A Buitenlandscli Overzicht. van Zaterdag 5 Januari 1878. Het jaar 1877 is iiiet ten einde gekomen zonder dat er nog eenige gewichtige evenementen op het staatstooneel hebben plaats gehad. Engelands ware of veronderstelde oprechte pogingen om als bemiddelaar op le treden tusschc» de beide groote oorlogvoerende mogeudlieden verdienen wel in de eerste plants de nlgcmeene aandacht. Het zou n.l. minder Engelands doel ziju tusschenbeide le komen enkel uit eigenbelang, om voor zich Egypte als deel van den buit te bemachtigen, dan wel om inderdaad op redelijke grondslagen een wapenstilstand, gevolgd door een behoorlijken vrede in het Oosten tot stand te brengen. Het zou zich daartoe uit naam der Porte tut Rusland hebben gewend en prins Gort- schakoff zou namens den Czaar geantwoord hebben dat deze wel zeer gezind zou ziju ora «en einde aan den moorddadigen krijg te maken, doch dat daartoe Turkije rechtstreeks de noodigc stappen zou dienen te doen. Turkije zon dus zelf om den vrede, althoos om een wapenstilstand moeten verzoeken. Dit behoeft geen nadere toelichting, wont vnn twee oorlogvoerende machten heeft altoos elk het recht dc andere dergelijk verzoek of voorstel te doen. Men is echter verder gegaan, en Horos wist reeds den 30 December uit Parijs to berichten dal Rusland gezind was in een wapenstilstand toe te stemmen op voorwaarden zoonis reeds vóór eenige weken waren opgeworpen of uit de lucht gegrepen n.l. wijziging der grenzen in Aziëopening der üardenellen en van den Bosporus; onafhankelijkheid vnn Roe menië; aanneming van het progrnra der conferentie voor Bulgarije (de gemengde vreemde comtnissicn van toezicht op de invoering der hervormingen), terwijl over Servië en Montenegro later zou onderhandeld worden. Wy hebben aan dit Hancs-bericht weinig waarde gehecht. Daarentegen zouden we in het feit dat Engeland zijn bemiddeling aanbood en Rusland die afsloeg niets vreemds meenen te moeten zien. Maar het valt in het oog dat dan de knus op vrede wel eeus veel kleiner kon worden dan het gevaar voor nog grooter uitbreiding van den oorlog. Het komt ons voor dat eerst in de aanstaande buitengewone vergadering van het Britscbe Parlement het fijne van de zaak zal kunnen aan den dag komen. Zoo schijnt men het in Engeland ook in te zien. Wat de Eugelsche bladeu nlzoo zeggen, geeft maar al te zeer le kennen dat men daar niet vraagt: zal Ruslnnd 't met Turkse schikken door onze bemid deling? mnnr veel meer: zullen wig, Engelschen, ons in den oorlog mengen als vijanden van Rusland, ja, of neen? Aizoo schijnbaar de rol vnn bemiddelaar najagende, heeft Engeland reeds nu veeleer het aan zien van iemand die zicb wapent om voor eigen rekening te gaan meevechten. Wat hiervan komen kan, zal waarschijn lijk spoedig blyken. De kabinetscrisis in Italië is zoo goed als geheel geëindigd, nog slechts één Minister ontbreekt. Depretis blijft President van het Kabinet, maar Nicotera en een paar anderen gaan heen, terwyl verder de porte feuilles omgewisseld wordeu. Te Bcrlyn blijft men uog steeds spreken van een ophanden wijziging in liet Pruisische ministerie. Wat er eigeulijk veranderd zou wordeu weet roen nog niet. Men wncht tot het orakel van Varzin zal ge sproken hebben. Eenige clerictilc bladen te Geneve en in Sayoie hebbeu voor eet» oogcnblik veel deint gemaakt met geruchten uit te strooien, volgens welke er tusschen Geneve ou Berlijn zou ouderltnudeld ziju over een vrij ingrijpende verdeeliug va» Zwitserland in verband met de stichting van een soort van Savoiscbe mo narchie. Dc Duitsohe kantons vatt Zwitserland zouden aan Duitschlnud komen. Het Italiaansche kanton Tessino aau Italië en uit Geneve, VVaadtland, Snvoie en een ander departement van Frankrijk zou dan dat nieuwe monarchietje gevormd wordeu. Nu, dergelijke knnrtveranderingen kosten al heel weinig. De Mogend- beden hebben anders thans wel wat belangrijker zaken te doen en wat zwaarder zorgen op de horens, dan zich met die dwaasheden bezig te houden. Van die clericole bladen kan voor 't overige de bedoeling wel geweest ziju kwaad bloed te zetten bij do bevolking tegen Italië cn Duitschland. Men zou desnoods den SnvoiBrd8 kunnen wijsmaken dnt zij Pruisen moesten wordeuer zouden er altoos wel eenigen gevonden worden die 't geloofden. Spanje heeft zoo 't heet allen omgang afgebroken met Isabella, omdat zij te vriendelijk geweest is jegens don Carlos en iu een brief aan den Figaro te onbeleefd jegens de Spnansche regeering. Wij houden dat voor veel geschreeuw mnnr weinig wol, en achten het integendeel veel waarschijnlijker dat Isabella de aaustaaude bruiloft van haar zoon zal komen bijwoneu. De Paus heeft de bruid des konings een geschenk van kostbare diamanten gegeven, zegt men. Hoe er dit nog af kan, vatten we niet. Men zou zoo zeggen dat de arme gevangene vnn 't Vatikaan zijn duitjes zelf wel noodig heeft. Men verneemt ook dat eeltige groote bankiers aan de aanstaande echtelingen een matras zullen aanbieden, bestaande eukel uit Spnansche effecten eu de kussens gevuld met nog niet betaalde coupons; Krupp zou dan de springveeren leveren voor dat bruidsbed. De Fransclie regeeriug heeft getracht opheldering te geven aangaande het gebeurde te Limoges, wanr- door nog al eenige spanning was teweeggebracht. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1878 | | pagina 3