ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5475. 51steJaarg. Zaturdag 5 December 1874. Verschijnt DENGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voovmiddags 10 ure bezorgd worden. A ANBESTEDING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzeezijn voornemens op Woensdag den j 9 December 1874, des namiddags te 1 uur, AAN TE BESTEDEN: Het vernieuwen vait liet deksel van den kleinen gashouder der Grem e en t e- Gasfabriek De inschrijving-biljetten moeten vóór of op den 8 December 1874- behoorlijk onderteekend en gesloten, franco worden ingeleverd ter Gemeente-Secrelarie op het Raadhuis. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Directeur der- Gasfabriek, bij wien ook de bestekken te verkrijgen zijn tegen betaling van 15 Cent. Zierikzee, den 18 November 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Kennisgeving. SUPPLETOIR KOHIER DER BELASTING OP DE HONDEN OVER 1874. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken bekend dat het suppletoir kohier der belasting op de honden van deze gemeenteover het loopende dienstjaarop heden door hen voorloopig is vastgestelden van den 3den tot den 17den dezer maand ter Secretarie dei- gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen en dat ieder die op dat kohier is aangeslagen, bin nen dien tijd, tegen zijn aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 2 December 1874. De Burgemeester voornoemd v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Nieuwstijdingen. Een hevige storm uit het Zuid-Oosten heeft Zondag in Engeland gewoed en groote schade aangericht. Tal van schepen zijn vergaan. Het barkschip Veteran, met steenkolen van South-Shields, leed schipbreuk, toen het de haven van Fraserburgh poogde in te zeilen. Elf man verdronken, terwijl tien werden gered. In andere deelen van Schotland werden eveneens kustvaarders op het strand geworpen. Uit South-Shields werd Zondagavond aan de Daily News getelegrafeerd, dat op de Noord-Oostelijke kust van het land de orkaan ongeleend hevig is. Over de havenhoofden van de Tyne sloegen de golven heen. De brik Larima van Guernsey, werd tegen het linker havenhoofd geslagen, doch de bemanning met redding booten in veiligheid gebragt. De schoener Seylla van Londen strandde tegen het zuidelijk havenhoofd. Terwijl de schoener St. Albans van Rotterdam de haven van Shields poogde te bereiken, werd zij tegen de rotsen achter het noordelijk havenhoofd geslagen, en de vrouw van kapitein Smyth met den stuurman Masters werden door den schok overboord geworpen en verdronken. De kapitein werd zwaar gewond, doordien hij tegen het dek geslagen werd. Ontzettender dan deze storm was de orkaan, welke den lsten November het eiland Jamaica verwoestte. Per telegram werd het een en ander dienaangaande reeds medegedeeld, doch de mailboot Tagus brengt uitvoeriger berigten. Te Kingston had de barometer na tien dagen van onophoudelijken slagregens de zeelieden gewaarschuwd dat een orkaan in aantocht was. De meeste schepen die in de haven lagen namen voorzorgsmaatregelen, bragten alle ankers uit, sjorden alles vast en namen zooveel mogelijk van de masten, ra's en tuig in. Doch de kleine kustvaarders verwaarloosden deze maatregelen, waardoor zij later in hun wilde vaart tegen schepen botsen, die anders in veiligheid den storm hadden kunnen ontwijken. Tusschen 5 en 6 uur des avonds barstte de orkaan, die van Noordwest, Oost en latei- Zuid werd, in volle hevigheid los boven de stad. In reusachtige golven sloeg de zee over de kaaijen en werven en in de straten der stad. Den volgenden morgen vond men booten in straten veertien voet boven de zee. Twee zwemscholen werden hoog en droog door de golven op een verhevenheid nederge- worpen. De lijst der vergane schepen is zeer lang. Huizen werden omgewaaid; alle muren en dokken zwaar beschadigd; de spoorwegen derwijze opgebroken, dat gedurende vele dagen geen treinen kunnen rijden. IJzeren spoorwegbruggen werden verwrongen, doch wat het ergste is, de totale vernieling van alle pisangboomen en yamswortels, welke een groot deel van het voedsel der inwoners opbrengen, waardoor veel ontbering, zoo niet hongersnood, veroorzaakt zal worden. Het suiker riet werd tegen den grond geslagen, of de velden werden overstroomd, zoodat de oogst zal moeten ver daagd worden, tenzjj aanhoudend droog weder invalt. Vóór dat aartsbisschop Manning Engeland verliet, om te Rome te gaan raadplegen over de oneenigheid die tusschen de Roomschen in Engeland bestaat, heeft hij een stuk opgesteld, dat Zondag bij de Hoogmis in alle kerken is voorgelezen. Hierin verklaart hij, dat alle Roomschen die in hun hart niet gelooven in de Onbevlekte Ontvangenis der H. Maagd en in de on feilbaarheid van den Paus, vervloekt zijn. 2StaÜ«, In Potenza, de hoofdstad der voorm. Napelsche provincie Basilica, dient dezer dagen het proces tegen de rooverbende Aliano. De zaken, die bij het proces aan den dag komen, teekenen zoo de toestanden van ontwikkeling waarin de bewoners van een deel van Italië verkeeren, dat wij eenige bijzonderheden uit dit regtsgeding willen mededeelen. Zoo als bekend is, vindt het rooverwezen zijn steun hoofdzakelijk in de vrees en het gebrek aan goeden wil van de landelijke bevolking, om niet te spreken van de heelers. Een roemvolle, maar helaas zeldzame uitzondering op deze regel zijn in dit opzigt twee boeren, Di Roja en Tardugno, uit Patemo, die her haaldelijk de karabiniers bij de vervolging van roovers ondersteunden, en aan hen was het voornamelijk te danken, dat de hoogstgevaarlijke roover Tasea gevangen werd genomen. Dit wisten de roovers en zij besloten aan deze mannen een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Op den avond van den 29 Mei 1870 kwam Aliano, vergezeld van een paar zijner makkers, te Paterno en vroeg aan een buurman? waar Roja en de zijnen zich bevonden, want hij wilde ze ombrengen. Toevallig waren de beide zonen van Roja in het huis waar de roovers informaties namen, zij redden zich door een venster. Inmiddels begaf zich Aliano naar de woning van Roja en vond daar diens vrouw op de stoep zitten. Hij wierp haar ter aarde en stiet de bajonet van zijn geweer zoo hevig in den rug der ongelukkige, dat die door de borst drong. Op haar geroep om hulp kwam hare zuster, die met haar jongste kindje zich verschuilen wilde, toesnellen, en toen zij de vermoorde zag riep zij: »wat heeft zij u gedaan, dat gjj haar ombrengt;" een hevige mishandeling, dat er de dood op volgde, was het eenige antwoord. Toen het den roover bleek, dat geen andere leden van 't gezin in de woning waren, verwijderde hij zich en begon het huis van den buurman onder vloeken en bedreigingen te doorzoeken. Toen hij niemand vond, vertrok hij, zeg gende: »de Roja's hebben een der onzen om 't leven gebragt en daarom hebben wij twee der hunnen gedood, de wraak is daarmede echter niet voldaan." Den 25 Oct. van datzelfde jaar kwam Aliano, ver gezeld van twee makkersopnieuw in Paterno verlangde, toen hij aan de woning van zijn oom Tardugno kwam, een glas goeden wijn, stiet de voor deur open en vond zijn oom met het geheele gezin om de tafel zitten. Aliano gaf zijn geweer aan een zijner rotgezellen over, wierp zich toen met een mes in de hand op zijn oom en nu begon een moordtooneel waarvan de haren te berge rijzen. De hoog zwangere vrouw van Tardugno met een kind op den arm smeekte om barmhartigheid. «Wacht maar," zei het monster, «straks komt de beurt aan u." Weinige minuten latei- waren moeder en kind lijken. Toen men in de woning kwam, vond men het kind nog in hare armen. Nog vier kinderen, die van schrik verstijfd in het vertrek zaten, werden nu aangegrepen en met messteken zoo danig mishandeld, dat men ze dood waande. Toen ging Aliano naar het huis van Roja, vond daar de twee zoons, jongens van 10 en 11 jaren, en'een bloed verwante; allen werden gedood. Drie der kinderen van Tardugno zijn van hunne wonden hersteld en namen plaats op de bank der getuigen. Zij herkenden allen Aliano als den moordenaar. Eerst na verloop van bijna vier jaren is het gelukt hem in handen te krijgen. Het proces bragt nog een aantal wreedheden, door dit monster gepleegd, aan den dag; hoofdzakelijk waren deze misdaden geschied om de bevolking schrik aan te jagen, en dit doel wordt maar al te zeer bereikt en maakt het uitroeijen der rooversbenden zoo moeijelijlc. Een vonnis is nog niet geveld, daar het aantal getuigen zeer groot is, zal het proces niet spoedig geëindigd zijn. Een Italiaansch professor in de natuurkunde, die zich beklaagde, dat zijne uitvinding van eene verbeterde electriseer-machine geen bijval gevonden had bij de Universiteit te Verona, heeft om de deugdelijkheid van die machine te bewijzen, zich zeiven daarmede om het leven gebragt. Jfeyattjje. De nood van de Spaansche schatkist stijgt met den dag. Eenige weken geleden werden dagelijks nog 4 a 6 millioen realen (1 reaal ƒ0,125) naar de legers gezonden, thans heeft men moeite één millioen voor dat doel bijeen te brengen en dat nog wel nu de sterkte van het leger bijna verdubbeld is. Om uit dien toestand te geraken, zegt de Madridsche correspondent van de Indépetidancezijn de decreten van den Mi nister Camacho onvoldoende en zullen dat wel altijd blijven. Slechts de wettige vertegenwoordiging van het Land zal bij een beroep op het krediet gehoor kunnen vinden; nimmer echter zal met zijne dictoriale en arbitraire maatregelen een Minister daarin slagen. Vandaar dat het in het belang van Maarschalk Serrano zou zjjneen conciliant Ministerie te benoemendat een einde zou maken aan het onvruchtbaar tijdperk van het dictatorschap en dat er toe kon besluiten op eene constitutioneele wijze te regeren. •JFrawftrijjft. Men schrijft uit ParijsAlle in actieven dienst zijnde generaals zijn naar Parijs geroepen. Dit geeft tot allerlei gissingen aanleidingte meer daar ook de prefecten der departementenwaar de verkiezingen radikaal uitvielennaar de hoofdstad gekomen zijn. Sommigen geloovendat er maatregelen beraamd worden met het oog op mogelijke politieke gebeurte nissen. Onder de afgevaardigden der linkerzijde sprak men veel over de voorzorgen der regeringdie nergens door ongeregeldheden gewettigd werden. De Keizerin van Ruslandwie het in Parijs uit nemend schijnt te bevallendroegtoen zij uitreed naar de Champs-Elysées een fluweelen mantel, gevoerd met edel marder, waarvan de voering heeft gekost de teringe som van 49 duizend gulden en bestaat uit 00 aan elkander gehechte velletjes. De Keizer bezit een mantel van blaauw vossenbontdie 60 duizend gulden heeft gekost. Na de mantels van deze beide Keizerlijke persouaadjes volgt in kostbaarheid de mantel van de markiezin de Caux-Adeline Pattihaar door den Keizer van Rusland geschonken. Die mantel heeft 25 duizend gulden gekost. In Frankrijk zijn tegenwoordig wonderdadige verschijningen aan de orde van den dag. Volgens VEglise libre die te Nizza verschijnt, nam eenige dagen geleden een priester een paar kinderen bij de hand en noodigde hen uit met hem een heuvel te bestijgen. Toen zij nabij een kapel kwamenwaarin zich een Maria-beeld bevondverzocht hij hen een oogenblik den weg alleen te vervolgen. Weldra verscheen een geheimzinnig wezen in de gestalte van een in 'twit gekleede vrouw met een tot den grond afhangenden sluijer. De kinderen begonnen te schreeuwen en wilden vlugten doch de verschijning sprak hen toe«lieve kinderenweest niet bevreesdik ben de Koningin des Hemels en kom om u te verkondigen dat ik spoedig de stad van de ketters zal verlossen, enz." Bevend van angst vloden de kinderen naar huis en verkondigden de mare. Hun vader ging dadelijk met hen terug naai de plaatswaar de verschijning zich nog bevond in afwachting of geen nieuwsgierigen zouden opdagen »Wie zijt gij vroeg de vader. »Ik ben de Koningin des Hemels," luidde het antwoord. Hierop gaf de man eenige flinke stokslagen aan de verschijning met de woorden»Ik moet weten of gij een geestdan wel of gij van vleesch en been zijt," en nu bleek, dat de Koningin des Hemels een oude dame wasdie ver zekerde voor deze comedie te worden betaald en thans ziek ligt van schrik. ilcfcsrlaufc, Kampen, 30 Nov. In den afgeloopen zomer werden verscheidene ingezetenen alhier de dupe eener allerbrutaalste opligterij op groote schaalgepleegd door de 22jarige huisvrouw van den heer E. alhier. Genoemde dame wist zich door middel van een valsch testamentbij vele winkeliers en handelaren een groot krediet te openen en gelden te bekomen. Toen men voor een paar maanden de echtheid van dat testament begon te betwijfelen, maakte zij zich uit de voeten en werd door de Arrond.-regtbank te Zwolle tegen haar regts-ingang met bevel van gevangenneming verleend ter zake van valschheid in geschriften. Te Goor werd zij gisteren door den brigadier der rijksveldwacht aange houden en naar het huis van verzekering te Zwolle overgebragt. Rotterdam 3 Nov. Gisteren avond heeft op j de Maas tegenover het Boslandin de nabijheid onzer stadeen groot ongeluk plaats gehad. Eene boot waarin een aantal werklieden (men spreekt van 30 a 40) j van Fijenoord naar deze zijde der rivier werden over- j gebragtis naar men beweert tengevolge van ongeoefendheid der roepers door de stoomboot j Vooruitgang omgevaren. Onmiddelijk werden van het j stoomvaartuig en van de stoomboot Beschaving sloepen uitgezet en zoowel van de stads- als van de overzijde bootjes aangebragtom hulp te verleenen doch niet- i tegenstaande allen ijver kon men onmogelijk al de in j 't water geraakte personen redden. Acht personen zijn verdronken, waarvan zes huisvaders, twee elk met zes kinderen. Van hen zijn zeven Rotterdammers, terwijl de achtste een oppassend jongman is uit Krimpen aan de Lek, die van zijn werkloon zijne bejaarde ouders ondersteunde en alleen had willen overvaren om een paar klompen te gaan koopen. Sluit»2 Dec. In het laatst der vorige maand vierde de heer Jansen alhier zijn 55 jarig postmeesterschap. Zierikzee4 December. Volgens het Haagsche Dagblad heeft een «boer" te Brouwershaven, die tot de oud-strijders in de citadel van Antwerpen behoordedoch de middelen niet be zat om de reis naar Ginneken te doen, teneinde de onthulling van het monument aldaar bij te wonen zich per telegraaf tot den koning gewendmet verzoek hem in de gelegenheid te willen stellen om aan het verlangen van zijn oud krijgsmanshart te voldoen. Den volgenden dag ontving hij antwoorddat de burge meester gemagtigd was hem de kosten terug te betalen. De man heeft dus kosteloos een pleizierreisje gedaan. Naar wij vernemen zijn bij de Regering telegra- pliische berigten van Atchin ontvangenwaarin gemeld wordtdat zich daar gevallen van pokken met doode- lijken afloop hebben voorgedaandat er ook nog manschappen aan cholera sterven en dat de vijand niet ophoudt ons te verontrusten. Omtrent de vergiftigingszaak te Haarlem verneemt het U. D. nader, dat de dochter Sophia, die zich thans in hechtenis bevindt als vermoedelijke daderesgeheel krankzinnig is. Vóór een geruimen tijd is zij lijdende geweest aan typheuse ziekten, en na dien tijd heeft zij steeds iets vreemds gehad. Zij wordt thans voort durend bewaaktmaar overigens zoo goed mogelijk Het volgend verwonderlijk blijk van trouw van een 2jarig hondje is, ofschoon niet zonder voorbeeld, wel der vermelding waard. Den 9den der vorige maand vertrok een ingezeten uit Alkmaar per boot naar Am sterdam bij toeval gelukte het zijn hond mede op de boot te komen. In de hoofdstad geraakte de hond van zijn meester gescheiden, endezen mogt het, on danks alle aangewende moeite, niet gelukken het dier terug te vinden. Hij was naar zijne woonplaats terug gekeerd en had reeds de hoop opgegeven zijn hond ooit terug te zien, toen het dier jl. Zaturdag-ochtend mager, uitgehongerd en vermoeid, maar vol blijdschap, na eene afwezigheid van negentien dagenin Alkmaar terugkeerde. Hoe het de i-6is maakte, weet men niet. Te Oud-Zevenaar werd dezer dagen een huwelijk geslotenwaarbij opmerkelijk is dat bruidegom en bruid wel de vereischte jaren tot zulk een gewigtigen stapdoch naauwelijks de grootte van kinderen van 12 jaar hadden. Kerknieuws. Ds. J. Kromsigl te Cortgene, heeft bedankt voor het beroep naar Ermelo; Ds. Roscam Abbing te Ginneken, voor dat naar Koudekerke. De thans vacerende Herv. gem. te Stavenisse, haar ontstaan dagteekenende van 1616, is, sinds dien tijd tot hiertoe, achtervolgens bediend geworden door 19 predikanten. De Cand. C. G. Menzel heeft het beroep naar Ingen aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Nieuwvliet door Ds. C. Roggepred. te Retranchement. Ingezonden stukken. Haagsche Brieven. 30 November '74. Sedert mijn vorig schrijven, is de Tweede Kamer der Staten-Generaal begonnen met de behandeling der Staatsbegrooting. Werd vorige jaren dagen lang ge- diseusseerd bij de algemeene beschouwingen, thans werden daaraan slechts twee dagen besteed. De liberale party had de goede gedachteom twee harer loden te verzoeken uit naam van allen het woord te voeren. De heer Blussé, gewezen Minister van Financienzou behandelen den fiuanciëelen, de heer Kappeijne den politieken toestand des lands. Vooral de rede van laatstgenoemden heer kan een meesterstuk genoemd worden. Na een blik op het verledeue geworpen te hebben, wees hij erop, dat het tegenwoordige minis terie geen parlementair ministerie wasd. w. z. geen gouvernementgekozen uit de rigtingdie de meer derheid in de Kamers heeft. Tot de liberale partij behooren thans ongeveer de helft der leden van de Tweede Kamer, zoodat eene sterke meerderheid niet te verwachten is. Toen het te doen wasom de vrij heden te verkrijgen, die wij thans bezitten sloten de Katholieken zich bij de liberalen aan. Thans is dit anders; sedert de Encycliek en Syllabus zijn verschenen, de Paus onfeilbaar verklaard is en in vele' landen de Roomsche geestelijkheid vervolgd wordthebben de Katholieken hier te lande eene partij gevormddie bovenal acht geeft op de belangen hunner Kerk en slechts in de tweede plaats op de belangen van Ne derland en de wetten aldaar van kracht. Zoolang dus dezen toestand blijft bestaankunnen de Katholieken door een ministerie te steunen of te bestrijden, het doen voortleven of doen vallen. In dezen stand van zaken naoet het Ministerie zich onthouden van groote politieke maatregelenen slechts zulke wetsontwerpen voorstellenwaar de politiek geheel buiten blijft. Intusschen moet de liberale partij niet stil zitten; al kan zij op dit oogenblik niets tot stand brengen, zy moet voor de toekomst werken en verschillende zaken voorbereidenteneinde die uit te voerenals de poli tieke toestand verandert. Onder de wenschelijke zaken behooren eene verbetering van het ambtenaarswezen het regtswezende openbare gezondheidpublieke werken het onderwijsde defensiede herziening van het belastingstelsel, enz. Gij ziet het, de lieer Kappeijneziet ook het gevaar, waarop ik reeds zoo dikwijls wees, in do clericale partij. Het is thans niet de vraag meer of men liberaal of conservatief is, maar wel clericaal of hervormingsgezind. Een bewijs van den overmoed der clericalen gaf de heer Kerensafgevaardigde uit Maastrichttoen hij in overweging gaf, dat Nederland een gezant zou be noemen bij Don Carlosdus bij den mandie om zijne barbaarschewreede handelingen door ieder welden kende verfoeid wordt. By de behandeling van Hoofdstuk Justitie hield Dr. Knijper wederom eene schoone redevoeringwelke evenwel geen bewijs van practischen blik gaf, en welke dan ook heftig bestreden werd door de heeren Wint- gens en van Houten. Daar men tegenwoordig veel spreekt over hooge brood- en vleeschprijzen wil ilc U een en ander mede deelen nopens een dezer dagen hier gevierd feest. Tot toelichting diene het volgende In October 1860 noodigden de heeren F. L. de Kin deren J. J. van KerkwijkC. Goekoop en Th. Schill de Hagenaars uit, om een brood- en meelfabriek op te rigten. Deze poging slaagde naar wensch: eene naamlooze vennootschap werd opgerigt onder toezigt van vijf commissarissen en het bestuur van een di recteur. Eerst werd alleen de broodfabriek gebouwd en later de meelfabriek, welke door het steeds toe nemend debiet steeds vergroot werden. Ten bewijze van den bloei dier instellingen dientdat blijkens het verslag over 1873 de volgende hoeveelheid brood werd afgeleverd in 1869 3,281,000 kilogrammen. 1870 3,571,000 1871 3,729,000 1872 3,688,000 1873 3,901,000 Den 21sten dezer was het 12ya jaar geledendat het eerste brood was gebakkende werkliedendie op een zeer goeden voet met het bestuur zijnbe sloten dien dag feestelijk te vieren en noodigden de Directie uit dit feqst by te wonen. Toen des avonds om S ure het laatste brood was afgeleverdwerd met een tooverslag de bakkerij in eene feestzaal her schapen. AUen die aan de fabriek en de bakkerij werkzaam waren te zamen 4 a 500 mankwamen ten 9 ure met hunne vrouwen het feest bijwonen. Toen de commissarissen (de heeren van Bossevan Aalstvan KerkwijkSchill en Hartinkbinnenkwamen werden zij door éene deputatie van werklieden onder muzijk binnengeleiddaarna hield een der werklieden eene toespraak, waarin hij commissarissen dank be tuigde voor hunne geheel belaugelooze zorg, (daar deze geen het minste geldelijk voordeel genieten) waardoor de werklieden goed betaald worden', het brood in den Haag goedkooper is dan ergens elders en de aandeelhouders goede renten genieten. Als blyk van hulde boden de werklieden aan heeren commis sarissen eene lijst aan, bevattende derzelver portretten, benevens een presidentshamer en een inktkoker. De president-commissaris dankte voor de ontvangen blijken van welwillendheid en wees er op, dat de goede re sultaten vooral verkregen zijn door de goede verstand houding met de werklieden en den yver van den directeur, de heer van der Puttenwien hij namens commissarissen een geschenk aanbood. De werklieden vierden vrolijk feestafgewisseld door eene tooneelvoorstelling en besloten met een bal. De oprigting der genoemde fabrieken te dezer stede hebben dit resultaat opgeleverd dat het brood thans hier goedkooper is dan ergens eldersalthans wanneer men behoorlijk acht geeft op het gewigt. Men betaalt thans hier voor wit of gebuild brood 19 Cts.voor ongebuild brood 13 Cts. en voor roggebrood 10 Cts. per Nederl. pond. Dergelijke schoone resultaten kunnen evenwel slechts in groote steden verkregen worden door het groote debiet. Dat de meel- en broodfabrieken op andere plaatsen zich niet konden staande houdenlag daaraan voornamelijk dat de directie aan onbekwame handen was toevertrouwd en die inrigtingen dikwijls alleen werden opgerigt om deze of gene aan een baantje te helpen. Hieris|zulks niet het geval; men heeft een be kwamen directeur, terwijl commissarissen van hunne zijde geheel belangeloos alles doen wat mogelijk is om de zaak te doen bloeyen. Niet ongepast vind ik het thans in herinnering te brengen welke zware straffen in vroeger tijd bestonden tegen de bakkersdie te ligt brood verkochten of ze melen daarin deden. In Turkije werd de bakker, wiens brood te ligt werd bevondenmet het oor aan de deurpost zijner woning gespijkerdterwijl de ontbloote borst van den zondaar met honing werd bestreken en hij alzoo eenige uren lang aan de beten der insecten en de bespotting werd overgeleverd. Ook in ons vaderland, en wel in 's Gravenhage werden zware straffen opgelegd. In 1440 werd een bakker, bij wien door den Baljuw en Geregte te ligt brood gevonden werd, en dat hij weder aan hen had ontweldigd, daarvoor voor het Hof betrokken, en hoewel hy lijf en goed verbeurd haduit gratie gecon- demneerd Baljuw en Geregte op zijne knieën ootmoedig om vergiffenis te biddendat gedaan hebbende, twee bedevaarten te moeten gaan doen, een tot onze Vrouwen p Aken en de andere tot Sinte Thomas van Cantel- berghe in Engelanden een jaar uit HollandZeeland en'Vriesland te blijven, binnen welken tijd zijn wijf geen brood-neeriughe" zoude mogen doenen voorts den Baljuw te betalen veertig gulden, en eindelijk na het gemelde jaar nog een bedevaart af te leggen tot «Sinte Pieter en Pouwels te Rome." In 1680 werd door de Edel Groot Mogenden bepaald, «dat geene bakkers eenige zemelen zullen mogen koopen of inslaan of onder brood of deeg't zy rogge of tarwe eenige andere zemelen mengen, als die welke op den molen onder het koren gemalen zijndirect of indirect op eene boete van duizend gulden en daarboven, onder poene van arbitrairlyk naar gelegenheid van zaken zelfs aan den lijve te worden gestraftDeze ordonnantie werd in 1692 en in 1744 vernieuwd, en in 1749 nog daarboven bepaalddat van het platte land geen brood naar de steden mogt worden gebragt op eene boete van twee duizend guldenzullende diegenendie de boeten niet kunnen voldoen, bij openbare geeseling aan den lijve worden gestraft, enz. STOOMBOOTDIEN9T tusschen Middelburg en Zierikzee. CORRESPONDERENDE VAN EN NAAR ZIERIKZEE OP DEN SPOORWEG TE GOES. December 1874. Van MIDDELBURG: Zaturd. 5 's inorg. 10,30 u. Zondag 6 's nam. 2,— u. Maand. 7 's morg. 10,— Dingsd. 8 Woensd. 9 Dond. 10 Vrijdag 11 7, 7,— 6,30 7,— Van ZIERIKZEE: Zaturd. 5's morg. 7, Zondag 6 Maand. 7 7 Woensd. 9 Dond. 10 10,30 6,30 2,— 2,— 2, 2, Vrijdag 11 's morg. 10,30 Ketourkaarten tot de helft der stoombootvr. voor de terugreis, geldig gedurende eene maand. Dito vrij van stoombootvracht voor de terugreis op den zelfden dag. Pry zen dei* boter en eyeren. Ziekikzee, 3 December 1874. Boter laagste koers 0,75 en hoogste koers 0,80 per 5 hectogrammen. Kip-eijeren laagste koers 1,37 en hoogste koers 1,50 per 25 stuks.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1