Z1ERIKZEËSCHË NIEUWSBODE. No. 5809. Donderdag 8 February 1877. 55steJaarg. Versehjjnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATÜRDAG. De prys per 8 maanden is 1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIÉN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlyk tot des Maandags, Woensdags en Vrjjdags voormiddags 10 tire bezorgd worden. Kennisgeving. 2o SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDE- LIJKEN OMSLAGDIENST 1876. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- bikzee maken bekend dat bet 2e suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag van deze gemeenteover het dienstjaar 1876 op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld, en van den Ssten tot den 16den dezer maand ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen en dat ieder aangeslagenebinnen dien tydtegen zijn aanslag by de Gedeputeerde Staten in beroep kan komen, by verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee den 7 February 1877. De Burgemeester en Wethouders J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Algemeen Overzicht. De conferentie is geslotende leden zyn naar huis terug gebeerddus de zaak is uit. Zoo zou men meenen te mogen redeneeren, maar, o jammer 1 de gevolgtrekking moet eene heel andere zyn. De zaak blyft aanhangig, ja in vollen gang en wy zijn dus eigenlyk niets gevorderd. Er zyndie zich benaauwd maken dat Rusland tot eene of andere doortastende maatregel zal moeten komenom geen gek figuur te maken zy spreken van een memorandum door deze regoering by de mogendheden ingediend; zij zien in hunne verbeelding het Russische leger reeds in slag orde staan en gelooven dat wy den oorlog meer dan ooit naby zijn laten we ons nog maar niet bang maken. Het oudste spreekwoord zegt: beter is het hard te blazen dan den mond te brandenen zoo zou het hier ook wel eens kunnen zyn. Rusland moet zyn fatsoen houden en kan zoo maar niet berusten. Of het echter ernstig aan den oorlog denkt en dien wenscht durven wy betwijfelen. Zeker is het dat de Porte de leden van de conferentie by den neus had en ze, nadat ze lang en veel gepraat hadden, onverrigter zake naar huis liet gaan mot de boodschapdat hy zyn wasch wel in eigen huisgezin wasschen kon. Maar de mooiste greep die de Sultan deedwas zekerdat zy met al de oproermakers in onderhandeling trad en dus de eerste aanleiding tot de conferentie wegnam. Dat hy dit wel vroeger had kunnen doen zullen wij niet betwyfelen maar dat hy het ter elfder ure toch deed, bewjjst dat hy zyn belang verstaat en het moet ieder genoegen doen te ziendat eene regeering als van Turkye zelf standigheid toont en de heerendie zoo vriendelyk waren om heel vaderlyk over haar lot te komen beslis sen, met een laDgen neus naar huis zond. 't Is te hopen, dat de mogendheden eindelyk eenB zoo wys zullen worden om dat stelsel van conference's te houden over een ander mans zaken te laten varen. Wy hebben daarvan genoeg en men moge praten dat dit soms noodig is ten einde het evenwicht in Europa te bewaren, maar ongelukkig als dit niet anders geschieden kan, dan wanneer eene vereende magt de eene of andere schaal ryzen of dalen laat, niet door eigen gewigt, maar door eeue gewèl- dadige alias beschermende hand. De Porte heeft zoowel aan Servië als aan Montene gro voorgesteld over den vrede te onderhandelen en beiden hebben daarin toegestemd. Montenegro verlangt uitbreiding van zyn gebied en er is veel kans dat aan die voorwaarde zal worden voldaan al zal men er ook een glimp aan gevendat het meer bepaling van grensscheiding dan afstand van grond is. Servië wil ook wel wat meer hebben en zal vermoedelijk ook niet vergeefs aankloppen en als de Porte daarentegen verlangt dat men zich gedurende eenigen tyd van oorlogvoeren onthouden zaldan ver langt zy niets andera dan wat door den aard der om standigheden wel van zelf zou geboden worden. Voor Rusland zou eene dergelijke vreedzame afloop misschien het meest gewenschte zynhet kon dan met fatsoen zeggendat het zwaard weder in de schede gestoken werd, omdat de vyand het hoofd had gebogen. Laten we maar hopendat de Oostersche kwestie op zooda nige wyze tot eon einde komt. Er zyn dan wat beurs- apeculatien door geschied en eenige vellen over vol ge schreven maarmet uitzondering van do slagtotiers van den kortstondigen oorlogis er niet veel kwaad door gesticht. Integendeel, zy heeft goed gedaanals wy aannemen dat zy oorzaak gaf tot die hervormingen, waartoe de Sultan eindelyk overging, wel te verstaan als ze op den duur stand houden en voortgezet worden. De zittingen van den JOuitScheii ryksdag zullen eerstdaags weder geopend worden en waarschynlyk eenige dagen gelyktydig met die van den Pruisischen landdag worden gehouden. In de laatste is men het byna eens over de inrigting van den Ruhmeshalle die zoowat naar het hotel des Invalides te Parys ge- lyken moet. De meerderheid iB er voor zoodanige inrigting tot stand te brengen en men moet het plan pryzen eenmaal aangenomen dat de legers noodig zyn en de kosten daarvan eene nuttige uitgave zyn. In de Fransche kamer heeft eene kleine scher mutseling plaats gebad, die opnieuw het bewys leverde, dat, hoe lief men daar ook voor het oogenblik zamen iskleinigheden twist kunnen doen ontstaanals er van geene groote zaken sprake is. De zaak betreft eene interpellatie van een der afgevaardigden aan den minister Simonover het sluiten van eenen catholie- ken kring. Over de zaak zelve was men het spoedig eensals de minister verklaard had dat hyby nader onderzoek, de handeling van den maire bevestigd had, maar de minister toonde zich gevoelig over de inter pellatie, die hij een noodeloos tijdverlies noemde. Dit werd hem kwalyk genomenal had hy ook in aller oogen gelijk. Een minister moet niet alles durven zeg gen dat waar is en allerminst zich gevoelig toonen wanneer de kamer hem tot haren wrijfpaal verkiest te maken. De poging om een afkeerend votum uittelokken en de regeering van magteloosheid te beschuldigen mislukte en de voorsteller trok zyne motie in, by gemis aan ondersteuning van de regtorzijde. Waarschynlyk achtte deze het oogenblik nog niet gekomen voor eene demonstratiealthans wy kunnen niet denken dat hier van sympathie Bprake was. In Belgiëten minste in Antwerpen, is het alles behalve rustig. De nieuwe kieswet van den minister Malou heeft zoo'n groote ontevredenheid gewektdat er alle kans is voor groote ongeregeldheden. Aanvan kelijk heeft men zich bepaald tot rumoer by gelegen heid eener opvoering van de Muette de Portici. Even als in 1830 heeft men deze opera gebruikt om sensatie te maken en het heeft niet ontbroken aan oproerig gezang in den Schouwburg en daarbuiten. Na de voor stelling is de menigte eene serenade gaan brengen aan eenige bekende liberalenmaar men heeft zich gelukkig nog van dadelijkheden onthouden. Op zich zelve beduidt de zaak niet zoo veelmaar de beteeke- nis er van is zorgwekkend. Zeker kan men zeggen welke politieke rigting men overigens toegedaan zy dat de clericalen alles op hunne rekening hebben. Zy tarten de publieke opinie en schynen er op te rekenen, datals het er toe komen mogt, zy de domme menigto voor zich hebben zouden. Ondertusschen moeten zy het oog niet sluiten voor de teekenen der tyden. Het ver dient toch wel opmerking datwanneer het Gemoon- lied gezongen wordt en dezelfde refrein»Van 't on- gediert der papenverlos ons Vaderlandniemand zich daartegen durft te laten hooren en dat het aantal aangroeit dergonen die daarmede instemmen. Zoo werkt de zwarte bendeonder de leus van godsdienst tot verderf van land en volk. Uit Deuemurlien en IJsland zyn onlangs weder eenige honderde personen naar N.-Amerika vertrokken, niet uit weeldemaar omdat de ellende _hen dreef. Als ze nu in de nieuwe wereld vinden wat zij zochten zal men hun besluit moeten goedkeurenmaar 't is sedert lang bekend dat ook in Amerika de toestand niet meer is als vroegeralthaus dat men er niet heengaan moet om zich op gemakkelijke wyze schatten te verwerven Omtrent de presidentskeuze in N.-Ameriku is voor het oogenblik geen nieuws. Zooals wy vroeger reeds gemeld hebben zal eene daartoe benoemde com missie na onderzoek der Btembilletten beslissen wie er gekozen is en men dient dus te wachtendat deze hare werkzaamheden heeft geëindigd. D« Brazilïannscli<* wetgevende kamers zijn dezer dagen geopend. By die gelegenheid is eene roos kleurige schildering gegeven van den toestand des lands, waarin wij bovenal gaarne lezen, dat er wetten zullen worden voorgedragen tot oprigting van nieuwe scholeq. Onderwys, licht en kennis mocht men het maar overal inzien zyn de groote factoren om het volks geluk te vestigen op vasten grond. Nieuwstijdingen. EiwtrttUi. Op de Zuidzoe-eilanden was een zestigtal jaren ge leden, geen enkel Christen, en thans hebben, als vrucht van het Zendingswerk, meor dan 300 eilanden de dienst der afgoden vaarwel gezegd. De Amerikaansche bladen melden dat er thans ont dekkingen gedaan zynwaaruit zou blykendat het instorten der spoorwegbrug te Ashtabulawaardoor zulk een vreoselyk onheil plaats had, moet toegeschreven worden aan kwaadwilligheid en dat eenige onmenschen, met het doel om den trein te beroovehplanmatig eenigen ijzeren bindten en steunsels in de brug losge slagen hebben waardoor het ongeluk mogelyk werd. Verscheidene feiten hebben eenige detectiven, die de zaak onderzoekentot deze gedachte gebragt. Een feit is opmerkenswaardig in dit verband en dat is dat binnen vijf minuten na de instorting der brug al de lyken van alle voorwerpen van waarde beroofd waren. Dit kon niet geschied zyn indien de berooviDg niet te voren bepaald was geworden. Zelfs de gewonden werden oogenblikkelyk beroofd. Er loopt een gerucht, dat de detectiven de daders op het spoor zyndoch volstrekt niets laten uitlekken. Binnen eenige dagen verwacht men nadere bijzonderhedendaar een aantal der bekwaamste detectiven uit het Oosten de zaak in handen hebben. Ongetwyfeld zyn vele nieuwsgierig of er wezenlijk zulke onmenschen en duivels in raenschengedaante zyn, die in dien stormachtigen en bitter kouden nacht, ter verkryging van eenigen buitaldus over de 100 hunner natuurgenooten den akoligsten dood dedeD sterven, dan of (naar welk gevoelen wy wei wat overhelling gevoe len), de beambten der spoorweg-compagnie dit idee uit gestrooid hebbenom de schuld en verantwoordelijk heid van zich te schuiven. HÜMslitnb, 4- Febr. De circulaire van prins Gortschakofi" is thans bekend. In dit stuk wordt in herinnering gobragt, dat, tengevolge van Ruslands initiatief, aanvankelijk eene overeenstemming der Mo gendheden in de Oostersche quaestie was verkregen. Die overeenstemming werd door de verwerping van het Berlynsche memorandum gestoorddoch weldra op de door Engeland voorgestelde grondslagen her steld, met het gevolg dat de Mogendheden ter conferen tie hare eenstemmige eischen aan de Porte hebben voorgelegddie ze alstoen heeft afgewezen. Naar do meening der Russische Regeering heeft Europa door die vereenigde diplomatieke handelingen bewezen dat het den vrede wenscht te handhaven en het niet Blechts als een regt, maar ook als een pligt beschouwt, in het algemeen belang daartoe mede te werken. Al vorens nu een besluit te nemenheeft de Russische Regeering, ook in deze nieuwe phase die overeenstem ming willende bevorderen, aan hare vertegenwoordigers hij de waarborgende Mogendheden gelastzich te vergewissen wat de Regeeringen, by welke zy geaccre diteerd zynna het afwyzond antwoord van Turkye op hare eenstemmige wenschen, voornemens zyn te doen. Bonstantinopol6 Febr. Midhat Pacba is afgezet als grootvizier en als zamenzweerder ingescheept op een keizerljjk jagtdat hem naar Syra voerde. Zijn opvolger Edham Pacha was vóór de 'conferentie ge zant te Berlijn, Het afzetten van Midhat Pacha wordt beschouwd als eene overwinning der oud-Turksche party. Stalic. Een verzoekschriftgeteekend door 55 Bisschoppen is de Paus voorgelegd. Zy vragen autorisatie tot de uitgave van den Bijbel van denabt Glaire, en o. a. op de volgende grond dat heden ten dage niets in staat is te belettendat ieder do geheel© schrift leze. Als een bewys van de driestheid dor roovers op Sicilië wordt in een telegram uit Rome aan de Times gemelddat Leonede beruchte rooverhoofdman, zyn visitekaartje heeft afgegeven by den heer Malusardi den nieuwen prefect van Palermo, by generaal de Son - naybevelhebber der troepen aldaar en andere hoog geplaatste personen, die juist op het eiland waren aan gekomen om krachtig voor do openbare veiligheid te waken. Op het visitekaartje aan den nieuwen prefect staat: Antonio Leone heet den commandeur Malusardi welkom." JFranferljfe, In den Jardin des Plantes te Parijs is volgens de FigaroDingsdag een vijfjarig kind in den beerenkuil gevallen. De kindermeid had het om het heter te laten zien op de balustrade gezet. De beeren bleven het kind verbaasd aanstaren. Een heer had den moed zich aan een touw gebonden in den kuil te laten zak ken. Hij greep het kindwerd omhoog geheschen en vorwyderde zich snelzonder zyn naam bekend te wil len maken. Het kind had door den val een arm ge broken. JSelgte. Tengevolge van het vestigen van eenige Protestanten te Roussolaerein West-Vlaandorenom aldaar aan j do fabriek van den heer F. werkzaam te zijn, is, met j vereende krachten en door den jj ver en de opofferende liefde., van gemeldon heer F., aldaar een geschikt lokaal j voor school en byeenkomst gehuurd en eene onder- j wyzeres aangesteldwaarna op 10 Jan. jl. de heer II. van den Brink Cand. by de Evangel. Synodale kerk, als predikant van Roussolaere en Kortrijk tot den I Evangeliedienst is ingezegend. Bij deze plegtigheid waren 10 predikanten tegenwoordig, o. a. Ds. ter Winkel pred. te Sas van Gent c. a., die by deze gelegenheid het kind van Ds. van den Brink doopte. De bevestings- rede geschiedde door Ds. Herbst pr. te Brussel naar 1 Petr. 5 1—4, terwyl de nieuwe leeraar zyn dienst aanving met Hand. 26 2a. ilcfeerlaitb. Oostzaan3 Febr. In den stoommolen »het wapen van Oostzaan" had heden het volgende ongeluk plaats. Eeu naburig winkelier, die de nieuwe machine kwam zien werkenwerd door den drijfriemdie afschoot, medegesleurd en in een oogenblik verpletterd. De ongelukkige was vader van een talryk gezin. Amsterdam 6 Febr. De heer Bruijn, secre taris der Kanaalmaatschappij alhieris gearresteerd verdacht van verduistering eener som van ƒ100.000. 'sGraveuhnge, 5 Febr. De Tweede Kamer heeft heden namiddag ten 3'/4 uur hare werkzaam heden hervat. Behalve de reeds bekende wetsontwerpen is nog ingekomen een ontwerp tot vervanging dei- koperen door bronzen pasmunt van 2'A, 1 en cent. De Regeering acht het niet wenschelyk die invoering on de daarmede verbonden bepalingen tot wering van vreemde koperenbronzen en nickelmunten uit te stellen tot de nadere regeling van andere deelen van het muntstelsel. Na eene korte openbare zitting heeft de Kamer hare afdeelingon samengesteld. Men deelt ons mede, dat reeds aanstaanden Woens dag 1 het onderzoek van het Bchoolwetsontwerp in de sectiën een aanvang zal nemen. Uit goede bron vernemen wy dat een wetsontwerp, houdende voorstellen betreffende de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, bij den Raad van State in overweging is gebragt. R,ofcter<lan*6 Febr. De Kamer van Koophan del alhier heeft in hare heden gehouden vergadering met 17 tegen 2 stemmen aangenomen hot advies der Commissie aan den Minister over de wenschelijkheid omtrent eene enquête nopens de mookrap. De kamer meent dat dergelyk onderzoek geen nieuw licht over deze zaak zal verspreidon. Wil de Regeering echter een onderzoek instellen, dan kan de Kamer zich vereenigen met de vraagpunten gesteld in het adres der Kamer van Koophandel te Zierikzee. Mi«ï<ïelt»vn-'e:6 Febr. In de heden namiddag alhier gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel en fabrieken heeft onder meer een punt van behandeling uitgemaakthet verzoek van den minister van binnenlandscbe zaken, om inlichtingen, in verband met het adres der Kamer van Koophandel on fabrieken te Zierikzeewaarbij gevraagd wordt>dat door de regeering een onderzoek ingesteld wordo naar de ver houding in het buitenland van de meekrap tot de kunst- alizarineter beantwoording van de vraag, in hoeverre het wenschelyk is met 'den teelt van eerstgemeld gewas hier te lande voort to gaat^" De Commissie voor de maand heeft hieromtrent, by monde van den heer mr. W. C. Borsiuseen rapport uitgebragtwaaruit bleek dat zy de zaak zoowel van algemeen als van plaatsolyk belang acht. Op grond van eenige te Zierikzee ingewonnen inlichtingen, beoft zy overeenkomstig 's ministers verlangen, eenige cate gorische vragen ter beantwoording voorgedragen en wel van tweeledigen aardnamelijk voor wat de pro ductie-plaatsen en wat de consumtie-plaatsen aangaat. Met deze voordracht heeft de Kamer zich vereenigd in de hoop dat hierdoor het beoogde doel der Zierik- zeesche Kamer dezerzyds zal bevorderd worden. Goes, 5 Febr. Men is dezer dagen bier bezig hot nieuwe beginsel van eigen aangifte by den hoofdelyken omslag in toepassing te brengen. Het schynt dat over het algemeen daarvan gebruik gemaakt wordtmet uitzondering meestal van die enkelen, die gaarne tegen werken of zich met nieuwe dingen niet willen ver eenigen. Of er meerdere tevredenheid zyn zal als de aanslag naar eigen aangifte geregeld isdurven wy voorsbands niet beslissenwant de menschen kunnen zich met sommige maatregelen doorgaans slechts zoolang vereenigen tot het nur van betalen geslagen is. Men vraagt dan niet meer wat men in beginsel goed vond en waartoe men medewerktemaar ziet alleen op de arme beursdie aangesproken wordt en bloeden moet. Men vindt zo overal en ten alle tyde, waarom dan nn ook niet hierdie een volmaakten staat zouden willen maar het eerste kenmerk daarvan stellen in niets of althans zeer weinig te betalen als of men de staat van den wind kan laten leven en de lusten genieten zonder de lasten te dragen. Ook op kerkelijk gebied diende men hier wel aan een personelyke belasting te denken, althans do man nen van de kerk klagen, dat zjj by gebrek aan fondsen de leeraars maar slecht kunnen bezoldigen en dat dientengevolge de bestaande vacature reeds twee jaren voortduurt. Een personelyke kerkbelasting zou misschien in den tegenwoordigen tyd weinig bijval vinden en 't kan zyn dat men er daarom niet toe overgaat, maar bet is daarom nog niet bewezen dat als men eons zoover kwam van schatten te kunnen aanbieden de Goesche gemeente als de schat zou worden beschouwd, waarnaar de handen begeerig werden uitgestrekt. Zierikzee, 6 Febr. Gisteren avond hield in het lokaal van den heer Kanaar de afdeeling Zierikzee van Volksonderwijs" hare onlangs beraamde vergadering ter bespreking van het wetsontwerp—Heemskerk tot regeling van het lager onderwys. Hot onderwerp werd ingeleid door den voorzitterdon heer Heysedie in eene duideljjke uiteenzetting trad van een aantal ge wichtige en principiëele bezwaren tegen dit wetsontwerp, bezwaren, zoo ernstig, dat naar sprekers meening het ontwerp, hoe ook geamendeerd, bezwaarlijk ooit waardig kon worden om ftot wet te worden verheven. Deze bezwaren werden door andere sprekers met nog een aantal vermeerderd, welk een en ander aanleiding gaf tot een uitvoerig debat. Ten slotte nam de vergadering bij acclamatie aan het voorstel van den voorzitter om een adres te zenden aan het hoofdbestuur der vereenigiDg «Volksonderwijsmet het verzoek dat dit bestuur zich wende tot de Tweede Kamer en onder uiteenzetting der vele bezwaren verzoeke dat dit ont werp niet tot wet worde verheventenzy geheel en al omgewerkt, en overal geamendeerd in een' geest, die thans by het ontwerpen blijkbaar niet heeft voor gezeten. Eene nieuwe vergaderingom later nogmaals deze zaak in openbaar debat te brengen, is in uitzicht estold. Hopen wij dat zy nog boter bezocht zy dan eze, die 22 aanwezige leden telde. In de Vergadering der Kamer van Koophandel en fabrieken alhier, op jl. Maandagzyn de antwoorden vastgesteld op een elftal vraagpunten betreffende wet telijke bepalingen omtrent deu arbeid van kinderen jongelieden en vronwen aan de Kamer ter overweging aangeboden door den Minister van Justitie. Voorts werd bediscus9eerd een van de Minister van Binnenl. Zaken ontvangen bèrigt nopens kleurenblindheidin Zwe den waargenomen by spoorwegbeambten en een aldaar in te stellen geneeskundig onderzoek van schepelingen. Aangezien dit berigt ook voor de Nedorlandsche scheep vaart van belang te achten isword besloten, van een en ander medodeeling te doen in de plaatsolijko cou ranten. Zieri!«%ee, 7 Febr. In de raadsvergadering van heden is aan den heer J. Qroeneveld de Katerwegens voortdurende ongesteldheid op verzoek eervol ontslag verleend als Regent van hot Burgerl. Armbest-, onder dankbetuiging voor de in dié betrekking aan de ge meente bewezen diensten en is in zijne plaats benoemd de beer J. H. C. Heijse. Tot hulponderwijzer aan do openbare eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwys (hoofdonderw. Bastmeijer) is benoemd de heer J. Hogerland te Middelburg. Voorts is ingekomen een voorstel van B. en Woth., naar aanleiding van het besluit van den Gemeenteraad van Goes tot verandering van den duur der kermis om de kermis of jaarmarkt in deze gemeente te ver anderen in dezer voege, dat zy voortaan zal aanvangen op den eersten Maandag in September en elf dagen duren zal. Z. M. heeft benoemd tot ent vanger der dir. bel. in- en uitg. regten en accynsen te Nienwerkerk in Duivelanddo heer J. J. H. Quaedulieg, thans te Tub- bergen Onder de overledenen na vervoer uit Atchin komt o. a. voor de fuselier J. v. d. Vale, geboren te Bron- werschavenoverl. den 8sten Dec. 11. te Kodong Keba. TELEGRAMMEN. 's Grarenhage, 7 February. Tot rapporteurs der onderwys-wet zyn doordeafdee- lingen der Tweede Kamer gekozen de heeren Messchert van Vollenhove KuyperJonckbloet, Mees en Kappeijne. Tot rapporteurs van het ontwerp-Haffmans zyn be noemd de heeren Begramvan HoutenGeertsema Cremers en v. d. Hoeven. Na afloop van het onderzoek der wet op het Onder wys in de afdeelingen, ten vroegste Maandag 1 ure zyn achtereenvolgens aan de ordeKoopvaardijvloot herziening van het tarief der regten en accynsen op het gedistilleerd en wering van besmettelijke ziekten door zeeschepen (quarantaine). By de Kamer is ingekomen een ontwerp tot wjjzi- ging van het Wetboek van Burgerlyke Regtsvovdering. Parys, 7 February. Berigten uit Konstantinopel bevestigen dat Midhat- pacha aan een complot had deelgenomen. Turkye zal door Europesche financiers de geldmid delen van den Staat doen regelen. Gemengde berigten. Het groen, dat door de vereeniging, »Help a zeil" ia de lotery te G.gebruikt is geweest, is nu weder in -dienst gesteld voor een ouderwets paartje. Is dat af- geloopen, wordt hot woer aangevraagd om het op het Nieuweland by den dam te plaatsen, dat zoo lang duren zal tot groen, land en pachter zullen verdord zijn. De bruiloft te Rilland is nog al goed afgeloopeoen de jonge meisjes hebben zich nog al prettig en mooi gedragen. Een kleermaker te Kloetinge moest zoo veel Bnaps niet hebben van een meisje uit Goes, omdat hy haar niet kan krygen daar het meisje bang van hom is. »Welwell" zegt Dientje te Sint-M.,»wat is het my weer tegengevallen ik meende een boeren zoon in de fuik te krygen nu ik een mooye mantel draag, maar hy wil niets van my weten. Dus nu zal ik my maar moeten beholpen met een schippersknecht. Twee meisjes aan den dyk te K. worden aangeraden, hnnne lasterachtige tongen wat in toom te houden en zoo laag niet op een ander neder te zien. Maar: Die een ander vuil wil maken Is de ware soort toch niet, Zoo onlangs weer iB gebleken En men dat aan hen weer ziet. Kaatje en Leontje te G. moesten, als zy nog moor naar de comedie gaan, zich wat fatsoenlgker gedragen en zoo niet uit en in loopen, want dat past niet voor meisjes die zulke fijne ouders hebben, zoodoende zal zy er een Jan B. niet in de fuik krygen. Eene zekere mevrouw te G. wordt verzocht, als zy nog meer naar de comedie gaatop do eerste rang te gaan zit ten want voor eene mevrouw past geen tweede ra a g, want dan zit zij maar onder dienstboden. Te K. is een bakkers-zoon niet op zyn gemakomdat er een vogel van Geersdyb zich daar zoo dikwyls komt ver maken.— Een zoon van een ezel te 'a Gravenpolder wordt aangeradenzooveel snaps niet te hebben van een meisje waar niets van to zeggen valt, omdat hy haar niet kan krygen. -— Een bakker te K. moest do men schen met zyne fijne streken maar met rust laten. Beter ware het dat hy op zich zeiven nederzag, en de dochter van de oude Pieternelle wat beter berispte al ware het maar over de bezoeken in de keet. Ingezonden stukken. Thomsn, February 1877. Op 13 February a. s. moet in deze gemeente de verkiezing plaats vinden van een lid voor onzen ge meenteraad, ter vervanging van den Heer Wagtho, die gemeend heeft om zeer speciale redenen voor zyne betrekking te moeten bedanken. Wordt zijn aftreden door velen betreurd, dubbel zal zyn gemis worden gevoeldindien de kiesgeregtigden er niet voor zorgen, in zyne plaats iemand te benoe men, die aan eene zoo onafhankelyk mogelyke positie, grondige kennis van de gemeente-belangenhelder doorzigt en vrymoedigheid tot sproken paart. Vooral te wenschen is hetdat iemand worde afgevaardigd die een geopend oog en een warm hart hebbe voor do belangen van het openbaar onderwys in onze gemeente en van wien mag worden verwacht, dat hy bereid zal zyn met bezadigdheid door de gemeente al zulke offers to doen brengen, die kunnen strekken om het onder wys alhier in waarheid »goed en degelyk" te maken. De geachte hoofdonderwyzer toch verdient waarlyk op zyne talryk bezochte school, wel ter dege door be kwame hulp ter zyde te worden gestaan en by zyn mogelyk aanstaand vertrek is het mede lang niet onverschillig, aan wien do zorg voor het onderwys tydelyk en définitief wordt opgedragen. Diep te betreuren zou hot echter zyn, by aldien men door eene allezins gepaste zucht tot critiek en controle geleid, iemand in den raad hièlp brengen, die in plaats van critiek een voortdurende oppositie, eene oppositie quand-même ging voeren 1 Een ieder zie toedat hy op deze wyze niet de belaDgen der gemeente benadeele, juist door overdry ving van een zeer zuiver en billyk verlangen Een Kiezer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 1