ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5476 51sleJaarg. Zaturdag 12 December 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Nieuwstijdingen. In de New- York Tribune''' van 19 November 11. leest men: »L. C. Dudok de Wit, een wandelaar, be- hoorende tot een aanzienlijke Nederlandsche familie is hier ter stede aangekomen en is van plan om te voet verscheidene belangrijke punten in het noordwes ten te bezoeken. Hij is geen wandelaar van beroep maar, vermogen en vrijen tijd bezittende, wil hij de wereld op zijn eigene manier zien. Hij reist met een klein valles en koopt nieuwe kleederen als een veran dering noodig is. Aanstaanden Zondag vertrekt hij per spoortrein van hier om een oom te bezoeken te Grand- Rapidsin Michiganmaar van daar uit denkt hij een lange voetreis te ondernemen. Na zijn terugkeer in Europa zal hij, geheel voor zijn genoegen, met den wandelaar Orteign van Parijs naar "Weenen wandelen. Hij heeft onlangs in tien dagen min twee uren van Amsterdam naar Parijs gewandeld. Petersburg, 8 Dec. Er heeft een hevige storm uit het Noordwesten gewoed, waardoor het water in den afgeloopen nacht tot 9 voet boven het normaal cijfer is gestegen. De lagere gedeelten der stad, aan de uitmonding van de Newa, zijn gedeeltelijk onder water gezet. Geen verlies van menschenlevens is te betreuren. Meer dan 1000 personen, die genoodzaakt waren hunne woning te verlaten, zijn met hulp der politie verzorgd en door het gemeentebestuur zijn hulp keukens ingerigt, om hen van voeding te voorzien. Het water is later spoedig gedaald, zoodat elk gevaar reeds bij het aanbreken van den dag was geweken. Uit het jaarverslag over 1S73 van de mijn-inspecteurs in Engeland blijkt, dat 512,000 personen in de kolen- en ijzermijnen werkzaam waren, die niet minder dan 128 millioen hectol. hebben geproduceerd. In dat jaar hebben 1069 personen in die mijnen het leven verloren. Het volgens het plan van kapitein Dyee gebouwde dubbele schip »Castalia", in welks constructie men het geheim meende te hebben gevonden om zeeziekte te voorkomenheeft bij zijn proeftogt slecht voldaan. Uit het berigt der directeurs aan de actionarissen blijkt, dat het in zijn tegenwoordigen toestand onbruikbaar is, dat de ketels niet deugende machine niet goed werkt en dat men, om een snelheid van twaalf tot dertien knoopen te bekomennieuwe ketels zal moeten aanschaffen en belangrijke veranderingen aan de machine maken. Daarmee zal heel wat tjjd verloren gaanmaar inmiddels zal men beproeven, of het salon-stoomschip »Bessemer" beter voldoet. De eerste proeftogt daarmee zal vóór het einde dezes jaars plaats hebben. In het graafschap Cornwallis heeft een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad, waarvan men nog niet weet, of er nalatigheid dan wel boosaardigheid in het spel geweest is. Vijftig zestig mijnwerkers, die bij hun ontbijt water uit een groot, voor die arbeiders bestemd reservoir hadden gedronken, vertoonden onmid- delijk daarna teekenen, die op vergiftiging wezen. Er werd een onderzoek ingesteld, en dit bragt aan het licht, dat een geheele kar vol arsenik, nog kort geleden in dit reservoir was uitgestort. Geneeskundige hulp werd terstond ontboden en men hoopt het meerendeel der vergiftigden in het leven te behouden. Gelukkig was het wit rattenkruid, dat in koud water niet ge makkelijk oplost. Er heerschte in den omtrek groote verslagenheid, Het is tot nog toe niet bekend, wie de schuld van deze noodlottige gebeurtenis draagt. Deze week is de gewone tentoonstelling van runderen en vee te Londen geopend, die alle jaren in de tweede week van December gehouden wordt. Het fetal beesten is veel kleiner dan gewoonlijk tengevolge er bepaling dat geen beest toegelaten zal worden, dat gedurende de laatste maand aan eene tentoonstelling deelnam, en ook tengevolge der herinnering aan den invloed die de mist het vorige jaar op het vee uit oefende. Doch de mindere hoeveelheid, die geenszins onwelkom is, zal door de hoedanigheid van het vee opgewogen worden. Er zijn 36 klassen voor runderen, 25 voor schapen en 9 voor varkens. De prijzen in geld beloopen 2290 p. St. 27,480), behalve eere penningen en bekers, die de gezamenlijke waarde op 36,000 brengen. De eerste prijs is 100 p. St. en voor het beste beest van allen. Er zijn 2 prijzen van 50 p. St. ieder voor den besten stier en de beste koe. Jfcipanjs. Madrid, 7 Dec. Maarschalk Serrano zal zich aanstaanden Vrijdag of Zaterdag naar het Noorden begeven om het opperbevel over het leger op zich te nemen. Het gerucht, dat de Regeering met eenige Carlisten-hoofden in onderhandeling is over het eindigen van den oorlog, is van grond ontbloot. Süwtlaieïiaw^. Evenals pas op den St. Bernard is ook op den St. Gothard een ontzettend ongeluk gebeurd. Den 21 Nov. waren een twintigtal Italiaansche werklieden ondanks de groote massa sneeuw, in de laatste dagen gevallen, op weg getogen, ofschoon het hun niet aan waarschuwingen ontbroken had. Bij Fangga gekomen, een zeer gevaarlijke passage in den winter op de noordeljjke helling van denberg, werd de troep plotseling overvallen door een enorme sneeuwlawine. Vijftien werklieden slaagden er in zich te redden, maar vijf ongelukkigen werden medegesleurd. Men heeft hunne ljjken nog niet kunnen vinden. Te Weenen lag Vrijdag-morgen ongeveer een halve voet sneeuw, en 2500 arbeiders zijn den geheelen dag bezig geweest om de straten weder in begaanbaren toestand te brengen. De Neue freie Presse schrijft betreffende deze sneeuwbui het volgende»Weenen heeft een feestkleed aangetogen, een prachtig gewaad van de witste kleuren der onschuld. Geen schouwburg decoratie kan vergeleken worden met den aanblik die de straten en stegen opleverde waar de sneeuw digt genoeg gevallen was om niet door de voetgangers in pap en modder veranderd te werden. Het stadspark everde een tooverachtigen aanblik op. De hoogste takken en de dunste twijgtjes waren met zilver om spannen. De dennenboomen geleken in het schijnsel der gasvlammen even zooveel kerstboomen, enz." Y Ie ©IHtsriilstufo Berlij*i, 10 Dec. Het proces tegen den graaf Arnim is aangevangen. De geregtszaal is letterlijk opgepropt met belangstellenden; aan vier lange lesse naars zijn geplaatst 51 verslaggevers en stenografen waaronder van Fransche Engelsche en Amerikaansche bladen. Volgens den aanklager voor het hof had de graaf stukken die hem in zijne betrekking als gezant te Parijs waren toegezonden, achterwege gehouden en ver duisterd. Van een zeker aantal had hij verklaard ze te hebben medegenomen en van de overige niet te weten waar zij gebleven waren. Van de eerstgenoemde had hij er eenige op aanvraag teruggegevenouder verklaring dat hij niet voornemens geweest was ze te behouden; van de overige had hij de teruggaaf gewei gerd op grond dat hij ze als zijn particulier eigendom beschouwde. De eerste zitting leverde niets bijzonders op. Nïeuwedïep, 9 Dec. Het nog steeds alhier op strand zittende stoomschip »König Wilhelm" heeft dooi den laatsten storm veel geleden. Door het aanhoudend beuken van zware golfslag en harde wind is een uit- staaude ketting of liever de daaropstaande borg ge sprongen zoodat de ketting behouden is gebleven, het schip is daardoor weder 11 Meter verplaatst in de rig- ting langs strand en is twee voet hooger opgewerkt. De boot ligt overzijde en vooral het achterschip is zeer verzwakt. Haarlem, 8 Dec. De voorloopige uitslag van het geregtelijk onderzoek in zake de vergiftiging kan thans worden gepubliceerd als volgt Vrijdag 6 Nov. kwam het eerste ziektegeval in de familie H. voor, namelijk van den heer H. zei ven, terwijl Zondag daaraan volgende zijne vrouw onder dezelfde verschijnselen (hevige benauwdheid, pijn in de maag, brakingen enz.) ongesteld werd. Van dien tijd af zijn deze beide steeds lijdend gebleven, terwijl zij ook nu nog in hoogst zorgelijken toestand verkeeren. Een paar dagen later zijn een bij de familie inwonende tante en het elfjarig dochterje insgelijks aangetast. Toen dit meisje in dén morgen van 17 November overleden was, verzocht de geneesheer dr. F., het lijkje te mogen openen, ten einde de kwaal te kunnen opsporen, waaraan bijna de geheele familie (ook de beide broeders hadden enkele verschijnselen gehad, terwijl ook de dienstbode ziek naar huis is gegaan), lijdende was. Na aanvankelijke weigering, werd hem toegestaan de maag uit het lijkje te nemen. Bij een door prof. Gunning hierop ingesteld onderzoek werd nu de aanwezigheid van een groote hoeveelheid 'arsenicum album geconstateerd. Toen het berigt hiervan in Haar lem kwam, was ook de tante tamelijk plotseling over leden. Het ondeizoek van haar lijk heeft doen zien, dat ook haar dood aan het gebruik van arsenicum moet worden toegeschreven. Bij zulk een serie van vergiftigingen viel natuurlijk aan geen ongeluk te denken. De vermoedens zoowel van de familieals van de inmiddels gewaarschuwde justitie, vielen terstond op de 20jarige dochter, Sophia, daar zij de eenige is, die den geheelen tijd van 622 Nov. gezond is gebleven, en ook alleen tot het plegen der feiten in de gelegenheid kon geweest zijn. Nadat het voorloopig onderzoek een week geduurd had, werd zij dan ook op requisitoir van den Officier van Justitie in hechtenis genomen. Bij de daarop gevolgde verhooren was haar houding echter zoodanig, dat men terstond aan krankzinnigheid, hetzjj werkelijke of gefingeerde, moest denken. Op de ver klaring van den geneesheer der gevangenis, dat zij lijdende is aan temporaire manie (voortspruitende uit hare hysterie) is zij nu gisteren (Maandag) naar het gesticht Meerenberg overgebragt. Aan de doctoren van dat gesticht zal nu worden opgedragen," een onder zoek in te stellen zoowel naar haar tegenwoordigen toestand als naar haar toerekenbaarheid gedurende het tijdvak van November jl. Arnliem7 Dec. Door den Gemeenteraad is, op voorstel der commissie voor de gemeentelijke gasfabriek, besloten den prjjs van het gas voor particulieren en de gemeente, thans 10 cent per stère bedragende, van 1 Jan. e. k., met één cent per stère te verlagen. 's Gravenhage10 Dec. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft vóór de gewone pauze herstemming plaats gehad over het eerste amendement van den heer Moens (waarover gisteren de stemmen hebben gestaakt), om art. 174, (jaarwedden enz. dei- onderwijzers aan de Rijkskweekscholen ad 54,000) te verhoogen met 7000. Het werd thans verworpen met 37 tegen 34 stemmen. De begrooting van Binnenlandsche Zaken isnadat alle onder-afdeelingen waren afgedaan aangenomen met algemeene stemmen. Middelburg, 11 Dec. Het provinciaal geregts- hof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van S. Bobbe en diens dochter, beschuldigd van het desbewust uitgeven van valsche bankbiljetten van 1000 francs der Belgische bank. Het hof heeft de beide beklaagden v i- ij g e s p r o lï o n bij gemis aan overtuigende bewijzen. Vlissingen, 9 Dec. De gemeenteraad alhier heeft heden besloten om de bank van leening te dezer stede voorloopig in stand te houden. De Belgische loodskotter, No. 6, gisteren avond naar binnen komende, werd door een hevige bui over vallen, waarbij de kluiver wegwoei en de kotter op de Elleboog aan den grond raakte en lek stootte. De bemanning slaagde er in met de sloep de Westerhaven te bereiken. Gedurende den nacht geraakte de kotter vlot, doch raakte wederom vast tusschen de staketten aan de glooijing achter den Westdijk. Heden middag sloeg het schip met hoog water geheel uit elkander; van den inventaris en het tuig is een gedeelte gered. In de nabijheid van Westkapelle is aangespoeld een naambord, waarop staat »Hlovo" benevens een kajuitskap en andere goederen. De niovo is een Engelsche bark, te huis behoorende te Aberdeen. Nabij Noordwijk is gisteren morgen door het volk in twee booten verlaten de Noordscne bark Syria, naar Antwerpen bestemd. Een der booten is behouden aan wal gekomen, de andere is gezonken, waardoor drie man en daaronder de Ylissingsche zeeloods J. Kettingverdronken zijn. Goes9 Dec. Gisteren avond word alhier eene vergadering gehouden om de kwestie der broodprijzen te bespreken. Een groot aantal personen was tegen woordig. De gestelde vraag of het brood te duur was in verhouding tot de tegenwoordige prijzen der tarwe werd bevestigend beantwoord op grond 1.° dat het brood naar de vroegere zetting nog geen 15 Cts. per kilo zou kosten2.° dat het brood aan de gestichten wordt geleverd a 16 Cts. op eene maand krediet, ter wijl de burgerij a contant 18 Cts per kilo moet be talen en 3.° dat het brood te Ylissingen (den accijns in aanmerking genomen) 3 Cts. goedkooper is dan hier. In overweging nemende dat 'het leven thans veel duurder is dan ten tijde der broodzetting, en alzoo ook de bakker thans meer moet verdienen dan vroeger, werd aangenomen dat eene verlaging van 2 Cts. per kilo in billijkheid kon gevorderd worden. Nadat op de herhaalde vraag of iemand tegen de billijkheid van den prijs van 16 Cts. per kilo iets kon inbrengen, zelfs niet door een der aanwezig zijnde bakkers werd geantwoordwerd ten slotte een voorstel van den voorzitter, de wethouder Franssen v. d. Putte, aangenomen om op Dingsdag a. s. eene tweede verga dering te houdenteneinde de bakkers in de gelegenheid te stellen den prijs van het brood te brengen in over eenstemming met bet vei-langen der burgerij. Mogt daaraan in dien tijd niet worden voldaan dan zal in die vergadering een bepaald voorstel worden gedaan, om te trachten het brood tegen den gestelden prijs te bekomen. Yerselte, 9 Dec. Heden namiddag ten 3 ure, bij het hooge watergetij en den heerschenden storm, braken voor de derde maal de dijken door van den hier in aanleg zijnden oesterput. De doorbraak ontstond door de vingerlingvóór de sluisaangezien het water daar over stroomde en de dijkenhoewel bijna afge werkt, tegen zulke zware zeeën niet bestand waren. Op dit oogenblik is den omvang van de schade nog niet te bepalen. Zierikzee10 Dec. Met genoegen maken wij melding, dat onze stadgenoot, de heer J. Th. Oosterman, hoofdonderwijzer op de school voor onvermogenden als schrijver genoemd wordt van het in de Gidsde Spectator en andere tijdschriften zoo hoogst gunstig beoordeelde werk »Emancipatoria", een fantasie door Werther. Benoemd tot Raadsheer in het Provinciaal Ge- regtshof in Zeeland Jhr. Mr. G. L. Schorerregter in de arrond. regtbank te Zierikzee. Reeds in een gedeelte der oplage van ons vorig No. vermeld.) Bij de Kamer van Koophandel is eene missive ontvangen van den Minister van Financienhoudende berigtdat overeenkomstig haar verzoekte rekenen van 1 Januarij 1875 het vervoer der brievenmalen tusschen Zierikzee en Bergen-op-Zoom zal geschieden onder geleide van postbeambten, doch dat de Minister- geen vrijheid vindt om de Zierikzeesche en Middel- burgsche stoombooten te benuttigen voor hot brieven vervoer, wegens de daaraan verbondene aanzienlijke onkosten. In aanmerking nemende dat verreweg de meeste correspondentie van Schouwen en Duiveland via Bergen-op-Zoom wordt verzonden en dat voordeaan- geteekende brieven uitsluitend van dien weg gebruik moet worden gemaakt, achten wij de aanstelling van conducteurs eene belangrijke verbetering. De minister van binnenlandsche zaken heeft be paald, dat het goedkeuringsmerkgedurende het jaar 1875 te bezigenzal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewigteude letter Hin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, en bij den ijk der weegwerk tuigen voor gewoon gebruik dekoninklijke kroon voor fijnere wegingeneen vijfstralige ster. Voorts brengt de minister ter algemeene kennis, dat het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gevondenvolgens ministerieele beschik king van 21 December 1869voor de volgende ijkkan- toren uit het daarbij vermeld cijfer bestaat: Middel burg 12, en Zierikzee 13. Het hoofdbestuur der Nederl. Vereeniging tot beperking van openbare dronkenschap, heeft op het aan den Koning ingezonden verzoekschrift, waarvan den inhouden strekking in der tijd in dit blad werd gemeld, ten antwoord bekomen, dat de Regeering, ofschoon overtuigd van de noodzakelijkheid van straf bepalingen tegen de openbare dronkensohap, de daartoe betrekkelijke voorstellen van de Staats-commissie voor het strafwetboek meende te moeten afwachten, teneinde na deze te hebben overwogen, de vereischte voordragten dienaangaande aan de vertegenwoordiging te voldoen, hetzij bij de aanbieding van het nieuwe wetboek van strafregt, hetzij reeds vroeger bij een afzonderlijke wet, en dat bij een eventueele herziening der wet op het regt van patent in overweging zal worden genomen of, en in hoeverre, door de belasting-wetgever aan den wensch der adressanten ter regeling van verkoop van sterke dranken kan worden tegemoet gekomen. Men meldt uit Gaasterland: Er bestaat hier sedert eenigen tijd eene secte van Darbisten. De geloovigen dezer secte komen Zondags avonds bijeen en blijven tot laat in den nacht te zamen. In elke bijeenkomst wordt het avondmaal bediend. De doop geschiedt bij wijze van indompeling en mag alleen door zekere soort van heiligen verrigt worden. Van hetgeen er verder in de godsdienstige bijeen komsten geschiedt, maakt men een geheim. De i cho du Luxembourg verhaalt van een Belgisch jonkmandie na aan den Fransch-Duitschen oorlog te hebben deelgenomenin den oorlog tegen Atchin ge wond werdals ongeschikt voor den dienst door de Nederlandsche Regering gepensioneerd is en thans naar zijn geboorteplaats Habay-la-Neuve in Belgisch- Luxemburg terugkeerde. Hij behoorde in 1870 tot het korps Failly en wel tot de voorhoededie nog aan den slag van Sedan deelnam, werd krijgsgevangen gemaaktmaar ontsnapte en maakte den ganschen veldtogt van het Loire-leger mede. Met den vrede was zijn strijdlust nog niet gewekenen daarom besloot hij zich voor het Nederlandsch-Indische leger te laten aanwerven. Hij nam deel aan de tweede expeditie tegen Atchin en werd bij een der gevechten door een schot in het been gewond. Hij genietvolgens genoemd blad thans een pensioen van 250. Niet onbelangrijk is hetgeen deze vreemdeling, die de zaken vau nabij heeft gezienomtrent de tweede expeditie en de Atchinezen mededeelt. De Atchinezen zijnvolgens de verklaring van den Belg, zeer talrijk en geven blijken van grooten moed en onverschrokken heid. Bij het gevecht met het blanke wapen wijken zij nooit; zij zijn zeer vlugbehendig en als tegenstan ders niet te minachten. Hunne vuurwapenen daaren tegen zijn zeer slecht en zij weten er zich bovendien niet van te bedienen. Zij hebben een geweer van zwaar kaliber, dat veel gelijkt op de oude donderbusen dat zij laden met steen en spy kersoud ijzer alles met buskruit vermengd. Zij schieten bijna altijd te hoog en op kleinen afstand is hun schot van weinig uitwerking. De Nederlanders zijn gewapend met het Beaumont- geweer, hetwelk de jeugdige Belg, die beide geweren bij ondervinding kentver boven het Chassepot ver kiest. De gewonden worden uitstekend behandeld, twee a drie soorten van vleesch bij eiken maaltijd, wijn en sigaren a discrótion. De behandeling laat dan ook niets te wenschen over. De gewondevan wien de Echo du Luxembourg- verhaalt, werd door een officier van gezond heid behandelddie van afkomst een landgenoot van hem was en dien hij in elk opzigt slechts prijzen kan. Sedert de verovering van den Kraton is hij van mee ning dat de heerschappij der Nederlanders in dat gedeelte van het Rijk van Atchin duurzaam gevestigd is; niettemin zal de strijd zonder twijfel nog lang duren, alvorens de oorlogzuchtige bevolking geheel onderwor pen is. Kerknieuws. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Heinkenszand Ds. F. A. Bergsma, pred. te Zaamslag. Beroepen bij de Herv. gem. te Vlissingen, Ds. H. C. van Lindonk, pred. te Oosterbeek. Gemengde berigten. De buitenlandscke boeren mogen wél wat voorzigbig wezen als zij een getrouwde knecht huren uit Zuid- Beveland want zij zullen in het vervolg zijne vrouw en kind ook wel eens kunnen verwachten. Een zoon van eene weduwe te- 's Heer-Abtskerke wordt aange raden zoo niet achter de dochter van een kastelein te loopen, daar het toch niet zal gelukken om haar te krijgen. Een arbeiders-zoon aan den grindweg te N. mag nu wel wat voorzigtig zijn met zijne nieuwe betrek king als onbezoldigd opziener der jagt, en goed op de stroopers passen, want vroeger was hij bekend als een eerste strooper, dus hij weet van het vak af. Te Kappelle moest een schilders-zoon zooveel verbeelding niet van zich hebben, nu hij een orgeltje heeft, waarop hij al spelende zingt Ik ben nu president, En 'k ben er meê content En zal nu zoeken gaauw, Naar een brave lieve vrouw. Een herbergier te N. wordt aangeraden, zooveel snaps niet te hebben van zijn kalantendaar hij er veel schade van zal hebben. Ook moest hij geen bezoeken brengen bij eene herderin, daar dit verkeerd zal uit- loopen. Te N. moest een oud jongmensch zulke ver beelding niet van zich heben en zooveel kwaad niet spreken van een ieder, die hem niets in den weg leggen. Hij zal dan ook te D. wel spoedig zijn ontslag krijgen met zyne diepe zakken zonder geld. De onder-burge meester te B. mag wel wat voorzigtig zijn, als hij des avonds op de jagt gaatanders zal hij met zijn wild gesnapt worden. Een zoon van een vlasboer te Sint. moest zooveel snaps niet hebben van een meisje te St.-Annalandomdat hij haar niet kan krijgen, al meent hij dat hij nog wat voor heeft, omdat zijn vader lid is geweest van den kerkeraad. Het armbestuur te Ellewoutsdijk zegt: »Nu hebben wij ons nog meer bedrogennu zullen wij nog eene vrouw met drie kin deren moeten gaan houden Ingezonden stukken. Tholeiij December 1874. Indien grootere en kleinere gemeenten in andere provinciën door belangrijke uitbreiding hunner zooge naamde bebouwde kom blijken van welvaart geven, ook van kleinere gemeenten in Zeeland kan dit gezegd worden, en onder deze bekleeden zeker eene plaats de gemeenten Poortvliet en Oud-Vossemeer op het eiland Tholen. Bij de kleinere gemeenten mag welligt dit verschijnsel te belangrijker worden genoemd, wanneer men bedenkt, dat het hier de meerdere welvaart der arbeidende klasse is, die daartoe veelal aanleiding geeft. Bij dien aanbouw van nieuwe woningen, een gevolg van het zoo gelukkige maatschappelijk verschijnsel, dat de muur, die het groote grondbezit als ware het omsloot, is geopend, en nu ook voor den n ij veren uit de arbeidende klasse de gelegenheid openstaat eigenaar te worden van een klein stuk grond, dat hij bij noesten arbeid kan zien vergrootenis het voorzeker eene aangename roeping voor de plaatselijke Besturen, om zooveel mogelijk eene leiding te geven aan die uit breiding, en daarbjj vooral de wetten der hygiène zoo op physiek als moreel gebied voor oogen te hebben. Wanneer nu daarbij de gelegenheid bestaat om regtstreeks handelend op te treden, dan moet het voor zeker eenige verwondering barenvoor zooveel de gemeente Oud-Vossemeer betreft, dat, wanneer aldaar vergrooting der begraafplaats gebiedend is, niet het denkbeeld geuit en tot werkelijkheid gebragt wordt, om de begraafplaats, thans gelegen juist bij het punt waar de drukke aanbouw plaats heeft, op eenen afstand van ongeveer 18 Meters van de tegenover gelegen woningen, van daar te verwijderen en op grooter afstand te brengen van de bebouwde kom, die hare oude grenzen heeft overschreden. Al mag de wet van 10 April 1869 StaatsblNo. 65) hier niet gebiedend spreken, naar haren geest schijnt de ligging der begraafplaats te Oud-Vossemeer minder wenschelijk. Achter de uitdrukking bebouwde kom" in artikel 45 der wet, is men onwillekeurig genegen een vraagteeken te plaatsen. X Iets over oudheden. Er is in de laatste jaren een zekere lust ontwaakt voor het oudedie bijna eene manie zou kunnen ge noemd worden. Voorwerpen van allerlei aard, soms door anderen als onnut en zonder waarde verworpen, worden gretig en tot hoogen prijs gekocht en als sieraad in de pronkkamers geplaatst. Het behoort tot den goeden toon van onzen tijddat men ten minste eenige antiquiteiten in zijne woning vertoouen kan en hier en daar worden zelfs geheele vertrekken in den stijl van vroegere eeuwen gemeubeld. Tot op zekere hoogte en bij sommigen is in dien smaak voor het werk der vervlogen eeuwen een bewijs van kunst gelegendat niet te versmaden is. Er ligt een billijke hulde in aan de talenten van het voorgeslacht en het is niet te ontkennen dat de kunstenaar van onzen tijd uit de kunstproducten der oudheid veel kan leeren. Maar bij velen is het aankoopen en bezitten en ver- toonen van oudheden niet veel anders dan eene mode- dienst een vertooning van rijkdom, een navolgen van anderen en wordt er niet veel meer waarde aan ge hecht dan voor zoover men daardoor de bewondering ofden afgunst van anderen wekken kan. De ware liefde voor het oude, de waardeering van het schoone en belangrjjke uit den voortijd wordt slechts bij enkelen gevonden. Het gevolg daarvan is, dat er soms wordt bewaard wat gerust zou kunnen opge ruimd worden en dat daarentegen veel verloren gaat wat in eere diende gehouden te wordenmaar door de onverschilligen niet wordt aangezien. In menige plaatsdikwijls ook in kleine plaatsen vindt men gebouwen kerkentorens ruïnes oud heden van allerlei aardwaarvan men de beteekenis weinig vermoedt en die dan ook somsmet echt vandalisme, worden verminkt of opgeruimd. Ten aanzien van archiven, oude documenten pleegt men nog onverschilliger te wezen en menig geschied- vorscher of plaatsbeschrijver is tot de trenrige ervaring gekomendat kostbare Btukkendie een hoogst ge- wenscht licht zouden hebben kunnen verspreiden, een voudig wai'en opgeruimd en spoorloos verdwenen. Het is daarom een gelukkig verschijnsel van den laatsten tijddat men de lust voor oudheden meer ernstig heeft opgevat en dat bij den ontwaakten beteren geest, ook van hoogerhand alles wordt aan gewend om daarvan voor kunst en geschiedenis voordeel te trekken. De instelling van rijks-commissarissen voor de bewaring van oudheden is daarvan een aangenaam bewijs. Hier en daar moge men dit overtollige weelde achten en zich niet kunnen voorstellendat aan dat vergeten en versmade oude zooveel beteekenis gegeven wordt, maar van tijd tot tijd blijkt al meer dat het een gelukkig denkbeeld was, waarvan bij voortduring, en toeneming de vruchten geplukt zullen worden. Maar geldt het hier eene zaak van algemeen belang dan is het niet voldoendedat enkelen zich de zaak aantrekken en dan moet het pogen van dezen worden gesteund door eene medewerkingdie door allen kan worden verleend. In de eerste plaats rust de plicht daartoe op de gemeentebesturen die vóór alles zorg te dragen hebben voor hunne archiven. 't Is wel wat beter dan iu vroegere jaren, maar toch op hoe vele plaatsen, zijn die archi ven in verholen hoeken te vinden of althans in geheele wanordezoodat niemand weet wa.t zij bevatten en iu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1