meegerekendzijn tot dusver p. m. 250 man zwaar gekwetst en 100 omgekomen, de verdronkenen daaronder begrepen. Wat wonder dat vrouwen en kinderen door onrast bevangen wordenzoodra de mannen door om standigheden zooals zich dikwyls voordoenby storm vooralals wanneer veel moet geborgen worden of naar binnen gehaald later te buis komen als verwacht werd. Toch dreigt bun grooter gevaar van een ander vochtals zy den vasten wal onder de voeten hebben, dan van zee- en binnenwater op de glibberige pieren, zandpompen of modderbakken, 't Is wol onnoodig te zeggen dat dit vocht de jenever is. 't Jenevergebruik is bier ontzettendbelaas minder zeldzaam dan ergens elders ook bij vrouwen. Een ontvanger der rjjks-be- lastiDgen verzekerde mij te kunnen uarekenendat op een dorp van min dan 700 zielen gedurende de drie kermisdagen, ruim 1000, zegge duizend liters jenever en brandewyn wa9 geconsumeerd, behalve wijn en likeuren dus en de politie verzekerde mijdat de kermis stellig door niet meer dan 300 vreemdelingen was bezocht. Maakt dus gedurende drie dagen een kan per hoofdvrouwen en kinderen meegerekend en in de veronderstelling dat de vreemde bezoekers er gedurende al dien tijd vertoefd hebben wat niet het geval was doch waartegenover staat dat de op 't dorp wonende kermisgasten vaak gewoon zijn wat voor hunne kame raden naar 't werk ineê te nemenzoo zij niet beide dagen, de derde is een zondag, vryaf nemen. De zaterdag-avonden en zondagen zyn hier getuigenvan ongehoorde brasserpenvooral die op donbij de Engelschenueerhendaagschen betaaldag volgenen verklaren waar de hooge loonen blijvenmaar ook de maandagen geven op de Hei en elders de walgelykste tooneelen te aanschouwen te walgelijkeromdat alsdan meestal vrouwen de hoofdrol vervullen. Eenige ver klaring geeft de aard van het werk vaakdat meestal aan alle weer en wind bloot stelt, de aanwezigheid van vele werklieden die ver van hunne familie ver wijderd zijn en bet grove geld verdienen dat sommige vrouwen doendoor tebuisliggers te verzorgen of voor hen te wasschen enz. De zware arbeid of de verre afstand van het werkmaken dat de meeste werklieden te vermoeid zyn op den rustdagom minder gevaar lijke uitspanning dan kroegbezoek na te jagen en deed do Nieuwe Waterwegvoor zoover wp weten nog maar één school en geen enkele kerk verryzen: wie zal de kroegen tellen die hij deed ontstaan De verleiding is door een en ander zoo grootdat de meest fatsoenlijken van de oorspronkelijke bevolking dezer streek ik bedoel die hier woonde vóór 't kanaal begon te ontstaan, dan ook noode haar de booge loonen betalen. Zy verkiezen meestal een weekloon van 7 tot ƒ10 voor hunne zonen, met spitten in tuin of duin te verdienen verre voor het dubbele aan de groote werken. De oppassende werklieden werken bier dan ook op de wijze van onze meeste ambtenaren in Oost-Indië, met het oog op de toekomsten bet beden nemende zooals bet isomdat het hun op andere wijze later bet levens lot verbetoren zal. Wie inderdaad sterk is en dit zich voorsteltkome in tyden van veel werk hierdoch hy zio eerst door eigen aanschouwenvóór hij ook voor vrouw en kinderen terugtrekken onmogelyk maakt door elders zyne buishouding op te breken. Dio redelyk sterk is en een krachtig lichaam bezit, nog liever die een ambacht flink verstaatb. v. dat van timme ren metselen smeden vooral ook bijdie iets van machinerie afweetzooals allicht een noodeloos ge worden meestoof-macbinistbij kan bier allicht een goed stuk brood verdienendoch als voor zooveel zal ook dan nog een beetje geluk wenschelyk voor hem zyn o. a. dat van eene spoedige plaatsing, anders dan als gewoon poldergasten eene voortdurende goede gezondheid. Als bet weder en de waterstand don ar beid vergunnenis er in de oudere Wykermeer- en IJpolders overvloed van werk en nieuwere droogma kingen van honderden bunders wachten op 's menschen bandom sloten te gravenwegen aan te leggen en den eigenaars rente af te werpendie ze voor 2000 tot ƒ3000 't bektare kochten, 't Kanaal is voor de kleine vaart geopend en schepen van 5 M. diepgang varen in en uit en toch is het reuzenwerk nauw half voltooid. De Noordpier zal nog aanzienlyk verlengd verhoogd en versterkt moeten wordenen mot uitzon dering van het eerste ook de Zuidpier. Tusschen de pieren heeft de haven op verre na de voldoende diepte niet en zal het hipten hoe de laatste loodjeB het zwaarste wegen. Yan de kanaaloevers tusschen do duinen vinden telkens zandaf9chuivingen van duizenden M.3 over honderden strekkende ellen plaats. Nieuwe en meer glooiende taluds moeten daar noodzakelijk worden aangebracht. Ondanks de bekrompen vrees van vele AmBterdamsche kooplieden voor 't toekomstig IJmuidenniet ongelyk aan die van Middelburg voor ter Veeretijdens het graven van de haven onder Willem Izal IJmuiden eene stad worden, waarvoor moet begonnen worden duinen als bergen vlak te maken. By den eersten strengen winter zal Amsterdam zelf om een spoorweg naar zyn nieuwe haven gaan roepen en de noodzake lijkheid erkennen voor bet maken van een buitenha ven waar binnenvallende schepen in grooten getale veilig liggen kunnen en lossenen uitgaande schepen by langdurige Westenwindenals onlangs toen het kanaal zelfs tot Velsen toe reeds vol schepen lag, van Amsterdam komende, op gunstigen wind kunnen wach ten na geschut te hebben. Nu draaide de wind telkens weer westelijk eer de schepen in zee hadden kunnen komenomdat zy niet allen spoedig genoeg konden schutteD. Het rykdat nu reeds byna 3 ton op de begrooting bracht voor vuurtorens en loodBgebouwen zal verdedigingswerken laten aanleggen op groote schaal, en voor dat alles zal Amsterdam, waar plaat selijk nog zoo vele millioenen moeten verwerkt wor den in verband met de werken door Holland op zyn smalst, geen werkvolk kannen leveren. N. v. B. Leidsche Brievén. 8 April. Naauwlyks is de sneeuwballen-kwestiewaar ons kantongeregt zooveel eer (sic) by ingehaald heeft, achter den rug, of een ander feit geeft onze regtbank handen vol werkmisschien is dit wel de laatste zaak van belang die zij zal behandelen. In het midden onzer vrome, goede en vroede stad i9 eene buurt gelogen, de vrouwenkamp genoemd, welk kampop weinig uitzondering nageheel door de demi monde wordt bewoond en waar dan ook 's avonds en *s nachts de grootste beestachtigheden worden uit- Niet alleen dat de dames van dat soort jagt maken op de harten der mannenzy maken ook jagt op de geldbeurzen der hoeren en zoo werd er dan ook reeds langen tjjd geklaagd over geldontvreemdingzoodat men berekende dat er in weinige maanden zoo wat een ƒ5000 st ƒ6000 in dat heerlijke vrouwen-eldorado gestólen werd, zonder dat men de schuldigen kon ont dekken, of opsporen. Donderdags-avonds komen hier een groot aantal veeboeren om Vrijdags vroegtydig op de veemarkt te zyn, die hier zeer belangrijk is en niet zelden hebben de kooplui dan veel geld bij zich, meest bankpapier. Velen van die lui gaan dan een visite brengen aan den Leidschen Harem om zich eene koninginne te kiezen, en dus met regt eene koningin der nacht, en getrouwd en ongetrouwd halen dan ter deege het hart eens op. In den regel worden die gloeyende harten dronken gemaakt en niet onwaarschijnlijk doen de liefelijke sirenen eenig bedwelmend vocht in den nectar die zy aanbiedenalthans dikwyls gebeurd het, dat den vol genden dag portefeuilles, horlogie's, (liefst gouden) en portemonnaes, liefst goed gevuld, naar de maan zyn en dan zyn al die voorwerpen by ingesteld onderzoek verloren en komen nooit weer teregt, omdat niemand ze kaa gevonden hebben. Is nu de man die zulk een voorwerp verloor getrouwddan durft hy niet eens aan de politie er kennis van te geven uit schaamte of vreeze voor vrouw of huisgezin, waar dikwyls door de belles op gerekend wordt en zoo ook in den regel zegt de politie tegen zulk een klager »wat doe je bij dat vee" en de zaak blijft blaauw, blaauw. Nog kort geleden had weer een dergelyk geval van ontvreemding plaats, maar nu betrof het een jongmensch die aan niemand verantwoording schuldig is. Hij trad een dier holen binnen met ongeveer drie honderd gul den by zich in papier, ging zitten en bestelde een glas bier (het is bewezen dat dit jong mensch nooit anders drinkt) en bleef bier drinken. Toen alles was afgeloopen, ging bij smoordronken naar zyn logement en toenbjj opstond was zyn zakboekje met bankpapier gevlogen. Onverschillig zoo als eon boer in onze streken zyn kan, gaf hy de zaak aan en toen hem ook weer gezegd weid »wat doe je daar" gaf hy flinkweg ten antwoord »dat raakt jou niet, ik wil weten waar mijn zakboekje en mijn geld gebleven is en daarvoor kom ik hier Nu moest hij de persoon aanwijzen bij wie hy geweest had en hoe het zich had kunnen toedragen. Het huis waar hy geweest was bleef geslotenmaar de jonge man was zoo leep met een politie-agent in de kamp te blijven patrouilleeren, tot hij eindelijk het engelach tige wezen zag en nu was zy onmiddelyk ingerukt tot groot vermaak der straatjongens ^en ofschoon do deern haar onschuld trachtte te bewyzengaf de politie haar vry logies en kwam de geheele zaak aan het licht. Ze is dezeToen de jonge man om hier had gevraagd, verweet men hem dat hy te kaal was om bier te betalen, waarop de dwaas zyn bankpapier liet zien en vooruit betaalde; overigens werd hy heel beleefd op de canapé genoodigdwerd sterk gevleid van lieverlede meer en meer opgewonden en ontfutselde tegelijk eene andere zyne schatten. Toen hy ver trokken waawerd het bankpapier geborgen en het zakboekjewaar een aantal inbare posten instonden in do kagchel verbrandzoo dat bij heel zyn boek- houderjj kwijt was. De dames in deze zaak betrokken vertrokken naar den Haag en de gevatte diende ter instructie, waardoor alles aan het licht kwam, zoo dat nu aan verschillende treinen die van den Haag kwamen, zes van die liefelyke schepseltjes successively k werden opgewacht en door de politie in verzekerde bewaring Droog uw oogennat van 't weenen Wreede giftige Sirenen I Schaaui uvel uw eigen straf Blijf in eigen adem stikken By onzaalge oogenblikken En verstuif als 't doelloos kaf. Zonder waarheidryk in Bchyn Spuwt uw leven slechts venijn. Mijnheer de Redacteur 1 Heeds meermalen is de Nieuwsbode het weestwaardoor de aandacht gevestigd werd op gebre ken of misbruikendie ten nadeele van het publiek belang bestonden. Ik neem daarom de vryheid uwe hulp in te roepen om de aandacht te vestigen op den toestand van den provincialen weg van Zierikzee naar Zype. Die weg is door de menigte putten en poelen op verschillende plaatsen moeilyk om te beryden en wenschelykja noodzakelijk ware het dat daarin verbetering gebragt werd. Aangenaam is het den belastingschuldigen in Dnive- land dat door de Provinciale Staten ook hun aandeel in de belastingen wordt aangewend zoo tot bevordering van kunstook op overzeesche tentoonstellingen als tot verbetering der wegen in andere deelen dezer provinciedoch wy meenen dat de straatweg van Zierikzee naar Zijpe een weg is, die niet alleen is aangelegd voor de bewoners dezer streekmaar ook met het oog op de communicatie dezer eilanden met de overige deelen des lands. Verbetering daarvan is dus hoogst wenschelyk zoo in het algemeen- als in het bijzonder belang voor deze eilanden. Een landboutver-reiziger. Curiositeit. 23 January 1627 aan de Magistraat der Stad Zierikzee. Verzoek van de Namagen van Gil- lesje Danevrouw van Aaljan Lievense, aan Burgerm* gedaan om uijt naam van de Stad als peters te staan, over den doop van 3 zoonen, van Gem: G: Dane teen der dragt ter weereld gebmgt; het Peterschap weeg ens de Stad aangenomen en de Kraamvrouw toegelegd tot een verèeriDg 50 Caroly Guldens, en '/2 vat goed bier, en een tonneken wijnen elk kind gegeven een Lyf- rente van L 2 Vis.onder conditie de Lijfrente niet te verkoopenbelasten of verzetten en tot den doop gecommitteert de gemeente Burgerm. Cornells Cooper, den Thesaurier Nieuwpoorteren den Burgerm. Adr: de Huybert, en het gee ven van de Naamen aan de gecommitteerden gelaten. N. B. deeze kinderen wierden genaamd AbrahamIzaiic en Jacobdog zijn 's ande ren daags na den doop gestorven." H. A. de V. Burgerlijke stand te Xliolen. geboren': 19 Jan. Eene dochter van M. F. Verkamman en M. van der Klooster. 20 dito. Een zoon van J. A. Geluk en W. van Daalen. 24 dito. Eene dochter van P. Potter en J. Quist. Eene dochter van J. J. Geluk en L. C. de Later. 25 dito. Een zoon van H. Ver- kerko en D. E. van de Velde. 30 dito. Eene dochter van K. S. van Poepele. Eene dochter van A, Baaij en A. K. van Dijko. 7 Febr. Eene dochter van P. M. Boogaart en A. W. Hage. Eene dochter van W. M. Bijnagte en J. K, Jansen. Een zoon van Jan van de Sande en J. Noordhoek. 8 dito. Eene doch ter van M. W. Beurkens. 11 dito. Eene dochter van F P. do Min en K. Vretes. Eene dochter van M. Westdorp en M. Nelisse. 19 dito. Eene dochter van H. H. Schippers en M. C. Kalis. 23 dito. Eene dochter van G. Geluk en N. Kuyper. 25 dito. Een zoon van H. Opree en A. W. Ribbe. - 27 dito. Eene dochter van W. A. van Nieuwenhuijzen en A. E. Knop. 1 Maart. Eene dochter van M. Bevelander en L. Bijl. 4 dito. Eone dochter van D. F. Nuts en K. A. van der Zande. 7 dito. Eene dochter van P. van DullemeD Lindhout en K. L. M. Witte. 8 dito. Een zoon van C. J. Greep en E. H. Akkernaar. 12 dito. Eene dochter van J. van As en A. E. Joppe. gehuwd: 8 Fobr. K. Hommelweduwn. en A. L. Mullerjd. 15 dito. J. J. van PoperiDgjm. en K. S. van Poepelejd. overleden 21 Jan. H. C. Verkammanoud 2 j.z. 26 dito. J. van Hogerhuis, oud Ij., z. 1 Febr. C. Ujjloud 30 j.vrouw van H. J. Bevelander (van Oud-Vo9meer). 2 dito. C. A. Verkammanoud 14 d.d. 6 dito. A. van der Burghtoud 5 w.z. 8 dito. J. Boo gaard oud 8 m.z. 21 dito. Pb. J. Schotoud 7 w.z. 2 Maart. C. W. van Nieuwenhuyzen, oud 3 d,, d. 5 dito. E. Knop, wed. van M. A. Witte, oud 67 j. 7 dito. M. van Keulenweduwn. van B. Verkam- man oud76 j. 8 dito. J. Moeliker, oud, 11 m. d. 10 dito. W. Schot, oud, 8 m.z. als levenloos aangegeven: 19 Jan, Een kind van A. W. Geluk en J. van de Vate. 20 dito. Een kind van D. van de Graft en S. M. P. Boom. 3 Maart. Een kind van P. van Dyk en W. P. Janssen. STOOMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. CORRESPONDERENDE VAN EN NAAR ZIERIKZEE OP DEN SPOORWEG TE GOES. Ap*-Jl ÏSW. Van MIDDELBURG Zaturd. 14 's morg. 7,— u. Zaturd. 14 1 Zondag 15 Maand. 16 Dingsd. 17 Woensd. 18 Dond. 19 Vrydag 20 4.- 4,— 4,— 4,— 4,-» 4,— 4,30» Van ZIERIKZEE: Zaturd. 14 's morg. 10,45 u. Zondag 15 Maand. 16 Dingsd. 17 Woensd.18 Dond. 19 10,45 7,-» 7,— 7,— Vrydag 20 tot Catsscbe V. 's morg. 7 terug 8 u. Vrydag 20 's morg. 10,— Van Middelburg naar Vlissingen (Havenstation). Vrydag 20 'snatu. te 2,15; terug 3,30 u. Uiterevers: DE LOOZE WA ALE. Snelpersdrukkerij van OCHTMAN, PIETERSE van DISHOECKMeelstraatB 65.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 4