ZIMIKZEESCHE NIEUWSBODE. No 5906 54steJaarg\ Donderdag 27 September 1877 BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Onze Financien. Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGSDAG DONDERDAG, en ZATtJRDAG. De prijs per 3 maanden is 1,80franco per post 1,60. ADVERT E'N TIN 10 Ck"per f^lf* kunnen uiterlijk tot des Maandags Wóénsdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kamer van Koophandel en Fa brieken te Zierikzee. Van heden tot en met 15 October e. k. zullen bjj den bode H. de Vos "(Raadhuis) voor belangstellenden ter inzago liggen de volgende stukken 1°. Rapporten van de Consulaire vertegenwoordiging in AmerikaDuitscbland Engeland, Frankrijk en Italië, op de vragen betreffende de alizarine de meekrap en do garancinoop verzoek dezer Kamer door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken aan baar gerigt. 2°. Uittreksel uit het verslag van den kommandant van Zr. Ms. Schroefstoomschip Samqrangbetreffende het bezoek van den bodem te Buenos-Ayrosen bevat tende do beantwoording van verschillende vragen op het gebied van scheepvaarthandel en nyverheid. 3°. Verslag aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken over de Nedcrlandsche afdeeli'ng op de Interna tionale tentoonstelling gehouden to Philadelphia! in den loop des jaars 1876. Do Kamer voornoemd H. G. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. C. PILAARSecretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie zjjn gelegd 1°. een verzoekschrift met bjjlagen van FRANS DE KOK, wonende in deze gemeente, waarbjj vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene SMEDE- ItlJ in het huis, staande aan de Balie, plaatselijk gemerkt wijk B no. 485, kadastraal bekend sectie A no 55; 2°. een verzoekschrift met bijlagen van den Heer J. A. MOOLENBURGH, wonende in deze gemeente, waarby vergunning wordt gevraagd tot oprigting van eene STEEN- eii PANN EN BAKKE RIJ aan do Overzjjde der Nieuwe Havenop bet perceelkadastraal bekend sectie F no. 574 (vroeger de Zaagmolen »de Zwaluw") dat op Woensdag1 den 3en October aan staande, te 12'/a uur des namiddags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprigtiDg van bedoelde inrigtingen en dat zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tjjd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, don 19 September 1877. De Burgemeester en Wethouders, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Plaatsing van hinderen op do Armenschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de Armenschool in deze ge meente, eene zitting znllen houden in de Regenten kamer van het Hervormd Diaconie Armengestichtop Zatnrda{f den S9en September e. lc. des avonds te 7 uur tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zjj roepen ouders voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, op, zich daartoe aan te melden, aangezien tusschentijds geeno kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 26 September 1877. De Burgemeester en Wethouders, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De redevoering, waarmede de Minister van financien Maandag de begrootingswetten by de Tweede Kamer indiende, bevat niets dan een sober overzigfc van onzen financielen toestand. Tot en met 1874 zyn alle rekeningen afgesloten. 1875 sluit met een saldo van ƒ926,325. Yerder spreke men vaD saldo's niet meer. De Minister gewaagt daarna slechts van te korten. Wat 1876 betreft, (waarvan de begrooting sloot met eene magtiging tot uitgifte van ƒ9,300,000 aan schat kistbiljetten) verzekerde de Minister ten vorigen jare dat dit jaar vermoedelijk slechts een te kort zou op leveren van ƒ1,000,000. Dit te kort had kunnen worden opgobevenja in een overschot veranderendaar er alle reden bestond, om te verwachten, dat de gewone inkomsten van 1876 de raming zouden overtreffen, gelyk dit ook in vorige jaren het geval was. Ditmaal echter misgorekend De Minister erkentdatindien geene byzondere omstandigheden zich hadden voorgedaan, de dienst van 1876 met een batig slot van 3,133,902,315 zou hebben kunnen sluiten. Indèrdaad overtroffen de werkeljjke ontvangsten van de gewone middelen de ramiDg met ƒ10,120,000. Maar 1876 is plbtseling erg tegengevallen. Wy wer den er reeds op voorbereid, vóór de Kamer in het einde van Mei uiteenging. Reeds in de Memorie van Toelichting der Indische begrooting had de Minister van koloniën geschreven »De ongunstige verwachting aangaande de dienst over 1876 29 tot dusver eer versterkt dan verzwakt. Voor zoover uit de voorhanden gegevens omtrent deze nog niet afgesloten dienst gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt, laat het zich aanzien dat zy na uitkeering van de gewone bydrago aan de Rjjksmiddelen tot een bedrag van ƒ10,850,455, een nadeelig saldo van onge veer 16,600,000 zal opleveren." En nu komt do Minister van finantien in zjjne be- grootingsrede berigten »Nadat nu echter de uitkomsten der Indische dienst van 1876 eenigzins meer zyn bekend geworden, bljjkt het, dat althans vóór 1 Januarij e. k. en dus vóór de afsluiting der dienst, in de plaats yan ƒ10,850,455, slechts ƒ4,000,000 uit de Indische kassen kan worden uitgekeerd," Daaruit volgtdat 6,850,455 waarop voor 1876 gerekend was, niet uit de Indische kassen zullen wor den uitgekeerd. Trekt men daarvan af hot bovengemeld bedrag van ƒ3,133,902, dat batig Baldo had kunnen zyn, indien zich geene byzondere omstandigheden had den voorgedaandan bljjft voor 1876 toch nog altijd een te kort over van ƒ8,716,553, de Minister zegt ƒ3,716.552, maar die i'éne cent maakt geen verschil. Welke nu die buitengewone omstandigheden waren, is voor de uitkomst geheel onverschillig. Ruim 5 mil- lioen 5,250,000) hebben onvoorzien moeten worden uitgegeven door den byzonder ruimen koffijoogst van Java die hooge kosten van koffij-inkoop ten gevolge had. Dit nu is echter slechts een tijdelijk nadeel. Die meerdere uitgaaf is voorschot en wordt in latere jaren door hoogere winsten opgewogen. Erger is hot met den anderen kanker, die aan onze finantien knaagt, «Naast de hoogere uitgaver. voor de koffij zyn het vooral de oorlogskosten op Sumatra geweestdie de uitkeering der gewone bydrage voor een groot deel onmogelyk maakten." 1876 sluit dus met een te kort. Met 1877 is het niet beter gesteld. Do begrooting voor 1877 sloottoen zij werd aan geboden met een te kort van ƒ8,526,932,64 73tot welks dekking magtiging gevraagd werd tot uitgifte vau ƒ8,700,000 aan schatkistbiljetten. Tot dokking van dit to kort waren de saldo's van 1874 en 1875 bestemd, maar met. hot gezamonlyk bedrag dier saldo's ad ƒ6,043,606 dekt met geen te kort van ƒ8,526,932. Op do dienst van 1877 blijft dus een ongedekt te kort van 2 millioen 5 ton maar een te kortdat aangroeit tot 11 12 millioen, nu de 9,974,872 (Indische bydragewaarop voor de dienst van 1877 gerekend was) niet wordt uitgekeerd. En bleef het dan nog maar by II A 12 millioen te kort I Maar de Minister gevoelt zelf, dat dit te kort Dog meer zal stijgen, waar hy op bladz. 4 zijner redevoering zegt»Uit de slechts zeer onlangs uit Indie meer vol ledig ontvangen berigten en rekeningstaten blykt het eehter, dat de oorlog op Sumatra in 1876 ongeveer ƒ26,500,000 heeft gekost. Dat dit cjjfer over 1877 zeer veel minder zyn zal is voor 's hands nog niet te ver wachten." De oorlog op Sumatra is een bederf onzer finantien. Te kort dus op de dienst van 1876nog grooter te kort op de dienst van 1877, en een ooherekenbaar te kort (de Minster zelf kan geene zekere cyfers geven) op de dienst van 1878. De uitgaven voor het jaar 1878 worden geraamd op ƒ121,102,341, de ontvangsten op ƒ113,791,730, zoodat schijnbaar hot tekort voor 1878 slechts 7,310,611 zou bedragen. En met den eenvoud van een burgermandie een anderen burgerman poogt te verschalken, schrjjft de Minister: «Inmiddels wordt voor een bedrag van 7,400,000 de magtiging tot uitgifte van schatkist biljetten aangevraagd in navolging van hetgeen in vorige jaren by de ontwerp-begrootingen plagt te geschiedon. Voorshands nog geene leening." Waarom zou de Ministerdie zich tot het vragen dier magtiging in 1876 bepaalde, toen, by de indie ning der begrooting, het tekort op 8 millioen was geraamd, dit niet eveneens mogen doen, nu by het tekort zelfs minder raamt? Schijn niets dan schyn. De waarheid wordj, ver bloemd. Om tot dit laag tekort van de dienst van 1878 te komen wat doet de Minister Hy brengt op zijne begrooting voor 1878 weder een post van ruim 9 millioen als bydrage uit de geldmid delen van Indiër, welke vermoedelyk niet zal worden uitgekeerd of waarvoor, indien zy wordt uitgekeerd eene Indische leening noodig is. In ieder geval hy beschikt over een middel in de lucht. Hij raamt de middelen op 94,388,828, eene raming, die alle palen van voorzigtigheid te buiten gaatdie alle vroegere ramingen overtreft en hy doet ditter wjjl by in dezelfde rede tegen hooge ramingen waar schuwt met bet oog op het feitdat in de laatste maanden van 1877 in de styging onzer gewone mid delen eene zeer merkbare reactie viel waar te nemen. Welk vertrouwen verdient zoodanig Minister? Maarzal men beweren, het ontstaan dier tekorten is niet zyne schuld. Deze Regering heeft den oorlog op Sumatra gevonden. Het was haar pligt dien tot iederen prys voort to zetten. Uitmuntend 1 Maar het is wel de schuld van den Minister, dat hy, bij den achteruitgang onzer finantien, violen laat zorgendat hy geen enkel krachtig voorstel tot hervorming van ons belasting-stelsel aan de Staten-Generaal onderwerpt: dat hij blijft leven op den dag en de toekomst »met gerustheid" blyftte gemoet gaanterwijl de Indische baten meer en meer ontvallende Indische uitgaven steeds toenemende buitengewone uitgaven voor Nederland niet vermin deren de militaire uitgaven en die voor de vesting werken ontzettend vermeerderen. Onder die omstandigheden in eene rustige rust in te dommelen en de natie met kalmerende praatjes in slaap te wiegen ia onverantwoordelijk. In de Amerikaansche afdeeling der wereldtentoonstel ling van 1878, zal men een reusachtigen blok hout kunnen zien, die 20 voet doorsnee heeft en 16 voet lang is. Die ontzaggelijke blok is genomen uit een boom van 267 voet hoogen aan zyne basis 25 voet doorsneo heb bende. Hy is gegroeid in de bosschen die zich in de nabjjbeid van de Mississipi verhoffeD, en zou, naar men wil, 600 jaar oud zyn. Washington, 24 Sept. De bovenste verdie pingen van de bureaux der brevetten van uitvindingen met 75,000 modellen zyn verbrand, en onder deze modellen waren zeer vele van hoogBt gewigtige uitvin dingen. Daar ook vele documenten en modellen in de lagere verdiepingen warenis er nog een groot aantal gered. De verliezen zyn niettemin ontzaglyk groot. Omtrent bet gevecht tussc.iien de mynwerkers on de gendarmerie te Wasmes vindt men geen nadere bijzon derheden van overwegend belang vermeld. Daarentegen blykt, dat de beweging ook te Dour zich ernstig laat aanzien. In het westelijk gedeelte van dat district, heb ben de oproermakers de militaire wachtposten rondom de mjjn Sentinelle ingesloten en getracht de soldaten met geweld te verwijderen. By de schacht Vedette, tot hetzelfde mijnwerk behoorende, hebben zy met "geweld geëischt, dat de in de myn aanwezige werklieden zou den worden opgehaald, ten einde er don arbeid te doen staken. Terwijl een der oproermakers zich naar beno den had begeven, om de werklieden in oproer to bren gen ontstond er onder de oproermakers een tumult van hetwelk de gewapende magt party wist te trekken, om de aanvoerders gevangen te nomen en te knevelen, waarna het gelukte hen in een rjjtuig te brengen, waarmede de gendarmen in draf zyn weggereden. Wel waren zy genoodzaakt zich bij het heengaan met de sabels een weg te banen en wel werden hun een aantal steenen naar het hoofd geslingerd, maar toch zyn zy er in geslaagd zich er doorheen te slaan, zon der dat één hunner werd gekwetst. Ten gevolge van dit een en ander is des avonds uit Bergen nog een bataljon infanterie en nog een escadron lansiers afge zonden. Dienzelfden nacht is uit Brussel een versterking van 25 man gendarmerie op weg gegaan. Slechts in drie mjjnen wordt oog gewerktin de Levant te Cueames, de Couchant to Luaregnon en de Graud Hornu te Hornu. By de afzending van deze berigten namen 12,000 arbeiders deel aan de werk staking. Amsterdam 24 Sept. Een uitgebreid complot, dat zich ton doel stelde vreemdelingen, die wilden dienst nemen by het Nederl. Indische leger, van val- sche stukken te voorzien, is alhier ontdekt. Hotschynt dat onder do velen die in do laatste jaren uit dcu vreemde werden ingeljjfd by het leger in Indie, menig een was cn nog is door wiens verleden een roode draad loopt van misdaad en kerkerstraf. De papieren, waarop dorgelyke lieden werden aan geworven, waren evenwel altijd volmaakt in orde, doch zoo te Harderwyk als in Indië bleek hot herhaaldelijk, dat zjj valsch moesten zyn. Waar dio stukken werden vervaardigd, bleef een raadsel, en de justitie meende, dat dit in het buitenland geschieden moest, afgaande op de zuiverheid der verschillende talon waarin zjj gesteld waren en den bedriegeljjken namaak van ver schillende rjjksstempels. Eene arrestatie, dezer week door den politie-com- missaris J. C. Steenbergen persoonlijk gedaan in eene woning op den Spaarndammerdyk, moet tot de uit komst geleid hebben, dat deze papieren deela hier, deels in Harderwyk werden vervaardigd. In die woning werd o. a. beslag gelegd op Duitsclie, Fransche, Belgische en Italiaansche rijksatempels, nevens stukken die in bewerking waren. De persoon, die gearresteerd is, woonde vroeger te Harderwijk en was daar geassocieerd met een kroeg houder, die tegelyk werver was, doch schijnt hierheen te zyn geweken, omdat hy te Harderwyk wat te veel in de kaart gekeken werd. Zyn landaard moet hy by het verhoor zooveel mo- goljjk pogen te verbergen, doch waarschynljjk is hy een Belg. Een Italiaan was mede aan de valsche-stuk- ken-fabriek verbonden. 's Gravenhage, 25 Sept. De Tweede Kamer heeft heden het adres van antwoord op de Troonrede aangenomen. De 9de paragraaf van dat adres (reeds per telegram in ons vorig No. medegedeeld)gekarakteriseerd als votnm van wantrouwen, werd aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Drie amendementen waren op die paragraaf inge diend door de heeren Heijdenrijckvan Wassenaar en Bas ter twelke allen werden verworpen. De Minister Heemskerk noemde de paragraaf eene weigering om met de Regeering het ontwerp op het lager onderwys te behandelen hetgeen hij na den gebezigden aandrang Diet kon overeenbrengen met de houding en de waardigheid der Kamer. De hoer Kappeijne zette het standpunt dor Regeering en van de liberale party uiteen ten aanzien van de onderwys-qua9tieen lichtte de bedoeling dor zinsnede toe. Zij strekt om te constateerendat er geen over eenstemming met de Kamer in zake 't lager onderwys bestaat. Welk 't gevolg van de aanneming der para graaf zal wezen laat hij aan 't constitutioneel geweten van do Regeering over. Ook hier past hy 't woord too dat eene behandeling der wet op het lager onderwys waarop de Minister aandringtvoor dezen zich zal oplossen in »se soumettre ou se démetlre." Middelburg*25 Sept. Het district «Middel burg en omstreken" van de vereeniging «Eigen hulp" hield gisteren avond alhier eene algemeene vergadering, welke door circa 50 leden werd bjjgowoond. Uit de mededeeling van het bestuur bleek, dat het ledental thans tot 109 geklommen is, In dezo byeenkomst werden nog als bestuursleden benoemd de heeren Mr. E. Fokker en J. Vermeulen, zoodat het bestuur thans zeven leden telt. De concept-statuten, waarin de hoofdbepalingen der wet op de coöperatieve vereenigingen zijn opgenomen, zyn§ thans vastgesteld en zullen aan het oordeel van het hoofdbestuur der vereeniging onderworpen worden. Het vergevorderde uur belette om reeds nu in af wachting van de goedkeuring der statuten do vraag te behandelen aan welke onderneming het district het eerst zyne krachten wjjden zal. Eerlang zal daartoe een tweede algemeene vergadoring gehouden worden. Goes, 23 Sept. Wy mogen niet nalaten een woord van hulde te brengen aan het Zierikzeescbe muziekge zelschap, dat by ons festival Dingsdag 18 Sept. zich zoo uitmuntend kweet. Mag van allen een hoogst loffelijk getuigenis gegeven worden Zierikzee stond zeker in de eerste gelederen. Het gezelschap schjjnt onder eene goede leiding te staan en bezield te zijn met liefde en yver voor de kunst. Er was dan ook maar ééne stem over bet uitmuntende der voordrachtendie wy van de Zierikzeesche harmonie genoten. Aangenaam zal het ons zijnals wy, by gelegenheid, nader kennis mogen maken met do musici der Zierikzeesche zuster stad, die wij inmiddels dank zeggen en voortdurende ontwikkeling van kracht toewenschen. De heer Mr. M. P. Blaaubeenburgemeostor van Goesheeft by publicatie zyne gevoeligheid betuigd voor de vele blijken van genegenheid, hem by gele genheid zynei 25jarige ambtsvervulling ten deel gevallen en voor de uitmuntende houding der burgery gedurende de gegeven feesten, waardoor nergens wanorde of rust verstoring is opgemerkt. Tevens heeft de heer Blaaubeen, by advertentie zyn dank herhalende, zijn voornemen bekend gemaakt om, zoolang 's konings vertrouwen hem geschonken en de ondersteuning der burgery hem verzekerd blijven en zyne brachten bet hem toelaten, zyne betrekking te bljjven waarnemen. De geschenken den heer Blaaubeen bij deze gele genheid geschonken zijn deze week van Dingsilag tot Vrydag op de trouwkamer van het stadhnis te Goes voor het publiek ter bezigtiging gesteld. Goes 24 Sopt. De nieuwe gemeenteraad is ge ïnstalleerd en do verschillende commissiën zyn woder samengesteld, gedeoltelyk uit. nieuwe leden tengevolge van de vrjj belangrijke vernieuwing van den raad. Al spoe dig zullen de nieuwe ledon aan het werk kunnou by de behandeling der begrooting. Ditmaal zal dit laatste punt zeker minder bezwaar opleveren nu de gemeente zulk een belangrijke bate verkregen heeft door den verkoop der antieke kast. Er had waarschjjnlijk veel meer voor kunnen bedongen worden maar zoo vele honderden zyn toch niet te versmaden. Er zijn nog eenige schilderstukken in de raadzaaldie voor wei nige jaren, voor eene belangrijke som gerestaureerd werden en ook nog al wat zonden kunuen opbrengen en vermoedelyk worden deze bij do begrooting ook wel aangewezen als geschikt om de schatkist te stij ven. Dit gevoegd by het overige van. het stedeljjk museum, toont een kapitaal aanwaardoor de directo belasting belangryk zal kunnen verminderd worden. Het vooruitzicht ia dus schoon en de nieuwe raads leden treden zeker onder gunstiger financiëele toestan den op dan velen hunner voorgangers. De gemeente- naren zouden ook leeljjk op den neus byken als zy evenveel moesten blyven betalen, nu aan het gemeente eigendom eon deel ontnomen iawaarop men nog trotach zyn kon terwjjl de zwakke financiën neder- drukten. Onze stad heeft sedert lang een naam van gaarne in de nieuwe rigting medo te gaan en zij handhaaft dien naam, door langzamerhand al het oude op te ruimen. Als mon dat met de oude schuld ook eens kon doen Brouwershaven 24 Sopt. Door kerkvoog den en notabelen der Herv. gemeente alhier is ft.mhefc rjjk ter plaatsing in het Nederlandsch museum ten ge schenke gegeven een koperen lichtkroontje strekkende dit geschenk als bewys van waardeering van 't geen door 't ryk ten behoeve van de herstolling van hot Herv. gemeente gebouw alhier wordt gedaan. Dit kroontje behoorde tot 1869 aan de burgerlijke gemeente Brouwershaven en hing in de raadzaal op bet stadhuiB. Hot dagteekent waarschijnlijk van 1599 of 1600; althans toen is door het gemeentebestuur, volgens de notulen van den 18u Maart 1598 besloten, «om de raedtcamer op te rusten ende te cjjeren." Bjj het aanbrengen van de gasleiding in hot raad huis, werd het kroontje eigendom van dhr. H. J. Bran denburg die het daarna aan de kerk ten geschenke gaf. Zierikzee 25 Sept. Zaturdag 11. word onder voorzitterschap van den districts-schoolopzienerMr. Schneiders van Greijffenswerth, de gewone driomaande- ljjksche vergadering gehouden van ouderwijzere in het tweede schooldistrict. Na de opening der vergadering herdacht de voor zitter den dezer dagen op jeugdigen leeftjjd overleden hoofdonderwijzer te Sirjanelandde heer J. Bokstal en bragt hem welverdiende hulde. Na afloop der huishoudelijke zaken werden nog de volgende vraagpunten behandeld1° Welke waren do vermoedelijke oorzaken der oorlogen van Napoleon I daar hy zelf zeide die niet te wiilen Na eenige dis cussie kwam men in verband met een inleidend opstel van den heer J. du Claux van Eikerzeetot de conclusie dat men Napoleon I moet beschouwen naar den tjjd waarin by leefdedat in die tjjd groote worstelingen onvermijdelijk waren en dat alzoo zyne oorlogen niet allen als rampen zjjn te beschouwen. 2.° «Moeten in de lagere school de tiendeelige breuken vóór de gewone taan of omgekeerd?" Deze vraag werd ingeleid door en heer B. van Drielhoofdonderwijzer te Serooskerke. Hierover werd een belangryk debat gevoerdvooral door da heeren H. J. Bastmeijer1. Pattisl en J. L. van Oostwaarvan de slotsom wasdat noch de eene noch de andere de bepaalde voorkeur verdientdat de aard dor school hierbij moet in aanmerking genomen wordendoch dat door do verpligte kennis van on9 metriek stelsel de tiendeelige breuken al zeer spoedig als leervak in aanmerking komen. De heer J. Kastelijn hoofdonderwijzer te Koedoes in Ned. Indiëthans met verlof alhier en mede ter ver gadering aanwezigbeloofde tegen de volgende verga dering eenige mededeelingen omtrent den aard en de inrigting van het schoolwezen in Ned, Indië. Als een vervolg op het medegedeelde nopens de begrafenis van den zoo vroeg ontslapen hoofdonder wijzer te Sir Janslandden heer J. Bokstal, zjj nog gemeld, dat ook de gezamenlyke hoofdonderwijzers van Zierikzee het voornemen hebben gehad aan hun zoozeer geachten ambtgenoot do laatste eer le helpen bewjjzen, doch dat bet hun door een vergissing niet mogelijk geweest is, te bestemder ure ter plaatse aan wezig te zyn. Z. M. heeft goedgekeurd de benoeming van Mr. C. van Mensburgemeester van Stad aan 't Haring vliet, tot secretaris dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Dirksland Mr. P. C. A. M. van Weel, advoc. en cand.-not. aldaar. De heer Vermeer, rjjks-havenmeester te VliBsiu- gen, wordt naar Rotterdam overgeplaatst. De heer P. Wensch, hoofdonderwijzer aan de openb. school te Rilland, die den 22 dezer zjjn zilveren huwelijksfeest mogt vieren hoopt op 1 October e. k. mede zijn 25jarigen schooldienBt aldaar te gedenken. Op de staatsbegrooting voor 1878 worden in hot hoofdstuk binnenlandscbe zaken o. a. uitgetrokken de noodige sommen voor het bouwen eener vaste brug, met eene opening van 60 meter, te Vlissingen. In de gemeente Deuvne, gehucht Neerkant, heeft zich een welgesteld landbouwer door ophanging van het leven beroofd. De man was zwaarmoedig en morde in den laatsten tjjd vooral over het natte wêer, dat zoo nadeelig was voor zyn te veld staande boekweit en zyn gestoken turf in de peel. Jl. Zaturdag nam een reiziger aan het station van de Ned. Rhjjnspoormaatschappjj te Arnhem in de derde klasse plaat3 naar Rotterdam. In do nabyheid van Eede bragt hy zyn hoofd buiten het portierin welke houding hy zulk een geruimen tijd bleef, dat zyn medepassagiers vermoedden, dat hjj door een ongesteld heid overvallen was; toen men na oenige oogenblikken wachtens het ligchaam naar binnen wilde brengen bespeurde men een lyk te omvatten. Het verblijf buiten het raam strekte tot volvoering van een zelf moord door middel van een pennemeswaarmede hot hart doorboord was. Het lyk werd naar het sta tion Maarsbergen vervoerd. De man was fatsoenlyk gekleed, naar gissing een Engelschman van 30 A 34 jarigen leeftyd. Men vond nog een geldsom van ƒ60 DE OORLOG. De nederlaag van de Russen bij Bjela schynt grooter te zjjn dan zjj zelf opgevenook vrjj onpartydige be- rigtgevers laten zich in dien zin uithet verlies der Russen zou tusschen de 4000 en 12000 man bedragen, terwjjl het gevolg van den slag ia geweest, dat de Kroonprins opnieuw is teruggetrokkenzoodat zelfs het hoofdkwartier zou zjjn verlegd naar Sistova; men is 't niet eensof Bjela nog in handen der Russen gebleven is. Wanneer het op deze wijze voortgaat, zullen de Russen eindeljjk wel over den Donau terug moeten; voor het oogeu blik bestaat het gevaar, dat de linie der Russen öf doorgebroken, óf zoo smal wordt, dat 09inan en Mehemed-Ali elkander de hand kunnen reiken. Op het laotst dezer week moet de garde geheel op het oorlogstooneel zyn en kan men derhalve ver wachten, dat dan door de Russen een krachtige poging zal worden gedaan om het verloren terrein te herwin nen. Men is echter niet zonder vrees, dat do verster kingen weer niet voldoende zullen zynde ervaring toch heeft gpleerd, dat de Russische opperbevelhebbers, rekenendo mot de papieren-getalsterkte der regimenten, zich 9teeds schromelijk vergisten. Mogeri wij de officiëele Russische berigten gelooven, dan ia een nieuwe poging van Mehemed-Ali om by Czorkovna de Russen terug te dringen mislukt; do aanval werd afgeslagen. De Turken zetten echter hun offensieve bewegingen voort en zullen een gecombineerden aanval doen. Bjj Plewna is de toestand dezelfde; de Turken wen den voortdurend pogingen aan om de Grivica-schans te hernemen maar zonder succes. De grjjze generaal Totleben zal de stelling voor Plewna onderzoeken; bjj is op bevel van den Keizer in het hoofdkwartier ge komen het is vreemddat de raad van zulk een kundig man niet eer is ingewonnen maar Totleben schynt tot die vele RusBissche generaals te behooren die, als van Duitscben oorsprong, door den invloed der Panslavistische party zijn achteruitgezet. In Azië bljjft do oorlogskans voor de Russon even ongunstig ala in Eurojm vaD offensieve beweging is geen sprake en naar luid van de Turksche berigten loopt zelfs de stelling van generaal Torgukasoff gevaar, daar zy door Ismaël is omgetrokkeneen berigt dat natuurlijk bevestiging vereischt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1