ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 5IsteJaarg. No. 5465. Dingsdag 17 November 1874. Bekendmaking. Nieuwstijdingen. Statie. JFranferijfe. A T C H I N. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Kennisgeving. SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR 1874. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie-, rïkzee maken bekend dat het suppletoir kohier van den Hoofdeijjken Omslag van deze gemeente, over het loopende dienstjaar, op heden door den Gemeenteraad is vastgestelden van den 16den tot den 24sten dezer maand ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen; en dat ieder aangeslagenebinnen dien tijdtegen zijn aanslag bij de Gedeputeerde Staten in beroep kau komen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 13 November 1874. De Burgemeester en Wethouders, v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. ALGEMEENE SCHOUWING OP DE VLOEDPLANKEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatre gelen tegen de gevolgen van hooge vloeden binnen deze gemeente, Maken bekend, dat de bij dat artikel bedoelde alge- meene Schouwing op de vloedplanken met alles, wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Woens dag den IS November aanstaande, aantevangen te 12 uur des middags. Zij herinneren de belanghebbenden aan het voorschrift der Verordening, DAT DE VLOEDPLAN KEN OU KISTINGEN ALSDAN MOETEN ZIJN UITGEBRAGT EN GEPLAATST. Zierikzee den 30 October 1874. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. u. Men leest het volgende in het Bat. Handelsblad: In de dessa Djatra Timor op Madura leefde nog kort geleden een man, Bendara Karie genaamd. Hoewel hij reeds boven het gros der dessa-bewoners verheven was in de kennis van Koran-spreuken en zelfs wat lezen en schrijven kon, dorstte zijn geest naar meer. Hjj wenschte zich te verheffen boven het peil dei- gewone stervelingen en streefde naar de hoogere ilmoe. Zijn gemoed brandde van verlangen om die geheim zinnige en alles omvattende wetenschap magtig te wordenwaardoor men door een enkel magtwoord slechts bergen kan verzetten en rivieren van lo°op doen veranderen, in één woord waardoor de ingewijde alles kan wat een ander niet kan. Spijs en drank versmaadde Karie. Geestelijk voedsel was alleen zijn begeerte: hij moest en zou in het bezit komen dier hoogere ilmoe. Om nu tot dien trap van geestelijke volmaking te komenbesloot hij ten laatste om zijne toevlucht te nemen tot de Alouwat. Met andere woorden hij zou zich levend doen begraven. Dië Aioewat geschiedt natuurlijk vrijwillig. De voor standers dezer mystieke praktijk hechten er een onvoor waardelijk geloof aan en meenendat iemand die zich levend laat begraven en na een bepaalden tijd uit het graf herrijst, onbetwistbaar in h'et bezit is der zoozeer gewenschte ilmoe. Onze mystieke held Bendara Karie delfde zich zeiven een graf, plaatste zjjne legmat daarinbenevens een gendi met waterteneinde de voorgeschreven wasschin- gen te kunnen volbrengen bij zijne gebeden en legde zich kalm neder in afwachting van de dingen die komen zouden. Zijn broeder Pa Mina en nog een vriend woonden deze vreemde begrafenis-plegtfgheid bij, vol bewondering over den toekomstigen heilige en in het stellige geloof zjjner aanstaande herrijzenis. Plegtig beloofden zij Kariedat zij het graf zouden bewaken en het niet zopden openen dan na zeven dagen. Dit was namelijk het vereischte tijdvak waarin de meta morphose moest tot stand komen van een dessaman in een hooger begaafd wezen. De zeven dagen waren verloopen. Vol hoop en verwachting openden broeder en vriend het graf en vonden een lijk. Bendara Karie was den hongerdood gestorven. Wat wij hier mededeelen is geen sprookje maar een feit, dat plaats vond op den 4 September van het jaar onzes Heeren 1874. Sl-meriifta. Men heeft vóór eenigen tijd te Washington de kunst uitgevonden om van papier allerlei soort van vaatwerk te vervaardigengeschikt voor het vervoer van suiker vruchtenkalkmeelenz. Het voordeeldoor deze uitvinding verkregenspringt in het oogen dadelijk zijn twee maatschappijen opgerigt om haar te exploiteren. Tot het vervaardigen der vaten gebruikt men sterk papier, dat men op elkander lijmt en stevig perst, totdat het eene harde zelfstandigheid wordt. Het papier zelf is van stroo vervaardigdhetwelk tot dusverre in het Westen van weinig waarde was. De vaten zijn cilindervormigen beslaan derhalve niet zooveel plaats als de groote »holbuikige" houten vaten, hoezeèr zij evenveel inhoud hebben. Daarbij zijn zij niet half zoo zwaar en veel sterkeren ze kosten 20 percent minder. Op die wijze zal men van het stroo profijt kunnen trekken. Den 3den Sept. heeft in Guatemala eene aardbeving plaats gehad, waaromtrent een te Antigua verschijnend blad het volgende schrijft: Sedert het begin van Aug. werden verscheidene schokken van aardbeving gevoeld, die echter weinig aandacht trokken, maai- tegen het einde der maand werden zij sterker en veelvuldiger. In den avond van den 3den Sept. was de lucht zwaar bewolkt; de natuur scheen in de diepste rust te zijn; er was volstrekt geen wind, toen ongeveer te 9 uren 18 minuten een verschrikkelijke schok gevoeld werd, voórtgebragt door beurtelings verticale en horizontale schuddingen, vergezeld van een geluid in de ingewanden der aarde als van den donder. Het waren oogenblikken van onbeschrijflyken angst, waarin het gelui der kerk klokken, die door de aardbeving in beweging werden gebragt, den angst der bevolking verhoogde. Vier seconden lang duurden de schokken in volle kracht voortdaarna werden zij minder sterk. Gedurende dien ganschen nacht werden ongeveer elke twee uren schok ken gevoeld, en toen de dag opkwam, ontwaarde men, dat de stad nog tot zekere hoogte haar gewoon aanzien had, ofschoon de meeBte huizen geleden hadden en velen onbewponbaar waren. Het aantal slagtoffers kan niet juist worden bepaald, omdat veel lijken begraven liggen onder den stroom van modder welke van de Cerro del Tigre was nedergedaald. In Antigua alleen kwamen 30 personen, meestal vrouwen en kinderen, om het leven.s Men rekent, dat in andere steden een 25tal om het leven gekomen zijn. Een ander blad van Guatemala schat de veroorzaakte schade op 200,000 a 250,000 dollars. De stad Duenos moet geheel vernield zijn. Nog andere berigten spreken van niet minder dan 200 dooden. Maandag werd te Sherborn een afschuwelijke moord gepleegd. Een ambachtsmanJames Senior genaamd had zijne vijf kinderen verloren en het eenige nog in leven zijnde, een 9jarig meisje, door de roode koortsen aangetast zijnde, scheen hij te vreezen dit kind insge lijks te zullen verliezen. Omstreeks 12 uren 's middags trad hij in de kamer waar het meisje sliep en doorstak haar met een groot mes, waarop de dood onmiddelijb volgde. Toen de moordenaar aangehouden werd, ver klaarde hij dat de ellende oorzaak zijner misdaad was en dat hjj zijn kind niet kon zien honger lijden. In Schotland heeft het in de laatste dagen erg ge sneeuwd en hard gevroren. Omtrent den brand te Kroonstadt wordt nader gemeld, dat er verbrand zijn 119 woonhuizen, 50 magazijnen, eene kerk en twee kapellen. De meeste particuliere huizen waren verzekerd, te zamen voor 480,000 roebels. Er zijn vier menschen omgekomen. Gebrek aan water was de oorzaak dat het zoo moeilyk viel den brand meester te worden. De volgende brief van Garibaldi aan dr. Ribori is openbaar gemaakt: Waarde Riboril Zich schikken in zijn toestand, ziedaar de spreuk die ik in toepassing gebragt heb sedert den tijd toen mijn rijkdom in Amerika bestond in een hemd onder den zadel van mijn paard tot op het oogenblik, dat ik te Caserta dictator was van de beide Siciliën. »Gevolgelijk, zal ik niets vragen en vooral geen inschrijvingen te mijnen gunste. *Toen de dagbladen, tengevolge der finantiëele on gelegenheden van mijn zoon, zich herinnerden, dat ik niet rijk was, bood de heer Ross vau Toronto mij eene som aan, die ik meende te moeten aannemen. »Die som gewerd mij niet, maar de heer John An-- derson, van New-York, zond mij, zonder mij hiervan vooraf kennis te geven, een wissel van 5000 fr. op het Huis Rothschild. »Ik neem aldus geene inschrijving aan." Bayonne, 13 Nov. Het oppercommando van het republikeinsclie leger bevindt zich nog te Irun. Gisteren werden de Carlisten van de hoogten van San Martial verjaagd, doch keerden des avonds terug. Heden is hier voorraad brood en wijn besteld. Het oprukken naar Urdax is ophanden. Bjj de Carlisten heerscht groote demoralisatie. De regeering te Madrid wilonder voorwendsel dat de Ebro-linie bedreigd wordt, den voortgang der operatien belemmeren. Laserno zal in de rigting van de Ebro oprukken. In de nabijheid van Lyon heeft zekere Martinet een kind gevondendat geheel verstijfd was van koude. Bij nader onderzoek bleek het, dat de kleine geroofd was door een troep kunstenmakers, die hem dag aan dag mishandelden. Uit vrees voor nieuwe kwellingen, daar hij van een hem ter bezorging toevertrouwden brief het adres niet had kunnen vinden, had hij besloten zich liever te laten verhongeren dan naar zjjn wreede meesters terug te keeren. Berlijn13 Nov. De Staatsburger- en de Vos- sische Zeiiung melden het volgende omtrent den heer Von Araim Gister-avond verschenen de politie-raad Bormann vergezeld door eenige beambten van politiein de woning van den heer Yon Arnim, om dezen te arres teeren. Het bevel tot inhechtenisneming berust, even als het vorige bevel van dien aard, op artt. 133 en 348 van het strafwetboek. »Op de verklaring van den ontboden geneesheer van den heer Von Arnim, dat de in hechtenis neming, met het oog op den gezondheidstoestand van den delinquent, niet mogelijk was zonder de ernstigste gevolgen na zich te slepen, heeft men voorloopig van de arrestatie afgezienmaar is bevel gegeven om den heer Von Arnim te bewaken. Eergisteren ontstond bij een banketbakker te Ber lijn tegen vier ure in dén morgenbrand. De bewoners meenden hem zeiven spoedig te kunnen blusschen en achtten het niet noodig de personenwelke zich in de drie bovenverdiepingen bevonden en grootendeels slie pen te wekken. Hunne pogingen mislukten, en vijf bewonerswaaronder vier winkeldochterskwamen in de vlammen om; zeven sprongen uit de ramen, waarvan een te pletter viel, twee zwaar en vier ligt gekwetst werden. Ook van de brandweer werden verscheidene lieden gekwetst. Baron Rothschild heeft dezer dagen eenig vet vee doen verkoopen. De persoondie met den verkoop belast waskondigde vóór de veiling aan dat de baron elk jaar (natuurlijk bij wijze van gunstbetoon)' eene veiling zou doen houden als er maar goede prijzen werden besteed. Te Dresden heeft op het terrein der fabriek van den heer Siemens een tweede lijkverbranding plaats gehad. Dimaal gold het de 23jarige echtgenoote van een geneesheer te Stuttgart. De plegtigheid werd bij gewoond door genoodigden van het bestuur, door vertegenwoordigers der wetenschap en der pers. De geestelijke der Evang.-Luthersche gemeente had zich verontschuldigddaar het consistorie nog geen besluit had genomen in zake de nieuwe wijze van lijkver- zorging. Na het uitsproken van een stil gebed werd de kist, die te midden van gewassen en planten in een overdekte ruimte was geplaatstdoor eenige werklieden naar den oven gedragen. Daar werd het deksel der kist weggenomende bloemen werden ver wijderd en de dokter sloeg een laatsten blik op het stoffelijk overblijfsel zijner echtgenoote. Van de ver gunning om het verbrandings-proces door een in de deur aangebragte opening gade te slaan werd gebruik gemaakt. Binnen 5 vierendeel uurs hadden de vlam men haar werk voleindigd, waarop dr. Küchenmetster de officieele wetenschappelijke vertegenwoordiger, de aanwezigen herinnerde aan de ernstige beteekenis van het inzamelen der asch. Die inzameling had op last van den weduwnaar echter eerst den volgenden mor gen plaats. Almelo 12 Nov. Een zonderling geval heeft zich hier voorgedaan. De Raad dezer gemeentedie bijna geen raad weet om in de finantiële behoefte dezer stad te voorzienvond by het vaststellen van den hoofde lijken omslag nog een persoon, die nooit was aangeslagen, en wel een ongehuwde dame, aan welke dan ook als belastingschuldige een aanslagbiljet gezonden werd. By nader onderzoek is het echter geblekendat wel vijftig dames vergeten waren bij het vaststellen van den hoofdelijken omslagen die in dezelfde omstandig heden verkeerden als die ééne aangeslagenemaar nu het mooiste van de zaakonder de dames die van de belasting vrijgesteld blevenbevinden zich de zusters van vier raadsledenzoodat men vooronderstellen moet dat deze toJ< bovenal by het vaststellen van het kohier hun geheugen op den loop hadden. Amsterdam, 13 Nov. J. C. moest 5 Nov. 11. voor het Prov. Geregtshof van Noord Holland getui- genis_ afleggen in een zaak betreffende diefstal, en waarin hij de bestolene was. De gebruikelijke eeds aflegging werd echter door hem geweigerdofschoon hij tot het Ev. Luth. kerkgenootschap behoort. Zyn geloofsovertuiging verbood hem den eed: »gjj zult ganschelijk niet zwerenstond met een tal van andere verbodsbepalingen betreffende het afleggen van den eed in den bijbel, en tegen de Schrift mogt hij niet handelen. Welke aanmaningen ook gedaan werden, hoe hem de straf voor oogen gesteld werd die op het als getuige weigeren der eedsaflegging stond, niets baatte. Om hem tijd tot beraad te geven, vroeg het O. M. uitstel dqr zaak, om tevens gelegenheid te hebben nog 2 getuigen te doen dagvaarden. Het Hof vereenigde zich daarmede. Door Ds. Bakker, met wien C. J. bekend was, werd hem op verzoek het verkeerde zijner handeling onder het oog gebragt, doch het schaap wilde niet naar de stem van den herder luisteren. Heden diende de zaak weêr voor het Hof. J. C. weigerde wederom, niettegenstaande nog de raadsheeren trachtten hem van zyn voornemen af te brengen. Toen eischte het O. M. toepassing der wet, daar de weigering volgens Z.E.G.A.'s meening niet was om de Justitie te belemmeren, eischte de ambtenaar niet het maximum, één jaar gevangenisstraf, maar drie dagen eenzame opsluiting in de gevangenis. Het Hof vereenigde zich met dien eisch. De veroor deelde behield, als ware hem een martelaarskroon ten deel gevallen, zijne kalmte. Na de zitting trad hjj op den verdediger der besch. toe en zeide: »deze zyn mijne vijanden, maar ik dank je voor hetgeen gij in hun voordeel hebt 's Gravenhage, 13 Nov. Heden heeft de oge raad uitspraak gedaan in de belangrijke zaak betreffende den afkoop van tienden. Zich vereenigende met de conclusie van den heer advocaat-generaalheeft het hoogste regtscollege thans uitgemaakt, dat by afkoop van tiendregt over een blok, waarvan de tienden gedurende de laatste 15 jaren in ééne massa in het openbaar werden verpacht, alléén de gemiddelde opbrengst dier verpachtingen tot maatstaf voor de berekening der afkoopsom moet strekken, en dat de tiendheffer dus geen regt heeft om nog bovendien vergoeding te vorderen voor de zoogenaamde slapende tienden, d. i. voor de weilanden, boomgaarden, bosschen enz., in het tiendblok gelegen. Het laat zich verwachten, dat na deze eindbeslissing zeer vele tiendpligtigen van hun regt tot afkoop zullen gebruik maken, die tot dusverre daarvan weerhouden werden door de thans ongegrond verklaarde vorde ringen van sommige tiendheffers. Met het oog op het groot belang dezer beslissing voor dit gewest, achten wij het niet ongepast hier te herinneren aan art. 5 der wet tot afkoopbaarstelling der tienden van 12 April 1872 (Staatsblad no. 25), dat aan vorderingen tot afkoop, welke gedurende de maan den April tot en met September worden ingesteld, eerst na afloop van laatstgemelde maand gevolg wordt ge geven. Die zich dus van den tiendenlast reeds voor den volgenden oogst willen ontslaan, moeten, wanneer min nelijke regeling onverhoopt bezwaren mogt ondervinden, vóór April a. s. de daartoe strekkende vordering in stellen. Veeuendaal, 13 Nov. Naar wij vernemen heeft de gemeenteraad alhier een request opgezonden aan Z. M. den Koning, met dringend verzook, om als bur gemeester alhier te benoemen den heer van der Zande vroeger hulponderwijzer alhier, thans hoofdonderwijzer te Kerkwerve in Zeeland. Kuilenburg11 Nov. Eergisteren middag ge beurde op Dilla onder deze gemeente een treurig ongeluk. De vrouw van een arbeider had voor het doen van eenige boodschappen haar woning verlateneen meisje van drie jaren alleen in het gesloten huis achterlatende. Teruggekeerd ontdekte zij dat haar dochtertje met het vuur, dat in den haard lag, was gaan spelen, waar door het zulke hevige brandwonden had bekomen dat het meisje na een hevig lyden aan de gevolgen Midcielltmrg^, 12 Nov. De heeren Wolterbeek, van Baggen C0., concessionairen der gasfabriek alhier, hebben een adres aan den Gemeenteraad inge diend, waarin zij verzoeken, dat het contract voor de straatverligting, hetwelk 30 Juni 1882 eindigt, met tien jaren worde verlengd. Wordt aan dit verlangen voldaan, dan zal de prijs van het gas èn voor de ge meente èn voor particulieren aanzienlijk worden ver minderd. Thans bedraagt de prijs voor particulieren 15 cent per stère. In plaats van jhr. mr. C. van Citters te Heinkens- zand, is mr. C. J. Pické de betrekking opgedragen van algemeen-voorzitter der maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandwelke opdragt door Z.E. is aangenomen. Goes, 14 Nov. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede, dat alhier in een gezin in de vorige week, het 27ste kind werd geboren. De man, die ruim 60 jaren telt, had bij zijne eerste vrouw 18 kinderen, waarvan nog 6 in leven, terwijl zijne tweede vrouw hem reeds 9 spruiten schonk, waarbij tweemaal tweelingen. Het laatste paar in de vorige week 'geboren, is reeds over leden. De vrouw telt ruim 40 jaren en heeft uit haar eerste huwelijk slechts een kind in leven, torwjjl die uit haar tweede alle stierven. De toestand der vrouw van den broodbakker M., die het voor haar ongelukkig schot, in het been ontving, moet, naar wij vernemen, niet gevaarlijk zyn, ja zelfs beterende. Wolfaartsdyk14 Nov. By de stemming voor leden van het kiescollegie der Herv. gemeente zijn gekozenJ. KallemanN. de PreeJ. M. Parhan en J. Thorenaarterwjjl J. op V Hof is herkozenbij die voor leden van het Collegie van Notabelenzyn gekozen D. W. den HerderN. de Pree en Foort de Back. Ziex-ilfzee16 Nov. De zilveren lamp, die namens de Geuzen-Vereeni- ging aan Z. M. den Koning geschonken isis de vorige week Z. M. toegezonden. Uit Scherpenisse schrijft men dat jl. Dingsdag aldaar door ingelanden tot ontvanger-griffier van den polder benoemd is de heer M. Kievit Mz., met 18 tegen 8 stemmen, welke waren uitgebragt op den heer de Graaf van Oud-Vossemeer. In eene vroeger gehouden vergadering van den djjkraad werd tot secretaris-ont vanger (buiten beheer) benoemd, genoemde heer de Graaf, terwijl in de raadsvergadering, gehouden in October, de nieuw-benoemde burgemeester, de heer J. Lujjk, tot secretaris der gemeente werd verkozen met het lot tegen voornoemden heer Kievit. Gemelde drie betrekkingen werden vroeger waargenomen door den nog zoo zeer betreurden en hooggeachten vorigen bur gemeester, den heer J. L. Luijk. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich bij adres gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek, in de kosten van rondreizende leeraars, die de Maat schappij wenscht aan te stellen, door een Rijkssubsidie ten deele te voorzien. Volgens de Landb. Ct. heeft de Minister als voorwaarde van eventueele Rijkshulp ge steld, dat de provinciën Noord- en Zuid-Holland in de bestrijding van die kosten zullen medewerken. In een brief uit den Haag aan de Fransche ultra- montaansche Univers wordt herinnerdhoe de Tweede Kamer drie jaar geleden door een ongehoorde stemming het crediet heeft geweigerd tot handhaving van 't ge zantschap te Rome bij Pius IX. Zoolang de liberalen aan 't bewind waren" zegt de schrijver, »kon men ten deze op geen verandering hopen. Thans zyn de radi calen gevallenen de conservatieven zijn aan 't bewind. Daar de laatsten- zich niet kunnen handhaven zonder de hulp der 16 catholieke leden in de Kamer, moeten zij met deze rekenenen zou het mogelyk zyndat indien een moedig lid er het voorstel toe deed»de beleediging aan de catholieken en aan hun opperhoofd aangedaan, zou worden uitgevaagd, vooral indien de regering den moed had zich aan zulk een voorstel aan te sluiten. In elk geval zou het gelukkig zyn, als de quaestie ter tafel werd gebragt. Als de regering de zaak der catholieken toch niet kan behartigen, kunnen deze haar niet steunen." Sedert eenige dagen hebben de groote slagters te Utrecht het vleesch weder met 5 cent per KG. afgeslagen, zoodat het nu in eene maand 15 cent per KG. minder is geworden. Te Arkel zou dezer dagen eene executoriale ver koop, bij een handelaar in winkelgoederen, plaats hebben wegens schuld. Er deed zich echter geen enkel bieder of kooper op, zoodat de deurwaarder onverrichterzake moest terugkeeren. De belangrijke verzameling portretten van Neder- landsche personen, uit de collectie van wijlen Mr. J. T. Bodel Nijenhuis te Leidenis van wege den Staat in haar geheel aangekocht. Terwyl er te Zwolle stemmen opgaan om daar het standbeeld van Thorbecke te plaatsenwordt ook te Assen het denkbeeld geopperd aan de standbeeld commissie te verzoekendeze stad er voor aan te wijzen. De N. Gor. Ct. bevat een particulier schrijven uit Atchin, waarin een ooggetuige het volgende zeer op merkelijk feit releveert: >En thans een staaltje voor mijnp. bewering, hoe spoedig men hier den man tot soldaat kan vormen: dit woord moge tevens dienen, om hulde te brengen aan een man, die erkenden moed aan beleid en onverschrokkenheid paart. Driewerf hulde aan zulk een chef! Den 28sten Juljj jl., na de aankomst van een versch gedeelte troepen uit Java, werd de kompagnie van kapitein X. aangewezen, om zekere benting te gaan bestormen. De kompagnie bestond voor het grootste gedeelte uit jonge, ongeoefende soldaten, die ter nau- weraood het geweer konden hanteren. Kapitein X. rukt voorwaarts, de vjjand ontvangt hem met een hevig geweervuur; zyn troep raakt uiteen en dreigt op de vlugt te slaan. De kommandant doet al, wat in zyn vermogen is zijne onderhebbenden tot staan te brengen; hij roeptschreeuwtverwondt zelfs verscheidenen hunner, maar tevergeefs. De stormaanval is mislukt en kapitein X. genoodzaakt in allerijl de wijk te nemen. Majoor Romswinckel, bijgenaamd »de vechtmajoor," ziet dit, snelt de vlugtende kompagnie tegemoet en laat bedaard retireren en verzamelen blazen. »Mannen," spreekt hij hun toe, »dat vuur van den vijand beteekent niets, weest volkomen gerust, maar toch zal ik u voor uw ongehoorzaam gedrag straffen. Kapitein X., begeef u met uw kompagnie tot op 300 pas van de benting. Ik zal volgen." Het bevel werd ten uitvoer gebragt. Op de aange wezen plaats gekomen, kommandeert majoor Roms winckel! Regtemkeert halt; de troep stond dus met den rug naar den vijand, die geen munitie spaarde en een geweldigen kogelregen afzond. »Kapitein," zeide majoor R. kommandeer de hand grepen." Dood bedaard, evenals of men op het exerci tieveld was, klonk thans: Presenteer het geweer! op schouder het geweer! enz. Toen dit lang genoeg geduurd had en verscheiden er reeds in het zand beten, vraagde majoor R. aan de kompagnie: »Welnu mannen, wat bevalt u beter met den rug naar den vijand of met het front?" En algemeen klonk het: »Front, majoor! front." »Dan voorwaarts kapitein, en de benting genomen En met den gewonen pas rukt de kompagnie vooruit en stormt als ervaren gediende soldaten. Kerknieuws. Ds. F. W. N. Hugenholtzpred. by de Herv. gem. te Zierikzee, heeft het beroep naar Zandpoort aange nomen en Ds. van Goenspred. te Serooskerke, (Schouwen), dat naar Ernst, (Gelderland.) Ds. Ph. J. Wessels, pred. by de Chr. Geref. gem. te Zierikzee, heeft bedankt voor het-beroep naar Haarlem. Beroepen te Zwartewaal, Ds. B. Bakkerpred. te 's Heer Hendrikskinderenvroeger te Ouwerkerk in Duiveland. Beroepen te Vollenhoven Ds. P. K Domisse, pred. te Oostburg. De Cand. C. G. Menzel is b'eroepen te Ingen. Ds. P. J. Roscam Abbingpred. te Ginneken be roepen te Koudekerke op Walcheren ontving ook nog toezegging van beroep naar Wamelin Gelderland. Beroepen te Vlissingen Ds. C. F. Gronemeijer, pred. te Apeldoorn en bedankt te Delfsliaven door Ds. E. A. Lasonderpred. te Oldebroek. Op het drietal te Amersfoort komt het eerst voor Ds. Kromsigt te Cortgene. Bij de Chr. Geref. gem. te Heinkenszand is beroepen Ds. P. den Boer, pred. te Veere. Gemengde berigten. Een timmermans-zoon te West. wordt aangeraden zich wat beter te gedragen, en vooral des Zondags zoo niet in de kroeg te loopenen zyn meisje op hem te laten wachten, anders zal hij zijn paspoort krijgen. Te W. moest een bakker zich wat beter gedragen, en zooveel snaps niet hebben van een ander, daar hjj zelf vol gebreken is. Een molenaars-knecht te W. wordt aangeraden, wat beter op zyne zaken te passen, daar hij anders bjj een nieuwen baas het ook niet lang zal maken. Te Heinkenszand moest eene dienstmeid zulk eene groote verbeelding niet van zich hebben daar zjj met al haar sleepgoed en groote kuif toch geen vrijer kan krjjgen. Twee dames te Kappelle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1