ZIERIKZEESdHE NIEUWSBODE. No 5910. 54sleJaarg\ Xaturdag 6 October 1877. Verschijnt DINGSDAGDONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN lO Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zit- rikzee, Gelet op art. 8 der wet van den 2 Junij 1875, (Staatsblad n.° 95) tot regeling van het toezigt lij het oprigten van inrigtingen welke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten, dat aan FRANS de KOK, wonende in deze gemeente, en zijne regtverkrygendenvergun ning ia verleend tot oprigting van eene Smeder(i, in het huis, staande aan de Balie, plaatselijk gemerkt, wijk B n.° 485, kad. bekend, sectie A n.° 55. Zïbeikzbe, den 3 October 1877. J)e Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. ©ngcl«nb. Een Londensch blad schrijftDe gezondheidstoestand van den ex-keizerlijken prins geeft aan zijne moeder on zijn vrienden veel réden tot bezorgdheid. Hy lijdt aan verlamminghet gevolg van eene operatiewelke dr. Nélaton aan den voet heeft bewerkt. Een ongeval dat hem verleden jaar oij de manoeuvres te Dorking overkwamheeft het kwaad nog verergerd. Eenige officieren hadden daar in den tuin van een hotel een welkomstvuar ter eere van den Prins ontstoken. Een hunner naderde te digt bij het vuur; de vlam sloeg den jongen man in 't gezigtwaardoor deze struikelde en den Prins in zijn val medeslcepte. Hy bekwam eenige vrij zware brandwondenvooral aan het been. De oorspronkelyko verlamming verergerde daardoor in hevige mate. Eenige dagen geleden is door de stoomboot Oder te Southampton een walvisch aangebragtvoor het aquarium te Londen bestemd. Hij word acht maanden geleden op de kust van Labrador gevangen en is 9 voet en 6 duim laqgzijn gewigt bedraagt in normalen toestand 1000 pond, doch op dit oogenblikbelangryk minderdaar bij 14 dagen heeft moeten vasten. Hij deed den overtogt in oen houten kist gevuld met zee gras dat dag en nacht met zeewater vochtig gehouden werd. Met veel moeite.werd de walvisch voorts naar Londen overgebragtwaav men hem een yzeren bassin 44 voet lang20 voet breed en 6 voet dieptot ver blijfplaats heeft gegeven. Tot nog toe is de bassin slechts met zoet water gevuld (er gaan 50,000 gallons in)maar men hoopt dit spoedig door zeewater te kunnen vervangen. De visch was gedurende den over togt voor ƒ6000 verzekerd. Het is de eerste levende walvisch die ooit in Engelands hoofdstad te zien was. Het dier is. Diugsdag 11. gestorven aan longtering. De minister van- Finantiën heelt het initiatief geno men om op de begrooting van zijn departement een bezuiniging van oen millioen pesetas in te voeren. Hij heefc zich thans tot zijn ambtgenooten gewend met dringend verzoekook van hun zijde aL die bezuini gingen voor te stellenwelke vereenigbaar zyn met een goede administratie. 3?a.vïj», 2 Oct. De heer Gambetta is heden in beroep gekomen van het tegen hem geslagen vonni9 zyn proces komt nu Maandag of Diugsdag weder in behandeling. Het dagblad Mot d'Ordre, dat kort na elkander tot 20,000 ïr.boete werd veroordeeldheeft opgehouden te verschyncn. De kardinaal de Bonnechose, bekend als ijverig Bo- napartist, is naar men verneemt op verzoek van de ex- Keizerin en haren zoon te Rome geweest, van waar hij gisteren weder vertrokken is. Het doel moet geweest zyn om den Paus te bewegen tot bevordering der be langen van den ex-keizerlijken Prins. Pius IX zou voor- loopig slechts verklaard hebben, dat de maarschalk Mac Mahon, in wien de kerk een beschermer heeft, behoort gehandhaafd te worden aan het hoofd van Frankryk. ©witstWïtwb. Uit Brieg in Pruisen wordt een zonderlinge poging tot moord vermeld. Een burgerdie zich schuldig had gemaakt aan een valsche handteekening en bevreesd was te zullen worden gevangen genomenwilde een eind aan zyn leven maken doch miste den moed dit zelf te doen hy wendde zich tot een dienstman zeke ren Gerstmanmet verzoek hem dood te schieten. Deze laatste zag er geen bezwaar inmaar eischte als buitengewone betalÏDg 3 mark. Beiden gingen daarop buiten de stad waar de dienstmau drie revolverschoten op zyn cliënt loste. Of hy aarzelde met het pistool op do borst te schieten is nog niet gebleken zeker i9dat hy op zes pas afatands schoot en eerst bij het derde schot den levensmoede trof. Toen hy den man zag vallen begreep de dienstman den hem verstrekten last te hebben volbragt en ging zijns weegs. Tegen den avond werd de gewonde gevonden. Hy was aan de heup getroffen en volkomen by kennis. Nadat hy naar zijne woniüg vervoerd wa9werd by verhoord en toen deelde hy 't hier bovenstaande mede. Op zekeren avond maakten te Berlijn in een publieken tuin de meeste gasten eensklaps toebereid selen om te vertrekken. Er waren reeds vry groote regendroppels gevallenen om niet door den regon verrast te worden, haastte men zich naar huis en liet de glazen half gevuld staan. Aan de kasteleines, die do reden van het plotseling vertrek der gasten vernam, en daarentegen een prachtige lucht zag, kwam de regen zeer vreemd voor. Zy stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat de bedienden, die na 10 uren op eigen gelegenheid eenige uitspanning wilden genieten, hadden afgesproken een kunstuiatigen regen te organiseren om daardoor de gasten te dwingen huiswaarts te kceren. Naar men meent zal de regt- bank ter wier bennis het gebeurde is gesteld zorgen, dat de bedrijvers van dien kunstmatigen régen eenigen tijd uit den drup zullen blyven. Meberlawï». 's Jrlertotreaibosefi5 Oct. Diugsdag na middag had alhier het volgende ongeval plaats. Een zakkendrager had zich tegen eenige zakken graan te ruste gelegdna te zijn ingeslapen, raakten de zak ken in beweging en werd de 65jarige oppassende huis vader onder liet zware wigt van het graan bedolven. Toen zijne dochter hem tegen den avond wilden gaan roepen, was hy reeds een lijk. G-ravenlKijro, 3 Oct. Z. M. de Koning heden namiddag ten half zes ure ontvangen de ^bimissie van de Tweede Kamer der Stateri-Generaal, Levgt met het aanbieden der lijst van candidaten ter Völ'hl)ing aan de opengevallen betrekking van raads- hcer n den Hoogen Raad. '-s '3Jraveiilïa£j,e 4 Oct. Omstreeks midder- j nacht 's een felle brand uitgebarsten in de Rytuigfa- briek v.n den heer Hermans, op den Fluweelen Burgwal alhier. Een aantal spuiten werkten samen om den voortgang van het vuur te stuiten, doch het mogt niet gelukken de fabriek te redden. Te half twee uur was 2y geheel in asch gelegd. Het belendend rytuigma- gazijn werd mede door de vlammen aangetastdoch is door de krachtdadige werking der spuiten voor het grootste gedeelte gespaard gebleven. De brandweer heeft zich uitnemend van hare taak gekweten. Alle autoriteiten waren op de plaats aanwezig. Het werkhoutde in bewerking zynde rytuigen, al de werktuigen en gereedschappen in do werkplaats werden een prooi der vlammen. Te half drie was men het vuur meester en had men de omliggende gebouwen, hoewel fel geblalcert, weten te behouden. Gelukkig dat de wind noordoost wasanders had de landsdrukkerij groot gevaar geloopen. De vuurgloed waa door de geheele stad en in de omstreken zigtbaar. Ook de minister van binnenlandsche zaken was ter plaatse. St. Pliilïpslamï3 Oct. Naar men ons verzekert, heeft do heer Jacob de Jongh, by besluit van den raad dezer gemeente vau don 25 der vorige maand, benoemd als hulponderwijzer aan} de school in de kom dezer gemeente voor die benoeming bedankt zoodat men zich genoodzaakt zal zien andermaal eene oproeping te doon. De jaarwedde bedraagt 700. Hiianistede4 Oct. Tengevolge van het be danken van mej. Knip van Middelburg als hoofdon- derwyzeies aan de bewaarschool alhier, is als zoodanig benoemd mej. P. C. J. van Each van Rotterdam. Zierilcasee, 5 Oct. Dr. W. K. J Schoor, leeraar aan de H. B S. alhier, is als zoodanig benoemd aan de Ryks Hoogero Burgerschool te Leeuwarden. Z. M. heeft herbenoemd met ingang van 5 Oct. a. s. tot burgemeester van St.-Maartensdijk de heer J. Luijk on met ingang van 22 Oct. tot burgem. van Dreischor de heer P. Goemans Jr. In do memorie van antwoord betreffende de Staafcs- begrooting voor het loopende jaar, werd. reeds gewezen op de behoefte aan versterking der politie by de viascheryen in Zeeland en het voornemen medegedeeld, om het personeel uit te breiden en het ryksvaartuigen te geven. Het personeel ia nu onder de leiding van een hoofdopziener gesteld, en een boeier, vroeger ge bruikt bij den aanleg van den Zeeuwschen spoorweg, is in dienst gesteld. Dit jaar zal nog een opziener op een aan te bouwen ryksvaartuig in dienst treden. Daarmede zal echter nog niet genoeg gedaan zyn, om de groote belangen te beschermen, die tegenwoordig bij de Zeeuwsche visscherijen, inzonderheid by den kweek van oesters en mossels, betrokken zyn. Stellig nog een, zoo niet meer vaartuigenmisschien een stoomboot, zal het volgend jaar met een vierden op ziener in dienst moeten komen. Van de ondervinding, dozen winter met de dan in dienst zynde vaartuigen op te doen zal het afhangen, welk soort van vaartuig het volgend jaar is aan te schaffen, of zoo mogelyk, te huren. De dit jaar ingevoerde instructie van het bestuur der visscheryen heeft het getal vergaderingen vermeerderd. Vandaar verhooging der presentiegelden en reis- en verblijfkosten. De laatste visscherij-verpacktingeri hebben de ont vangsten van den secretaris-penningmeester van ruim 30,000 op ongeveer 2 ton gebragt, terwijl ook zyn overig beheer in omvang ie toegenomen. Zjjno bezoldiging behoort dus verhoogd te worden van 900 op 1500. In de vorige maand werd onder Achttienhoven bij Utrecht, midden op den dag, eene boerin, toen zy van de markt te Utrecht huiswaarts keerde, door een man aangerand, die haar van haar gouden halssieraad beroofde. Dezo straatroovor is thans door de politie te Utrecht aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Zekere concierge van een der openbare gebouwen te Groningen had in het gebouw, dat aan zjjne zorgen is toevertrouwdeen vreeselyken overlast van muizen. Nadat hij reeds alles had aangewend om die dieren te verdrijven, kwam hy op de gedachte, een glazen pen dule-stulp, die buiten gebruik was, als muizenval te bezigen. Hij plaatste dit voorwerp zoodanig in eene mand, dat het niet kon omkantelen, natuurlyk met de opening naar boven. Het succcb was boven verwachting. Met een weinig vogelzaad werden in twee etmalen niet minder dan een paar dozyn van die lastige vrienden onschadolyk gemaakt. Men leest in de »Tyd" Wy hebben onzen lezers een voor broodbakkers belangryke tijding mede te deelen. Donderdag jl. heeft nl. in de broodbakkerij van den heer Happel te Am sterdam in tegenwoordigheid van een twintigtal mr3. bakkers een proefneming plaat9 gehad om tarwebrood te bakken, genoegzaam zonder gestbijvoeging. Op een gewoon baksel tarwebroodwaarvoor vroeger ruim 1 kilo gest gebruikt werd, was nu Blechts noodig één half onshet verdere hietby gevoegde blijft voor alsnog een geheim. Zeker is het, dat de eerste proefneming zeer goed gelukt isterwijl de tweededie nog dienzelfden dag in de broodbakkery van den heer Levie geschied is de eerste overtroffen beeft. Zoo men zegt, treedt in de a. a. Novembermaand deze nieuwe vinding bij die bakkers in werking, welke zich voor dit doel bij den uitvinder verbonden hebben. Wanneer de nieuwe vinding blijkt proefhoudend te zyn zal ongetwijfeld de zoo peperdure gestknoejjerjj spoedig tot het verledene gaan bohooren. Ten teeken van rouw over de invoering van de wet op het hooger onderwjjs hadden eergisteren eenige studenten te Leiden de vlag halfstok uit hunne woning doen hangen. Zaturdag jl. is in het ziekenhuis te Utrecht over leden de 14jarige knaapvan wien onlangs gemeld werd dat hij in zijn bed door een petroleumlamp die ongelukkig uit do hand zyner moeder vielin brand geraakte. Meer nog de schrik dan de bekomen brand wonden schynt do oorzaak van zyn dood te zyn geweest. Eene opligting van nieuwe vinding heeft te Sittard plaats gehad. Een koopman vergezeld van een knecht kwam in eene herberg en bood goederen te koop aan daarbij verhalende dat hunne zaak te niet was gegaan en zyn vader zich uit wanhoop om het leven had gebragt, weshalve hy genoodzaakt was de overgebleven goederen ver beneden fabrieksprijs te verkoopen. Onder het spreken verwijderde zich de koopmande knecht wist toen de herbergier over te halen om, als hij zelf de goederen niet wilde hebben, zo-voor hem te koopen. Rechtstreeks beweerde hij wilde de koopman aan zyn knecht niets overdoen. Om vertrouwen bij den herbergier te winnen gaf de knecht dezen eenig geld in pand. By de terugkomst van den koopman kocht nu de herbergier de goederen, maar tot heden is de knecht nog niet verschenen om ze af te halen. In de Vrijmoedige van 28 Augustus jl. treft uien de navolgendeeven zonderlinge als treurige adver tentie aan Heden overleed myne geliefde echtgenoote Maria Pie- ternella in den ouderdom van 48 jaren. Zonder ziekte en gezond van harte tot haar laatste uur, bezweek zij door gebrek aan levensbehoeften met andere woordenzij stierf den hongerdood. Wat mjj zei ven betreft, na zoovele maanden honger en gebrek geleden te hebben, bevind ik my zoo verzwakt, dat, al werd my ook dadelijk onderstand verleendhet reeds te laat zou zyn en ik myne vrouw na weinige dagen naar het graf zal moeten volgen. Aruba, 6 Aug. 1877. (get.) Lauw Boekhoud." DE OOHLOG. In een brief uit Bucharest wordt do sterkte van het Turksche legér te Plewna op 65,000 man geschat, de versterkingen uit Orkhanibestaande uit 18 bataljons Gemengde Berigteu. In een schrijven nit Bucharest van 29 Sept. wordt van de Russen getuigd, dat ook zy hun best doen, dat de troepen vol geestdrift zijn en goed voedsel krijgen, maar dat bet weer (dat ongelukkige weer!) geen stoute operaties gedoogt. Toch wanhoopt men er niet aan dat Plewna nog vóór den winter een tweede Mefcz (geen Sédan meer) zal worden en dat de oorlog dan naar Rumenvë zal worden overgebragt. Een afdeeling Rume- -niërs," die op verkenning uitging, heeft 80 wagens met voorraad buitgemaakt, die ten Zuiden van Plewna op weg naar den Turken waren. Van Mehemet Ali verneemt men weinig. Volgens berigten uit Scnumlate Weeuen ontvangen hadden er schermutselingen tusschen de Russische en Turksche voorposten bij Popkoi plaats gehad en men verwachtte een bloedig treffen. Dat de Turksche opperbevelhebber zoo werkeloos blyft moet volgens een ooggetuige niet alleen aan het weer, maar ook aan de sterke stellingen der Russen worden toegeschreven. H<on<le>i3 Oct, Rusland heeft ,700 Kruppkan,- j nonnen besteld. Honstantinopel, 3 Oct. Men verwacht offen sieve operatiën der Russen aan de beneden-Lom. De Turken hebben er hunne versterkingen vermeerderd. Gisteren had er oen groote veldslag plaats bij Alexandropol. Hot was een hardnekkig gevecht en de stryd duurde nog voort, toen de depeche verzonden werd. De overwinning scheen aan de zyde der Turken te zijn. Uit Philopopoli wordt berigtdat twee Turksche division, die in dorpen door Bulgaren belegerd werden, bevrijd werden door lbraham pacha, die de beide divi sion naar Philopopoli bragt en vervolgens naar Karlova is opgeruktwelke plaatsnadat de Muzelmannen en joden er uit waren getrokkengebombardeerd word. De Bulgaren zonden eenige notabelen aan Ibrahim pacha om hunne onderwerping aan te bieden, die aan genomen is. Kerk nieuws. Dr. A. Kuijper heeft voor zyn beroep naar Amster dam nog niet bedankt, maar eenig uitstel van de door hem te nemen beslissing verzocht. Een moderne kleermaker te R. moest zyn verlaten dorp M. Diet zoo druk komen bezoeken met een be spottelijk kleed aan, daar hy anders voor de burgers van zjjn verlaten dorp niet meor mag werkenwaar hy nog al veel aan zou missen. Te H. wordt een logementhouder aangeraden zyn huis van padden te zuiveren, daar die dieren over alles den baas spelen. Ook als het weer kermis ismoest hij wat betere bedienden nemen, en geen mosselvanger nemen, daar die man voor niet9 bekwaam is. Een smidsknecht te A. moest zich met de jaarmarkt wat fatsoenlijker gedragen met eene wagen makersdochter, daar bij anders nooit meer een meisje zal krygen. Te G. heeft het kleine barbiertje, den winkelier met zyn scherpe neus, en tevens een flinke bril dragende gewaarschuwd, het laken niet voor zijn pet te .hebben gekocht, waar hy hem van gemaakt heeft, maar bij een ander. Te B. zegt mendat het beter zoude zyn dat een zeker boertje met dat arme dienstmeisje trouwde. Hij loopt met geschriften in zyn zak, om te bewijzen dat hy onschuldig is aan hetgeen van hem wordt gezegd, maar niemand wil hem gelooven. Op de Oude T kermis heeft hy zyn karakter leeren kennen aan de burgerjongens, maar men weet het zeer goedtoen hij geen geld meer geleend kon krygen, zocht hy twist, zoodat hij nu overal bekend is geworden. Eene winkeliers-dochter te Sint. wordt aangeraden, des Zon dags avonds zoo laat niet over het kerkhof te loopen met het fijne bakkerskneebtje want dat past niet voor^haar. Dus meisje met uw breed gezicht, Blyft voortaan toch wat uit het licht, Want mot al uw mooye kleeren, Wil toch een boer u niet begeren. Ingezonden stukken. DË MEEKRAP. Zonderlinge zamenloop van omstandigheden 1 Juist ter zelfder tijd nu het doodvonnis der Zierik- zeescke Kamer van Koophandel ter teekening ligt, wordt op haar initiatief de doodsklok geluid over de meekrap. Aan onze Kamer van Koophandel zyn wij het ver schuldigd, dat de Min. van Buitenl. Zaken een onder zoek deed instellen omtrent de verhouding tusschen de meekrap en de kunst-alizarine, waardoor van zelf de vraag zou beantwoord worden moet de meekrap- cultuur al dan niet in stand worden gehouden De belangryke rapporten uit Frankrijk, Duitschland, Italië, Engeland, Amerika en Turkye liggen thans ter inzage. Ook wy hebben een kijkje genomen en meenen onze lezers geen ondienst te doen den hoofdzakelyken inhoud dier rapporten mede te deelen. Frankrijk. De meekrap zal geheel vordrongen worden door de kunst-alizarine en weldra zal men met laatstgenoemde dezelfde kleuren kunnen verkrygen als met de aniline, terwijl daarenboven de kleuren veel standhoudendor zullen zijn. In bet departement Vaucluse, dat vroeger de voor naamste meekrapverbouwende streek was, is de cultuur thans geheel dood en als vernietigd te beschouwen. Duitschland, De kunst-alizarine wint voortdu rend in Duitschland veld. Aan de in werking zynde fabrieken gelukt het de methode van bereiding steeds te verbeteren, zoodat deze industrie eene schoone toe komst wacht. Duitschland voert thans alizarine uit naar alle stre ken waar vroeger meekrap en garancine werden ge- - bruikt. Vroeger werd in Silezië, Pruisisch-Saksen, de Rijn- paltz en Wurtemberg veel meekrap verbouwd, doch thans heeft dat zoo goed als niets te beduiden. De voordeelen van de kunst-alizarine boven de garancine zijn 1°. De bewerking is by de alizarine eenvoudiger, gemakkelijker, zuiverder en minder tijdroovend 2°. de kleurenmet kunst-alizarine verkregen, zyn heldorder en krachtiger en laten meer schakeeringen toe 3°. do mogelykheid voor de verweryen om ten allen tjjde tegen bekende pryzen de verfstof te kunnen bekomen van eene zich alfcjjd gelijk blijvende hoeda nigheid. De kwaliteit, de voorraad en "de prijzen der garancine hangen geheel af van den uitslag van den meekrap-oogst 4°. do met kunst-alizarine bewerkte stoffen hebben een even echt voorkomen als de met derivaten gekleurde; 5°. de kunst-alizarine is, zelfs by de lage meekrap- prijzen goedkooper daar haar kleurvormogen zooveel sterker is. Over de standhoudoDdheid der kleur loopen de meeningen zeer uiteenzoowel de alizarine als de garancine hebben hare verdedigersdoch al ware de alizarine minder kleurhoudend dan de garancine, dan zou dit by de onophoudelijk veranderende modes geen "bezwaar opleveren. Alle deskundigen in Duitschland zyn het dan ook eens dat het verbruik van.meekrap en garancine al daar nog veel moer zal afnemen dan tot dusver, zoodat op styging der meekrapprijzen volgens hen geen hoop bestaat. Daarenboven wordt de fabricatie der alizarine steeds verbeterd en is te Koningsbergen ook de cochenille als een gevaarlyke concurrent der meekrap en garancine opgetreden. Italië. Alleen in Napels word meekrap verbouwd, doch deze cultuur vermindert veel en is in het ai'go- loopen voorjaar by na geheel opgehouden. Om die te kunnen voortzetten, zouden de pryzen by na de helft hooger moeten worden. Op dit oogenblik verkeeren zoowel de garancine- als do alizarine-industrie in een kwij nenden toestand. Die van laatstgenoemd artikel wordt veroorzaakt door overproductie in de laatste jaren. Voor den toekomstigen bloei en uitbreiding der mee krapteelt schijnt weinig vooruitzigt te bestaan, daar men hier over het algemeen van oordeel is dat de kunst-alizarine een beter en helderder kleur geeft, terwijl bare vervaardiging eenvoudiger en goedkooper is. Het verbruik van meekrap had slechts alleen in de fabriekstaten plaats, doch de van daar verkregen inlichtingen melden ons eenparig dat mea allerlei kleuren beter en goedkooper uit alizarine dan uit meekrap of garancine kan bereiden, waardoor de eerste verbazend veel wordt gebruikt. Belangrijk zijn de rapporten van de consuls, resBor- teerende onder Zr. Ms. minister-resident te Konstan- tinopel, waaraan wij het volgende ontleenen Messina, e» Tar^u^. Vóór vele jaren wsb in het binnenste van Karamauië de meekrapbouw zeer algemeen en maakte hy het geluk des landbouwers uitsedert eenige jaren is dit artikel echter niet meer gevraagd, zoodat men zich genoodzaakt zag op den korenbouw toe te leggOD. Tunis en Tripoli. Slechts weinige jaren geleden werden in de omstreken van Tripoli meer dan vier duizend tuinen gebezigd voor de meeteelt en ondanks de groote kosten van beproeving leverde dit een aardige winst op. Sedert een jaar of acht is deze cultuur echter zeer verminderd, dewijl de verkoopprijs de kosten niet meer dekte. Tir<!>l>i£ion<ïe. In de talryken verweryen van Klein-Azië geven de fabrikanten de voorkeur aan de roode meekrapkleur, die door de bevolking van Anato- lië zeer gezocht wordt; ongelukkig bevindt dit land zich sedert 10 5 15 jaar in zeer armoedigen toestand, waardoor het debiet in geverfde stoffen zeer is ver minderd. Vele verwers, die getracht hebben de mee krap te vervangen door aneline en fuchsine, hebben daarvan af moeten zien, daar men de duurzaamheid der kleuren niet kon verkrygen. Ondanks de ijverigste proeven, heeft tot dusver in hot Oosten geen andere kleurstof over de onbetwistbaro hoedanigheden der meekrap kunnen zegepralen. Smyrna, Het gebruik van meekrap zal hier noodwendig toenemendaar de tapytfabrieken en de katocnverweryen jaarlijks steeds meer noodig hebben. In die fabrieken wordt thans jaarlijks 600 it 700 balen meekrap verbruikt. De tapytendie met aniline geverwd zyn, worden door de afnemers dadeljjk herkend en niet meer ge kocht. Beyrontli. Wy hebben hier twee soorten van meekrap, een onder den naam van zaai-meekrap, en de andere die men om en bij Daraaskus onder do wijngaarden uit zich zelve groeyende vindtzy wordt inlandsche meekrap genoemd. Voor 5 of 6 jaren werd veel van deze meekrap uit gevoerd naar Engeland en Oostenrijktoen waren de prijzen hoog, doch sedert eenigen tyd zyn die, bij ge brek aan vraag, zeer gedaald. De meekrap-cultuur is thans zoodanig achteruit gegaan, dat, indien men ze Diet voor de plaatselijke behoefte in Syrië noodig had, zy geheel zou worden opgeheven. Slen zaait hier de meekrap in April en Mei, en oogst ze na verloop van 21/j jaar in Sept., Oct. en Nov. Sommige landbouwers laten ze bjjna 5 jaar oud worden. Na de lezing van bovenstaanden zakelijken inhoud der rapporten kunnen wy de beantwoording der vraag »moet de meekrap-cultuur al dan niet in stand worden gehouden gerust aan onze lezers overlaten. Op eene enkele uitzondering na spreken zy allen het dood vonnis over de meekrap uit. Haagsche Brieven. <len Haag1 October. Het morganatisch huwelyk! Ernst of kortswijl? Waarheid of droom? Standaard en Handelsblad meenden van ja; Dagblad van 's Gravenhage ontkende. De geruchten waren vol komen ongegrondDaarvan was nooit sprake geweest. Alsof zoo iets nooit meer gebeurde! In de Nieuwe Rolt. Courant van een paar weken geleden kan men eene reeks van morganatische huwelijken aantreffen. Weet gy wat het Zondagsblad van Rotterdam schreef (want er zyn twee Zondagsbladen, een Rotterdamsoh en oen Amsterdamach)»In het Ilaagsche Dagblad heeft men in de afgeloopen week de geruchten omtrent zeker morganatisch huwelyk ten stelligste tegengesproken, Dit doet ons van ganscher harte leed, want indien het Dagblad iets ten stelligste tegenspreekt, dan moet het feit, dat gelogenstraft wordt, zij het dan ten deele, met de waarheid overeenkomen. Indien het Dagblad het feit formeel had bevestigd, zou men gerust gesteld zyn geweest, in de overtuiging dat de feiten geheel uit de lucht waren gegrepen. Thans zal men wel ver plicht zyn den loop der diDgen af te wachten." Dit doet mg denken aan hetgeen jaren geleden eens de heer van der Linden in de Tweede Kamer zeide: »het is waar, het staat in het Haagsche Dagblad te lezen, maar dan zal ook wel het omgekeerde waar zyn Indien gij geruchten zoudt verlangen ik zou u op geheele reeksen kunnen onthalen, maar bet zou al'een groot gebrek aan kieschheid verradeD, indien men zich veroorloofde al de in omloop zynde geruchten betrek kelijk zulk een teeder onderwerp aan het papier toe te vertrouwen. Niet op de geruchtenmaar op de feilen bomt het aan, en dit to eerder, omdat er onder die geruchten vele zyn, die bepaald ongelooflijk zyn te achten. Zoo werd dezer dagen door aanzienlijke per sonen gemeld, dat men hier reeds stond tegenover een fait accompli, dat het morganatisch huwelyk reeds Gij zult my dus willen verontschuldigen, indien ik u geen portret lever van de Algerynsche comtesse, wier naam thans op aller lippen zweeft en die thans kwis tig met vorstelyke gaven en gunsten wordt begiftigd. De habitués van den Franschen schouwburg brengen meer hulde aan de Iosbeid van haar spel en de bui tengewone gemakkelijkkc-id barer manieren dan aan hare uiterlyke bekoorlijkhedenals chanteuse légere oogstte zij in het vorige jaar, vooral in Carmenvele lauweren, maar de schoonste lauwer was voor haar weggelegd, toen het laatste tooneeljaar geëindigd was en toen zij zich verklaren moest, of zy zich ook voor het volgend saizoen zou verbinden. Zy verbond zich maar niet voor het volgend tooneelsaizoen. Hare bewonderaars zullen haar dit jaar de bevallige Algerijnsche moeten missen. Der tooneelprinses wacht een schooner verblijf. Nuau- welijks was te Parijs ter barer eere in de rue Clichy een hotel in gereedheid gebragt, oi nu weder zal Dabij Rijswijkeen fraaie buitenplaats voor haar worden ingerigt die tot voor kort toebehoorde aan den stichter van den Bazar, den heer D. Boer, voor wei nige maanden overleden. Ik verneem, dat, ofschoon deskundigen deze villa hebben getaxeerd voor ƒ25,000 aan de erfgenamen van den heer Boer het driedubbele van dit bedrag zal worden uitbetaald. Zulk een for tuin valt zeker niet ieder ten deel. Wilt gij eene toevalligheid vernemen Niet ver van de plaats, welke thans wordt ingerigt voor onze too neelprinses, comtesse in naam heeft werkelijk ook eens, maar eene wezenlijke comtesse, hot hart vaneen telg uit het stamhuis van Oranje Nassau betooverd. Niets nieuws onder de zon meer dan twee eenwen geleden kon men een prachtig kasteel aanschouwen, dat men bij de oude Bchryvers beschreven vindt; in dit kasteel werd in 1697 de vrede van Ryswyk geteekend- het weid in het einde der vorige eeuw gesloopt en ter plaatse waar het kasteel zich had bevondenherinnert thans een eenvoudige naald aan de wereldgebeurtenis die te Rijswyk voorviel. Welnuditzelfde kasteel werd een tyd lang bewoond door de adelyke muilresse van prins Maunts van Oranje Nassau, den held van Nieuwpoort. De trouwplannen, welke in de groote dagbladen in de vorige week werden besproken eu waarover het laatste woord nog niet is gezegd, mogen evenwel niet geheel en al de politieke gebeurtenissen en de alge- meene belangen doen voorby zien. Al heeft de heer Heemskerk Z. M. naar Apeldoorn vergezeld om de koogere burgerschool te openenhet is niet waar- schjjnlyk, dat Z. M. den heer Heemskerk met de vor ming van een nieuw Ministerie zal belasten. Men zegt dat de heer Heemskerk gaarne als Minister had willen aanblijveu, en dat dit de reden is, waarom de Ministerraad eerst Donderdag, twee dagen Da de ge vallen beslissingontslag heeft gevraagd. De overige ambtgenooten gaven den heer Heemskerk ongelyk. Als het votum van Dinsdag geen votum van wan trouwen waB, wat zou dan wel zoodanig votum kunnen genoemd worden Wel zijn er bladen, die gewenscht hadden, dat de commissie nog opregter en stouter zou gesproken hebben maar het gaat toch moeyelyk aan om een Ministerie tegemoet te voegen»ga heenop dat ik daar kom zitten." Dat zou het óte la, afin que je tny metlre wat al te realistisch zyn opgevat! Eene kamerdie een Ministerie tot afdwingen wil nopenspreekt in den regel niet zoo plomp als een meester, die zyn dienstbode de huur opzegt. De hoofd grond waarom de Ministers hun ontslag hébben ge vraagd, zal wel deze zyn, dat alle partyen hen verlaten hebben. Vraagt menwat doodelijker was voor het Ministeriehet votum der linkerzyde of de houding der regterzijde, dan zou men wel die vraag in laatst genoemden zin moeten beantwoorden. De Tijd vraagt: waarom Diet liever een redactie voorgesteld, waarin een algemeen wantrouwen was uitgedrukt dan zou ook de regterzijde zich met dit votum hebben kunnen vereeuigen. Maar is het niet beter zóó, dat als straks de liberalen aan het roer komenzy niets aan de vrienden van de Tijd te danken zullen hebben. Tot op heden heeft men nog niet gehoord, wien de Koning als adviseur heeft ontboden Geen ministeriele crisis zonder adviseur, en vermits gelukkig de vice- presideot van den Raad van Statede heer van Ree- nen nog in leven is, zou ook diens advies wederom ditmaal kunnen worden gevraagd. De Utrechtsche Courant hoopte dat aan den heer van Lynden de zamen- stelling van een Kabinet zou worden opgedragen, maar hoe is dat mogelyk? Hoe kan deze eene onder wijs-wet onderwerpen naar den zin der meerderheid Of zou de heer van Lijndenreeds sedert geruimen tyd door de liberalen op de handen gedragenmet pak en zak tot het liberale kamp willen overloopon? Daar de adviseur nog niet bekend is. kan men moeyelyk de Ministers noemen die sgedoodverwd" worden. Zal deze crisis op constitutionele wijze tot oplossing komen dan moet nu de heer Kappeijne en niemand dan by door den KoniDg ontboden worden, maar dan zal het de vraag zyn by wien de heer Kappeyne zal aankloppen. Als Minister van Finantiën worden gedood- verwd de heeren Bluasé en Smidt; als Minister van justitie de heeren Meerbeke en Verniers van deLoeff; als Minister van openbare werken de beer Tak van Poortvlietab Minister van binnenlandsche zaken de heer Kappeyneals Minister van koloniën de heer Fransen van de Putte; als Minister van oorlog de heer de Roo van Alderwerelt, Alleen de beer Taalman Kip zou als Minister van marine aanblijven. Men ziet ioder beeft zijn lystje reeds- gereed. Als zoovele leden der Kamer Ministers worden, heeft men nog in dit jaar eene groote monster-verkiezing te wachten. Men heeft in de koffie voorfaars- en najaars-veilingen. "Wy gaan ditmaal in onze politiek nog een groote najaars-veiling te gemoet! V. Antwerpsche Brieven. III. Het was mijn voornemen niet op de Rubensfeesten terug te komen, die nu weder tot de geschiedenis be- hooren. Maar eene byzondere aanleiding dringt my nog met een enkel woord er van te spreken. Er is van eene enkele zyde, met groot gewicht, gezegd, dat die feesten mislukt zijn. Ook dagbladen ten onzent hebben dien klank overgenomen en zoogenaamde cor respondenten uit Antwerpen schreven lange brieven om het feit té bewijzen, 't-ïs waar, het weder was niet eiken dag even gunstigdientengevolge kon niet elk nommer van het programma op den daarvoor bepaalden tijd plaats vinden, maar daaruit volgde slechts stoornis, geene mislukking, 'tls dan ook niet onduidelyk van wie dat ontmoedigend oordeel is uitgegaan. De clcri- calen in Antwerpen namen aan het feest deelvoor zoover zy zich daaraan niet onttrekken konden, maar 'tging niet van goeder harte. Vrees dreef hen tot deelneming, geene sympathie. En de wraak die zjj nemen over eene daad tegen hunnen zin maar waar voor zij^alleen toch aansprakelijk zyn bestaat nu in het luid uitkraaien. dat de feesten mislukt zyn. Zoover brengt de partygeest, dat zjj zelfs onschuldige genoegens zoekt te vergallen en als mislukt voorsteltwat alge meen genoegen gaf. De zwarte bende had liever gezien, dat eï wanordelijkheden hadden plaats gehaddat zij zich over eene of anders beleediging hadden kunnen •beklagen. Nu van dat alles geen sprake isnoemen zij het feest mislukt. Wy, die er ooggetuigen waren van de opvolgende feestelijkhedenkunnen getuigen dot het bestuur alle reden van tevredenheid hoeft over den goeden uitslag, dat de feestvierende menigte zeer voldaan was, de eeuwige klagers natuurlyk uitge zonderd en wij vereenigen ons met den wensch dat de verfrisschende feestvreugde moge bijgedragen hebben om de Antwerpenaars met een nieuw leven met nieuwen moed en ijver te bezielen. Dat alles is nocdig. De min gunstige tijden die wij beleefd hebben oefenden ook in de schilderstad een bedroevenden invloed uit. Er moet gehandeld worden, nadat men lang gekwynd heeft. Wel hangt het niet alleen van Antwerpen af een nieuwen en krachtigen loop te beginneD, daaT de meest opgewekte handelsgeest zonder coöperatie niet kan bestaan maar ieder moet voor zich daaraan deelnemen en doen wat hij voor zich en voor anderen kan. Dat dit geschieden zal lijdt geen twyfel. De Antwerpenaars hebben te veel energie dan dat zy zich zouden laten ontmoedigen en moge al deze of gene hulpbron tijdelyk opdroogen, dan zal, men weten nieuwe te scheppen en daardoor den bloei der stad bevorderen. Jammer dat de tegenwoordige tyden niets meer te zien geven van vroegere dagen. Er was een tyd waarin Zeeland sterken handel dreef met Antwer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1