Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No.54f74?. Dingsdag 8 December 1874. ofsleJaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De pry a per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. AD VERT EN TIË N 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Afkondiging. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekenddat het kohier van het Patentregt van deze gemeente, dienstjaar 1874/75 2de kwartaal, no. 7den 4 dezer maand door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaard op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee den 7 December 1874. v. CITTERS. Nieuwstijdingen. ÜÜhutsriilitnï. Dezer dagen heeft er eene ontploffing plaats gehad in het artillerie-werkhuis te Hanover, op het oogenblik dat 140 werkvrouwen bezig waren met het maken van kardoezen. Een vat buskruit is gesprongen toen een soldaat hetzelve in de werkplaats bragt. De soldaat en eene vrouw werden op den slag gedood8 vrouwen, 1 onder-officier en 3 soldaten werden ernstig gewond en het getal der personen die licht gekwetst zijnis nog niet met zekerheid bekend. Het werkhuis is door den schok der ontploffing ingestort. Te Weenen hebben drie zonen van gefortuneerde vaders een verbond opgerigt. Er zullen geene dan vermogende leden worden aangenomendie zich bij hunne toetreding moeten verbinden arme meisjes te huwendie volstrekt geene erfenis te wachten hebben. Wie deze voorwaarde niet naleeftzal eene boete te betalen hebben van 10 duizend florijnenwelke aan een arm paar zullen geschonken worden. Men schrijft uit Landshut: Als curiositeit deelen wij het volgende mede van eene landelijke bruiloftspartij op een onzer kleine dor pen. Nadat het huwelijk reeds door den ambtenaar van den burgerlijken stand voltrokken was en het paar en de getuigen in de kerk gekomen, op de verschijning van den predikant reeds eenigen tijd gewacht hadden, besloten zij den tijd liever te Kretscham door te bren gen. Kort daarop komt de koster in de herberg en berigt, dat de predikant het paar en de getuigen ver wacht, waarop hem het antwoord medegegeven wordt, dat men den juist begonnen dans eerst wilde eindigen. Op den dans volgden verscheidene anderen, tot de kos ter weer komt, en aan de trouwing herinnert. Men verzoekt hemde rekening maar vast gereed te maken; dan zou men komen. De koster komt met de rekening terug. De bruidegom vindt ze te hoog, en verklaart dat hij liever van het trouwen wil afzien. Intusschen wordt verder gedanst en gejubeld. Nog eerst komt er eene aanmaning van den geestelijke, nu toch eindelijk te komen hij zou ze kosteloos trouwen. Nu eindigt de bruidegom de onderhandelingen met de verklaring: »van trouwen kan geen sprake meer zijnwij zijn nu dronken Een pastoor in Rumenië heeft een bekentenis gedaan van welke men zeggen kan, beter laat dan nooit. Vijf jaar geleden werd de postwagen tusschen Bu charest en Marachesti door roovers geplunderd, die den koetsier en twee gendarmes vermoorden, en 80,000 francs buit bekwamen. De politie nam een aantal boeren in hechtenis, die hun onschuld bezwoeren, waarop ze op de pijnbank werden uitgestrekt om een bekentenis van hen te verkrijgen. Het eenige resultaat was dat de meeste ongelukkigen aan de gevolgen der marteling stierven zonder een leugen te hebben verklaard. Deze onaangename zaak was bijna vergeten toen een paar weken geleden bij Bakou eenige roovers ge vangen werden genomen. En nu had" een roerende gebeurtenis plaats. De pastoor van het dorp,verklaarde, dat hij met behulp van deze mannen de postkar had bestolen, en hij wees zelf de plaats aan, waar een gedeelte van het gestolen geld begraven was.' Dus werd de onschuld der gemartelde boeren bewezen. Ongelukkig zijn zij echter dood. JFranferijfe. Op voorstel van den raad der orde van het Legioen van Eer heeft maarschalk Mac-Mahon bevel gegevendat alle officieren en onder-officierendie wegens dronkenschap gestraft zijn, van de lijst der met de militaire eere-medaille versierde personen zullen worden geschrapt. Langs dien weg wil men een meer en meer toenemend kwaad tegengaan. Uit de rapporten van verscheiden regements-kommandanten blijkt dui delijk dat het overmatig gebruik van sterken drank meer bepaald van het zoogenaamde bitter, onder de onder-officieren voortwoekert. Sinds eenige dagen werden de troepen in Brussel geconsigneerd. Dit werd door sommigen in verband gebragt met eene meeting van werklieden, waaromtrent men nu het volgende verneemt. Maandag avond waren ongeveer tweehonderd personen in de salie de l'Univers, rue des Brigittines vereenigd. Het bestuur bestond uit de bekende leiders der Internationale. Velerlei rede voeringen werden gehouden en voorstellen gedaan. De een wilde het volk zamenroepen op de Grande Place; de ander een protest aan den minister van Justitie rigten, een derde verlangde dat, zoo vaak een persoon over de grenzen werd gezet, men hem vergezellen zou onder bet zingen der Marseillaise. Slechts het tweede voorstel is aangenomen, waarop de werklieden rustig uiteengingen. 'sGravenhage, 4 Dec. Gisteren en heden werd voor het prov. geregtshof alhier behandeld de zaak van den gewezen politie-beambte Werson, beschul digd van moedwillige manslag. De beklaagde verklaarde thans volstrekt niets van het voorgevallene te weten. Verschillende getuigen bevestigden het reeds vroeger medegedeeldedat de verslagene den beklaagde schold voor »luije timmerman" enz. en deze, daarop in drift ontstokenhem met een mes eene doodelijke wond toebragt. De proc.-gen. requireerde tot schuldigverklaring en veroordeeling tot tuchthuisstraf voor minstens 5 en hoog stens 20 jaren. De verdediger, Mr. Jac. van Gigh trachtte te bewe zen, dat de beklaagde was gesard en eindelijk in een toestand gebragt, clie aan waanzin grensde. Hij beval dan ook den beklaagde in de clementie van het Hof aan. De uitspraak is bepaald op Vrijdag a. s. Het Staatsblad n°. 141 bevat een koninklijk be sluit van 28 Nov. 1874, houdende de volgende aanvulling van het voorlooping tarief van havengeld voor de haven te Breskensvastgesteld bij koninklijk besluit van 21 Sept. 1866 Staatsblad n°. 157.) Tusschen de voorlaatste en laatste alinea's van art. 7 wordt het volgende gevoegd »Deze quitantie moet worden vertoond aan de kom miezen der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen en aan de beambten der Rjjks- en der gemeente-politiezoo dikwijls de vertooning gevorderd wordt." Maassluis, 4 Dec. Eergisteren nacht is een Scheveningsche visschersbom tegen het Noorderhoofd van den nieuwen waterweg geslagen en totaal ver brijzeld. Bedoeld vaartuig, toebehoorende aan den reeder M. M. Teeuwisse, was na het vallen van de duisternis met een kleine vangst op de hoogte van Seheveningen gekomen, en de stuurman A. Meeuwenoord was voornemens te landen, toen de bemanning hem voorstelde liever door te varen naar Vlaardingen, waar men de averij aan de netten zou kunnen herstellen, victualie innemen en, daar het weder gunstig was, voortgaan met visschen, om dan met een betere vangst thuis te kunnen komen. De stuurman liet zich bepraten en men vervolgde den togt zonder loods, daar men een stoomboot voor zich had, naar men meende een veilige gids, die in dezelfde rigting koers zette. Op de hoogte waar het onheil voorviel, bij den noordelijken dam van den Hoek van Holland, bleef de stoomboot echter plotseling lig gen om welke reden begreep de bemanning der bom- schuit echter niet. Dit vaartuig moest nu afwijken en dit was zijn ongeluk; het geraakte buiten den gewoonlijk gevolgden stroom, in onstuimig water, en stiet met een vreesselijken schok op de fondamenten van den noor delijken dam. Stuurman Meeuwenoord, die op den voorsteven stond, begrijpende dat alles verloren was, sprong in het water en klemde zich met de krachts inspanning der wanhoop aan een ijzeren pijler van de fondamenten vast. Inmiddels was het brooze vaartuig in vier stukken geslagen en weldra totaal verbrijzeld, zoodat ook de mast met het want, waarin zich de meeste opvarenden hadden trachten te bergen, naar beneden kwam. De matroos M. Bruin, die zijn toevlugt had genomen tot den top van den mast, kwam eveneens in de nabijheid van het ijzerwerk van den dam neder en had het geluk zich daaraan te kunnen vasthouden. Een der twee jongens, die zich onder de negen man der equipage bevonden, klemde zich aan de voeten van den matroos vast, doch deze, den dood voor oogen ziende, maakte een onwillekeurige beweging, waardoor hij den ongelukkigen knaap van zich afstiet. Onmid dellijk was de arme jongen in de diepte verdwenen. Een nog vreesselijker tooneel wachtte stuurman Meeuwenoord. Steeds aan den reddenden pijler vastge klemd, zag hij beneden zich zijn zoon den tweeden jongen met de golven worstelen, zonder dat hij een hand tot redding kon uitsteken. Maar ja, hij zal het beproeven, hij is vader. Daar klinkt 't hem eensklaps uit de de diepte tegen: Vader, houd je maar liever vast; g'n nacht!" Ook hij was verdwenen voor de sta rende blikken van den wanhopigen vader. In welken toestand zoowel de matroos als de stuur man, maar vooral de laatste, dien nacht van ongeveer 8]L uur af, toen het onheil voorviel, doorbragten, laat zich niet beschrijven. Eerst des morgens ongeveer 7 uur werden de beide mannen uit het hagchelijk gevaar gered door de Engelsche stoomboot »Lord Cardigan". De matroos M. Bruin, die zich uit het want had moeten loswarren, eer hij het ijzerwerk der fondamenten kon bereiken, werd daarbij ernstig gekwetst. Nog vernemen wij nader, dat een van de lijken der zeven omgekomen personen op het strand is aangespoeld. Reeds Zondagavond 11. waren een dertigtal haring schuiten met groote schade aan netten en tuigage uit zee teruggekomen, Van een dier bodems, toebehoorende aan den reeder Verhey, was een man over boord geslagen. Zijn wij goed ingelicht, dan zou de reeder van de vergane bomschuit voornemens zijn schadevergoeding van den Staat te eischen, wegens gebrek aan bebake- ning op de plaats des onheils. Middelburg, 4 Dec. Heden stonden voor het provinciaal geregtshof in Zeeland te regt de personen van Samuel Bobbe, oud 70 jaar, koopman te Neuzen en Sara Bobbe, oud 32 jaar, zonder beroep, beschuldigd van het desbewust uitgeven van valsche bankbilletten van 1000 franc van de Belgische nationale bank, ver moedelijk vervaardigd door den schoonzoon van Bobbe, die zich eerst noemde Alfred Dufresnoy, later Alfred Honvré de Fiers, welke vermoedelijke vervaardiger voor eenige dagen overleden is. In deze zaak zijn gedagvaard 18 getuigen. Het O. M. wordt waargenomen door den Procureur-Generaal mr. M. Verbrugge. Als verdedigers treden op mr. F. M. C. van Deinse en mr. E. Fokker. Uit het getuigenverhoor deelen wij de volgende bij zonderheden mede. De beklaagde Bobbe, koopman te Neuzen, had eene dochter, die in Engeland gehuwd was met den persoon van Alfred Dufresnoy of zooals hij heette Alfred Fiers, die na eenigen tijd in Londen vertoefd te hebben, zich vestigde in Brussel. Deze Alfred Fiers, die nu overleden is, moet zich bezig ge houden hebben met het vervaardigen van valsche bankbilletten op de Belg. Nat. bank, welke bankbilletten op zeer kunstmatige wijze, zooals twee deskundigen getuigden, waren nagemaakt. Bobbedie meermalen slecht bij kas was, was geholpen door zijne dochter, de echtgenoote van Fiers, met een bankbillet van 200 fr. Echter ontving de tweede beschuldigde, Sara Bobbe, twee pakjes bankbilletten, elk van 1000 fr., met de boodschap, die zorgvuldig te verbergen, hetgeen zij dan ook gedaan had, daar men ze uit een put achter haar erf, genaaid in een zwarten rok, heeft opgehaald. Sara had vijfmaal haar vader zoo'n bankbillet gegeven, die Bobbe dan wisselde, zooals van onderscheidene getuigen vernomen werd. Met dat geld betaalde Bobbe zyn kooplui, totdat eindelijk een der valsche bank billetten aan de bank teregt kwam, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot het onderzoek, vanwaar dit bank billet zijn oorsprong had. Dit onderzoek leidde er toe dat men ten slotte bij de beschuldigde teregtkwam en van daar tot Fiers, bij wien men de verschillende werktuigen verborgen vond, noodig voor dezen arbeid. Een en ander gaf aanleiding tot het arresteeren van Bobbe en zijne dochter Sara, benevens van Fiers. Het getuigenverhoor is afgeloopen. De zitting is verdaagd tot morgen ochtend ten 10 ure. 4 Dec. Het O. M.waargenomen door den Procureur-Generaal mr. M. Verbrugge, achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en eischte schuldig verklaring van het hun ten laste gelegde, voor den eersten beschuldigde met inachtneming van art. 70 van 't Wetboek van Strafrecht, voor de tweede be schuldigde verzachtende omstandigheden wegens haar jeugdigen leeftijd. Voor Samuel Bobbe trad als verdediger op mr. F. M. C. van Deinse, die in een uitvoerig pleidooi aan toonde dat elk wettig en overtuigend bewijs ontbrak en met in aanmerking nemen van de lange preventieve gevangenschap, waaraan hij reeds was onderworpen geweest, tot een vrijspraak, die zoo spoedig mogelijk zou ingaan. De verdediger van Sara Bobbe, mr. E. Fokker, die een woord van hulde sprak tot den president, voor de humane wijze, waarop hij Sara in haar tegenwoordige omstandigheden behandeld had, concludeerde eveneens tot vrijspraak en daarbij, uit hoofde de qualificatie der feiten zjjns inziens onjuist waren, ook tot ontslag van alle rechtsvervolging. De uitspraak is vastgesteld op Vrijdag-morgen ten 10 ure. De tweede beschuldigde was van tijd tot tijd zeer aangedaan. Waarschijnlijk zal in de helft van Jannarij 1875 voor 'tprov. geregtshof in Zeeland de zaak behandeld worden van St. Philipsland. Men rekent dat deze zitting drie dagen duren zal. Gloes, 5 Dec. Sedert geruimen tijd wordt hier strijd gevoerd tegen slagters en bakkers, die de aan dacht vooral bezig houdt, omdat ieder hoopt eindelijk eens goedkoop brood en daarbij een stukje vleesch te kunnen eten. De strijd heeft al aanstonds aanleiding I gegeven, dat het laatste artikel eenigzins goedkooper te krijgen was, echter niet bij de gewone slagters. Iemand in de gemeente heeft een proef genomen met vleesch voor eigen rekening te laten slagten en is nu eerlijk genoeg te erkennen, dat de klagt over duur vleesch aanvankelijk overdreven schijnt. Hij gaat echter met zijne proefneming voort en het zal dan blijken of wij voortaan gemakkelijker aan vleesch zullen kunnen komen. Wij wachten dat rustig af, maar erger is, dat de bakkers hardnekkig weigeren van hunne groote winsten iets af te staan en in een vast verbond, ondanks de daling der graanpryzen, het brood te duur laten betalen. Waarschijnlijk zullen zij zich dat te laat beklagen, want van alle kanten wordt er aangedrongen op eene proefneming zooals met het vleesch plaats heeft en ieder begrijpt, dat deze ten aanzien van het brood meer belooft en van veel meer belang is. Hier zijn toch de minder gegoeden de grootste consumenten en voor dezen is de woekerwinst der bakkers het grootste bezwaar. Zeer verwondert men zich dat onder de bakkers zoovelen zijn, die gaarne van positief chris telijke beginselen hooren en veel te zeggen hebben op de vrijzinnige menigtemaar het schijnt hen niet te hinderen dat zij zich verrijken met de zuur verdiende penningen van den ambachtsman. Misschien is het goed, dat men eerst lang wikt en weegt alvorens men tot proefnemingen overgaat, maar het wordt tijd dat men de handen hier en elders uit den mouw steke, ten einde paal en perk te stellen aan een monopolie, dat sedert de opheffing der broodzetting, op drukkende wijze voortduurt. Waarschijnlijk is er eerstdaags eene zamenkomst om de zaak te bespreken; wij hopen dat deze een goede uitkomst opleveren zal. Zierikzee7 Dec. In de Zaturdag jl. gehouden zitting van den gemeenteraad zijn herbenoemd tot lid der Commissie van toezigt voor het Middelbaar Onder wijs Mr. .7. Moolenburgh en tot regent van het Bur gerlijk Armbestuur de heer J. N. Broodman. De be grooting van het R. Kath. Armbestuur voor 1875 werd goedgekeurd. Voorts is een schrijven ingekomen van de heeren Dr. J. N. BoomDr. J. K. de Bruijne en Dr. Hk. Goemansdat zij de benoeming tot lid der openbare gezondheidscommissie in deze gemeente niet aannemen. Op voorstel van den heer Schneiderswordt besloten voor de betrekking van hulponderwijzer aan de openbare school voor gewoon- en meer uitgebreid la ger onderwijswaarvoor zich slechts één sollicitant had opgedaan, eene vernieuwde oproeping te doen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor een tijdvak van twee jaren te verpachtenhet ophalen der straatmestasch en vuilnis en het ruimen der privaatputten in deze gemeente wordt aangenomen nadat de Voorzitter had medegedeeld dat Burgemeester en Wethouders geen langeren termijn gesteld hebben omdat zij meenen dat het in het voordeel der gemeente zal zijn de 'reiniging na afloop van dien tijd onder eigen beheer te doen plaats hebben. Op voorstel van Mr. Bolle wordt besloten het voorstel van de Com missie tot reorganisatie der exploitatie der gasfabriek met eenige daarbij behoorende bijlagen te doen drukken en aan de leden rond te deelen. Ten slotte vestigde de heer Koole de aandacht van het Dagelijksch Bestuur op den slechten staat van den toegangsweg naar de begraafplaats. De hevige storm van gisteren avond heeft ook in onze nabijheid reeds een slagtoffer geëischt. Onder de gemeente Noordwelle werd heden morgen in eene vaart het lijk gevonden van een meisjewelke zich gisteren avond op weg had begeven en waarschijnlijk door den hevigen wind in het water is geraakt. Ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie is o. a. gesteld de heer P. Elenbaas van Zierikzeeom te worden benoemd tot opzigter der 3de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke open bare werken daar te lande. Z. M. heeft met ingang van 15 December e. k. benoemd tot burgemeester der gemeenten Nisse, Ove- zande en Driewegenjhr. M. J. de Marees van Swinderen. Benoemd tot correspondeerend Lid van den genees kundigen Raad in Zeeland den heer H. P. \V. Steen kamp, geneesheer te Bruinisse. Te Tilburg stond 11. Maandag voor 'tkantonge- regt een 23tal bakkers teregtwier brood door de politie te ligt was bevonden. Het Openbaar Ministerie eischte tegen allen een boete van ƒ25. Woensdag 11. geraakten te Leiden eene moeder en dochter in twist. De dochter gaf de moeder een stoot waardoor deze viel en door den val eene wonde aan het hoofd bekwam. Gisteren avond is de vrouw aan de gevolgen dier wonde overleden. Te Beverwijk is Donderdag 11. een kindje van ander half jaar verbrand. De moeder, die eenigen tijd voor zaken uit moest, liet het kind aan de zorg van kaar 8- of 9jarig dochtertje over, dat, om broertje te ver warmen vuur ging halenhet in den kinderstoel plaatste en daarna zelf ging spelen. Het kind geraakte in brand en was spoedig een lijk. De vrouw van een arbeider te Nieuw-Appelscha is onlangs het slagtoffer geworden van een zeer ongepaste grap. Terwijl haar man afwezig waswerd zij des nachts eensklaps opgeklopt en werd haar toegeroepen dat zij moest opstaan, omdat haar man dood thuis gebragt zou worden. De vrouw schrikte van die tijding zóó geweldig, dat zij eenige dagen later overleed. De justitie tracht den bedrijver van dit feit op te sporen, doch tot hiertoe te vergeefs. Een 86jarige grijsaard te Bergambacht heeft een bewijs van kracht en moed gegeven, door in een ruim 60 voet hoogen boom te klimmen, ten einde in den top een touw vast te makenwaarmede de boom moest omver getrokken worden. Geen der talrijke aanwezigen had zulks durven doen. Uit Ommerschans meldt mendat de bedelaars kolonist R. onverwachts in 't bezit is geraakt eener erfenis van zijn vader, in Duitschland woonachtig, die bij overlijden de som van 12000 a 13000 gulden had nagelaten benevens een boerderij. De bestedeling, die als bakkersknecht fungeerde en eenige zoon was heeft thans zyn ontslag aangevraagd. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar Oosterland door den Cand. Id. v. Bruten. Gemengde berigten. Vijf arbeiders-zoons te Kapelle moesten zoo vereenigd niet zijn, want dat zou wel eens verkeerd kunnen uit- loopen, en dan zou het te laat zijn. Een timmer mans-zoon te W. wordt aangeradenzijne zuster niet te koppelen aan den zoon van den rijksveldwachter want die is slim' genoeg om te weten wat hij doen moet en wie hij hebben wil. Een boeren-arbeider te Yerseke moest zich niet aanbevelen als schipperdaar hij maar uitgelagchen wordt, zooals dat doorgaans gaat. Hij móet maar op den akker blijvendaar zal hij niet over boord vallen. Te Schore is men zoo vroom dat men des Zondags de lantaarns niet aansteekt. Op dit dorp heeft men twee begraafplaatsen elk met een lijkhuisje, maar geen hulponderwijzer. Een diaken te Op. kan wel in de rouw gaanomdat hij het kerkezakje kwijt zal rakenterwijl zyn opvolger de vlag zal uitsteken als hij aan het zakje komt. Bij de verkiezingen voor gemagtigden te Zuidlandwerd door den prins der vasthoudende gemeente iets aangekondigd, waaruit bleek dat de bedoeling van den aankondiger washet volk te doen geloovendat de kerk in gevaar is. Zou het wel noodig zijn de polis der assurantie te verhoogen van de kerk, of bij tyds de schuur te huren, waar thans de vasthouders" kerkje in spelen De doch ter uit een kroegje te Goes, moest zich niet verbeel den dat de jongens van Heinkenszand voor haar leven, want dat is zoo niet, zij is al genoeg door hen voor den gek gehouden. Maa.r k®mt die oude weduwnaar Dan wordt zij altijd o, zoo raar, Dat zij de kaarten vallen laat, Als zij hem ziet op stoep of straat. »Nu begin ik mijn ouden vrijer al een beetje te ver geten," zegt de zwarte dame van Sint-Annaland»nu ik op het huwelijksfeest van de zuster van mijn nieuwen vrijer ben geweest. Ik heb zijn portret nog wel, en ik krijg nog wel eens een brief van hem, maar ik zal er mij niets van aantrekken, Ik denk maar, beter is beter." De meid van den dominé te Oud moest zooveel snaps niet hebben van een ander, waar niets van te zeggen valt, daar zij dat in de kerk toch niet leeren zal. Eenige meisjes te Brouwershaven worden in hun belang aangeraden, zulke onwaarheden niet meer rond te venten, daar zjj anders nergens meer zullen worden toegelaten. Een bakker en een ex- kastelein te W. worden verzocht, wanneer zy sociëteit hebben gehouden en naar huis gaan, zoo niet te klop pen en niet op de deur te schrijven bij menschen, waar zij volstrekt niet bij noodig hebbenwant dat zou wel eens slecht kunnen uitkomen. Een boeren-zoon onder Noord, wordt aangeraden zich niet uit te geven voor een boer in den schelphoek, want dat gelijkt er nog niet naar. Om thans boer te worden heeft men wel een korenzak rijksdaalders noodigen die zal hij niet hebben, en niet kunnen krijgen ook. Eene pas ge trouwde vrouw te Poortvliet moest zooveel snaps niet hebben van twee fatsoenlijke meisjes waar niets van te zeggen valt. Zij wil niet veel anders dan praatjes rond venten daar ze genoeg gestraft zijn. Twee arbei ders-zoons te Kappelle worden verzocht, hunne monden wat digt te houden van jonge meisjes, daar zij er niet een van künnen krijgen. De zoon van eene weduwe te Kappelle moest zijn verstand wat beter gebruiken en geen onwaarheden van zijn meisje loopen vertellen, anders zal hij zijn ontslag wel krygen K. te Baar land wordt aangeraden, nu zyn vader de meid uit haar dienst heeft ontslagenhaar niet meer op het dorp H. te gaan bezoeken daar zij nu niets meer van hem wil weten. Eene arbeiders-vrouw onder 's Heer-Arends- kerke moest hare vriendinnen geen bezoek gaan brengen op het veld met ovenkoeken en koffij, want onder dat praten kan er niet gewerkt worden. Een boeren-zoon onder Poortvliet moest zoo dikwijls niet naar de kerk loopendaar het niet om de kerk te doen ismaar om den gekroonden os te zien. Burgerlijke Stand te Zierikzee. geboren 20 Nov. Eene dochter van G. Schroeijers en A. Kanie. 21 dito. Een zoon van 0. Arts en M. Sies. 23 dito. Een zoon van A. Verheul en A. Vinger hoed. 24 dito. Een zoon van W. Houtkamp en C. M. Muste. 26 dito. Eene dochter van F. Reiju- houdt en E. de Keijzer. 27 dito. Een zoon van W. Regoort en W. de Bie. 29 dito. Eene dochter van J. Moeliker en C. Bolle. Een zoon van J. van den Hoek en C. Keuters. 30 dito. Eene dochter van P. Kanaar en J. van de Velde. 1 Dec. Eene dochter van C. Koopman en N. Slager. Een zoon van H. Roedoe en A. Oole. 2 dito. Een zoon van H. A. C. Goedhart en J. W. Nonnekens. overleden: 20 Nov. G. Gilden, oud 21 maanden, dochter- 23 dito. J. Jacobse, oud 79 jaar, Wed. J. Ochtman. 24 dito. J.M. Schock, oud 23 jaar, jm. 25 dito. A. van Sas, oud 5 maanden, dochter. 27 dito. H. Strijdoud 60 jaarvrouw van J. van der Jagt. J. Bijnachte oud 77 jaarweduwe van D. Goedegebure. 2 Dec. B. Hoddeoud 64 jaarvrouw van M. van den Ende. als levenloos aangegeven: 28 Nov. Een zoon van A. Keuvelaar en H. van de Stolpe. e-ü9e=se=!9e=9'G=9e=ï9(we!!=9 H gSjarige Echtvereenigïng |j li VAN U a - A. de VOS Az. |j M. P. de NEVE. H r Rochester N. Y., 6 December 1874. II Noord-Amerika. II Ondertrouwd M. de BRUIN Jr., van Utrecht, en Middelburg, W. P. van der HARST. 3 December 1874. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Meïtsje, L. ARNOLD—Constandse. Rotterdam, 4 December 1874. Bevallen van een' Zoon J. ten HAAFvan der maas. Zierikzee, 5 December 1874. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Oosterlandin den ouder dom van bijna 82 jaren, mijne geliefde schoonzuster Mejufvrouw ANNA BELLER. Zierikzee, Weduwe F. KELLER. 3 December 1874. Algemeene kennisgeving. Heden overleed na eene korte ongesteldheid ons eenig Zoontje HENDRIK, in den jeugdigen leeftijd van ruim drie jaren. Oud-Vossemeer, W. H. van GORSEL. 3 December 1874. N. van GORSEL, geb. Christiaanse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1