ZlllllkZIIS<lll NIEUWSBODE. No. 5481. Donderdag 24 December 1874. 5isle Jaarg. NIEUWJAARSGROET. BEKENDMAKING. Bekendmaking. Nieuwstijdingen. Hmen&a. ATCEIN. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, iranco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot deB Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bij dit No. behoort een Bijvoegselbevallende Nieuwstijdingen en een Haagsclie brief. De UITGEVERS van den Nieuwsbode hebben het voornemen, even als zulks in andere Couranten gebrui kelijk is, in het No. dat óp 1 January a. s. verschijnt NIEUWJAARS-FELICITATIËN op te nemen. Dat No. zal op 31 Dec. a. s. per post verzonden en op Nieuwjaarsmorgen in de stad bezorgd worden, is alzoo op den eersten dag des jaars overal verspreid en verschaft dus aan ieder, handeldrijvende of particulier, eene goede gelegenheid zijne begunstigers of bekenden geluk te wenschen. De inzending dezer Advertentiën, waarvan de prijs bepaald is op 30 Cts. contant, kan geschie den tot 31 Dec. a. s., des middags ten 12 ure. ysg* Wegens het KERSTFEEST zal de Nieuwsbode van Zaturdag 26 December NIET worden uitgegeven. Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierilczee, Gezien art. 1 der Verordening op de invordering van eenen Hoofdelijken omslag in deze gemeente van den 17den October 1865 Maken bekend, dat de aangifte-biljetten voor die belasting voor het jaar 1875 vóór den 15 Januarij e. k. zullen worden uitgereikt aan de huizen der ingezetenen, die vermoed worden in de termen dier belasting te vallen, en dat die billetten binnen veertien dagen na de dagteekening der uitreiking tegen re9u zullen worden teruggehaald. Zij herinneren voorts de belastingschuldigen, die hij de uitreiking mogten zijn overgeslagen, aan hunne verpligting, om binnen vier weken na deze kennisgeving een biljet ter gemeente-Secretarie af te halen. Zierikzee, den 23 December 1874. De Burgemeester en Wethouders, C. J. FOKKER, Weth. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. VERPACHTING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag <len 30 December IS^, des namiddags te half een uur, ten Raadhuize, in het openbaar, aan den hoogst biedende, voor een tijdvak van twee jaren, ingaande den 1 January 1875, en eindigende den 31 December 1876, te VERPACHTEN het ophalen der straatmest, aseh en vuilnis, vereenigd met het ruimen der privaatputten en het ledigen der privaattonnen. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secre tarie, terwijl inlichtingen te bekomen zyn bij den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 18 December 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Plaatsing: van kinderen op de Armenschool. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat de Commissarissen over de Armenschool in deze ge meente, eene zitting zullen houden in de Regenten kamer van het Hervormd Diaconie Armengestichtop Maandag den 28 December e. k.des avonds te 7 uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school. Zij roepen ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opzich daartoe aan te melden aangezien tusschentyds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 23 December 1874. De Burgemeester en Wethouders C. J. FOKKERWeth. I. B. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Een en ander over Arbeid en Kapitaal. IV. Onder de groote machten der hedendaagsche nijver heid is de verdeeling van den arbeid eene der grootste. Ten gevolge van deze verdeeling des arbeids is de werkzaamheid der nijverheid tot eene dienstprestatie voor anderen geworden; in de wereld der nijverheid, zou men kunnen zeggenruilt ieder arbeider zijne eigene diensten tegen die van anderen inen daar 't geld in dezen als tusschenpersoon optreedt, zoo noemen wij hemdie zijn dienst presteert den ver- kooperwie den dienst ontvangt is de kooper. Ieder arbeider is zijn loon waard en zoo moet ook iedere dienst zijne waarde hebben, zijne vergoeding, betaling, of hoe men 't noemen wilwaardig zyn. De vergoeding voor verrichten arbeid noemen we loon, die voor ge leend kapitaal renteterwyl we den naam van onder- nemersloon geven aan die soort van betalingwelke de ondernemer voor zyn diensten, voor zijn arbeid als ondernemer, ontvangt. Ieder kapitaal groot of klein is onvruchtbaar, brengt niet voort, ligt braak, om een beeld aan den landbouw te ontleenen, indien 'tniet met den arbeid wordt in betrekking gesteld. En wie is 't nu, die tot de vereeniging van arbeid en kapitaal de aanleiding geeft Dat is de ondernemer; hij verleent aan den arbeid de noodige medehulp tot nieuwe voort brenging door zijn kapitaal in omloop te brengen. En dan, 't overschot, dat hem overblijft, als hy al de voortgebrachte producten heeft verkocht en de waarde daarvan heeft ontvangen, dat overschot is zijn onder - nemersloon. Altijd, van de opbrengst der verkochte producten moeten al de gemaakte onkosten, enz. worden afgetrokken. Het geheim van iedere onderneming is om met zoo weinig mogelijk kapitaal een zoo groot mogelijken omzet te erlangen. Iedere omzet levert het bewijs, dat arbeidsdiensten en kapitaaldiensten zijn aan gewend geworden dat voor 't voortgebrachte afnemers zyn geweest, die de waarde der ontvangen producten hebben voldaan. Waarnaar regelt zich echter de waarde dier goederen en diensten Ligt het bloot in de hand van nem, die den dienst presteert, haar te bepalen? Kan de arbeider naar-eigen zin en wil zijn loon stellen, de kapitalist zijne rente Het is er wel verre af, zooals trouwens ieder weet en de arbeider in den dagelijkschen zin, zeker niet het minst begrijpt. Steeds staat tegenover 't aanbod van alle diensten des arbeids de vraag naar deze diensten en van de grootte van vraag en aanbod, van de intensiteit dezer beide machten, hangt zoowel 't arbeidsloon als de kapitaal-rente af. Wie mocht meenen, dat deze wet van vraag en aanbod slechts geldig zou zyn voorden prijs der goederen van handel en nijverheid, en niet voor loon en rente, die zou zich vergissen, die zou over 't hoofd zien, dat de prijs, waarvoor zekere waar aan een ander wordt overgedaan, niets anders is dan de ruilwaarde van 't verkochte artikel in geld dan de ver goeding voor alle diensten, welke bij de voortbrenging ervan zijn gepresteerd. Als wij voor een pond koffie een gulden geven, dan is die gulden niet slechts de vergoeding van den kooper aan den verkooper voor de bepaalde hoeveelheid koffie, neen die gulden is tegelijk 't equivalent voor de onkosten en 't ondememersloon des planters aan gene zijde des Oceaans. En van hem niet alleen, ook van den reeder, met wiens schip 't geurige product van Java, Ceilon of Brazilië naar onze havens is gesleept en die zijn uit schotten en zijn ondememersloon in den vorm van vrachtprijs vergoed krijgt! Ook de kosten van vervoer uit de havensteden naar de plaatsen van verbruik, de kosten van vervoer per boot of per spoor, zij zijn wederom niets anders, en dus kan overal en voor ieder artikel de ruilwaarde in geld, de prijsworden ontleed in arbeidsloon, kapitaalrente en ondememersloonde drie onveranderlijke bronnen van inkomsten in 't leven der voortbrenging. Arbeidsloon en kapitaalrente worden natuurlijk in 't vooruit, vóór de ruiling van diensten plaats vindt, by afspraak bepaald; 't ondememersloon is echter eerst te bepalen nadat de uitkomst van den omloop des kapitaals, in de onderneming benoodigd, bekend is geworden de hoeveelheid van dit loon kan niet vooraf worden bepaald. De ondernemer pro duceert op eigen risico; zijne belooning is dus zeer onzeker, betrekkelijk gesproken, en zeker aan oneindig rooter wisseling van toevallige omstandigheden onder- evig dan arbeidsloon en kapitaalrente. Denken wij ons de diensten der menschen eens in 't beeld eener trap- vormige pyramide. De onderste trap, de breede grondslag voor alle nog volgende tredenvertegenwoordigt den gewonen arbeid des daglooners, die voor zijn werk geen voorbereiding, geen leerschool behoeft en wiens concurrent dus ieder kan zijn, die handen aan 't lijf heeft. Deze breede grondslag van arbeidskrachten nu veroor zaakt noodwendig een aanzienlijk aanbod; lichaamsarbeid is in hoogemate overwegend en indien de omstandigheden van dien aard zijn, dat ook de vraag naar lichaamskracht groot is, dan kan men op zoo'n tamelijk gunstige ver houding tusschen de beide machten rekenen. Zoo is bijv. in 't verre Westen der Amerikaansche Republiek, in de Australische koloniën, de door ons bedoelde breede grondslag nog van onvoldoende afmeting en van daar meer vraag naar arbeiders dan aanboddus ook hooger loon! Maar hier in Europabij winterdag althans, meer aan bod dan vraag, dus lager loon 1 Volgen we thans de pyra mide naar boven. Iedere trede hooger kan de voorstelling zijn van steeds hoogere diensten, van meerdere mede werking der geesteswerkzaamheid, van noodzakelijk langer en moeilijker voorbereiding en vooroefening tot het werk. Is 't niet natuurlijk, dat de omtrek der pyramide steeds afneemt; is 'tniet daghelder, dat het aanbod van dergelijke hoogere diensten, als ik 'tzoo zeggen mag, steeds afneemt. Nu is 't zeker, dat we, als we de pyramide opwaarts volgen, aan haar top komen. Wat daarvoor te kiezen? In oorlogstijd zou men mogen zeggen staat daar de dienst van hem, die de redder is zijns landsde aan voerder van 't overwinnend leger. Maar de wereld is niet gemaakt ömr te oorlogen, al heeft het er veel van. Stellen we dus liever op den top der pyramide den vreedzamen wetgever, die zijn volk wetten schenkt wier duurzaamheid over eeuwen loopt; den uitvinder van eene kracht als die van den stoomwaardoor de gansche wereld haar uiterlijk moet veranderen; naar zulke mannennaar hun arbeid is de vraag steeds groot en zal wel altijd groot blijven 't aanbod echter gering Van boven naar onderen gaandekunnen we zeggen dat bij het toenemen der arbeidskrachtenhet arbeids loon dus dalen moettenzij zooals nu en dan in nieuw gestichte koloniën voorkomtde pyramide op haar top staat, al is dit, gelyk we weten, niet hare positie om in evenwicht te blyven. Denken wij ons eenige storing tusschen vraag en aanbod op den trap van hoogere diensten. Indien de storing van dien aard is, dat de vraag 't wint van 't aanbod, dan moet loonsverhooging op den voet volgen en die beneden staan kunnen naar boven getild worden dat ondervinden de onderoffi cieren in oorlogstijdbij gelegenheid waarvan hun den degen wordt toegereiktdoor middel waarvan zij in den vorm van «een verlicht examen" naar boven worden getrokken. En als er opschuiving naar boven iskomen er zelfs van de onderste trede der pyramide om een stap hooger te wagen. Maar natuurlijk, de verplaat sing naar boven gaat toch niet in eens er moeten steeds zekere bekwaamheden zijn, die tot bruikbaar heid" daar boven aanleiding geven. Ik hoopdat het duidelijk ishoe de gestelde storing tot loonsverhoo ging op alle trappen der maatschappelijke pyramide moet leiden. Maar neem 't omgekeerde en zie waar 't naar toe gaat. Als de vraag op eenigen hoogeren trap van diensten minder wordtdan 't aanboddan moeten de hooger geplaatsten naar beneden. En wie voor 't meerdere geschikt isis dat ook als hij wil en wanneer hij moetwil hij ook! voor 't mindere. Zoo wordt dan algemeene loonsvermindering 't gevolg van de bedoelde storing en hoe lager op den maat- schappelijken ladderhoe meer de nadeelen dier storing worden gevoeld. Niemand gaat onder zoodanigen druk zwaarder gekromd dan hijdie op de laagste trede staat, de nietsbezitter, de man van 'tproletariaat. De Chineesche dienstmeisjes in Californië hebben een aardige manier uitgevonden om'elkander voor «slechte diensten" te waarschuwen. Iedereen schrijft of krast namelijk wanneer zij zulk een dienst verlaatde hoe danigheden en eigenschappen van mevrouw of mijn heer op het gereedschap of op de wanden van de keuken, natuurlyk in het Chineesch mevrouw kan dat toch niet lezen. Een dame te San Francisco verviel voor eenigen tijd in de treurige noodzakelijkheidom eene nieuwe keu kenmeid te huren. Naauwelijks had echter de nieu weling haar gewoon onderzoek volbragt, of zij maakte dadelijk regtsomkeert en verwijderde zich. De meester des huizes had haar spoedig ingehaald; op zijn vraag, waarom zij weigerde in zijne dienst te blijvengaf zij ten antwoord«Ik niet blyf hier; vrouw booze tong heelen dag werken niet loon betalen ik heenga." Een plek in de nabijheid van 't New Forest, in Hamp shire levert op dit oogenblik een treurig schouwspel op. Men vindt er ruim een honderdtal mannen, vrou wen en kinderen in eene ellendige schuur opeengepakt, zonder huisraad dan wat strooen zonder voedsel dan hetgeen liefdadigheid hun verstrekt. Die ongeluk- kigen vormen 't overschot van de secte der Shakers of Girlingieten. Een paar jaren geleden deden die zonderlinge dwepersdestijds nog te Londen verblijf houdend, door hunne vreemdsoortige godsdienstige dan sen en oefeningen veel van zich spreken. Doch sinds 1873 hebben zij Londen verlaten en zich neergezet op een stuk bouwgrond, dat voor hen door een rijke geloofs- genoote in Hampshire was aangekocht. Op dien grond leefden zij volgens hunne eigenaardige instellingen, van welke gemeenschap van alle goederen de fundamenteele is. Hun geestelijk opperhoofd is een gewezen dienst bode, vrouw Girlingdie haar gezag natuurlyk direct heet te ontleenen aan den Heiligen Geest, De Shakers noemen elkander bovendien «broeders" en «zusters." Zij mogen koopen wat hun tot hunne hoogst eenvou dige levenswijze noodig is; doch verkoopen mogen zy niets. Daarom dan planten zij dan ook slechts zoo veel koren en groenten aan (zij onthouden zich van vleesch) als zij zelf tot hun voeding behoefden. Een gevolg van dit stelsel is geweest, dat zij eene door hen geleende som van 1000 p. st. niet met de be paalde termijnen hebben kunnen aflossen. Daarop heb ben de schuldeisehers, 't wachten moede, beslag gelegd op hun woningen, huisraad, landbouwgereedschap kortomop hun gansche bezitting. De arme lieden aldus op straat gezet, lijden nu bittere armoe: want zij willen niet arbeiden of leven volgens de gebruiken van deze werelden wachten geduldig de hulp van de Voorzienigheid af. 't Staat te bezien of 't onnoemelijke rijke Engeland waar Lords en Ladies onder hun gewone reisbagage juweelkistjes hebben ter waarde van drie ton gouds deze dwaze doch schuldelooze dweepers van kou en honger zal laten omkomen. jpmüsdvlftttfr. Heulen21 Dec. De Köln. Zeitung meldt uit Bayonnedat de Mecklenburgsche brik Guslav den 11 dezer in de Bogt van Guetaria niettegenstaande zij de Duitsche en de noodvlag had geheschendoor de Carlisten is beschoten. Den volgenden dag is zij nabij Saraus op het strand geloopen. De kapitein en bemanning zijn door vrijwilligers uit Guetaria gered (terwijl de Carlisten een groot aantal schoten op de reddingsboot losten) en naar San Sebastian gebragt. De lading is in handen der Carlisten. Er is een par lementair afgevaardigd. Te Maagdenburg had voor een paar'dagen tusschen 4 en 6 uur des namiddags een ongehoorde misdaad plaats. Zekere vrouw Beckmanngehuwd met een metselaar, had zich naar een ongehuwde buurvrouw, met name Aronbegeven om haar geld ter leen te vragen. Naauwelijks heeft zy een weigerend antwoord ontvangenof zij neemt een bijl opbrengt vrouw Arondie te bed lagdaarmede een hevigen slag toe en tracht haar met een strop te wurgen. Toen haar dit misluktevólgde er een tweede bijlslagen nu trok het onmenschelijke wijf haar slagtoffer naar voren en bragt haar nog zeven slagen toewaarna zij zich met een mand met waschgoed verwijderde. Spoedig werd zy in hechtenis genomen. jRjefceïlBttfc. 's Gri*aveuliag:©22 Dec. Ons gemeentebestuur heeft antwoord ontvangen van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, op het verzoek tot plaatsing van het standbeeld voor Tliorbecke op de Plaats. De Minis ter maakt zwarigheid tegen die oprigting aldaar, wegens belemmering der passage aldaar. Hilversum, 21 Dec. Een vreeselijk ongeluk viel Vrijdag middag alhier aan de Vaartter plaatse der uitgraving voor. Gerrit Kroonuit Loosdrechtis onder een zandval bedolven geraakt en gestikt. De ont dekking had op de volgende wijze plaats. De heer P. wandelde in de nabijheid der doorgraving, en zag eens klaps een gedeelte der bovenzandlaag ter breedte van l'/j a 2 meter afscheuren, en met een geweldigen plof van de nog al aanzienlijke hoogte nederstorten. Naderbij komendetrok het zijne aandacht dat er in de vaart een schuitje laggedeeltelijk met zand reeds gevuld en dat op den kant een kruiwagen en een paar klom pen stondzonder dat er iemand bij was. Het vermoe den rees onmiddellijk bij hem op, dat onder den zandval een werkman zou bedolven zijn, Hulp was spoedig genoeg bij de hand; een groot aantal menschen waren weldra met den meesten ijver aan het graven, doch de massa gevallen zand was zoo groot, dat er bijna een half uur verliepeer men het hoofd van den man ontbloot kreeg. Dr. Van Hengel, ook reeds spoedig by het ongeval, trachtte te onderzoeken of er nog leven in was doch op hetzelfde oogenblik raakte weder eene strook zand losen begroef den ongelukkigen opnieuw, terwyl de aanwezigen, door snel terug te wijken, voorkwamen zeiven onder het zand te geraken. Eerst na een on verwijld hervatten arbeid vond men den man weder. Het leven echter had hem verlaten. De oorzaak van het ongeval is, dat de man, met het zandgraven niet te best vertrouwdbeneden aan de helling al te diep had uitgegravenzoodat de hooger gelegen zandlaag niet, zooals bij de geoefende gravers steeds geschiedt, by kleine gedeelten en geleidelijk als 't ware afschoofmaar bij een grooten klomp gelijk afbrak en neerviel. Middelburg-, 21 Dec. Heden heeft aan het lokaal van het Provinciaal Gouvernement alhier o. a. de aanbesteding plaats gehad van het herstellen of vernieuwen van eenige provinciale waterstaats werken en wegen in deze provincie, met driejarig onderhoud en zulks in zeventien perceelen. Hiervan zyn aannemers geworden de heeren C. Bolierc. s. voor eene gezamenlijke som van 33,030 per jaar. Goes, 21 Dec. Onze bakkers schijnen tot andere gedachten te komen. Algemeen toch hebben zij den prijs van het brood verlaagdbij de meesten kost het gewoon tarwebrood nu 17, bij twee bakkers 16 en bij twee anderen 15 cts. per Ned. pd. En schoon het nog niet is wat het zijn moest, gelooven wij dat zij eene goede keus hebben gedaan en verheugen wij ons om der wil van zoovelen, dat de eerste levensbehoefte tot eenigzins verminderden prijs te verkrijgen is. Als wij nu maar zoo voortgaandan kunnen wij op den goeden weg komen, want er is nog veel te verbeteren. Naar onze meening zou het altyd in het belang van den minder gegoeden stand zijn, als men aan coöperatie meer samenwerkteom de levensmiddelen die onmis baar zijntot billijken prijs te kunnen verkrijgen en moet daarom het plan van eene bakkerij voor gemeen schappelijke rekening niet worden opgegeven. Wy wil len den bakkers hun voordeel niet ontnemen, maar het is ook niet te vergen, dat zuur verdiend geld be steed worde om hendie het soms niet eens noodig hebben, te styven. Dreisdhor23 Dec. Gisteren avond trad in onze vereeniging «Onderling Nut" de heer Lakernan van Zierikzee op als spreker. Hij verrastte ons met de voor dracht van zijn oorspronkelijk tooneelspel «de Vonde ling." Wij wet.en niet wat meer te roemen zyn stuk of zijne voordracht. De heer Lakernan wist nu een gullen lach en dan weer eene traan van medegevoel aan 't publiek te ontlokken. Wie den heer L. heeft gehoord weet dit; wie hem nog niet kent als declamator raden wij aan hem eens te gaan hooren als hiervoor gelegenheid is, en men zal ons moeten toestemmen, dat de heer L. wat aangaat de moeijelijke kunst van voordragen in de eerste rijen behoort te staan. Dreischor dankt hem en wenscht hem nog vele malen te zien en te hooren. Zierikzee23 Dec. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde raadsheer bij het prov. geregtshofin Zeeland, jhr. mr. G. L. Schor ermorgen als zoodanig voor den Hoogen Raad beëedigd worden. Bij het wapen der inf. van het leger in Ned.- Indie is o. a. benoemd tot 2de luitenant de perg. J. W. Stoutjesdijk van Zierikzee. Aan Mr. J. A. Haakman is met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend als subst. officier van Jus titie bij de arr.-regtbank te Haarlem. Met ingang van 1 Jan. a. s. is bij het Dep. van Binnenl. Zaken bevorderd tot hoofdcommies de heer A. v. d. Velde Az., thans commies. De Vereeniging ter bevordering van volksgezond heid te Leeuwarden heeft eene waarschuwing aan de ingezetenen gerigtdie ook in ruimeren kring bekend heid verdient. In ziekteverschijnselenbij een kind waargenomenheeft zij aanleiding gevonden tot het scheikundig onderzoek van caoutchouc-mondstukjes en zuigbuizen voor kinderzuigflesschen alsmede van caout chouc borstspenen (tepelhoedjes). Dat onderzoek heeft geleid tot de volgende, resultaten 1.° Er zijn voort durend hier caoutchouc-mondstukjes in gebruik, die eene belangrijke hoeveelheid zink bevatten. Een der mondstukjes bevatte de aanzienlijke hoeveelheid van ongeveer 75 pCt. zinkwit2.° hetzelfde is van toe passing op de caoutchouc-zuigbuizen en dito bórst- spenen. Onder de eerstgenoemden komen ook lood houdende voor; 3.° het gebruik dezer zink- en lood- bevattende voorwerpen is gevaarlijk te achtendaar gemakkelijk van het metaal in oplossing kan komen, zooals opzettelijk genomen proeven hebben geleerd: 4°. alleen die voorwerpen verdienen vertrouwendie blaauwgrijs of zwart gekleurd van een naad voor zien duidelijk dwars, overlangs of schuins gestreept en zeer veerkrachtig zijn. Zij moeten op water drijven, na door drukking de lucht uit te hebben verwijderd, zoodat deze als belletjes ontweken is. Is de lucht niet voldoende verwijderddan drijven ook de mondstuk jes enz., die schadelijke bestanddeelen bevatten. Deze waterproef worde, als afdoende middel, nimmer verzuimd Blijkens een jl. Zaturdag-avond bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Nederl. Indie, dd. 19 dezer, had de militaire en civiele bevelhebber in Atchin, kolonel Pelden lOden dezer het navolgende aan de Indische Regering geseind De hoeloebalangs wilden Toeankoe Daoed Sultan makenrekenende daardoor hulp van de onderhoorig- heden te zullen verkrijgen. Iman Tonom was aange komen met 3000 man. Een controleur was een ultimatum gaan overbrengen aan de wederspannige staten op de Westkust. De Kraton en omstreek waren zwaar over stroomd geweestde verbroken communicatie met gedeeltelijk verlaten posten was den 9den dezer her steld de brug bij Penajong was weggeslagen en eene vrij belangrijke schade aangerigt. De gezondheidstoe stand was ongunstig. De gevraagde artillerie en infan- terietroepen waren van Java aangekomen. Een Maand ag-namiddag van den Gouv.-Gen. ontvangen telegram meldt nader dat volgens telegrammen uit Atchin van 17 en 18 December niets bijzonders was voorgevallendat de gezondheidstoestand iets verbe terde de gesteldheid van het weder goed en de oost moesson ingetreden wasdat de controleur van de Westkust was teruggekeerd en de uitslag zijner zending weinig bevredigend was. Kerknieuws. Ds. G. W. Heesenpred. te Maasdamheeft voor het beroep naar Melissant bedankt. Ds. A. Brink, pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Neuzenheeft bedankt voor het beroep naar 's Gra- venhage. Gemengde berigten. «Nu zal ik mijn papa eens in de bouten nemen," zegt eene jonge dochter te Kap., «omdat hij zoo goed voor zijne kindertjes zorgt, al is het uit een anders zak." Te B. is eene vergadering gehouden om de armen te onderdrukken, en tot voorzitter gekozen een man,beroemd om zijne zedelijkheid, doch is, na vele stokslagen gekregen te hebbenop de vlugt gedreven. Het schijnheilige dametje te B., is als plaatsvervang ster aangesteld in de kerk, en heeft voor hare andere be trekking bedankt. Zy zal nu wel wat goed door haar bril mogen zien en haar tong wat in toom houden want die een post heeft, moet hooren, zien en zwijgen. Te 's Heer. wordt de zoon van eene weduwe aange raden eerst eene zaak goed te onderzoekeneer bij van eene renteniers-vrouw praatjes rondvent, anders zal hij in moeite komen.—Een jaloersche snaakte Wolfaarts- dijk wordt aangeraden zoo jaloersch niet te zijn, en zoo veel onwaarheden niet rond te bazuinen van een rijksveld wachters-zoon en eene timmermans-dochterdat niet de eerste maal is. De eerste knecht op liet slot te Bzal nog naar Delft moeten, als hij voor Nieuw jaar niet kan trouwen met Tannetje; hij zegt dan ook: Ik wil haar trouwen, Al zou 't mij rouwen Want zij is nog maar een kind Maar zij wordt door mij bemind. Ook de derde knecht van een groot slot speelt voor gek. Althans op Sint-Nicolaasavond heeft hij dat zoo gedaan, dat de meisjes zeggen: Philipkomt nu toch van het slot Want gij wordt daar reeds bespot Want gij zijt niet meer in trek, Daar gij zijt een groote gek. «Met de kerstdag laat ik mij verleidenzegt de zoon van een herbergier te 'sH..., «want het zal niet druk loopenen dan ga ik er op uit om een meid te zoeken met geld;" maar Groot van hoofdklein van verstand Rap van bek en traag van hand Onbekwaam voor vele zaken Zoekt hy zoo verpast te raken. Te Emoest een schijnheilig man bedenken, dat het belasteren en te kort doen van zijn naas ten, niet erg godsdienstig is, en zoo iets verwacht men niet van menschen die uren ver naar de kerk loopen. Bedenkt toch dat onregtvaardig verkregen geld geen zegen aanbrengt, en gij bovendien veracht wordt van alle weidenkenden. De molenaars-knecht te Oud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1