ZIERIKZEISCHE NIEUWSBODE. No. 5480. 5isleJaarg. Dingsdag 22 December 1874. NIEUWJAARSGROET. BEKENDMAKING. Nieuwstijdingen. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, iranco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. De UITGEVERS van den Nieuwsbode hebben het voornemen, even als zulks in andere Couranten gebrui kelijk is, in het No. dat op 1 January a. s. verschijnt NIEUWJAARS-FELICITATIËN op te nemen. Dat No. zal op 31 Dec. a. s. per post verzonden en op Nieuwjaarsmorgen in de stad bezorgd worden, is alzoo op den eersten dag des jaars overal verspreid en verschaft dus aan ieder, handeldrijvende of particulier, eene goede gelegenheid zijne begunstigers of bekenden geluk te wenschen. De inzending dezer Advertentiën, waarvan de prijs bepaald is op 30 Cts. h contant, kan geschie den tot 31 Dec. a. s., des middags ten 12 ure. "Wegens het KERSTFEEST zal de Nieuwsbode van Zaturdag 26 December INTIET worden uitgegeven. VERPACHTING De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee zijn voornemens op Woensdag cl en 30 December IST'4, des namiddags te half een uur, ten Raadhuize, in het openbaar, aan den hoogst biedende, voor een tijdvak van twee jaren, ingaande den 1 January 1875, en eindigende den 31 December 1876, te VERPACHTEN het ophalen der straatmest, asch en vuilnis, vereenigd met het ruimen der privaatputten en het ledigen der privaattonnen. De voorwaarden liggen ter lezing ter Gemeente-Secre tarie, terwijl inlichtingen te bekomen zijn by den Gemeentebouwmeester. Zierikzee, den 18 December 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Een en ander over Arbeid en Kapitaal. in. Ons vorig opstel eindigden we met de woorden sen waarlykhoe hoog de prijs ook was de mensch- heid heeft hare arbeidsvrijheidhare waardeering van den arbeid niet te duur gekocht." Toch is de arbeid slechts het middel totniet het doel van ons pogen. Het doel is de bevrediging van behoeften. Maar dan is de waardeering van den arbeid tevens ophemeling van dat materialismehetwelk slechts de bevrediging van stoffelijke behoeften na jaagt? Volstrekt niet. Materialisme, bevrediging van stoffelijke behoeften, ja zeker, maar om door den (moge- lijken) overvloed van deze te komen tot de bevrediging van weer andere behoeften van het edelste en hoogste geestelijk genotWaarlijkde eerlijke arbeid heeft in dit opzichteene hooge zedelijke waardezij ver schaft de middelen om in ons stoffelijk onderhoud te voorzienom oogenblikkelijk daarna de zuiver geeste lijke behoeften te vervullen, om ons te brengen tot tevredenheid en geluk. By ons pogen nu om door arbeid tot gezegde re sultaten te komen worden we geholpen door vele en velerlei hulpmiddelen en die we dan ook voortbrengings- middelen kunnen noemen. Hiertoe behooren allerlei gereedschappen en werktuigenvan welke we ons by 't werk bedienen. De spade van den landbouwer, de hamer van den smidde priem van den schoenmaker, de naald van den kleermaker, 't zijn allen middelen welke ons bij de voortbrenging van dienst zijn. Hoe schijnbaar onbeduidend gezegde voorwerpen ook zyn ook zij moeten eerst gemaakt worden, voor dat we ons er van bedienen kunnen. Bezien we eens den arbeid des mijnwerkers't proces der hoogovensde stoomkatoen- spinnerijwat al lichamelijke en geestesarbeid is er noodig geweest om al de daar noodige werktuigen voort te brengenEn welke verscheidenheid is er niet op te merken onder deze voortbrengingsmiddelen van 't eenvoudigste werktuig af tot de meest samen gestelde machine toel De som van de waarde aller goederen noemen we kapitaal en onderscheiden dit in verbruiks- en Jedry/skapitaal, gelijk de goederen, van welken aard ooktevens in artikelen voor 't verbruik en artikelenter voortbrenging, voor 't bedrijf, kunnen worden onderscheiden. Beide soorten van kapitaal, de eene soort zoo goed als de andere, ze zyn 't product van den arbeid. Aldus is kapitaal 't resultaat van den arbeid. Maar zou dan 't kapitaal wel, gelijk zoo dikwijls nog wordt beweerd, aan den arbeid schadelijk kunnen zijn Zijn de tegen stellingen, die zich in 't maatschappelijk leven aan ons oog vertoonen, de tegenstelling der bezitters en der niets- bezillers, der milionairs en der proletariërs, natuurlijk of moet men ze wijten aan toestanden, die hervorming behoeven? Wij zijn genoodzaakt eene bevestiging der laatste vraag voor 't ware antwoord te houden en moeten daarvan de verklaring trachten te vinden, immers omdat de ziekte eerst dan volkomen genezen kan worden, indien men hare oorzaken kent en wegneemt. De wetenschap der Staathuishoudkunde kent drie krachten, waardoor goederen worden voortgebrachtde natuur, de arbeid en 't kapitaal. Eerst moet de natnur haar werk doen om de stoffen te leveren, welke de men8ch behoeft ter bevrediging van zyne behoeften, vóór hij zich door arbeid daarvan kan meester maken; en indien we nu erkennen, dat bezit niet anders dan door arbeid en sparen kan ontstaan, dat het kapitaal alzoo opgespaarde arbeid is, zijn we dan niet gedwongen tot de uitspraak, dat de arbeid de eenige bron moet heeten van bezit, tot de beslissing: zonder arbeid geen genot, zonder arbeid geen kapitaal? Al naar den aard onzer behoeften zijn de soorten van goederen verschillend. We hebben voedsel noodig, kleeding en woningen en bij toenemende beschaving ontstaat weer eene andere reeks van geestelijke zoowel als lichamelijke noodendie echter kunnen bevredigd worden, omdat ook de hoeveelheid der mid delen vermeerderden. Daar 't geld 't meest algemeene ruilmiddel is en dier halve de meest geschikte waardemeter onder alle soorten van goederen en diensten, die 't verkeer op de (Economische markt des levens brengt, zoo is daardoor als van zelf de gedachte ontstaan, dat kapitaalwaarde van gelijke beteekenis zijn zoude als geldswaarde, of lieverdat kapitaal alleen in geld kan bestaan. En echter moet iederdie eenig bedrijf uitoefent, reeds dadelyk de valschheid van zoodanige beweering voelen en tasten. Indien immers de koopman zijn balans opmaakt, om te zien hoe het staat met zijn vermogendan telt hij onder 't actieve even goed de voorhanden waren en gereedschappenzyne machineszyn huis en pakhuis als het baar gelddat hy in kas heeft en de sommen, die hij van de respectieve afnemers zyner moet ontvangen. Er is meer. Indien vermogen alleen in 't bezit van geld bestonddan zou iemand heden rijk zijnals hij 100,000 gulden aan specie in kas had en morgen arm, indien hij voor deze som een hui9 en tuin kocht. En zoo hij dat huis en dien tuin morgen weer voor 50,000 gulden aan een derde overdeedmoest men hem na ontvaugst van die som in contanten weder om rijk noemen, ofschoon hij bij diergelijken handel een halve ton van zijn vermogen had ingeboet. De be roemde Fransche Staathuishoudkundige Jean Bapliste Say heeft dan ook zeer juist gezegd: men is niet rijk omdat men geld heeft, maar men heeft geld, omdat men rijk isdat is in andere woorden't geldbezit is niet de oorzaak, maar het mogelijke gevolg van den rijkdom. Het gold is slechts een middel tot het doel de groote geschiktheid van dezen waardemeter om als omloopsmiddel dienst te doen stelt den bezitter in de gelegenheidop ieder uur van den dag om zoo te spreken, zaken te doen. Alles is voor geld te koop" mag eene zeer gewone spreekwijze zyn, ze heeft, ook voor den staathuishoudkundige of eigenlijk juist voor hemeen diepen zin. Maar denken wij ons nu eens een man iu de woestijn, die op 'tpunt is van dorst te versmachten en tonnen schats aan geldswaardig papier by zich heeft. Zoude hij zijn schat niet geven in ruil tegen een lavenden dronk En zou dan de bezitter van een kruik water niet rijker zijn dan de man met zijne porte feuille vol bankpapier? Nog iets. Hoe velen zijn er nietdie in een uitgifte van bankpapier 't middel zien voor de bank om een nieuw kapitaal te scheppeneen kapitaal uit het niet voort te brengen, dewijl men niet bedenkt, dat de bank den bezitters van het geldswaar dig papier steeds als haar schuldeischers erkentdie haar op den dag van inleg 't geld geleend hebben, van de hoeveelheid op 't papier vermeld. De Fransche mi nister Colbert geloofde ook, dat alleen 't geld kapi taalwaarde haden welke uitkomst zyne finantieele dwaasheden hadden, weet ieder; zelfs durven wij be weren, dat de handelscrisis in Frankrijkin de eerste helft der vorige eeuw, 't gevolg was der verkeerdheden van den ceconomisclien warhoofd John Law, die de begrippen geld en kapitaal niet wist uit mekaar te houden en die maar niet scheen te kunnen bevatten dat het kapitaal uit arbeid ontstaat. Ook hier droeg echter 't eind de lasten. Wiwertfla. In Mexico heeft den 13den November eene vrij sterke aardbeving plaats gehadwelke op verschillende plaatsen aanmerkelijke verwoestingen veroorzaakte. Te Tuntlab.v.stortten verscheidene huizen inhet grootste deel der bewoners verwondende en doodende. Te Vera-Cruz bezweek de toren der hoofdkerk; deze zelve scheurde op vele plaatsentot niet geringe ont zetting der menigte, welke om het altaar een wijkplaats gezocht had. In het geheel schatte men het aantal gebouwenwelke beschadigd of vernield werdenop een derde. De schok liep van het noordoosten naar het zuidoosten en duurde tien seconden. In de haven bevonden zich een aantal schepen, waarop men, vreemd genoegvan de aardbeving niet het geringste bespeurde. In brieven uit de Vereenigde Staten wordt gewag gemaakt van vele omstandighedendie den aanstaanden winter voor de onvermogenden zeer hard zullen maken. Zoowel in de steden als ten plattelande is er gebrek aan werk. In de kolenmijnen-districten van Pennsyl- vanie zijn een aantal mijnwerkers ontslagenomdat de vraag naar steenkolen voor de fabrieken uiterst gering is. Over het algemeen is er in de geheele Unie een neiging op te merken om de loonen te verlagen en het arbeidend personeel in te krimpen. In de stad New-York trachten de werklieden zich door werk stakingen hiertegen te verzettendoch elders is de arbeidende klasse zoo verstandig in te zien dat hierbij geen baat te vinden is. vergaan van schepen wordt meer in het bijzonder mel ding gemaakt van de groote verliezen, door de eigenaars van oesterputten geledenzij zouden niet minder dan een millioen francs iPtutgtilvlitnfr. Aan het Paddington-station te Londen is Zaturdag een belangrijke diefstal gepleegd. Lord en lady Dudley waren daar aanwezig om naar hun landgoed te Wor cestershire te vertrekken. Zij namen twee kistjes met juweelen mede. In het eene bevonden zich de gewone of huisdiamanten van lady Dudley. Deze bestonden uit een armband van diamanten en paarleneen diamanten »collette" halssnoereen diamanten kruiseen bracelet van saphieren en diamanten, een diamanten halssnoer met diamanten en paarlen pendanteneen paar paarlen oorringentwee diamanten starren drie diamanten vlinderseen diamanten hangsloteen horloge bezet met diamanten en smaragdeneen horloge bezet met turkooizen en robijneneen geëmailleerd horloge met diamanten en een kristal de Roche-horlogealles ter waarde van ƒ300,000. Dit kistje nu is gestolen toen de beide kameniersbij het verlaten van hun rijtuig een oogenblik minder attent zyn geweest. Miss Scott een der kameniersstapte het eerst uit de vigilante zette de doos op den grond en plaatste uit voorzigtig- heid haar voet er op. Zij hielp toen de andere kame nier uit het rijtuig en nam haar doos aan. Op dat oogenblik werd haar aandacht afgeleid en zette zij haar voet onnadenkend van de doos af. Zij gaf de doos in hare handen aan haar kameraad overbukte zich toen om haar eigen doos op te nemendoch bespeurde tot haar ontzetting dat zij weg was. Lord Dudley heeft ƒ12000 uitgeloofd voor het terugbrengen van de doos. Volgens den Spaanschen correspondent van Le Temps begint men in Spanje 'ter voor te houden, dat Serrano,trachtcD zal aan don opstand der Carlisten oen einde te maken door middel dan een vergelijk. Daartoe zou bij eerst trachten de op=tan- delingen met een aanzienlijke trocpenmagt in te sluiten, hen van te dreigen met een algemeenen ondergang, en hen zoo tot capitulatie tc dwingen. Zoo deuken sommigen in Spanje. Anderen willendat weêr onderhandeld wordt over eene fasio tusschen de beide takken der Bourbons. Door een toevallige omstandigheid werd jongstleden Zondag een Parijsch kantoorbediende weerhouden een te haastigen zelfmoord te plegen. Hij wilde juist van een der bruggen in de Seine springentoen een voorbij ganger hem aan de slip van zijn jas pakte en hem vroeg waarom hij zulk een wanhopige daad wilde ten uitvoer brengen. »Ik wil mij verdrinkenzeide hij omdat men mij bestolen heeft. Men heeft mij een zakboekje met twee bankbriefjes van duizend trancs ontrold. Mijn patroon zal echter niet gelooven dat ik bestolen ben. Myn eerlijke naam is weg; laat mij sterven!" »Maar," sprak de ander, »my dunkt dat ik iets hards voelde toen ik uw jas vastgreep." Daarop ging men zoeken en vond het zakboekjedat door een gat in den zak gevallen was. Vooral te Arcachon, in Frankrijk, heeft de laatste storm groote verwoestingen aangerigt. Behalve van het Berlijn, 19 Dec. Het vonnis in het proces tegen graaf Arnim, veroordeelt hem tot drie maanden gevan genisstraf, waarbij een maand preventieve gevangenis iD rekening wordt gebragt. De zitting kon eerst te 5 '/2 uur geopend worden, nadat de beklaagde op bijzonder bevel persoonlijk verschenen was. Uit Briegels, in Graauwbunderland, wordt van 5 de zer geschreven: Sedert 48 uren zyn wij letterlijk onder de sneeuw begraven. Op de laag oude sneeuw, 6 a 7 voet hoogis in de laatste dagen op nieuw zulk eene massa gevallendat zelfs de oudste menschen hier in den omtrek zich niet herinneren ooit zooveel in zoo korten tijd te hebben zien vallen. Vele woningen zijn geheel onder de sneeuw bedolven en het is te ver wonderen, dat zij niet onder den last bezwijken. Zwolle, 18 Dec. De vaak onbegrijpelijke en in elk geval afkeurenswaardige twisten tusschen de leer lingen van verschillende scholen hebben alhier een niet onbelangrijk ongeluk veroorzaakt. Bij een gevecht tusschen de scholieren van de school van meer uitge breid lager onderwijs en die der bijzondere school der Chr. Ger. gemeente aldaar heeft een 15jarige jongen van laatstgenoemde school een drietal jongens der andere school met een scherp voorwerp eenige ver wondingen in het aangezicht toegebragt. Een dezer laatsten bekwam een drietal wonden aan het hoofd zoodat de politie onmiddellijk geneeskundige hulp moest inroepen. Tegen den dader is proceB-verbaal opgemaakt. Haarlem18 Dec. Gisterenavond ruim 10 uur heeft de gasstoker H.wonende aan den Singel by de Zijlpoortin een beschonken toestand uit eene herberg komende tehuis twist gezocht met zyne vrouwwelke zoo hoog liepdat laatstgenoemde haar woning ontvlucht en in de Singel vaart gesprongen is; haar echtvriend volgde haar in de vaart en beiden werden door een schipper gered. De vrouw, is helaas, in zorgwekkenden toestand. Omtrent de vergiftigingszaak alhier, meldt men 't volgendeDe heer H. en zijne echtgenoot verkeeren beiden nog in een zeer zorgelijken toestand. Beiden zijn door de uitwerkselen van het arsenicum geheel verlamd of verstyfd. Het is den man ten eenenmale onmogelijk een zijner ledematen te gebruikenterwijl de vrouw slechts met groote moeite met hare hand een kopje of eenig klein voorwerp naar den mond kan brengen. De vrees, dat de ongelukkigen er het leven bij zullen verliezen, is dan ook verre van geweken. TJtreclit, 19 Dec. Aan de Hoogeschool alhier is heden bevorderd tot doctor in de regten de heer F. N. v. d. Biltvan Kapelle (Zuid-Beveland.) Middelburg, 18 Dec. De voorstellen van de heeren Wolterbeek, van Baggen'& C0., over de gas fabriek (verlenging van het contract met 10 jaren na den afloop in 1882, tegen lagere gasprijzen) zijn door den gemeenteraad met algemeene stemmen afgewezen. De zeeweringen van het eiland Walcherente Domburg, hebben belangrijke schade bekomen. Naar men zegt, is het grootste gedeelte van de in dezen zomer nieuw aangelegde werken geheel weggeslagen en baart de toestand van het duin nog al bezorgd heid. Met kracht wordt er gearbeidtot voorloopig herstel. Veere, 20 Dec. Door eenige ingezetenen alhier is de Belgische vischsloep »de Burgemeester" aange kocht, met het doel die van Veere te laten varen. Met het oog op den toekomstigen bloei van ons stadje, is van dezen Burgemeester" iets goeds te verwachten. Qui de una dicit de altero non negat. 's Heerenhoek 19 Dec. Eergisteren avond bezochten de wagenmaker C. de Jonge en zyne vrouw alhier een concert dat in de school gegeven werd zonder iemand in hunne woning achter te laten. Te ongeveer half 12 thuis komende bemerkten zij tot hun niet geringen schrik dat het achterraam hunner kamer en tevens het zich daarin bevindende kabinet met een beitel opengebroken waren. Bij onderzoek bleek dat een brutale dief van de afwezigheid der bewoners gebruik had gemaakt om eene som van circa ƒ1000 ten hunnen nadeele te ontvreemden, namelyk ruim ƒ600 aan bankbiljetten (waarvan de nommers meerendeels bekend zijn) en ruim ƒ300 aan rijksdaal ders. Gisteren heeft de justitie bij een verdachte eene huiszoeking gedaan en een persoon een paar uren in voorarrest gehoudendoch hem weder op vrije voeten gestelddaar de huiszoeking tot geen resultaat leidde. Dit is reeds de derde diefstal van geld door middel van inbraak binnen het jaar in deze gemeente ge pleegd zonder dat men den schuldige heeft kunnen ontdekken. Wolfaartsciyic19 Dec. Dat sedert het in gebruik stellen van den steiger aan het Katsche veer, de diligence-dienst, zooals die van Goes op het veer alhier bestondderwaarts verplaatst isen de Direc- tiën der stoombooten daarna ook nog hebben kunnen goedviuden, een zeer verhoogd tarief af te vorderen van de reizigersdie aan onzen steiger wenschen op en af te stappenheeft natuurlijk een' hoogst merk baren invloed uitgeoefend op het drukke verkeer langs hier, waarvoor nu eene Btille somberheid in plaats ge treden is. Toen men vóór 2 jaren meendede Pro vinciale lasten aanmerkelijk te mogen bezwaren met het aanbrengen van eenen tweeden steiger, in het belang van de communicatie voor Zuid-Beveland met de reisgelegenheden in de Zandkreek, kon men toch niet vermoedenheimelijk daarmede ten doel te hebben, om de sedert jaren zoo doeltreffende communicatie langs Wolfaartsdijk als te vernietigen. En toch schijnt hetals of het daarop wordt toegelegd. Tot onze ver bazing toch zagen wy in het »Bestek en de Voorwaarden tot het herstellen of vernieuwen van eenige Provinciale Waterstaatswerken," het voorstel tot het afbreken en wegruimen van de embarcadhe en dam aan den Wol- faarlsdijkschen steiger, waardoor die steiger dan als van zelf doelloos zou worden gemaakt. En dit plan wordt nog des te onbegrijpelijker, als men bedenkt, dat de steiger van Wolfaartsdijkdoor zijne deugde lijkheid, veilig in duur kan concurreren met die van lateren aanlegterwijl de embarcadèreof los- en ladingplaatsvóór 7 jaar geheel nieuw aangebragt nog in zoo gunstigen toestand verkeertdat er geene de minste termen van noodzakelijkheid bestaan, om die tot afbraak en opruiming te doemen. Het is alzoo zeer te hopendat de aangewende pogingenom op deze aangelegenheid de opmerkzaamheid te vestigen bij de besteding op 21 dezer, nog van gewenschten invloed mogen geweest zijnopdat niet een belangryk deel van Zuid-Bevelands bewoners zich beroofd zou zien vaneen communicatie-middel, waarvan deze sinds meer dan een vierde-eeuw het belang hebben gewaar deerd. Zierilczee, 21 Dec. De Tweede Kamer heeft na langdurige beraadslagingen en velerlei bedenkingen tegen het beleid van dezen Minister de begrooting van Oorlog, ten bedrage van ruim 18 millioen gulden, aan- genomen met 43 tegen 29 stemmennadat de Kamer besloten had de vestingbegrooting na het re^es te behandelen. Daarna werd aangeuomen de begrooting van Koloniën met 65 tegen 2 stemmen. Bij de discussie over deze begrooting verklaarde de Minister, dat de Gouv.-Gen. van Ned. Indie, de heer Loudonreeds herhaaldelijk ontslag heeft gevraagd en dat thans dat ontslag is verleend. Verschil van inzigt over een onderwerp, dat de Minister niet wilde noemen, heeft tot dat verzoek aanleiding gegeven. De Slaats-Courant van Zaturdag deelde dan ook het ontslag van den hoer Loudon mede en tevens de be noeming |van Mr. J. W. Lansbergeonzen gezant in Belgietot Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een gewijzigd wets-ontwerp van de heeren Gratama, Idzerda en, van Kerkwijktot intrekking van de bijzondere bescher ming van het jagtbedrijf. Zij willen nu alles betref fende de zwanendriften eendenkooyen en duiventillen behoudenmaar overigens de staatsbescherming voor de jagt geheel doen ophouden. Vrijdag avond hield het departement van Nyver- heid eene vergadering die door 25 leden werd bijge woond. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Dr. J. K. de Bruijne en W. TopWz. en als leden der vaste commissiën, de heeren M. Couvée, Jr., J. A. MoolenburghC. Hofman en Jac. OchlmanJohz. Nadat nog eenige huishoudelijke werkzaamheden waren verrigt, trad de heer A. W. Slellwagen op met eene verhandeling over de Kunst in de Nijverheid en besprak achtereenvolgens De kunst als productieve arbeid des kunstenaars arbeid productief, niet slechts door de hooge waarde zijns arbeids maar ook door de communistische vrij gevigheid zijns werks de kunstenaarsarbeid geeft in tellectueel genothij bevredigt de geestelijke behoef ten des menschende kunst een der reinste maar ook een der noodzakelijkste factoren des levens. Met de meeste belangstelling werd deze keurige verhandeling gevolgd en bij het einde viel een levendig applaus den begaafden spreker ten deel. De geneeskundige inspecteur in Zeeland waar schuwt tegen een poedergefabriceerd door een apotheker te Gentals middel tegen schimmelplanten onder het graan. Dat poeder bevat een zwaar vergif (arsenigzuur of z. g. rattenkruit.) De afdeeling Zeeland" der Vereeniging van Chris telijke Onderwijzers in Nederland heeft een adres van dankbetuiging gerigt aan den heer Kuijper, Lid der Tweede Kamer, voor het bespreken en voorstaan der belangen van het Christelijk Onderwijs. Naar wij vernemen, hebben zich tot dusver uit ongeveer 50 gemeenten ruim 250 heeren en 12 dame3 aangemeld om deel te nemen aan de oprigting eener Vereeniging tot invoering der lykenverbranding in Nederland. Het aantal blijft nog dagelijks toenemen Uit Vlissingen telegrapheert men aan het Vader land, dat het aan de politie aldaar zou zijn gelukt voorwerpen op te sporen, afkomstig van wijlen de weduwe van der Kouwen. Kerknieuws. Dr. N.-Beets, pred. te Utrecht, is, by Z. M. besluit van 14 dezer, no. 91, benoemd tot Hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hooge school aldaar, ter ver vanging van Prof. B. ter Haar, die den 17 dezer zijne afscheidsrede heeft gehouden. Beroepen by de Chr. Geref. gem. te Colijnsplaat Ds. Ph. J. Wesselspred. te Zierikzee; te Middel- harnis Ds. J. Juch te Sliedrecht. Burgerlyke Stand te Zierikzee. geboren: 12 Dec. Eene dochter van M. van der Ploeg en C. Hage. Eene dochter van G. Henning en A, C. Roothaert. 13 dito. Eene dochter van P. Peute en J. Bakker. 14 dito Eene dochter van M. Versteeg en M. J. Trijzelaar. Een zoon van L. den Boer en J. van den Ende. Een zoon van B. Enzlin en E. de Croly. overleden: 13 Dec. H. van Zwijnvooren, oud 70 j, man van J. 8.17 dito. J. Padmos, oud 4 '/2 m. z. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, C. S. FRANSE—de Does. Zierikzee, 18 December 1874. Bevallen van een Meisje, ALIDA RIEDIJK, geliefde Echtgenoote van Zierikzee, i December 1874. J. de BRAAL Cz. Heden werd ons een' Zoon j H. C. QUINTvan Acker. Amsterdam, 20 December 1874. Heden overleed onze geliefde vader en behuwd- vader JOHANNES van de VELDE Stz., in den ouder dom van circa 60 jaren. Brouwershaven, Uit aller naam, 17 December 1874. S. van de VELDE Jz. Nog treurende over het verlies van ons jongste kindje TANNETJE, voor veertien dagen ons ontvallen, werd ons ouderhart op nieuw diep bedroefd, door het overlijden van ons oudste kindje AALTJEin den aanvalligen leeftijd van ruim 2 jaren. De Heer, die ze nam, sterke ons in Zijne, voor ons zoo zware beproeving. Delfshaven, J. SWITINK. 18 December 1874. E. SWITINKBibbe. kennisgeving. Heden avond ten 6 ure trof mij en mijne kinderen en behuwd-kinderen de gevoeligste slag mijns levensdoor het afsterven van onze veel geliefde vrouw en moeder TOONTJE de JONGEin den ouderdom van 56 jaar, 2 maanden en 29 dagenna een gelukkige echtvereeniging van bijna 33 jaar. Elkerzee, Namens mijne kinderen en 20 December 1874. behuwd-kinderen, JOB STOEL. Algemeene kennisgeving. Mevrouw de Wed. F. KELLER betuigt haren dank voor de bewijzen van belangstellingonder vonden bij het overlijden van Mej. ANNA KELLER. Diegene, welke iets te vorderen hebben van - of verselml«lfg:cl zijn den boedel van Mejufvr. ANNA KELLER, worden verzocht vóór of op den lOden January a. s. daarvan opgaaf of betaling: te doen aan den ondergeteekende. Zierikzee, J. J. KELLER. 21 December 1874.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1