ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaturdaq 16 Junij 1877. 55steJaarg. Nik 5862. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prps per 3 maanden is 1,30, tranco por post 1,60. ADVEBTENTIÊN 10 Cts. par regel, kannen aiterlpk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Door het POSTKANTOOR te ZIERIKZEE zyn gedurende de tweede helft der maand Mei 1877, de navolgende brieven verzonden, geadresseerd aan.per sonen wier namen op hot adres vermeld, tér plaatse van bestemming onbekend zjjnals I. POST te Amsterdam, C. BAL to Nieuwendijk. J. de WIT te Eikerzee. W. van WIJK te Rotterdam J. van LENT te Schoonhoven. Uitslag der verkiezingen van in onderstaande districten. De politieke rigting i3 aangeduid door de letters l. (liberaal) c. (conservatief) a. (anti-revolutionair) en u. (ultramontaanscb). Alltmaar. Herkozen Mr. W. van der Kaay. l met 1G39 van de 2070 uitgebragte geldige stemmen. Pabius (ri) had 314 en Brumméïfïamp'{a) 159 stómmen. Amersfoort (periodiek.) Herkozen Mr. Baron Mackay amei 1162 van de 1943 nitgebragte stemmen. Mr. van Goltstein lbad 780 stemmen. Boxmeer. Herkozen Mr. Ilajfmuns (u.) met 1278 van de 1445 uitgebragte stemmen. Breda. Herkozen Mr. Luijben umet 1611 van de 2494 uitgebragte stemmen. Mr. J, H. van Mierlo (l.) had 762 stemmen, üolclciii». Herkozen Mr. Baron van Harinxma thoe Sloolen met 1072 van de 1786 uitgebragte stem men. Prof. Brummelkatnp (a.) had 700 stemmen. Eiudhoven (tot 1879.) Herkozen Mr. Smilz (u.) met 10S5 van de 1193 uitgebragte stemmen. Mï<l<ïelfcmi*ar. Herkozen Mr. D. van Eek (l) met 1214 van de 2076 uitgebragte stemmen De heer J. Wolbers ahad 856 stemmen. Zierikzee. Herkozen de heer J. J. van Kerkwijk lmet. 811 van de 919 uitgebragte geldige stem men. De heer A. de Vlieger abad 100 stemmen. De uitslag dezer verkiezing i9 gunstig voor de libe rale party. Al de aftredende liberalen zijn herkozen en die partij heeft vijf leden gewonnenn.l. te Am sterdam de heer Hollzmante Tiel Mr. Dijckmeester, te Deventer Mr. van Deldenté Gouda Mr. Patijn en te Utrecht Mr. Roëllwelke laatste ook door de con servatieven was aanbevolen. "Voorts komen te Delft en Almelo de liberale candidaten in herstemming met dien der ultramontanen en conservatieven. De conservatieven hebben twee plaatsen verloren n.l. te Amsterdam en te Tiel; de anti-revolutionairen verloren drie plaatsenGoudaUtrecht en Deventer, terwijl de ultramontanen hunne plaatsen' behielden. BEKENDMAKING. COLLECTE VOOR HET FONDS TER AANMOEDI GING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend, dat gewone jiiarlylcscli© COLLECTE ten behoeve van het fonds tor aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in do Nederlanden, in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Maaiwlagr den 18 Junü aanstaandeaan te vangen te l!w uur'des mi^iclatrs. Zy noodigen de ingezetenen uit die Vaderlandsche instelling, die aan de algemeene hulp bij voortduring dringende behoefte heeftook thans krachtdadig te ondersteunen en bevelen haar daartoe in hunne be langstelling aan. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. RUkKXDMAkl.XG. .De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee breDgen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Minister van Financiën, naar aanleiding van's Koo nings besluit van 20 Mei 1877 No. 38, genomen tor uitvoering der wet van 28 Maart 1877, (Staatsblad no. 43), is bekend gemaakt, dat; 1°. als kantoren waar de Nederlandscbe koperen- en later ook de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor Diet minder dan eene waarde van tien gulden, tegen standpenningen inwisselbaar zal zyn, zyn aangewezen a. do Nederlandscbe bank, als agent van 's Rijks schatkist to Amsterdam b. de kantoren der Rijks betaalmeesters c. de volgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen en accynsen in deze provincie; Aardenburg, Axel, Colynsplaat, Domburg, Goes, Heinkenszand,' HónteDisse, Hulst, Krui- ningen, St. Maartensdijk, Neuzen, Tholen, Vlissingen (directe belastingen) en IJzendijke; d. de volgende kantoren der registratie en do meinen in deze provincie Cortgene en - Sluis '2°. de aanwijzing der kantoren onder no. 1 litt. c en d hierboven bedoeld, slechts geldt, voor 'zoo ver de vereiachte standpenningen aldaar voorhanden zullen zijn 3°. de by no. 1 hierboven gemelde kantoren voor do bedoelde inwisseling zyn opengesteld: dat, gemeld hij litt. a des Maandags en Don derdags (mits geen feestdag) van negen tot half één uur dié, gemeld bij litt. b, van den 16en tot en mot den 25*tcn van elke maand (zon- en feestdagen uitgezonderd) op de gewone kantooruren j die, gemeld bjj litt. c er> d, deD: tweeden werk dag van elke week, of indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laatBten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren 4°. de hierboven genoemde bepalingen, welke uitslui tend ten doel hebben aan do ingezetenen gelegen heid tegeven zich van de te groote hoeveelheid koperen of bronzen munt te ontdoen, en ze weder elders te verspreiden, in werking treden met 1 Julij 1877. Zierikzee, den 13 Junij 1877. De Burgemeester en Wethouders, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. Do Secretaris J. P. N. ERMERINS. Schouwing op de Wegen. De BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat op Woenstlny rten SO .J u.»U It., eene ALGEMEENE SCHOUWING zal plaats hebben over al de BUURTWEGEN en VOET PADEN in deze gemeento. Zij noodigen de Wegpligtigen of Gelanden mitsdien uit omieder zoovepl hom aangaat, te zorgen dat op den bepaalden dag de voetpaden slooten, Iieulen en <luïIters in behoorlijken staat van onderhond bevonden wordenovereenkom stig de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provinciegoedgekeurd bij Koninklyk besluit van 4 Augustus 1838no. 106. Zierikzee, den 6 Juny 1877. De Burgemeester en Wethouders, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter openbare kennisdat bij de stem ming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor dit hoofdkiesdistrict Op den 12 dezer maand is verkozen «le lieer J. J. van KERKWIJK. Zierikzee, den 14 Juny 1876, De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS, Algemeen Overzicht. Wij zyn weder in den tyd, dat do grootste en ver schrikkelijkste wandaden als heldenfeiten worden uit gebazuind en dat men den moord van honderde menschen even koelbloedig verteltals iemand die U verhaalt hoe hy een paar muggen den hals heeft gebroken. Het is zeker een gewoon, maar niettemin treurig ver schijnsel in oorlogstijden en wy gelooven dan ook dat hoe schitterend de wapenfeiten ook wezen mogen die eiken oorlog kenmerken, ieder weldenkende den wenseh koestert, dat er wat minder zoogenaamde roem mocht worden behaald en de zegeningen des vredes duurzaam konden genoten worden. Maar dat is nu zoo niet en wij moeten er ons dus maar weder aan gewennendat de stiydende partyen niet de triomf kreten hooren, die niet anders zyn dan breede dooden- ljjsten, waarby nog niet eens rekening gehouden wordt met de afschuwelijke wjjzewaarop vaak de gepaten teerde moorden zyn gepleegd. Tot groote spijt der strjjdende partijen heeft de Russisch-Turksche oorlog nog niet zooveel opgeleverd als mén wel gewenscht had. Het is den Russen nog niet gelukt oyer den Donau te trekken zoo de Tur ken zeggen, omdat zy het niét konden tengevolge van de Turksche waakzaamheid. Misschien waren er andere rédenen ook die het onmogelyk maaktenalthans de voorspoed der Russen is nog niet groot. De keizer zelf heeft zich naar het leger begeven in gezelschap van Prins Gortschakoff en airede eene bijeenkomst gehouden met den Vorst van Rumenië. De Montene- grijnen maken het den Turk ook lastig enzoo de geruchten waarheid behelzen, hebben zij deze gevoelige slagen: toegebracht. Een van b8iden: of wy staan nog maar aan het begin van grooto gebeurtenissen of er moet voor de verdere ontwikkeling eene belangrijke wendiug komen. Met het laatste durven wij onB niet vleyen en dan zouden wjj gerust kunnen profeteeren dat, welke slagen het Turksche leger ook aan de Rus sen moge toebrengendeze op den duur wel do over hand zullen behouden. In Klein-Azië schijnen de Russen meer geluk te hebben, altyd volgens de eenzydige be richten die van hunne zyden komen. Russische officie ren zyn in Perzië aangekomen, naar men vermoedt om te onderhandelen over P^rzië's hulp, in den. oorlog te verleenen. Bij de Porte dreigt nog een andere vijand, die wel eens een beslissend overzicht zou kunnen krij gen, namelijk het geld gebrek. De pogingen om eene buitenlandsche leening te sluiten zijnzooals te ver wachten was, mislukt. Men heeft genoeg voorraad van Turksohe schuldbrieven om er geen meerdere te ver langen. Er zal nu moeite worden gedaan voor eene binnenlandsche leening van 5 millioen, maar 't is niet te denkendat de vaderlandsliefde der Turken zulk eene som gemaklijk zal bijeenbrengen, 't Is daar als overalhet is veel gemaklijker te roepen dat men goed en bloed en alles, veil heeft, dan om maar van een klein deel van het eerste afstand te doen. En als de Sultan geen geld krijgen kan, wat zal het dan wezen? Terwijl in Fr-aiikrylr de «regeering der orde" aan het roer is, zou men kunnen zeggen, dat daar de grootst mogelijke verwarring heerscht en het is althans zeker, dat in de eerstvolgende dagen de gemoederen nog veel meer in beroering zullen komen. Als de ka mers weder by een zijn zal er wel een hartig woord gesproken worden en wordt er tot eene Kamerontbin ding overgegaan, dan zal de rust des lands daardoor niet weinig gestoord worden. De ministers strekken intus8chen hunne pogingen om de rust te bewaren door volkomen onderwerping aan hun gezag zooverre uit, dat er reeds order gegeven is om op de straatzan gers te letten, omdat hunne politieke toespelingen een gevaarlijke propaganda zouden kunnen bedoelen. Hoe wenschelyk het zijn moge, dat er op het straatgezang worde gelet, is het toch een treurig verschijnsel dat eene regeering tot zulke maatregelen moet afdalen ten einde zich te kunnen handhaven. Men zegt dat de constitutioneele leden van den Senaat met hunnen president aan het hoofd besloten zouden hebben de regeering te steunen. Op zich zeiven zou dit een wenschelyk besluit zij a, daar alle veranderingen nood lottig zijn, maar zij zullen ook de ontbinding der nati onale vergadering voorstaan en daardoor zal een vree- selijke twistappel worden opgeworpen. Men spreekt er van dat de Kamers op nieuw voor eene maand zullen verdaagd worden, maar aan don anderen kant wordt beweerd, dat Mac-Mahon eenigen. spyt begint te gevoe len over den door hem gedanen stap en geneigd zou zijn zich van meer gematigde mannen te omringen. Wat daarvan zy zal de tijd moeten leeren, maar het gerucht dat de Maarschalk zijne regeering haast zou zien tèn einde loopen, schijnt van allen grond ontbloot, ten ware men wil aannemen dat er een coup d'état op banden is, waardoor natuurlyk alles van gedaante zou veranderen. Wjj zouden zeggen voor Frankrijk is dat niet te hopen, maar de ervaring der laatste tijden bevestigt op nieuw, dat men daar te lande zonder gedurige verandering niet te vreaen is. De graaf van Chambord zou naar men zegt aan den Paus geschre ven hebben dat hij geenszins jaagt naar het hezit van een kroon, maar dat hij bereid zou zijn, eigen belan gen en wenschen opteofieren, wanneer daardoor het algemeen landsbelang kon worden bevorderd. Zeker een zeer onbaatzuchtig voornemen, waarvoor Frankrijk den graaf wel dankbaar zijn mag, maar hoe lief de vorst ook gezind is voor het land zijner vaderen, het is niet te wenschen dat hy tot die groote opof fering zal geroepeD worden, daar noch de omwen teling, noch eene heerschappij der Bourbons op dit oogenblik Frankrijke rust en geluk bevorderen zou. De Italiaan-sdie senaat heeft met 66 tegen 10 stemmen bare goedkeuring gehecht aan hét wets ontwerp der regeeringwaarby do leerplicht wordt aangenomen. Voor Italië is dat een zaak van het hoogste gewichtwant ofschoon alle landen aan der- gelijken maatregel behoefte hebben, is het niette ont kennen dat daar vooral de noodzakelijkheid bestaat omdat vooral de mindere klasBen zoo onder den druk der geestelijkheid zijndat er weinig aan onderwys wordt gedacht. In zekeren zin is het beschamend voor menig volk, dat juist Italië hierin aan de spits treedt, maar aan den anderen kant is het een afdoend bewjjs dat de overtuiging overal doordringt omtrent do behoefte aan deze bepaling en dat er dus veel grond is to hopendat weldra anderen zullen volgen. De nieuwe kfeswet in Beljjfïe is met 56 tegen 46 stemmen aangenomen. Het ministerie heeft dus de overwinning behaald, zooal9 te verwachten was, maar noemt men in aanmerking, wat al conccssien moesten gedaan worden, hoever het tegenwoordige ontwerp afwykt van het oorspronkelijke en hoe klein de meer derheid was, waarmede het kabinet heeft getriomfeerd, dan kan er op da waarde dezer overwinning Dog al wat afgedongen worden. Men wane ook niet, dat de zaak hiermede geëindigd is. De stemmen van verschillende zijden tegen deze wet vernomenzul len zich nu nog veel luider doen hoorenwant hoe men ook geplooid en geschikt heeft, is toch de ontevre denheid met deze wet vry algemeen. Gelukkig dat de kamerzittingen voor eenige dagen geschoracht zyn zoodat men tyd hebben zalweder een weinig adem te halen. Maar het kan niet veel anders zyn dan do kalmte die den storm voorafgaat, daar de gemoederen steeds gespannen bljjven en de geestelijkheid des woe- lèns niet moede wordt. houdt zich nog altijd rustig tegen over de strydende partjjenmaar houdt tevens ook een wakend oog. Van meetings werd er in den laatsten tyd minder vernomen en als de Porte geene belemmerende maatregelen Trior de scheepvaart neemt dan zal vooreerst aanleiding ontbreken om zich in den stryd te mengen. Bij de ellende van het oogenblik, waariu de onzinnige oorlog zoo treurig het hoofd heeft opge stoken, ia het waarlijk gelukkig dat men zich zoo min mogelyk daarin mengt, want dat is voorshands misschien het eenige middel om tot een spoedig einde te komen, Nieuwstijdingen. £lm«ïi&K, Uit BostonMasswordt gemelddat eene kleine jongen, genaamd Dudley Kimballoud vier jaren, zyn speelmakkertje Stephen Coxoud zes jaren met een revolver heeft doodgeschoten. Beide jongens behooren tot den fatsoenlyken stand, en woonden in elkanders nabijheid. Deze moord, die in koele bloede en met voorbedachte rade geschiedt is schjjnt een gevolg te zyn van eene kleine twistdes morgens tusschen hen ontstaanterwijl zy met andere kinderen aan het spelen waren en waarbij hy de bedreiging uitte, »dat hy hem wel vinden zou," des namiddags werd de twist hervat waarop de kleine Dudley andermaal dezelfde bedreiging uitte. Het blijkt, dat Kimball daarop in huis gegaan zijndede revolver van zyn vader heeft woten te bomagtigen. Terugkomende begaf hy zich naar de kleine Stephen Coxdie met het gelaat naar hom toegekeerd, tegen een omheining stond te leu nen en geen hot minste vermoeden koesterderigtte den loop van den revolver op zijn hoofd en schoot, met het noodlottig gevolg, dat de kogel het voorhoofd verbrijzelde, en do jeugdige Cox weinige oogenblikken daarna den geest gaf. New-York, II Juny. Hier ontvangen berigten bevestigen de mededeeling aangaande de verwoestingen door de zee- en aardbeving in Peru aangerigt. Het verlies aan menschenlevens wordt op 600 geschat. ©ng«l»nb. Londen, 12 Junij. In de heden door het Lager huis gehouden zitting is het voorstel van den heer Ponce tot afschaffing der doodstraf, met 155 tegen 50 stemmen verworpen. K-wala-nb Petersburg;13 Junij. Bij eene keizerljjke ukaze, gedagteekent Plojestie 7 dezer wordt de minis- Bter van finantien gemagtigd tot de uitgifte eencr 5 pCts. buitenlandsche leening van 307'/. millioen Duit- sche rijksmark. De aan toonder luidende stukken zullen zyn ten bedrage van 410 mark. Jaarlyks wordt 1 pCfc. van het nominaal kapitaal geamortiseerd waarby een byzonder fonds wordt opgerigt. ©wrftijt. De Kamer van Afgevaardigden heeft by eerste lozing het wetsontwerp over een binnenlandsche leening van 6 millioen pond iD. kaime's aangenomen. Die leening zal een rente geven van 10 pCt. en ieder jaar zal 5 pCt. worden afgelostzy zal worden opgebragt voor de eeDe helft door allo belastingpligtigen en voor de andere helft door do grondbezitters, koop lieden en ambtenaren. De gedenkdag van Mabomods geboorte is voor eenige dagen te Kaïro wederom gevierd met de traditionele plegtigheid van den togt van den Iman te paard over de ligchamen der tot het martelaarschap bereide fel lahs, die daartoe door de dervischen worden opgewekt en door hadsji's in dien eigenaardigen staat van dronkenschap waren gebragtwelke het gebruik daar van pleegt mede te brengen. De «martelaars'' lagen over eene uitgestrektheid van ongeveer 150 meters voorover op den grond, toen de Iman zijnen rid op het witte paard begon en een kwartier lang over de ligchamen der ongelukkigen heen reed. Bijna 300 personen moesten hun fatinisme met meer of minder ernstige kwetsuren boeten en 15 bozweken weldra aan de bekomen wonden. Tot schande van de Europescke kolonie der Egyp tische hoofdstad moet vermeld worden dat bijna al hare leden bet afzigtelyko schouwspel bijwoonden althans volgens den berigtgever der Parijsche Dé bats. JFVanferijft. In November des vorigon jaarsmisschien zal men het zich nog herinnerengebeurde te Wambrecbies een vreesselyk ongeluk op den Noorderspoorweg. Een gezelschap van 7 personen kwamper rytuig huis waarts keerende ter hoogte van Marquettevond het afsluithek geopend en reed bijgevolg door. Op dat oogenblik echter kwam de trein van Rjjssel naar Cora- mines aansnellen. Het rijtuig werd verbrijzeld; vyf personen werden op de plek gedood en alleen een jonge dame, Marie Becquet, en de knecht bleven als door een wonder in het leven gespaard. De civile regtbank heeft Zaturdag ]1. de Noorderspoorwegmaatschappy veroordeeldom aan de erfgenamen der slagtoffers de kolossale som van 814,000 fr. schadeloosstelling uitte betalenwaarvan 150,000 fr. aan Marie Becquetdie zwaar gewond was en 120,000 fr. aan elk der overige onmondige kinderen van de slagtofferszoodat aan de familie Becquet in het geheel 630,000 fr. is toegewe zen aan den knecht dier familie 4000 fr. en het overige aan kinderen en kleinkinderen van de andere omgekomen slagtoffers. Ter teregtzitting werd onwederlegbaar be wezen dat de oorzaak van het onheil was toe te schry ven aan nalatigheid van een beambte der maatschappij. Hy namelijk, die belast was met de wacht aan het afsluitinga- bek, was naar een bruiloft te Marquette gegaan, en had zyne taak overgedragea aan een ander, diein plaats van op zijn post te bly ven, in een kroeg zat en het hek open had gelaten. *SIeberlan&. Amsterdam13 Juoij. In de gisteren gehou den algemeene vergadering van de Maatschappij Zee land is de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaat- schappy op haar verzoek eervol ontslagen als directeur der Maatschappij, onder dankbetuiging voor al hetgeen zij gedaan heeft bij het in het leven roepen en exploi- teeren der vaart Vlissingea—Queensborough. Tot directeur werd benoemd, de heer C. L. van Woel- derenoud-luitenant ter zee lste klasse. Het college van commissarissen werd aangevuld met de heeren J. P. I. Buteux, Jhr Mr. J. W. M. Schorer en J. G. Betz. Door eene in de Statuten gebragte wyziging word aan Z. K. H. Prins Hendrik het regt gegeven tot het aanstellen van een byzonderen commissaris, om te waken voor de regten en belangenvoort vloeiende uit de door hem gewaarborgde leening. De resultaten van het afgeloopen boekjaar worden bevre digend genoemd. Sloten13 Juny. Gisterenochtend is in den Akerpolder alhier de bliksem langs den mast van eon schip en vorder door het voorste gedeelte geslagen, zoodat de stukken hout wjjd en zjjd verspreid werden en het schip in den grond geboord werd. De schipper en zyne vrouw kwamen met den schrik vry en vonden nog even do gelegenheid om hunne kleederen te red den. Drie baggerlieden sloegen achterover en een ge raakte in het water zonder echter eenig letsel te bekomen; de stok van den baggerbeugel van den laatste was geheel gespleten en ter hoogtewaar hij de hand gehouden had, zwart gebrand. Een jongeling van 17 jaren werd getroffen en was onmiddelyk een lyk. jR.otter<lam, 11 Junij. Zaterdag-ochtend sloeg de bliksem in de Schotelboschlaan door een schoor steen in de woning van den pakhuisbaas L.nadat alles wat in het vertrek aanwezig waskasten, stoe len, schilderijen, spiegels enz., was om-en afgeworpen, had L. de tegenwoordigheid van geest, een raam open te werpenals door een wonder was niemand van het huisgezin met acht kinderen gedeerd en alleen één kopje gebroken. Nieuwe Toner*?, 12 Junij. In de gemeente raadszitting van den 9 dezer ia het tractement van iederen hulponderwijzer met 50,— verhoogd en aldus gebragt op 650,en 700, Zierikzee, 15 Juny. In de jongste vergadering van het Departement van Ny verheid werden een paar voorwerpen ter bezigtiging gestoldbestemd voor de tentoonstelling van «Kunst toegepast op Ny verheid" te Amsterdam. Het was een lederen prachtband voor salon-album, vervaardigd in de boekbinderij van de heeren S. Ocht- man Zoon en een diploma volgens de aangegeven eischen van het programma voor de wedstryd aan de tentoonstelling verbonden Bedoeld album is geheel uit de hand bewerkt, met lossen of uitschuivenden rug, zoodat het, tot bewaring van plaatwerken bestemd, geschikt is voor verschil lende volumen. Het diploma door den heer Lakenman vervaardigd is in zes kleuren gedrukt, omgeven van een rexais- sance-rand, waarin een twintigtal spreuken te lezen zyn, allen op de nijverheid toepasselijk. Het lichaam van 't diploma zelf is overeenkomstig do opgave voor de wedstryd Beide werkstukken munten uit door netheid en smaak. De Voorzitter der afdeeling zwaaide de inzenders lof toe voor hun arbeid en dankte hen voor de aan gewende moeite om in de door fien beoefende takken van ny verheid de eer van Zierikzee ter tentoonstelling op te houden. Naar wij vernomenzal de zaak van den heer Decker, chef der firma v. Z. D. te Middelburg, op Donderdag 21 dezer voor de regtbank te Rotterdam behandeld worden. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openb. school te Krabbendyko de heer J. de Keijzer van Cortgene. Onder de adspiranten die bjj het joDgste examen voor machinist-leerling te Hellevoetsluis goedgeslaagd zijn, bevinden zich de jongelingen A. den Hamer, van Groede, en J. Z. Risch Czn. van Breskons, beide leer lingen van don heer J. Bevelander Schoo, hoofdonder- wyzer te Groede. Op de kermis te Goes zullen slechts drie carrou sels worden toegelaten, waarvoor de plaatsruimte aan de hoogste inschrijvers zal worden afgestaan. Te Nieuwerkerk a/d IJsel hadden eenige pers on en in hot veld werkzaam, ondor het afdak van oen schuur een schuilplaats voor het onweder gezocht. Door den bliksem getroffen, stortten vier hunner plotseling ter neerwaarby ééneen jongeling van 18 jarendoo- delyk werd getroffen, het andere drietal is in bewus- teloozen toestand naar hunne woningen vervoerd; naar men vermeent, verkeeron zij buiten levensgevaar. Te AarlaDderveen werd dezer dagen op het erf huis bij A. de Blanken een oud kastje verkocht voor 2,50. Toon de kooper, zekere Goeverneur, van Nieuw koop, het reeds een paar dagen bij zich in huis had, kwam hy tot de niet onaardige ontdekking van een Braziliaansch effect, dat zeker sedert lang daarin ver scholen geraakt was. De vondst vertegenwoordigde met de onafgeknipte coupons van enkele jaren een waarde van ƒ1400. Alleen als staaltje vaD verregaande ruwheid en onbeschaafdheid deelen wy het volgende uit de Prov. Dr. en Aks. CL mede In den Dacht van Zaturdag op Zondag heeft er op het Aardsche Veldonder de gemeente Assen, weder een ergerlyk tooneel plaats gehad tusschen een paar broeders en hunne vrouwen. Een der mannen, K. Ph., is daarbij met een scherp werktuig (naar men zegt een gebroken fleschmet welker inhoud men zich gezamenlijk eerst had vrolijk gemaakt) op erge wyze in het aungezigt verwond; zyn regteroor was doorge; sneden, rondom een der^oogen bekwam hy een vrij diepe wonde, terwijl een groot gedeelte van de onder lip hem was doorgebeten en er. los bij hing Zijn broeder J. Ph. moet eenige sneden over en door de handen bekomeD hebben. Zondag morgen te 4 uur trok eerst genoemde in persoon, op blooto voeten en blootshoofds, letterlijk met bloed bedekt, naar doctor van der Vegt, ten einde zijn hulp te verzoekenaan welk verzoek deze heeft voldaan. Onder het aan elkander naaijen van oor, lip enz. viel de patient, die anders volstrekt niet als buitengewoon zenuwachtig bekend staat, drie malen van zichzelf. DE OORLOG. Door de Russische regeering is bevel gegeven om bet zamenbrengen der ligting van 218,000 man zooveel mogelyk te verhaasten. Daar verleden December een ligting van 180,000 man was opgeroepen toont dit nieuwe besluit aan, zegt de Berlynacbe correspondent van de Timesdat de Russische regeering op alle gebeurtenissen bedacht wil zyn. Nietteminbeweert hij gelooft men in de hoofdstad van Pruissen vry algemeen dat Rusland met Turkjjo een vergelijk wensebfc te treffenen dat een schikking zal worden aanbevolen door veelvermogende personen in Konstan- tiDOpel, zoodra de Russen den Donau zyn overgetrokken 6n met kracht in Bulgarye zjjn opgetreden. Londen14 Juny. Reuters Office verneemt uit Erzerum, dat de Turken, na Olti weder,bezet te heb ben, naar Ardahan oprukten. Do Russen deden Vrij dag en Zaterdag verscheidene krachtige aanvallen op het fort Tahmoz, een der gewigtigste punten van de vordedigingslinie van Karshet resultaat is onbekend. Kerknieuws. Gemengde Berigten. Eene boerin to B. zal nu voor hare dochter wel wat meer geld moeten besteden, nu dat kind ook al een kermia-vrijer heeft gehad, en nu zullen er nog wel meer japonnetjes moeten gekocht worden, want nu zijn moeder en dochter zoo verheugd dat zij beiden nog dol zullen worden. Te Sommelsdyk wordt iemand aan geraden, zijn babbeltong wat in toom te houden, daar anders zijne dochter zal genoodzaakt zijn om een ande ren vryer op te zoeken. Zij pronkt wel als een paauw, maar er komen toch maar weinig liefhebbers op haar af. Een meisje te Meliskerke had gedacht Arjaan in de fuik te krijgendoch dat i9 haar bitter tegen gevallen, waarover zij nu aan het treuren is. Maar meisje houdt u maar bedaard Die pret die is berouw wel waard, Maar ook is 'fc zeker en gewis Dat 't vogeltje gevlogen is. Een echilderszoon te Swordt aangeraden. om zulke onwaarheden niet te vertellen van iemand uit Sint-...die hij niet keDtdaar hy anders nog wel eens in moeite zou kunnen komen, en hy kan zijn doel daardoor tooh niet bereiken. Jaaatje te Z. kan maar niet op haar slag komen met een vrijerwant als zy denkt te -gaan trouwen -, dan zien zij van haar af en er komt niets van. Dag en nacht heeft zij dan geen rust, en is dan ongeschikt voor haar werk. Maar zoo gaat het met meisjes,'die van alle jongens altyd zooveel te zeggen hebben. «Wel! wel!" zegt Pietje tegen Maatje te Goes, »wy mogten wel willen dat er altyd ambachtslieden aan het werk waren, dan konden wjj nog eens praten en spelen, dat toch prettiger is als altyd zoo stil^ te zyn." De Baarlandsche joDgens moesten, als zij op den dijk van Hoeclekenskerke ko men zich wat fatsoenlijker gedragendaar zij anders nog weggejaagd zullenjwordenHet winderige heertje in den BiezeliDgschen polder moest zooveel heerschappij niet voeren, want dat past niet van iemand die toch maar knecht is. »Jajazegt een meisje te Goes, »het Middelburgsche dienstmeisje heeft wel eene groote verbeelding van zich, maar zij zal toch nooit te Goes verpast raken zoomin als te H. Ingezonden stukken. Beroepen te Nieuwe TongeDs. Kuiper van Yeen (N.-Brabant.) DE OORLOG. I. Vindt gy 't verwaatnen! dan zoo mooi, Dat aan de vredevolle stranden Het oorlogsvuur weer zal ontbranden Eu menschen worden 's oorlogs prooi? Is 't dan zoo heerlijkkeursoldaten En andren weerloos neer te slaan Door moord en doodslag toe te laten Dat menig land te niet doet gaan Is de oorlog dan zoo hoog verheven, Dat zij het regt heeft om het leven Te niet te doen om lutt'le eer? Of treurt men niet om zoon of vader, Of brengt d' oorlog ooit den menscb een schrede nader, Of drukt die oorlog ieder neer? Neenarmoe brengt z' en bittre smarte Het edelst bloed stroomt langs den grond De rouw dringt in het vrouwenbarte Benevelt eiken morgenstond. Vernietigt dapp're legioenen Om lutt'le lauwren of festoenen, Waar men de mensch'lykheid verfoeit. Die oorlog vordert brave zonen Die buigen moeten voor de troonen 't Zij al dan niet door moed ontgloeid. Hoe ook gekleurd, z'is niet geheiligd, De oorlog is afkeuringswaard Zij maakt den eigen grond onveilig, Waar vorst en volk 2ich strydend schaart. Barbarengjj Blcchts voelt verrukking By eiken moord of lauwrenplukking Geleid door 't oorlogzuchtig vuur, Gewekt door woeste oorlogszangen Vermoord ge of neemt ge een held gevangen, Of martelt hem in 't wrekend uur. Dan mecDt ge, van uw regt doordrongen, Met trotschen waan er door te slaan Uw kluisters worden vast gewrongen En 't uiartlen heeft niet afgedaan. Vernielvertrap de vruchtbre boorden Doem volkren tot een wissen val Zwaai do oorlogsvaan in Zuid en Noorden, Uw lust is heerschen overal. Verwinnaarsvoor uw voeten knielen De diep gedrukte Christenzielen Voor 't vonkelend oog dat in U straalt. Maar weezoo Gods stem een9 zal spreken, Zjjn vlammend zwaard blinkt om te wreken, Dan is uw roemuw heerschappij gedaald. Kom't moordkanon maar afgestoken Al vallen duizend kogels neêr Met vuur op 's vijands eer gewroken Het geldt 's lands heil, der volkren eer. Ons zy de roem bij *t zegepralen Ons zij de roem door 't scherpe zwaard Ons vuur zal op hun schedels dalen 't Verwinnen blyft voor ons bewaard. Verniel de schansen en de zoomen Trotseer hun donders in 't gevaar Snij af de vaart op alle sfcroomen De eerde glorie wacht U daar. Laat vlammen uit de daken ryzen Geen kind, dat ge in de wiege vond, Moogt gij gena of gunst bewijzen Maar doodt, vernietig het terstond. U moeten tbaDS de gruw!en broonon Dat nu des heerschers wil geschied Toontbeulenu thans beulenzonen Verdelgverniel al wat gij ziet. Wanneer zal eens de morgen dagen Die eeuwig vrede brengen zal? Geen spits meer ryz', geen hinderlagen Gelegen worden voor den val? Wanneer zal weêr de vrijheid blozen Als zy den zoeten vrede ziet Gods bliksem neervelt eiken boozen Die noodloos 's broeders bloed vergiet? O, kwamen ras die blijde tyden, Waarin die zon ons tegenstraalt Wjj zouden God den danktoon wijden Wanneer de blanke vrede praalt. Dan stroomde weêr bet bloed in de adren, Dan klonken liedrenfrisch en luid, Dan konden wo ons weêr zaam vergad'ren, Door wrok noch oorlogsgeest gestuit. Dan krómp geen hart meer weg van smarte, Maar eeuwigeeuwig zegepralen Was dan het blijvend loon voor 't harte; Dan bonden weêr de zachste koorden Dao werd der dicht'ren geest verrukt, Dan werd in plaats va,u 't woeste moorden, De frisscke zegepalm geplukt. Dan wa9 geen leger, geen soldaten Meer noodig voor den heeten stryd Dan werd een elk weêr vrijgelaten En vredezegen ons gewyd. Ochmogten we ons weer eens verzaden Aan wat bet dierst in ods getuigt, Dan vloekten we alle euveldaden Als ieder voor den vrede buigt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1