ZlERlKZEESCHfi NIEUWSBODE. No. 5868. 55steJaargt Zaturdwj 50 Junij 1877. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATDRDAG. De prjja per 3 maanden is 1,80, iranco por post 1,60. ADYERTENTIÈN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 nre bezorgd worden. Door het POSTKANTOOR te ZIERIKZEE zyn gedurende de eerste helft der maand Junij 1877, de navolgende brieven verzonden, geadresseerd aan per sonen wier namen op het adres vermeld, ter plaatse van bestemming onbekend zyn als F. PEERSMAN, Amsterdam. J. den BOER, Rotterdam. Van de HulpkantorenHaamstede Wed. D. van HERWERDEN de GRAAF, Amsterdam. zonnemaibe: L. van NOORDENDE. Hoogere Burgerschool. De COMMISSIE van TOEZIGT op het MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekenddat de Ov. rtruiigs-cxanu ns der Leerlingen aan de HOOGERE BURGERSCHOOL, in het openbaar zullen plaats hebben op Woensdag en Vrijdag den 31 en 13 «July telkens aanvangende des morgens t© O uur. De Commissie voornoemd SCHNEIDERS v. GREIJFFENSWERTH. Secretaris. Hoogere Burgerschool. De COMMISSIE van TOEZIGT op het MIDDEL BAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekenddat het Kxumen voor hen die wenschen toegelaten te worden op de Hoogere Burgerschool, zal plaats bobben op Zaturdag don 14 .July des mor gens te 9 ureen dat zy die dit Examen wenschen afteleggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aan melden by den Heer Directeur der Hoogere Burger school Op Zutnrdag den T «July e. 1<. des avonds tusschen 6 en 8 ure. De Commissie voornoemd, SNEIDERS van GR. Secretaris. A A N B E ITTË I) IN G. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zullen op Woensdag den 11 .July li., des namiddags te half twee uur, ten Raadhuize A. A. N BESTEDEN: IJet MAKEN van een© afdamming in tl© Oude Haven, ten "Westen van «1© eerste houten binnenbrug. Bestekken zyn, tegen betaling van 15 cent, verkrijg baar ter Gemeente-Secretarie eu by den Gemeente bouwmeester, by wien ook inmiddels de noodige inlich tingen te bekomen zyn. Zierikzee, den 27 Jnnjj 1877. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen, wet lila, De stad St. John in Nieuw-Brunswyk is dpor een vreesselyken brand geteisterd. Byna de geheele han delswijk is door dien brand verwoest; alle openbare gebouwen en meer dan de helft der particulieren wo ningen liggen in de asch terwyl niet minder dan 15000 personen, de helft der bevolking, zonder onder komen en van alles ontbloot zyn. De brand begon Woensdagnamiddag ten 2 uur in een gebouw in de voorstad Portland. Er woei een sterke Noordwesten wind zoodat binnen weinige minuten de vlammon ook de belendende perceelen en loodsen hadden aan getast. Nog vóór 3 uur had het vuur reeds de handelswyk van St. John bereikt. Weinige uren later vertoonden tal van straten niets meer dan puinhoopen. Onder de vernielde gebouwen behooren het tolhuis het postkantoorhet conservatoriumhet dramatisch lyceumhet «Victoria-" en het »Royal"-hotelvjjf bankentwee scholen en verscheidene kerkenvoorts alle dagblad-bureaux, het telegraafbureau, en het wa terkantoor. Slechts ééo bank werd gered, de British Nord American. Verder zyn alle grossiersmagazijnen en byna alle winkels van kleinhandelaars verbrand. Ook vele groote schepen en talrijke kleinezoomede vlottenbeladen met het huisraad der vlugtende in woners zyn een prooi der vlammen geworden. Van zeven personen weet men met zekerheid, dat zy het leven verloren, maar nog verscheidene anderen worden vermist. Het geleden verlies schat men op 15,000,000 dollars waarvan slechts 6,000,000 gedekt is óoor as surantie. De brand duurde den ganschen nacht. Na middernacht ging de wind liggendoch de voorraad water was reeds spoedig uitgeput. Don volgenden morgen werd het vernielend element in zyn vaart gestuit door gebrek aan verder voedsel. Wyl byna alle levensmiddelen zijn vernietigdvreeBt men zeer voor een hongersnood. R.usditttb. De Nederduitsche hervormde gemeente *te St. Petersburg heeft, onder leiding van doctor Telleng eeDO ambulance van 20 bedden georganiseerddie den 1ste dezer naar het oorlogstooneel in den Cau casus is vertrokkennadat dr. Telleng den vorigen dag door de keizerin van Rusland was ontvangen. Statte. Te Napels is door het Hof van Assises eindelyk een beslissing genomen in de zaak van het ongeluk kige meisje, dat door haar minnaar den kantoorbediende Salvator Daniel, eerst vergiftigd en vervolgens in stuk ken gesneden en in een koffer naar Rome gezonden werd. Gedurende het proces dat zeer lang duurde kwamen afschuwelyke bijzonderheden aan het licht. Salvator Daniel is tot de doodstraf veroordeeld. De Sport deelt mede dat de Koning van Italië in de Aoste-vallei door struikroovers is aangehouden en uitgeplunderd. Uit eerbied voor Zyne Majesteit verrigtten de roovers hun handwerk ditmaals bloots hoofds, en toen er niets kostbaars meer te rooven viel, bogen zy eerbiedig voor den Koning en zeiden, heengaande, in alle opregtheidGod zy met Uwe Ma jesteit. JSfotts«rlttwb. Te Bozen in Tyrol is don 18den dezer maand een proceB aangevangen, hetwelk veel van zich doet spreken. De beschuldigde is een Engelsch man Henri de Tour- ville. Deze is aangeklaagd zijne vrouw door het neer werpen van eene rots in Tyrol te hebben gedood. De beschuldigde is 40 jaar, en geboren uit een armoedig gezin. Reeds vroegtydig ving by met een avontuur lijk leven aan. Te Londen ontmoette hy in een hótel eene dame met hare dochter, met welke laatste hy weldra in hot huwelijk trad en die hem oen bruidschat van 70,000 pd. st, medebracht Eenigen tijd daarna vond men zijne schoonmoeder badende in haar bloed op haar kamerterwyl haar voorhoofd verrieddat een pistoolschot een einde aan haar leven had gemaakt. Schoon toen reeds ernstige verdenking tegen deTour- villo is gerezen, heeft men echter de noodige bewyzen niet kunnen vinden en is hy in het bezit gekomen van eene aanzienlijke fortuin. Nadat ook zyne vrouw overTeden was, huwde hy degene, die hij thans wordt gezegd vermoord te hebben, en welke hem een vermo gen van 60,000 pd. st. hoeft aangehragt. Naar men vermoedt, verlangde de beschuldigde vrijer ovor deze schatten te beschikken dan hem tijdens het leven zjjner vrouw mogelyk was en zou hy daardoor tot genoemde misdaad zijn gekomen. Reeds ten vorige jare is hy wegens deze zaak door de politie gearre steerd, doch moest toen wegens gebrek aan bewys worden losgelaten. Nadat men thans deugdelijker gronden had gevonden, is hy op verzoek door de En- gekche Regeering uitgeleverd geworden. JFratiferijft. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft dezer dagen een bewijs gegeven van haar vaderlandsliefde;" met algemeene stemmen heeft zy het buitengewoon credietten bedrage van 209 millioen francs toege staan hetwelk door den Minister van Oorlog werd aangevraagd. De toegekende gelden moeten strekken om geschut te doen gieten en nieuwe vestingwerken te doen aanleggen In het Duitsch vertaald wil dit zeggen zoo meldt de Berlynsche berigtgover der Weser-Zeitungzoodra er gelegenheid bestaat om wraak te nomen op Duitschland, zal de innigste over eenstemming heerscben tusschen de heeren de Broglie, Thiers en Gambetta. Dan zullen zij allen zyn één hart en ééne ziel. Verleden Woensdag heeft do regtbank te Pau de zaak behandeld van een meisjeAdèle geheeten die als bewaakster in het krankzinnigen gesticht Saint- Luc eene vrouw uit de zoogenoemde storend: klasse in een bad heeft laten koken. Het ongelukkige slagt offer klaagde over de koude; Adèle opende de kraan, die heet water aanvoert on ging even weg om twee patiënten, die met elkander aan het vechten waren, te scheiden. Toen zy terugkeerde, was er in do badkuip niets dan een massa gekookt vleosch. Gedurende het regtsgeding is gebleken, dat in het gesticht Saint-Luc slechts 10 vrouwen 250 verpleegd n bewaken. Een groot deel van het verschrikkelijk oDgelukmoet dus aan de onvoldoendheid van het personeel toegeschreven wor- deD. Aldus heeft ook de regebank gemeenddoor Adèle slechts tot 8 dagen gevangenisstraf te veroordeelen, Een inwoner vim Atrecht (Arras) heeft door een toeval, bij een wandeling langs den Buitenkant der stad, in de onmiddelyke nabyheid van een boom, een flesch gevonden, die in den grond was bedolven. Daarin bevonden zich papieren, n. 1. een inventaris der kost baarheden en opgaaf cler bankbiljetten ter waarde van 8 millioen fr., op last van do toenmalige keizerin Eugénie den 4den September 1870 uit de Tuilerieën naar Spanje gezonden het bedrag in bankpapier waa 5 millioen fr. Het stuk in onderteekend door den opper-kamerheer BasBano en draagt alle kenteekenen van echtheid. SPwUstklanb. In het Oberammenthal heeft dezer dagen een vreos- seljjke orkaan gewoed, gepaard met langdurige regens, wier hevigheid voorbceldeloos wordt genoemd. Ge duchte overstroomingen zyn het gevolg daarvan geweest, waardoor de bevolking niet slechts zware nadeelen heeft geleden door het verwoesten van velden en ak kers het dooden van runderen en ander vee maar men heeft ook het verlies van menschenlevens te be treuren. Volgens de eerste berigten te dezen aanzien zyn reeds zes ljjkcn gevonden. Nu de Coloradokever zich nog maar op een paar akkers vertoonde wordt in de Köln. Zeiting de raad gegeven, bedoelde akkers met run of zaagsel te bedek ken en daarop een paar vaten petroleum te gieten. Wanneer dan alles in brand gestoken wordtis ook de grond zoo warm, dat geon levend wezen het er in kan uithouden. Sehctlattk. Kampen27 Juny. Men hoort en leest wol eens van wonderlijke weddingschappen omtrent hot gewigt van eene koe enz. Een eenig geval in zyn soort had heden alhier plaats. Eenige slagers gingen met een boer, die een levend varken ter markt bragt, de weddingschap aan, dat, zoo het beest het gewigt had van 140 kilo, zij bet dubbel betalen en anders het varken voor niets zouden hebben. Do boer, die naar zyne meening zeker was van zijn zaak, nam dit aanbod aan, maar op de groote schaal gewogen, bleek het juiste gewigt 1397a ^'1° te zyn. De slagers namen het hun toekomonde varken mede en bragten hef huiswaarts. De boer kou zich er ech ter niet zoo bij neerleggen en begaf zich naar het politiebureau, maar aangezien het eene particuliere onderneming waBkon de politie zich er niet mede bemoeien. Amsterdam28 Juny. Gisteren werd door de regtbank alhier behandeld de zaak van P. H. Btuijn, vroeger secretaris der Kanaalmaatschappij. Na voor lezing der dagvaardingverklaarde de beklaagde, dat hy 42 jaar oud en te Rotterdam geboren was. Uit de verklaringen van 20 getuigen, waaronder het bestuur van genoemde Maatschappij, bleek dat de beklaagde over het algemeen te groot vertrouwen genoot, zóó zelfs dat hij meermalen van den president de sleutel der brandkast, waarin de aandeelen geborgen waren, verzocht on verkreeg en deze menigmaal ook des nachts onder zyne berusting had. De president con stateerde dat er 164,000 ontbrak en bovendien 20,000 aan door commissarissen gedeponeerde aan deelen. De beklaagde bekende uit do brandkast op verschil lende tydstippen aandeelen te hebben weggenomen en die ten eigen bate verkocht, doch kon niet zeggen hoeveel hij weggenomen heeft. Aanleiding was een tekort in zijn eigen zaken. Ten half 5 ure werd de zitting gescborscht tot 7 urentoen de subst.-officier van -justitie Mr. Teding van Berkhout aan het woord was. ZEd. meende dat in den beklaagde een te groot vertrouwen was gestold, daar bij eenige meerdere controle van wege de directie de beklaagde thans hier niet zou hebben gezeten. De bewezen feiten moesten echter gekwalificeerd worden als diefstal in dienstbaarheid en misbruik van ver trouwen waarom hy requireerdo tot eene correctioneelo gevangenisstraf van 4 jaar cd ƒ500 boete. De verdediger Mr. S. Katz zegt dat hy niet veel woorden zal behoeven te gebruikendaar bet misdrjjf reeds verjaard is. hetgeen door het Openb. Ministerie geheel over het hoofd gezien is. Immers van 1869 af moet de beklaagde gestolen hebben. Wanneer dit gedaan isia ten eenemale onbekend en nu moet het Openb. Ministerie bewjjzeD dat er gestolen is na 1872. Ook by wijst op de non-chalance der directie en geeft ten slotte zijne verwondering te kennendat tegen dezen beklaagde geen celstraf geëischt is. Nadat ook de beklaagde zelf nog verzocht had by veroordeeling cellulaire gevangenis te mogen ondergaan, werd de uitspraak bepaald op Woensdag a. s. 'wGravenhage, 27 Juny. Z. M. de Koning vertrekt a. s. Vrijdag des avonds te 9 uur met een extra-trein direct naar Zurichwaar Z. M. geruimen tyd zal vertoeven. Z. M. zal zyn intrek nemen in het Hotel Bouwers aldaar. Naar men verneemt, zal aan elk der onder-officie ren die by het begraven van wijlen H.M. de Koningin dienst hebben gedaan eene geldelijke belooning van 25 worden uitgereikt. Rotterdam 26 Juny. De werkzaamheden aan de Willemsbrug over de Maas zyn thans in vollen gang. De scheepvaart ia nog slechts toegestaan door dè middelste pijlers. Een der overspanningen is reeds gesteld, terwyl het steigerwerk der overige onderhan den is. Alhier ia het rijk van den straatbezem voorby des nachts worden alle straten door bezemwagens Joor paarden getrokken schoongeveegd. Nieuwe Torigo, 27 Juny. De gemeente ont ving heden een bezoek van Zyne Excellentie den Com missaris des Konings in de provincie Zuid-Holland. De Heer G. Kloppers, hulponderwijzer alhier, ver trekt den Isten Augustus naar Loosduinen. Den 27sten July zal te Goedereede eene algemeene vergadering gehouden worden van de onderwijzers op het eiland Flakkee en Goedereede. Bergen-op-Zoom 27 Juny. Gisteren werd alhier door den heer Inspecteur van het geneeskundig staatstoozigt in Noord-Brabant eene inspectie gehouden over de militaire gebouwen in het garnizoen. Met gespannen verwachting ziet met den uitslag dezer inspectie tegemoet. Immers, niettegenstaande de her haalde klagtendie zich reeds sedert jaren hebben doen hooren over het ellendig verblijf der troepen in de kazerne Markiezenhof; niettegenstaande al wat reeds geschreden is over dit gebouwdat nu ongeveer vijf tien jaren geleden totaal werd afgekeurd on onbewoon baar verklaardniettegenstaande dat alles, blyft men nog steeds voortgaan met die kazerne op te lappen en duizenden er aan te verspillen. Jaar injaar uitworden er commissiën benoemd en herbenoemd otu die kazerne te inspecteeren; 9teeds zijn de oordeelvellingen even ongunstig, doch alles te vergeefs; het bljjft alles by het oude. Mogt toch eindelyk uitvoering worden gegeven aan het door den Minister van oorlog ontworpen plan om hier ter stede een model-kazerne te doen bouwen. Middelburg28 Juny. Naar wij vernemen is de concessie voor den voorgenomen omnibusdienst tusschen Middelburg en Domburg v. v. verleend. De dienst zal aanstaanden Zondag aanvangen. Zierikzee, 29 Juny. De Minister van Oorlogontvangen hebbende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milicien verlofgangers, om vrijstelling van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden herhalingsoefe ningen brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen; herinnert voorts aan de betrokken mili- cein8, dat zydie wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich, na hunne herstelling, by hun korps moeten vervoegen, teneinde gedurende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Op 10 en 11 Julij a. s. zal, onder leiding van jhr. J. L. de Jonge, te Haarlem de 42ste algemeene vergadering der Ned. Afschaffingsvereeniging worden gehouden. Onder meer zal worden behandeld een voorstel van het hoofdbestuur om de Regeering te verzoeken, afgescheiden van een herziening der patent wet, aan de Staten-Generaal voor te stellen, om een bijzondere belasting in te voeren op drankverkoop, zoo in het groot als in het kleinhet aantal drank winkels, slyterijen, tapperyen (en wat dies meer zy) te beperken tot een matig cijfer, in verhouding tot de bevolkingvereenigde uitoefening van tappery met andere winkelnering te verbiedenoverigens de ver gunning tot vestiging van drankwinkels (slyteryen, tapperyen en dergelijke) op te dragen aan de gemeen tebesturen dio vergunningen, alleen verkrygbaar voor mannelijke meerderjarige ingezetenen, in het volle ge not hunner burgerlijke regten, te onderwerpen aan een regt van 25 tot 500, in halfjaarljjksche termynen vooruit te betalen, ten bato der algemeene armen ter plaatse, en herroepbaar te verklaren in geval van bor- I haalde overtreding binnen twaalf maanden van plaat- selijke of algemeene verordeningen op het stuk der j tapperyen. j De heer J. F. van Leeuwen deelt in het Han- I delsblad mede, dat het berigt omtrent de verande- ring der firma van Zejjlen Decker in die van van Leeuwen Co. voorbarig is en dat er althans vol- j strekt geen plan bestaat om do reederijzaken, totdus- ver gedreven onder de firma van Zejjlen Decker te Rotterdam, over te brengen naar Middelburg, j Men schrjjft ons uit Westolyk Zeeuwsch Vlaan deren Sedert Pinksteren is het in dit district alle dag kermis. De vorige week was het kermis te Schoon- dyke, deze week is het kermis te Hoofdplaat, terwyl de volgende week de kermis te Biervliet een aanvang neemt, en op zoo'd wijze beeft dit jaar elke gemeente in 't land van Kadzand zijn beurt gehad, dat de menschen een wittebrood bakken en onderling wat pleizier maakten. En hoe meer pret we maken, hoe liever Heeroom 't ziet, vertelt hij ons des Zondags, mits en daar komt de aap leeljjk uit de mouw we onze ziel niet naar het vagevuur zenden door te dansen, want dat geeft te geraakkelyk aanleiding om zich te vermaken, zich te verbroedereu met anders denkenden. Hoe dus de zwarten zelfs de kermis in cultuur nemen, om de sterko scheiding tusschen Katho liek en Protestant te vorgrooten. Dank zy de nieuwe postregeling in dit district en eene meerdere stoombootdienst VlissingonBres- kons, ontvangen wy nu Uwe goliefde Nieuwsbode een dag vroeger, miseen dag later, dan te voren, name lijk twee dagen na de uitgave. Een merkwaardig geval vau loodvergiftiging kwam dezer dagen onder de volgende omstandigheden voor. Een kindje van zes maanden, dat bijzonder sterk en licbamolyk goed ontwikkeld was, werd van liever lede mager en bleek. Braken en andere ongunstige verschijnselen bragten den geneesheer op het vermoe den van loodvergiftiging, Het keuken-gereedschap werd zeer nauwkeurig nagezien, maar geen spoor van lood ontdekt. Toevallig zug de geneesheer hot met grys wasdoek overtrokken kinderwagentjo staan. Ook dit werd onderzocht en 't bleek zoo sterk loodhoudend te zyn, dat onder 't verbranden van een klein stukje, onderscheidene kleine kogeltjes lood op het daaronder gehouden bord vielen. Terstond werd het gevaarlyk doek verwyderd en van lieverlede herstelde hot kind, zonder dat er iets in den leefregel veranderd werd. Waarschijnlijk dus was het grjjze wasdoek de oorzaak van de ongesteldheid van het kind. Tijdens een onweer zaten Maandag in het Ter- Haarder-veen verscheiden turfgravers achter de Ringe verscholen; zekere Thole, die oprees in de meening dat het onweer zoo goed als gedaan was, werd byna onmiddellijk daarna door den bliksem getroffen en viel dood achterover. De ongelukkige laat een weduwe en 3 kleine kinderen na. Een cler anderen, genaamd Hille, werd mede getroffen, doch niet doodelyk. DE OORLOG. Een officieus telegram uit Braïla komt terug op den zoo gelukkig bewerkstelligden overtogt naby die stad. Dit wapenfeit, zoo wordt daarin gezegd, gaf bljjk van groote vermetelheid. De Russen, aan den oever gekomen, moesten over verscheidene kilometers door moerassig land gaan, om tot aan den weg te komen welke achter het gebergte loopt. Matschin ligt op een smalle landtong, aan den Donau, en achter de stad verrijzen hooge bergen, welke de stad en de rivier bestrijken. Stellig hadden de Turken niet verwacht, aan dien kant te worden aan gevallen. Het gevecht was hardnekkig en bloedig. De Russen moesten verscheidene malen den aanval op de steilo hoogten herhalen. De Russische en Turk- sche tirailleurs naderden elkander zoo digt, dat zij byna man tegon man vochten. Zoodra een Russisch officier viel, naderdende baschi-bazuks, naar men beweert, tot onder de Russische bajonetten, om hem neus en ooren af te snyden. In den vorigen nacht hebben de Russen op de hoogten gekampeerd; hun werd door de Bulgaren medegedeeld, dat do Turksche troepen Matschin verlaten hadden. De Russen ontstaken toen een groot vuur, dat van Braïla gezien werd. Op dit teeken verlieten do Russische troepen van Braïla hunne legerplaats om zich in te schepen, terwyl do troepen, die de rivier waren overgetrokken, naar Matschin afdaalden. De Bulga^n, die te Matschin waren ge bleven, ontvingen de Russen met geestdrift. Het ver lies der Turken is niet bekend. Dat der Russen be draagt 150 gekwetsten en 50 dooden, waaronder ver scheidene officieren. Bucharest28 Juny. Een telegram van groot vorst Nicolaas meldt: «Heden, 27 Junij, is bij het aanbreken van den dag het 89to legerkorps, voorafge gaan door de 14e divisie, bij Zimnitza over de Donau gezet. De vyand werd uit zijne eerste posities verjaagd. De overtogt in barken wordt voortgezet. Het gevecht duurt nog steeds voor Nicopolis wordt door ons ge bombardeerd en brandt. De troepen onder bevel van generaal Zimmerman zyn allen by Galatz over de Donau gegaan en bezetten Isaktscha, Tultcha en Hir- TELEGRAMMEN. 's Graveuhago29 Junjj. De Hooge Raad heeft heden de zaak van Mr. C. van der Lek de Clercq betreffende het schrappen van diens naam op de kiezerslijsten van Zierikzee teruggewezen naar de Regtbank te Middelburg, om op de hoofdzaak verder te beslissen. Rotterdam 29 Juny. De arrond.-regtb. alhier veroordeelde heden den heer de Deckerovereenkomstig den eisch van het O. M. tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf -en 1000 boete. Parüs, 29 Juny. De Sultan van Turkije heeft hier eene leening van 50 millioen francs op zyne juweelen gesloten. Atliene29 Juny. Op aanvrage der Russische ambassade is beslag ge legd op 193 kisten met munitieontecheept op Corfu en bestemd naar Turkjje. De Turksche Consul heeft verklaard dat een Turksch oorlogschip de munitie zou afhalen. Daarop zyn tweo Grieksche oorlogschepen naar Corfu gezonden. Kerknieuws. De classikale vergadering te Zierikzeewerd 11. Woensdag bijgewoond door 19 predikanten en 15 ouderlingen. Zy koos voor het Provinciaal kerkbestuur tot ouderling den heer J. Dieleman te Terneazen, tot dien9 secundus den heer G. van Wage te Brouwers haven tot secundus van het lid ZeemanDr. IV. C. van Manen te Zierikzee. Voor het klassikaal bestuur werden herkozen, de heeren: C. W. Schalier te Eikerzee, sec. J. P. Schilt te BurghJ. L. Fortuijn Drooglever te Tholen en Mr. B. C. Cau te Zierikzeeen gekozen, tot secundi van de leden DroogleverSnellen, en Cau de heerenA. Scholte te StavenisseDr. W. C van Manen te Zierikzee en J. van der Bent te Brouwershaven. Na afloop der gewone werkzaamheden heeft de ver gadering een adres vastgesteldwaarbjj zij aan de Synode verzoekt 1°. de kerkelijke kwestie niet slepende te houden door het aannemen van een afwachtende houding, noch een eerlykewaardige en voor alle partijen bevredi gende oplossing te verdagen door het sluiten van een tienjarig bestand of door het vaststellenhetzjj van een dubbele, hetzjj van een bemiddelings-formulo; maar 2°. terug te komen op het besluit der voorgaande Synode om het gebruik der belijdenisvragen, in afwjj- king van de tot 1876 heerschende overleveringver plichtend te verklaren en 3°. zoowel in verband hiermedeals afgezien van de langs dien weg te heroveren vryheid, zulke maat regelen, waardoor de tydeljjke splitsing der gemeenten mogelyk wordt gemaakt. Bedankt voor het beroep naar Nieuwe Tonge door Ds. Kuiper van Veen (N.-Brabant.) Blijkens een ons toegezonden «verboterblaadje" is de volgorde en inhoud der spreekbeurten op het aanstaande Zuider-Zendingfeest als volgt Do heerenN. H. de Graafpred. te Amsterdam «Openingsrede." H. Smeding pred. te Haarlem, over «Christelijk on derwijs." J. Wolbers, over «Staatkunde en godsdienst." W. von Wrangel auf Lindenherg over «Militaire vereonigingen." Pauze van 12,15 tot 1,30 uur. R. van Eekzendeling der Utrechtsche zondiugs- vereeniging ovor «de zending en de Balineezen." W. H. .T Baart de la Faille, pred. te Leiden, over «de zending en de gemoente." L. van der Valk, pred. te Delft, over «de zending en het geeatelyk loven." C. de Wilde, pred. te Schiedam, over, «de zending en het geloof in den levenden Heiland." P. Bartstrapred. te Klundertover «de ware en valeche levenskoers." C. J. Bryce, pred. te 's Gravenhago, over «Christelijke Jongelings-voreenigingen." J. H. Geselschap pred. te Fjjnaard, over «het Evan gelie en het Mahomedanisme." J. W. A. potten, pred. te 's Hertogenbosch, «eerste afscheidsrede voor do reizigers in de rigting van Roo sendaal." J. Kromsigtpred. te Cortgene«de slotrede."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1