ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5477. Dingsdag 15 December 1874. 5IsteJaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATÜRDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIE N 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekendmaking. PATENTEN. De BURGEMEESTER van Zierikzee verwittigt de j belanghebbendendat de Patentbladen voor het dienstjaar lö74/7s2de kwartaalter Secretarie 1 zullen worden uitgegeven van Maandag den 14den tot 1 en met Zalurdag den 19den December e. k. De patentpligtige ingezetenen worden derhalve uit- genoodigdom in persoon hun patentblad te* komen afhalen zullende aan hendie hierin nalatig mogten j blijvenhet patentblad worden te huis bezorgddoor den Deurwaarder der Directe Belastingentegen be- taling van 10 cent, voor elk onafgehaald patentblad, ingevolge de wet. Zierikzee, den 12 December 1874. De Burgemeester voornoemu v. CITTERS. Kennisgevi n g. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenendat er op Woensdag den 16 December e. k.des namiddags te één uurop het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 14 December 1874. De Burgemeester, v. CITTERS. Z alten ter tafel te brengen Ingekomen stukken. Verzoekschrift W. Gast, tot afkoop eener cijns- of erfpachtsregt van een perceel grond. Verzoekschriften om remissie van hoofdelijken omslag. Vobrdragt en benoeming van een regent van het Burger-Weeshuis. Benoeming leden vaste raads- commissiën. Vaststelling, Voorwaarden, Verpachting, straatmest, asch en vuilnisenz. Verslagenenz. PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzee; Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrekkelijk de Nationale Militie, Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude moge aangaan: dat het register tot iuüicliry ving; van alle man nelijke ingezetenen welke op den lsten Januarij a. s. hun 19de jaar zullen zijn ingetredendat zijn diegenen welke in 1856 zijn geborenzal gereed leggeu op de gemeente secretarie van den lsten tot en met den Bisten January 1875, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1.° hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is vol gens de wet van den 28n Julij 1850 (Staatsbl. no. 44) 2.° hijdie, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijvenin Nederland verblijf hield; 3.° hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houd; dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemde ling, behoorende toteenen Staat, waard q Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van weder- keerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augus tus 1861 (Staatsblad no. 72); dat hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt verpligt is zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der ge meente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet ge schieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1.° de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander is 2.° de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt 1.° van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden de voogd woont; 2.° van een gehuwde en van een weduwnaar, in de ge meente waar hij woont; 3.° van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de gemeente waar hij woont 4.° van den buiten 's lands wonenden zoon van een Ne derlanderdie ter zake van 's lands dienst in een Vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat elkdie volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te gevenen dat bij diens onge steldheid, afwezigheid of onstentenis zijn vader, of, is deze overledenzijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bjj bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot ƒ100 wordt gestraft de over treding van art. 18 en dat bij elke veroorcleeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroor deelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevange nisstraf van ten hoogste 10 maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de eerste maal worden aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Zierikzee, den 11 December 1874. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Een en ander over Arbeid en Kapitaal, i. Reeds door de natuurvolken werd en wordt erkend, dat de aarde onder den zegenrijken invloed staat van 't licht en de warmte der zon. Zij aanschouwden de afwisseling van dag en nacht, de verwisseling der jaargetijdenhet ontluiken en verdorren van nora's schatten. Was 't niet eene zeer natuurlijke zaakdat zij in de zon een hooger wezen meenden te moeten erkenneneen wezen voor hen onbegrijpelijk en on zichtbaar, maar niettemin zeker bestaande I Was 'tniet natuurlijkdat zij zich licht en warmte voorstelden als ééne geestelijke krachtdie aan de anders doode I wereld der stof op aarde leven en afwisseling gunde? Wellicht ook ligt in dit geloof der natuurvolken het geheimzinnige bewustzijn van het bestaan des menschen uit lichaam en geest, van den invloed des laatsten op het eerstevan de gemeenschap dier beide krachten welke zich vertoont in elke levensverrichting en zeker ook bij den arbeid. In 't dagelijksche leven plegen we van lichaams- en geestesarbeid te sprekentegenover 't werk van de hand I stellen we den arbeid van 't hoofd. Maar echter is deze opvatting des dagelijkschen levens eene zeer een zijdige. Laat bij 't werk van de hand, in vele gevallen de bezigheid van den geest in de minderheid zijnze is niettemin aanwezig, 't Begrip arbeid eischt met strenge noodzakelijkheid de vereeniging van geestes- en lichaamswerkzaamheidarbeid is die werkzaamheid, welke wordt verricht door de vereeniging van lichaam en geest met de bedoeling om ons bestaan hier op aarde mogelijk te maken en te onderhouden, en zelfs niet alleen om dat onderhoud te beperken tot de hoogst nood zakelijke behoeften, neen om de best mogelijke bevredi ging van die behoeftenwelkebeantwoordende aan de beide deelen van den menschè-n geestelijk èn stof felijk zijn, in den letterlijken zin. Gelijk nu ons leven eene vereeniging is van geest en lichaam, de arbeid slechts als de gemeenschappelijke werkzaamheid van beiden is te verstaan zoo kan weerkeerigook van geene bevrediging van behoeften sprake zijn zonder dat ook hierbij »stof en geest zich aan één huwen" om met den dichter te spreken. Zoo dus zijn er geene middelen ter bevrediging onzer behoeftenal zijn ze schijnbaar nog zoo zuiver stoffelijk of louter geestelijk die niet beantwoorden aan den innigen samenhang van lichaam en geest, 's Menschen verstand is de uit vinder van gereedschappen en werktuigendoor onzen schoonheidszin worden we gespoord om de voorwerpen, welke ter bevrediging onzer behoeften moeten dienen vorm en kleur te schenkende geest peinst zoolang tot hij de machine heeft uitgevonden, welke datgene mo gelijk maakt wat de menschenhand niet vermocht te doeneven als we ons van de krachten der natuur bedienen om de hinderpalen weg te ruimen, welke die natuur zelve op onzen weg heeft gelegd, overal waar we iets uit de stoffelijke wereld ter voldoening van de een of andere behoefte kiezen. Over rivieren en af gronden slaan we bruggen't gebergte moet voor ons wij kenof doorboord een open heirbaan latende teloskoop vergunt ons den blik te werpen tot in de verste boeken der oneindige ruimte en leert ons »den goddelijken melkweg kennen," zooals van Nieuwland het uitdrukt. Wil de kunstenaar ons zijne eigene persoonlijkheid gevenwil hij aan zijne opvatting der dingen stoffelijken vorm gevenals hij schilder is hij heeft het doek noodig en de kleurstof, is hij beeld houwer het marmerblok, is hij toondichter het muziek instrument. De reuzenmuren van den voorhistorischen tijdde pyramiden van het oude Egyptede ruïnen van de Indische en Mexicaansche bouwwerkende godenbeelden van Hellas en Romede kasteelen der middeleeuwen de domkerken van den voortijd met hare wonderbaar schoone verscheidenheid in de deelenbij verheven harmonische eenheid des geheelsoveral en nog eens overal het onverbreekbare verband van geest en stof, overal de gedenkteekens van den geest des volks uit lang vervlogen eeuwen aan de nakomelingschap over geleverd door de doode stof. Wat ware onze gansche beschavinghoe zou 't mogelijk zijn geweest aan het huidige menschengeslacht om 't vroegere te leeren kennenindien diezelfde doode stof niet het middel ware geweest om de geestesrichting van den voortijd aan het heden te leeren kennen Hebben niet de oude Egyptenaren ons tot zelfs hunne lichamen overgeleverd en leiden zij ons niet, als wij hunne grafkelders binnengaan en daar 't beeldhouwerk bezien zij 't ook dat schrijver dezes zich met plaatwerk heeft moeten behelpen terug in 't leven van hun tijd, in 't leven dat eeuwen en eeuwen achter ons ligt? Wat zouden we van AriBtoteles en Senophon wetenwat van Euclides en Pythagorasvan Cicero en Pliniusvan duizend andere groote geesten uit den voortijd; wat zelfs wisten we van 't oude en nieuwe testamentindien de geleerden der oudheid hun lichaamsarbeid niet hadclen vereenigd met hunne geesteswerkzaamheid en indien de stof steenen tafels, de papyrusplaat, het perkament, hun daartoe niet het middel had geboden? Is nu de mensch van de stoffelijke wereld afhan kelijk hij is 't zeer in 't bijzonder bij de uitoefening zijner nijvere werkzaamheid de arbeid. De landman heeft eene groote eene uitgestrekte werkplaats noodig hij arbeidt onder den vrijen hemel en de te verwerken stof is de grond onder zijne voeten, en ook de man der nijverheid behoeft meer of minder plaats voor den aanleg van zijn bedrijfslevenmeer of minder, al naar de omvang is zijner industrie. De in de natuur voor handen stoffen schatten wij naar hare eigenschappen naar hare geschiktheidom zoo te spreken voor hare bestemming: bevrediging van _'s menschen behoeften. Zoo ontstaat voor deze stoffen bij hare betrekking met denmensch, hare waarde. De grond verkrijgt eerstwaarde, indien de landman hem bebouwt en de veldvruchten hebben eerst waarde indien hij ze aan denverbruiker verkoopt. Hoe dichter bevolking, hoe meer vraag naai de producten van den landbouwer hoe hooger waarde des bodems, hoe meer lust tot degelijke beoefening van 'tboerenbedrijf. En in de steden? Ook daar heeft eene bepaalde oppervlakte gronds te hooger waarde naar mate de opeenhooping van menschen die met elkaar in 't veelvuldigs! verkeer staan en daar met het stelsel van arbeidsverdeeling eikaars duurzame hulp behoeven grooter is; van hier 'tverschijnsel in dé steden om de huizen vele verdiepingen hoog te bou ten dan dient eene zelfde oppervlakte gronds aan meerdere gezinnen als plaats voor hunne woning. Geen grooter verschil in de onderscheiden tijden van ons bestaan dan dat omtrent de waardeering van den arbeid. Naar Mozes woord was de arbeid geen zegen, maar een vloekwaarmede God 't eerste menschenpaar uit het paradijs verdreef. In de classieke oudheid was de arbeid in dienst van den staat de hoogst geachte en stond slechts de landbouwnijverheid in betrekkelijke eer. Maar 't handwerkmaar 't letterlijk bedrijf dei- nijverheid dat moest den slaven worden overgelaten. Ook de handel stond in kwaden reuk en slechts de groothandel was nog te dulden. Zelfs Aristotelesvan wien gezegd wordtdat hij een zoo juist begrip had van verbruiks- en ruilwaarde wiens denkbeelden om trent het wezen van 'tgeld nog heden voorbeeldig worden gedoopt, zelfs hij erkent dat verschil. En Cicero weet schier geen ander nut van 'tgelddan dat het broeders en zusters verdeelt, ouders en kin deren vijandig maakt, volken en staten in heftige oorlogen dompelt. Mercurius was de god der koop lieden en der dieven. Ten tijde van 't gildewezen was er eerlijke en oneerlijke arbeidde laatste was alleen voor de verachten der maatschappij. Niet waar, een laatste overblijfsel van verachten arbeid hebben wij eerst met de afschaffing der doodstraf aan kant ge daan. Nog een bewijs. Luther zelfs was al heel on gunstig gestemd voor de koopliedende hervormer heeft niet het minste begrip van handels-arbeid. Im mers moestvolgens hem de koopman zijne goederen zonder eenige winst verkoopen en mocht hij voor den verkoopsom hoogstens de kosten van vervoer bij die des inkoops voegen Volgens Luther moest dan wel de arbeid des karrevoerders en des schippersniet die des handelaars vergoed worden. N ieu wstij dingen. Jï-mmfea. Peter Gerdemande Katholieke priester die vóór 14 dagen op den loop was gegaan met de organiste der Bonifacius-kerk te Philadelphia, heeft de Katholieke kerk verlaten en zich met die jonge dame in den echt doen verbinden door een Protestantsch geestelijke. De tegen hem ingebragte aanklagt van het verduisteren van geldenaan jle kerk toekomendewees hij met klem af, en reeds had hij te Baltimore passage naar Duitschland genomentoen hij door geheime agenten van politie van Philadelphia werd gearresteerd. Bij het eerste verhoor bood het districtsbestuur aan te bewijzendat de beschuldigde zich 150,000 dollars hem tot het stichten eener kerk toevertrouwd, had toegeëigend en daarvan 100,000 dollars aan wissels naar Europa had overgemaakt. Nadat uit de verklaringen van andere getuigen was gebleken, dat Gerdeman geld had ontvangen als trustee, werd de gevangene onder borgtogt van 10,000 dollars op vrije voeten gesteld. Er waren een groot aantal leden van de Young Men's Christian Association tegenwoordig om voor den borg togt in te staan. Men zal zich herinnerenhoe verleden zomer te Wigan eenige mijnwerkers op de gruwelijkste wijze een weerloozen grijsaard mishandelden, M'Grath ge- heeten, wien zij een oog uitrukten, en bijtende kalk in de bloedende holte en in den mond goten. De ongelukkige M'Grath, een tachtigjariger, is tengevolge dier mishandeling krankzinnig geworden. Hij had anders dezer dagen de voldoening kunnen smaken van twee zijner aanranders tot twintig, twee andere tot vijftien jaren dwangarbeid verwezen te zien. Niet altijd ver neemt men na soortgelijke, in Engeland maar al te veelvuldig voorkomende gevallen, dat billijke straf op de misdaad volgt. 2St»U <e. Op eenige mijlen afstands van San Martino, bij Paler mo bemerkt men een mijn van vloeibare zwavelzij vloeit uit rotsspleten met een hoeveelheid van 20,000 tot 25,000 kilogr. dagelijks. Men is dikwijls verpligt de spleten waaruit de zwavel vloeitte stoppenom haar den tijd te geven tot afkoelingdaarna opent men de spleet weer. In het laatst der maand July vond men bij zulk eene opening geen zwavel. Men besloot dus een nieuw gat door boring te maken, en men ge raakte daardoor in gemeenschap met den inwendigen vuurhaard. De drukking was evenwel door het digt- stoppen zoo groot gewordendat de uitzetting van het gas een verschrikkelijke ontploffing veroorzaakte, die de werklieden naar buiten wierp tot op 50 meter hoog in de luchtvijf werden dadelijk gedoodvier zwaar gewond en twee zijn in de mijn geraakt waaruit zij door den verstikkenden damp niet konden gered worden. Niet een der 11 werkers is er ongedeerd afgekomen. üjmnje. Volgens den correspondent van de Indépendance zal Serrano bij de groote manoeuvres in het Noorden niet minder dan 100,000 man onder zijne bevelen hebben; hij heeft ook niet willen vertrekken, voordat de nood zakelijke gelden byeeugebragt waren, waarlijk geen gemakkelijke zaak. Het is Serrano bekend dat de offi cieren in het leger er zeer over ontstemd zijn, dat zy drie maanden lang naar hun tractement hebben moeten wachten, en hij wil niet dat dergelijke redenen tot klagen zich zouden voordoen zoolang hij aan 't hoofd der troepen is. JFrümftrtjft. Te Havre is eene gansche scheepslading chignon- zaad aangekomen. Men legt eenvoudig het zaad in een pot met aarde en wacht af wat er gebeurt. Langzamerhand komen er, als bij gewone planten, groene blaadjes te voorschijn; de plant groeit voort en draagt eindelijk een chignon? Neen, dat niet; zoo gemakkelijk is de lieve natuur nist voor de dames. De grondstof voor chignons, groote lokken en pruiken, groeit echter aan de zonderlinge plant, die »Soaproot" heet, in Californië tehuis behoort en nu voor de eerste maal in Europa is ingevoerd. De lange draden hebben zeer veel overeenkomst met het menschelijk haar; ze zijn even zacht, glanzend en buigzaam. Deze kostbare stof kan ook geverwd worden, zoodat men een pruik naar verkiezing kan bekomen. De huisvrouw kan dus een chignon van de plant zelf snijden. Aan boord van het schip zijn vele monsters van zulke haren en men zal nu weldra het schouwspel zien, dat »Soaproot" op de daken der huizen groeit, even als thans het huislook. ©ititsdvlttttïi. Te Deutz, nabij Keulen, zijn dezer dagen proeven genomen met het zoogenaamde slagtmasker, waarmee men slagtvee zoo snel mogelijk en met de minste pijn doodt. In het masker is een holle stalen punt aange- bragt, die in den kop van het dier dringtde daardoor zamengedrukte lucht verzamelt zich in de schepelholte en onmiddellijk valt het getroffen dier neder; met een gereed gehouden priem, dien men na het verwijderen der stalen punt in de opening drukt, wordt het rund oogenblikkelijk geheel gevoelloos gemaakt. Gebroeders Guttmann, te Weenen, zijn bekend wegens hun rijkdom en weldadigheid. Die heeren zijn eigenaars o. a. van kolenmijnen in de omstreken van Javarno in West-Galicië. Het bestuur eener kleine gemeente in de nabijheid vroeg die heeren om 2000 centenaars (een centenaar is 100 kilo) tegen vermin derden prijs voor de armen dier plaats. De heeren Guttmann antwoordden daarop: »Wij zijn niet gewoon onze prijzen te verminderen, maar verklaren ons bereid voor uwe armen 1000 centenaars voor den gewonen prijs en 1000 centenaars kosteloos te leveren." Den volgenden dag kregen gebr. G. de volgende missiveWelEd. heerenNa u dank gezegd te hebben voor uw gunstige beschikking, verzoeken wij de toezending der 1000 centenaren, die wij niet be hoeven te betalen. Indien wij ze noodig hebben, zullen wy de andere later bestellen." De heeren G. hebben 1000 centenaars gratis verzonden en beleefd om meerdere begunstiging verzocht. 'si Gravenhage, 11 Dec. Het Hof van Zuid- Holland heeft heden uitspraak gedaan in het proces tegen Werson. Bij breedvoerig gemotiveerd arrest heeft het Hof zich vereenigd met het oordeel der deskun digen, dat de dood van den verBlagene moet worden toegeschreven aan de verwondingen, die Werson hem heeft toegebragt. Met verwerping der beweringen van de verdediging, dat de beschuldigde in waanzin en na provocatie de wonden zou hebben toegebragt, heeft het Hof het moedwillige van den doodslag overtuigend bewezen verklaard en den beschuldigde, onder schul digverklaring aan moedwilligen doodslag, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Bergea-op-Zoom, 10 Dec. Door den Minister van Oorlog is afwijzend beschikt op het door den Gemeenteraad ingediend verzoek, om te dezer stede cavalerie en artillerie in garnizoen te hebben. Vlissiugfen10 Dec. Met betrekking tot het adres der Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen, hebben Burg. en Weth. omtrent het plan voor den aanleg van een nieuwe stad voorgesteld: 1°. dat de Raad zich onthoude een oordeel uit te spreken over de meerdere of mindere deugdelijkheid van hot bouwplan, waarvan de uitvoering niet in overweging genomen kan worden zoolang de gronden, grenzende aan de bebouwde kom der gemeente, voor aanbouw vatbaar worden bevonden; 2°. te kennen te geven dat daarenboven de door adressanten gestelde voorwaarden voor de gemeente niet aannemelijk zijn. Een amende ment van de heeren Verkuijl Quakkelaar en Kleynhens om het eerste punt te doen luiden: dat de Raad. geen bezwaar heeft tegen den vorm zooals die op de tee- kening is aangegeven, werd met 9 tegen 3 stemmen aangenomen. Wolfaartsdyk12 Dec. De vloed bereikte jl. Woensdag zulke eene buitengewone hoogte in de Zandkreekdat niet alleen de steigerdam aan het veer geheel onder water stond, maar dit zelfs bijna het veerhuis bereikte. De Zuidvliet-polder liep dan ook grootelijks gevaar van overstroomd te worden. Zieriltseee12 Dec. Dezer dagen werd onze gemeente bezocht door den inspecteur van het middel baar onderwijs ten einde een onderzoek in te stellen omtrent de voorgenomen uitbreiding der lokalen van de hoogere burgerschoolin verband met de oprigting eener landbouwschool alhier. Bij den hevigen storm van gisteren en de daar mede op de Oosterschelde gepaard gaande verschrik kelijke zee is het Belgisch jagt Vrouw Ludovica schipper J. van den Ende'.beladen met kaas en duiven- boonen van v. d. Hoornvan Rotterdam naar Ant werpen bestemdbij het invaren van den val vol water geslagen en aan den grond geloopen. Hierop is het vaartuig gezonken en een deel van de lading wegge spoeld. Bij laag water wordt zooveel mogelijk van de lading gered. Het schip zalimoeijelijk afte brengen zijn. Naar wij vernemenzal het beroep in cassatie van den door het prov. geregtshof in Zeeland veroor deelden gewezen boekhouder der bank van leening alhier, op 5 January a. s. voor den Hoogen Raad be handeld worden. Bij Kon. besluit is opgeheven het tegenwoordig kantoor der dir. belastingen te Overslagde gemeenten Overslag en Zniddorpe toegevoegd aan het kantoor te Koewachten benoemd tot ontvanger te Koewacht, de heer J. L. de Weillethans ontvanger te Overslag. De reddingsboot van Bvielle heeft eenige werk lieden gereddie onder het snijden van biezen op de Plaat, in de Maas, door den plotselingen hoogen vloed verrast werden. De gevolgen van den storm blijven niet uit; er moet veel wrakhout in zee drijven. By Egmond is de Noordsche bark Soéblomster masteloos gestrand. De bemanning was door Jan Smit, stuurman van de vischsloep Ulbo, van Middelhamis, gered. Men vreest voor zeer veel zeerampen. Schipper Noordzy, van de vischsloep Admiraal Kints- bergen, te Nieuwediep binnen, heeft Zaturdag jl. een mastelooze brik zien drijven, die nog niet door het volk verlaten was; ook moet er nog een ander Noordsch schip in de Noordzee dry ven. Misschien is het van een dezer schepen dat de beman ning, ten getale van 11 personen, door eene visschers schuit te Hellevoetsluis aangebragt is. Hun schip was een Noordsche bark, welke op de lading dreef. Als een bewijs dat de zaken in Atchin voor ons nog zoo heel gunstig niet staan, deelt de Arnhemsche Courant het volgende resumé mede uit de officiële ver slagen in de Staats-Courant dat sedert het vertrek van Generaal van Swieten uit Atchin door Kolonel Pel 9 belangrijke gevechten geleverd zijn die ons 17 gesneuvelden en 167 gewonden hebben gekost dat er gemiddeld 90 man per maand in Atchin sterven dat er gemiddeld 180 man per maand als onher stelbaar vervoerd worden; dat er gemiddeld 400 man per dag onder genees kundige behandeling zijn dat wij ons eenig bevriend Atchineesch hoofd verloren en eindelijk, dat er nog bijna dagelijks kogels ge wisseld wordendie onze soldaten binnen den kraton treffen. Het volgende berigt dunkt ons voor den landbouw van groot belang: In het noorden des lands wordt de veldmuis, die groote schade aanrigt onder de winter granen, met goed gevolg bestreden door het maken van boorgaten, waarin die schadelyke knaagdieren in zoo groote massa den dood vindendat een algemeene boring ze geheel kan vernietigen. De boren worden ge leverd door den heer A. H. Oostmeijer, te Zaandam. Als een bewijsdat ze met succes werkenwordt uit Oostzaau geschreven, dat aldaar in de greppels van 3 morgen land 150 gaten geboord werden, die in de eerste 10 dagen 22 emmers muizen, a 455 per emmer, leverden, dus ruim 10,000 stuks, waarvoor ƒ3 arbeidsloon betaald werd. Uit het noorden des lands meldt men Eene schoone, jonge weduwe, eigenares eener kapitale boerenplaats, was verleden Zaturdag met haar boeren knecht druk in gesprek over St. Nicolaas en over de verrassingen, welke die goede heilige hun wel eens bezorgd had in de dagen van voorheen. »Ik ben bang, dat hij mij nu wel voorbij zal gaan" zei de knecht, anders zette ik nog eens een keer myn klompen op." »Ik zou 't nog maar eens probeeren," meende de juf vróuw»wie weet of hij 't nog niet eens goed met u maakte." De knecht volgde den raad, en toen hij Zondagmorgen reeds vroeg naar zyn klompen kwam kijken, vond hij daarinde jufvrouw in levende lijve. De knecht toonde zich bij uitstek tevreden met zijn St. Nicolaas-geschenk en is, naar wy vernemen, reeds daarmede ondertrouwd. Te Maasbommel is dezer dagen een aardig geval ge beurd. Des middagsterwijl men bij de weduwe J. W. zat te eten werd men door een zwaren slag opgeschrikt. Naar achter geloopen bevond men, dnt een koe door het dak wa9 gevallen. De oorzaak dBarvnu wasdat die koe, hooi stelende van die weduwe, door den eigeoaar werd betrapt, die haar wilde verwijderen zouder dat men bij de weduwe er iets van vernam. Door het jagen was het beest op het dak geklom men van het huis dat tegen den dijk aangebouwd is; tot op zekere hoogte ging alles goed, doch toen bezweken de opleg gers en de koe kwam met een slag op de deel tcregt, gelukkig ongedeerd. Eene 18jarige dochter te Huigsloot schijnt, onder het aanleggen vau vuur iu een haard, door een toeval

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1