ZlllllkZnsnil NIEUWSBODE. No. 5960. 51s,eJaarg. Zaturdag 16 Februari'j 1878, BRANDSCHOUWING. AANBESTEDING. Nieuwstijdingen. SlHCtifttt. Verschijnt DINGSDAGDONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrjjdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Door het Postkantoor te Zibrikzsb zijn gedurende de eerste helft dor maand January 1878 de navolgende brieven verzonden aan personenwier namen op het adres vermeld, ter plaatse van bestem ming onbekend zyn als P. C. de VOS Gravenhage. J. CORNELISSE, Kralingen. J. J. VERPOORTESlijk Ewijk. HENK.ENBanda. Mej. D. M. van ES Rotterdam. A. SPRINT, Oudehoorn. Gebr. LÜIJTJES, Kralingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kenuis van de ingezetenendat op Maandag den 18 Februari} eerstkomende en volgende dagen ceno ALGEMEENE BltAlND- 8CHOTJWING door de Directie der Brandweer in de woningen der ingezetenen zal worden gehouden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blassching van brand, afgekondigd den 6 December 1855. Zibbikzee, den 13 February 1878. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gelet op art. 8 der wet vaa den 2 Janjj 1875 (Staats- blad no. 95)tot regeling van het toezigt bij het opriglen van inrigtingen, welke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken. Doen te weton, dat aan JACOBUS van der VALK Pz. wonende in deze gemeente, en zjjne regtverkrygenden, vergunning is verleend tot het oprigten van oeto be- wnarpluntH voor Petroleum op het erf, achter het pakhuisstaande in de Sint Domusstrant wyk D no. 333 kadastraal bekend sectie B no 237. Zierikzee den 13 February 1878. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, zjjn voornemens op WocuHdag don 6en Itltuu't o. 1«. des namiddags to half twee uur, ton Raadhuizo aan te besteden „Hot leveren vun 10,000 mtuUs I< E IJ E IV." Bestekken zjjn tegen betaling van 10 cent verkrjjg- baar ter gemeente secretarieon liggon tor lezingte Amsterdam in »het Vosje" en »hotPoolscbo Koffijbuis" te Utrecht in: »dcn Nieuwen Bak," en te Gra venhage in »het Zuid-Hollandsche Koffijbuis." Inlichtingen zyn te bekomep by den gemconte- bonwmeester, ZlBRrK7.EEden 13 February 1878. De Burgemeester en Wethouders, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Eene geruchtmakende circulaire. De beer Minister van Oorlog heeft den wensch te kennen gegevendat officieren van het leger niet tot een burgerlijke betrekking worden benoemd, noch hun eenige opdracht door een burgerlijke autoriteit worde gedaandan nadat daarover te voren het wolmeenen van Z.Exc. zij gevraagd. Hierdoor zullen moeielykhe- den worden voorgekomen, die anders allicht ontstaan." Het is schier onverklaarbaar hoe in dezen winter- komkommertyd alle pennen in beweging zijn om deze circulaire als onvrijzinnig en gewelddadig voor te stellen. Het Utr. Dagbl. begon die guerelle d'Allemand en de groote dagbladen volgden het blad van 't cen trum des lands als in kooren 't Handelsblad, hoezeer het de bedoelingen der circulaire uit een militair oog punt preesvond toch vrijheid om haar, nota bene te vergelijken met de circulaire, in der tijd door den minister Blanken uitgevaardigdwaarbij den officie ren het schrijven van brochure's of in de dagbladen werd verboden. Heerschtten aanzien der circulaire van den heer de Roo, niet een schromelijk misverstand? Misschien geeft de groote bondigheid der circulaire en hare minder duidelijke redactie daaartoe aanlei ding. Zoo beantwoordt zij niet de vraag: wie het welmeenen van Z. E. moeten aanvragen? Zoo zegt zij niet: wat onder burgerlijke betrekking" moet worden verstaan De groote pers doet het voorkomenalsof deze ge ruchtmakende circulaire tegen de officieren is gerigt. Hare groote grief is dat door deze circulaire het regt des militairs als staatsburger wordt miskendde klove tusschen burger en militair wordt verbreed, de onmisbare band tusschen volk en leger veeleer wordt verzwakt dan versterkt. Zóó spreekt de Midd. Ct. van 11 February van een daad van ouderwetsch mili tairisme;" zóó zegt het Handelsb. van den 12den»wy duchten van liberale zijde geen tegenspraakals wij beweren dat de officierwanneer hij in de gelederen treedtniet lid wordt van eene afzonderlijke kaste maar burger blijft. De eenige reden, waarom zijne rechten als burger mogen worden beperktworden gevonden in de eischen van den militairen dienst. De aard van militaire betrekkingen brengt natuurlijk mede, dat wel eens beperkingen noodig zyndie voor andere burgers niet gelden. Zulke beperkingen heb ben echter allicht iets hatelijks en moeten daarom tot het strikt noodzakelijke bepaald worden. Dat die noodzakelijkheid hier bestond, hij het vervullen van burgerlijke betrekkingen door militairenkomt ons zeer twijfelachtig voor." Nu zou men meenen dat in deze circulaire eene wezenlijke beperking lag opgeslotendat zij het regt van den officier wil aantastenhem in de aanneming van burgerlijke betrekkingen wil beperken. Wij twij felen geen oogenblik of de circulaire heeft juist het. tegenovergestelde doel. Kennelijk wil zijwanneer wij haar althans wel vatten, voorkomen, dat officieren aan wie opdragten door de burgerlijke autoriteit wor den gedaanin de verpligting worden gebragt daar voor te moeten bedanken. Hel kan niet waar zyn, dat een vrijzinnig minister van oorlog eene handeling zou hebben willen plegen waarvan het gevolg zou zyn dat de burgerlijke over heid daar, waar zij het noodig acht, van militaire voor lichting bleef verstoken of eene ciroulaire zou hebben willen uitvaardigen, waarvan de grondgedachte ware de bestaande klove tusschen militairen en burgers in stand te houden of nog wijder te maken. Het kan niet waar zijndat een minister van oorlog als de heer de Roo van Alderwerelt, die juist den heer de Bas wilde rehabiliteren op den inval komt een maat regel te verorderenwaarvan het gevolg zoude zyn dat het regt des militairs als staatsburger werd mis kend. Waarom toch zoowel in maatschappelijke als in staatkundige zaken altijd dadelijk het ergste gedacht? Waarom toch altijd eii overal onmiddellijk gereed met de kwade bedoeling? Zoo lezen wy in hetzelfde opstel der Middelburgsche Courant: Wanneer zelfs de heey de Roo niet in staat is zich daaraan (aan de verkeerde opvattingen in onze hoogere militaire kringen) geheel te ontworstelen, van wien mag men dan betere dingen verwachten Intusschen is slechts weinig doorzigt noodigom in te zien dat hier noch van eene daad van ouder wetsch militarisme," noch van i verkeerde opvattingen in onze hoogere militaire kringen", noch van beteu geling van den goeden militairen geestdie in ons land tot dusverre ontbreekt" sprake behoeft te zijn. Wy zouden ons al zeer bedriegenindien wy de hoe ren de Roo en Kappeyne in staat achtten hun naam te plaatsen onder eene circulaire, die zelfs den schyn aannam van de burgerlijke regten van den militair aan te randen. Wat de groote pers voorbijzag, is dit, dat deze cir culaire niet tot de officieren van het leger was gerigt (en dus onmogelijk hunne regten kon beperken)maar dat zy gerigt was tot de gemeentebesturen. De cir culaire is niets anders dan een al te kort, maar des niettemin in beleefden vorm ingekleed verzoek om geene voordragten te doen tot benoemingen van officieren voor eene burgerlijke onderscheiding of eere-ambt, zonder voorafgaande raadspleging van den Minister van Oorlog en dan vindt dit verzoek zyn eonigen grond en tevens regtvaardiging in het feit dat niet de burgerlykemaar alleen de hoogste mili taire overheid onpartijdig kan nagaan of de militaire dienst door de voorgenomen benoeming misschien te zwaar zou kunnen ljjden. Geschiedt eerst de benoe ming en volgt daarna het onderzoekdan moot do weigering door den Minister slechts een bron van teleurstellingen opleveren ön voor de gemeentebestu ren, die eene vergeefecbè voordragt haddon gedaan èn voor die officieren, wier militaire betrekking niet zoude toelaten daarmede gelijktijdig andere eero- ambton waar te nemen. De circulaire wil dus con waarborg in liet leven roepen, dat zij, op wie gemeen tebesturen voor een burgerlyk eere-ambt hunne keuzo vestigen, werkelijk de op hen uitgebragte benoeming zullen aannemen en voor de officieren, die hot geldt, ligt do waarborg, eveneens hierin dat geene weigering ondoordacht zal geschieden, en do beslissing niet door den onmiddelykcn superieur, maar door den hoogsten chof, den Minister van Oorlog. Wèl mag men dus mot het oog op deze circulaire uitroepen: Tant de bruit pour wie omelette! En wel moet men in een schrikbarenden komkommer-tijd verkeeron, dat zulk een onschuldig stuk de gansclie Nedorlandsche pers iu rep en roer brengt! Het programma der „christelijk- nationale" partij, i. Nu de uitspraak der kiozers een liberaal bewind mogcljjk maukto want goono regeering is denkbaar in een constitotioneclen staat of zy moet geljjk do te genwoordige steunen op eene vast-aanecngesloten meerdorhoid in het parlement beginnen de anti-libe- ralo partyon te denken aan aaneensluiting. Dit is natuurljjk hun rocht, doch vóór men zich by elkandor aansluit, dient men eerst te weten wat men ann elkan der heeft. Na staan tegenover de liberalen eigonljjk slechts twee party ende ultramoDtaanscho en do anti-ro.olu- tionaire. De zoogenaamde conservatieven zyn eigonlyk, (als zo slechts zoo oprecht durfden zyn het te bekennen liberalen altyd vergeleken by ultramontaanscho en Christel jjk-nationale Nederlanders. Hoe echter ooit van hun loven ultramontanen en anti revolutionairen onder één bood zullen te vangen zyn, dat kan niemand begrjjpon, die op politiek gebied eorlykhoid kent. Men ziet die partyen by de verkie zingen heulen, docli men weet, do hoop op een zegepraal aan do stombus vermag veel. Maar boe men ecDO flink aaneengesloten party van ultramontanen en christelyk- nationalen kan smeden, gaat ons begrip to boven. Het zoa merkwaardig zjjn zoo dezo twoo grooto anti-liberale partyen beide eens uit den hoek kwamen en hunne programma's op tafel legden, te zien voor ioderocn. Van de anti-revolutionair bobben wy er een. De ultramontanen echter houden zich stil. Zy doen hunne zaakjes liefst in het duister. Doch van het programma der cbristeljjk-nationalen gesproken. Tegen den naam der party hebben wy bezwaar. Dat men zich christelijk noemt kan niemand ergoren. Het staat iedere partij vry. Er is in Turkjje ook wel een mabomedaanscb-natioDale partjj. En de ultramontanen zullen er ook niets tegen hebben zich christelyk-katbolieke partita noemen. Men hoort zich gaarne met dat woord christelyk en hot is zulk een onschuldig genoegen dat niemand er bezwaar tegen kan hebben. In het programma der Nederlandscho chriatelyk- nationale party, onlangs in de Standaard verschenen, noemt zy zich echter ook acti-rovolutiouair on in één adem wordt er bygevoegd dat zy den grondtoon van het nationaal karakter vertegenwoordigd, zooals dit in 1572 den stempel ODtving. Wat beteokont dat? Bedoelt men anti-revolutionair in dien zin dat men is gekant tegen do grooto Fran- scho revolutie van 1798? Of bedoelt mon dat onze ouderen anti-revolutionair waron Dit laatsto is zeker het geval toch niet. Als ooit een volk eene revolutiO' heeft gemaakt dan is hot ons voorgeslacht. En het eerste is ook niot aan te nemen. Want al keurt ieder do uitspattingen af, die de eerste groote revolutie in Frankryk volgden, het heginsol dier revolutie was goed en wjj allen, of wy on3 anti-revolutionair noomen of niet, wy plukken er nu nog de vruchten van. Hot woord anti-revolutionair is, wél bezien, eono phrase, meer niets. Maar ongelukkiglyk bestaat het geheele «christeljjk-nationale" programma voor een goed deel uit phrason. Byv. wat boteokent het te zeggen, zooals er in gezegd wordt: dat men alleen in God de bron van bet souvereiDe gezag erkent, dat men de souvereiniteit van Oranje eert, dat op staatkundig terrein do beginselen van den By bel worden beleden? Mot uw verlof, dat alles zyn phrason. Men moest dat bovennatuurlijke gcwarrel over de souvereiniteit Gods en gratie Gods eens laten varen. By de gratie Gods men late het als een plechtig toevoegsel by de namen dor vorsten. Het zij zoo. Maar dwaas degeen die denkt dat dit gebeurt, omdat die vorst van God de speciale opdracht heeft om dit of dat land te rogeeren. Dit toevoegsel dient alleen om aan te duidendat die vorst de eenig wettige regeerder is en niet een leenheer. De christeljjk-nationale heeron draaien rond in oen onoplo8barcn chaos. Als gjj hun zoudt vragen welke vorsten wel en welke niet by de gratie Gods regeer en, men zon heel wat verschillende antwoorden vernemen. Victor Emanuel, was hjj koning van Italië by de gratie Gods De paus vervloekte hem van top tot teen, omdat hy zich tot koning van Italio opwierp en de ó'Ianc/rrard-party zelf veroordeelde de aanhechting van Coa kerkelyken staat. Napoleon JU, was hy keizer by de gratie Gods? Hy beklom den troon door een der schandelijkste vergrypen die in onze eeuw zyn gepleegd, door meineed en moord op grooten schaal. Goed beschouwd komt de zaak hierop Deer: dat ook ia do anti-revolutionaire staatsleer het beginsel wordt gehuldigd dat de macht hot recht maakt. Dit beginsel is de grondslag van menigen staat. Nu kan men in den loop der omstandigheden, in veldslagen, in troons- verwisselingen, in oproeren Gods bestuur, erkennen of niet 't doof er al niets toe, als menscben op een menschelyk standpunt blyvende, moet zelfs de anti revolutionair ten slotte toegeven dat hy de volksaou- vereiniteit niet verwerpt. Als dat waar was, zou hy ook de grondwet van 1848 niet kunnen aannemen, die wel niet regelrecht de volkssouvereiniteit huldigt, maar toch een uitvloeisel is van haar erkende macht in den staat. Wy zullen later zien welke practische toepassing het programma der «christelyk-nationale" party ver langt. Ingezonden stukken. Geachte Heer Redacteur l Te oordeelen naar do getrouwe opname in Uwe courantwat te Zierikzee en meer andere plaatsen over landbouwzaken door geachte sprekers gesproken wordtzoo geloof ik niet dat dit mjjn schrjj ven over eeno plant, welke tot nu toe nog niet of althans zoor weinig in ónze Provincie is verbouwdonwelkom zal wezen. Ik meen Hoeren Landbouwers geen ondionst te doen, mot hen oen klein overzicht te geven van hot ontstaan en do verbouwing der Tabaksplant. In vele kringen is dio plant in don laatsten tjjd besproken geworden om tot vervanging dor Meekrapcultuur to worden ge bezigd maar by velen, die tot dusver onbekend waren met hare verbouwing rees al ras de vraaghoe is deze? Do Tabak is oorspronkelijk een Amerikaanscb plant gewas hetwelk door een Spaanscho monnik, Toman Panéin 1496, op St. Domingo, in de provincie Ta- bacco ontdekt werd. Sedert bet einde der 17de eeuw werd by ook in ons vaderland in de omstreken van Amersfoort, Rhenen en Njjkcrk verbouwd. De tabak is ceno éénjarige plantmet langebreedcmeestal van boven toegespitste, weekeen vette bladeren, waar van hot zaad vroeg in het voorjaar, wanneer men voor geen nachtvorst meer te vreezen heeft, op een' goed bemesten grondof ook wel in warme bakkenter verpoting in do maand Meigezaaid wordt. Los en zandig land dat in boogo en smalle bedden ligt, even als onze meokrapboddenen met kippenmest of boer, schapen- of koemest of andere ook wel kunstmest stoffen, wel is toegemaakt, is voorde Tabaksteelt hot best geschikt; doch ondor vljjtigo bearbeiding moet het land goed en volkomen schoon en los gehouden worden. Dat toch niemand van oordeel zy dat in uitgeputte en slecht bearbeidde grond goede resultaten mot den tabaksbouw kunnen verkregen worden. Hoe langer achtereen op denzelfden bodem, steeds wel toe gemaakt en bemost, tabak geteeld wordt, hoe beter dezelve is. Men poot do planten 2 13 voet van elkan der verschillend naar soort en grond. Om meer voedsel aan de bladen te geven worden de blociknoppen afge broken eveneens do tusschenbladen of zuigers, welke onder de grootere to voorscbyn komoD en hen van hun meeste sappen berooveD. Do onderste rjj bladeren zyn do bestoniet alleen omdat ze malscber zyn als alle andere, maar ze zyn ook tevens vatbaarder voor het geel worden. In Oogstmaand begint mon vooral bjj droog weder, do bladen af te plukken en gaat hiermede tot de invallende Herfstvorst voort. Nadat dezelve eenigen tyd hebben uitgezweet, worden zo zamengebonden en óf op den scboonen grond óf in daartoe ingerigte tabaksschuren gedroogd. Sommige soorten worden door kunstmiddelen van hunnen sterken reuk en smaak beroofd maar zonder dat dit laatste geschied is, wordt de tabak zeer goed door fabrikanten gekocht. Ugeachte Heer Redacteur dank zeggende voor Uwe welwillendheid teeken ik my hoogachtend NiEinvERKERK UEd. Dw. Dienaar Fobruary 187 8. P. SMALLEGANGE. «EIGEN HULP." In den laatsten tyd kan men bjjna geen nieuwsblad ter hand nemen of men vindt daarin modedeelingen omtrent do oprigting van afdeelingen der bovenge noemde vereoniging of verslagen van vergaderingen. Niets natuurlyker dan dat velen vragen: wat wil toch die vereeniging, die Oostenryksche plant, op Ne- dorlandschen bodem overgeplant? En net antwoord, dat men u geeft, Inidtdeze vorèenigiog wil o. a. door cendragtige zamenwerking het lot der ambtenaren verbeterendoor zoo goed en zoo goedkoop mogclyk aan ben verbroiksartikelen te verschaffen, door voor schotbanken hen in tydelykon nood hulp te verlee- non, kortom om hen uit do magt der winkeliers te verlossen, en hén zich zelf te doen helpen. Voorwaarzoo oppervlakkig bezien, is dit eene nut tige instelling, met een edel dool. Doch laat ons de zoo rond gebazuinde vereeniging «Eigen Hulp" eens naderby beschouwen. En wat zien wy dan? Dat bet een ramp is voor eevljjke neringdoende burgers, die zich 't brood zien ontnemen door een ongelijke concurrentie van hen, in wier behoeften hun middel van bestaan ligt. Een middel tot bezuiniging van wat aan andere kanten noodoloos en nutteloos wordt weggeworpen om in de grooto wereld meê to tellen. Een nieuwe vorm van koophandelwaarondor do neringdoende lijdteen verkoogiDg van eigen inkom- ston ten nadeele van hot algemeen welzjjn, daar ze don kleinhandel vernietigt. Er i9 echter een andere eigen hulp mogelijkwaar- meê men niemand zal benadeelen. Wat do loden dor vereeniging «Eigen Hulp" thans voor onderlingo reke ning aaiischaffcD, moot it contant of op korten tOrmyn botaald wordeD. Maar zou de winkelier ook zijno waren niet goedkooper kunnen verkoopen indien hy A contant of althans spoedig betaald werd? Wat zien wy over het algemeen anders dan dat vooral de amb tenaars hunne leveranciers langen tyd op betaling doen wachten, zoodat deze wel genoodzaakt zyn hoogere prpzen to bedingen. Maar daarenbovenmen schame zich zyn pligt niet en doe afstand van de toenemende weelde. Men schame zich niot een terugtred te doen en een sport lager te nemen van den maatschappeljjken ladder waarop men zich valschelyk tot nu toe Btaande hield. Wanneer ouze burger-dames en heerendie thans den toon geven door toilet; die druk concerten, bals enz. bezoeken die in alles de «groote wereld" nadoen, behalve in het knippen van betaalbare coupons wanneer zy zich tevreden stelden met oen eenvou diger doch contant gekocht kleed, als ze in één woord rekening hielden met hun inkomen en hunne vleugelen kortwiekten, waarmee zy hoven hunne krach ten zyn opgestegen, dan dunkt ons behoefde men geen kruideniers- of andere winkels van Magistraten in het leven te roepen, dan kon iedereen leven en laten loven en wa9 men daarenboven nog vry waar men koopen wilde. Wil men eene edele, zelfverheflende «Eigen Hulp" in het leven roepenmen doe het met het eenige statuutZelf beheersching de contributie van die ver eeniging, die men dan voor zich zelf oprigt, behoeft slechts te zyneen beetje verstandzelfkennis en opraimiDg van verkeerde schaamte. N. Waren wy onlangs in de gelegenheiddoor de be moeiing van den heer Dr. Schuringa alhierden tele- fihon verklaard en in werking te zien en was dit natsteuit den aard der zaak en der omstandigheden, nog altyd eenigszins ongeregeld en gebrekkig tbans hadden wy het genoegen de inrichting en het gebruik van dit werktuig op meer gemakkeljjke en doeltreffende wjjze te zien toegepast. Dr. Schuringa heeft namelyk den telephon voor eigen buisseljjk ge bruik blyvend en duurzaam in zyne woning ingericht, en daaraan nog eenige hulptoestellen verbonden, dienende tot waarschuwinggemak en regeling. Deze bestaan uit een' -electrischen wekker met elementsleutel en commutator, die zich bevinden in elk der twee ver trekken waartusschen de communicatie plaats heeft en die op een' afstand van ruim 30 meters gescheiden zyn door een tuinverandah en ruim vertrek. Door dit een en anderen door eene zuivere en doelmatige combinatieis de toestel tot een volledigmaar snel on oogonblikkeljjk werkend Btelsel van telegrafie of liever telephonic gemaakt. De werking is uiterst ge makkelijk en wezenljjk fraai en wy durven zeggen dat door dezealsnog misschien éénige inrichting voor het oogenblik de uiterste volkomenheid bereikt is die tot heden het gebruik van den telephon toelaat. Wanneer men daarbjj bedenktdat de afstand naar willekeur byna onbepaald vergroot kan wordendan wordt het by 't zien van deze inrichting terstond dui delijk hoe de telephon zoowel op privaat terrein als tusschen uren vaneen liggende plaatsen als eene min kostbare, spoedige en gemakkelijke vervanging van den tolegranf kan toegepast worden. Wij zyn overtuigddat de beer Scburinga volgaarne bereid ieom aan belangstellenden, die hot verlangon daartoe te kennen geven de gelegenheid te verschaffen om deze interessante inrichting ten zjjnon huize te zien. W. In Amerika werd aan een ouderpaar voor ongeveer 30 jaren een meisje ontroofd. Wat ook werd bepro efd het kind kwam niet terug. De moeder stierf van hart zeer cn do vader volgde zyne echtgenoot weldra in 't graf. Een zoon bleef als wees achter. Ook deze rustte niet om zyne zuster te vindon, maar geen spoor werd er van ontdekt. Geholpen door het fortuin, ging het hem wel, en by trad met een zeer beschaafd meisje, zonder middelen, in den echt. Twee kinderen waren do vrucht van hun gelukkig huwelyk. Eensklaps evenwel versehynt er een wolk aan den huwolykshemol. Voor zaken op reis, komt de man te Ohio en verneemt van een stervenden landloopor, dat hy voor ettelyke jaren een meisje heeft beroofd van hare kostbare kleederen on haar toen verkocht heeft aan oen kermis troep. Meer inlichtingen kon de stervende niet ver schaffen. De broeder onderzoekt nu nog meer dan vroeger. Hy ontdekt weldra, dat eene ryke dame het geroofdo kind heeft tot zich genomen en' heeft laten opvoeden. Zich by deze aanmeldende om inlichtingen, vernoemt hy, dat de aangenomenezekere Mabel sedert eenige jaren gouvernante geworden is by eene familie te New-Yorb. Hy spoort ook dezo op en ver neemt weldra, dat zyne eigene vrouw niemaod andore is dan zyne zoolang betreurde zuster Het gelukkig huwelyk werd met beider goedkeuring ontbonden de kinderen werden by de familie geplaatst. italic. Homo, 13 Febr. Hot begin der lykplegtigheid in de Sixtynsche kapel is bepaald op Vrjjdag. Do kardi nalen komen echter eerst Dingsdag den 19do voor het Conclave byoen, daar zy den Maandag nog als rustdag willon houden. Op 21 dezer wordt mgr. Mc. Closkey aartsbisschop van New-York, hier verwacht, zoodat, indien niet vóór dien tyd de Paus reeds gc-kozeu is al do 64 kardinalen aan het Conclave zullen deelnemen. Do congregatie der kardinalen heeft eene commissie benoemdbestaande uit de kardinalen Panebianco Nina en Bartolini, belast met het afschaffen der noode- looze formaliteiten bjj de verkiezing van een Paus. Weenen13 Febr. Do toestand blyft nog ge spannen. Rusland's laatsto nota is onvoldoende bevonden om de bezorgdheid van Ooetenryk ton opzigte van de belangen der monarchie weg te nemen. Naar men ver zekert zal graaf Andrassy eeno nota naar Petersburg zendon, houdende aan wjj zing van allo punten der Rus- 8isch-Turksche overeenkomst, welke Oostenrjjks bolaDgen bedreigen. Sedert eergisteren is borhaaldeljjk minister raad gehouden. Een te Parjjs dienend Engelscli meisje 21 jaren oud, genaamd Harriet Harrington, werd dezer dngen op de ziekenzaal van de prefectuur van politie aldaar opge nomen. Zij leed aan oen hevigen aanval van delirium tremensen blafte als een hondin de afgeloopen maand had zjj dan ook niet minder verzwolgen dan 95 liter wjjn en 40 liters brandewijn. Ziedaar een kwan titeit, waarvoor zelfs een goroutincerd sjouwerman eerbiedig de muts zou afnemon. Dezoi' dagen heeft to Saintes (dep. Charento) eon feit plaats gehad, 't wolk een sprekond bewjjs iB voor de opofferingen waartoe een moeder in staat iswan neer hot leven van baar kind in gevaar verkeert. Een meisje van 5 jaar had, torwjjl do moedor afwezig was,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1878 | | pagina 1