ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 3478. 5IsteJaarg, Donderdag 17 December 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30tranco per post ƒ1,60. ADVERTENTIE N 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Een en ander over Arbeid en Kapitaal. ii. De bewijzen, dat de arbeid onteerde, dat hij als een 9traf werd beschouwd in vroeger dagenbehoeven wij met geene van nieuwe autoriteiten te vermeerderen. Lie ver letten we nog even op den gedwongen arbeid en de beperkende maatregelen van later dagen. Ieder weet, dat de onbetaalde arbeid in dienst van de machthebbers de zoogenaamde keerendienst't gevolg was vau de ver overingen ten tyde der volksverhuizing, dat de onvrij heid van den landarbeid tot den berechten boerenkrijg voerde. Lodewijk IX van Frankrijk, de Heilige, schreef den handwerkers voorwelke stoffen zij zouden mogen verwerken en van hoedanige gereedschappen zij zich bij dat werk moesten bedienen. En diergelijke beper kende maatregelen, hoedanige schier overalzij 't dan ook in anderen vormvoorkwamenmoesten ze niet tot vernedering van den arbeid leidenwerkten ze niet belemmerend op de ontwikkeling van welk bedrijf ook? Maar niets is er, wat op den duur de ontwik keling des menschen kan keerenbanden slijten en boeien vergaan door de roest. En diezelfde nijverheids mannen die verachten in den aanvangzij hieven 't hoofd op en brachten 't in Vlaanderen onder ande ren reeds in de middeleeuwen, tot burgerlijke vrijheid. Wat den boeren niet gelukken mochtwisten zij te bewerkenzij schiepen een nieuw element in de maat schappij die tot heden slechts uit heeren en slaven uit vrijen en onvrij enbestondzij vormden »dien breeden zoom" der burgerijwier krachtige arm steunen kan, als alles valt. De nijverheidsmannen, nog eenszij vormden een burgerstanddie door stoffelijke welvaart de behoefte naar geestelijk genot leerde kennendie alsnu kerken en scholen stichtte voor wetenschap en kunst zijne offers over had. De arbeid heeft een machtigen invloed op 's menschen karakter. De landman gevoelt by zijn werk zijne af hankelijkheid van de natuurhitte en kou, vochtigheid en droogte, wind en weer, schadelijke of nuttige in secten hij heeft het niet in zijne hand deze zaken te regelen. De landman leeft in de vrije natuurhij hoort het rollen des dondershij ziet den bliksem schieten van »'t westen naar 't.oosten" en die bliksem kon hem treffen. Is 't niet natuurlijkdat het land bouwbedrijf tot godsdienstigheid opleidtdat de land bouwer conservatief wordt en dit conservatisme niet zelden tot stijfhoofdigheiddie godsdienst tot dweperij voert Zie nu eens naar de lage kustzoomen aan Noord.- en Oostzee. Vraag den Nederlanders, den Frie zen den Sleeswijk-Holsteiners en Denen van waar hunne taaie volharding! Het antwoord moet zijn: deze deugden zijn een geschenk des Oceaanshij dwong tot den aanleg en 't duurzaam onderhoud van dijken en dammen om het over-krachtige element binnen de perken te houdenNeem nu den man der nijverheid, die in zijne werkplaats eene gansche menigte gereed schappen en werktuigen bezitwaarmee hij zijn bedrijf uitoefentdie dagelijks de resultaten ziet en waardeert van de veelvuldigste toepassing der natuurwetenschap pen die de vorderingen der werktuigschepping" in zijne naaste omgeving heeft zien tot stand komen, de producten van wiens arbeid als handels-artikels naar de einden der aarde worden gezonden is 't wonder, dat de man der nijverheid een wijden gezichtskring heeft De katoendie op 't westelijk halfrond wordt geteeld, komt naar Europa. Engeland, België, Saksen, andere landen, ze spinnen en weven de stof en 't ver vaardigde product neemt zijn koers terug naar 't oor spronkelijk vaderland om als artikel van verbruik voor den Yankee dienst te doen De Yankee draagt katoenen kousen, lees ik ergens maar 't zal een beetjen over dreven zijn in Engeland geweven, en die hem minder kosten dan 't waschloon dier voorwerpen bedraagt in Amerika, zoodat hij by zoodanige gelegenheid de gedragen kousen wegwerpt om zich een paar nieuwe aan te schaf fen. Zeker is 'tdat in elk nieuw bevolkt land en als zoodanig mogen we Amerika in betrekking tot het »oude en overvolle Euroop" nog steeds beschouwen voortdu rend groote vraag is naar Arbeid en Kapitaal, van daar uitloving van hooger loon en hooger interest, 't Goud van Australië en Californië vindt zijn weg naar Pforz heim en Hanau en Augsburg enz.en de arbeiders in de werkplaatsen aldaar, ze verwerken 't naar den zin en den smaak der Europeanen niet slechts maar zelfs naar den lust der bewoners van de overige werelddeelendie dit artikel van den handels-arbeid ontvangen. Zoo dus verbindt de arbeid de volken der aarde tot ééne eenige familie. Gelijk onder de individuen in eene fabriek 't stelsel van arbeidsverdee- ling zich geheel langs natuurlijken weg ingang heeft bezorgd, zoo is 'took met die arbeidsverdeeling onder volken en landen. En de arbeid des handelaars ver- eenigt weer, wat door gebergten en zeeën werd ge scheiden. Zelfs bearbeiden de volken niet alleen de zuiver stoffelijke goederen voor elkander, ook »op des geestes wijd gebied" is deze overdracht van producten, als ik 't eens zoo mag uitdrukken, in gebruik. De Grieken brachten hunne beschaving naar Italië over; de Arabieren hunne wetenschap en kunst naar 't Py- reneesche schiereilandde kruisvaarders waren de tusschenpersonen bij 't overbrengen der weerkeerige be schaving van 't westen naar 't oosten. En zooveel waar- deèring zal wel ieder voor de Fran Bche revolutie der vorige eeuw hebben, dat hij erkent hoe zij 't is geweest, die de banden ontknoopte of liever losrukte, welke door het absolutisme om de volken waren gelegd. Nadat de Engelsche koloniën in N.-Amerika 't voorbeeld hadden gegeven tot een nieuw staatsleven, nadat gebleken was hoe hardnekkig een tegenstand door de Bourbons tegen dien geest van vrijheid werd over gesteld, toen kon 't wel niet anders of die vrijheid moest zich met geweld baan maken. Niet echter, dat alleen Frankrijk behoefte had aan de slaking van den boei des tyrannieken gezags, ook de andere Europeesche staten moesten met geweld tot betere inzichten worden gebracht. Toen echter de orkaan ging liggen en men de verwoestingen van den storm overzag, bleek de zuivering des dampkrings zoo duur gekocht, dat de vrijheidsvrienden op elk gebied de krachten inspanden om de kostbaar verworven vrij heden tot ontwikkeling te brengen, voor 't minst ze te beschermen tegen het naar reactie strevende gezag. Yan daar, zoo 't mij toeschijntdat thans reeds alge meen volksgeloof is geworden, wat vroeger alleen de ketterij van «hoogmoedige geleerden" was. Wij allen in onzen tijd hebben belijdenis afgelegd van ons geloof: iedere arbeid is eerlijkwie 't werk verricht, heeft ook aanspraak op 'tloon; de mensch doet, wat zijne hand vindt om te doen. Althans wie in dit geloof niet deelt, wie het nog altijd om redenen van eigenbelang voor ketterij uitkrijt, houdt zich wijselijk gesloten, omdat hij wel weetdat ditzelfde eigenbelang hem over den schouder zou gluren en hem beschaamd doen omlaag zienZoo is de wereld vooruit gegaan. En waarlijk hoe hoog de prijs ook was, de menschheid heeft hare arbeidsvrijheij, hare waardeering van den arbeid niet te duur gekocht. Algemeen Overzicht. Wie zou niet denken dat in Frankryk de algemeene zaak met ernst zou behandeld worden. Een land dat zoolang en zooveel geleden heeft, mag wel aanspraak maken op inspanning van allo krachten, om zooveel mogelijk te herstellen, wat het door den oorlog Maar 'tis of men daar te lande nooit wijs wil worden en moedwillig de grootste belangen prijs geeft. Lees eens, wat dezer dagen omtrent de vergaderingen van het Wetgevend lichaam geschreven werd. Men spreekt daar zoo luide onder elkander over allerlei zaken dat de redenaars niet kunnen worden verstaan, en wat het ergste van alles is, de banken staan voor een groot deel ledig, alsof de afgevaardigden het niet der moeite waard achten zich op hunne plaats te laten vinden. Het is waar, in de laatste dagen kwam er niet veel bizonders ter sprake. Men behandelde slechts wetten van ondergeschikt belang. Maar zij stonden toch in verband met het lands welvaren. Waarom werden ze dan niet met meer aandacht ver waardigd? In één opzicht hebben de afgevaardigden getoond toch wakker te wezen. De stad Parijs wil een leening aangaan van niet minder dan 220 millioen franken. Het wetsontwerp desbetreffende is naar eene commissie verzonden, als begreep men, dat dit toch niet met een handslag of een pennestreek kan worden beslist. Ook de lands-finantiën schijnen in geen bizondejv gunstigen toestand te verkeeren; althans sommigen berekenen dat het te kort over den dienst van 1874 niet minder dan 65 millioen, dat oVer dien van 1875 zeker 84 millioen zal bedragen. Ook op kerkelyk gebied is het daar te lande in geen enkel opzicht rustig. Reeds meermalen werden óns proeven gegeven van de woelingen der geestelijkheid en de verwarringen door het Ultra- montanisme gestichtthans lezen wij weder van den strijd op Protestantsch gebied. Men had zich misschien gevleid, dat nu de invloed van Guizot heeft opgehouden, de liberale partij meer vermogend zoude zijn. Het tegendeel is echter gebleken, want bij eene verkiezing voor den Presbyterialen raad te Parijs hebben de orthodoxen met verpletterende meerderheid de overhand behouden, niettegenstaande de liberalen alle moeite hadden aangewend. Waarlijk men zou het niet denken, dat in Parijs en nog wel in dezen tijd, de sympathie voor het orthodocisme zich zoo zou openbaren. 't Is wel eenigzins uit gebrek aan ander nieuws, dat men zich in X>uïc»clklun<1 zoo met het Arnim's proces bezig houdt. Het schijnt dat de Berlijnsche rechtbank allen spoed wil aanwenden, om het procés ten einde te brengen, ten minste het getuigenverhoor wordt ijverig voortgezet en men wacht zeer spoedig eene beslissing. In den rijksdag heeft de regering een klein echec geledendaar niettegenstaande het protest besloten is, het budget voor de Pruisische en Saksische legercorpsen ineen te smelten. Maar destemeer sensatie maakte v. Bismarck in de vergadering toen hij rondweg verklaarde, dat de Jezuiten voor een groot deel oorzaak waren van den oorlog in 1870. Hij haalde een gezegde aan van een Fransch prelaat, dat de revolutie alleen de kerk kon baten en bewees vrij overtuigend, zoowel dat keizerin Eugenie een werkzaam aandeel had aan alles wat den oorlog deed ■uitbreken, als dat zij gehandeld had naar de inblazingen van de ultramontanen en jezuiten. In Belgie begint de strijd tegen het ministerie weder in aanvang toe te nemen. De minister Malou, heeft in zijn voorganger Frère een onverzoenlijken tegenstander, die hem geen oogenblik met rust laat en onder anderen hem nu voorgecijferd heeft, dat de schoone uitzichten, waarmede het Kabinet tenvorigen jare op de verkiezingen zocht te werken, geenszins zijn verwezenlijkt. Toorts is in de Kamer een voorstel ingediend om de wenschelijkheid te doen uitspreken, dat internationale geschillen door arbitrage zullen zaken te stellen. Vanwege den Khedieve zijn met het- I zelfde doel twee schepen met 50,000 schepel tarwe en I 3000 volledige stellen kleederen in de haven van Ismid i aangekomen. Wel berekent men dat, tengevolge van den slechten toestand der middelen van gemeenschap, die twee scheepsladingen eerst na ongeveer zes maan den Angora zullen bereikenmaar zelfs dan nog zullen zij welkom zijn. Ook particulieren en overheden wedyveren in hunne i pogingen om de nooddruftigen bij te staan. Echter blijkt het alweder dat het er met de provinciale, be- j 9turen treurig uitziet, o. a. uit de wijze, waarop zij uitvoering gaven aan het bevel der Regeering om in j de provinciën Adrionopel en Tuna ossen op te koopen ter voorziening in de door hongersnood en veepest uit geputte werkkrachten der Anatoliërs. De overheden ontnamen den boeren in eerstgenoemde provinciën hun ploegvee onder belofte van er hun later een zekere zeer geringe som voor te zullen uitbetalen. Zoo beroof den zij hen niet alleen van hunne ossen op het oogen blik dat zij ze zelf noodig hadden, maar die dieren kwamen eensdeels te laat op de plaats van bestemming, anderdeels bezweken zij onderweg. worden uitgemaakt. Ofschoon men zich niet kan voorstellen, dat het zoo gemaklijk gaan zal, oude voorstanders van den oorlog tot andere gedachten te brengen, mag men zich echter verblijden, dat de afkeer van het zinloos bloedvergieten en mensckenmoorden al meer toeneemt en dat van lieverlede het gevoelen veld wint, dat indien de volken de handen ineenslaan, geene machten in staat zullen wezen om de verwoes tingen van den oorlog onder hen te brengen. Wat uit Sipanje bericht wordt is niet gunstig voor de zaak der republikeinen. Sedert lang weten wij, dat men weinig op die berichten kan vertrouwen en dat menigmaal de uitslag van een gevecht als gunstig voor eene partij wordt voorgesteld, terwijl het voordeel juist aan eene andere zijde was. Daarom kunnen wij niet aanstonds gelooven. Intussclien schijnt het dat de Carlisten in de laatste dagen by onder scheidene gevechten nogal eens de overhand behielden. Zelfs spreekt men van een gevecht op den weg van Tolosawaarbij de republikeinen 700 man zouden verloren hebben. De Maarschalk Serrano is nu in het Noorderleger aangekomen om in persoon de operatiën te leiden. Hij werd daar met geestdrift ontvangen en men verwacht dat weldra de krijgsverrichtingen een aanvang zouden nemen. Engeland leverde voor de politiek in de laatste dagen niets bizonders op. De bisschop Mannen is nog in Rome, om, naar men zegt, met den paus te beraad slagen wat te doen als in Engeland de strijd tegen de ultramontanen ook mocht beginnen. Intusschen zijn er nog geene voorteekenen dat de regeering er aan denkt en schijnt het meer een voorzorg door angst ingegeven dan door eenig verschijnsel geboden. Nu er geene zaken zijn op politiek gebied denkt men daar aan gansch andere zaken. Zoo b.v. werd dezer dagen eene statistiek geleverd van dienstboden, die het resultaat gaf dat er in Engeland 1 '/4 millioen dienstboden zijn. Daarvan dienen 700,000 als meid alleen, 77,000 keukenmeiden, 66,000 huishoudsters, 100,000 werkmeiden, 14,000 koetsiers, enz. Het is wel niet gemaklijk na te gaan of deze cijfers nauw keurig zijn, maar in ieder geval bewijzen zij, dat de verhouding van het dienend personeel tot dat der meesters en meesteressen eene belangrijke verandering bij vroegere tijden heeft ondergaan. De opstand in de Arffentyusclie republiek is nu voor goed geëindigd en de rust hersteld. Een leger van opstandelingen is genomen en machteloos gemaakt enwat wij niet onbelangrijk achten, er is eene uitgebreide amnestie afgekondigd. De, regeering maakt zich daardoor populair en bevestigt den vrede op betere grondslagen, dan waar die door afgedwon gen verdragen of kracht van wapenen verkregen wordt. De berigten zeggen dan ook dat de rust overal her steld is en zoo zien wij dan toch een enkel lichtpunt in de veelsoortige duisternis, die over landen en wereld deelen hangt. Of is het niet het hoogsto wat door de volken moet worden gezocht? Eene rust, die wel verre van werkeloosheid te zijnveeleer alle bronnen van werkzaamheid en dus ook van welvaren, milder doet vloeien. Nieu wstij dingen. JFtrtwftrijüf- Te Parijs wordt thaus op groote schaal kunstboter vervaardigddie veel goedkooper is dan zuivere boter. Als grondstof daartoe wordt vet gebruikt, dat eerst langs scheikundigen weg van eenige bestanddeelen wordt ontdaan en dan door middel van een stof die uit de uyers wordt verkregen en bijvoeging van een weinig melk tot gisting wordt gebragt. Dan scheidt zich room af, waaruit de boter wordt bereiddie in kleur en smaak geheel aan de melkboter beantwoordten zéér lang kan worden bewaard. Reeds op de Weener-ten- toonstelling was een proef van deze kunstboter aanwe zig, die maanden lang even versch bleef. Een ontzettende orkaan heeft Woensdag-nacht over Parijs gewoed. De rukwinden vielen met zooveel geweld in, dat men nu en dan meende donderslagen te hoo- ren. Hier en daar heeft de wind nog al veel schade aangerigt vooral op de kermis te Montmartrewaar kramen en tenten in woeste wanorde dooreen gewor pen werden. De arme kermis-artisten en kramers zijn de wanhoop nabij. Ofschoon het in 't midden van de stad letterlijk pannen, bladen zink en schoorateenen regende, gebeurden er toch gelukkig weinig ernstige ongelukken. Te Zoteux, nabij Hucqueliers, departement Pas- de-Calaisis dezer dagen in eene afgelegene en bouw vallige boerenwoning overleden, na eene kortstondige ziekteeen oude jonkman van 83 jaren. Het vertrek, waarin hij overleed zag er allerellendigst uit. Regen en sneeuw kwamen vrij binnen langs de barsten en gaten der muren en de smalle vensters waren voor zien van ruiten waaruithoofde der vuiligheidhet daglicht niet meer kon doordringen. Het bed vau den oude was even als de rest uiterst vuil en walgelijk. Het hoofd van den stervende rustte op een harden zwaren zakdie met een soort van oorkussen over trokken was en aan zijne zijde bevonden zich een ouderwetsch geweer en een verroeste sabel, welke hij steeds bij zich hield. De man die aldus in de diepste ellende lag te sterven was L. J. Denquin, in de wan deling vader Denquin" genaamdde rijkste grond eigenaar-van het kanton Hucqueliers. Na het overlyden werd de woning verzegeld. De harde zak die den over ledene tot oorkussen diende, bevatte omstreeks 19,000 fr. in goudstukken van Lodewijk XY en Lodewijk XVI. In den vloer der kamer waar hij gestorven was, ont dekte men talrijke putten waarin aarden potten ver borgen waren, allen vol gouden en zilveren munt van alle tijdstippen, waarvan het grootste gedeelte niet meer gangbaar was. Het gevonden geld, grootendeels bestaande in oude Louis en kroonen van zes en drie fr., beloopt een aanzienlijk cijfer. Ongelukkig werd hij veel bestolen en het assisenhof heeft verscheidene boos wichten veroordeelddie zich met geweld van een deel der schatten meester maakten. Men schat het bedrag dezer diefstallen op 100,000 fr. Ondanks het slechte bestuur zijner goederen laat Denquin eene ont zaglijke fortuin na. Benevens de verbazende sommen femunt. geld in zijne ellendige woning gevonden, bezat ij nog uitgestrekte grondeigendommen. Hij is zonder testament gestorven en heeft een twintigtal erfgena men, waarvan eenige rijk, andere arm zijn, doch die allen hun aandeel zullen aannemen, zoowel als de Staat die door het overlyden van vader Denquin, een aardig sommetje aan successierechten zal ontvangen. SühutsicWan&. Berlyn, 14 Dec. Proces Arnim. Na een pleidooi van drie en een half uur, waarin de Procureur-Generaal vooral wijst op de verzwarende omstandigheden, dat de aangeklaagde persoon in zijn aanzienlijke betrekking een aantal officieele stukken van het hoogste belang had zoek gemaakt, eischt hij een gevangenisstraf van 2'/2 jaar, doch komt in verzet tegen het ontzeggen van de burgerregten, wijl hij niet erkent de bedoeling om persoonlijk voordeel te behalen. PoHeu, 13 Dec. De deken Tafelski te Kröben is gisteren door het Kreisgerigt te Gostyn tot eene ge vangenisstraf van zes weken veroordeeld en onmiddellijk naar de gevangenis gevoerd omdat hij weigerachtig bleef, den apostolischen delegaat te noemen. Kam peu, 14 Dec. De vorige week vierde de theologische school den 20sten verjaardag harer stich ting, welke zamenviel met den 40sten gedenkdag van het ontstaan der Christelijke Gereformeerde kerk als zoodanig. In de gedachtenisrede, die de aftredende Rector, de Cockuitsprak, kwam de mededeeling voor, dat de Chr. Ger. kerk in haar geheelover 1873 voor kerk en armenpredikants-weezen en weduwen theologische school en zendingruim S'/2 ton gouds heeft opgebrachtwaarbij men nog 50 duizend gulden zou kunnen rekenen door sommige gemeenten voor de kas ex bonis publicis en bijzondere scholen geofferd. Merkwaardig bewijs voor de levenskracht van het be ginsel der vrije kerk ook ten onzentHet Christel. Ger. kerkgenootschap telt thans ruim 100 duizend gemeenteledenverdeeld over 340 gemeentenmet 240 leeraren. lilusselieflé, 13 Dec. Twee personen uit deze gemeente, v. d. B. en F., kregen verleden jaar twist ten gevolge waarvan een klopparty ontstond en F. tot gevangenisstraf veroordeeld werd; hij ontweek deze straf door zich buitenslands te begeven, na wraak gezworen te hebben aan v. d. B. Wij vernemen thans uit Ibben- buren, dat v. d. B. door F. vermoord is, en hij alzoo zijn eed volbragt heeft. De misdadiger is door de justitie Schijnt de Turksche Regeering niet altijd het moge lijke te doen om de noodlijdenden in de provinciën van Klein-Azië te hulp te komen, de Sultan althans heeft dezer dagen een loffelijk bewijs van belangstelling gegeven door ten hunnen behoeve 20,000 livres (pond sterling) af te staan, terwijl hij bovendien een zijner adjudanten afzond om zich aldaar op de hoogte van I 'sGravenhage, 15 Dec. De Tweede Kamer heeft heden, na verwerping van een amendement van den heer v. d. Iierch van Heemstedetot het verleenen van subsidie aan de Chr. Geref. gemeenten, het Hoofdstuk Financiën met algemeene stemmen aangenomen. Bij de discussiën over dat Hoofdstuk der Staatsbe- grooting heeft de heer van Kerkioijk tegen den afgetreden Minister van Finantiën de beschuldiging ingebragt van, in strijd met de wet, eigenmagtig gratie van straf te hebben verleend; in Nov. 1874 waren namelijk dooi den kantonregter van Sommelsdijk twee personen tot boete veroordeeld, wegens overtreding der wet op de jagt en visscherij en de ambtenaar van het Openb. Min. had daarvan kennis gegeven aan den ontvanger der registratie. Bij resolutie van 10 Julij 1873 heeft de Min. van Helden bepaald, dat die boeten zouden worden geschrapt, zoodat feitelijk het vonnis voor de bedoelde personen buiten werking werd gesteld. Bij de afdeeling Domeinenenz. klaagde genoemde afgevaardigde over de traagheid van dat bestuur. Ten bewijze daarvan voerde spreker vooreerst aan het talmen by den verkoop der Kralingscheplassen, waardoor aan de schatkist eene schade van 40 a 50,000 was veroorzaaktten andere vestigde hij de aandacht op de afdamming van het Slaak, die nog steeds traineert; maar vooral wees hij op de tegenwerking die de afkoop van tienden ondervindt van de zijde van het domein- bestuur, hetwelk Spreker staafde met een bewijs uit Overflakkée. Over de uitvoering der wet tot herziening der ge bouwde eigendommen rezen van verschillende zijden klagten. De heer Saaijmans Vader deelde o. a. mede dat vele hooischuren in Zeeland worden getaxeerd op eene huurwaarde van 3- a 400terwyl de Min. van Delden verklaard had, dat bij dergelijke schuren alleen de waarde van afbraak in aanmerking mogt komen. De minister maakte zich van de zaak af, met te ver klaren, dat hij geroepen was de wet uit te voeren terwijl de reclamanten zich in de eerste plaats te wen den hebben tot de commissiën. Vllsissiiififen14 Dec. De meerderheid van onzen Gemeenteraad heeft Vrijdag laatstl. een blijk willen gevendat zij harerzijds de toeneming van scheepvaart zooveel mogelijk wil trachten te bevorderen. «Trach ten" want velen zijn er. die meenen dat de maatregel, dien ik hier op het oog heb, toch niet veel baten zal. Men heeft namelijk besloten1°. om in het belang van den handel de tot hiertoe gegeven regten voor het ge bruik van het Marinedok af te schaffen; en 2°. het havenregt voor schepen en vaartuigen, die de Wester haven bezoekenbelangrijk te verminderen. Ware de toestand der geineentefinanciën niet zoo ongunstig als nu het geval is, dan zou tot geheele afschaffing van alle havengeld zijn overgegaandoch nu durfde men daar niet aan. Enfintot dusver was de hoogste hef fing 6 cent per patentton voor binnenvaartuigendie in de havens kwamen om te laden of te lossenen nu is zij tot 3 cents per ton verminderd. Thans moet betaald worden voorZeeschepenom welke reden binnenloopende8 cent per zeeton; bin nenvaartuigen, in de haven komende om te laden (waar toe het innemen van kolen tot onmiddelijk gebruik of andere benoodigdheden niet gerekend wordt te bekooren) of te lossen 3 cent per patentton; binnenvaartuigen, geladen binnenkomende zonder te lossen2 cent per idem binnenvaartuigen ledig binnenkomende zonder last in te nemen, 1 ct. per idem; schepen gebezigd voor de'kustvisscherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen 2 cent per ton; baggermolens, baggerakken, sloepen en dergelyken 1 cent per patenttonhoutvlotten, balken, boomen of andere houtwaren lj« pCt. van de waarde. Na een verblijf van 60 dagen in de haven wordt voor elke volgende 30 dagen of gedeelten daarvan het volle havengeld opnieuw verschuldigd. Deze bepaling klinkt wel eenigszins vreemdzij was dan ook het gevolg van een amendementdaar de voordragt luidde, dat na het verstrijken der 60 dagenmet gelijk regt op nieuw havengeld verschuldigd zou zijn. Dit laatste was ongetwijfeld meer rationeel. Men kan het haven en kaaigeld bij wijze van abonnement voor een jaar voldoen; voor zeestoomschepen ƒ1.per zeeton, voor zeezeilschepen 50 ct. per idem, voor binnen stoom schepen 60 cents per patenttonvoor binnen zeilschepen 30 cents per idem. Nederlandsche en vreemde Rijks- schepen en vaartuigen worden van de betaling vrij- Zïerilizee, 15 Dec. Zooals onzen lezers bekend is, werden ongeveer een jaar geleden te dezer stede de eerste pogingen aangewend ter bijeenbrenging van gelden tot oprigting eener Roomsch-Katholieke school. Zondag jl. werd van den kansel in de R.-K. kerk medegedeeld dat tot bovengenoemd doel reeds 5100 bijeengebragt zijn en er gegronde hoop bestaat dat die som in den loop van 1875 met,10,000 zal vermeer derd worden. Heden avond trad alhier in ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen als spreker op Dr. van Heel uit Roermondmet eene onderhoudende novelle «Kijkjes in en wenken voor het leven" waarin verschillende maatschappelijke toestanden goed getee- kenden o. a. het conventionalisme der hoogere standen geestig geschetst werden. Naar wij vernemen zal de heer A. W. Stellwagen a. s. Vrijdag-avond als spreker in onze afdeeling der Maatschappij van Nijverheid optreden met een opstel »de Kunst in de Nijverheid." Yolgens het Haagsche Dagblad is de heer J. J. van Kerkwijk bij de jongste reorganisatie van het per soneel der telegraphie, op wachtgeld gesteld. Volgens een opgave in de Friesche Ct. bedroeg het drankverbruik in 1871 per inwoner: te Groningen 17.88 liter, te Rotterdam 16.93, te Leeuwarden 16 85, te Enschedé 16.66, te Eindhoven 16.32, te Meppel 16.04, te Dordrecht 14.48, te Helder 14.45, te Tiel 14.06, te Zwolle 14.04, te Arnhem 13.63 te 's Gravenhage 13.36, te Utrecht 13.19, te 's Hertogenbosch 13.14, te Nijme gen 12.96, te Alkmaar 12,88, te Deventer 12.73, te Harlingen 12.72te Leiden 12.56te Haarlem 12.37 te Gouda 12.30, te Amersfoort 12.29, te Delfzijl 12.09, te Delft 11.98, te Gorinchem 11.91, te Almelo 11.81, te Middelburg 11.71, te Zierikzee 11.68, te Vlissingen 11.59 en te Amsterdam 11.52 liter. Nadat er in een tijdsverloop van slechts 14 dagen twee branden hadden plaats gehad onder de gemeente Nieuwvliet, werd Zondag jl. wederom een boerenschuur onder de gemeente Waterlandkerkje door den brand vernield. De vermoedelyke dader is in hechtenis geno men. Zierlkxee, 16 Dec. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is herbenoemd tot regent van het Burger-Weeshuis Jhr. Mr. M. J. Boeije. Toorts ib ingekomen een schrijven van den heer C. v. d. Vliet Dz., waarbij deze zyn ontslag neemt als lid van den Raad, benevens een verzoek van den Commissaris van politie, de heer Broersma, om aan Z. M. voor te stellen zijne jaarwedde te verhoogen met ƒ200 of wel met ƒ150 en hem dan te ontlasten van de uitgaven van bureau-behoeften. Kerknieuws. Ds. W. Vliegenthartpred. te Goesheeft het beroep naar Enschedé aangenomen. Bevestigd te Wilhelminadorp door Ds. Groenewege van Bath met Psalm 119 38 de Cand. K. W. Vetlutke die zijne intreê-rede hield naar Psalm 206 in het midden. De Cand. H. van Druten heeft het beroep naar Warns c. a, aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gem. te Lutten door Ds. Brink pred. te Neuzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1