd de gewoonte om de duiten of ongangbare munten die in de collecten werden gevonden, zorgvuldig in do kerk te bewaren. In de vorige week werd in de kerk aldaar ingebroken, de dief nam niet alleen het aanwezige geld maar ook de verzamelde duiten of andere munten mede, welke laatste hy, dom genoeg, te Zwolle by een koperslager verkocht. Dientengevolge arriveerde de justitie uit j Zwolle te Hasselt die den metselaar G. Erdsiek als i vermoedelijke dader van bovenstaandeti diefstal arres teerde en naar Zwolle gevaukelyk overbrugt. Aan den voerman M. uit Huissen werd op de Doesburgsche veemarkt een koe voor 85 verkocht. Toen hij de koe naar huis wilde nemen kwam echter de politie tusschenbeide daar het gebleken was dat de verkooper haar te Steenderen gestolen had. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond giste ren teregt zekere C. O., oud 32 jaren, geboren te Wa geningen die te Assen op klaarlichten dag by een bakker een winkelruit ingeslagen en een brood weg genomen had. Hy zeidehet uit honger te hebben gedaan maar vroeger was hy reeds tot 2 jaren krui- wagenstraf veroordeeld, later tot 7 maanden gevange nisstraf telkens wegens diefstal eu het laatst tot 3 maanden wegens landlooperjj. Hij was bedelende naar Assen gereisd, om zich in de kolonie te laten opnemen, doch schynt daar veranderd te zijn van plan en de gevangenis te verkiezen. Hjj werd veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Dingsdag ochtend vond men aan den Waterland- scben Zeedijkby de Rijper molens (gem. Ransdorp) eene koe grazende, welke, naar aanvankelijk gemeend werd, uit eene of andere weide overgeloopen zou zyn. Thans bljjkt echter, dat zy dezelfde isdie Maandag avond van de bftot «Pomona" te water is geraakt. Het beest heeft alzoo zwemmende den Zeedyk bereiktis langs de steengloojjing behouden aan land gekomen en meende, zonder een juist begrip van het mijn en djjo, nu wel in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien. Uit Umuiden wordt geschreven Na den vreeselyken storm van 12 dezer was de kust als bezaaid met wrakhout, dat, telkens met de getyden medegevoerd op een paar mjjl afstands werd aange troffen door de hier binnenkomende Bchepen. De sleep boot Simson deed gisteren een onderzoekingstocht voorgaats en kwam met veel van dit wrakhout binnen. Do nieuwsgierigheid was hoog gespannen want men vreest hier voor het vergaan van bet stoomschip Pallas der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij (vroeger genaamd Holland). Wanneer men weet dat dit stoomschip vóór r de Etna en Urania Kopenhagen verliet en nog op zich laat wachten, terwyl de beide laatsten sedert een paar dagen binnen zyn en ook ten overvloede in den storm van 12 Nov., toen de Etna uit nood te Teesel binnen liep, de Pallas mede tusschen de buy en aldaar is ge zien geworden (zoo verhaalt men hier althans) dan bestaat voor het vermoeden helaas alle waarschijnlijk heid: deze waarschijnlijkheid kreeg heden bjj het on derzoek tusschen de wrakstukken meer grond toen eene deurlijst werd gezien van bruin geel geverfd hout, op wier ongeverfde zjjde (dus daar waar do lijst was aangespijkeid geweest) met groote letters in potlood I word gelezen«Holland" (de Pallas heette vroeger aldus). Ook de overige stukken van beschot on deuren werden door de bootslieden alhier (die gedurig met de booten der Kon. Ned. Stb.-Maatseh. varen) herkend als afkomstig van eene der stoombooten dier Maatschappij. Alle deskundigen beweren dat al het wrakhout van één stoomboot afkomstig is. Stukken van een of meer witte sloepen worden ook ineegebragt, doch alles zon der merkbare teekenen. De stukken beschot waren aan de eene zjjde blauw en aan de andere zjjde brons kleurig geverfd Zy waren overigens zoer kort geslagen en onherkenbaar. Kapitein van Vliet zag buitengaats ook dry ven een groen geverfd vat met jjzeren banden, den bodem inge drukt en waarin nog eenige olie. De sleepboot Hercules kwam hedonnamiddag mede terug van Terschelling zonder eenige hulp te hebben kunnen verieenende H. F. Ulrichs was al onder het water. Ook kapitein Bakker bragt eeuige wrakstukken mede, doch allon onkenbaar. God geve dat men zich met de Pallas heeft vergist. Omtrent den storm van Woensdagnacht op Don derdag, wordt ons nader uit Zwartsluis gemold Tegen middernacht was de wind op 't hevigst en 't water tot 13'/;, voet gewassen, zoodat vanwege 't Dyksbestuur het plaatsen der schotten in bet buiten- kwartier noodzakoljjk werd geacht. Sedert den Decem berstorm van 1877, toen het water 16 voet steeg, hoeft het dit peil niet bereikt. Verscheiden veehouders hebben met levensgevaar pogingen aangewend, om het nog builendjjks grazende vee te redden. Do stoomboot «Het Zwartewater" liep even beneden Hasselt, door de duisternis misleid, op een ondiepe plaat en bleef daar met een 25tal pas sagiers tot den volgenden ochtend zitten. Vele schepen, waaronder de stoombooten op Amster dam, Moppel en Blokzjjl, moesten Donderdagmorgen, wegens 't verbod van schutten, binnen en buiten de sluizen blyven liggeneen ongerief, dat met eiken waterstand boven gewoon peil terugkomt, tenzjj 't peil, waarbjj nog geschut mag wordenworde verhoogd, waartoe dan ook reeds door de Drentsche Stoomboot maatschappij krachtige pogingen worden in 't werk gesteld. De vliegende itormdie van Woensdag op Don derdag woedde, heeft ook de mosselschippers van Texel geteisterd. Twee schuiten gingen te grondede opva renden bleven evenwel gelukkig behouden. Een paar andere schuiten zyn met avery binnengeloopen te Enk huizen en Medemblib. Een tjalk verloor de boot en een anker. De stoomboot «Ada van Holland" had een moeijelyken togt en bereikte met veel inspanning het Nieuwediep, alwaar zjj anker en ketting verloor en verpligt was te overnachten. Nabjj Hilversum heeft de storm een in aanbouw zjjnd huis doen instorten. Volgens de «Scientific American" heeft de Rot- terdamache stoomboot «Cal&ud", die te New-York op 9 Sept. jl. is aangekomen, den kapitein en de manschap van een Noorweegsche bark medegebragt, die midden in den Oceaan was gezonken ten gevolge van den stoot van een zeemonster." Op 4 Sept.'s morgens maakte de bark bjj goeden wind 6 a 7 mylen in het uur. De zee was vry kalm en het schip had alle zeilen west waarts. De kapitein was op het dek tegen 5 uur, toen een vreeseljjke stoot werd gevoelddie de geheele bark deed schudden. De manschappen sprongen uit de koojjen, daar zjj meenden dat de voormast was geval len. Kapitein Larsen en 3 matrozen liepen naar bak boordzijde en zagen de zee met bloed gekleurd, terwijl de staart en vinnen van een groot dier de zee zweepten, die aan den kant van het schip sterk werd bewogen. Op dit oogenblik riep een matroos, dat er een lek in het schip was. De kapitein en de timmerman onder zochten dadeljjk het kielruim en bevonden, dat 3 voet onder de waterlijn 4 planken (van 41/2 duim dikte) waren gebrokenaan bakboord van den boeg. Iu weerwil van alle pogingen zonk het schip, nadat do bemanning het had verlaten. TELEGRAMMEN. Rotterdam 17 November. Meekrap. By beperkte aanbieding bleven do pryzen zich op verhoogd standpunt handhaven. Zeeuwsiohe Ujjeu. Aanvoer 2000 hectoliters 3 per 58 kilo. Aardappelen. Zeeuwsche ƒ6 a 6,50 per hectol. by redeljjken aanvoer. Ter graanmarkt ging weinig om, op nagenoeg on veranderde pryzen. Berljjn 16 November. De Grootvorst, troonopvolger van Rusland, bragt in den middag ook een bezoek aan de Turksche, Fransche, Engelsche en Oostenrykache gezanten en aan Maar schalk von Moltke. Berlyu, 17 November. De Keizer bragt gisteren om 12 uur in Russisch uniform, aan den Russischeu troonopvolger een bezoek deze met echtgenoote bragt daarna een tegenbezoek. Om 5 ure dineerde de Grootvorst bij den Keizer. Multliu16 November. Zaturdag gaf admiraal Hornby aan het Britsch eska der tegenbevelde vloot ging dus Zondag niet naar het Oosten. Konstaii tiuopel17 November. Do Sultan teekende de besluiten tot invoering van hervormingen in Europeesch en Aziatisch Turkye en nam het beginsel van minisfcericele verantwoordelijk heid aan. Mu8utus-packa telegrapheert uit Londen dat Lord Salesbury voldaan is over de gegeven ophelderingen. Salesbury slaat geen geloof aan het berigt van het Turksch-Russisch verbond. Kerknieuws. Beroepen te Oosterland, in Duiveland, de heer L. G T'h. Creutzbergcand. by het prov. kerkbestuur van Drenthe. Beroepen te Scbelluinon (cl. Dordrecht) Ds. L. van Maanen, pred. te Oud-Vosmeer. Ds. J. A. C. Nonhebei, pred. te Poortvliet, is te Hagesteiu beroepen, en Ds. A. C. Kamerman, pred. te Sirjanslandontving een beroep naar Asten in N. Brabant. Dr. J. J. van Toorenenbergenpredikant by de her vormde gemeente te Rotterdambeeft de benoeming tot gewoon hoogleeraar in de geschiedenis van het Christendom bij de Universiteit te Amsterdam aan genomen. Bjj het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland is be noemd tot president Ds. H. Q. Janssenpred. te St. Anna ter Muiden, en tot vice-president Ds, C. F. Zee man, pred. te Zonnemaire. opgaaf was hy toen heen en weer naar Hamburg ge- inwendig beBtuur en met de overtreding van een te stellen. Wonderwel kwamen de karakters van deze dut "ia nog lieel wat ander» dan in ons Nederlandjo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1879 | | pagina 1