het centrum van het land. Een derde korpg heeft post gevast tuaachen Ruschtschuk en Turtukai; met inbegrip van de versterkingen die roen in eerstgenoemde stad binnenkort verwacht, zal dit korps 18 a 20,000 man sterk zyn. Het vierde concentratiepunt ligt tusscben Silietria en Rassowade daar gestationeerde troepen zullen ruim 25,000 in getal zijn. Een vijfde korps zal worden gestationeerd tusschen Hirsowa-Matschin on Isaktschi-Tultscha en zal zich op Babadagk kunnen terugtrekken; 22 a 25,000 man vatten post bij Warna (Zwarte Zee)terwijl een zevende legerkorps van 32 h 35,000 man wordt geconcentreerd tusBchèn Scbumla en Rasgrad. Bij Ja,mboli en Sagra wordt nog een reserve korps geformeerddat nu reeds 8 bataljons met 2 batterijen telteen tweede bij Tirnowa met 7 bataljons en 3 batterijen, een derdo tusschen Softa en Nisck met 16 bataljons6 batterijen en een regiment cavalerie. Kleine halten zijn gemaakt ep sommige belangrijke kruispunten als Plewna, Janibazar en Kostendsche. V"an de op nieuw opgeroepen MuBtahfiz-bataljons worden reserve-korpsen geformeerd in de rigting Adrianopel- Jamboli. De Donau-vloot, die in den laatsten tyd voornamelijk tusschen Widdin en Ruschtschuk was geconcentreerd, is nu met uitzondering van zes schependie op ver schillende punten zjjn gestationeerd, naar den Beneden- Donau verplaatst en heeft zich gesplitst in 2 eskaders, het eene tusschen Silistria en Rassowa, het andere tusschen Tultscha en Sulina. Onder toezigt van officie ren uit Warna is men reeds begonnen met het ver sterken van don bergpasdie van Bazardschik over Prawady voert, door middel van redoutes. DeTscher- kessen hebben bevel ontvangen zich gereed te houden. Te Ruschtschuk worden de artillerie-depots geopend en is het geschut op de wallen en schansen gebragtmen is ijverig in de weer de vestingwerken van kanonnen te voorzien. Terwijl dus de geheele Donaulyn van af Widdiu tot Tultscha behoorlijk is versterkt en voor verdediging van de kust der Zwarte Zee zorg is gedragenstaan in het midden des lands verschillende korpsen in gereedheid, om zoo noodig tot verdediging der grenzen op te rukken. Mpa ziet het, de zieke ma» is nog niet zoo magteloos als sommigen wel denken. Konstautinopel18 April. De Russische ambassade zal waarschijnlijk Maandag per post instruc- tiën ontvangen nopens de wijze, waarop de betrekkingen met de Porte moeten worden afgebrokenen tevens kopie van de circulaire, die Rusland aan zijn vertegen woordigers zal zenden. Het gezantschap zal in de vol gende week vortrekken. k-walanh. Aan het diner, ter gelegenheid van het jaarfeest van het regiment gardes te paard gegeven, heeft de Keizer, die zooals Bteeds ook nu dat feost met de Keizerin bij woonde, met luider stemme gezegd: «Mijn broeder Ni- colaas zal met uw wapenbroeders oprukkenwat mij betreft, ik zal bij U blijven en wij zullen gezameniyk voor hen bidden." Tegen het einde van deze of het begin van de vol- geride week zal, onder bevel des Keizers, te St.-Peters- burg een groote parade worden gehouden. 't Is hier te lande gebruikelijk, dat, zoo de Keizer aan de natie een belangrijke mededeeling heeft te doen, Hij zich eerst tot het leger wendt. Mod acht het dan ook waarschijnlijk, dat de Keizer dien dag aan de ver- eenigde troepen zal mededeelen, dat de oorlog is ver klaard, zoo het tot een oorlog komen moot Z M. zou dan in de eerste dagen van de volgende week naar Kischcneff vertrekken en zich op weg daar heen slechts zoolang te Moscou ophouden als noodig is om een bezoek te brengen aan het beroemde klooster der Drieëenheid en van den H. Servius. Wat meer.speciaal de legermagt betreft, welke be stemd is om tegen Turkyo te opereeren, het Zuider- leger, dat zjjn hoofdkwartier te Kischeueff heeft, telt 220,000 man 650 stukken geschutte Odessa en in de Krim zjjn nog 68,000 man bijeen, terwijl una don kant van Azië nog 100,000 man staan. De 68,000 man te Odessa en in de Krim zullen de kust bewakende overigen zullen dadelyk in het veld gebragt worden. De clericaal-legitimistische Union zegt in staat te zjjn te verzekereudat de uitlevering van kardinaal Ledo- chowski door Duitschland gevraagd en door Italië toegestaan is. Het bevelschrift van gevangenneming was op het punt van uitgevaardigd te wordentoen de pans van dien maatregel onderrigt werden zoo ken Pius IX den prelaat nog tijdig genoeg eene schuil plaats aanbieden op het Vaticaau. Weenen, 18 April. Do Polilische Corresponded verneemt van heden uit Bucharestdat de regering besloot tot het concentreeren van 10,000 man tor be scherming der hoofdstad tegen eene oventueele verras sing door Turksche ongeregelde troepen. ©uitstlviarch. Een zonderling proces wordt thans gevoerd voorde regtbank te Mariënberg. In een herberg aldaar nam onlangs een vreemdeling zijn intrek, die voorstellingen in de goochelkunst wilde geven en onder andere merk waardigheden, ook een aap met zich voerde. Hij leefde royaal en verteerde veel geld, maar toen de dag van vertrek aankwam, kon hjj zjjn rekening niet betalen en moest zjjn aap als pand achterlaten. Hot dier wercl in een kamer opgesloten. Kort daarna haalde de meid uit een daarstaaude kast een paar borden. Dit zag de aap eu zoodra hjj alleen was, nam hy het aardewerk uit de kast en gocide 't stuk. De waard kwam nog juist bij tjjds om het laatste schoteltje te zien stuk vliegen. Nadat hij het dier eenige liefkozingen bad toegediend, die tamelijk gevoelig waren, sloot hij het op in den proviandkelder. Toen hij den gevangene na eenigen tyd een bezoek bragt, verstjjfde hy van schrik. Een zondvloed van petroleum, bier en brandewjjn be dekte den vloer en in dat vocht dreven haringen in 'fc rond. De verbolgen waard pakte den aap, die nog jjvetig inet de haringen bezig was, beet, en slingerde hem zoo hevig tegen den wand, dat het dier het tjj- deljjke met het eeuwige verwisselde. Natuurlijk is do eigenaar er volstrekt niet meê gediend, dat zijn schuld- eiscber hem zijn aap om 't leven heeft gebragt, en heeft van dezen 210 mark schadevergoeding geëischt. In Hannover en in Holstein wordt in den laatsten tijd meer en meer petroleum gevonden. Op de Lune- burger beidein do nabjjheid van Celle en Vevdon ligt een schachtwaaruit reeds jaren laDg gemiddeld een 15,000 pond petroleum getrokken werd. Hoofd zakelijk wordt zij daar tot nog toe als machineolie gebruikt. Doch nu onlangs heeft een Amerikaansche petroleum-specialitait, professor Harper, op grond van boringen verklaarddat de geheele provincie Hanno ver, onuitputtelijk rijk is aan petroleum-bronnen. Hjj schat de nog aaowezige hoeveelheid op niet minder dan 30 millioen «barrels", d. i. nagenoeg 5000 millioen kilogram. Bij het boten in de nabjjheid van een dorp bad op eene diepte van 250 voet eene ontploffing plaats van brandende gassenzoo geweldigdat al do werk loodsen in den asch werden gelegd. Eene dergelijke gasontwikkeling kan niet plaats hebben dan bij 'een buitengewonen voorraad petroleum. Men mag dus met eenige waarschijnlijkheid verwachten dat eerlang eene nieuwe hoeveelheid Duitache petroleum aan de markt zal worden gebragt. Gemengde Berigten. Een heer met een zwart snorretje te N. moest des Zondags zoo niet naar de Boomsche kerk loopenom iets te zienwant het zal hem toch niet helpen; want vader zegt; Laat je toch niet overhalen Van dien heer met zooveel kwalen. Een jonge dochter te Tholen loert weer op Flip tegen Pinksteren, en dat zal wel gelukken; maar dan mag zjj wel oppassen dat zjj zulke gekheden niet begaat als van de Pascheu. Mietje te T. heeft veertien dagen niet t'huis geweest; terwyl zij een heer zoo achterna heeft goloopea dat haar laarzen er vau zjjn versleten. Iemand is goed van beloven maar slecht van betalen zegt Betje onder Duiveadijke. Leentje te W. heeft haren ouden vrijer niet in de fuik kunnen krjjgeD, en nu heeft zij het maar gedaan met een nieuwen. Een vrachtrjjderszoon te Wolfaartsdyk zal zjjne boontjes nog wat te weeken moeten leggen om eene boeren dochter vast te krijgen, want het is mi al voor de derde maal mislukt. Wel! wel!" zegt Johanna to Sint-M., «ik begrijp het maar nietdat er niemand op mij afkomt. Ik kleê mjj altjjd even netjeseu toch kan ik maar geen jongen krygen. Maar nu krijg ik een nieuwe jasen dan ga ik maar weer op mijn fortuin reizen, en dat zal ik zoo lang doen tot ik iemand ge vonden heb." Te 's Gravenp. moest een arbeiderszoon van de Bossewei zoo hoogmoedig niet zyn op zjjne kleêrenwant hoogmoed komt voor den val. Ingezonden stukken. Meneer de Redacteur t Ik hebbe leeve leze en BChrieve tot mien ongeluk. Ik zegge tot tuien oDgelukwant as je leest dan komt er veel onder je oagen dat je ergert, en as je niet leest, dan bluuf je ten eeuwigen daegc een goejje stum pert die zich overal naer kan schikkecn die altoas te vree is as ie mar te eten, te drienken en te kleeden heit; en zelfs zonder dat alles. Zoo heb ik onderlesten geleze in de kranten dat over 1877 deur de Nederlandsche schatkist uutgegeve zal worde 26 miljoen voor oorlogzonder dat het oorlog wezo zal. Dan heb ik nog geleze dat de oorlog mot Atchin in drie jacr tiedniet meer gekost eit as 60 miljoeD, dus niet meer dan 20 miljoen op 'tjaer. Noe zou ik met mien dom verstand zeggedat het voor- deeliger is oorlog te voeren zoo as in Atchin; as volle vrede te hebben zoo as in Nederlandwant zoo gere kend zon je net 6 miljoen overhouwe elk jaor. De eerste 6 miljoen die je dan spaerde met het oorlog voeren zou dan net kunne gebruukt worde om een spoorweg te leggen van Brouweshaven naer Ziepe. Toch geloaf ik dat in die berekening weer een klein abunsje (onjuistheid zouwe ze in de Tweede Kaomer op zen fatsoenelyk zegge), weze mot. Want een van de Ministers eit zen aesem zoo wat laete ruukedat er voor den oorlog met Atchin, wel eens een miljoentje 15 of 16 te kort zou kunne komme. Noo, dat zou zoo heel erg niet weze; want de Nederlandsche lam mertjes zouwe zoo'n bagatelle weer wel zonder bleeten of brullen «op het altaar des vaderlands offeren" 't betaelen bin ze beter gewend as 'fcvleis eten. Boven dien, do domenies, pastoors en rabbies zegge dat «be taelen een deugd is." En as dat waer isdan is het Nederlandsche volk op twee naehet deugdzaemste volk van den aerdbodemwant behalve de Engelschen en de Franschen betaelt er in al de vauf werelddeelen geen volk zooveel as de Hollandsche lammertjes. Mar om noe nog eens terug te kommen op die 26 miljoen voor oorlog. Je weet Meneer de Redacteurdat er tegenwoordig veel gepraefc wordt over 't onderwies en datas je al 't papier eens had dat er over 't onderwies bedrukten beachreven is, dacrmee misschien wel een klein valletje in Flaauwers zou te stoppen weze. En toch, hoe meer ze praete en scbriove over 't onderwies, hoe kostbaerder en hoe slechter het wordt, ons, Zierikzoenaers, wete daervan nog al mee te praeten. Daerom beu ik, toen de lange winteraevenden kwaeme, eens begonne om mien jongeus zelfs zoo wat te lee- ren bievoorbeeld om ze eens an hun verstand te briengen wat 26 miljoen gulden beteikont. Jongens! zeg ik, as je zoo eens 26 miljoen au bankbiljetten van ƒ100 op den weg zag ligge, wat zou je er mee doen Welzeideu zewe zouden ze oppakke er er gauw mee weg loape. Noe, zeg ik, a9 je dat kunne, dan zal ik van aevend nog maeke dat je zoo'n pakje met bankbiljetten in huus brienge, mar dan motte je eerst uutrekene, hoe veel zoo'n pakje wol wege zou. Daer hadde do jongens moed opEerst wogen ze een bankbiljet van ƒ100 op een fien schaeltje en dat woog 2 wichtjes. Noe zou je 26 miljoen precies betaele met 260,000 bankbiljetten van ƒ100 en die zouwe wege 250,000 wichtjes of 520 kilo's; dus om trent zooveel as een groat vat meekrap. De jongens begrepen toen al gauw, dat ze er vrie van zouwe bluuve om met zoo'n pakje naer huus te loapen. Toen zei ik«Jongensas je eens 26 miljoen an bankbiljetten van ƒ100 hadhoeverre zoude je 'tdan wel stiere om er den steenweg van Zierikzee rut er Ziepe mee te beleggen a ageaomedat die weg 13,600 ellen lang en drie 6l breed is en dat elk bank biljet 0,21 lang en 0,12 breed is Toen rekenden ze uut dat do steenweg zou te be leggen weze met 161,987 bankbiljetten, dat zo dan nog genogt zouden overhouwe om elk van de 23,000 inwo ners van Schouwen en DuuvelaDd 40 present te doen en bovendien nog een aardig daggeldje voor bun eige, voor de moeite. Jo kunt begriepe hoe versteld mien jongens waero over 26 miljoen gulden 1 Mien wuuf beklaegde die erme soldoatenze meende dat die 's nachts wel op moste bluuve om zoo'n somme in één jaer op te kriegeD. Nee moederzei mien kleine jongen weet je wat ze er mee doen De soldaeten zullen ze er mee in 'tgoud beslaenzeker kriege ze gouwe rieDgen in der oaren an der viengers en deur der neuzeze kriege gouwe spiekers in hun schoenen en bovendien ieder eon mooi huuseen wuuf en tractement genogt om stilletjes van te leven. Mien oudste jongen die pas van onder dienst kwam, lachte dat je geen oagen au hem zie kon. Waeiom lacht je toch-tzoozei mien wuuf. "Wel, zeid ie, ik docht om die 26 miljoen en om de butter die er in het kommiesbroad gebakke wordt. Toen begon ie veel te vertellen van vleiB dat niet in de soep kwam en van kakkerlakken die ie er dikkels in gevonden heit enz. Mar je kunt vrie geloave Meneer de Redacteurdat geen mensch minder as een soldaet kan begriepo waor al 't geld nae toe gaet dat toch voor soldoaten wordt uitgegeven. Geen boer kan begriepo hoe een koapman en ecu soldaet an do kost komt»; mar een soldoat kaD oak niet begriepo waer al 't gold van daeu komt dat ie kost, dat weten de boeren en de koaplui al weer beter. Zie, op die maniere leer ik mien jongens hun vader- landsche geschiedenis van den tegenwoordigen tied konnedat acht ik beter as te leeren hoeveel graven en gravinnen er over Nederland geregeerd hebben. De Zeeuwsche Rosrnophiel. Burgerl. Stan<l te Brouwershaven. GEBOSBS: 6 Maart. Een zoon van R. J. Bakker ep D. Stout- jesdyk. 8 dito. Een zoon van Ph. Stoutjesdijk en L. Viergever. 12 dito. Eene dochter van J. de Korte en C. de Lege (wonende te Sliedrecbt) 14 dito. Een zoon vau A, Noteboom en P. Gardenier. 17 dito. Eene dochter van S. van Wouwe en F. de Moor. 18 dito. Eene dochter van W. van Putten en J. Mattbysse. Eene dochter van W. Bos en F. de Vlieger..27 dito. Een zoon van M. E. v. d. Wall en L. de Kater. 29 dito. Een zoon van C. Botbyl en J. Onasse. 31 dito. Een zoon van S. Klaasse on A. van Popering. O V EB.LED EN 5 Maart. Adriana de Jongeoud 2 j.d. 10 dito. Emmanuel Galleoud 53 j.echtgen. van W. Abels (wonende te Rotterdam.) 18 dito. W. van Nienweu- huizeoud 2 j.z. Pryzon «lor Boter en B(jeren. Zierikzee 19 April 1877. Boter laagste koora ƒ0,575 en hoogste koers ƒ0,675 per 5 hectogrammen. Kip-Eyeren laagste koers ƒ0,50 en hoogste koers ƒ0,75 per 25 stuks. Eenden-Èyeron laatste koers 0,75 en hoogste koers ƒ0,80. Uitfirevors: DE LOOZE WAALE. Snelpersdrukkery van OCHTMAN, PIETERSE van DISHOECK, Meelstraat, B, 65.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 3