ZlËKlkZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5850. Donderdag 17 Mei 1877. SS"Jaar». Verschgnt DING8DAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prys per 3 maanden is l,3ü, franco per post 1,60. ADVERTENTIÊN 10 Cts. per regel, kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. ONDERZO EK VERLOFGANGERS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee. Gezien bet besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 10 dezer (Provinciaalblad No. 57); brengen ter kennis der Verlofgangers van de Militie te landdie zich in deze gemeente bevinden en be- hooren tot de ligtingen van 1873, 1874, 1875, en 1876 voor zoover zij vóór den eersten April jongstleden in bet genot van onbepaald verlof zyn gesteld dat het onderzoek van die verlofgangers door den Militie-Com missaris alhier zal plaats hebben op V rijdag den Jmiij e. Ir. des voormiddags to 10 ure, vóór het stadhuis alhier en roepen hen mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zyn met herinnering aan do volgende bepalingen der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). 1°. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen Da den dag, waarop hem de verlofpas is uit gereikt, by den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze zyn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 133); 2°. do verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigengeeft daarvan kennis aan den Burge meester zjjner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dagwaarop hy komt in de gemeentewaarin bjj zich vestigt, meldt hy zich aan by den Burgemeester dier gemeente, teneinde deze zyn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 134) 3°. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven. (Art. 136); 4°. de verlofganger die art. 133, 134 en 136 niet naleeftwordt in werkelijke dienst geroepen en gedu rende drie maanden gehouden. (Art. 137); 5°. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie- Commissaris te worden onderzocht, verschynt by het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de klee ding- en uitrustingstukkenhem bij zyn vertrek met verlof medegegevenvan zyn zakboekje en van zyn verlofpdf. (Art. 138 139 en 140) 6°. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire) regtspleging en tucht ouderworpen onder anderen gedurende den tyd, dien het onderzoek voor den Militie-commissaris duurt, en in bet algemeen wanneer hy in uniform gekleed is. (Art. 130.) 7°. behoudens het bepaalde bjj art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagente oudergaan in de naastbij gelegen provoost of het nabij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige redenen niet by het onder zoek verschijnt; 2°. diedaarbij verschenen zjjnde zonder geldige redenniet voorzien is van de by art. 140 vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- en uitrustingstukken by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aaD een ander behooreDdeals de zijne vertoont. (Art. 141) 8°. onverminderd de straf, in het voorgaande arti kel vermeldtis de verlofganger verpligtop den daartoe door den Militie-CommisBaris te bopalen tyd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143); 9°. de verlofganger die zich by herhaling schul dig maakt aan bet feitsub 4°. van art. 141 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 143 voor den Militie-Com missaris verschyntof aldaar verschenen zyndoin het geval verkeert sub 2°. en 3°. van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van drie tot zes maanden gehouden. (Art. 144) 10°. de verlofgangerdie niet voldoet aan eene oproeping voor do werkelijke dienstwordt als deser teur behandeld. (Art 145); 11°. elkdie voor de militie is ingeschreven en iederdie daarbij is ingelijfdbanovereenkomstig do daaromtrent bestaande voorschriften, tot eon vrij willige verbindtenisvoor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagt, het korps mariniers hieronder begrepen, by het leger hier te lande of bij bet krjjgsvolk in 's Ryks overzeesche bezittingen, plaatsvervangers echter niet by de zeemagt of bot korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74); 12°. aan de by de militie te land ingelyfden, die verlangen na volbragten oefeningstijdminstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbindenwordt zulks vergund. (Art. 126). En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en in do Zierikzeeschen Nieuwsbod^ geplaatst. Zibbikzee, deü 16 Mei 1877. De Burgemeester, J. MAURITZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. Het ie een eigenaardig, schoon juist geen verbljjdend verschijnseldat alle menschen den oorlog schuwen en wenschen dat deze moge verhoed wordenmaar als eemnaal de krijg aangevangen isdan zou men wel iederen dag van gevechten en overwinningen willen hoorendan is men niet tevreden ala de vyanden el kander ontwyken of de omstandigheden hun samen treffen verhinderen. Zoo gaat het ook nu weder. Eerst heeft men gejammerd en gezucht omdat er oorlog dreigdetoen geweeklaagd omdat die verklaard was en nu het eenmaal beslist is, dat er gevochten zal worden, nu zou men eerst in zyn schik zyn, als cr maar gedu rig wat van vechten en moorden kon worden gehoord, 't Zou dan ook wel zijnwat is dat verschrikkelijk on dat moest toch niet wezenmaar niettemin vindt men het flauw en verkeerd, dat er maar niet met de ruwe bijl op ingehakt wordt. Wy zouden zeggengelukkig is or nog niet veel gebeurd en hopen dat het niet tot de ons voorspelde bloedige tooneelen zal komenen w jj lezen niet zonder welgevallen dat allerlei beletse len nog in den weg staan aan de ontwikkeling van den strijddaar de tyd bet beate oordeel iaom de opgewonden gemoederen wat te bedaren. Volgens de laatste berichten hebben de Russen nog geene gelegen heid gevonden om den Donau over te trekken en staan dus de vyandige legers nog niet tegenover elkander. Op sommige punten is gevochten enmoet men de verschillende berichten geloovendan hebben beide partyen overwonnen. Het waren echter nog geene ge vechten van groofce beteekenis en bedriegen wij ons nietdan was de uitslag van dien aarddat oigenl jjk noch Russen noch Turken kunnen gezegd worden mees ters te zyn gebleven. Zeker is het dat aan de Turken reeds een gevoelige slag toegebragt is die tevens van de verfoeiljjkheid van den oorlog getuigt. Een monitor der Turksche vloot is in de lucht gevlogen ten ge- j volge van het beschieten door de Russen en daarmede zijn een aantal menschenleveus verloren gegaan. Ook menie ia nu in openlyken strijd met Turkye. De vorst van dat land is door der. Sultau vervallen j verklaard van den troon, maar bekreunt zich weinig daaromdaar hij den steun van Rusland heeft en nog ateeds hooptdat ten slotte de oorlog voor hem voor- deelig zal wezen. Tot hiertoe staat de. Turksche vorst genoegzaam alleenalthans voor zoover men weet want wat er achter de schermon geschiedt zullen wij vooreerst wel niet weten. Mocht die toestand voort durendan zal hy het zwaar te verantwoorden hebben, doch zoo de zaak voortgaat en zich uitbreidtzal daarin wel verandering komen. De slotsom isdat de zaak nog niet veel gevorderd is en dat nog niet veel anders gebeurdedan wat voldoende was om geheel Europa den invloed van het rampzalig kwaad te doen gevoelen. ï£i»<yelu»itï houdt vol dat het onzydig blijven wilmaar uit een en ander blijktdat hot daarmede ook niet heel ernstig gemeend is. Over het algemeen ia men daar te lande tegen Rusland gestemd. De vrees, dat het reeds machtige rijk in aanzien zal toenemen en meer invloed krijgenis voor den Engelschman reden genoeg om alle audere overwegingen ter zyde te zetten. Alleen de anti-ministerieele partij schaart zich aan Ruslands zydeminder uit sympathie voor dat landdan door haat tegen het tegenwoordige kabinet gedreven. Vandaar in het Parlement allerlei interpol- latiën en antwoorden der regeering, die ten slotte nog weinig licht verspreiden over do plannen, die men daar te lande koestert. Mogelijk, wy willen bet hopen, houdt men het ouzijdigheiUs-9yateem volmaar er be- hoeft niet voel te gebeuren of er wordt met kracht van redenen betoogddat eene tusschenkomst onver mijdelijk is. Alles kacgt van den loop der gebeurte nissen af en wie zal ons daaromtrent licht kunnen geven? Oosten rij Ik blijft tot hiertoe ook getrouw aan zijne neutraUteita-verklaringmaar bij elke gelegen heid wordt gezegddat men zich eigenlyk tot niets verbindt als tot afwachten. Het is daar, gelooven wy, minder de vraag, wat den lpop der zaken tusschen Russen en Turken wezen zalmaar wel of andere mo gendheden zich in deu strjjd gaan mengen. Hot spreekt van zelf, dat Oostenrjjk niet achterblijven zou als byv. Engeland eens trek kreeg, om zich aan de zyde der Turken te scharen. In Fraolcrylc wordt even als elders veel over den oorlog gesproken maar geenszins met plan om er to eeuiger tyd deel aan te nemen. Het zou voor dat land meer dan voor eenig ander een ware ramp zyn, als het gedrongen werd de wapenen op te nemen. Men heeft daar genoeg op eigen bodem te doen en de clericale partij zorgt er voordat er niet te veel rust zjj. Iutusschen verbJydfc men zich daar te Lmde, dat de regeering zich even als anderen stellig verklaard heeft tegen de woelingen der prelatenouder voorge ven dat zy den Paus willen helpendie geene hulp noodig heeft. Wel hadden sommigen eene nog krach tiger handeling begeerdmaar misschien is het beter dat men met gematigdheid is te werk gegaan. De president Mac Mahon heeft weder aan onderscheidene personen veroordeeld wegens misdaden ouder de com mune gepleegdvermindering of kwijtschelding van straf geschonken. Dergelijke daden van recht en genade doen meer goed dan de pogÏDgeu dor geestelijkheid om alles in beroering te breDgen en haat en wantrou wen te zoeken. In It«Iie ia een groot deel der bevolking zeer ontstemd ten gevolge van het afstemmen door den Senaat van de wetbetreffende de ambtsmisbruiken der gecstelykhoid. De priesterpartij is daarover onte vreden omdat zy in die wet een heerlyk middel had tot het opwekken en onderhouden van agitatie bij de bevolking. De liberalen daarentegen beklagen zich luidedat men juist in dezen tijdwaarin de pries termacht weder 'zoo driest het hoofd opsteekt, die niet heeft laten vallen. Zelfs onder de leden der zooge noemde rechterzijdedie alles behalve der regeering gunstig is zyn er velen die dezo wet gewenacht had den en allen noemen het onverantwoordelijk van den Senaatdat hy zoo lichtvaardig het wapen verworpen hoeftwaaraan men by de samenspanning der clerica- leniD deze dagenzoo groote behoefte heeft. Het is eene leerzame geschiedenis, daar bet boven alle beden king vaat staatdat juist door geestelijken invloed op vele senatoren deze uitkomst verkregen werd. Opmerkelijk is hetdat in alle landen de plannen der geestelijkheid hebben afgestuit op de waakzaam heid der regeeringen en het gezond verstand der natiën. Alleen in Sspaiijei schijnt men meer de gunst van het Vaticaan te zoeken. De regeering heeft althans in do Cortes verklaarddat de betrekkingen met den H. Stoel niets te wenschen overlaten, 't Zou ook wel wonder zynals in dat land de sympathie voor Rome niet bijzonder groot was. De laatste jaren hebben ons geleerd dat ook daar do oogen wel opengaanmaar dat het beginsel van vrijheid des gewetenB er nog niet veel ingaug heeft gevonden. De Trunsvaalscho republiek heeft, zooals te duchten wasopgehouden te bestaan. Enge land heeft die eenvoudig geannexeerd en hoevele pro testen daartegen ook ingediend zijnmen kan het als eene afgedane zaak beschouwen. Men heeft er dus niet latig wil gehad van het vrjj en onafhankelijk bestaandat daarenboven lang geen onvermengd ge not opleverde. Men wil nog een beroep doen op de mogendhedenmaar 't is wel te begrypendat dit weinig baten zalte meerder, daar Engeland hot voor stelt als een weldaaddat het zich over dat land ont fermde. Zoo hangt het lot der Staten nog altijd van willekeur en overmacht afgelukkig als er zede lijke kracht isdat J8 het beste bolwerk tegen alle overweldiging. N ieuwstijdingen. ü-frifta, Volgens nadere berigten uit Zuid-Afrika dd. 17 April, heeft de aanhechting der Transvaal bij bet Britsch ge bied den 12en te voren plaats gehad. De Britscke, ge- magtigde had aan president Burgers verklaard dat hy daarmede niet langer wachten kon on verzocht den president de leden van den volksraad over sommige voorwaarden te raadplegen. Op meetings tegen de an nexatie werd besloten protesten daartegen naar Europa en Amerika te zenden, de hoeren Jorissen en Kroger zyn als deputatie derwaarts afgevaardigd. Men zegt dat het status quo gehandhaafd zou blyveu in afwach ting der uitkomst van het protest. Alle ambtenaren kunnen des verkiezende aanblij ven, zonder den eed van getrouwheid aan de koningin te zweren. Alleen de pre sident legt zjjne betrekking neder. Men verwacht geene gewapendö demonstratie. Een onderling beschermings genootschap ib opgerigt om de bestaande Regering te gehoorzamen, zoolang die in werking is, en daarna te handelen Daar omstandigheden. Een ministerie is za- mengesteld, bestaande uit de hoeren Swart voor finan cien, Jorissen voor justitieJuta voor openbare werken en politie. De vrede met Secocoeni ia voor goed ge sloten. Het Kaapsche Volksblad wacht weinig van het protest van de Transvaal, maar noemt de aanhechting onregtvaardig en ongeschikt om het confederatieplan te doen slagendaar do Kaapkolonie dan met eene uitgebreide grensverdediging zou worden belast. ©ngritircl). Aangaande het voorschot, door het Comptoir d'Es- compte, in vereenigiDg met Franschè, Hollandsche en Duitsche bankierste verstrekken aan de Russische regering, meldt de Times, dat dit uitsluitend strekken moet voor de betaling der coupons in het buitenland en niet gebezigd wordt ter bestryding van oorlogskos ten. Ten gevolge van het dalen van den roebel zou anders de verzilvering dezer coupons te groote verlie zen geven. Het bedrag van het voorschot ia onbepaald de Russische regering opent eene rekening voor hoog stens een jaar en betaalt 6 pCt. rente, behalvo com missieloon. Als onderpand strekken obligatiëndie reeds geruimen tyd in de handen van het Comptoir d'Escompte zijn geweest. Omtrent een plan, dat der Engelsche Regeering toegedacht wordt, om by Alexandrie een legerkamp in gereedheid te brengen, wordt aan de Koln. Zeit. dd. 14 Mei per telegraaf uit Parijs gemeld: Het kamp dat door de Engelschen op Egyptisch gebied voorbe reid wordt, zal, volgens berigten uit Alexandrie, 30,000 man kunnen opnemen. In verband daarmede staat waarschynlyk hetgeen de correspondent te Pera aan de Times den I2den dezer seinde: Ik verneem van hoogst geloofwaardige zijde dat de Engelsche Regeering een te goeder faam bekend staande bankiorsfirma order gegeven beeft al hier 100,000 stuks vee te koopen. Een der booten van de Inmanline tusschen Liverpool en New-York, de City of Brussel, die reeds tien dagen geleden te Liverpool had moeten aankomen, heeft heden nog niets van zich doen hooren. Het vermiste schip had 400 personen aan boord o. a., de Roomsche depu tatie van 40 priesters, die een groote gift in geld aan den Paus moest brengen. Men heeft nog niet alle hoop op het behoud van het schip opgegeven. Herverzeke ringen zijn Zaturdag voor 40 pCt. gesloten. De moge- ljjkheid bestaat, dat de machinerie onklaar is geworden en het schip uit den koers is gedreven door den sterken oostewind. Een sleepboot is uitgezonden om in den Atlantischen Oceaan te kruisen ten einde het schip op te zoeken. JFir»i»ftrijft. Een verschrikkelijk voorval heeft in de vorige week plaats gehad te Tonnerrein het departement Yonne. In den schouwburg aldaar werd opgevoerd »do inname van do bastille." Een der bedrij ven van dit stuk eindigt met het patriottische lied*Le chant du départ 'twelk door het publiek wordt medegezongen. Een eenigszins verhit werkman, Choupe genaamd, gaf aan zijn gevoelen lucht door voort te zingen toen het gor dijn reeds gevallen was. Choupe werd hierop door een politiebeambte gearresteerd on in het naastbijzijDde wachthuis opgesloten. Weldra kreeg hy een lotgenoot, die in volslagen staat van dronkenschap het verblijf me6r werd ingeworpen dan gebragt. Deze man die by zyne arrestatie zich sterk tegen de agenten had verweerd, moet lucifers bjj zich hebben gehad die door zyne worsteling in brand schijnen te zyn geraakt naauwelyks toch "was de man opgesloten of' zijne klee deren stonden in brand. De beschonkene, die in geheel bewusteloozen toestand verkeerde, zonk als een leven- looze massa ineen en was weldra gestikt. Choupe, die door dit ontzettend schouwspel tot bezinning was ge komen, deed alle mogelijke pogingen om het vreeaeljjk lot dat hem voor oogen stond te ontgaante vergeefs echter, niemand kwam te hulp. Het vuur kreeg allengs groote afmetingen èn het kleine vertrek was weldra met een dikken rook gevuld. Eenige menschen die in de nabijheid van het wachthuis wonen meenen wel geschreeuw te hebben gehoorddoch dachten dat dit veroorzaakt werd door tumult in don schouwbuvg. Toen om middernacht de politiebeambte de arrestanten wilde afhalen, vond hy slechts twee lijken. Bij do lijk schouwing moet gebleken zyndat Choupe 3/4 uur met den dood heeft geworsteld. De ongelukkige laat eene vrouw en een dochtertje na. gSvkeritmti. De*» Helcler, 14 Mei. Op het alleronver wachts en zonder dat men er de oorzaak van kon vermoeden brak er Vrijdag-namiddag een geweldige brand uit in den toren van de Westerkerk der Her vormde gemeente alhier. Juist zou de predikant ds. Bron zyn katechetisch onderwijs aanvangen. Met ontembare woede grepen de vlammen om zich heen. In betrekkelijk korten tyd was het gekeele dak vernield en stond nog alleen de toren als een martelaar te midden der vlammen. Weldra viel ook deze met oorvordoo- vend geraas regtstandig omlaag en nu eerst kon men met goed gevolg op dien verschrikkelijk vlammenden houtstapel spuiten. Alleen de muren van hetsierljjke gebouw dat gelukkig tegen brandschaden verzekerd wa3, zijn blijven staan. Van het inwendige der kerk is niets behouden de prachtige preekstoel en het orgel, de gaskroonen en de consistorie zyn alle de prooi der vlammen geworden. Alleen het archief is gered. Te 2 uren was de gemeente-architect nog in bet gebouw geweest, zonder iets te hebben gemerkt, en om 3 uur stonden toren en dak in lichtlaaie vlam. Deventer14 Mei. Sedert eenigen tijd heerscht in deze stad een finantiële krisis. Men boort niet an ders spreken dan over het staken van betalingen door de grootste handelshuizen, het failliet gaan van zeer voorname firma's. Deze katastrophe is veroorzaakt door eene vóór weinige jaren hier opgerigto finantiele instelling, die aan velen en zelfB aan hen, die het niet verdienden, te veel vertrouwen schonk. Er zullen vele jaren moeten verloopen alsvorens het zoo zeer geschokte vertrouwen is teruggekeerd. Utrecht, 14 Mei. Gisteren nacht omstreeks 2 ure brak een felle brand uit in het pelterijenmagazijn van den heer Roorda op het Oudkerkhof alhier, wolk perceel benevens een paar nevenstaande huizen der heeren 5. en H, een prooi der vlammen zyn geworden. De oorzaak is onbekend. De verbrande perceelen zyn verzekerd, zoomede de inboedels, doch de heer Roorda had voor een enorme waarde aan bont in bewaring die het dubbele zoude bedragen van 't geen bjj voor zich zelf had geassureerd. Een bovenbewoner, een officier van 'tlnd. leger, kapt. Scbellhad eerst 10 dagen geleden een lOtal kisten met uitzet in ontvangst genomen, die allen onverzekerd, verbrandden; hy zelf was uit8tedig. Een ander wierp een kiefc effecten uit zyn raam in den tuin; de trommel moet zyn openge sprongen, en de papieren van waarde moeten, op een enkel na, vermist worden. Een bovenbewoner had pas Zaturdag bij den heerR. zyn meubelB gebragt; hij kon, naauwelyks gekleedde woning verlaten en verloor allesvooral eene belangrjjke boekerij. Als een staaltje, hoe de schrik iemand aangrijpt bjj zulke om standigheden zegt mendat iemand wiens woning geheel vernield isnog iets willende redden, met zyn geboorteakte kwam aanloopenOnder 't puin heeft men in de woning van den heer R. het tafelzilver in Gen ma99:i gevondenwaarop bet toeval een goud tientje had doen plaats nemen. Geld- od geldswaarde moet er zyn verbrand. Iieiden14 Mei. Zondag middag ten 12 ure hielden de broodbakkersgezellen alhier eene vergade ring in een lokaal op de Beestenmarkt, ter besprekiog hunner belangen. In die vergadering werd voorgesteld, tèn einde hun loon meer in overeenstemming te bren gen met het gevorderde werk en ook met hetgeen in andere vakken wordt verdiend, aan hunne patroons te vragen: lo het getal werkuren te bepalen op 12 per etmaal tegen vast loon, en 2o. voor do meerdere uren te vorderen afzonderlijke betaling a 15 cent per uur voor goedo werklieden. Deze besluiten werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen. 'sGravenhage, 14 Mei. De Tweede Kamer heeft heden eenige zoogenaamde kleine wetsontwerpen afgedaanwaaronder ook die tot uitvoering van de jongste regterlyke wetten. By na op hetzelfde oogen- blik dat de heer Francois in de zitting van hetGeregts- hof den lof van den Minister van Justitie verkondigde, hebben de heeren BaBtert en Corver Hooft hun teleur stelling betuigd over de jongste regterlyke benoemingen. Hun voornaamste grief wasdat aan den éónen kant verdienstelijke leden der magistratuur niet waren her benoemd en aan den anderen kant jonge mannen buiten de magistratuur tot vrij aanzienlijke betrekkingen waren geroepen. Daar de Mininister van Justitie uithoofde van ongesteldheid nog afwezig was, voerde de Minister van Binnenlandsche Zaken voor zyn ambtgenoot liet woord. Onbillyk achtte hy het de volvoering der moeije- ljjke taakwelke aan den Minister van Justitie was opgedragen geworden te beoordeelen naar een enkel onderdeel. In de »Gron. Ct." wordt gemeld dat de crediteuren in het faillissement van Overklift en Co. 22' pCt. van hun kapitaal terugbekomen. By bet uitbreken van den oorlog tusschen Rusland en Turkjje heeft de Nederlandsche Regeering aan de oorlogvoerende mogendheden haar voornemen bekend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te handhaven en van de Regeeringen van Rusland en Turkije de verzekering gekregen, dat Neer- lands onzijdigheid vanwege de oorlogvoerenden zat worden geëerbiedigd. De Regeering herrinnert den Nederlanders dat zjj zich behooren te onthouden van elke handeling, die zon kunnen geacht worden vijandig te zyn aan eene der oorlogvoerende mogendheden of met strenge onzij digheid niet te strooken. Eet is hun aanbevolen de blokkade te eerbiedigen en niet toegestaan voor de legers en zeemagt dier mo gendheden te werventot de uitrusting harer oorlog schepen mede te werken transportschepen en oorlogs contrabande aan haar te verstrekken en voor haar te vervoeren en kaapvaart of buithandel uit te oefenen. De Arrondissements-regtbank alhier heeft Zaturdag vonnis gewezen in do zaak van de wed. Vinke tegen den heer Kavelaars te Delft, betreffende de actie tot uitkeering van een jaargeld aan oischeresse wegens bet veroorzaken van den dood van haar echtgenoot. Do regtbank heeft die vordering ontzegd, op grond dat niet is gebleken dat de hond van den heer K. de oorzaak van den dood van S. is geweest of zijne red ding had bemoeijeljjkfc. "Wel was dit door getuigen verklaard, maar tegenover die verklaringen stolde de regtbank die van andere getuigen die het tegendeel hadden beweerd, en zy was derhalve van oordeel, dat het bewijs niet voldoende was geleverd. Bertfcn-op-Zoom15 Mei. Naast de hier gevestigde firma's der heeren C. L. de Meulenmeester C°. en Swaan van Renterghem, die zich toeleggen op kunstmatige oesterteelt en de oesters in groote hoeveelheden per spoorweg naar bot buitenland ver zenden, zal nog een derde onderneming tot stand komen, waartoe de nog overig zijnde gronden in de Stadspolder in onderhandsche pacht voor 50 jaren aan den heer J. P. Brediu9 zyn afgestaan, die voornemens is om de oestercultuur op groote schaal uit te oefenen. M.i<l*lelfc>urer14 Mei Andermaal is in het gebouw der voormalige teeken-academie eene expositie geopend van twee fraaie schilderyenditmaal van een jeugdigdoch reeds talentvol schilder namelijk de heer Willem J. Schatz, zoon van den zoo verdienstelijken kunstschilder J. F. Schufcz. Beide stukken vooratellende schepen in stil én in woelend watergeven blijk dat de lessen door den zoon niet zyn veronachtzaamd. Daar de schilderijen te koop zyn hopen wy dat zy spoedig een kunstliefhebber vinden mogendie er pry's op stelt door aankoop er van een jeugdig talent aan te moedigen. Mi<l«telb>ur«c 15 Mei. Onmiddelyk na de aan besteding is de vorige week een begin gemaakt met de uitvoering van het werk voor do bad- en zwem inrichting alhier. Gisteren zyn door de aandeelhouders de statuten vastgesteld. Tot leden van het bestuur werden in deze vergadering benoemd de heeren G. Alberts Lz., J. J. H. Doorenbos, mr. E. Fokker, dr. H. A. do Jongh, G. Kejjzor, F. G. Sprenger en Henri Tak. Bij advertentie in de dagbladen is eene oproeping voor een zwemmeester gedaan. Aan het gisteren avond alhier gehouden eind examen der burger-avondschool werd door twee candi- daten deelgenomenzjjnde A. A. Arnoldus en J. F. Brouwenaar. Beide jongelingen zyn geslaagd. Dezer dagen zal alhier een paar in denechfc tre den, dat te zamon 144 jaren teltde bruidegom is 80 en de bruid 64 jaar. Goes14 Mei. Sedert eenige weken hebben wij weder het voorregt, dat er eene stoomboot-dienst is in- gerigt voor het vervoer van goederen en vee tusschen onze stad en Rotterdam. Het is wel eene particuliere onderneming, maar die kans van goeden uitslag heeft ala de noodige steun niet onthouden wordtomdat daardoor in eene werkelijke behoefte voorzien wordt. In de laatste jaren hadden wjj reeds onderscheidene beurtschepen die over het algemeen goede zaken deden, maar die toch altijd te kampen hebben met al de wisselvalligheden van weêr en wind. Vooral voor onze neringdoenden zal het een groot gemak zjjD, waarvan het publiek goede vruchten trekken kan indien men nu maar kan besluitenom van het snellere vervoer middel gebruik te maken, en zich niet Ikat weerhouden door do overweging, dat gene oude palen moeten ver zet worden. Ook in deze zaak is concurentie zeer ge- wenschtteneinde meer op de hoogte van den tyd te komen. Teregt klaagt men over het weinige gemak dat men van den spoorweg heeft, omdat de exploitatie- maatschappy er tarieven op na houdtdie iedereen afschrikken zoodat onze handel voor goederen-ver zen ding op hot standpunt van voor eenige eeuwen bljjven moet, ten ware de stoomkracht op andere wjjze toege past daarin verandering brengt. Dit nu is tot een begin van uitvoering gekomen en gaat de ondernemer van den toombootdienBt voort op flinke wjjze zijne zaak te behartigen, dan beeft hjj een goed werk begonnen, dat voor hem zeiven niet zonder vrucht Wijven zal. Bij de opheffing van onze regtbank hebben wy voor het verkeer ook eene verbetering gekregen in de com municatie met Middelburg. Zeker is dat aldus ingerigt omdat het anders nog eerder zou gebleken zyn boe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1