ZIEBÏKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5468, 5fsteJaarg. Dingsdag 24 November 1874. Bn Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIEN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Door het POSTKANTOOR te ZIERIKZEE, zijn gedurende de 2de helft der maand October 1874, de i navolgende brieven verzonden, geadresseerd aan per- j sonenwier namen op het adres vermeldter plaatse van bestemming onbekend zijn, als: L. BARTELS Amsterdam. j C. M. KOOIMAN, Dordrecht. M. GRöNBERG, Rotterdam. J. ROMIJNZwijndrecht. Van het Hulpkantoor OOSTERLAND: J. STUIK, Brouwershaven. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, j dat het Momï- en Klaauwzeer zich in deze j Gemeente heeft geopenbaard bij eenig jong Vee van s den Landbouwer CORNELIS van WESTENgestald op de Hofstedevroeger bewoond door den Landbouwer M. van Oeveren, onder deze Gemeente. Zierikzee, den 21 November 1874. De Burgemeester v. CITTERS. Kamer van Koophandel en Fabrieken te ZIERIKZEE. Wij vestigen de aandacht op de herstemming op Woensdag 25 dezer van 9 tot 12 nxe. We zouden het toch betreuren als de Kiezers in het bedanken voor de Candidatuur door den Heer A. P. PAULUS- j SEN, en dus in de zekerheid der herbenoeming van j den Heer J. A. van der HALENaanleiding vonden i om ook thans niet aan de stemming deel te nemen, i Een paar dagbladartikelen, blijkbaar uit onzuivere bron, maken het wenschelijk, dat de Kiezers eenige meerdere belangstelling toonen. Naauwelijks was de uitslag der eerste verkiezing j bekend of een schampere pen onderschrijft het dood vonnis der Kamer. Zij is doelloos. En het bewijs? De geringe opkomst der Kiezers. Dit vonnis wordt in de Middelburgsche Courant op meer verfijnden doch in het oogvallend arglistigen toon bevestigd. Het ligt niet in onze bedoeling de bittere luim van een enkel Kiezer of de schijnredeneringen van een dag bladcorrespondent voet voor voet te bestrijden. We willen slechts even bij de hoofdpunten stilstaan. Het is hier ter stede een treurig verschijnsel, dat geene verkiezing belangstelling wekt zoolang de harts- togten niet in beweging zijn gebragt. Juist die van 11 November jl. werd door velen als een bloote for maliteit beschouwd er kon toch geen sprake, van zijn om de aftredende leden, de Heeren HOUWER en van der HALEN, te willen vervangen voegt men hierbij dat de stembiljetten 4 weken bevorens waren rondbezorgd, waarlijk dan vrage men niet naar do oorzaak waarom zoo weinigen ter stembus kwamen. De beschuldiging tegen de Kamer, dat ze doel- en nutteloos isvinden we aanvankelijk door niets in een later artikel door een uittreksel uit het jongste jaarverslag schijnbaar bewezen. Met zekeren tact vischt de correspondent der Mid- delburgsche Courant daaruit de minstbeteekenende han- j delingen op, doch dit, zoowel als het bijslepen der I geloofskwestie, getuigt duidelijk voor kwaden toe- i leghet laat zich toch moeyelijk aannemendat men eene instelling in het openbaar tracht te con- j demneren onverschillig met edele of onedele be- j doelingen zonder kennis te nemen van datgene, wat door haar openbaar gemaakt is. En dan had de j correspondent in de verslagen kunnen lezen, dat de j Kamer niet slechts de kleinere belangen (die toch j zeker ook behartiging verdienen behandelt, maar dat dikwerf zaken van ingrijpenden aard en algemeene i strekking het onderwerp uitmaken van hare beraad- i slagingen. Hiervan getuigen de aanmerkelijke verbeteringen en uitbreidingen door hare tusschenkomst gebragt in het i postverkeer en de telegrafie, hare bemoeijingen ten opzigte van het loodswezen en het havenverkeer, de uitgebragte adviezen bij de Hoogere en lokale autoritei- I ten, de zamenwerking met elders gevestigde Kamers enz. j Wanneer we op dit alles acht geven dan gelooven we niet de geringe kosten der Kamer te moeten be- treurenmaar wel de kwaadwilligheid van hendie uit af brelcingszuchtof door welke andere reden dan ook gedreven, het publiek op een dwaalspoor brengen, j We erkennen dat handel en industrie hier niet zoo- danig bloeijen, dat Zierikzee den specialen titel van Fabrieks- of Handelsstad verdient, maar toch beschou- i wen wij de plaatselijke belangen van dien aard, dat we onze belangstelling niet kunnen onthouden aan eene instelling, welker veelzijdig nut boven allen twijfel j verheven is. Wij noodigen alzoo de Kiezers uit bij deze herstem- ming niet achter te blijven en hunne stem uit te bren- gen op het aftredend lid, den Heer J. A. VAN DER HALEN. gekost. Men berekent, dat hier dagelijks 1500 drijvers en kooplieden vergaderen, die gedeeltelijk iu een op zettelijk daartoe op het terrein gebouwd hotel een onderkomen vinden. Buitendien heeft de inrigting een eigen bank, post- en telegraafkantoor. Chicago wordt door een gracht, (de Chicago-rivier genaamd, ofschoon het stilstand water is) in drie deelen gesplitsthet noordelijkzuidelijk en westelijk gedeelte. Beginnen we onze wandeling of liever onzen rijtoer, want de afstanden zijn te groot om die te voet af te leggen, in het noorden. Daar vinden we allereerst een fraai parkhet Lincolnpark genaamd dat, den schralen plantengroei dezer streken in aan merking nemendemet regt bewondering verdient. De. strenge, lange winter, vergezeld van de ijzige noord westenwinden die van de barre hoogvlakten van Minnesota over de prairie worden voortgezweept maken het aanplanten van hoog geboomte bijna on mogelijk en met moeite is men er in geslaagd in het park hier en daar kleine bosctjes van schaduwhout aan te kweeken. Langs de vlakkezandige kust van het meer heeft men hier een breeden rijweg aangelegd die vooral in den schoonen herfsttijd dagelijks door duizenden rijtuigen wordt bezocht en een allerlevendigst aanzien heeft. Den 19den Oct. is te Milfordde nationale bank be stolen. De roovers maakten zich van 120,000 dollars meester. Zij drongen de woning van den kassier den heer Sawyer binnen, dien zij wekten met de woorden »Sta op, wij hebben u noodig." Mevrouw Sawyer werd met haar zuigeling uit bed gehaald, op een stoel ge bonden en den mond gestopt. Toen het kind bleef schreeuwen dreigden de roovers het uit het raam te gooijen als het niet zweeg. Twee der boeven bonden de handen van den kassier en stopten hem een bal in zijn mond, waarop zij hem een twister, een toestel om te worgen, om den hals sloegen. Daarop trokken zij hem zijn pantalon aan, hingen een jas om zijne schouders en deden hem pantoffels aan de voeten. Zoo gekleed bragten eenigeu van hen hem naar de bank, terwijl anderen eene dienstbode vastbonden, de drie kinderen in een kleine kamer opsloten, en mevrouw Sawyer met haar zuigeling op de bestekamer, die zij met schroeven digt maakten. Om haar lucht te geven, werden er eenige gaten in de deur geboord. Toen Sawyer in het kantoor was gebragt, vroegen de roovers hem waar de sleutels warenhij weigerde te antwoorden, waarop zij begonnen hem te worgen en hij zijn be wustzijn verloor. Tot zich zeiven gekomen werd hem nogmaals de vraag gedaan, en nu achtte hij het beter de plaats aan te wijzen. De sleutels werden gehaald, de deur van den kelder geopend en de 120,000 dollars aan goud en papier door hen genomen. Daarop werd aan twee van de boosdoeners opgedragen den kassier thuis te brengen. Onderweg ontmoetten zij een agent om hem te beletten hulp te roepen, werd weder Sawyer's keel toegesckroefd. Op zijn kamer werd hij aan zijn stoel gebonden en deze aan het ledekant vastgemaakt waarop de roovers zich verwijderden. Sawyer verklaart dat de geheele diefstal, met hetgeen er aan voorafging en volgde, geen 40 minuten heeft geduurd. Ten 3 ure waren de boosdoeners verdwenen, die zich allen onken baar hadden gemaakt door maskers. Nieuwstijdingen. Omtrent den oorsprong, den snellen voortgang en den tegenwoordigen blpei van Chicago ontleenen wij het volgende aan eene particuliere correspondentie: Op het einde van 1830 stonden aan de zuidwestelijke kust van het meer Michigan 12 houten huizen en iets meer landwaarts 2 villa'sdie te zamen 100 inwoners telden en den naam van Chicago droegen. In 1833 verkreeg het gehucht den titel en de regten eener stad. In 1837 toonde de eerste officieele census een bevolking van 4170 zielen. In 1850 bedroeg het aantal der in gezetenen 28,269 zielen. Tien jaren later was dit getal tot 109,263 aangegroeidin 1870 telde de stad 299,370 inwoners en thans, vier jaren later, is dit getal bijna verdubbeld en boogt de koningin der prairieën" op ruim 540,000 ingezetenen Ziedaar de geheele geschie denis van een stad, voor welke een nog reusachtiger toekomst schijnt weggelegd en te regt draagt hij dan ook den tweeden bijnaam van Metropolis van het westen, want van alle steden der Unie wordt zij slechts door New-York in levendigheid en bedrijvigheid overtroffen. Chicago is niet alleen de stapelplaats van alle graan- bouwende westelijke staten, maar ook de toonaange vende markt voor levend veehuidengezouten vleeschsoorten en spek. Zijn handel in al die artikelen is verbazend. De omzet van graan alleen bereikt jaarlijks het ontzettende cijfer van meer dan 160 mil- Iioen ^bushels en geheele treinen met vee uit Texas en zwijnen uit de omliggende staten stroomen dagelijks naar de stad. Voor de ontvangst van het vee is grenzende aan het zuidwestelijk gedeelte der stad een terrein afgebakend van 345 akkers, bedekt met houten stallingen, voor welker aanbouw niet minder dan 15 millioen kubiek voet hout benoodigd waren. Negen verschillende spoorweglijnen hebben hier een gemeenschappelijken terminusen de geheele inrigting heeft de stad tot dusverre reeds 1 millioen dollars De Minister van Onderwijs in Rusland het stelsel van verpligt onderwijs zoo spoedig mogelijk in zijn vaderland wenschende te zien ingevoerdheeft be sloten er te St.-Petersburg de proef van te nemen waar hij een genoegzaam aantal scholen voor kinderen van 8 tot 12 jaren zal doen bouwen. Thans zijn meer dan de helft der kinderen van onderwijs verstoken er zullen dus denkelijk 157 scholen noodig zijn. Alleen lezenschrijvenonderwijs in de Heilige Schrift en de vier hoofdregelen der rekenkundezullen tot de ver- pligte vakken behooren. Het schoolgeld zal ongeveer 5 gulden 'sjaars voor elk kind bedragendoch slechts te betalen zijn door die ouderswier middelen het toelaten. Er zal eene commissie gevormd wordenbe staande uit den burgemeesterdrie ambtenaren bij het Ministerie van Onderwijs en drie leden van den ge meenteraad. Naar het Berlijnsch systeem zullen visi teurs worden aangesteld om de ouders te controleren hundie hunne kinderen te huis houdenzal eene kleine boete of gevangenisstraf opgelegd worden. De kosten zullen 350 duizend roebels jaarlijks bedragen. Daar men verwachtdat die door de stad zullen moeten gedragen worden zal het geheele ontwerp aan den stedelijken raad worden overgelegd. St. Petersburg;19 Nov. De Newa en het meer Ladoga zijn na twee dagen vorst met groote massa's ijs bezet. In de bogt van Kroonstadt ligt het ijs vast. De communicatie van daar op St. Petersburg is gestremd. Zondagavond had in de groote kerk der Evangelische afgescheidenen te Nottingham (de Zionlcerk) een aller schandelijkst tooneel plaats. Het beroep van ds. Lang ford, die dien avond zijn intrede zou doenwerd onwettig genoemd door een deel der gemeentedat een anderen predikant had beroepen. Toen ds. Langford den preekstoel beklimmen wilde, werd hij bij het opstij gen der trappen tegengehouden. Hij bleef hierop aan den voet van den preekstoel staanen verzocht de gemeente een psalm te zingen. Zijne aanhangers zongen, begeleid door het kerkorgel, doch de oppositie-partij die een eigen seraphine-orgel had medegebragt, hief met geestdrift psalm 119 aan. Toen Langford begon te preken, bleef de oppositie zingen en met die vol harding en koppigheidwelke Engelschenals het op strijden aankomt, zoo bijzonder onderscheidt, zong de oppositieal werd haar keel ook heesch en haar stem bevendtot het amen weerklonk. Politie was aanwe zig in de kerk, doch daar men niet handgemeen werd, maar stemgemeen bleef, zagen de agenten in stille berusting het stichtelijk schouwspel aan. In de vorige week werden te Belfast meer dan 200 personen in hechtenis genomenwegens openbare dronkenschap. De gevangenis is zoodanig bezetdat men voor eene epidemie vreezendeden straftijd heeft verminderd. op die advertentie inen daaronder ook een schrijven van zijne dochterdie mededeeldedat zijdoor haar vader buiten gelegenheid gesteld kennis te maken met heerengaarne aan een edeldenkend man hare hand zou reiken. De vader was bij het lezen van dien brief eerst woedend, maar bedwong zich en ging een zijner handels vrienden polsen omtrent de gezindheid van diens zoon. Die bleek wel gediend vau een huwelijk met de 19jarige schoone in kwestieen na een paar dagen vond de jonge dame een antwoord op haar ter post gebragten brief, dat haar verloving ten gevolge had. Reeds is melding gemaakt dat te Dresden een toestel aanwezig is om lijken te verbranden en dat daarvan gebruik gemaakt wordt. Dr. Tilenius te Wies- baden annonceert thans, dat zijn echtgenoot, die inde nabijheid van Stuttgart overleed, uitdrukkelijk haar verlangen had te kennen gegeven, dat haar lijk zou verbrand worden. Om aan dien wensch gevolg te geven, is het lijk naar Dresden overgebragt, daar nog op geen andere plaats in Duitschland een gelegenheid tot lijkenverbranden bestaat. In betrekkelijk korten tijd .werd de asch aan de familie overhandigd. Te Emden heeft een werkman zijne echtgenoote half doodgeslagen, omdat zij den strop, waaraan hij zich wilde ophangen, had doorgesneden. De Fransche provinciale bladen deelen tal van bijzonderheden mede over het onwederdat in de afgeloopene week drie dagen lang Frankrijk teisterde. In Nizza heeft het zoo gehagelddat het meerendeel der vensterglazen vernield is. Planten en bloemen zijn geheel vernietigd en de olijfboomen leden zeer veel. In Montpellier heeft het zwaar gesneeuwd. In Marseille heerschte eene temperatuur als in Siberie. In het Rhóne-dal is de wind zoo snijdenddat men verpligt is te huis te blijven. Lyon en omstreken zijn als met een wit kleed bedekt. In Vlaanderen en in Picardië zijn rivieren en beken buiten de oevers getreden. jPtutsdilttitfe» Te Berlijn plaatste een weduwnaarwiens gezin enkel uit eene 19jarige, streng opgevoede dochter bsstondeene advertentieten einde tot een nieuw huwelijk te kunnen geraken. Tien antwoorden kwamen Beverwijk21 Nov. Door bestuurderen dei- Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij te Amsterdamis benoemd tot lid der commissie van plaatselijk bestuurover de reddingmiddelen te Wijk- aan-Zee, de heer W. N. Wolterink predikant aldaar. Gouda, 20 Nov. In het koffiehuis »de Harmonie" alhier, had gisteren een bijeenkomst plaats, waar een groot aantal belangstellenden was opgekomen om den uitslag te vernemen van de proeve gedaan door de bh. Klop en Spruijt alhier, strekkende om te berekenen hoeveel winst de slagers hebben en of afslag van het vleesch mogelijk is. Door bijzondere omstandigheden was de uitslag niet van dien aard, dat men de slagers met cijfers kon overtuigen, doch weldra zullen belang stellenden opnieuw bijeenkomen, ten einde nieuwe maatregelen te nemen. Verscheidene slagers waren tegenwoordig, die hun zaak eenigszins trachtten te verdedigen. Botterdam, 20 Nov. Bij Overschie had eer gisteren een spoorweg-ongeluk plaatsgelukkig zonder menschenlevens te kosten. Tegen 5 ure arriveerde aldaar van Rotterdam een locomotief met een paar wagens om een lading steen kolen te halenwelke bij de spoorbrug bij Delfshaven liggen. Juist was de brug opendoch daar men meende nog tijd genoeg te hebben dezelve te sluiten, gaf men het sein tot doorrijden. De locomotief reed dus door en kwam aan de brug, die nog slechts half gesloten was. Voor stoppen of remmen was geen tijd meer en met donderend geweld stortte het zware ligchaam door de opening in het water en bleef geklemd zitten tus- schen de muren der brug, die op vele plaatsen deerljjk beschadigd is. De stoker was bijtijds van de locomotief gesprongenterwijl de machinist spoedig uit het water gered werd. De brugwachter, die schier zinneloos van schrik, ontsteltenis en angst voor de gevolgen was, is in ver zekerde bewaring genomen. In de eerste behoefte is thans voorzien door een noodbrugzoodat de reizigers bij de brug moeten uitstappenover de hulpbrug passeeren en dan aan de overzijde in een anderen trein moeten overstappen. De treinen van hier zullen om dit oponthoud 20 mi nuten vroeger vertrekken dan op de biljetten is aangekondigd. Zoolang de locomotief niet is opgehaald, blijft de op dat punt nog al drukke scheepvaartgeheel gestremd. Vlïssïngen21 Nov. De gemeenteraad alhier heeft heden de begrooting voor 1875 vastgesteld op ƒ159,266.80 in ontvang en uitgaaf. Daarbij is aange nomen de hoofdelijke omslag te verhoogen van 12000 op ƒ34000, nadat een voorstel verworpen was om bij behoud van den tegenwoordigen hoofdelijken omslag het verschil tusschen de inkomsten en uitgaven te vinden door eene leening. Middelburg, 20 Nov. De zonderlinge Engelsch- man, die, zooals wij in ons vorig nommer mededeelden, sinds eenigen dagen het politiebureau alhier tot zijn verblijfplaats gekozen heeft, is heden morgen per spoortrein vertrokken. Hij is gebleken te zijn de heer JameB Tison Bedford, handelaar in wijnen en wol te Ipswich. Lijdende aan aanvallen van zwaarmoedigheid, had hij zich voor eenigen tijd op reis begeven. Veertien dagen geleden had hij volgens gemaakte afspraak reeds in zijne woonplaats terug moeten zijn, doch hij werd te vergeefs gewacht, zoodat zijne familie hem als vermist beschouwde. Tengevolge van het door den commissaris van politie alhier aan zijn ambtgenoot te Ipswich ge zonden telegram kwam de familie te weten dat de vermiste zich hier ophield. Zij verzocht door tusschen komst der politie, dat men hem hier zou aanhouden totdat iemand hier zou aangekomen zijn om hem af te halen. Vandaar dat de commissaris van politie geen bezwaar heeft gemaakt om den Engelschmandie overigens geheel vrij was te gaan waarheen hij verkoos, op zijn bepaald verlangen in de agenten-kamer te laten logeeren. Gisteren morgen is de heer Lawrance, regtsge- leerde te Ipswich, hier aangekomen, die aan het station door den heer Bedford werd opgewacht, waarna zij zamen zijn uitgegaan en hun intrek hebben genomen in het hotel de Abdij waar zij den nacht hebben doorgebragt. De opgaven van den vreemdeling werden door den heer Lawrance bevestigd, die tevens verklaarde dat de heer Bedford in zijne woonplaats algemeen geacht, maar aan zwaarmoedigheid onderhevig is. De commissaris van politie heeft het hem toevertrouwde geld tegen reiju aan den vreemdeling teruggegeven, die heden morgen met den anderen Engelschman van hier vertrokken is Zierikzee23 November. Het model van het geschenk door de leerlingen der openbare scholen aan Z. M. den Koning aan te bieden is eindelijk voor het afgieten in zilver gereed gemaakt en; zal nu aan de beoordeeling van het publiek onderworpen worden. Het oorspronkelijke model heeft, ofschoon in zijn geheel behouden, in enkele onder- deelen belangrijke wijzigingen ondergaan. Tot burgemeester van Veenendaal is benoemd de heer A. H. Metelerkamp. De hulponderwijzer H. A. Carpreauvan IJzen- dijkeis den 16 dezer als zoodanig benoemd aan de openbare school te Breskens. Door den Raad van Maasticht is besloten, op de plaatselijke directe belasting, die binnen den termijn van 30 dagen nadat het aanslagbiljet is afgegeven, is voldaan, 5 pCt. korting te verleenen. Door de Hollandsche gemeente te Petersburg is ƒ1000 geschonken voor den pastoriebouw te Yenlo. De najaars vergadering der Algemeene Synodale Com missie der Hervormde Kerk is op 19 dezer geopend. Onder de leden der Commissie komt voor Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije van Zierikzee. De Herv. gemeente van Serooskerkein Schouwen welke eerlang komt te vaceren is, sinds haar zelf standig bestaan in 1611achtervolgens tot hiertoe door 22 predikanten bediend geworden. Voor het 9de beroep te Krabbendijke is bedankt door den candidaat H. A. van Oostrum So ede, die daarna toezegging van beroep ontvangen heeft naar St.-Johan- nesga, c. a. De candidaat Adriaan Renter-van 's Gravenpolder heeft het beroep naar Wilnis aangenomen. Gemengde berigten. Een boeren-knecht te Philipsland moest zooveel snaps niet hebben van zijn broeder, die veel beter is als hij, en veel meer verstand. Eene schoenmakers-dochter te Kappelle wordt aangeraden, zooveel praats niet te hebben van hare buurmeisjes, daar zij anders met hun werk naar een ander zullen gaan, en dan zal zij wel van papa met de spanriem krijgen. Op eene verga dering te D. beklaagde een spreker zich dezer dagen bij de redactie van een dagbladdat de verslaggever hem onzin in den mond had gelegd. »Ik vraag wel om verschooning," repliceerde de journalist,»de onzin is uit uw mond gekomen en in mijn pen gevloeidzoodat hij er als zoodanig ook uit moest."Te Parijs wordt 13 Februarij13 Maart en 13 November voor een on geluksdag gehouden. Op die dagen wordt er dan ook minder gereden op straat, en men ziet ook veel minder menschen op straatdaar men uit vrees voor onge lukken liever t' huis blijft. Doch ondanks die voorzorgen was 13 November weder een ongeluksdag. Elf personen werden gedood of gewond, door van daken of uit vensters te vallen en het rijtuigverkeer veroorzaakte niet minder dan 34 ongelukkenwaaronder verscheidene inet doode- lijke gevolgen. Ook op gezelschappen van 13 personen zijn de Parijzenaars dan niet gesteld, en er wordt spoe dig een 14de gehaald. De leden van het Rederijkers gezelschap te B. worden verzocht, om bij het eindigen der repititie, geen straatschenderij bij eene 30jarige boeren-dochter te plegen, daar dat van zulke heeren niet staat, en waar zal men regt zoeken Te Yerseke is het schip L. geladen, en zal nu zeker gaan lossen te Bruinisse. Een dametje te Yerseke zal nog dol worden van blijdschap, nu zij met een heer mede zal gaan naar eldersdaarom groet zij zeker niemand meer, zelfs Klaas niet. Eene pas getrouwde vrouw te E. wordt aangeraden zooveel snaps niet te hebben van twee fatsoenlijke meisjes waar niets van te zeggen valt, daar zij zelf vol gebreken is. Het zal wel uitkomen wie zij is, en dan zal haar man zich wel beklagen. Te Baarland worden terstond laarzenmakers gevraagd tegen hoog loon, omdat men niet meer gaan kan met schoenen, zonder die onder te trappen in den modder. De straatveger heeft het ook zoo druk om op de stroo- pers te passen, dat de tijd hem ontbreekt om de straat te vegen. Een dametje te Yerseke zegt tegen haren ouden vrijer, dat zij er spijt van heeft hem bedankt te hebben, en als hij wil, dan moet hij maar terug komen. Kerknieuws. De Cand. D. C. C. Stap heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Oosterland. De candidaat C. G. Menzelis beroepen te Egniond- aan-Zee. WELDADIGHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven onder hartelijke rtankbetuiffing kennisdat door hen op Zondag jl. in de voormiddag godsdienstoefening in de Kleine Kerk is gecollecteerd voor het Fonds ter verbouwing van het Armengesticht een bankbiljet groot vijf-en-twintig gulden. Zierikzee, 23 November 1874. Diakenen voornoemd J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BETHESecretaris. SllrWariUwtteu, S5jarige Eclitver-eexiig-ing; van g fó JOHANNES der WEDUWEN Hz. ADRIAN A LEMSOM. ®jj Dreischor, 23 November 1874. '3 Bevallen van eene levenlooze Dochter, T. LEMSOM—Krijger. Haamstede, 20 November 1874. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een' Zoon, A. M. van VESSEM, geb. von Lindern. Bruinisse, 21 November 1874. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde moeder en behuwdmoeder Mevr. de Wed. Dr. W. F. MENZEL—van der Vliet. C. G. MENZEL. on C- de M0EN- 20 Nov. 1874. de MOENMenzel. Zierikzee, 20 November. Heden overleed te Leiden tot onze diepe droefheid, de Heer WILLEM van der LINDEN, in den ouderdom van bijna 47 jaren. P. van der LINDEN en kinderen. Heden overleed na een smartelijk lijden ons geliefd jongste kindje CENTEin den leeftijd van slechts 5 maanden. Elkerzee A. van der WERF. 22 November 1874. A. van der WERF, geb. van Sluis. Heden nacht overleed zacht en kalm, onze waarde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffr. de Wed. JACOB OCHTMAN—Jacobse, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Zierikzee, De KINDEREN, BEHUWD- en 23 November 1874. KLEINKINDEREN. De familie zal geen uiterlijke teekenen van rouw dragen. - Zij, die eenige schuldvordering mogten hebben, ten laste des boedels van wijlen den WelEdelen Heer JOB van der HAVE, overleden te Ouwerkerk den 31 October 1874, worden verzocht daarvan opgaaf te doen vóór of op den 16 December aanstaande aan B. G. van der HAVE. J A A K \Y E I) D 5 Te Colijnsplaat wordt ten spoedigste een HXTLT?- ONDEltWIJZEB gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1