Z1EB1KZËËSGHË NIEUWSBODE. No. 5860. Dings dag 12 Junij 1877. 55steJaarg. Sliti&a. Verechjjnt DING8DAG, DONDERDAG en ZATGRDAG. De prjjn per 8 maanden is 1,80, franco per post 1,60. ADVERTENTIÈN 10 Cts. per regel, kannen uiterljjk tot des Maandags, Woensdags en Vrjjdags voormiddags 10 are bezorgd worden. VERKIEZING. Wij herinneren den Kiezers, dat de slembureaux op DINGSDAG 12 JUNIJ a. s. geopend zijn van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure en noodigen hen nogmaals ten dringendste uit in grooten getale op te komen en hunne stemmen uit te brengen op onzen waardigen afgevaardigde, den heer J. J. van KERKWIJK. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend dat door den heer Provincialen Inspec teur der Directe Belastingen te Mddelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het Personeel dezer gemeentedienstjaar 18771878 N<^. 2, wyfe B dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter haud gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is zjjn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zibrikzbe, den 11 Junjj 1877. J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag den 13 Jiinü e. I-c., des namiddags ten 2 ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 11 Juny 1877. De Burgemeester voornoemd J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. Zaken ter tafel te brengen Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in zending van een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning, wegens het overlyden van H. M. de Koningin. Bebandeliug van de circulaire van Gedeputeerde Staten betrekkelijk eene wyziging van de regeling der jaarwedden van Burgemeester en Secretarissen. Behandeling van het verslag der Raadscommissie betrekkelyk het verzoek van H. C. van den ENDE om gemeentegrond te verkrijgentot stichting van een steen- en pannenbakkerjj. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het maken van eene afdamming in de Oude Haven by de eerste houten binnenbrug. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan den aannemer der verdieping van de Versche gracht eene vergoeding toe te kennen we gens gedaan werk boven zjjne aanneming. Voorstel tot verkoop van de uit de Versche gracht gebaggerde specie enz. Nieuwstijdingen. Uit een telegram van Pretoria, van 9 Mei bljjkt, dat de president Burgers met zijn echtgeooote den vorigen dag van daar naar de Kaapstad waren ver trokken. Eenige dagen te voren was een party ter eere van mevrouw Burgers gegeven. De deputatie naar Europa is den 9den op reis gegaan. Sïwwrife»» Een groote misdaad is in Amerika gepleegd. Een bende roovers heeft Zondagnacht het spoor van den spoorweg tusschen Saint Louis en San Francisco, 146 mjjlen van de laatste plaats, zoodanig verlegd, dat de nachttrein in de diepte moest storten. De nacht was zeer donker en het regende toen de sneltrein aankwam; de machinist zag te laat wat gedaan was en de trein stortte 40 voet omlaag. Merkwaardig genoeg werden enkel de machinist, stoker en een passagier gedood. De roovers vuurden hun revolvers in den trein, doch toen zy zagen dat de meerderheid der passagiers aan het onheil ontkomen was, en dus straffeloos niet geplunderd kon worden, namen zjde vlucht. Het is vurig te hoopen, dat deze schandelijke moor denaars gevat zullen worden. De Regeering behoorde een hooge premie uit te loven voor hun inhechtenis neming. Philadelphia, 5 Juny. Maandagnamiddag heeft een ontzettende warrelwind Mount Carmel vernietigd, een welvarende stad aan de Wabashrevier in Zuid-ooste- ljjk Illinois. Drie kerken, 2 scholen, het geregtshof en 120 huizen werden vernietigd; de bouwvallen geraakten in brand en de vlammen woedden tot middernacht. 22 personen werden gedood10 gewond en 20 zjjn ver mist. SfttrfUje. Honstnntinopel9 Juny. De commissie van de Kamer der Afgevaardigden heeft het voorstel be treffende eene gedwongen leening van vjjf millioen aangenomen. Utoitaetlanïr. Op Zondag 3 dezer heeft in bet Zwitsersche kanton Waadtland een hevige storm gewoedgepaard met donderhangel en wolkbreuk. Onder anderen zyn te Ifferten ruim honderd zware boomen uit den grond geslagen. De straten lagen vol steenen, dakpannen en glasscherven. Alle telegraaflijnen in de omstreken zyn vernield. Verscheidene wjjngaardenook in andere gedeelten van het kantonzyn verwoest. Men heeft aldaar hagelstoenen gevonden van 25 millimeter mid dellijn. Op sommige plaatsen is de bliksem in de huizen geslagen. Ook een gedeelte van Begeren is dien dag door de storm en onweder geteisterd. JFvttnftrljft. Parijs, 8 Juny. De heer Bonnet-Duverdier, pre sident van den Paryschen gemeenteraad is heden wegens beleediging van den president der Republiek tot 15 maanden gevangenisstraf en 2000 francB boete veroordeeld. SÜlttÜsdvlanÏK. Uit Berljjn wordt gemelddat daar een kind van zes maandeD aan de mondklem gestorven is, tenge volge van het doorboren der oorlelletjes om het kind oorringen te laten dragen. Men beweert, dat dezelfde operatie by kleine kinderen reeds meermalen door krampaandoeningen of andere ongesteldheden gevolgd iswelker oorzaak den geneesheer dikwijls onbe kend bleef. üeberitiitb. Zwolle, 7 Juny. Theodorus Schut uit Amsterdam, die in den nacht van 8 op 9 Jan. jl. ingebroken heeft in het kantoor der likeurstokerij der heeren Dojjer en Van Deventer alhier en aldaar ruim 2000 had ont vreemd en vervolgens heeft getracht den agent van po litie J. Kuypers met een revolver dood te schieten, toen deze hem vervolgde en arresteerde, is heden morgen 6 ure door den brigadier-majoor en 2 rjjks-veldwachters per spoor naar Arnhem vervoerd, om aldaar op 21 de zer teregt te staan voor het Hof, ter zake van poging tot moord en diefstal by nacht in een onbewoond huis, na reeds vroeger tuchthuisstraf te hebben ondergaan. Dit gevaarlyk sujet heeft gedurende al dien tijd het dwangbuis aan gehad en werd dag en nacht bewaakt. Hjj is beden-morgen ook in dat kleedingstuk getrans porteerd. Dïieiiwediep, .9JJuny. Eergisteren avond kwam een visschersvaartuig in de haven het berigt bren gende, dat er een vaartuig op de Noorderhaabs zat, dat de noodvlag had geheschen. Inmiddels zag men te den Helder ook den noodvlag van den vuurtoren. Met den meesten spoed werd de reddingsboot bemand en door de sleepboot Stad Amsterdam naar de strandings plaats gesleept. Hot kostte vrij wat moeite en gevaar, het in nood verkeerend vaartuig te bereiken. De beide vletterlieden Grimyzer en de Roover gingen er zwem mende, op af; maar wie beschiyft hunne teleurstelling toen zy aan boord van het vaartuig (de Egmonder visschersbom Op hoop van zegen) kwamen en de vis schers heel flegmatiek verklaarden, «dat ze hun kapitael maer niet zoo konden veriaeten maar eerst berigt van hunne patroons wachtten, die zy den vletterlieden verzochten voor hen te telegraferen." Het antwoord der vletterliedendie zooveel gevaar hadden doorge staan om redding te brengenlaat zich ligt donken. Zy verlieten de bom en deze zit er nog; draait de wind naar het noorden dan is het «kapitael" red- delooB verloren. Amsterdam Juny. Op een der kostelooze scholen hier ter stede ontdekte de onderwjjzer dezer dagen, dat een. knaap zyn boterham in een Turksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat de moeder van den knaap, eene schoonmaakster, geruimen tyd ge leden een pak Turksche loten (13 in getal gelooven wjj) op Btraat gevonden had. «Wat op straat ligt kan niet veel waard zyn" dacht ze, en ze gebruikte de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelyk begon te worden, gebruikte ze het om er de boterhammen van haar zoon in te wikkelen. De vrouw had nog zulk een ongeljjk niet om Turksche fondsen alleen goed voor kastpapier te achten, maar op de beurs zyn die fondsen altjjd toch nog wat waard. In eene woning op den Nieuwendyk te Amsterdam is Vrydag-avond eene dienstbode uit de 4de verdieping naar beneden gevallen op de steenen binnenplaats. Hoewel zwaar gewondleeft zy nog. Eene andere dienstbode in de Spuistraat, wie het zelfde overkwambleef op de plaats dood. Te Amsterdam is een jongmenschdie mot zyn meisje verschil had, onder den uitroep: «Dan motte W9 beiden maar doodmet haar in den Singel ge sprongen. Het meisje was er alles behalve meê inge nomen, en haar geschreeuw deed helpers toeschieten die haar vrjjwillig en hem gedwongen op den wal haalden. De hulpvaardigendoor eenige vrouwelijke omstanders ondersteundhebben den knaap gevoelig teregt gezet. 's Gravenhage, 9 Juny. Gisternamiddag ten één ure is het stoffel jjk overschot van H. M. de Ko ningin, na vooraf te zyn gebalsemd, in zyn laatste woning besloten; de lykkist werd digtgeBoldeerd. De balseming moet volkomen naar eisch zyn vol- bragt en geslaagd. Het voorkomen der vereerde en geliefde Doode moet, nadat de trekken des lijdens van Haar gelaat verdwenen waren, een weemoedig liefely- ken aanblik hebben opgeleverd. Men zegt dat wylen H. M. de Koningin in Haar testament heeft bepaald dat al diegenen welke tot Haar Huis hebben behoordlevenslang in het genot moeten bljjven van de aan hun betrekkingen verbon den wedden. Naar ons gemeld wordt, bljjft de teraardebestel ling van het stoffelyk overschot van wylen H. M. de Koningin bepaald op Woensdag den 20sten Juny a. s. Te tien uur des morgens zal de rouwstoet het Huis ten Bosch verlaten. De trein zal, naar men verzekert, den volgenden weg nemen van het Huis ten Bosch den Leidsehen Straatweg tot aan de Koningsbrug, Korte Voorhout, Tournooiveld, Lange Vijverberg, Plaats, Gevangenpoort, Buitenhof, Groevestraat, Groenmarkt, Veenestraat, Wagenstraten, Huygensplein en straat, langs den Ryswykschen weg naar Delft. In antwoord op het rouwbeklag, dat de Raad van State aan Z. M. den Koning heeft overgebragt, heeft Z: M. o. a. gezegd: «Ik stel het bewys van deel neming van den Raad van State aan zyn grondwettigen Voorzitter op hoogen prys; het zal den band tusschen Vaderland van Oranje nog nauwer toehalen." Dussen, 8 Juny. By den landbouwer H. de R. op den Hil, naby deze gemeente, is oen veulen gebo ren met een hoed op, zooals men het hier noemt. Het veulen draagt namelijk op den kop eene massa van vleesch en been, grooter dan een emmer en in vorm daaraan niet ongelyk. BeideD, paard en veulen, zyn dood; zoodat deze speling der natuur hoe vreemd ook voor den landbouwer niet voor- deelig is. Gedurende een paar dagen heeft het vreemde diertje veel bekykers gehad. Mi<l<lelt>ure:10 Juny. Wat niemand gedacht had is tot veler genoegen gebeurd, het is namelyk aan de commissie, die het initiatief heeft genomen voor de oprigting van een omnibusdienst tusschen deze gemeente en de badplaats Domburg, gelakt het nog ontbrekende getal aandeelen te plaatsen, zoodat het plan doorgaat. Met July zal de dienst reeds een aan vang nemen. In eene a. s. Woensdag te houden byeen- komst van de inschrijvers zal de dienstregeling vast gesteld worden. Moge zy zoodanig zyn dat zij èn ondernemers èn Domburg èn het publiek ten goede kome. Midi «iel burgr11 Juny. In de alhier gehouden vergadering van den geneeskundigen raad voor Zee land 1b o. a. besloten tot het nauwkeurig toezien op den meer en meer veld winnenden verkoop van geheime middelen waarin zich geneesmiddelen bevinden. Par ticulieren die zich, in strjjd met de wet, daaraan schuldig maken zullen streng vervolgd worden. De over het algemeen slechte hoedanigheid van het drinkwater, vooral in deze gemeente, heeft aanleiding gegeven tot een besluit om eene enquête in te stellen, in de verschillende deelen der provincie, welke is opgedragen aan eene commissie uit den raad, bestaande uit twee leden, benevens den inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht en den secretaris van den geneeBk. raad. Van het bnreau voor scheikundige en microscopi sche onderzoekingen wordt, blykens het uitgebragt verslag, meer en meer gebruik gemaakt. De klagten omtrent opzettelijke vervalsching van levensmiddelen schynen over het algemeen zeer overdreven te zyn. De Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft aan Z. M. den Koning een adres van rouwbeklag gezonden. Tholen 9 Juny. Gisteren had alhier de aange kondigde by een komst plaats tot het vormen eener afdeeling van »Eigen hulp" alhier. Byna allen die in de termen dier Vereeniging vallen waren opgekomen. Nadat den oorsprong en het doe 1 van »Eigen Hulp" in groote trekken waren aangeduid door den heer van de Graft en hy ook op de uitstekende werking der OoBtenryksche Vereeniging gewezen hadwerden de aanwezigen, die nog niet [waren toegetreden en zulks wenschtenfte doen, uitgenoodigd ten bewijze daarvan op eene lijst te teekeneD. Het gevolg was dat het aantal leden weldra 22 be droeg en daar men zeker was het vereischte getal tot vorming eener afdeeling, 25, te zullen krjjgen, werd een voorloopig bestuur gekozen. Heden was het ledental tot 25 geklomnien en heeft zich dns alhier eene afdeeling gevormd. Tot deze kunnen personen uit de eilanden Tholen1 eu ^SL-Philipsland toetredenwaartoe men zich aahmeldfe by een der heeren: Jhr. S. O. de Casembrool, ,C. Al. de.Blinde en D. v. d. Graft. Na de verspreiding der circulaire van den lieer Knijpers, zal hot wel overbodig zyn op:iifet groote nut der Vereeniging Eigen Hulp" te wjjzen. Wy eindigen dan ook met den wensch te uitendat het aantal leden der Thoolsche afdeeling krachtig moge aan- groeyen en betuigen onzen innigen dank aan die heeren voor hunne deelneming, die zyn toegetreden niet zoozeer uit stryd om hun bestaan, als wel om de goede zaak te steunen. Zierikzee10 Juny. Het Zaider-Zendingafeest is wegens de begrafenis van H. M. de Koningin op 20 dezer uitgesteld tot 4 July a. a. Te Moergestel ie in allen ernst door den Rijks veldwachter de onderwyzer by den burgemeester aan geklaagd, dat hy vlinders in zjjne woning had. De onderwyzer had namelyk, om het onderwys in de na- tuurljjke historie voor zjjne leerlingen dnidelyk te maken, een rupsennest bewaard om de vlindors te doen uitkomen. En de burgemeester, Jacobus van der Wouw, zond, als president der schoolcommissieden onderwyzer een brief, waarin hy hem verzocht de rupsennesten uit zjjne school te verwjjderen of «schadeloos" te maken. Door wjjlen den heer H. van der Linden te Bergen-op-Zoom is aan de vereeniging van den H. Vincenthis a Paulo aldaar een som gelegateerd van 25,000. Eod weduwe te Munnekezjjl heeft tien duizend galden geschonken om met de renten het predikants traktement te verhoogen. De verzending van aardbeziën naar het buitenland heeft reeds een aanvang genomen; duizende potjes worden verzondenvoor een deel uit het Westland afkomstig. Zieriltseeo11 Juny. Naar wy vernemen zal de zaak van den heer J. de Decker, lid der firma van Zejjlen Decker, uit Middelburg, in de volgende week voor de arrondissements-regtbank te Rotterdam behan deld worden. Van verschillende kanten wordt ons verzekerd dat, hoedanig de afloop zy, in den gang der zaken van de reederjj te Middelburg geen voor die gemeente ongunstige veranderingen zal komen. Men heeft berekend, dat de kosten van het lui den der doodsklokken in ons geheel land zoo van Staatswege als van de gemeenten en verschillendo godsdienstige gezindten, ongeveer een millioen gulden kost. Dit cjjfer moge hoog schynen, doch inderdaad is het wegens het groote aantal en den langen duur welligt niet overdreven. Zekere juffrouw S. op de Kipstraat te Rotterdam beviel in 18751876 en nu weder dezer dagen van tweelingen. Van de laatsten is een kind overleden. Men leest in «De Standaard:" Korte zin van een hoofdartikel in de Amsterdamsche Courant Ondertrouwd Conservatief VERLOOPEN en Anti-revolutionair MALCONTENT. Receptie 12 JunyAmsterdamsche stembus. IngangVacature-Fa&ius. DE OORLOG. De Russen hebben een poging gedaan, om den Donau by Nicopolis over te steken, maar zjjn daarin door het geschutvuur der Turken verhinderd. TELEGRAM. Berlijn11 Juny. Het gouvernement van generaal Diaz over Mexico is door de regeering erkend. Kerknieuws. De gemeente-commissie van het Nederlandsch Her vormd kerkgenootschap te Leiden heeft bjj deurwaar- dera-exploit gedagvaard voor het kantongeregttegen 16 Juny e. k., voormiddags ten elf ure, den hoogleeraar Dr. J. J. PrinB om te worden veroordeeld tot betaling van zyn aanslag in den hoofdeljjken omslag van 1876. Door velen wordt met belangstelling de afloop dezer procedure tegemoet gezien. Men hoopt, dat de hoog leeraar, die onderwys in het kerkregt geeft, zelf zjjne zaak zal verdedigen. Gemengde Berigten. Eene boerendienstraeid onder Noordwelle wordt aan geraden wat beleefder te zjjnwant dat past niet voor een meid die zoo weinig te tellen heeft. Te Heer (Limburg) is een grjjsaard, die ondanks het ver bod kraayennesten wilde uithalenuit een hoogen boom gevallen en op de plaats dood gebleven. In Amerika worden tegenwoordig jongens-broeken gemaakt van blik en koper. Dominé Kujjper zal een nieuwe courant gaan uitgeven, onder den naam van De Heraut. Al is er nu geen kuiper meer in de Tweede Kamer zal hy gaan faiipen in de couranten. Thiers, hoewel bjj 80 jaar is, zal waarschjjneljjk weer president worden van de Fransche Republiek. En daar hy sedert jaren een boezemvriend is van Bismarck, zal hy meer gedaan kunnen krjjgen als een ander. Er is weder sprake dat Dnitschland zin in onze Oost-Indische bezittingen heeft, en het vooral op Java zou gemunt hebben. De kleermakers stelen lappen laken, en de vorsten lappen land. Te Middelburg heeft eene vrouw haar been gebroken door het vallen van een trapdie zjj ge bruikte bjj bet schoonmaken van de zoldering. Vroeger heeft zy ook een been gebroken, tengevolge van dezelfde onvoorzigtigheid. Te Dordt beklaagt zich eene werk vrouw, dat er in de couranten zooveel stadhuiswoorden voorkomen die zy niet verstaat, en wenscht dat zulks moge veranderen. Dat mensch leest veel couranten zelfs het paleis van justitie, dat zy met den bjjbel voor het beste geschryf houdt Eenige meisjes te O. moesten des Zaturdags-avonds zoo dronken niet in de herberg komenen dan om twaalf ure niet over het dorp loopen zingen en schreeuwen, want dat past niet voor meisjes die nog al fatBoenljjk willen zyn. Iuffezoixlen stuliken. Brieven uit Holland op zijn smalst. IJmuidenGeen Nederlander wien die naam onbe kend isal valt hjj dan ook op geen enkele landkaart te lezen die vóór de, jongste Novembermaand gedrukt werd en niet weinigen wie by het hooren van dien naam het hart van nationalen trots gaat zwellen. Nog onlangs ontmoette ik een landgenoot in den spoortrein, die IJmuiden zien gingde wonderstad die hem door hare snelle verrjjzing aan den wonderboom van Jonas denken deed. Een medereiziger meende dat het beeld van een paddestoel minstens even juist wa9 en meer by de hand lag. Doch een blik van verontwaardiging legde hem het stilzwjjgen op, al grimlachte hy spottend toen hjj een oogenblik later hoorde, hoe IJmuiden den idealist ook nog de gedachte aan het door een macht woord ontstaan St. Petersburg en door handelsbehoefte te voorschijn getoverd Chicago opdrong. Ik waagde het met bescheidenheid van den Helder en 't Nieuwe Diep te spreken, als IJmuiden eens den ouderdom van deze plaats bereikt zal hebben, doch werd met do half schampere opmerking te recht gewezen, dat bij 't ont staan der stad op de Noordpunt van Holland, alles van 't toeval en de willekeur van speculanten afhan kelijk was geweest. Ik weet hoe het bevoegde men- schelyke genie hiertegen te IJmuiden waken zalzoo vervolgde de man, even als tegen het wegslaan der betonblokken van de pieren zal voorzien worden, door de bovenste laag uit één stuk te maken. Wy zagen het station Velsenen onze idealist greep naar zyn reistasch. Gjj hebt er zeker aan gedacht om voor raad voor den inwendigen mensch mee te nemen? vroeg de reeds genoemde medereiziger, doch onze idea list nam er geen notitie van, als door de mededeeling zjjner overtuigingdat' hy zich te IJmuiden dan toch van 't noodige wel zou kunnen voorzien. Jaals ge aan water en een borrel genoeg hebt; was het ant woord ik raad U evenwel aanvooral als ge geen bril bjj U hebtom mee te gaan naar Beverwjjk en er u daar een te koopenof ge zult de pieren in 't geheel niet te zien krjjgen. Die zyn toch waarlyk zoo klein niet al waren myne oogen ook wat slecht; antwoordde de uitstappende, in de overtuiging dat men hem trachtte voor den gek te houden. Toch zou het hem c;oed geweest zjjn, had hy naar den gegeven raad geluisterd en van Beverwjjk langs den weg naar Wjjk aan Zee het Btrand gezocht, om dit daarna tot aan de piersn te volgen. Bjj den fikschen bries die er uit het Zuid-Westen woei zou alsdan het door de kanaalwerken en den aanleg van IJmuiden bloot gemaakte en door den geringsten wind bewogen duinzand zjjne oogen niet verblind hebben eer hjj de zee kon naderen, en den omweg van een half uur afstands over een gebaanden weg en het elastieke strandzou hem niet langer gebleken zynnaar den tyd berekenddan de rechte over de gulle afgegraven duinen langs het kanaal en de haven. Van zee naar de sluizen, waarby IJmuiden verrjjst, had hjj den zand- regen alsdan achter zich gehad en de pieren kunnen opnemen voor die hem anders hinderen kon als voor een oogenblik tusschen Wjjk aan Zee en 't strand. De duingronden aan weerszjjden Fan het kanaal tusschen de pieren en de sluizen en ook nog verder naar binnen zyn het eigendom van de heeren Bik en Arnolddie tevens eigenaars van het groote duindal, deBreesaap, zyn. Deze heeren gaven indertyd de voor het kanaal noodige grond cadeau, wat niet zonder invloed bleef op het bepalen van de richtingdie de Kanaalmaatschappjj millioenen zou bespaard hebben aan werken in zee ware zjj eene andere geweest, omdat de breedte van het strand, 2 a 3 kilometers noordeljjker, aanzienlyk smaller is dan waar nu de havenmond wordt gevonden. Genoemde heeren hebben daarmede indertyd een spie ring uitgeworpen om een kabeljauw te vangen, en zjj achten den tyd om den hoek op te halen thans ge komen. Voor 5 gulden de Ms zjjn thans de barre zand heuvels aan de Zuidzyde der sluizen te koop, en het is hun gelukt enkele honderden M2 tegen dien prys aan den man te brengen, al gaat de afzet nog alleB behalve naar verwachting. 't Zou my niet verwonderen als zjj hun kabeljauw spoedig hadden opgehaalden 't een mager beestje bleekvergeleken met 't uitgeworpen, of liever, 't in- geslokte aas. Hunne niet onvruchtbare Breesaap toch heeft ook bjjna geheel voor spiering gediendal was zulks niet bedoeld. De diepe kanaalbedding toch leidt het grondwater op zoo verren afstand uit de aangren zende zandgronden af, dat op vele vroeger vruchtbare velden nu nog slechts enkele spichtige grasscheuten groeienen geheele hofsteden met kapitale gebouwen voor den landbouw zyn verloren gegaan. Eerst op de diepte van het kanaalpeil is thans in het hoogliggende duindal water in de verdiepte putten te bespeuren, die mensch en dier, ja dikwyls tot den hond des jagers toe, laven moeten, want de vroegere drinkputten zyn als de slooten, droog, tenzjj na pas gevallen ruilden regen. Dan, we gaan de stad zien die het hoofd van onze Bchatrjjke speculanten in duinzand heeft uitgebroed, die nog wei niet verwezenljjkt is, maar waarby dan toch etteljjke paaltjes een blik vergunnen te werpen onder den sluier, die het geheel bedekt. 'k Geloof niet dat zjj de aanwjjzers zyn geweest van de rjjksgebouwen, die de eerste rjj uitmaken als we van de sluizen komen, en zich tegenover haar ver heffen of zich naar de zee- of landzyde uitstrekkenZjj hebben het dus niet op hunne verantwoording dat de bewoners van de even buiten de sluizen liggende huizen onlangs 'u nachtB moesten vluchten, omdat de spuiing van 't kanaalwater het talud van den oever had weggenomen en de stormvloed zelfs den smallen weg- tusschen de huizen en het kanaal deed wegstor ten. Men is thans naïef weer bezig de afschuivingen met duinzand aan te vullen. Behalve deze kommiezen- huizen, ziet ge, verder naar, tegenover of binnen de sluizen, het post- en telegraafkantoor, sluismeesters- en knechtswoningen, die voor loodsen enz. Als de huizen niet onder één dak gebouwd zjjn, ziet ge een aanmerkeljjke ledige ruimte tusschen 't een en 't ander, waarschjjnlyk met de bedoeling om den wind in zyn. spel met het zand niet te hinderen, 't Zyn flinke steenen gebouwen, wat sterkte aangaat, waar we over schoonheid maar niet zullen spreken. Even- wjjdig met hen, op een afstand van p. m. 100 meter, zal nu de schepping der heeren B. en A. beginnen. Als ge U zeiven over dien afstand door het losse, drooge en scherpe zand hebt heengetorscht, staat gjj eenige meters hooger dan de genoemde woningen liggen. Tenzü om de kosten van zandafgraving uit te winnen, is zulks zeker alzoo bepaald om aan IJmuiden eene terrasvormige ligging te verzekeren. Een schoon panorama zal zich daardoor voor de stad in spe evenwel niet ontwikkelen, voor een zee gezicht zjjn daarvoor de eigenljjke strandduinen te hoog en voor een landgezicht de duingordel die de Breesaap begrenst. Wel evenwel is daardoor aan de nieuwe stad het uitzicht verzekerd op de zeer primi tief ingerichte lokaaltjes, achter de sluisknechts- en kommiezenwoningen, die, in hötels, ook van minder dan 100 vertrekken, aangebracht, toch met No. 100 plegen gemerkt te zjjn. De minste nu tusschen deze lokaaltjes en de eerste huizenrjj van eigenljjke IJmui den is zoo aanzienlyk als wy vermelden, omdat do

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1