ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Wo. 5482. Dingsdag 29 December 1874. 51ste Jaarg'. NIEUWJAARSGROET. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30iranco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. De UITGEVERS van den Nieuwsbode Hebben het voornemen, even als zulks in andere Couranten gebrui kelijk is, in het No. dat op 1 Januari) a. s. verschijnt NIEUWJAARS-FELICITATIËN op te nemen. Dat No. zal op 31 Dec. a. s. per post verzonden en op Nieuwjaarsmorgen in de stad bezorgd worden, is alzo o op den eersten dag des jaars overal verspreid eD verschaft dus aan ieder, handeldrijvende of particulier, eene goede gelegenheid zijne begunstigers of bekenden geluk te wenschen. De inzending dezer Advertentiën, waarvan de prijs bepaald is op 30 Cts. èt contant, kan geschie den tot 31 Dec. a. s., des middags ten 12 ure. De vroeger aangekondigde zitting van Commissarissen over de Armenschool in het Hervormd Diaconie Armengesticht op Maandag 28 De cember zal plaats hebben op Din^sdag; den S9 December 's avonds 6 uur. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Z ierikzee; Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelyk de Nationale Militie, Maken bekend dat het register tot iuschryviug' van alle man nelijke ingezetenen die op den lsten January a. s. hun 19de jaar zullen zijn ingetredendat zijn diegenen welke in 1856 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente secretarie van den lsten tot en met den 31sten January 1875, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur, en verder des namiddags van 35 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1.° hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is vol gens de wet van den 28n Julij 1850 (Staatsbl. no. 44) 2.° hijdie,' geen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten January van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield; 3.° hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houd; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemde ling behoorende tot een Staatwaar de Nederlander niet aan den verpligten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72) dat liij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt verpligt is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet ge schieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1.° de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is 2.° de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt 1.° van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden de voogd woont; 2.° van een gehuwde en van een weduwnaar, in de ge meente waar hij woont 3.° van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4.° van den buiten 's lands wonenden zoon van een Ne derlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat elkdie volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te gevenen dat bij diens onge steldheid, afwezigheid of onstentenis zijn vader, of, is deze overledenzijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat by bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot ƒ100 wordt gestraft de over treding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroor deelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevange nisstraf van ten hoogste 10 maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 23 December 1874. De Burgemeester en Weihoudersk voornoemd C. J. FOKKER, Weth. I. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. B E K ENDM AKING. VERPACHTING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag den 30 December des namiddags te half een uur, ten Raadhuize, in het openbaar, aan den hoogst biedende, voor een tijdvak van twee jaren, ingaande den 1 January 1875, en eindigende den 31 December 1876, te VERPACHTEN het ophalen der straatmest, asch en vuilnis, vereenigd met het ruimen der privaatputten en het ledigen der privaattonnen. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secre tarie, terwijl inlichtingen te bekomen zyn bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 18 December 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CIT T E R S. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. Plaatsing van kinderen op de Tusschensehool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de Tusschensehool in deze ge meente eene zitting zullen houden in het lokaal dier school (Hoofdonderwijzer L. Karreman), op Dingsdag den 29 December e. k.des avonds 6 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen ouders of voogdendie hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opzich daartoe aan te meldenaangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 28 December 1874. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKERWeth. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat de Regenten van het Burgerweeshuis in deze ge meente voornemens zijn een eïncl Dykgelegen onder Oosterlandkadastraal bekend sectie Hno. 35 en 35 bisgroot 2 Hectares12 Ar es 20 Centiarcs onderhands te verpachten en dat iederdie meenen mogt door die onderhand- sche verpachting in zijne regten te zijn verkort, zijne bezwaren kan indienen bij het bestuur dezer gemeente, gedurende 14 dagen na de dagteekening dezer bekend making. Zierikzee den 28 December 1874. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Wenschende over te gaan tot de vervulling der betrekking van Bewaarder van liet ge bouw bestemd ter afzondering en verpleging van lijders aan besmet telijke ziekten in deze gemeente Roepen allen die daarvoor in aanmerking wenschen te komen op, zich binnen acht dagen na heden bij hen aan te melden. De voor den Bewaarder vastgestelde Instructie ligt op de Gemeente-Secretarie ter inzage van de be langhebbenden. Zierikzee, den 28 December 1874. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Batavia» 21 Nov. Aan het Mail-overzigt van de Java-Bode ontleenen wij het volgende De gezondheidstoestand in Atchin is volgens het officiëele telegram onveranderd dat is onveranderd slecht. Uit onze correspondentie van Atchin blijkt dat 550 zieken worden verpleegd in een hospitaal dat nog geen 400 lijders bevatten kan en dat het aantal kwar- tierzieken daarenboven legio is. De enkele officieren die zoo ziek zijn dat zij in het hospitaal moeten worden behandeldliggen daar zonder eenige afscheiding van de mindere manschappen. Maar een generaal, die gesteund wordt door een geheele politieke partij, welke alles, wat ook, wil goedkeuren wat hij doetdurft uit den aard der zaak veelzeer veel. De voeding te Atchin wordt weder minder goed. Terwijl de groentenuit Nederland gezonden, uitmun tend voldeden, heeft men van hier groenten gezonden die afschuwelijk worden gevondenen terwijl bepaald was dat van af 1 November versch brood zou worden verstrektmoeten de troepen zich niettemin nog steeds met harde beschuit tevreden stellen. Sedert ons laatste Mail-overzigt zijn uit Atchin twee transporten met afgekeurden aangekomen een sterk 8 officieren en 145 minderen, benevens een aantal koelies, dwangarbeiders en vrouwenen een te Padang, sterk 7 officieren en 145 mindere militairen en eenige vrou wen en koelies. Een Amerikaansch blad verhaalt het volgende: «Zijt gy niet bevreesd, Maggie?" «Ik vreezen? Met mij werd geen vrees geboren. Ga gerust op reis, heer Archibald; uw huis zal in uwe afwezigheid even veilig zijn, alsof er een regiment sol daten in lag." En de heer Archibald liet tamelyk gerust zijn eenzaam gelegen huis en zijne kostbaarheden aan zijne met hem alleen levende 60jarige huishoudster over. Des avonds omstreeks negen uur hoorde zij een wagen stilhouden en onmiddelijk daarop werd er gebeld. Maggie ging naar de deur en vroeg zonder deze nog te openen «Wie is daar?" »Lieve vrouw, ik heb voor u zeer treurige tijdingen." «Barmhartige God! Mijn meester, wat is er gebeurd?" «Het ergste, uw meester reisde met den spoortrein er is een ongeluk gebeurd." «Is hy gevaarlijk gekwetst?" «Hy is dood." Maggie begon bitter te weenen. «Wij hebben gedaan, wat wij konden", zeide de man. Wij brengen zijn lijk hier: gij moet bij hem waken tot morgen zijne vrienden hier zijn en geen vreemde ling in huis toelaten." >0 hemell" kreunde de oude Maggie. «Ja, ik zal bij hem wakenik ben niet bevreesd." Daarop trad zij terug en liet twee mannen eene schrik kelijk groote kist in de voorkamer dragen, «Het doet my leed", zeide een derde, »u alleen in huis te laten." «Dat is mij onverschillig", antwoordde Maggie. Wilt gij dat ik hier blijf?" vroeg de man weder. Neen", antwoordde Maggie, «ik ben niet bevreesd, noch voor de levendennoch voor de dooden. Gy kunt gaan. Daarop sloot zij de deur en ging in de kamer bij de kist zitten, terwijl zij bittere trannen stortte. «Ik zou hem toch nog wel eens willen zienik zou gaarne willen weten of hij veel veranderd is." Dit zeggende trad Maggie naar de kist, welks deksel zij aan het hoofdeinde een weinig opligtte. «Ik wil hem zien", zeide Maggie weder tot zich zelve»ik ben niet bevreesd voor zyn lyk." Na een paar seconden liet Maggie het deksel weder zakken en trad terug van het hoofd tot de voeten sidderende. Zij had in de kist een gezigt met gesloten oogen gezien, het hoofd met doeken omwonden en de spookachtige gelaatstreken van een clown in den circus, maar zonder diens rooden mond. Het was echter een levend, met krijt wit gemaakt gezigten niet dat van haren heeren Maggie wist terstonddat men haar bedrogen had; dat de geschiedenis van den dood van haren heer een leugen wasen dat een schurk in de kist lag, die bereid was, zich op het geschikte oogenblik op haar te werpen, haar te binden, of mis schien zelfs te vermoorden. Natuurlijk kon zij de huisdeur openen en eene poging beproeven om te ontvlugten; maar de medeschuldigen van den man waren zeker in de nabijheid van het huis. Het naaste huis lag op geruimen afstanden wanneer de roovers haar al niet doodsloegen, zouden zij toch hun voornemen uitvoeren, eer zij met hulp terugkeerde. «Mijnheer is niets veranderdzeide Maggie luid terwijl zij hare gedachten poogde te verzamelen. Zy wist, dat de revolvers van haar meester zich in de naaste kamer bevonden; Maggie wist met pistolen om te gaan. «De arme lieve heer," snikte zij, terwijl zij naar de naaste kamer sloop en twee pistolen greep. Nu sloop zij weder naar de voorkamer terug. Zy nam in iedere hand een revolver en bleef de kist bewaken. Na een half uur bewoog zich het deksel. Eene voor- zigtige hand kwam te voorschijn en een fonkelend oog, dat zich terstond weder sloottoen het op de oude Maggie viel. Maggie bleef bedaard zitten. Het deksel werd op nieuw opgeligt. Thans sprong Maggie op. «Ik schiet u onmiddelijk doodzeide zij, «wanneer gy niet blijft liggen. Ik mik goed en ben niet bang voor spoken." Het hoofd bukte weder en Maggie nam hare plaats weder in. Zij wist dat het niet lang duren kon. Na een paar minuten was de kist ledig en een woest uitziende jonge man zat op den rand en sprak tot haar: «Wij hadden het voornemen alles bedaard af te doen en ik wilde niet gaarne eene oude vrouw verschrikken. Leg de pistolen terstond weg." «Ik ben niet bang!" antwoordde Maggie. Zy deed een stap voorwaarts; zij mikte; hij lachte; daarop volgde een schot dat zijn linkerarm doorboorde. Woedend sprong hij op haar toe; zij vuurde tentwee- den male en wondde hem in den regter schouder. Zwak en hulpeloos tuimelde hij tegen den muur. «Gij hebt mij bedwongen, oude vrouw," zeide hij. «Open de deur en laat mij gaan. Mijn spel is uit." «Het mijne nog nietantwoordde de oude Maggie. «Ga terstond weder in de kist liggen, of deze keer doorboort een kogel u het hart." De schurk zag haar jammerlijk aan, maar las op haar gezigt geen barmhartigheid. Hij ging weder in de kist liggen: uit zijne wonden stroomde het bloed hij werd bewusteloos; Maggie verbond hem zoo goed mogelijk. Omstreeks één uur hoorde zij voetstappen voor het huis en zij wist dat de andere beide schur ken in de nabijheid warenmaar zij bleef kalmzy vertrouwde op de sloten en grendels en deze bedrogen haar niet, Toen de morgen aanbrak, zat zij bedaard naast den. gewonde, die nog altijd in de kist lag en de melkboer die vroeg kwam, werd de afgezant, die de politie riep. De ijzer en steenkolen-industrie in Engeland is in hooge mate kwijnend. Toen het ijzer en de steenkool 4 jaar geleden zoo in prijs stegenverdiende de werkman veel geld en nu de redenen voor die prijsverhooging niet meer be staan, daalt het loon en hebben intusschen de bestel lingen zich naar andere rijken gerigt. Door de werkstakingen hebben de arbeiders de ben, die gouden eijeren legde, geslagt. Duizenden loopen nu rond zonder werk en velen die ijzeren en stalen rails smeden en vroeger zoo veel- eischend warenzoeken nu werk als gewone daglooners. De Engelsche arbeiders hebben veel geleerd en schel den op het kapitaal en op de werkgevers hoort men dan ook niet meer. Het is nu te wenschen en ook in het waarachtig belang der industriëelen om geen misbruik te maken van den nood der werklieden en hun dat loon te geven't welk hunne winsten kan afstaan en de be hoeften des dagelijkselien levens eischen. Dat zal den arbeider aan zyn meester verbinden en daarin ligt beider voordeel. Tusschen patroon en werkman moet de billijkheid meer in acht genomen worden dan het regt. jPuUsdvlttnïr. Het getal der Oud-katholieken in Duitschland wordt thans geschat op 200,000, verdeeld in ongeveer 200 gemeenten, bij welke echter slechts 80 priesters werk zaam zijn. Te Bonn wordt de godsdienstoefening nog altijd in eene Protestantsche kerk gehouden, en men schrijft het drukke kerkbezoek in die stad daaraan toe, dat de Oud-katholieke priester den takt heeft, om by zijne prediking zich op zuiver Evangelisch terrein te houden eu alle polemiek en zoogenaamde philosophie te vermijden. Volgens een te Berlijn loopend gerucht de Kreuz-Zeitung beweert zelfs, dat prins Bismarck zelf hét op zijne laatste parlementaire soirée bevestigd heeft is de Rijkskanselier door de politie gewaarschuwd ohi niet uit te gaan, en vooral niet in den Thiergarten te gaan wandelenzonder haar daarvan vooraf kennis te gevenomdat weder een aanslag tegen zijn leven gesmeed zou zijn. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung deelt thans met naam en toenaam de bijzonderheden mede van den moordaanslag, die in September 1873 tegen prins Bismarck beraamd is. Het was een te Seraing gevestigd Belg Duchesne geheetendie met een Franschman, Gaudy, te Rijsselhet plan op het touw had gezet. Duchesne had zich tot een Fransch aartsbisschop gewendom van de geestelijkheid de goedkeuring van zyn plan en geldelijke ondersteuning voor zijn gezin te vragen, daarbij de middelen van voorzorg aau de hand gevende om de geestelijkheid voor alle verdenking van mede plichtigheid te vrijwaren. De aartsbisschop echter had de Fransche Regeering en deze de Belgische en de Duitsche. Regeering van het plan verwittigd. Hoewel Duchesne kon bespeuren, dat de aartsbisschop niets van hem wilde wetenscheen hij zijn voornemen toch te willen volbrengen. Althans hij begaf zich op reis naar Duitschlandmaar voordat hy de grenzen bereikt hadschijnt hij gewaarschuwd te zijn door vrienden te Aken, waar hy vroeger gewerkt had en waar de navorschingen der politie argwaan verwekt moeten heb ben. Duchesne was een vrij ontwikkeld handwerksman die goed zijn brood had en met zijn gezin te goeder naam bekend stond. Indertijd zijn slechts ter loops enkele geruchten van dit complot bekend geworden. Brussel, 25 Dec. Sedert eenige dagen hebben te Charleroi eenige mijnwerkers den arbeid gestaakt. Zy begaven zich heden herwaarts en verlangden eene audiëntie bij den Koning. Vijf hunner werden toege laten. Zij wenschtendat de mijnwerke-rsdie weigeren te werken in eene steenkolenmijn, zouden worden toe gelaten in de overige mijnen waar werkvolk ontbrak, terwijl de eigenaars der mijnen zich onderling ver bonden hadden geen mijnwerkersdie grève hadden gemaakttoe te laten. De Koning antwoordde hun welwillend deed hen opmerken dat hetgeen zij ver langden niet tot het terrein der regering behoorde en wees op Engelandwaar dergelijke moeijelijkheden uit den weg worden geruimd door onderlinge schikking. Na afloop van de audiëntiegingen de mijnwerkers rustig huns weegs. TJi-Ic, 21 Dec. Ongeveer zes jaar geleden veron gelukte in de Noordzee op de zoogenaamde Noorman een Urker visehschuit en verdween in de diepte. Bij den laatsten storm is het schip in zyn geheel te voor- schün gekomen en op het drooge geslagen. Het is thans gesloopt. Nieuwediep25 Dec. Het dikwijls besproken stoomschip Koning Wilhelm I heeft by den laatsten storm eene eenigszins gunstiger positie ingenomen om in vlot water te komen. Het achterschip is echter zeer lek en men heeft gisteren cement van Engeland ont vangen om het waar het lek is te pleisteren. Des kundigen zijn altijd nog maar van gedachte dat het schip er moeijelijk, ja nooit afkomt, en mogt het 't welk altijd met storm weer en geweldige deining moet geschieden vlot worden, dan vreest men, dat het op de buitenbanken zoo hevig zal geteisterd worden dat er weinig van teregt zal komen. Maar dan ver- keeren ook de werklieden die er aan boord zijnin zeer groot levensgevaarwant hoe zal men hun in eene hevige branding te hulp komen. De werklieden ge voelen dit zeer goedmaar zij verdienen een fiks week geld en hebben volop en goed etenen redeneren zij durft de Engelschman het gevaar trotseren, wij willen nu niet flaauwhartig terugtreden «maar" zeggen zij verder «liever zagen wijdat hij ons heden dan wel morgen afdankte." Amsterdam, 23 Dec. Gisteren morgen leverde hier ter stede een commissionair in effecten aan een zijner confraters een postje fondsen af, waaronder zich ook aandeelen in de Chicago-North-Western Spoorweg bevonden. Op een daarvan, een tamelijk gesleten druk, ontdekte de ontvanger, wat vóór hem door geen der houders van het stuk bemerkt wasdat met potlood op het stuk stond geschrevenmevr. van der Kouwen. Hij weigerde daarom het stuk en in gemeen overleg met den commissionair, van wien hij het effect had gekregen, werd de vondst in handen der politie gesteld, die dadelijk met het instellen van een onderzoek is begonnen. In hoeverre ook dit stuk, evenals vroegere effecten, die eens aan de ongelukkige behoord hadden reeds voor haar dood door haar is verkocht, zal uit dit onderzoek moeten blijken. Breda., 25 Dec. Men deelt ons den volgenden trek van strikte eerlijkheid mede, dien wij, na ons van de waarheid overtuigd te hebben, niet onvermeld mee nen te mogen laten. Gepasseerde week ontving eene werkvrouw alhier een ouden jas ten geschenke van een der dienstboden van den onlangs te dezer stede overleden HoogEerw. heer pastoor J. S., om daaruit eenig kleedingstuk voor een harer kinderen te maken. Thuis komende liet de vrouw den jas aan haren man zien en niet weinig stonden beide lieden versteld, toen uit een der zakken van den jas eene goed voorziene goudbeurs met gouden ringen en dito kwastjes te vqorschyn kwam. Toen de vrouw de vrij belangrijke vondst ter hand stelde aan haar van wie zij den jas gekregen had ontving zij van deze, ter belooning harer eerlijkheid.... 50 centen Camperland26 Dec. Heden morgen ten 4 ure werden de bewoners dezer gemeente uit hun slaap gewekt door het luiden der brandklok en ontdekte men spoedig dat de vlasschuur in brand stonddezelve is dan ook met het zich daarin bevindende een prooi der vlammen geworden. De brandweer kweet zich ijverig van hare taak; gelukkig zyn geen menschenlevens te betreuren. Brouwershaven25 Dec. In de avond godsdienstoefening van heden werd onze gemeente aangenaam verrast, door de uitvoering van eenige muziekstukken door de onlangs alhier opgerigte Koraal- Vereeniging. De wijze waarop deze zich van hare taak kweetmag met regt worden geroemd en wij zijn. de tolk der gemeentewanneer wij deze jeugdige ver- eenigiug een toenemenden bloei en lang bestaan toe- wenschen. Naar wij vernemen bestaat het voornemen dier vereenigingonsna afloop der godsdienstoefening op oudejaarsavond, op een dergelijk genoegen te onthalen. Zïerilosee24 Dec. Heden werd de gewone driemaandelijksche vergadering gehouden van onder wijzers in het 3de district van Zeelandonder voor zitterschap van den districtsschoolopziener mr. Schnijders van Greijffenswerth. Behalve de oud-schoolopziener dr. P. J. Andrea; en twee leeraren der Hoogere Burgerschool, woonden 30 hoofd- en hulponderwijzers de vergadering by. Van de afgedane zaken verdient o. a. aangestipt te wordendat namens de gezamenlijke hoofdonder wijzers van het district een adres aan de Provinciale Staten gerigt is met verzoek om het elke school toe bedeelde bedrag uit de provinciale toelage voor de aanmoediging van het getrouw schoolgaan te mogen besteden tot aankoop van boeken voor de school bibliotheken daar men algemeen van de tot dusver gevolgde voorgeschreven aanwending dier toelage, nl. in den vorm van getuigschriften en prijsjeseer na- deelige dan voordeelige werking heeft waargenomen. De wedstrijd voor hulponderwijzers werd uitgesteld tót de voorjaars-vergadering in 1875. Er werd ook een concours vastgesteld tusschen de verschillende gezel schappen van het 2de en 3de schooldistrict in het uit voeren van eenige zangstukkeu. Aan de vergadering werd medegedeeld de onlangs tot stand gekomen reorganisatie van den cursus voor hulp onderwijzers, om zich te bekwamen voor 't examen als hoofdonderwijzer. De lessen worden gegeven tweemaal 's weeks in de lokalen der Hoogere Burgerschool, dooi de leeraren dier school: dr. P. Schuringa, dr. W. J. K. Schoor, G. de Bruyne en A. W. Stellwagen. Met belangstelling werd kennis genomen van de nieuwe kaart van Zeeland, ontworpen en bezorgd door mr. C. J. Pickéschoolopziener in 't eerste district van Zeeland. Ten slotte werden behandeld de volgende vraagpun ten de strijd tusschen adel en volkde waarde van het rekenonderwijsformeel en materieel onderwijs. Z. M. heeft benoemd tot gezworen van den Wil lempolder (N. Bev.) de heer M. Noordhoektot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Katsepolder de heer A. MarkusseAbz. en tot gezworen van het waterschap Breede Wateringbewesten Yerselcede heer A. Meijnaard. Voorts zijn o. a. benoemd tot leden van den genees kundigen raad in Zeeland, de heeren H. Goemans, Jr. S. G. Nauta ran der Grijp en J. K. de Bruijne te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1