ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5406. Donderdag 19 November 1874. 51ste Jaarg. Bekendmaking. Algemeen Overzicht. Nieuwstijdingen. jPrnitadWattfo. A T C H I N. TJE LEG RAM. Haagsche Brieven. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30 franco per post 1,60. ADVERTENTIJËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. PATENT-OPNEMING. De BURGEMEESTER van Zierikzee geeft bij deze aan alle belanghebbenden kennis, dat naar aanleiding van art. 35 en 36 der wet op het patentregt van den. 21 Mei 1819 (Staatsblad n°. 34), eerstdaags de gewone algemeene opnemingen van het Patentregt zullen plaats hebben; wordende derhalve een ieder gewaarschuwd er op te letten, of hij aan de verpligtingen, bij gemelde wet voorgeschreven, voldaan heeft, om door suppletoire aangifte te voorkomen de onaangename gevolgen, die daaruit anders zouden ontstaan. Zierikzee, den 18 November 1874. De Burgemeester voorn. v. CITTERS. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend dat het mond- en klaauwzeer zich in deze Gemeente hééft geopenbaard bij eenige schapen en run deren van den Landbouwer D. BEVELANDERen bij eenige runderen van de erven J. de VLIEGER. Zierikzee, den 18 November 1874. De Burgemeester v. CITTERS. Indien veelbewogen tijden, politieke verwikkelingen, dagen van onrust en strijd, de beste school zijn om groote staatslieden te vormendan is het niet te ver wachten, dat onze tijd veel groote mannen zal ople veren. Misschien is er veel te leeren voor diplomaten die in de kunst der geheime woelingen moeten ge oefend worden. Zeker mogen wij aannemen dat hoe kalm alles schijnt te zijn, hier en daar wel de eene en andere politieke wending een punt van overweging is en wij wachten met de meeste bedaardheid wat daarvan het gevolg zal wezen en gaan inmiddels na, wat wij voor het oogenblik als het meest belangrijke in den toestand der Europesche rijken beschouwen. Wij zien naar üuitsclilaiMl en vernemen, dat de Graaf von Arnimdie voor korten tijd op vrije voeten werd gesteldop nieuw gearresteerd is. Men zegt dat hij na zijne invrijheidstelling belangrijke documenten aan derden heeft verstrekt en dat dit de aanleiding tot het nieuwe incident zou wezen. Gelukkig voor hem hebben de geneesheeren verklaard dat het verblijf in de gevangenis voor zijne gezondheid na- deelig is en men heeft zich dus bepaaldom hem in zijn paleis te laten bewaken. Reeds had men zich gevleiddat weldra de geheimzinnige zaak in het openbaar zou behandeld wordenmaar nu is het wel zeker, dat dit nog eenigen tijd duren zal. In den Rijksdag valt niet veel bizonders voor, schoon de leden met moed en lust arbeiden. Door den afgevaardigde Schultze Delilsch is wederom het voorstel ingediend om aan de leden reis- en verblijfkosten toe te kennen. Maar schoon men zich overtuigd houdt dat de Kamer dit voorstel aannemen zalis het even zeker dat de Bondsraad er zich niet mede zal vereenigen. De tim merlieden metselaars en andere bouwlieden hebben zich tot den Rijksdag gewend om eene wet te vragen die de aannemers verplicht, bij voorkomende onge lukken, hunne werklieden of de nagelaten betrek kingen schadevergoeding te geven. Zij hebben zich daarbij, niet ten onrechte beroepen op de verplichting, die daartoe reeds aan de eigenaars van mijnen, fa brieken, enz., is opgelegd. Uit Fraukrij Ie geen bizonder nieuws. Het voor naamste is, dat bij eene der laatste verkiezingen een Bouapartist gekozen is en wel een, die aan het Kei zerlijk geslacht vermaagschapt is. Bij de andere ver kiezingen hebben de republikeinen gezegevierd. Voorts houdt men zich druk bezig met de verkiezing voor de gemeenteraden, die op handen zijn. Men stelt zich voor dat de uitslag wel van invloed zijn zal op den arbeid der wetgevende vergadering, die met December moet hervat worden, als wanneer ook over het lot der aanhangige gemeentewet moet worden beslist. Aan de geneeskundige school te Parijs heeft een klein oproer plaats gehad, dat op nieuw bewijst hoe algemeen de afkeer is van het clericalisme. De nieuw benoemde inspecteur-generaal, tevens hoogleeraar aan de school, dievooral door de voorspraak van Msgr. Dupaulpup benoemd isis den studenten niet aangenaam omdat hij als een hevig clericaal beschouwd wordt. Bij zijne komst in het college is hij door de studenten met ge fluit en allerlei afkeurende kreten ontvangendie derwijze werden opgevoerddat men besloten heeft de lessen aan de school tot den 1 December te sluiten. De zaken in Spanje blijven in status quo. Althans de zoogenaamde gevechten van den laatsten tijd hebben geen resultaat gehad voor eene der partijen. Men houdt vol, dat voor eenige dagen Don Carlos op Fransch grondgebied geweest ismaar zoo het bericht waar heid bevat, dan heeft het niets opgeleverd om eene betere verhouding tusschen Frankrijk en den pretendent te bewerken. Meer geloof schijnt men te moeten hechten aan het beweren dat Carlos broeder, Don Alfonso, in Frankrijk geweest is, om voor de belangen van zijnen broeder te werken. Er was gezegd dat hij naar Oosten rijk ging, maar later bleek, dat dit waarschijnlijk eene mystificatie was om de aandacht af te leiden. De slotsom van alles is, dat de zaken blijven zooals zij zijn en het gouvernement van Madrid schijnt niet in kracht te winnen, dan alleen voor zoover de zwak heid der tegenpartij haar tot winst is. De verkiezingen in Italië zijn ten gunste van de regeering uitgevallen. Ofschoon omtrent den verderen loop van* zaken nog niets te zeggen valt, verblijdt men zich echter over dezen afloop, omdat, zoo ergens, in dien staat, gedurige wisseling van ministerien die kracht rooft, die zoo noodig is, om aan de ultramon- taansche woelingen het hoofd te bieden. In den Z witsersclien Staatsraad is een wets ontwerp aangenomen, dat de echtscheiding gemaklijk maken moet. De Roomsche afgevaardigde hebben de vergadering verlaten, omdat zij zich met de wet niet konden vereenigen. Indien het bericht waarheid bevatte, zou het niet tfan gewicht ontbloot zijn, wat uit Ru^laud gemeld wordt, door middel van eene Weener correspondentie. Er zou namelijk een aanslag ontdekt zijn tegen het leven van den Czaar, gelukkig tijdig genoeg om de uitvoering te verhinderen. Te Moskou hebben dienten gevolge vele arrestatien plaats gehad en het complot droeg een bepaald socialistisch karakter en zoo dit werkelijk het geval mocht zijn, dan zou het gevaar voor de toekomst niet geheel geweken zijn, daar ook in Rusland het socialisme in kracht schijnt toe te nemen. Ook in Belgie zijn de Kamers weder bijeenge komen, maar er is nog niets verricht en ook niets aan de orde, dat belangryke debatten doet verwachten. Meer belangstelling wekt voor het oogenblik de stemming onder de liberalen te Gent. Tot hiertoe was die partij daar zeer vermogend, maar nu zij zich verdeeld heeft, werkt zjj natuurlijk de clericalen in de hand en staat het te vreezen, dat bij verkiezingen de wrange vrucht daarvan geplukt zal worden. Onbegrijpelijk is I het dat men niet begrijpt, dat het vuur juist door de clericalen aangestookt wordt en dat men zich vangen laat in de strikken der partij, die, hoe ze zich ook bedekt zoekt te houden, toch reeds algemeen bekend is, als bedacht op het zaaien van verdeeldheid tot eigen voordeel. De onweersbui, die in Denemarken dreigde, is gelukkig voorbij gedreven. De tegenstanders van het bewind, die eene motie van af keuring wilden uitlokken en nog al kans van slagtjif haxM.en, hebben die motie ingetrokken, sedert hun 'gebleken Was, dat eene ont binding der Kamers het gevolg van hun pogen zou wezen en zij wilden den koning niet in hunnen strijd i mengen. Uit Zweden schrijft men, dat daar tegenwoordig de wegen onveilig gemaakt worden door roovers. De zaak was daar zeer ongewoon en heèft dus dubbelen schrik verspreid. Aanstonds heeft ziöh eene sterk ge wapende macht in de weer gesteld?' en is reeds met de roovers slaags geweest, maar men heeft zich slechts van een paar roovers kunnen meester maken. In Ghiua zijn binnenlandsche verdeeldheden en politieke verwisselingen, die misschien voor de Euro- peesche bewoners van het hemelsche rijk noodlottig kunnen worden. De prins, oom des keizers, is even als zijn zoon in ongenade gekomen en van zijne betrekking als president van den rijksraad vervallen verklaard. Als eenig motief daarvoor, wordt in het keizerlijk besluit gezegd, dat de prins te weinig eerbied -voor den keizer toonde, als hij het woord tot hem richtte. 't Is nu als altijd en ginds als overalkleinigheden beheerschen soms de wereld en de hartstochten der heerschers zijn de ellende en den ondergang des volks. De terugtogt van den opperbevelhebber van het Spaansche Noordorleger, generaal Laserna, heeft op de burgers, van Irun een slechten indruk gemaakt; wel is genoegzame versterking achtergelaten om de vesting opnieuw te verdedigen, wanneer de Carlisten komen opdagen, maar men had verwacht, dat het legerkorps van Laserna in elk geval zou worden gebezigd om den geheelen omtrek van Carlisten en Carlistische inrigtin- gen te zuiveren. Van verschillende zijden wordt ver zekerd, dat Laserna dus heeft gehandeld op bevel uit Madrid waar men ongerust begon te worden over de Ebro-linie. Hoe het zij, van een ernstige operatie tegen de Carlisten komt weder niets. Berlyu, 15 Nov. Het Stadtgericht heeft gisteren, in raadkamer vergaderd, het bevel tot bewaking van graaf Arnim door politie-agenten in zijne woning inge trokken en hem huis-arrest opgelegd. Naar uit goede bron wordt vernomen, is gisteren de akte van beschul diging aan graaf Arnim beteekend en is de definitieve behandeling der zaak op 7 December vastgesteld. Op de Duitsche spoorwegbegrooting is onder de uit gaven uitgetrokken een »post."; Rijkshonden en rijks- katten 8700 mark." Houdt het Duitsche rijk honden en katten er op na? Ja, en waarom? Ziehier: De dienst- verrigting van dit viervoetig redeloos hulppersoneel is Voor de honden, de nachtwakers op de spoorbanen bij de uitoefening van hunne functiën te helpen; voorde kattende goederen-magazijnen en de goederenzolders, benevens de archiefkamers van ratten en muizen vrij te houden. De afgevaardigden .zullen lagchen, maar toch eenstemmig de som goedkeuren ter bekostiging van die vreemdsoortige rijksbeambten voorgesteld. Grroniiigfen16 Nov. Donderdag-avond greep alhier een droevig tooneel plaats, waarbij de sterke drank weder geen gering deel der schuld heeft. De alhier gestationeerde rijksveldwachter B.kreeg in opgewonden toestand twist met zijne huisvrouw, een feit, dat reeds herhaaldelijk was voorgevallen. Eensklaps grijpt hij zijn geladen revolver, schiet daarmede naar het hoofd zijner vrouw, gelukkig zonder haar ernstig te kwetsen, en drukt daarna het tweede schot zich zeiven in de mond af, met het gevolg, dat hij onmid dellijk dood ter aarde stortte. Amsterdam, 16 Nov. Volgens een hier ont vangen berigt is de Marioni Packet op 15 Oct. jl. goed en wel in Suriname aangekomen. Zooals onze lezers zich zullen herinneren is dit de kleine schoonerslechts 12 last metende, welke op 10 Aug. 11. uit het Nieuwe- diep derwaarts vertrok. De bemanning bestond slechts uit den gezagvoerder, zijne vrouw en twee kinderen. Deze stoute onderneming van Kapt. de Boer, is alzoo met den besten uitslag bekroond. 'sa Gravenhage16 Nov. De zaak van den agent van politie H. Werson, beschuldigd van moed- willigen doodslag, gepleegd op den persoon van Johan nes Cornelis Hansen, een 25jarigen voermans-knecht alhier op Woensdag den 29 July 11., zal den 3den Dec. a. s. voor het provinciaal geregtshof van Zuid-Holland in behandeling komen. Bij de geregtelijke schouwing van het lijk van den ver- slagene, door deskundigenen in tegenwoordigheid van den officier van justitie, is o. a. bevonden een gesneden wond van 63/4 centimeter aan de binnenzijde van het bovenste derde gedeelte van den rechterarm; een ge stoken wond van 2 centimeter lengte in het onderste derde gedeelte van den regter-voorarm; voorts een.e wonde in de linkerzijde. Uit het verhoor, dat Werson bij de justitie heeft ondergaan, blijkt, dat hij verschillende opgaven heeft gedaan: eerst, dat hij niet weet Hansen te hebben verwond; daarna, dat hij woedend geworden, zich van zijn mes heeft bediend, om zich te verdedigen en dat het hoogstwaarschijnlijk is, dat de verslagene onder de worsteling in het mes zal zijn gevallenvervolgens dat hij dit alles slechts als mogelijk beschouwten eindelijkdat hij door de twee personenHansen en den voermans-knecht H. v. D.geslagen zijndehet mes heeft uit zijn zak gehaald, maar zich niet her innert en zelfs niet gelooft, het gebruikt te hebben. Goes, 16 Nov. De afloop der verkiezing voor den gemeenteraad heeft ons niet verrast en betreuren wij ookdat onze voorspelling is vervuld gewordenhet zal misschien een goede leer zijn voor hendie wat al te loszinnig eigen inzicht volgenhoe goed zij het ook anders mogen meen en. Terwijl wij dit schrijven, is nog niet bekend of de heer Pompe zijne benoeming aan neemt maar hoe het zijn moge, zyne partij heeft zeker gewonnen. Nu, zij mocht ook wel eene belooning heb ben voor al de moeite aangewend bij de herstemming om de geloovige kiezers naar de stembus te drijven. Het was waarlijk aardig te zien, hoe van alle kanten, nog ter elfder ure, do een na de ander kwam aanloopen, terwijl de drijvers niet verre waren. Zij zullen nu bij eene volgende gelegenheid zich bedienen kunnen van de strooibilletten, die bij kerkelijke verkiezingen wor den rondgedeeld en waarop het eene vaste uitdrukking is: aangemoedigd door den kennelijken zegenal weet ook iedereen dat men personen aanbevolen en doorgedre ven heeft diezoo ze al niet wat anders zijntoch niet als een zegen kunnen aangemerkt worden. Men schijnt die briefjes al in gereedheid te hebben, voor men nog weet, of men in verkregen zegen zal kunnen roemen. En zoo zal het nu ook wel een zegen zijn ook als mr. Pompe bedankt en daaruit moed geschept worden voor het vervolg. Het Goessche publiek schijnt dezen winter alles met muziek te willen doenten minste men kan niet zeggen, dat het treurt bij zijne politieke zegepralen of nederlagen. Er zijn zoovele zangvereenigingen dat bijna heel Goes schijnt te zingen. Concerten wachten ons zonder tal en of het nog niet genoeg waredat de Goessche muziekdirecteuren om strijd muzikale avon den voorbereidenkomt er van elders nog een orkest dat zich reeds in eene ruime inteekening mag ver heugen. De vertooningen op alle mogelijke publieke plaatsen nemen geen einde en al worden ze nu en dan met een kerkelijk kleed overtrokken of dragen ze al soms een zoogenaamd ernstig karakter't is toch niet te ontkennen, dat men van vermaak niet afkeerig is. 17 Nov. Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort heeft zyne benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Ook alhier maken de leeraars der H. Burger school zich verdienstelijk door het houden van voor lezingen voor dames. De heer Posthumus geeft een cursus over scheikunde, de heer de Beer over Duitsche literatuur. Den kleinen omvang van het publiek in aanmerking genomen, is de belangstelling zeer groot, Onder het gehoor van den heer de Beer komen onge veer dertig dames uit de stad en omliggende dorpen, juist het dubbele van het getal, dat reeds ten vorigen jare zich met dat doel vereenigd had. De heer de Beer geeft zijn cursus om de 14 dagen, geheel kosteloos, en behandelt dezen winter: Lessing, zijn leven en zijne werken en zijn invloed op letteren en kunst. Zierikzee 18 Nov. Benoemd tot Rijks-ontvanger te Dirksland c. a., de heer K. Boudeioijn, thans te Aalten c. a. De heer J. L. v. d. Havete Alblasserdamkomt voor als No. 1 op de voordragt voor hoofdonderwijzer te Amerongen en de heer C.Heule te Ouwerkerk, mede als No. 1 op de voordragt voor die betrekking te Hen- drik-Ido Ambacht. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Nederl. Iudië van den 15n dezer, was door den kolonel Pel, militair en civiel bevelhebber in Atchin, het navolgende per telegram (dd. 8 Nov.) berigt: Den 7den dezer zijn zeven versterkingen in de kam pongs Berouw en West-Lemboeh door onze troepen ge nomen. Drie punten werden bezet en hierdoor is thans de geheele Pedir-dijk in ons bezit. Aan onze zijde sneuvelde één officiersbediendé, terwijl gewond werden do overste Diepenbroelc (in den linkerarm) en 17 mili tairen, waaronder 4 zwaar, benevens 2 dwangarbeiders. De vijand vlugtte, achterlatende ongeveer 40 dooden en 3 gewonden, terwijl 20 Atchinezen bovendien sneu velden bij hun vlugt over de Atchin-rivier. Gezondheid dezelfde. 9s Gravenhage18 Nov. Het amendement van den heer van Houten op de schorsingswet om zoolang de aanmunting door parti culieren is geschorst, voor rijksrekening de aanmunting van standpenningen zal plaats hebben, is verwor pen met 42 tegen 18 stemmen. Het amendement der heeren j de Bruijn Kops en 's Jacob om de schorsing slechts tot July 1875 te doen voortduren is aangenomen met 40 tegen 21 stemmen. Daarna is de geheele wet tot tijdelijke schorsing der aanmunting van zilveren standpenningen aange- uonien met 40 tegen 20 stemmen. De heer Fransen van de Putte is als lid toegelaten. Kerknieuws. Ds. R. O. C. Aittonvan Stavenisse. is den 8 dezer te Oosterwijk bevestigd door Dr. Al. A. N. Rovers, pred. te Kedichemmet Gen. 122bintrede met Efes. 319a. Ds. J. A. Toursals beroepen naar Bergen-op-Zoom, zal den 22 dezer te Sandpoort afscheid prediken. Beroepen te Wissenkerke Ds. H. W. van Lindonk te Leusden. Beroepen te Amsterdam Ds. G. J. Fos, pred. te Middelburg. Bedankt voor het beroep naar 'sHeerenhoek door don Cand. G. H. van Kasteel. Beroepen bij de Chr. Geref. gem. te Colijnsplaat Ds. G. de Braai, te Apeldoorn. Gemougde berigten. Een nieuwbakken groenteboer te N. moest eerst wel zijn aangezigt en handen reinigen, vooraleer hij zich aan de huizen presenteertdoch man is proesvrouw is proesheel de boel is proes. Pastoor Kriiger zegt in de voorrede van zijn Beschrijving van Zeeland: «Schoon ik ootmoedig genoeg bekennen wil, dat het er verre af isdat mijn werk de onvolmaaktheid zou bereiken." Wel eene eigenaardige, zoo niet ondeugende drukfout, voor wie met dit boekwerk bekend is. In 't land van ter Goes is te zien een groote dominé in een klein kerkje met weinig toehoorders. Een gekje te Haamstede wordt aangeraden, des Zondags zoo niet voor spot te loopenwant dat past niet voor iemand die zoo trouw ter kerk gaat, en nu zingt men: Blijf nu toch maar in uw kot, Eu loopt Zondags niet voor spot, Want gij zijt toch veel te gek, Om bij ons te zijn in trek. Een klompenmakers-zoon te 's Heer. die veel van de meisjes houdt, moest geen twee jonge meisjes in den avond opwachten met een wit hemdjover zijn hoofd, want zoo kan hij geen goede vrienden blijven met jonge meisjes, dat toch ook niet fatsoenlijk is. Dus vriendjenoemt gij dat een grap, Of meent gij dat dat staat heel knap, Die grappen doen de kinders ook, En spelen dan zoo mooi voor spook. Te Schiedam is een kind dat betooverd wasge nezen door het koken van een levenden haan, waarna de tooverhelcs, zijnde een kraai, door het raam kwam vliegen. De kraai werd gevangen en gedood, en het kind werd tot ieders {verwondering beter!.In den tuin van den heer S. P. Gast pastoor te Hieze is eene meloen gegroeidzwaar ruim 67 kilogrammen. Een jongeling uit Brussel verloor dezer dagen te Parijs, eene som van 80,000 francs, en daar hy dit geld niet onroiddelijk kon betalen, werd hij zinneloos. Een bloedverwant is hem te Parijs gaan halenom hem naar Bolgie terug te, brengen. Een kastelein te N. wordt aangeraden als het jongelings-vergadering is zich wat fatsoenlijker te gedragen, anders zal hij wede, weggestuurd worden. Twee dames te Nisse hebber zulk een spijt gehaddat zij geen vrijer gehad hebben met den besten toondag te Goesdat zij dol waren daar zij er nog al opgerekend hadden. In eene her berg te D. zaten voor eenige dagen een paar kerels uit te rekenen, hoeveel borreltjes zij per dag wel uit dronken, dat zoowat gemiddeld op tien slokjes uitkwam, dat dus 3665 per jaar bedroegeene som van 183 per jaar. Toen zy dat uitgerekend hadden, besloten zij geen drank meer te gebruikendaar zij voor dat geld een vet varkeu konden koopen en meer benoodig- heden. Of het van langen duur zal zijn, zal uitkomen. Komt het goed uit, dan zal het een geluk zijn voor vrouw en kinderenwant die zien er maar haveloos uit, zoowel als de dronkaards. Ingezonden stukken. 16 November '74. Zooals bekend is, heeft de Tweede Kamer zich in de laatste dagen bezig gehouden met de Indische be- grootiug. Met gespannen verwachting zagen velen die aiscussiën tegemoet. Hoogst moeijelijk was dan ook de toestand. De meerderheid der Kamer is liberaal, maar nadat drie liberale ministerien achtereenvolgens waren afgetredenwas het thans de pligt der liberalen om het tegenwoordig Ministerie met welwillendheid te ontvangen, zonder dat de liberale partij afstand deed van hare beginselen. Daarentegen was het evenmin van den Minister van Gollstein te verwachten dat hy zijne beginselen geheel zou prijs geven. Tamelijk ge lukkig is men bij deze discussie er in geslaagd om de moeyelyke klippen te vermijden. De twee voor naamste amendementenvan liberale zijde gesteld zijn in den Nieuwsbode van 14 dezer besproken. Een ander amendement, dat van den heer de Roo van Al- denoerelt, betrof de Indische brigade. De vorige Minister van Koloniën had in 1873 voorgesteld om hier te lande een corps militairen, de Indische brigade genoemd, op te rigten, ten einde bij eventueele gebeurtenissen steeds een krijgsmagt beschikbaar te hebben, om da delijk naar lndie te zenden. De tegenwoordige Minister meende, dat men thans daarvoor geen manschappen zou kunnen krijgen en had de gelden tot oprigting dier brigade van de begrooting geschrapt. De heer de Roo stelde voor om wederom drie ton voor die zaak op de begrooting te brengen. In plaats van die som werd door de Kamer een memoriepost op de begrooting geplaatst, hetgeen zeggen wil dat de Regering te zijner tijd moet trachten om de Indische brigade op te rigten. Zóó werd ook deze klip vermeden. De verschillende, hoofdstukken der Indische begrooting zijn met alge meene stemmen of met slechts één of twee stemmen tegen aangenomen. Al kenmerkten de redevoeringen van den heer van Gollstein zich niet door die groote kennis van lndie als zijn voorganger eigen waszijne verdediging was waardig en getuigde van veel studie. Met welwillend heid is hij door cle Kamer behandeld, hetwelk hij te meer op prijs moet stellen, omdat hij, nog lid dei- Kamer zijnde, de liberale ministerien steeds fel bestreed. Wij herinneren slechts dat, toen in de zitting van 14 Maart 1871, een der leden zijne verwondering te kennen gaf, dat de heer uarc Basse Minister van Ko loniën was gewordenomdat deze nimmer in lndie was geweest, de heer van. .Gollstein ironisch zeidë5:" dot hij daar niet over verwonderd wasdaar van Rosse wel eens eene redevoering over Kolonierf*^5*d; gehouden. »De heer uan Bosse," hernayi.van.- GoTtsleiiï, <-'»heeft ook Vel eens over oorlogszakeffgéêjirokenzoodat als hij aftreed als Minister van Koloniënik verwacht dat hij dan zal optreden als Minister van Oorlog." Bij dejgenoemde discussien heeft Dr. Kuijper eene schocaieVecteyoering gehouden over de verpligting van NédérlawLals-'christennatie tegenover Java. De Minister van Marine, de heer Taalman Kip, heefc bij die gelegenheid voor het eerst in de Kamer gesprokenhet was evenwel onduidelijk en verward zoodat spotvogels zeiden: «Kip kakelt wel, maar legt geen eijeren, zelfs geen wind-eijeren." Vóór de Provinciale Staten van Zuid-Holland in de vorige week er toe overgingen een lid der Eerste Kamer te kiezen, in plaats van den heer Franssen van de Puttehielden zij eene vertrouwelijke bijeenkomst. Eenigen stelden voor om te kiezen den heer Tets van Goudriaanoud-Commissaris des Konings in Zeeland. Die candidatuur werd evenwel bestreden, vooral op grond dat genoemde heer zich steeds had laten ge bruiken om door conservativen candidaat te worden gesteld tegenover liberalen; daarenboven had de heer van Tets zich laten aanleunen dat hij door de anti revolutionaire partij was aanbevolen, op grond zijner gevoelens nopens de schoolwet. Het gevolg was dan ook dat de heer van Tets slechts 11 stemmen verkreeg en de heer A.Blussé, koopman te Dordrecht en broe der van den oud-Minister van Financien, verkozen werd met 46 stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Heemskerk, moet, daar het aantal inwoners vermeer derd is, een wetsontwerp indienen om het getal leden der Tweede Kamer met twee te vermeerderen. Dien tengevolge heeft genoemde Minister Gedeputeerde Staten aangeschreven; van deze gelegenheid heeft de Minister gebruik gemaakt om aan Gedeputeerde Staten de vraag te onderwerpen: of zy niet met hem van oordeel zijn, dat de dubbele kiesdistricten zooveel mogelijk in enkele districten moeten gesplitst worden. Mogt zulks geschieden, dan zou het noodwendig gevolg zijn dat de Tweede Kamer ontbonden moet worden. Immers neemt een dubbel district, dat wordt gesplitst, wie zal dan uitmaken of de leden van dat district nog het vertrouwen genieten v'au dat gedeelte hunner kiezers, die zij dan geacht worden te vertegenwoordigen Als een bewijs van het drijven der godsdienstige partyen in onze dagen deel ik u het volgende mede: Onlaugs was ik met een mijner vrienden in het nieuw gebouwde gedeelte van Rotterdam, om een huis te huren. Ik meen dat de straat de Jonker-Fransstraat heette. Over den huurprijs enz. was men het spoedig eens en ik meende reeds dat de zaak in orde was, toen de eigenaar aan mijn vriend vraagde welke gods dienst hy beleed. Deze was Catholiek en deelde dit mede aan den huisbaas, welke dadelijk antwoordde: «indien gij Roomsch zijt, verhuur ik U mijn huis niet." Het bleek mij bij die gelegenheid dat in sommige straten bijna niets dan Roomschen, in andere niets dan Hervormden, Afgescheidenen enz. wonen. Zulke feiten zijn bedroevend en verwekken slechts scheuring onder zonen van hetzelfde vaderland. Thans is wederom een proces aanhangig in de zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak der heeren de Gijzelaar, firma van O verklift. welke een jaar geleden failliet gingen, na de effecten van velen verduisterd te hebben. Thans heeft de vader dier heeren, Jhr. de Gijzelaar griffier bij den Hoogen Raad, een eisch ingesteld om uit den faillieten boedel eenige effecten terug te ont vangen, die bij zyn zoons waren. De curators weigeren die afgifte, omdat genoemde effecten als bedrijfskapitaal hebben gediend en niet zooals van anderen bloot in bewaring waren gegeven. Algemeen verwonderd men zich over dit proces, daar genoemden heer de Gijzelaar bijna dagelijks op het kantoor zy nor zoons was en alzoo kon weten welke vreemde zaken daar geschiedden. MetMit al zitten hier nog velen over bedoeld fail-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1