ZIEK1KZEESCHE NIEUWSBODE. No 5869. 55steJaarg„ Dingsdag 5 Ju lij 1877 Verscbgnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATDRDAG. De prjjs per S maanden is 1,30, Iranco per post 1,60. ADVERTENTIÈN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlyk tot des Maandags, Woensdags en Vrjjdage voormiddags 10 ure bezorgd worden. Verslag van de Gemeente. 1876. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee verwittigen de ingezetenen dat het jaarlijksch Verslag van den toestand dezer gemeente over 1876 thans in dmk verkrijgbaar is gesteld tegen 50 cent per exemplaar, ter Secretarie dezer gemeente. Ziehikzes den 30 Junij 1877. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS, OPROEPING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzeeverzoeken allen die in aanmerking wenscben te komen voor de eerlang open te vallen betrekking van opzigter «lor openbare bewaar plaats v«n IPotroloïii*»zich daartoe ten spoedigste aan te melden bjj den Burgemeester dezer gemeente. Ziekikzee, den 30 Jttnjj 1877. De Burgemeester en Wethouders voornoemd J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De uitslag der verkiezingen. Waartoe lange beschouwingen over den uitslag der verkiezingen, nu deze geheel bekend zjjn en geen twy- fel bestaat, of al de benoemden zullen zich de op hen uitgebragte keuze laten welgevallen De cjjfers sproken luide genoeg. De vryzinnige party en zij alleen heeft bij deze verkiezingen schitterende triomfen behaald. Zoo wij den uitslag slechts in eDkele bijzonderheden nagaan dan blijkt in de eerste plaats, dat de twee en twintig liberalen, die zich aan de uitspraak der stem bus moesten onderwerpen, allen herkozen zjjn, uitge zonderd de heer de Lange, die bedankt had, om re denen van gezondheid en door een anderen liberaal, den heer Rutgers van Rozenburg (twee jaren geleden in het district Haarlemmermeer gevallen) werd vervan gen. De herkiezing van alle aftredende liberalen bjj eerste stemming is een feit, dat sedert 1848 zeker zeer zelden werd waargenomen. Bjjna altjjd was er tegen stand tegen enkele leden der liberale party, tengevolge waarvan zy iu herstemming moesten komen. Maar niet alleen, dat de aftredende liberalen dadelyk werden herkozen in de overige districten hebben zy niet minder dan zes zetels gewonnen. De conser vatieve heer Fabius, die de Kamer als eene geschikte plaats beschouwde om aan zijne losso gedachten den vrijen teugel te vieren, werd vervangen door den heer Holtzman, een verlicht handelaar, evenmin een rede- Daar als de heer Fabius, maar die zich wel wachten zal tegen de parlementaire spreekwijzen te zondigen. De heer van Rappard, die, naar men wil, bedankt heeft uit ergernis over de gedragingen van het Minis terie zyner geestverwanten, werd vervangen door den heer Dyckmeester een volbloed liberaal man. De heer Measchert van Vollenhoven, wiens hart in de beide laatste jaren aanhoudend balanceerde tusschen ortho doxie en behoud, die geen dienaar der anti-revolutio naire party wilde zyn en geen leider der conservatieve party kon worden, maakte plaats voor den heer Roëll, griffier der staten van Zuid-Holland, een wakker, werkzaam man, die niets liever wenscht dan de be staande wetgeving overeenkomstig haren geest en hare beginselen in toepassing te brengen. In de plaats van den heer Schimmelpenninck van der Ojjen, een anti revolutionair van zwak gehalte, wiens goede wil groo- ter was dan zijn talent, maar die zóó zeker scheen van eene herkiezing, dat bjj alleen aan Deventer de eer gunde hem af te vaardigen, werd de oud-minister van finantiën van Delden gekozen, over wiens finantiele werkzaamheid als minister niet veel te roemen viel, maar wiens vryzinnige denkwijze en wiens bekendheid met onze finantieele wetgeving en administratie onbe twistbaar is. De heer Koyper, leider zonder volgelin gen zag zich vervangeu door den heer Patyo. Éimlelyk kwam nu nog, by de herstemmingen, de groote overwinning te Delft, alwaar, in plaats van den conservatieven hoer Nierstrasz, die, wegens redenen van gezondheid, ditmaal niet verlangde in aanmerking te komen, de'Delftsche notaris Schagen van Leeuwen werd gekozen. Het feit al reeds, dat doze notaris, met eene drukke praktijk belast en die als lid van den gemeenteraad te Delft aan de publieke belangen reeds groote zorg en veel tyd moet besteden, zich voor een parlementaire loopbaan beschikbaar stelde, pleit voor zjjne vaderlandsliefde en voor zyne gehechtheid aan de vrjjainnige beginselenofschoon het ons niet regt duidelijk is hoe die heer terzelfdertijd lid van Christe lijk Nationaal Onderwijsen voorstander van neutraal staatsonderwijs kan zijn. Maar is die aanwinst van zes nieuwe leden werkelyk eene aanwinst van zes stemmen ten voordeele der liberalen Van conservatieve zijde is dit in twijfel getrokken. De conservatieve bladen hebben in plaats van de overwinning der vrijzinnige party opregt te erkennen, beweerd, dat de nieuw gekozenen geene liberalen van den echten Btempel zouden zyn. De heer Roëll zou, in het wezen der zaak, weinig verschillen van den heer Messchert van Vollenhoven en de heeren Rutgers en Fabius zouden als twee droppelen water op elkander gelyken. Op die wyze voortgaandezou men het ver kunnen brengen. Men zou dan met hetzelfde regt kunnen be weren dat de heeren InBinger en van HoutenSaaij- mans Vader en van EekBichon en Patjjnlaken van één kleur zyn. Zulk een oordeel bewyst alleen de ver legenheid waarin de overwonnene party zich bevindt. De waarheid is dat de vryzinnige gevoelens der nieuw gekozenen boven iedere verdenking verhoven zyn. Al de nieuw gekozenen zyn door de liberale kiesverenigin gen in de eerste plaats gesteld en nu mag er eenig verschil bestaan tusschen Utrechtsch en Groningsch liberalisme (wy geven dit gaarne toe)de hoofdzaak isdat men op denzelfden bodem van vrijheid staan. De anti-liberalen staan op anderen bodem. De Pro- testantsche liberalen plaatsen zich op den grondslag van een staat als inrigting Godszoodat de overheid niets anders zon zyn dan de vertegenwoordigster der godheidregerende »bij de gratie Gods", en iedere wetgeving aan de goddelijke wetgeving zou moeten worden getoetst. De Katholieke blorikalen gaan niet zóó ver maar verzetten zich met niet minder kracht tegen het denkbeeld eener volksregering. Ook zij onderwerpen iedere vryheid aan gezag en wel aan de onfeilbare autoriteit van het geestelijk opperhoofd te Rome. Geene wetgoving wordt door haar gehoorzaamd, die met de bevelen van dat gezag stiyd. Wat doet het dan af, of niet alle liberale kamerleden over alle onderwerpen van wetgeving gelykelyk denken en oordeelenzoo zy zich slechts allen vereenigen in gehechtheid aan de grondwet en in liefde voor de vryheid. De liberale party met z(>6 militair ingerigt, dat voor zelfstan dige meening geene ruimte mag overblijven. Maar niet alleen het beginsel der vryheid heeft eene groote zege behaald. Ook een ander beginseldat der zefelykheid, triomfeerde. Men' beseftdat wij het ge beurde te Delft bedoelen de nederlaag van den heer Gille Heringa. Te regt herinnerde het Vaderland aan do woorden van den hoogleeraar Buys»Het volk van Nedorlandhoo apothiek onder gewone omstandigheden, kan zich nog warm maken voor vraagstukken van zuiver zedelyken aard." Wat met dezen kandidaat is gebeyrdwas vroeger nooit gezien en nooit vertoond. Men had wel eens meer 'den tweestrijd van kandidaten in barensnood aanschouwd. Men was wel eens meer getuige geweest van kandidatendie te midden van den heeten verkiozing-strijd hiér een kushandje, déar een knikje toewierpendie vriendelijk waren èn ter regter- èn ter linkerzyde. Maar men verloochende nog niet elk beginsel. Men begreep dat men er alléén met zyn vriendelijk gelaat niet komen konde, maar ook 700 iets moest hebben dat op eene overtuiging gelijkt. Op ééne overtuiging De heer Gille Heringa had echter een magazyn van politieke overtuigingen Vroeger fn de politiek znivev liberaal en in den godsdienst zuiver Protestantschin de politiek lid van Volksonderwijs on in» den godsdienst lid van Protestantsche vereeni- ffingenals byv. Veritashad de heer Heringa in de aatate jarenbij do verschillende vacaturendie ent stonden nu eens den liberalen kandidaat gesteund dan weder voor zioh zeiven bij de liberalen gebedeld daarna wederom de stemmen der conservatieven gezocht enop het eigen oogenblikdat hij zich als lid van Volksonderwijs voordeed aan de katholieke geestelijk heid het hof gemaakt. De verkiezing van zulk een kandidaat zou een kaakslag zyn geweestaan de poli tieke moraliteit toegebragt. Gelukkig is die slag afgewend. Dit moet eene vera deming zyn voor den heer Heringa, die als het ware door eene idéé fixe bevangentot iederen pry's lid der Tweedo Kamer wilde zyn en immers vrijen tyd genoeg overhield'' om voor alle rigtingon conciliant te zyn. Maar het is voor de eer van ons land een zegen. Hulde aan het Wageningsch Weekbladwaar het sprak liever den roodsten radicaal dan zulk een Protestantsch werk tuig van RomeDat de heer Heringa nog ruim 1000 Btemmen verkreegverwondert het Vaderlandmaar zal niemand verwonderen die weetdat de Katholieke clericalo party in het Westland van Zuid-Holland mogtig iseen grooten invloed op de volgzame boeren uitoefent en die party minder kieach pleegt te zyn in het bezigen der middelen welke tot bereiking van een doel kunnen leiden. Acht-en veertigsommigen zeggen: negen-en-veertig man is thans de liberale party sterk. Zóó krachtig was de liberale meerderheid niet sedert lang. Leide die kracht haar niet tot overmoed maar wende zy die aan om, hetzy als Regering, hetzjj als oppositie, die hervormingen tot stand te brengenwaarnaar onze natie reeds sedert eene reeks van jaren met reikhalzend verlangen uitziet N ieuwstijdingen. Sist lt«. Jl. Zondag werd te Rome eed vreemd verscbyDsel waargenomen. Een overvloedige stortbui van zand daalde op de stad neer. Overgedragen van dewoestyn van Afnkabad dit zand de bovenlucht gevuld met een wolk van zoo groote uitgestrektheiddat de zon tegen 4 uur 's namiddags veel geleek op een bleek groenachtig getinte maan. Op sommige punten van de stad viel het zand met water gemengd als droppelen slijk neder. De kleur wa9 roodachtig als van baksteen. Hetzelfde atmosferische verschijnsel werd te Napels waargenomen. De wettelyke erfgenamen van wylen kardinaal Antonnelli worden door eene jonge gravin M die voorgeeft een natuurljjke dochter van den kardinaal te zyn om baar aamleel in de nalatenschap aange sproken. Hoewel zelfs de tusschenkomst van den Paus is ingeroepenheeft mon de zaak niet in dor minne kunnen schikken; de partyen willen thans tot een proces overgaandat waarschijnlijk nog meer belangrijke" zaken omtrent den omgang van den kardinaal met het schoone geslacht aan het licht zal brengen. JFvsmftirijtl. Omtrent de verwoestingen in de Franscho wynbergen door de phylloxera is een rapport aaD do Kamer van Afgevaardigden ingezonden. Daaruit blykt,dat dit insect, vóór 1864 nog onbekend, reeds in 1868 met ongekende hevigheid de wortels der wingerden in het departement Vaucluse had aangetast en alle wijnstokken op 15000 hectaren grond had vernield. In 1869 strekte de ziekte zich uit van Lavanuage tot Toulon en Loviol en ver breidde zich zoodanig dat thans 28 departementen zijn aangetast. In noordelijke rigting heeft het Beaujolais cn Maf.on bereikt en bedreigt Bourgogne; ook vertoont zich het insect in de omstreken van Orleans, rigt groote verwoestingen aan in Charente en in de omstreken van Bordeaux eo heeft ten slotte ook de fijne gewassen van St. Emillion en Medoc aangetast. In het geheel zijn van de 1.516,000 in Frankrijk met wijnstokken bezette hectaren 288,000 geheel vernield, terwjjl 865,000 ernstig zyn aangetast. Als middelen worden aange geven het onder water zotten gedurende eenige jaren van de aangetaste wijngaarden en het enten van Ameri- kaan8cho loten die minder aan de phylloxera onder- jPuÜsetvlaitfo. Eenige dagen geleden verscheen voor de regtbank te Berljjn een echtpaar, waarvan de vrouw den man wegens verregaande mishandeling aanklaagde. De hard handige echtvriend werd daarop veroordeeld tot ge vangenisstraf en regt tevreden verliet de vrouw de geregtszaaltoen het haar plotseling invieldat hy gedurende zyn straf tyd niet kon werken, en dus geen geld voor het huishouden verdienen. Onmiddellijk stelde zy daarop alles in het werk om de keizerljjke vrijstel ling voor haar man te verwervenzy verkreeg die onder beding, dat hy dadelyk in do gevangenis zou gaan als hij baar weder mishandelde. Hot door den Colorado-kever aangetaste aardappel veld by Miilheim is verbrand ter vernietiging van het schadelijke insect. Do Köln. Zeit. deelt een en ander daaromtrent mede Des namiddags van 27 dezer hadden zich vele auto riteiten, belangstellenden, verslaggevers van dagbladen enz.te Mülheim bij den bedoelden akker vereenigd ten einde getuigeu to zyn van de vernietiging van het loof der aangetaste vruchten. Beneden den wind werd een aarden dam opgeworpen door militairenten einde het daar to veld staande graan tegon de vlammen te beschermenaan de andere zijden had men breede greppels gegravenom het bedoelde aardappelveld van de overige akkers met die vruchten bezet, af te scheiden. Nu bestrooide men dezen ganschen afgeperkten akker dik met zaagsel en run hierop goot men een groote hoeveelheid petroleum en stak dit in brandtelkenmale behandelde men echter op die manier een klein gedeelte van den aangetasten akker. Alles werd op die wjjze verbrand. Yan wegvliegende kevers is daarby niets w targenomen trouwens dit bevreemdt des te minder dewijl er volgens het onderzoek, hetwelk vooraf had plaats gehadgeen volwassen insecten op den akker moer aanwezig waren. Dewyl telkenmalo slechts een klein gedeelte van het aardappelveld werd verbrand, duurde de executie der aanwezige larven tot in den avond. Om zeker te gaan heeft men een grooter stuk veld onderhanden genomen dar volstrekt noodig scheen. Men hoopt, dat het bij doze eerste proef zal blijven. USU&etlKwfc, Jïeelc(bij Maastricht)30 Junij. In den nacht van den 25 op 26 dezer, is het door do ijverige Daspo- ringen der heeren M. J. Diederen en D. v. d. Yyver, Mavechaussée's alhier», gelukt don beruchten dief J. Roeland, woonachtig te Zweikhuizen, gemeente Schin- j nes, op hooter daad te betrappen met het ontvreemden van de te veld liggende koolzaad. Genoemden dader j hoeft zich meermalen aan dergelijke feiten schuldig gemaakt, waardoor hy reeds driemaal gevangenisstraf hoeft ondergaan. Vooreerst werd hy veroordeeld tot 2 jarendaarna tof. 5 jaren _gn vervolgens tot 2 jaren opsluiting. Voor voormelden diefstal is genoemden J. Roeland den 27 dezer door de arrond.-regtbank te Maastricht tot 3 maanden eenzame opsluiting veroordeeld. Amsterdam30 Juny. Heden werd alhier de Internationale Hondententoonstelling geopend. Het was op de groote Veemarkt een eigenaardig gezigt al die verschillende soorten van hondenvan den grooten Newfoundlander af tot het schoothondje. Er waren 53 soorten tentoongesteld. Alle honden uit de buurt stemden in met het honderdstemmig concert dat hunne natuurgenooten op de markt aanhieven. Een kindermeisje te Amsterdam ging dezerjdagen met do aan haar zorgen toevertrouwde kleine wande len en bleeftot groote ongerustheid der ouders bjjzonder lang weg. Eindelijk kwam zij thuis. Ze was met vier mariniers en het kindje er by uit rijden geweest. Utr-eolit, 2 July. Van 16 tot en met 28 Juny is aan 'sRjjks veeartsenijschool alhier afgenomen het natuurkundig examenvan de 7 aspiranten hebben de volgende heeren het diploma ontvangenM. G. de liruijnvan UtrechtD. AkkermanSleen (Drenthe) R. Boer, Noordbroek (Groningen), A. M. Vermast, Scherpenisso (Zeeland)J. J. VerdeniusGrjjpskerk (Groningen.) 'e Gravonhage, 30 Juny. Z. M. de Koning is gisteren avond ten 8*/4 ure per extra-trein naar Zwitserland vertrokken. Daar het vertrek een kwartier uurs vroeger plaats had dan aauvaokeljjk bepaald was, kwam Prins Alexander te laat aan bet station om Z. M. vaarwel te Heden werd alhier gehouden de algemeone ver gadering der vereeniging »Eigen Hulponder voor zitterschap van den hoer Hubrecht. Uit de mededeelingon bleek, dat thans 7551 personen in 607 gemeenten zich by do vereeniging hebben aangesloten. 1 Juny. Naauwelyks had onze Btoom- brandspuit eeD bewys gegeven vaD krachtige werking bij de brand van de wollen-deken fabriek van de heeren Jan Zuurdeeg Zn., of twee dagen daarna kwam er brand in de kavalorie-kazerne, die een zeer ernstig aanzien bad, doch hoofdzakelijk door de jongens van de kweekschool voor zeevaart word gebluscht en nu gisteren was er weer brand in het papier-magazyn van de heer Lancelfirma Matveld en Co. Iri drie a vier jaren is hier geen brand geweest en nu waarlyk drie maal in een week waarvan eon met zeer ongunstigen afloop. De brand bij den heer Lancel is aangekomen op den snipperzolderwaar nooit geon vuur komt evenmin op het magazyn zelve, dus hoe de brand is ontstaan is onbokend. Men vermoed dat eenige brandend stof van de deken-fabriek is gevallen en daar misschien is bly ven smeulen wat niet onmogelyk isdaar er brandende stukken wol op nog grooteren afstand zyn gevonden. Deze brand werd des middags ten half vijf ondekt door een verwersknecht, die dadelyk het noodige alarm maaktewaardoor do buurt ter hulp snelde en reeds yverig aan het blusscben was, toon ereenstads- spuit en een fabviekspuit kwamen aangehold, die dadelijk water gaven en de brand overwonnen; het onheil heeft zich dan ook alleen tot den zolder en de vliering be paald. De echuttery en het garnizoen was onmiddeljjk op de been en ofschoon de brand op Hoogo Woerd plaats vond, een straat die nu niet zoo heel breed is, liep alles door flinke aangebragte maatregelen geregeld af. De tooneelvereeniging Jacob Cats alhier heeft in hare jongste vergadering besloten den 300jarigen geboor tedag van den nog Bteeds gevierden dichter wiens naam zy draagt luisterrijk te vieren. Het voornemen bestaat om op Zaturdag 10 Nov. van dit jaar eene buitenge wone voorstelling te gevenbestaande in een gelegen heidsstuk met couplettenoptogten en apotheose opgeluisterd door Bengaalscb. vuur. Het standbeeld van Jacob Catszoo als het te Brouwershaven staat zal in eene afdeeÜDg in de apotheose worden opge nomen en versierd. Het feest zal met een bal besloten worden. Cüoncia, 29 Juny. Een landbouwer onder Wad- dinxveen, wiens vjjf-en-dertigjarige vrouw in hot laatst van April is overledenwerd sedert eenigen tjjd ver dacht van haar om het leven te hebben gebragt door vergiftiging. Woensdag beeft de regter van instructie, mr. Bouvin, zich uit Rotterdam naar Waddinxveen begeven en aldaar tot laat in den nacht een onderzoek ingestéldhetwelk evenwel nog tot geon resultaat heeft geleid. Gisteren ochtend werd dan ook do instruc tie hervat; zij is op dit oogenblik nog in gang. De verdachte is nog niet in verzekeide bewaring genomen, doch de last tot opgraving van bet lyk is reeds verstrekt. Men zegt dat de misdaad werd gepleegdomdat de man, die welgesteld ia, een ander huwelyk wilde aangaan, en wel mot zyne dienstbodedie in gezegende om standigheden moet verkeeren. Uit het huwelyk waren geene kinderen geboren. De man moet reeds bekend hebben arsenicum te hebben gekocht, doch ontkent dat dit in zyne woning is geweest. 30 Juny. De verdachte is aangehouden om naar Rotterdam te worden getransporteerd, evenals sommige deelen van het lyk der overleden vrouw. Brocla, 30 July. Een droevig ongeluk heeft Woensdagavondomstreeks 7 uren alhier plaats ge had. Het eenige dochtertje van mevrouw de wed. V. oud 8 jaren speelde op bet geslecht terrein aan de voormalige Ginnekeopoortnabij eene met water ge vulde greppel. Haar schortje bemorst hebbende wilde zy dit in het water uitspoelenmaar zy gljjdt uit en valt voorover in het modderige water. Óp het hulpge roep van hen die bij het kind waren, kwam een ar beider toeschieten en bragt het kind op hot drooge maarhelaashy had slechts een lijkje opgehaald. Wel was spoedig do heer Dr, Gori ter plaatse aan wezig en beproefde hy alle middelen om do levens geesten op te wekken maar alle zorg en moeite waren te vergeefs, 't Kindje bleek gestikt te zyn. Do droefheid der moeder laat zich beseften. Miclrtell)«ra:, 29 Juny. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag met 10 tegen 5 stemmen besloten tot verhooging der jaarwedden van den burgemeester en dén secretaristhans 1600 bedragende tot 2000 Wolfaurts«ly 1ï, 30 Juny. Tot teleurstelling en beschaming van onkelen, die zich bezwaard gevoeld met of zich vooringenomen getoond hadden tegen deu beraamden wedatryd van wege do Vereeniging Landbouxc en Veeteelt, om dien door eenig volksvermaak op te luiste ren is gebleken dat die feestelijkheid eergisteren alleszins ordelyk en hoogst genoegolyk i3 afgeloopen. Na eene met belangstelling gedane proef neming, ter zake van do ingeleverde ploegen en eggen, gedurende den voormiddagword voor den besten ge wonen ploeg de lste prijs van ƒ10 aan G. Slabbekoorn en de 2de prijs van f 5 aan C. Zuijdweg Jz. toegekend. Uithoofde do pryzen voor een' wale-, ondergronds- en Bohaffolploeg niet konden worden toegewezenwjjl er van de beide eersten niet ingezonden waren en de laatstgenoemden minder voldeden, zoo werd nog eene promie van 5 verleend aan P. Plntteeuw voor eonen doelmatig bewerkten twee voors-ploeg, hoezeer daarvoor niet bepaaldelijk; een pry's was uitgeloofd. Van de eggen zyn 2 jjzeron bekroond, van A. van Weel Dz. en A. op V Hof, elk met ƒ10 en een houten van J. van de Kreekc Kz. met ƒ5. Zoodra zulks afgeloopen was, openbaarde zich al spoedig eene opgewekte stem ming voor de volksvermakelykhedenwelke op een ander terrein zouden plaat9 hebben. Zestien ringryders en 28 jeugdige ringloopers, allea eigenaardig versierd, schaarden zich tegen 2 ure in den namiddag vóór de dorpsherberg, en trokken nu geregeld op, aangevoerd door J. van de Voorde en L. de Pagter te paarden vergezeld door de onderscheidene Commissarissen, naar het feestterreinwaar reeds eene belangryke menigte, ook van elderswas heen getogen. Aangenaam was het aldaar te zienhoe de flinke ruitersen vooral do opgewondene jeugdzich beyverden om naar den ring te stekentot het behalen van de opgehangen pryzen nl, 5 by de rjjders en 18 by de loopers. Op het bepaalde uur van scheiden, trokken ze nu ook weder geregeld van het terrein af, doch alvorens uiteen te gaanbragten ze nog een bezoek op de buitenplaats van den W.Ed. heer Burgemeester, die, na hem dank betuigd te hebben voor zyne betoonde belangstelling, aan allen een glas wijn deed uitreiken. Nadat aan den stoet van wege de Directie der Vereeniging almede oog een afscheidsdronk was aangeboden keerden allen hoogst voldaanhuiswaartszoodat de Vereeniging zich verheugen magdat hare poging tot hot uitlokken van ambitie voor deugdelyke landbonw-werktuigen alsmede voor het verschaffen van een onschuldig volks vermaak verre boven verwachting geslaagd ia. Ten zelfden dage had hier de aanbesteding plaats van bet vorhoogeD van den Zeedyk van den Egbert- Petrus-polderhetgeen is aangenomen door Jan Leijs, van 's Heer-Arend8kerkevoor 1950 gulden. WoIfaartisKl^jlic2 July. Uit eene mededeeling in de Middelb. Cour. van jl. Vrydag, vernemen wy, dat Gedeputeerde Staten aan do vergadering der Pro vinciale Staten het voorstel zullen doen, om, ter zake van het ingediende adres der Zeeuwsche Spoorboot- maatschappy, deze maatscliappy te ontheffen van de verpligting tot het aanleggen van onzen steiger. Als motief daartoe wordt aangevoerd, dat in 1876 nog geen 50 reizigers met de spoorboot van dezen steiger gebruik gemaakt hebbendoch daarby wordt zorgvul dig do oorzaak voor dit geringe getal verzwegen. Zulks is toch volstrekt niet too te schryven aan ver minderde belangstelling by de bewoners van Westelijk Zuid-Beveland in eene reisgelegenheid, welke om bare byzondere doelmatigheid sinds een reeks van jaren op hoogen prys werd gesteldmaar die oorzaak is uit sluitend to zoeken bjj de etoombootmaatscbappyen zelve, toen deze, na den aanlog van eenen steiger aan het Katsche veer, begonnen zyn met, uitsluitend voor onze aanlegplaats, een verhoogd tarief in werking te stellen, geene retourkaarten alhier af te geven, om van geene byzondere pressie op de reizigers en andere onbetamelijke middelen te gewagen, ten einde, door alle mógelyke bezwaren, de reizigers langs hier te weeren, ca als te noodzaken tot het gebruik maken van den steiger aan het Katsche veer, welke geenszins in hun belang dient. Het zou alzoo voorzeker hoogst betreurenswaardig zyD, dat, terwyl allerwegen in ons gewest de commu nicatie-middelen ten koste van de Provinciale fondsen worden uitgebreid, nu juist alléén een gedeelte van Zuid-Beveland zou moeten gedrukt worden, met zich eeno reisgelegephoid te zien ontnemen, welke steeds ge- wensebte diensten bewezen heeft, niettegenstaande men zich hier den telkens verzwaarden Jast van verhooging der Provinciale opcenten moet getroosten, ten einde onze gewestgenooten op verscheidene punten te gerie ven met een voorregt hetwelk ons schynt misgund te worden. Renesse30 Juny. Gisteren hield de onder- wyzers-vereeniging in 't 2e en 3e schooldistrict der provincie Zeeland hare 34e algemeene vergadering. Een 50tal, zoo onderwyzers als voorstanderskwamen in de school bijeenwaar de werkzaamheden zouden plaats hebben. De WelEd. heer Mr. Schneiders van Greyffenswerth opende met eene hartelyko toespraak do vergadering en heette de. zoo talrjjk byeengekomenen welkom. De secretaris deed voorlezing der notulen, die goed gekeurd werden. Daarop werd de wedstryd in hot spreken yoor de vuist geregeld. De spreker mocht kiezen uit de drie volgende onderwerpena. Olden- barneveld. b. De telegraaf van Morse; en c. De bodem van Nederland. De heer Baltist van Dreiecbor behaalde den prys met punt b en de heer Niedorp van Ouwerkerk bekwam de premie met punt c. Nu kwamen do rekening en de verslagen der ryks- oefen8cbolon, dör onderwijzers-gezelschappen, der hulp- spaarbank en der boekeryen ter tafel. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd gekozen Zierikzee. De heer de Bil yan Zierikzee ontving den uitge loofden prys voor het kaartteekencn. Naar waarheid, een pracht-exemplaar van het werelddeel Afrika hing hier tentoongesteld. Vervolgens leidde de heer Hogerland van Zierikzee de vraag in»Is het wenschelykdat het onderwijs in de gymnastiek op do openbare school verpligtend wordt gostold?" en do heer Oosterman besprak de ge stelde vraag: »Is bet wenschelijk, dat de openbare onderwyzor ryks-ambtenaar worde Beide vragen gaven veel stof tot besproking. Beiden heeren word dank gezegd voor do door ben opgenomen taak. De heer Bastmeijer gaf zyn' tijd nog ten beste om de werking der telegraphie en met den aankleve van dien zoo aanschouwelijk mogelyk te maken. Hartelyk zij hem dank gezegd en we houden ons bjj een vol gende gelegenheid gerecommandeerd. Het zingen der zangstukken voor deze vergadering had nu plaats in de kerk onder de leiding van den heer Karremangroot was de ingenomenheid met de uitvoering, en na eenigen tijd op hot bui ton van den heer burgemeester rondgewandeld to hebben en zeer gastvrij onthaald te zjjn, waarvoor ZEd. den welmee- nenden dank zjj gebragt, schaarde men zich aan een wel voorzienen disch. Den hoor Kappers komt daarvoor alle eer toe. Onder ernst en luim en na nog een uitstapje naar het strand gemaakt te hebbenkwam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1