ZIEKIkZKKSCIIK NIEUWSBODE. Donderdag 13 November 1879. i\o. 4233. 36ste Jaarg, Verschijnt DINGSDAG DONDERDAG en ZAÏÜRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERT ENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. HET ADRES VAN ADHESIE IN ZA.KE DEN STOOMTRAMWEG Brouwershaven over Ziorikzeo Stee«it>er#eiu naar Kosendaal, dat aau ons Bureau ter teekening ligt, ie van den volgenden inhoud Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Pc ondergcleekendenallen bewoners van de eilanden Schouwen en Duivelandhebben met belangstelling vernomen, dat aan Uwe Excellentie door deheeren Mr. J. Mauritsz G ander he ijden J. M. Locker de BruijneJ. W. Laane en Mr. J. p jV". Ermerins, een adres is aangeboden, waarbij is verzocht, dal het Uwe Excellentie moge behagen le verklaren in beginsel bereid te zijnvan rijks wege waarborg te geven voor de betaling der renten van het kapitaal benoodigd voor het aan leggen van een stoomtramweg van Brouwershaven langs Zierikzee naar het Zijpe, van daar door den Anna-Jacobapolder en Sint-Phi 1 ipsland over den aan tc leggen dam door het Slaak en over Nieuw- Vosmecr, Steenbergen en Oud-Gastel naar Roscndaal, Zij achten het aanleggen van den door de adres santen bedoelden stoom-tramweg voor deze eilanden van groot belang, omdat daardoor een zekere en «crcgclde aansluiting met den vasten wal zal worden verkregendie een einde zal maken aan hun isole ment, dat reeds zoo lang aanleiding tot klagten heeft gegeven. Met de adressanten zijn zij van oordeel dat de uitvoering van dat werk alleszins mogelijk is als de renten van het daarvoor benoodigd kapitaal door liet Rijk worden gewaarborgd. Reden waarom zij verzoeken dat het Uwe Excel lentie moge behagen op het verzoek van de heeren Mr. J. Mav/rüsz Gandcrheijden c. s. gunstig te beschikken. Hetwelk doende enz. Tot teekening op te wekken achten wy overbodig, daar ieder ingezeten van het groote belang dezer mak voor onze eilanden moet doordrongen wezen. Algemeen Overzicht. Men beschuldigd do dagbladen wel eensen vooral do groote bladen, die geacht worden bronnen te zyn, waarop men vertrouwen kan, dat zy, als er geen nieuws isnieuws maken. Vooral op het gebied der politiek zouden zy zich daaraan bezondigen ten oinde nu eu dan door senèatieberichteu zooals men dat noemtin oene of andere richting invioed uit te oefenen. Wy zouden die beschuldiging niet gaarne onderschrijven, maar kunnen intusschen niet ontkennen dat do dag bladen zelve dikwyls aanleiding geven tot zulle een min vleiende gedachte. Zoo byv. deelden do JFVanscïHio dagbladen dezer dagen mededat de minister Wad- diugton ook ten gevolge van oneenigheid met- zijne collega's aftreden zou eu kort daarna, dat de zaak was bygelegd. Maar even spoedig verspreidde zich ook het bericht, dat er vermoedelijk van de gansche zaak niets aan was geweest en dat men dus eenvoudig aan eene beurstijding te denken had, die spoedig vergeten wordt als zy den noodigen dienst heeft gedaan. Toch kan men met zekerhoid zeggen, dat de positie der Fransche ministers alles behalve benijdenswaardig is. Wanneer de kamer, die nu tegeu het einde dezer maand zamen- geroepen is bijeenkomt en vooral wanneer de senaat de ondorwyswet in behandeling gaat nemen dan zal daarvan wel nader bljjken. Het Fransche kabinet heeft met twee veeleischende machten te kampen. Aan den oenen kant staan zy, die naar vroegere toestanden terug houden willen en daarom alle maatregelen afkeuren aan don anderen kant vinden wy de geavanceerden, die by eiken maatregel beweren, dat deze niet ver genoeg gaat. Het zal moeielyk zjjn tusscben deze twee door te zeilen vooral op het punt der amnestie. Er is nu weder te Lyon een goamnestieerde in den gemeenteraad gekozen, dien men niet zal kunnen weren en algomeeo gelooft men, dat spoedig na de opening der kamer het voorstel tot eene algeheele begenadiging zal worden gedaan. Prins Jerome schijnt zich nu ook te hebben laten bewegen om als hoofd der Napoleontische party op te treden en als pretendent zyn huis to hebben geor ganiseerd. De maarschalk Canrobert is als lid van den senaat gebozeD. Al te maal zakon die gemaklyk doen voorziendat de regeering do handen vol zal hebben. Ia Duitschlanrl houden de geruchten van rni- nisterieele veranderingen in Pruissea aan en als er nu en dan tegenspraak van een of ander bericht dienaan gaande komtschynt men dat te moeten beschouwen als het bewys dat onderhandelingen tot verwisseling van personen mislukt zyn. Prins Bismarck is lijdende en men schryft dat veel toe aan overspanning en on aangenaamheden door hem in den laatsten tyd onder vonden. De geruchten dat zyn toestand zorgwekkend zyn zou, schijnen overdreven te zyn geweest. Dat de heer von Puttkammer aftreden zal, wordt voortdurend voor zeker gehouden. By den Bondsraad zou een plan aaahangig zyn om voortaan de begrooting voor- het Keizerrjjk voor den tyd van twee jaren op to maken. Bismarck moet dit zeer wenschenten einde eenige discussien zooveel mogelijk te verminderen en de Bondsraad schijnt guustig voor het plan gestemd, zoodat het spoedig in den Rykadag komen zal, schoon het by aannemingeerst na de tegenwoordige zitting kracht zal kunnen krjjgon. Ook in vele provinciën van PruiBsen wordt door de bevolking veel geleden ten gevolge van den nood der tijden en men zal naar maat regelen moeten uitzien om daarin te voorzien. In Enigelaud neemt de afkeuring van de poli tiek der regeering toevooral omdat men eindelijk begint in te ziendat men de schatkist telkens met nieuwe on onnoodige lasten bezwaart. Een der voor naamste dagbladen redeneert nu ook zooals wij reeds lang deden, eu noemt het'eene ellendige geldverspilling, dat zooveel schats uitgegeven wordt voor kanonnen buskruit en dorgeljjke zaken. Ook do vroegere minister Lowe hoeft dezer dagen in eene redevoering gezegd dat wanneer dit kabinet eens aftreedt, hot de schatkist en de financien in een ellendigen staat zal moeten overgeven en dat aan het volk steeds zwaarder lasten moeten worden opgelegd, ten gevolge van de verkeerde staatkunde van dit kabinet. Eeu dor belangrijkste tijdingen van de laatste dagen isdat het conflict hetwelk tussclien Engeland eu Turkye dreigde te ont staan, gelukkig is bygelegd. Wederom heeft de Porte beloofdde reeds zoolang bepaalde hervormingen te zullen invoeren, maar niemand is dwaas genoeg, daaraan eenig gewicht te hechten vooral ouidat het zeker is, dat de toezegging met geen ander doel geschied is, dan om Engeland te bewegen, dat het zyne vloot niet zende in de Turksche watoren. Zoo men zegtheeft Engeland op hoogen toon gezegddat het zich nu niet langer door woorden zal laten misleiden dat er eindelijk daden worden verlangd maar men weet hoeveel ook daaraan gehecht kan worden daar alles afhangt van het, tydelyk belang dat Engeland bij het eene of het andere heeft. Terecht wordt door sommigen gezegd dat de schyubaar fiere houding van Engeland al even belachelijk is als de verzekeringen van don Sultan daar geen van beiden oprecht zijn in hunne handelingen en vooral Engeland vrij wat meer bedacht is op eigen roem en voordeel dan op den welstand van bat Turksche of eenig ander rijk. Uit het Oositoai zoomin als uit 35.-A.fVïIcsi zjjn ia de laatste dagen berichten gekomen van eenige beteekenis. Men mag daaruit opmaken dat er geene byzondere voorvallen hebben plaats gehad, maar ook dat men nog niet véél nader gekomen is aan het einde der twisten en oorlogen. De Vorst van ötilgfarije heeft voor hot eerst zijn Parlement geopend met eene troonrede, die niet veel goeds verwachten doet. In de eerste plaats toch heeft hij gezegd dat de toestand der financiën aller ongunstigst is en verder, dat de geest van oproer, die hier en daar blyft heerschen het noodzakelijk heeft gemaakt, eenige provinciën in staat van beleg te st-ellen. De woelingen in hebben ook nog geen einde. Thans is men weder bezig te speculeeren op de Polen ten einde het de regeering moeilijk te maken. Het wordt tyd zoo redeneert men om de Polen de broederhand te roiken en eenen vrede met hen te sluiten die hoop geeft dat zij bondgenooten zullen zyn, waar hot er op aankomt de kracht van het Duitsch- Oostenryksch verbond te breken. In den Spiumssohon senaat is een wetsontwerp tot afschaffing van de slavernij ingedienddat wel zeker zal worden aangenomen. Do stormen en over stroomingen in dat land zijn nog niet geëindigd en hot schjjut wel dat de nood daar zoo hoog gestegen is, als maar zelden dit elders het geval was bij wator- rampen. Door allo landen wordt medegewerkt om den nood zooveel mogelyk te lenigen. Do oorlog tus8chen OI»üi en Perm zal wel haast geëindigd wezen. Sedert den gevoeligen slag de Peruanen toegebrachthebben zij hun grootste kracht verloren en zullen zij wel genoodzaakt zyn vrede te maken. Misschien oene harde maar zeker gelukkige nood zakelijkheid. N ieuwstijdingeu. Van de 47 weervoorspellingen, die in 1S78 door de New-York Herald" werden gemaakt, kwamen bijna alle uit. Benett gaat uit van het beginsel, dat allo Btormen aan de oostkust van den Atiantischeu Oceaan .van de westkust komenby benadering is de snelheid van voortplanting bekend en het is dus mogelyk een storm te voorspellen. Quetelet heeft uit talrijke reeksen van waarnemin gen afgeleid, dat de grootdte koude vale van 7 tot 11 January de gematigde poriode van koude volgt van 22 Jan. tot aan het begin van Maart, de laatste vorst valt tusscben 14 en 23 Mei. Maxima van warmte heeft men 13 en 22 Juny de grootste hitte valt van 4 tot 8 July. Volgens Saintc-Claire Deville zyu de eerste dagen der maand do warmste, de tiende dag is gewoonljjk de koudste. Twee berigten vanjzeerampen komen uit Amerika. De walvischvaavder «Petrel" van Newburyport (Mas sachusetts) zeilde don 25sten Oct. naar Fagal. Spoedig na haar vertrek had zy met een hevigen storm te kampen, die haar midden op zee schipbreuk deed lyden. Veertien personen de geheele manschap uitmakende, verdronken. Zes Portugeesche passagiers zyn van het wrak gered, na 4 dagen rondgezwalkt te hebben, door de Oostenryksche bark «Rebus,die 8 November te New-York aankwam. De tweede ramp wa9 't gevolg van een aanvaring op, 7 Nov. tusschen de stoomboot «Champion van New-York naar Charleston, ec het schip «Lady Octa- via," van Greenock, varende van Rio naar New-York. De «Champion een vaartuig van ruim 1400 ton en met een lading van 200,000 pd. st. zonk in 4 minuten. Dertig personen kwamen om26 weiden gered van welke 4 passagiers waren. De «Lady Octavia" is zwaar beschadigd. Eeu derde berigt meldt, dat de mail-boot «Arizona," van New-York naar Liverpoolop een jjsberg stiet. Dit geval liep gelukkiger af. Het schip moest, zwaar beschadigd te St. John (Newfoundland) binnenloopen maar passagiers en lading zyn ongedeerd. Sngslitn^. namen zy afscheid eu verzochten alleen dat een der gasteneen bloedverwant van een koopman to Volo, hun een eindweegs zou vergezellen om hun den weg naar het gebergte te wijzen. De man was wel gedwon gen, met do onwelkome gasten mef* te gaan. Hij is, volgens do laatste berigten nog niet terugmaar do roevers hebben in zijn plaats een brief gezonden, waarin 5400 als losprjjs voor hom gevraagd wordt. Te Londen is eene werkplaats ontdektwaar op groote schaal valsche Russische papieren roebels gemaakt werden. Op de tafel van den aanklager warentoon de zaak voorkwam, 17,000 stuksbenevens een aantal werktuigen aanwezig. Binnen veertien dagen vieren de Turken hun zoo genaamd Kurban-Beiramfeest, ter gelegenheid waarvan do Sultan steeds in de moskee, tot heil van huis en rijk, eenige lammeren offert. Hoog belang krygt dit feest nogdoordat hij alsdan zyn ganschö hoftrits kostbare kleodoren ten geschenke geeftgeheel in overeenstemming met eet, oud gebruik. De kleedor- makors hebben over het aantal bostollingen dan ook niot te klagen, maarweigeren ze uit te voeren, al vorens voldoende waarborgen voor betaling worden verstrekt. S Onlangs omsingelde een bende Thessaliache roovers, in het dorp Katechoraby Yolo, een nuiswaar oen J bruiloft word gevierd. De vrolykheid werd er plot seling op ruwe wjjze gestoord door het knallen van j een geweerschot. De roovers, vyftien in getal, hadden een mandie aan de deur 9tond en hun den toegang weigerde, doodgeschoten. Zy waren, ondanks dit kleine onaangename voorval bjjzonder opgoruimd en vriendelijk. Vijf van hen tradon de kamer binnen, on verzochten het gezelschap beleefd, j zich niet ongerust te maken terwijl zij den bruigom i verzekerden, dat zy hem, in de gegeven omstandigheden, i niet zouden meenemen, maar alleen verlangden dat hij .1 hun 50 lire en zyn horloge zou geven. Daar zij good gewapend waren, moest men wel aan hun bescheiden verzoek voldoen. Het geld en het hor- loge werden hun ter fiand gesteld, en de roovers waren er op gesteld met de bruid te dansen en dronken op haar gezondheid. Zij hadden, zeide zij, den stoet naar de kerk zien gaan, en wilden volstrekt «de feestvreugde niet storen." Nadat ?.y zich zoo een poosje vermaakt hadden fifotiigairijc, Het opperste geregtshof in Hongaryc heeft dezer dagen een procos beslist, dat homlerd elf jaar geduurd heeft. De eischers maakten aanspraak op den eigendom van uitgestrekte domeinen, waarvan hunne voorvaderen, naar zjj beweerden, in 176S ontzet waren. Toen reeds was dit regtsgeding begonnen. Slechts van een gedeelte is hun thans de bedoelde eigendom regtmatig toeko mende verklaard. ©«/Uwrtlfi. Te Weenen is onlangs een man, Oberbauer genaamd, iu hechtenis genomen, die onder verdenking van dief stal stond en reeds meermalen gevangenisstraf had ondergaan. Toen hij zagdat hij ook ditmaal zijne straf niet ontkomen zou, bekende by vrijwillig, nog eonigo andere diefstallen gepleegd te hebbeD, waarvoor in de maand Mei jl. een ander, Albert Mai geheeten, op grond van de verklaring van zeven getuigen, die allen verzekerd hadden hem te herkennen, tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld was. Hy had das reed9 een half jaar onschuldig in de gevangenis doorgebragt, toen de zaak don 6en dezer te Woonen voor de rogt- bank in behandeling kwam, waarby echter vermelding verdient, dat het Openbaar Ministerie alles gedaan had 1 om die behandeling zooveel mogelyk te bespoedigen. De zeven getuigen die vroeger Albert Mai als den schuldige hadden aangewezen, verklaarden nu, Ober bauer als zoodanig te herkennen en deze werd dan ook veroordeeld, waarna Mai op plegtige wyze onschuldig verklaard en met vernietiging van het vroegere vonnis j in vrijheid gesteld werd. Op de vraag des voorzitters, of hy genoegen nam met de openbaarmaking dezer vrijspraak, verklaarde hij, gaarne ook eenige schade- vergoeding te willen ontvangen en het schijnt, dat hem ook inderdaad uit een of ander fonds eene toelage ver- loend zal worden, hoewel de wet dergclyke schadever- goodiug niet kont. Merkwaardig is het, dat de getui gen niets tot hnnne verontschuldiging wisten aan te voeren dan de verklaring, dat een agent van politie hun gezegd had, dat Mai do werkelyke schuldige was. Wel boBtond er eenige gelijkenis tusschen Mai en Ober- haner, maar deze was toch niet groot genoeg om de misvatting dor getuigen to vorklaren. Zy ontvingen van den voorzitter der regtbank dan ook eene zeer scherpe berisping. H'WSiscfelBwb. De Pruisische regeering heeft maatregelen moeton nemenom te voorzien in de bittere ellendeten ge volge van den buitengewoon slechten oogst, ontstaan in sommige gedeelten van Opper-Silezië. In den kreits Lublinitz, waar de grond slecht is en de middelen van verkeer niet veel beterzyn de oogsten reeds sedert j l eenige javen achtereen slechts middelmatig geweest en I dit jaar is de oogst zoo doerlyk misluktdat er nau- j j welyks voldoende wezen zalom de dun gezaaide be- I I volking te voeden. De aardappelenoogst bedraagt ge- j middeld 55 pCt. minder dan in andere jaren en de i oogst van graan en veldvruchten van 30 tot 70 pCt. Op onderscheidene hoeven iswat meer zegtzelfs I niet genoeg gewonnenom zaad te hebben voor hot I volgende jaar. De kleine grondeigenaars hebben met I allerlei moeilijkheden te worstelen en zelfs onder de groote grondeigenaars zijn er genoodzaakt geworden werkvolk te ontslaan. Voor de daggelders ia dus de toestand allerbedroevendst en wanneer niet spoedig j afdoende hulp komt, staat hongersnood voor de deur. Te Bonen (Cötes-du-Nord) heeft een vrouw haar twee kinderen vermoord, het een van twee jaar, het ander van 3 weken. Zij nam do kinderen 's nachts één voor één uit hun wieg, legde ze op een houten plank en 1 doodde ze met een bakbjjl. Toon men haar vroeg wat haar tot de misdaad had gedreven, antwoordde zij, dat zij door eeu demon was bezeten, dat zjj zich zelf wilde dooden en niot wilde, dat haar kinderen haar overleefden. De getuigen verklaarden, dat de moorde nares haar kindoren en haar man hartelyk liefhad en men moot dus wel aan krankzinnigheid gelooven. Een goede vangst maakte de Parijsche politie Dingsdag-avond met het inhechtenisnemeu van een zeventienjarigen dief. Voor den commissaris van politie gebragt, bekende hy tot een dievenbende van 120 personen te behooren, waarvan er 31 op zyne aanwij zingen in arrest genomen werden. Goes, 10 Nov. 't Is tegenwoordig voor ieder de tyd om door dubbele krachtsinspanning te vergoeden wat door de ongunstige tijdsomstandigheden gemist wordt. Hijwion 't niet meer mogelyk is zyne krachten te verdubbeleu ,-zal wjja doen te zorgen voor een tweede koorde op zjjn boog. Is dit voor iedereen waar, niet minder voor de landbouwers. Voor hen zjjn de omstan digheden bij uitstek ongunstigslechte oogst gevoegd by lage pryzen tegenover hooge pachten. Als stellig mag 't beschouwd worden dat onze land bouwers niet meer produceeren kunnen dan zy nu reeds doen maar waarom dan niet zyn toevlugt genomen tot. oen middel om de inkomsten belangryk te vermeer deren waarvan hier op 't platteland veel te weinig of in 't geheel ,geen werk gemaakt wordtde kunstmatige aankweeking van pluimveewaarmede in Frankrijk jaarlyks millioenen worden verdiend. Langzamerhand zijn daar de broedingstoestellen en de voedingswijze aan merkelijk verbeterdwaardoor men veel minder gevaar loopt van teleurstelling. Frankrijk bezit 40 millioen heDnon a 2l/.2 francs waarvan er gemiddeld jaarlyks S millioen worden ge consumeerd. 40 millioen hennen leveren 100 millioen kuikens waarvan 10 millioen voor de voortteling ge bruikt worden zoodat 90 millioen voor de consumptie overblijven het stuk wordt betaald met V/s francs, makende voor het gezamenlijk verkochte hoendervleesch eene som van 155 millioen francs. De eijorproductie ia als volgt: iedere hon legt gemiddeld jaarlyks 100 ejjeren, hetgeen 6 centimes per ei aannomondeeene gezamon- lijke waarde van 240 millioen voor de eyeren uitmaakt. Te zamen produceert Fraukryk derhalve aan hoender- vleésch en eyeren eene waarde van 400 millioen francs per jaar. Deze cyfers zijn officieel en door do Ned. Industr. aan het verslag van den landbouw in Frankrijk ontleend. Als het ty verloopt, verzet men de bakens, en daar een schip op strand (een landbouwer nl. die 'tniet heeft kunnen volhouden) een baken in zee is is het wen- schelyk dat onze landbouwers zich toelegden op de verbetering en veredeling, maar vooral op de vermeer dering van hun pluimvee. Goes, 11 Nov. Zelden wa9 de koeyenmarkt, do zoogenaamde «toondag" zoo ruim van vee en zoo ge ring van koopers voorzien als die van heden. Blijk baar hebben de landbouwers geen wintervoorraad genoeg om hun vee tot het volgende voorjaar te houden of hebben ze groote behoefte om hun vetstapel in klin kende munt om te zetteneen dier beide omstandig heden was het naast uit het groot aantal koeyen af te leiden. De omzet verhief zich niet boven het heden- daagsche peil, dat wil zeggen was zoo ongeveer geljjk 0. Een opmerkenswaardig verschijnsel was het dat de slagers, in plaats van te koopen hun eigen vee aan de ljjn gebragt hadden. Zïv»rilt25««12 Nov. Voor de betrekking van Directour der Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij heb ben zich x-nim (lrie honderd sollicitanten aangemeld. De Tweede Kamer is ter hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen op Dingsdag 18 November, des namiddags te 3 uren. Jhr. Mr. J. TV. M. Schor erburgemeester van Middelburg is benoemd tot Commissaris des Konings in do provincie Noord-Holland. De off. van gez. der 1ste kl. M. C. Buijze, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip «Alkmaar," wordt met den 15den dezer op nonactiviteit gesteld, Wegens het onstuimige weer is by het afdrukken dezes (6 ure) de post, die gewoonlijk ten halt twee ure arriveert, nog niet aangekomen. Is dit reeds een begin der wintersmarte Dan mag het ons wel wakker schuddenten einde toch alles aan te wenden om eene geregelde verbinding met den vasten wal te verkrygen. Als zeker wordt berigt, dat Zaturdag 30 Oct. jl. de acte van afstand der concessie is geteekend door den concessionaris, den heer A. van Haeften, met de Regeoring, omtrent de afdamming van het Slaak, het geen zeer zeker de zaak zal bevorderen van den zoo gewenschten stoomtram van Brouwershaven over Zie rikzee en Steenbergen naar Rozendaal. Op het strand in den omtrek van het rijks kust licht van West-Schouwen is aangespoeld een gedeelte van een grooten scheepsmastgedeeltelijk door brand vernieldvermoedelijk afkomstig van een op zee ver brand schip. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 24 dezer, 's morgens te 10 uren, eene keu ring plaats hebben van jongens tusschen 14 en 16 jaren, die oene verbiutenis in 's rjjks zeedienst wenBchen aan te gaan. Jongens ouder dan 16 jaren worden voorloopig niet meer aangenomen. Ten einde in dezen slappen tijd aan de inrigting «Feyenoord" den werklieden werk te verschaffen zal, naar men verneemt, aan genoemde inrigting, voor re kening der maatschappij, een vaartuig van aanmerke lijke grootte worden gebouwd. Omtrent den burgemeester van Domburgvan wiens verdwijning melding is gemaakt, leest men thans in het «Politieblad«Sedert 31 Oct. jl. heeft zijne woonplaats verlaten mr. C. H. Elout, burgemeester dor gemeente Domburg, oud ongeveer 43 jaren, lengte mid delmatig, haar en wenkbrauwen donkerbruin, voorhoofd vrij hoog, oogen bruin en aan beide een litteeken ten gevolge eener operatie neus gebogenmond en kin gewoon baard rossiggelaatskleur opgezetpostuur tamelijk gezethij draagt een bril, was laatst gekleed met een donkerbruin winterpak en had bjj het verlaten zyner woning een licht zomerpak by zich. Den 2 Nov. jl., des middags, is hij te Utrecht gezien, waar hy zeide zich naar 's-Gravenhage te zullen bege ven. Een brief met hot postmerk 's-Gravenhage is sedert ontvangen. Hy had zich voorzien van een biu- nenlandsch paspoort. Do officier van justitie te Middelburg verzoekt op sporing en, by eenige ontdekking, daarvan onmiddellijk berigt. Volgens geruchten is hij in den omtrek van Parijs gezieD. Te Breda wordt hot dnur om op een extra-dag te trouwen. De gemeenteraad heeft do kosten daarvan verhoogd van 5,op 25, Onlangs is meegedeeld, dat de schutter P. Groot te Zaandam zyn pligt als zoodanig heeft vervuld en Zondag opgekomen is. Het «Handelsblad" heeft een artikel opgenomen van den predikant Lindeboom waarin wordt gezegd, dat men den geraoedsbezwaarden schutter' in «voetangels en klemmen" heeft verstrikt. Men heeft hem met nog al geforceerde bedreigingen bang gemaakt en tevens in zijn gemoedelyke zjjde aan gevat. Op die wyze heeft men den gemoedsbezwaarden schutter aan het wankelen gebragt en tot een trans actie met zyn overtuiging verleid, waarover hy, volgens den heer L., nu reeds lang droefheid der ziele heeft. Als een bljjk van vooruitgang in den, zoo men meent, algemeen gedrukten toestand van het landbouw bedrijf kan dienen, dat de Stedolyke Godshuizen van Geertruidenberg onlangs voor zeven jaar hebben ver huurd tachtig perceelen bouw- en weiland, waarvan do opbrengst dio van 1873 (toen al de landeryen zoo hoog in prjjs waren) nog overtrof. Ook verpachtingen van landen van het kroondomein te Hensden voor acht jaren bragten thans ruira 4100 op voor de vorige achtjarige was het 3750. Kerknieuws. Ds. J. van 't Hooftberoepen te Koudekorke, zal Zondag a. s. zyne intrede doen, na des morgens bevestigd te zyn door zyn zwagerDs. Slutlerhcim. Ds. L. van Maanente Oud-Vossemeerhoeft het beroep naar Westkapelle aangenomen en de Candid. Brutel de la Riviere dat naar Krabbendjjke. Gemengde Berigten. Een jager te Kamperl. is zeer verblyd dat hy nu goed begint te schieten met zyn nieuw-models geweer, 't Vorige jaar kon hy nog geen klein haas schieten en nu schiet hy al zyn eigen hond. Dus dat gaat vooruit; nog een weinig geleerd en dan schiet by misschien zich zelf. To S.-M. zal eerstdaags ten tooneele worden gevoerd «Het huwelyk van een spekhandelaar," blyspel in drie bedrijven. Na hetzelve: «Vader Jas, of de belooning," waarby zal gezongen en gesprongen worden op de bruiloft. Twee personen te O.-B. zijn uitgenoodigd geworden om in een zeker hotel te komen eten. Zjj worden echter vriendeljjk verzocht zich wat fatsoenlijk te gedragen en vooral de aanwezige dames met rust te laten, daar dat anders wel eens verkeerd zou kunnen uitloopen. Iemand onder P. wordt aangeraden als hij nog meer gaat rjjden naar Bergen-op-Zooin, dan geen jonge meisjes mede te nemen van het dorp, want men vreet zeer goed wat zyne bedoeling is. Hy moest zyne vrouw medeuemen en als hy dat al tyd deed, dan zon hy zulke schandalen niet ophangen met de vrouw uit eene herberg. Het begint dan ook in het oog te loopen en men denkt als dat nog meer voorkomt, dat hij dan fatsoenlijk het koffiehuis zal uitgezet worden. Eene arbeidersdochter te Y. moest niet op het dorp rondvertellen dat zy mot een zekeren jongen van K. heeft gereden, want daar is in 't geheel niets van aan. Keetje to C. is zoo - ingenomen met het vertrek van mooi Sautjedat zy van 's morgens vroeg tot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1879 | | pagina 1