ZIERIKZEESCHE NIEUWSRODE. No. 5485, 5!sleJaarg. N Donderdag 51 December 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekendmaking;. "Verbod van Bedelarij op den Nieuwjaarsdag:. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee In aanmerking nemende de bestaande verordeningen tot wering der bedelarij in het algemeen; HEBBEN GOEDGEVONDEN: 1°. Aan alle behoeftigen te verbiedengelijk geschiedt bij deze, op den lsten Januarij aanstaande aan de woningen der ingezetenon rond te gaanom onder voorgeven van Nieuwjaars-wenschente bedelen 2°. Ter kennis van de ingezetenen te brengen dat ter verligting van den nood der armenop den tweeden dag van het volgende jaardes middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het be loop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. Zjj noodigen de ingezetenen uit op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uitreiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de collecte te doen, en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzeeden 30 Decem ber 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. YMD1XGS-KAMAL TE YMGEiY. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend: dat het VEKBINDIN GS-KANAAL tusschen de spoorweghavens en de voormalige marinehaven of" het dok te "V lissin gen met den 1 January 1875 voor het publiek verkeer wordt opengesteld; dat, volgens art. 16 van het Kon. besluit van den 17 September 1878 {Staatsblad n°. 129) tot vaststelling van een nieuw tarief van haven- en schutgeld op het kanaal door Walcheren, de voormalige marinehaven, met den 1 January 1875, voor de toepassing van dat tarief zal worden beschouwd als te behooren tot het kanaal van Walcheren; en dat, bij het Kon. besluit van den 21 October 1874 Staatsblad n°. 183), het gewijzigd Reglement van politie voor het kanaal door Walcheren toepasselijk is verklaard op die marinehaven. Ziebikzee, den 23 December 1874. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. J. FOKKER, Weth. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Een en ander over Arbeid en Kapitaal, v. {Slot-artikel.) De arbeider is zijn loon waard, het kapitaal zijne rente, zij 't ook, dat dit kapitaal in den vorm van specie of in den vorm van goederen kan voorkomen. De huurboer betaald aan den eigenaar van den akker, dien hij bebouwt, eene zekere pachtsom; de huisheer eischt van den huurder, die zijn huis betrekt, eene zekere som als huur; zoo ook moet voor 't gebruik, dat men heeft of hebben kan van het geld, door anderen ons ge leend, aan die anderen huur betalen, dat is interest. Deze interest bevat twee zaken in zich: 1°. de kapitaalrente of huur voor den dienst, die 't kapitaal ons doet bij 't gebruik, 2.° de assurantie-praemie als vergoeding voor de kwade kansenwelke het kapitaal in de vreemde hand loopen kan. De kapitalist moet wenschen en vertrouwen, dat zijn schuldenaar, voor 't aan hem ge leende bedrag, met bedoeld kapitaal meer winst behale dan de rente bedraagt; hij moet verwachten, dat de geldleener, indien deze ondernemer is, met de onder neming genoeg verdient om na de afdoening van den interest nog eene zuivere winst over te houden. Immers alleen op die manier bestaat of ontstaat de mogelijkheid tot nieuwe kapitaalvorming, tegeljjk ook die der terug betaling, dat is der zekerheid van den geldschieter. Bij vermeerd uitzicht op hooge winsten, volgt grooter vraag naar kapitaal op den voet, en 't gevolg is, dat de kapitaalhuur, de rente, stijgen zal. Maar bovendien, met de vermeerderde uitzichten op goede winsten zal in den regel ook de kwade kans toenemen, zoodat daar mee de assurantie-praemie naar boven gaat. Alzoo met het uitzicht op grooter winsten gaat hooger inte rest gepaard. Europa is verreweg rijker aan kapitaal dan Amerika in Amerika veel ondernemingslust en vele gelegen heden tot ondernemingen, vandaar groote vraag naar kapitaal en 't verschijnsel, dat veel kapitaal den Oceaan oversteekt, gelijk blijken kan uit het vele geldswaardig papier uit Amerika, dat in ons werelddeel circuleert. Behoeven wij ons ook wel over de sterke landverhuizing naar Amerika te verwonderen, die telken jare aan Europa eenige duizenden menschen ontneemt om ze aan de Yereenigde Staten af te staan Zoo 't met het kapitaal gaat, zoo loopt het ook met den arbeid: beiden volgen den weg, die hun aangewezen wordt door hooger loon voor arbeid en ondernemingsarbeid, door hooger interest voor 't kapitaal, en dit als 't gevolg van meer vraag dan aanbod. Zonder arbeid kan 't kapitaal niet vruchtbaar gemaakt worden, zonder kapitaal is iedere onderneming eene onmogelijkheid. Èn de hulp des kapitaals èn die des arbeids in vereende macht, ze maken eene onderneming uitvoerbaar. Kapitaal en arbeid hebben elkaar noodig, ze staan met elkander in de innigste wissel werking. De individueele ondernemer is persoonlijk aanspra kelijk voor zijne aangegane verbintenissenin eene handelsvereeniging komt de verantwoordelijkheid voor rekening der deelhebbers of aandeelhouders, terwijl bij de commandietvereemging of de naamlooze ven nootschap naast de volle verantwoordelijkheid der bestuurders de beperkte aansprakelijkheid der com- manditisten en stille deelnemers staat. In eenige actiën-maatschappij is de verantwoordelijkheid der aandeelhouders eene beperktehier is de kapitaal- assosiatie de grondgedachte en de arbeid, benoodigd om 't kapitaal vruchtbaar te makenwordt gekocht. Het uit te keeren divident sluit in zich èn de kapi taalrente èn 't ondernemingsloon, het laatste natuurlijk in geringer mate, want de ondernemingsarbeid der actiehouders is eene zeer geringedie zich schier be perkt tot het bijwonen der algemeene vergaderingen. Het welvaren der vereeniging ligt in de hand van eenige menschen, en deze arbeiden in de meeste ge vallen met vreemd kapitaalvan daar 't zoo dikwjjls voorkomende verschijnseldat de zuivere winsten van zoodanige vereenigingen betrekkelijk geringer zijn dan die van zulke ondernemingenwier leden persoonlijk de volle verantwoordelijkheid dragenzjj 't ook dat de hefboom des kapitaals in 't eerste geval weer veel kan goed maken. Onze tegenwoordige tijd leed aan eene maatschappyen-maniede ontnuchtering kon niet uit blijven. De vroeger reeds genoemde John Law was een maatsohappijen-stichter in den meest rampvollen zin des woords. Maar ook na hem heeft men maar al te dikwijls uit het oog verloren, dat een kunstmatige agio nog geen werkelijke ivinst is, en aldus heeft men maar al te dikwijls moeten ondervindendat de dui zenden met de eene hand gewonnen, gelijktijdig met de andere hand werden verloren. De beroemde staat huishoudkundige Smith zegt met juistheiddat het jaarljjkseh inkomen eens volks bestaat in de gedurende dat jaar voortgebrachte waarden en in datgenewat als winst op aan 't buitenland verkochtegoederen werd verkregen. Agiotage verschaft slechts denkbeel dige schatten die met het bankpapier, dat kunstmatig naar boven is gewerkt, het laatst is opgescheept, die zal 't verlies moeten lyden. Maar wie zal kunnen voorspellen, wat de hoogste koers kan worden? Nie mand immers, en van daar 't waagstuk tot het voor velen te laat is Met de toepassing der machines bij de voortbrenging begon een nieuwe tijd voor arbeid en kapitaal. De lichaamsarbeid werd aan de machine overgelaten; door deze machines werd 't mogelijk aan massa te produ- ceeren en niet slechts mogelijk, maar ook noodzakelijk. En bij deze productie aan massa moest het kapitaal eene steeds grootere rol gaan spelen. Welk verschil is er niet in 't kapitaaldat de wolspinner aan huis voor zijn bedrijf behoeft, en 'tkapitaal van hem, die de wolspinnerij met eene stoomfabriek uitoefent Terwijl vroeger de arbeider als handwerksman zijn meester, den ondernemer, veel nader, ja zelfs naast hem stond, terwijl hij tegenover zijn heer in zake den arbeid eene zekere zelfstandigheid behieldthansnu één rijke fabrikant is geplaatst somtijds tegenover een paar duizend arbeiders, is dit anders. De persoonlijke wil van den individueelen werkgever is spoediger in 't besluiten en in 't nemen van maatregelendeze omstandigheid en 't kapitaalbezit in zijne hancl geeft hem een zeer groot overwicht op de massa zijner ar beiders, die geene bezitting hebben. Nu willen de arbeiders bij middel van werkstakingen een tegenwicht stellen. Maarof de gevraagde loonsverhooging in zoo'n geval gelukt öf niet, arbeidstakingen zijn altijd als een nadeel voor 't volksvermogen te beschouwen. Voor den werkgever gaat ondernemipgsloon en kapitaal rente verlorenvoor den arbeider het arbeidsloon. Wie echter verliest per slot van rekening 't meest? Drukt het verlies van eenige weken, eenige maanden loon, niet het meest op den arbeider? En indien dan de loonsverhooging verkregen wordt? Ja, dan kan er eenige beterschap voor den arbeider uit voortvloeien, maar geschiedt dit ook feitelijk? Helaas de ondervinding leert maar al te vaak, dat het hooger loon wordt aan gewend tot meer vertering, tot minder arbeid. Zoolang in onze groote steden nog »luie Maandag" wordt ge houden; zoolang de statistiek nog met onverbiddelijke gestrengheid moet constateerendat het verbruik van sterken drank 't grootst is op de onderste treden van de arbeids-pyramide, tot zoolang wekt loonsverhooging geen onverdeelde beterschap. En dan, wie is in zulke omstandigheden eigenlijk de lijdende partij Het publiek en niemand anders. De ondernemer weet zich door hoogere prijzen al dikwijls schadeloos te stellen voor de, door werkstakingen geleden, verliezen men denke aan 't opdrijven der steenkolenprijzen vóór twee jaren maar de afnemers, dat is 't publiek, moeten den last torschen. De fouten en verkeerdheden ontmoeten we aan beide kanteu. Van den kant der ondernemers, der werkgevers, maar al te dikwijls laakbare karigheid om een billijk loon aan den arbeid te schenken; van den kant der arbeiders wel eens overdreven eischen. Wat moet in deze quaestie uitkomst! baren? Op deze vraag zullen we misschien later nog eens meer uitvoerig terugkomen, thans sluiten we met de mededeeling van 't geen, immers naar de meening van allen, die de zaak niet met onverschilligheid zijn voorbij gegaan, 't meest baat moet brengen: 1.° Betere inzichten, juister begrip van de waarheid, dat arbeid en kapitaal op t innigst zijn en moeten ver bonden zijn, in beider welbegrepen belang." 2.° «Inspanning van alle krachten om aan iedereen te doen handelen als kende hij geen heiliger waarheid dan: kapitaal is opgespaarde arbeid.'"'' Nieuwstijdingen. Een der ontzettendste spoorwegongelukken, welke zelfs in Engeland ooit plaats vonden, heeft Donderdag aan 31 menschen het leven gekostterwijl meer dan 70 personen zwaar gewond werden. De sneltrein, dio des morgens te 11,40 van Oxford naar het Noorden vertrekt, was zwaar geladen. Twee locomotieven trok ken de zestien wagens, welke vol waren met personen, die bij hun familiebetrekkingen in het Noorden de Kerstdagen gingen doorbrengen. Vlak bij Shipton, even voordat de trein de brug over het Kanaal zou over rijden, brak de as van een der voorste wagens, of sprong de band van een der wielenwaardoor de wagen van de rails geworpen werd. De spoorwegdijk is ongeveer 20 voet hoog, en de eerste wagen werd in de diepte geslingerd. De koppelkettingen braken, zoodat de twee locomotieven op de rails bleven, doch de andere wagens plotseling gestuit terwijl zij met een snelheid van 35 mijlen per uur over de rails vlogen, stortten een voor een over den spoorwegdijk omlaag. Zij, die in de laatste wagens zatenvoelden eerst de wagens hortenstoo- ten heen en weder slingeren en toen met een vervaar lijk gekraak over den dijk gaan. Drie of vier wagens stortten aan de zijde van het water omlaag en men vreest, dat een paar rijtuigen vol passagiers in de diepte verzonken zijn. Hoeden en andere voorwerpen dreven op het water boven de verbrijzelde wagens. Een rijtuig ging dwars door de leuning van de brug in het water. De twee allerachterste wagens bleven op de rails, hetgeen allermerkwaardigst iswanneer men aan den grooten spoed denktwaarmede de trein voorwaarts snelde. De reizigers in deze wagens klommen in de grootste ontzetting er uitdoch een hunner had de tegenwoordigheid van geest om een grooten rooden spoorwegdeken, dien hij bij zich had, op te nemen en er mede over de brug nnar de zijde van Woodstock te loopen, om een trein, dien hij wist dat binnen enkele minuten van die zijde moest voorbijkomente waar schuwen. Het sein werd juist bijtijds bespeurd, zoodat een tweede ramp voorkomen werd. Zoodra de spoorweg beambten van de verschillende stations de tijding van het onheil vernomen hadden, werden drie extratreinen naar Shipton gezonden met geneeskundige hulp en alles wat men zich kon voorstellen, dat noodig was. De kreten der ontzettend verminkte reizigerseenige van welke door splinters doorboord tegen den grond waren genageld, waren zoo hartverscheurenden velen waren zoo verschrikkelijk gewond, dat de ongedeerde reizigers groote zelf beheersching noodig hadden, om in staat te zijn te helpen. De 25 dooden werden naar de Hampton papiermolens gebragt, die in de onmid- delijke nabijheid lagen. Zeven gewonden stierven eer de geneesheeren waren aangekomen. De verschrikkelijk zwaar gewondendie het ongeluk overleefd hebben zijn meer te beklagen. Tusschen de 100 en 200 perso nen zijn meer of minder gewond. Aan zeer velen moe ten armen of beenen worden afgezet, terwijl een lOtal in hopeloozen toestand zijn. Volgens een berigt inde Timeszou het ongeluk het gevolg zijn van de mis dadige ligtzinnigheid van spoorwegbeambten te Oxford. John Mulleeeen werkman, die in een wagen der 3de klasse reedwaarvan de as of het wiel gebroken is en die zwaar gewond uit de verbrijzelde wagen gered werdverklaartdat de wagenwelke het ongeluk veroorzaakte, te Oxford op een dood spoor gebragt was, ten einde te worden gerepareerd, doch omdat er gebrek aan wagens derde klasse was, Donderdag weder in gebruik gesteld en voor aan den trein ge plaatst was. Londen, 28 Dec. Volgens ontvangen telegram uit Maderais het Engelsche schip Cospatriekvan hier naar Australiëden 17 Nov. 11. totaal door brand vernield. Van de 465 aan boord zijnde personen zijn slechts drie gered. Jtfsanj®. Madrid is sedert eenige dagen geheel ingesneeuwd, en reeds dertien malen achtereen zijn de posten niet aangekomen. De stad is geheel van de gemeenschap met de buitenwereld afgesnedenuitgezonderd alleen wat de telegraaf betreft. Ook langs dien weg evenwel kwam in do laatste dagen geen enkel berigt. Alleen werden ontvangen twee telegrammen uit Bayonnewaaruit blijktdat de ge strande Mecklenburgsche brik Gustav werkelijk door de Carlisten goeden prijs is verklaard. Doch ze zijn bereid schip en lading tegen betaling en bergloon enz. weder terug te geven, 't Is ook waar dat de Carlisten op de bemanning hebben geschotendoch zonder iemand ernstig te kwetsen. De kapitein kreeg een schampschot aan 't been en de hoed van den stuurman werd door een kogel weggenomen. SEhntsdilanfo. De Aartsbisschop van Keulen wordt andermaal met gevangenisstraf bedreigd. Hij is thans door den Provincialen President gesommeerd, binnen acht dagen de boeten te voldoen, die hem zijn opgelegd omdat hij weigert te voorzien in een aantal vacatures voor geestelijke betrekkingen. Het totaal der boeten bedraagt 29,500 thaler. Volgens de Hessische Kerkelijke Courant zijn in het groothertogdom Hessen-Darmstadt al de predikanten der oud-Luthersehe rigting, op drie na, wegens verzet tegen de nieuwe kerkelijke regeling, in hunne ambts bediening geschorst. 's Gravenhag;e, 28 Dec. Heden werd alhier de constituéerende vergadering van de Vereeniging voor Lijkenverbranding in Nederland. De Voorzitter, dr. Egelingdeelde mede dat het aantal toegetredenen thans 501 bedraagtmet eiken post groeit het getal leden aan, zoodat hetzelve binnen weinige dagen zal verdubbeld wezen. Aan de zes oprigters en professor Oudemans werd opgedragen het ontwerpen der statuten op de volgende grondslagen a. Men zal aandringen bij de wetgevende magt op een wijziging van de wet op het begraven, zoodat ook het verbranden van lijken worde toegelaten. b. Men zal trachten juiste begrippen te verspreiden omtrent het begraven en verbranden van lijken. En c. Men zal trachten, zoodra de wet de vrijheid geeft om de lijken te verbranden, kapitaal bijeen te brengen voor de oprigting van lijkovens. Verder bleek uit de op dit punt gevoerde discussiën, dat het bepaald het gevoelen is van de overgroote meer derheid der ledendat de statuten zoodanig gesteld zullen zijn, dat van geen dwang, zelfs voor de leden der Vereeniging sprake, zal zijn. Men wenscht iedereen in staat te stellen de gevoelens zijner naastbestaanden ten opzigte der lijkverbranding te eerbiedigen. Buren, 24 Dec. Onlangs werd uit deze plaats berigt, dat men in het Maria-weeshuis alhier een kelder, waarin een vrouwelijk geraamte, had ontdekt. Nadere onderzoekingen hebben doen zien, dat niet één, maar een zeer groot aantal geraamten daarin aanwezig is, zoodat er is besloten die plaats maar weder voor het oog te onttrekken. Niemand kan hier verklaren, hoe de lijken daar gekomen zijn. Uit Renkum wordt aan de Wag. Ct. onder reserve medegedeelddat er in het dorp geruchten in omloop zijndie betrekking hebben tot de treurige vergiftigingsgeschiedenis te Haarlem. Een paar jaar geleden zou de dochterdie haar familie vergiftigde als gezelschapsjufvrouw in dienst zijn geweest bij den heer N.wiens jeugdig dochtertje toen onder bjjzon- dere omstandigheden kwam te overlijden. Het gerucht wil dat zij aan den dood van dat kind niet onschuldig zou zijnen dat er sprake van ishet lijkje te doen opgraven. Ook zou reedsvan wege de politie bij den docter om inlichtingen zijn gevraagd. Goriuchem26 Dec. Zekere Gerardus Ver voorn een knaap van 19 jaardie door de arrondis- sements-regtbank alhier bij twee vonnissen wegens het toebrengen van moedwillige verwonding en mis handeling tot gevangenisstraf was veroordeeldwerd 11. Donderdag onder geleide van den rijksveldwachter Bakhuisnaar de stoomboot de Merwede gebragtom elders zijne gevangenisstraf te ondergaan. Bij het openen van het portier van den gevangenwagen wierp Vervoorn onverhoeds dien rijksveldwachter op den grond en ging ijlings op de vlugtden weg inslaande naar Schelluinen langs denDordrechtscheu dijk. Ondanks alle nasporingen is het nog niet mogen gelukken den vlugteling te vinden. Bans weert, 29 Dec. Kan men in degeschied- rollen van Nederland, ontelbare daden van edele zelfsopoffering vinden, de vorige week gaf in deze gemeente Jan Spruijt, beambte der schutsluizen, een blijk van grootheid van ziel, waardig aan de vergetelheid ontrukt te worden en indien iemand op eervolle onder scheiding aanspraak heeft, dan is het voorzeker dien edelen menschenredder. Hansweert wordt door het Kanaal van Z. B. in twee deelen gesplitsten om nu van de oostelijke zijde naar de westelijke en omgekeerdte kunnen komenmoet men de sluizen passeren en daartoe over de deuren gaan. Ieder die Hansweert bezocht heeft weet hoe gevaarlijk zulks is hoe men oplettend moet zijn en goed uit de oogen moet zien wanneer men die deuren wil ingaanvoornamelijk in den avond en niet het minst wanneer er sneeuw gevallen is of vriest. Een jonge dienstmaagdKeetje Krombeen genaamd was in den namiddag van jl. Woensdagden 23 dezer, voor hare meesteres de wed. N.landbouweres alhier naar Hansweert om winkelwaren geweest en moest bij het huiswaarts keeren de sluizen passeren. Op het platteau der sluizen gekomen, knoopte een der sluis- knechts een gesprek met haar aanal pratende ging zij verder door het omkijken had zij niet gemerkt reeds zoo digt aan de kant van het water gekomen te zijn nog een enkel oogenblik en zij stortte van eene hoogte van meer dan drie meters in de schutkolk. Niettegen staande de duisternishet was omstreeks half zes merkte zulks Spruijtonmiddelijk sprong hij haar ge heel gekleed achterna, na in der haast een touw om zijn middel te hebben gebondenwelks eind nog bij tijds door een voorbijganger werd opgevangen. Weldra kwam S. met het meisjedat reeds gezonken was boven water en hield haar met zijn tanden stevig vast. Alsnu trachtte hij zwemmende een in de sluis uitge houwen trap te bereikenhetgeen uiterst bezwaarlijk ging door de zware last die hij te torschen had en dikke duisternisdaarbij kwam nog dat de persoon die het touw in zijne handen hield daaraan begon te trekkenmet het goede doel zooveel mogelijk te hel pen doch doordien de strop waarmede hetzelve om zijn middel had vastgemaakt door de haast niet goed was gelegdhaalde hij het digtmet het gevolg dat S. het zeer moeijelijk kreeg en welhaast geen adem meer zou kunnen halen. Deze moest alsnu de drenkelinge loslaten, daar beider leven nu op het spel stond. Ge lukkig had hij nog zooveel kracht te kunnen roepen «laat het touw los en laat mij zinken." Hieraan werd onmiddelijk voldaan en verdween S. in de diepte die het genoegen smaakte het meisje dat nu voor de tweede maal gezonken was te vatten en boven water te brengen. Hun beider toestand was nu uiterst hachelijk en men beschouwde hen als verloren. Het meisje dat tot nu toe bij haar kennis was gebleven, zag zulks ook in en sprak alstoen tot S de roerende en waarlijk grootsche woorden: Jan laat mij maar los en red je zeivenhet is beter dat ik verdrink dan gij." doelende op zijne vrouw en kinderen. S. gaf daarop het grootmoedige en heldhaftige antwoord «neen, zoolang ik kan ademhalen laat ik je niet losik zal worstelen tot het uiterste." Op zijn bevel sloeg het meisje nu hare armen om zijnen hals, terwijl hij haar'met zijnen mond bij de kleederen vast hield, ten einde met handen en voeten te kunnen werken. Na ruim twintig minuten tegen den hun aangrijn- zenden dood geworsteld te hebben en bovenmenschelijke krachtsinspanning, waarbij zijn borst en armen erg werden gekneusd aan de scherpe kanten der muur, mogt het S. gelukken den trap te bereiken. Eerst hielp hij de drenkelinge daarophetgeen niet weinig moeite kostteen daarna beklom de moedige en vol hardende redder den vasten wal. Tranen van dank baarheid voor haren edelen redder ontrolden de oogen van het meisjemaar nog grooter was de voldoening het bewustzijn te smaken een menschenleven behouden en aan den watergod een offer ontrukt te hebben. Spruijt bragt als nu de geredde naar zijne woning waar zij liefderijk werd verpleegd en van andere kleederen voorzien. Dit is nu reeds de vierde maal binnen een betrekkelijk korten tijd, dat door Spruijt uit het kanaal of de sluizen alhier menschen worden gereden door zijne edele en manmoedige zelfopoffe ring behouden die anders een gewissen dood in de golven zouden gevonden hebben. «Eere wie eere toe komt," deze waarheid zal wel door ieder weldenkende erkend worden. Moge daarom de naam van »Jan Spruijtmet gulden letteren ingeschreven worden in het onvergankelijke gedenkboek van Nederland, waarin de namen staan opgeteekend van hen die heldenfeiten burgerdeugden en andere edele daden bedreven, die tot roemontzag en heil van land en volk strekten. Dat daarom zijne edele borst worde versierd met het eeremetaal zijne daden waardigHij heeft er aan spraak op. Goes, 28 Dec. Terwijl de gemeenteraad over de nieuwe wijze van invordering van den hoofdelijken omslag gaat beraadslagen, gaan de vermakelijkheden haren vollen gang. In de vorige week genoten wij Piet Paaltjensde humor was zoo diepde ernst was zoo gezond, dat men onder al het genot en zelfs bij den gullen glimlach zich diep in de ziel voelde aangrijpen. Wij kunnen het daarom slechts in zooverre onder de vermakelijkheden rekenen, als het een uur van weldadig geestesgenot was. Sedert hebben tooneel- vertooningen plaats gehad, deze week is er een concert van de zangvereeniging en voor de volgende week is alweder een ander geannonceerd. En men is er wel op uit om ons duurzaam genot te verschaffen. Daarom ging deze week eene circulaire uit van het bestuur der harmonie, om de noodige geldeljjke bijdragen teneinde deze inrigting in stand te houden. Het is te hopen dat zij slagen mogen in het verkrijgen van de noodige gelden, want anders zou waarschijnlijk eene zaak te niet gaanwaarvan de goede burgerij aangename vruchten plukt. Sommigen, zeggen dat men zooveel vraagt, maar behalve dat men toch wel iets voor genot en vooral voor kunst geven mag, kau men zich ook niet beklagen dat de harmonie te veel zou eischen. Waarom zou de kunst niet eveneens betaald worden als zoovele andere zaken, die misschien wel minder nut aanbrengen. Het is ook te wenschen dat men niet vergeefsch zal aankloppen omdat de directeur^ eene benoeming naar elders ontvangen heeft en waarschijnlijk zijn besluit door de finantiële overdenkingen zal be- heerscht worden. Over het ^algemeen heeft men hier nog al eens wat voor dergelijke zaken over, vooral als het van de rechte zijde aanbevolen wordt. Daarvan hangt in de wereld ook zooveel af. Laat de een zwoegen en tobben, als hij vraagt krijgt hij niet en die soms losweg een vraag doet kan dadelijk slagen. Men moet in onze tegenwoordige maatschappij op een zekere hoogte staan, om de medewerking van het publiek te verkrijgen. Of ze daarom gelukkig zijn die door de publieke opinie op zulk eene hoogte worden geplaatst? Het ijsvermaak heeft reeds in onze nabjjkeid e'én menschenleven gekost. Zaturdag-namiddag is S. G. oud 12 jaren, door het brooze ijs der «Zwaaksche weel" onder 's Gravenpolder gezakt en Zondag-morgen daaruit levenloos opgehaald. ZieriUzeeS, 29 Dec. Naar aanleiding van de onlangs van wege de Postadministratie opgemaakte processen-verbaal wegens verboden brievenvervoer met inbeslagneming van facturenrekeningenkwitanciën en dergelijke papieren heeft de kamer van koophandel en fabrieken zich gewend tot den Minister van Finan ciën ten einde bezwaren in te dienen tegen de wijze waarop de Postwet in deze is toegepast. Voorts is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de belangrijke vertraging, die de goederen, welke via Goes naar Zierikzee worden verzonden, dikwijls ondervinden. Met het oog op de buitengewone behoefte aan manschappen voor het Oostindisch leger, zal er vanwege het departement van oorlog een proef worden genomen omdoor het uitzenden van geschikte onderofficieren als wervers op het platteland, het getal der zich voor gemeld leger aanmeldende vrijwilligers te vermeerderen. Volgens verschillende berigten van het terrein des oorlogs te Atchin, zijn aldaar een Europeesch fuselier, van der Horst, van het 9de bat. infanterie, beide oogen uitgeschoten I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1