tyd noodig, en dat dient Europa te begrypen." De beer de Chaudordy liet zich zoo niet afschepen en drong op een kategorische bepaling aan. «Hoeveel tyd hebt gy naodig een jaar twee jaar driejaar »Dat weten wy niet", antwoordde Edhem pacha. «Het eenigepunt dat zeker vaststaat iawij hebben tyd noodig." «Gij wilt dua eindeloos den tyd hebben besloot de Fran- sche gezant. Voor het oogenblik bleef het daarby en er verliep een kwartierzonder dat de heeren de Bourgoing en de Chaudordy zich in de discussie hadden te mengen. Er was derhalve geen aanleiding om hen of de mogend heid die zy vertegenwoordigdenaan te vallen. Maar de laatstehierboven aangehaalde woorden die de gevoelige plek by de Turksche diplomaten troffen hadden by Edhem-pacha kwaad bloed gezet. Hy stond eensklaps op en zeiderood van toornterwyl hij met de vuiot op de tafel sloeg en de Fransche gezanten aanzag: »Gjj verwjjt Turkye altyd de toevallige gebeur tenissen in Bulgarye." «Vernieling eener bevolking door moordplundering en brand noemt by toevallige gebeurtenissen!" luidde het antwoord. «Maar gy zoudt in onze roemryke geschiedenis vergeefs zulke monster achtigheden zoeken als uw St. Barholomeusnacht en uwe dragonnadesMet dien onbetameljjken uitval beantwoordde Edhem-pacha de opmerking van den Franschen gezant. Hy bragt een geweldige uitwerking te weeg. De heer de Bourgoinggewoonlyk zoo koelzoo kalmkeerde zich met een toornig gebaar tot Edhcm- pachaen zeidete midden der algemeen e ontsteltenis: «Ik beroep my op u allen. Is dat eene taalis dat een houdiDgdie een diplomaat voegt? Ook de heer de Chaudordy was opgestaan. Doods bleek geheel zich zeiven meesterdrukte hy zich aldus uit: «Ik kan zulke woorden niet zonder een krachtig protest laten voorbygaan. Ja, heeren." en hy zag de Turksche diplomaten met strengen blik aan «te midden van de schitterende bladzyden onzer geschie denis komen enkele voor die het hart met rouw vervullen. Maar daarom nietteminwat gy ook nu denken moet van hen«die hun goed eD bloed voor Turkye's verdediging veil gehad hebben is Frankryk toch eene der beschaafdste en verlichtste natiën der wereld«gelijk Turkye de meest barbaarsche van geheel Europa is."" De briefschrijver merkt teregt op, dat beraadslagin gen, waarby zulke tooneelen voorvallen, moeyelyktot verzoening kunnen leiden. Te Parys is dezer dagen aan een voornaam hötel afgestapt, eene nog jonge Engelsche dame, wier avontuurlyke levensloop de stoutBte verbeeldingskracht overtreft. Tot haar 15de jaar bleef zy by haar vader tehuis maar haar afkeer van bet rustige leven dat zy er leiddewerd gaandeweg grooter en zy besloot het ouderljjk huis te verlaten. Zy nam 200 p. st. reisgeld mede en om de politie het spoor bjjster te maken verkleedde zy zich als een man en knipte hare haren af. Zy trad als kajuitsjongen op een schip in dienst, dat haar naar de nieuwe wereld overbragtwas er een poos kantoorbediende en geraakte eindeljjk als paarden handelaar naar Buenos-Ayres Zy nam dienst by het legerwaar zjj zich op verschillende expedities onder scheidde zoodat haar het commando over eene com pagnie werd toevertrouwd en zjj zelfs tot kolonel be vorderd werd. In Mei 11. geraakte zy in twist met een ander officier, een duel was het gevolg, waarin zy haren tegenstander doodde. Tot hare ontzetting ontdekte zy evenwel in den doode haren oudsten broe der die het ouderlyke huis verlaten hadtoen zy naauweljjks twee jaren oud was. In hare wanhoop riep zy de hulp in van een priesteraan wien zy haar avontuurlyk leven verhaalde en die haro verzoening met hare familie bewerkte. IPuitsrlvl&nb. Berlijn, 23 Jan. Nu de poging, om een gemeen schappelijk optreden van Europa tegen Turkye te bewerken heeft schipbreuk geleden tracht Eusland althans den schyn eener diplomatieke solidariteit te bewaren. Vandaar den stroom van vredelievende ver zekeringen der Russische organen, waaraan voorshands weinig geloof wordt gehecht, omdat zy in tegenspraak zijn mot geloofwaardige berigten over de voortgezette krijgstoerustingen aan de Pruth. Die beweerde solida riteit zou dan later worden uitgelegd in den geest van een Europeescb mandaat, namelijk wanneer de pogingen der Petersburgsche vredespartij mogten mislukken. £üefc««laith> Zwolle, 23 Jan. Na de arrestatie van den in breker in den nacht van 8 op 9 dezer, yerkeerde man hier voortdurend in angatalsof zich bier eene bende dieven en inbrekers zoude ophouden. In de eerste dagen hadden smeden en timmerlieden het druk om sloten deuren en vensters van goede afsluitingen te voorzien, en in verschillende woningen en tuinen hadden gewa pende onderzoekingen plaatsdaar men meende en verzekerde vreemd volk gehoord en gezien te hehben. By den kapitein J. was het 't slimste. Ruim 5 weken geleden ontmoette eene der dienstmeiden volgens hare verklaring een gemaskerd manspersoon in de keuken waarvan zy zoodanig verschrikte, dat zy ruim 14 dagen onder geneeskundige behandeling is geweest. In den zelfden nacht Van de inbraak in de likeurstokerij hoorde zy een slag in het benedenhuis en vond men 's morgens een raam open. Eene week geleden hoorden de meiden weder kloppen, en toen de heer J. en zjjne echtgenoot© des avonds ten 10 ure te huis kwamen, vond men de buitendeuren en luiken der suite open kasten geopendlucifers en kaarsvetdrappels op den grond enz., zonder echter iets te vermissen. Nadat gisterenavond de heer des huizes op reis was gegaan, hoorde dezelfde meid terwyl zy boven op de kinder kamer wasop den zolder ioopenzy deelde dit aan de andere dienstboden en aan mevrouw mede; de op passer deed onderzoek, maar vond niemand. Later vermiste eene andere dienstmeid hare 2 omslagdoeken, die heden ochtend op het dak werden gevonden. Op de trappen en op den zolder vond men tal van kaars vetdruppels en vevbrande lucifers werden op de kamer van den heer des huizes gevonden, terwyl aan het ge sloten schryfbureau versche sporen van braak aan wezig waren. De justitie en politie hadden reeds van den beginne af verdenking op de dienstboden en het is haar beden gelukt, de kindermeid J. L. tot bekentenis te brengen, dat 'zij dit comediespel had gespeeld. Heden avond heeft de meid getracht in de gracht te springenhetgeen echter in tjjds door den Oppasser werd verhinderd. Arnhein 24 Jan. De tot levenslange tuchthuis straf veroordeelde J. H. Thuis van Zevenaar heeft tegen dat vonnis cassatie aangeteekend By de uitspraak van het vonnis was op de aan grenzende Groote Markt een onafzienbare menBchen- masaa bijeen. Er stond behalve de gevangenwagen ook een vige- lante gereedom mynheer Thuis te huis te brengen in geval hy mogt zyn vrygeBproken. Gravenhage24 Jan. Z. K. H. de Prins van Oranje, generaal der infanterie, is op HD. verzoek eervol ontslagen als Inspecteur'der cavalerie. Scheveningen, 24 Jan. Op 't einde der vorige week was de bevolking alhier gedurende een paar dagen getuige van een zonderling schouwspel. "Van de aan het Kanaal gelegen timmerwerf, onder boekhouding der firma Spruitenburgmoest een daar gebouwde bomschuit naar hot strand worden gebragt. Het bleek onmogelijk, dit langs de zeezyde te doen, en toen kwam mon op het kloekemaar, naar 't weldra zou bljjken ondoordachte besluit om het sleepproces te doen naar de Badhuisstraat langs de bewaarschoolvervolgens op don Scheveningschen weg en eindelyk door de Keizerstraat naar het strand. Men moest het waagstuk echter spoedig opgeven. De wagen, die het schip langs het drooge moest slepen, bood weerstand en brak. Men koos nuna daartoe bekomen vergunning van den eigenaar, het nog onbebouwd terrein van den hoer Waterreus en toen ging 't met rollen en planken door dik en duntot het eindelyk gelukteden kolossus Vrydag raiddag met den voorsteven aan het begin van den Badhuisweg te brengen. Met tobben en zwoegen, den geheelen nacht door, bereikte men eindelyk een etmaal later, Zaturdag middag 3 uren, de bestemming. Het was een kluchtig en uniek schouwspel, dat schier de gehcele Scheveningsche bevolking op de been bragt. Maar het had ook meer dan één onaangename en treu rige zjjde. De lantaarnpalen moesten uit den grond worden gehaaldwaartoe uit Den Haag gemeente-beambten waren ontboden. Een aan don beer Pollen beboorend bek werd omvergeredenop den Scheveningschen weg werden boomen als 't ware geschildde passage was gedurende een etmaal totaal gestremd; de bevolking werd in haar nachtrust gestoord, door bet ouvermydelyk rumoer en wat niet 't minst is, menschen en beesten werden letterlyk afgemarteld. Sc'neveningens bevolking hoopt dan ook voor 't ver volg door de zorg der autoriteiten van dergelyke curiosa verschoond te bljjven. Botterdam 23 Jan. Ondanks alle krachtsin spanning zal het niet gelukkende spoorwegbrug over de Sc'hie vóór 1 Maart opgeleverd te zien. Naar wy vernemenzal daarom 1 Maart a. s. de spoorweg van Mallegat tot aan het station over de Beurs worden in gebruik genomen om later, na voltooying van genoemde brugtot aan het centraalstation in dienst te worden gesteld. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebragt datwegens beproeving van de draaibrug over de Ko ningshaven op Feyenoord in den spoorweg van Dordrecht naar Rotterdamdie brug op 30 Jan. e. k. voor de scheepvaart zal gesloten zyndes voormiddags van halfacht tot halftien urendes namiddags van halfdrie tot vier uren. Bergen-op-Zoom 23 Jan. De sergeant J. D. Auguslein heeft met goed gevolg examen afgelegd tot het verbrygen van den rang van 2den luit. by het leger in Ned.-Indië. Vlioi^lngen22 Jan. Naar wy vernemen, is het plan tot het bouwen van een groot hotel in de nabyheid van het haven-station, vanwege de maatschappy Zeeland, thans vastgesteld, en zal in het aanstaande voorjaar een begin van uitvoering verbrygen De bu reaux de stallingen voor vee en bergplaatsen voor goederen zullen, naar men verneemt, in verschillende vleugels van dit gebouw gevestigd worden. Vlitisintgen, 25 Jan. De Chronique scandaleust alhierwaarvan in een onzer jongste nummers sprake washoeft zich heden opgelost in een veroordeelend vonnis der regtbank te Middelburg waarby de beer P. en vrouw v. B. zyn schuldig verklaard aan het gemeen schappelijk feit van het opwekken en bevorderen van onzedelijkheid by meisjes beneden den leeftjjd van 21 jaren. De eene is veroordeeld tot ƒ100 boete, de tweede tot drie maanden eenzame opsluiting en ƒ25 geldboete, benevens de kosten. Middelburg 24 Jan. De gedrukte catalogus is verschenen van de door wylen den kunstschilder C. Kimmel alhier vervaardigde en nagelaten verzame ling schilderyenaquarellen teekeningeo gravures lithographiën enz. Die catalogus bevat ruim 230 nom- merswaaronder 109 schilderyen. Den 2627 en 28 dezer zal de verzameling in het Schuttershof alhier geëxposeerd wordenterwyl d9 verkooping ter zelfde plaatse op 29 en 30 dezer zal plaats hebben. Met het oog op het groot aantal voormalige leer lingen en vrienden van den overledene, schynt het niet ondienstig de aandacht op deze verkooping te vestigen, te meer daar in deze verzameling onderschei dene verdienstelijke vruchten van het penseel des schilders voorkomen. Goes, 23 Jan. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is aan Z. Exc. den Minister van Binnenlandscbe Zaken een adres gerichtinhoudende bet verzoekdat de Regeering van de Grand Central Beige moge overnemen de spoorweglyn Roozendaal—Bredaomdat in de wrij ving over de aansluiting met die lynde ongeregelde dienst op de Staatsspoorwegen moet gezocht worden. Van dit adres zyn afdrukken gezonden aan de leden der Eerste en Tweede Kamer, alsmede aan de besturen van verschillende gemeenten, de laatste met uitnoodi- ging adressen van adbaesie tot de Regeering te rigten. ZieriUzee 26 Jan, Wy vernemen met genoegen, dat de Tweede Kamer tot hervatting barer werkzaam heden bijeengeroepen is tegen Maandag 5 February (dus vroeger dan gewoonlyk.) Z. M. heeft benoemd tot hoofdopzigter der vissche- ryen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen C. J. Bottemanne. Z. M. heeft benoemd totRyks-Ontvanger te Nieuwe- diep F. H. Torbeckethans te Goedereede. Ten gevolge van het langer onder de wapenen blyven der milicienszullen die der ligting van 1876 in activiteit by het reg. grenadiers en jagers, de regi menten infanterie en vesting-artillerie en die van het bataljon mineurs en sappeurs, in stede van in July a. b. eerst deu 29 September daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Gemengde berigten. Iemand uit de Zuidzjj wordt aangeraden zooveel snaps niet te hebben als by te Oude Tonge is van Neeltjeomdat hy haar niet kan krygen. Een ar beiderszoon te Br. heeft voor eenige dagen een baantje gekregen omdat hy geen werk had. «Wel t" zegt eene jonge dochter te Yerseke«wat ben ik bly dat Kees van myne nicht af is, want nu zal ik hem wel in de fuik krygen." Een bakkersknecht aldaar moest zoo niet achter Truitje loopenwant zy wil niets van hem weten. De meid van een zekere heer te Goes wordt aangeraden, zoo laat niet over den dyktegaan wandelen met zekeren C., daar dat niet mooi staat, om dat zy een vrjjer heeft. Te Zuid. worden de vrienden en burgers vriendelyk bedankt, voor de eer die zy een ouderling hebben aangedaan om hom als Zoodanig te benoemen. Nu zal hy zoo laag niet meer nederzien op zyne mindere menschen. Iemand te Zuid. moest toch zich voor zoo fijn niet uitgeven, daar hy er tocb niets van meent. Ook moest hy een kastelein om geen kwartje meer rragen van huishuur, want dat geld zoo te krygen is maar onregtvaardig. Twee zusters te N. moesten de menschen niet achterna roepen als zy naar de kerk gaanwant dat staat maar leeljjk. Een boerendienstmeid onder Sint-Maartensdyk, wordt aan geraden op feestdagen geen drie jongens aan te nemen om uit te gaan want zy heeft aan één vryer genoeg. Tannetje in den Anna-Jakoba-Polder wordt aangera den zooveel niet te praten over het trouwenwant Zy is te dikte vette rond En heeft daarby een groote mond Dua zjj moest maar stil zwijgen, Omdat zy niets kan krygen. Een kleermaker te P. die onlangs als evangelist wilde optreden zal nu optreden als remp^antzoo dat die man geheel zyn doel heeft gemist. Twee boerenjongens te Nieuwe Tonge moesten zoo laag niet neder zien op een andermaar bedenken dat hoog moed voor den val komt. Eene dienstmeid in den Anna-Jakoba-poIder moest zoo niet treuren omdat haren vryer in dienst ismaar Wees wel gemoed toch, lieve meid Met Kerstdag is het reeds gezeidv In Juny komt hy weer naar jou En dan wordt gy gewis zyn vrouw. Een boerenknecht aan den 's Gravenpolderscben Btraatweg wordt aangeradenzyn babbeltong wat in toom te houden, en zooveel snaps niet te hebben van anderen. Te Yerseke moest eene winkeliers-dochter zulke verbeelding niet van zich hebben want zy kan toch niemand krygen. De meid uit een kroeg te Y. moest zich zoo niet verheerlijken, want de menschen weten zeer goed hoe zjj bestaat. Kees te Nisse wordt verzocht geen naamlooze brieven meer te schrjj- ven aan twee meisjeB, die niets van hem willen weten, omdat hy zoo gok is. Drie jongens uit den Wilhel- minapolder worden verzocht, hunne babbeltongen wat in toom te houdenvan twee meisjes te Goeswaar niets van te zeggen valt en die niets van hen willen weten. Te 's Gravenpolder is ten tooneele gevoerd De vertoornde huisvader by de omgevallen kast. Uitgevers: DK LOOZE ëc W AALE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1877 | | pagina 4