ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. IV0.58M. 55steJaarg. Donderdag 15 Maart 1877 Verachgnt DLNGSDAÖ, DONDERDAG on ZATURDAG. De prjje per 8 maanden is 1,80, iranco por post 1,60. A'DYEftTENTIÊN 10 Cts. per regel, tonnen uiterlpk tot des Maandags, Woensdags en Vrjjdags voormiddags 10 nre bezorgd worden. Kennisgeving. De COMMISSARIS DES KONINGS in ZEELAND Maakt bekend dat Gedeputeerde Staten by besluit van 9 Maart jongstleden j no. 87het in hunne ver gadering van 24 February jongstleden onder no. 91 genomen besluitProvinciaal blad no. 29 in zoo verre hebben gewijzigd dat het visschen in de STAART- WKEL (gemeent<f Oosterland)ook gedurende den gesloten viseh- tijd van dit jaar seal greoorloofYI zijn. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad ge plaatst, en afdrukken in plano zullen aan de besturen der gemeenten in Schouwen en Duiveland ter aanplak king gezonden worden. Middelbüeg 10 Maart 1877. De Commissaris des KoningB voornoemd W. SIX. Algemeen Overzicht. En is het met die Oossterssolie qunestie nu nog niet aan een einde 1 Zoo vraagt menigeen die een dagblad in de hand neemt en op die woorden stuit. Wy kunnen het ons begrjjpen dat men er genoeg van heeft. Alle quaestie'sdie iets piquants hebbendie veel afwisseling opleveren houden de aandacht bozig. Maar wat zoo ten naaste by op dezelfde hoogte blyft of als een nachtkaars dreigt uittegaandat is al spoe dig te veel en boeit niet. Wonderljjk is bet publiek, demensch zoo ge wiltook in dit opzicht. Als er sprake van oorlog iadan beeft en siddert hjj en spreekt onop houdelijk den wensch uit, dat het kwaad toch moge afgewend worden, En nauwelijks vermindert de kans en scbjjnt het alles weer naar vrede te wjjzen of hy beklaagt zich dat alles zoo eentoonig is en dat er niets gebeurt, waardoor men eenigszins geprikkeld wordt. Ook de verwikkelingen mot Rusland zyn in den laat- sten tjjd beter geworden en daardoor de belangstelling nog lager gedaald. Men zou nu wel op eens den vrede willen in algemeenen zin en toch zou bet dan ook nog niet goed zyo want oorlogskansen geven meer afwis seling. Laat ons intusschen dankbaar zyndat een groot gevaar is afgewend. Want moge bet voor een deel in de verbeelding der zwaarmoedigen bestaan heb ben, geheel uit de lucht gegrepen was bet niet en Europa zou het niet gelukkig hebben kunnen vinden als de gewenschte afwisseling door een algemeenen althans vet strekkenden oorlog verkregen was. Toch is alles nog niet rustig, zooals meu wenechen zou. Montenegro toont zich niet zoo handzaam op het punt der vredesvoorwaarden als Servië en neemt het zeer kwalijk, dat do Servische regeering zoo gemaklyk tot den vrede is overgegaan. Waarschynljjt zou bet gewild hebbendat men daar ook allerlei struikelblokken in den weg geworpen had en men hield er geene rekening mededat daardoor andere en wichtiger bezwaren zouden zyn ontstaan. Zoo zegt men ook dat Rusland niet zoo spoedig het hoofd nederlegt by de onderhan delingen en nadere waarborgen verlangtwat wel beteekenen zaldat het wat meer voordeel uit de zaken zou willen trekken. Doch naar den loopdien een en ander neemtmeenen wjj te mogen opmaken dat wy vóór het oogeublik zonder zorg kunnen zyn en datzoo geene bijzondere gebeurtenissen in den weg komenalles wel vredelievend zal eindigen en de zoo genaamde Oostersche quaestie eindigen zal als een vuurpyldie hoog opschietveel licht geeftmaar spoorloos verdwynt. De Turken doen nog zoo iets dat naar versterking geljjkt, alsof zy heel oorlogzuchtig warenmaar gelukkig weten wy dat die berichten öf zeer overdreven zyn èf meer dienen om de aandacht levendig te houden, dan om het publiek met de waar heid in kennis to stellen. In verband met deze quaestie wordt er veel waarde gehecht aan het bezoek van den Russischen generaal Ignatieff te Parys. De Fran»ioheii zyn echter op dit oogenblik niet oorlogzuchtig en zullen door een enkelen generaal niet van hun standpunt worden afge bracht. De generaal is dan ook over het algemeen zeer koeldat is met onverschilligheid ontvangen. Sommi gen zeggen hy kwam alleen om zjjne gezondheid naar Parys, anderen houden zyne verschyning voor een diplomatiek plan. Meest van allen veroenigen wy ons met de meeningdat het Rusland aangenaam zyn zou als het op eene geschikte wijze tot ontwapening kon overgaan en wy meenen daarom ook aan dat reisje van den Rus geene zoo ernstige beteekenis te moeten hechten. Men spreekt in Frankrjjk meer over de benoeming van eenon nieuwen Senator in de plaats van Chaogarnieux dan over den oorlog. Algemeen gelooft men dat een Bonapartist zal worden gekozenschoon behoorende tot de gematigden dier party. Ten einde de republikeinen niet te laten overwinnen zouden ook de legitimisten medegaan. Indien dit zoo ishouden wij dat voor geen gunstig teeken. Het bewjjst voor eene samenspanning tegen de republikeinsche beginselendie misschien de kiem in zich bevat van latere ontwikkelingen. Zoolang de partijen ieder afzonderlijk tegenover de republiek staan, zyn zjj weinig te vreezen, maar als zij zich gaan vereenigen om eonen gemeenschappelijken vjjand te bestrjjdendan ligt er de toeleg in om eene andere orde van zaken in het leven te roepenen wie zegt dan wat daarvan het einde kan zyn Doch stellen wy ons voor het oogenblik gerust. Er zyn meer van die oogenblikken waarin heel wat schynt te dreigen terwyl de uitkomst leertdat het eigenlyk niets te beteekenen had. Alleen willen wy in verband met een en ander nog opmerkendat de toon der clerical© en legitimistische dagbladen tegenover de republiek, in den laatsten tjjd zoo heftig is dat de regeering reeds met de vervolging van eenige dagbladen is begonnen. Di)itisclilau<] leverde in de laatste dagen niet veel byzondera op. Aan den Rjjksdag moet een voor stel gedaan worden tot dekking van een deficit van 25 millioen Mark. Dat is geene verblijdende taal. Hoe men het vinden zal is nog niet bekend. Sommigen meenen dat het zijn zal door verhoogde bjjdragen van de afzonderlyke Staten. Maar ook deze zullen daarop niet byzonder gesteld zjjn en het zou dus wel kunnen wezen dat het plan weinig by val vond. Uit Pruissen schryft mendat de zelfmoorden by het leger op schrikbarende wyze toenemen. Alleen in de maand December hebben 21 Pruissische soldaten zich van bant gemaakt. Zeker niet uit hooge ingenomenheid met hunne betrekking. Reeds is er van hoogerhand een onderzoek bevolen naar de oorzaken van dit verschijnsel. Daarvan moet men den uitslag afwachten. Maar op pervlakkig zou men zeggen is het geen feit in het belang der voorstanders van verplichten krijgsdienst. Wy nemen dan ook de vryheid op te merkendat by de vrjj algemeene afkeer van het soldaten-leveneene verplichting om daaraan deel te nemen wel niet anders leiden kan dan tot een treurig uiterstegeljjk dan ook in andere landen meermalen waargenomen is, dat men tot allerlei ongedachte besluiten kwamenkel om die gebate krijgsdienst te ontgaan Denemarken heelt besloten geen officieel aan deel te nemeD aan de Parjjsche tentoonstelling. De finantiëele commissiedie dit besluit uitgelokt heeft uitte ook den wenscbdat de particuliere industrie aan die tentoonstelling geen deel zou nemen. Vreemd is het dat men zich zoo vijandig toont aan eene onder neming die buiten allo politiek is en die voor Frank rijk in de gegeven omstandigheden zeer gewenscht zou wezen. Of men het belang der nijverheid daarmede dient, zouden wij niet durven beslissen maar zeker is het weiDig humaan tegenover Frankrijk, dat al zyne krachten inspant om een droevig verleden te boven te komen en dat men daarbjj wel de hand reiken mocht. Spanje is en blyft rustig Ook in de Baskische provinciën is vredeniettegenstaande de loting voor den krijgsdienst, die weinig sympathie vond. Men schynt er voor het oogenblik genoeg te hebben van den stryd en komt wel zeker geheel van dwaze denk beelden terugals er maar geene vrienden opstaan die alles in beroering brengen. Uit Italië schryft men dat de Paus een nieuw eedformulier vastgesteld heeft voor de bisschoppen en andere kerkelijke gezaghebbendeu. Daarin is ook het leerstuk der onfeilbaarheid opgenomen en misschien een ateen des aanstoots meer gegeven. By gelegenheid van zyn jubilseum zal Z. H. een algemeene aflaat af kondigen zoodat er voor de overtreders een gqed uitzicht is. IN. A-morllca is vrij wel tevreden met den uitslag van de presidentskeuze Hayes, de nieuw verkozene, wordt algemeen geroemd en vooral verwacht raeo van hem dat. hy paal en perk stellen zal aan de menig vuldige finantiëele knoeieryen. Zoodoende zou een nieuw man goed nieuws aanbrengen en het is daarom te hopendat hij in zyn pogen zal worden gesteund en dat men hem niet bemoeilijken zatals hy het algemeen belang boven dat van partyen stelt. Nieuwstijdingen. 13 Maart. Renter's Agentschap meldt, dat de vrede tusschen de Transvaalsche republiek en Secocooni is gesloten. Deze laatste heeft de Trans vaalsche souvereiniteit erkend en zich verbonden tot het leveren eener vergoeding, bestaande in 2000 stuks vee Kaïro12 Maart. De fondsen tot betaling der April-coupons van de leening van 1864 zyn voorhanden in de kas der openbare schuld. De ambtenaren der Regering ontvingen heden van het Ministerie van Financiën al hunne achterstallige traktementen. Koustnutinopel11 Maart. De ministerraad zal heden de voorstellen der Monteuegrynsche afgevaar digden onderzoeken. Naar men verzekertzal de Raad zich tegen verscheidene ponten verklarenmet name tegen den afstand van Niksic. 13 Maart Tegen twee punten der Montenegryn- sche eischen verzet de Porto zich in 't byzonder nl. tegen den afstand van het district Niksic en tegen uitbreiding van grondgebied naar de zjjde van Albanië. De Porte beschouwt deze eischen nog onaannemelijker dan den eisch tot afstand van een haven. Niettemin sebjjnen de Montenegrin en aan al hunne eischen te willen vasthouden. JFraitfertjjfe. Moyaux, de moordenaar van zyn vyfjarig kind, is te Parijs gevatgelijk reeds in ons vorig No. gemeld is. Zekere Dever, houder van een wijnhuis, zag in de Rue Saint-Paul iemand zijne woning voorbijgaanin wien hij Moyaux, met wien hij vroeger in dezelfde werkplaats had gewerkt, meende te herkennen. Hy zocht hierop haastig een politie-agent op, wien hy zyne ontdekking mededeelde. De verdachte persoon was inmiddels een eind weg voortgegaanmaar de politie-agent was hem op de hielen gevolgd. Toen hy den persoon binnen zyn bereik hadgreep hn zyne armen van achter en zeide hem: »Volg my." »Ik ben het niet, dien gy zoekt", was het antwoprd. »Ik vraag u niet wie gy zjjt", hernam de politie-agent»volg my". Moyaux begon nu over al zyne leden te beven en moest wel volgen. De politie-agent toch hield hem styf omklemd. Bovendien had by een anderen agent dien hy zag komen, gewenkt om een handje te helpen. Moyaux werd nu naar den naasten wachtpost gebragt en Vandaar naar de prefectuur van politiewaar hy spoedig bekende de moordenaar van zyn kind te zyn. Het lyk van zyn dochtertjedat men gebalsemd had, werd te voorschjjn gehaald, en op het gezigt daarvan had hy een oogenblik vau ontsteltenis. Hij verklaarde toen het kind van kant gemaakt te hebbenomdat hy de moeder haatte. Toen Moyaux gearresteerd werd had hy een geladen revolver en eenige stukjes raanw, zoo goed als bedorven vleesch in den zak. Hy zag er bleek en ontdaan uit (zyne bakkebaarden had hy laten afscheren) en het scheen alsof hy eenige nachten zonder legerstede was geweest. Het geladen pistool moestnaar zyne ver klaring, dienen om degene die hem wilde arresteren, dood te schieten; doch by nader nadenken was hy tot het besef gekomendat dit hem weinig zou geholpen hebben. Dat hy op het oogenblik, dat hy gevat werd, de hand in den zak had, is zeker, en hy wilde de hand ook niet vrjjlaten, toen hem dat door den politie-agent gelast werdmaar ten slotte moest hy wel toegeven, Hy verklaarde te Parys gebleven to zyn, om ook zyne vrouw te dooden. Daarna zou hy zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd hebben. Men weet dat Moyaux een paar dagen na den moord van zyn kind wetkelyk het huis zyuer vrouw te Bag- neux was binnengeloopen, om zyne vrouw van kant te maken. Zjj wi9t toen te ontkomen: maar haarvader, dien Moyaux tevens in huis had gevonden en op wien hy schoot, kreeg een kogel in den schouder. Jlefrerfanfr, Amsterdam 12 Maart. Een trenrige gebeur tenis viel heden-morgen vooraan boord van de Tialsche boot, liggende in den Amstel. aan de Kistemakeragracht De machinist en twee knechts hadden gisterenavond toen zjj zich ter ruste begaven de luiken van hunne slaapplaats goed gesloten en zich zooveel mogelyk tegen de koude van buiten gevrywaard. Toen heden-morgen bet personeel van de bootverontrust over het weg blijven van den machinist eD de knechts de luiken opende om een onderzoek te doenvond het eerstge- noemden gestikt en de beide anderen ia bowusteloozen levensgevaarlijken toestand. De knechts zyn naar het gasthuis vervoerd. De Hooge Raad heeft heden het beroep in cassatie verworpen van mej. Adolfs, veroordeeld wegens de ont voering van een minderjarig meisje naar het R. Cath. gesticht te Soeterwoude. 's Gravenhage, 12 Maart. Naar wy vernemen, is in de heden by de Kamer ingekomen voordragt tot wyziging van de wet op 't notariaat het beginsel aan genomen dat alleen meesters ia de regtendie den leeftyd van 25 jaren hebben bereikt, tot notarissen benoembaar zullen zyn. De Eerste Kamer der Staton-Generaal is tot her vatting harer werkzaamheden opgeroepen op Maandag 19 Maart. 's Gravenliaire13 Maart. De Tweede Kamer heeft heden de interpellatie van den heer Haffmans over de opheffing der pauselijke consulaten bepaald op Maandag a, s. De heer Corver Hooft heeft voorgesteld vóór het Paasch-re^os de kieswet in de afdeelingen te onderzoeken Na uitvoerige discus9iënwaarby de voorstanders zich beriepen op de bepaling der grondwet, en de bestrjjders op de onmogelijkheid om do kieswet vóór Mei in te voeren ie dit voorstel verworpen met 41 tegen 32 stemmen. De Minister van Justitie had verklaarddat de Regering prys stelde op spoedige behandeling der kieswet. De heeron Kappeyne en Gode- froi drongen aaD op indiening eoner herziening van de kiestabel vóór de aanstaande verkiezingen. Daarop ie de discussie voortgezet over het regtsge- bied van*het Hof te Amsterdam. De heer de Jong heeft een amendement voorgesteld om de regtbank te Hoorn te behouden, met opheffing van die te Alk maar en de heer v. d. Kaaij een sub-amendement om de regtbanken te Alkmaar en Hoorn be i d e te behou den maar die te Haarlem op te heffen. Het sub-amendement van der Kaaij is verworpen met 57 tegen 15 stemmen. Over het amendement de Jong (behoud vau Hae-vlem en Hoorn en opheffing van Alk maar) staakten de stemmen36 tegenover 36. Morgen overstemming. IL-ooigtiiiinen, 12 Maart. Alhier is een kind overleden ten gevolge van de slagen, die een kweeke- ling het op de school had toegebragt. De Regter- commissaris en de Officier van Justitie by de Arrond.- xegtbauk te 's Hage hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Een aantal getuigen zyn gehoord en daarbij moet gebloken zyn, dat by den hoofdonderwijzer her haaldelijk over het slaan op zyne school geklaagd is. De kweekeling een jongen van 15 jaren zou het kind met den scherpen kant van een lei zoo hevig op het hoofd hebben geslagen dat het onder hevige pijnen na een ziekte van eenige dagen iB bezweken. Verschillende getuigen zyn reeds gehoord. De onder wijzeres, onder wie de kweekeling werkzaam was, zou echter hebben verklaard niet gezien te hebben, dat de verdachte den slag heeft toegebragt. Mirldolburjtï12 Maart. In overeenstemming met het Kon. besluit van 28 December 1875 (Staatsbl. no. 250) heeft het bestuur der Coöperatieve voorschot- vereeniging met spaarbank alhier zich by brief aan Z. E. den Minister van Justitie bereid verklaardom door tusschenkoni8t van de administratie der posteryen spaargelden uit alle gemeenten van Walcheren in ont vang te nemen, Het is te hopendat deze maatregel goede vruchten moge opleveren. Wederom zal dit jaar van wege de Vereeniging »Uit het volkVoor bet volk" alhier eene Floralia gehouden worden. Eergisteren en gisteren hebben zich by de commissie, met de inschrijving van liefhebbers uit den werkenden stand belast223 personen voor 1383 planten aangemeldzynde iets minder dan het vorige jaar. Heden morgen zjjn er echter nog 6 in schrijvers voor 40 planten bijgekomenen gedurende deze week bestaat by een der leden van de commissie nog gelegenheid om zich aan te meldenzoodat er geen twijfel bestaat of ook dit jaar zullen evenals de beide vorige jaren de pogingen der Vereeniging vol komen slagen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot adjunct-archivaris dezer Provincieop eene jaar wedde van ƒ400, den heer J, Broekema leeraar aan de rjjks boogere burgerschool alhier. Goes, 12 Maart. Het spreekt wel van zelf dat hier geen opgewekte stemming beerscht, nadat de Tweede Kamer het ministerieel plan goedgekeurd heeft ,om do regtbank alhier op te heffen. Voor onze stad was het eene levens-quaestie die nu in een doodvonnis veranderd is. De burgerij, die doorgaans onverschillig is over alle zaken van algemeen belangen zich liever bezig houdt met vrome bespiegelingen beseft nog den omvaDg niet van de gevolgen die daaruit zullen voort komen. Als na weinige maanden de sporen van vroeger welvaren zullen overblyven in ledig staande huizen in verhoogde gemeente-lastenin vermindering vau inkomsten by de neeringdoendendan zal men eerst gaan beseffen welke ramp onze stad getroffen heeft. En vleyen sommigen zich misschien, dat dan kostbare instellingen verdwynen zullen, waartegen de kortzichtig heid ijverde, wanneer ook dat geschieden moet, dan zal men over weinige jaren te laat berouw gevoelen en nog wel eens de dagen terug wenechen, waarin men zich tegen zooveel goeds en nuttigs heeft verzet. Men troost zich wellicht met de gedachte dat zoo maar de ker kelijke vroomheid toeneemthet overige van zelf zal volgen maar als de tijdelijke belangen onder den druk des tyds komen en achteruitgang en vermindering van fortuin in_ de plaats treedt van den voorspoed, die zoovelen ryk maakte, dan zal men nog wel eens denken aan die goddelooze dagen, toen men zuchtte over ker kdijken achteruitgang, maar intusschen de beurs vulde met het slykdat ook de meest feerkeljjken toonen niet fe versmaden. Wy moeten berusten in ons lot en kunnen alleen wenechen dat de burgery zich geheel niet zal laten tor nederslaan en op middelen bedacht zal zjjn om zooveel mogelyk op ander wjjze de te lyden schade te herstellen. Zierilrjeee14 Maart. Zaturdag jl. is in het huis van arrest alhier overgebragt een boerenknecht van Oud-Vo88emeer, verdacht van bij den landbouwer <S. vd. Mate aldaar ƒ200 k ƒ300 te hebben gestolen, uit eene bureau in diens woonkamer. Bedoelde som is dan ook bjj beklaagde gevonden. Op den 5 April a. s. moeten voor het geregtshof te '8 Hage teregtstaan twee personen uit Zierikzee wegens het stelen te zamen en in vereeniging van twee groene flesschenieder ter waarde van 8 cent Z. M heeft benoemd tot betaalmeester te Utrecht 1 Jhr. Jt. Schuurbecqtie Boeije, thans te Zutphen. By beschikking van zyne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken is tot buitengewoon op- zigter bjj 'sRjjks zee-en havenwerken in Zeeland be noemd de heer J. K. C. Fehrte Kloetinge, en is hem als zóódanig Middelburg alg standplaats aangewezen. Volgens het Provinciaal blad van Zeeland No. 32bedraagt hot aandeel dezer provincie van de ligting der nationale militie voor 1877 514 man. Daartoe moeten de navolgende gemeenten bijdragen Zierikzee 27, Oud-Vossemeer 8, Tholen 7, St. Maartensdyk 7, St. Philip8land 7 Zonnemaire 7 Brouwersharen 6 St. Annaland 6Scherpenisse 5 Stavenisse 5Bruinisse 3 Oosterland 3 Nieuwerkerk 3 Eikerzee 3Kerk- werve 3Renesse 3Noordgouwe 3Ouwerkerk 2, Haamstede 2 Burgh 2 Noordwelle 2 Dreischor 2 Ellemeet en Serooskerke 1. Door de Vereeniging »Volksonderwys" zal op Dingsdag den 3 April a. s. eene buitengewone alge meene vergadering worden gehoudenter bespreking der regeerings-voordragt tot herziening der wet op het lager onderwjjs. Deze vereeniging telt thans 137 afdeelingen30 correspondentschappen en 11,193 leden. Zierikzee14 Maart. Heden werd ten Raad- huize alhier aanbesteed Het leveren van 10,000 stuks kajjen. Aannemer is geworden de heer T. J. Smits Jz. te Dordrecht/, voor 66.16 de 1000 stuks. Maandag-avond hield ons Departement van Nij verheid zjjue laatste .wintervergadering. Na afloop der huishoudelijke werkzaamhedenwerd voorgelezen een verslag van den heer B. Giljam te Ouwerkerk, nopens een proef met de Chiohorei-wor- tel-cultuur, welk verslag bestemd is om in zyn geheel te worden bekend' gemaakt. Vervolgens vertoonde onze stadgenoot, de beer G. J. S. Wansinkwelke met het beste Buccea een cursu9 had bijgewoond op de schilderschool van den heer IF. Heijboer te Middelburg, een twintigtal proeven van zijne vorderingen in het schilderen van bout- en mar mersoorten welke ook volgens het oordeel van deskun digen uitmuntend zyn geslaagd. Daarna trad op de heer J. Rorghsdjntechnoloog die in eene keurige verhandeling over de fabrikatie van Zoolleer een en ander nopens deze industrie mede deelde na vooraf eene historische schets der leder- industrie te hebben gegeven. Ten slotte besprak "de heer J. G. Luglenopzigtor van den Waterstaatde samenstelling van de duiker klok en het duikerpak en deelde een en ander mede zjjner persoonlijke ervaring in dusdanig pak. De voorzitter sloot deze byeenkomst onder dank zegging aan allendie hebben bijgedragen om ook dezen winter in de vergaderingen het nuttige aan het aange name te paren en drukte do beste wenscheu uit voor den bloei van dit Departement. Ia het verslag vau den Nederl. Consul generaal te Napelsdd. 26 Jan. jl. betreffende den oogst van 1876 wordt het volgende gemeld omtrent deD Meekrap: De opbrengst van dit gewas wordt geschat op 7000 balen k 450 kilogr. Ten gevolge van de tegenwoordige lage ptyzen die voor de landbouwers slechts verlies opleveren zal de teelt van dit gewas waarschijnlijk te niet gaan en daardoor een vroeger zeer belangrjjke handelstak geheel verdwynen. Op het oogenblik is de prys 33 fr. De veiling van ruim 128 H. A. bouwland op Don derdag don 89ten Maart te Nieuwe-Tonge gehouden, heeft opgebragfc de som van 145,928 gulden. Proeve van nieuwe spelling: »Liefe Haanriel kom me van aafed froeg haalledan selle we naar de kommeedi gaanmefrou is buitte ik sel der goed antrekke alles past me pront": Jappon zjaal, hoet, betienes alles." Kerknieuws. Ds P. N. Pikaarpred te Rhenenheeft bedankt voor het beroep naar Vlissingen. Bedankt voor het boroep naar Nieuwe-Tonge, door Ds. Barlstra te Klundert. T E L KG II A M 31 K 's Graveohage 14 Maart. Het voorloopig verslag omtrent de wet op het Lager Onderwjjs is verschenen. Rapporteurs de HH. Mees Kuyper KappeijneJonckbloet en Messschert van Vol- lenhove. Het verslag beslaat 59 bladzjjdonbenevens drie nota'séén van 8 aDti-revolutionairen één van den heer Bichon van IJselmonde en één van den heer Bastert. Een zeer langdurige algemeene gedachtenwisseling had plaats gehad over de opportuniteit der indiening en opvatting van art. 194 der Grondwet. Wat het ontwerp betrof, hadden de voorstanders dor bjjzondere school geene woorden sterk genoeg om hunne teleurstelling lucht te geven waarom zy dan ook ten stelligste verzekerden art. 1 der wet te zullen afstemmen. De voorstanders van het Openbaar Onderwjjs waren evenzeer onvoldaanop grond der ontoereikende her vormingen in artt. 1216 en 42. De meerderheid wilde het volksonderwijs brengen tot eene rjjks- en gemeentezaakwaatby het ryk een groot aandeel in de kosten zou dragenook al waren de gemeenten niet hulpbehoevend tevens wenschte men behoud der vergelijkende examens, terwyl de meeste leden wilden de handhaving der facultieve Over de Memorie van Toelichting was het oordeel even ongunstig als over het ontwerp. Gemengde berigten. Te Ond. is een timmermansknecht benoodigddie weinig eetveel werkt en deB avonds niet buiten komt. Ook als die man te Wbjj zjjne familie komt, moest hy die menachen uiet onderkruipen, want dat staat niet voor een man die nog al lid is van den kerkeraad. Twee meisjes te Sint.-M. worden aangeradenzoo dikwjjls niet naar Poortvliet te loopen om een vrjjer in de fuik te krjjgen daar die jongens niets van hen willen weten. Te N. wordt eene dame verzocht, zooveel snaps niet te hebben van twee brave menschen, ten opzigte van hunne dienstboden. Een meisje te Noordgouwe moest zich wat fatsoenlijker gedragen, als zy op een gezelschap is, want zoodoende zal zy nooit meer worden uitgevraagd. Kees te Oudelande wordt aangeraden, zich zoo suf niet te zoeken naar een meisje om mede te verkeerendaar hy toch niet zal vinden wat hjj zoekt. Hy moest eerst een bestaan hebben en dan om trouwen denken. Een meisje te T. wordt aangeraden, wanneer zy nog meer in de Afgescheidene kerk komtzich dan wat fatsoenljjker te gedragen daar zy anders nog meer schande zal aangedaan wor den als zy nu aangedaan is. Men zou van een mensch van dien ouderdom zulks niet verwachten. »Nu zal ik spoedig getrouwd zyn," zegt de zoon van eene weduwe te 's Gr.nu ik met Mietje van den langen weg aan het verkeeren ben. Dus die waagtdie winten die zoekt die vindt." Eod heertje te den Bommel wordt aangeraden zoo gemeenzaam niet om te gaan met een dienstmeisjedaar men zulks niet zou verwachten van iemand die nog al fatsoen lyk uitziet. Ook het meisje moest zich schamen om met hem om te gaandaar hjj genoeg bekend is, welk mensch hjj is. Te S. gaat het iemand zoo goed met het opstellen van reke ningen dat hjj reeds een kippenhok heeft laten zetten, maar of hjj daar nu kippen, of zyne vrouw in zal stop pen, dat weet men niet. Maar als nu daar maar geen boer tegen heeftwant die man is zoo raar, hjj iB wel niet gek, maar het scheelt niet veel. Ingezonden stnkUen. Mijnheer de Redacteur 1 In het vorige No. van den Nieuwsbode wordt een uittreksel medegedeeld van een vonnis der Arrond. Regtb. te Arnhem van den 22 Nov. 1876, te vinden in het Weekblad van het Rfgt van 18 Jan. 1877 No. 4063 betreffende den afkoop van tienden. Eene naauwkeurige lezing van bedoeld vonnis heeft mjj evenwel tot een ander resultaat gebragt als waarvan genoemd uitreksel blyken gaf en de opname van deze regelen zullen mjj ten bewjjze strekken dat u met myne lezing instemt. De beslissing der Arnhemsche Regtbank is juist daar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1