ZIEBIKZEËSGI1E NIEUWSBODE. No. 5465. Donderdag 12 November 1874. 5lsle Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIÉN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van Zierïkzee brengt ter ken nis van de Ingezetenendat er op Vrijdag den 13 November e. k.des namiddags ten één uurop het Raadhuis alhiereene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehoudenworden. Zierïkzee den 6 November 1874. De Burgemeester v. CITTERS. Zaken ter tafel te brengen -• Mededeeling van ingekomen stukken. Behandeling verzoekschrift leeraren der Hoogere Burgerschool, tot wijziging der Verordening, regelende het Openb. Mid- delb. onderwijs. Behandeling Suppl. kohier Hoofd, omslag 1874. enz. Algemeen Overzicht. Ofschoon ons uit Frankrijk geene belangrijke gebeurtenissen gemeld worden, hebben de tijdingen van daar toch eenig gewicht. Er zijn in het politiek leven oogenblikkenwaarin schijnbare kleinigheden handelingendie slechts in de gevolgen gewichtig kunnen zijn, de algemeene aandacht verdienen, vooral van hen die gewoon zijn het tegenwoordige in verband met de toekomst te beschouwen. Groote gebeurtenissen worden doorgaans lang te voren voorbereidenmoge men zich ook soms vergissen in de profetiendie daaruit afgeleid wordenniet zelden vindt de aan dachtige beschouwer in een en ander aanwijzing van wat vroeger of later zal gebeuren. Verre is het van ons te meenendat wij zelve iets .van de toekomst zouden kunnen zeggenmaar toch laten wij niet onopgemerkt hoe de Bonapartisten al meer het hoofd opsteken en voortwerken om de gemoederen voor een keizerrijk te stemmen. Twee bizonderheden komen daarbij vooral in aanmerking, vooreerst de geestelijk heid schijnt meer naar deze partij over te hellen en zich met een nieuwen Napoleon te vreden te willen stellen, als er maar weder eene regeering komt waarop zij haren invloed kan uitoefenen. Aan den anderen kant wordt ook het leger ernstig bewerkt. Men ver spreid Bonapartistische geschriften en brengt diedoor tusschenkomst der officieren, in de handen der soldaten. Zoodoende komen- de twee hoofdmachten in beweging -om de partijbelangen te bevorderen. En wanneer aan de regeering niet op eene of andere wijze vastheid kan gegeven worden, waardoor alle geheime woelingen worden very deld, dan zal wel te een of ander tijd eene uitbarsting komen, die den staat van zaken geheel veranderd. Maar van deze regeering is niet veel te wachten. Zij weet zich niet bemind te maken en zeker is het verwijt niet geheel ongegrond, dat zij door hare houding veel meer hen in de hand werkt, die naar een verandering haken, dan hen, 'die den tegenwoordigeu toestand willen bestendigd zien, ware het slechts om nieuwe en voor het welvaren des lands nadeelige revo- lutien te voorkomen. Nog deze bizonderheid voegen wij hier bij, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, de hertog De Cazes, alom hoog geroemd wordt om zijne talenten en tact, zoodat zelfs aan vreemde hoven daar van gesproken wordt. In den laatsten tjjd had Frankrijk weinig ministers, die of daarbinnen of elders in groote mate werden geëerd, weshalve het vermelde feit als eene niet ongelukkige zeldzaamheid mag vermeld worden. De vergadering van Duitschlaud's rijksdag heeft nog niet veel bizonders opgeleverd, dan alleen dat eene wet op den landstorm bij eerste lezing is doorgegaan, ondanks den tegenstand der ultramon- taansche partij. Over het algemeen wekken hare samenkomsten in geen ander opzicht de belangstelling dan voor zoover men uit een en ander meent tot den stand en de onderlinge verhouding der partijen te kunnen besluiten. Zoo als men weet zijn de twee hoofd beginselen, liberaal en conservatief, daar in velerlei onderdeelen gesplitst en neemt men er gedurig nieuwe combinatiën waar. Maar de meerderheid blijft altijd nog aan de zijde der regeering en men behoeft zich daarom niet te verwonderen, wanneer soms, ondanks heftige aanvallen en vinnige bestrijding van zekere zijden, toch altijd de plannen der- regeering, althans in hoofdzaak worden aangenomen. Dat men het in Duitschland voortdurend met de kerkelijke wetten en hare toepassing blijft meenen kan wel daaruit vooral blijken, dat nu weder aan de nonnen in zeker klooster een termijn is gesteld, binnen welken zij het land moeten ontruimen. De zaak von Arnim is nog lang niet geëindigd. Voortdurend hebben er verhooren plaats, waardoor men hoopt meerder licht te verkrijgen. Het publiek bemoeit er zich te minder mede, vooral daar het eene zaak iswaarin zij alleen daarom belang steltomdat een hooggeplaatst persoon als ieder ander behandeld is; iets wat men in de wereld niet gewoon is te zien. De tij dingen uit Spanje spreken weder van booze aanslagen der Carlisten. De stad Irun wordt door 'hen gebombardeerd, naar men zegt met petroleumbommen en de inwoners hebben voor een groot deel de vlucht genomen, om brand, moord en allerlei ellende te ont gaan. De regeering van Madrid is er op bedacht de stad te gaan ontzetten en heeft reeds beslag gelegd op eenige stoombooten te Santander, ten einde daarmede troepen tot ontzet te zenden. Het Noorderleger zou ook zjjne operatien weder aanvangen en er is dus voor het oogenblik weinig hoop, dat het einde nabij zou zijn van den burgerkrijg. Maar dezelfde oneenigheid blijft nog altijd onder de Carlisten heerschen en mogen voor een korten tijd nog eens alle krachten samen werken, in de hoop dat een gewenschte uitslag zal verkregen worden, dat ontneemt niets aan de verwach ting, dat op den langen weg de verdeeldheid in eigen boezem meer uitwerken zal, dan de dapperste feiten door den tegenstander verricht. Naar men zegt zou de betrekking der regeering van Serrano met Rusland in de laatste dagen beter zijn geworden en mag men spoedig de erkenning van de Spaansche Republiek door Rusland verwachten. Ook daarin kan een gelukkige aanleiding tot het eindigen van den krijg gelegen zijn, wanneer Don Carlos de overtuiging krijgt dat hij van niet eene mogendheid steun te verwachten heeft. Uit Engeland is geen ander nieuws, dan dat er eene oproeping uit Ierland gekomen is, om den dag waarop O Corwell 100 jaren zou geworden zijn feestelijk te vieren. Waarschijnlijk zal die oproeping bij velen weerklank vinden en kan die feestdag wel aanleiding geven tot eenige botsingen en uitersten die echter niet veel zullen nalaten. Men verhaalt ook en dit bericht kan als tegenhanger van het vorige dienen, dat de Roomsche Bisschop Manning zich heeft uitgelaten, dat het wel wenschelijk is internationale geschillen door scheidsrechters te doen beslissen, maar dat er maar één bevoegde rechter is, namelijk de Paus, omdat die onpartijdig zijn zou in alle geschillen der wereldlijke macht. Zeer terecht wordt daarbij aangemerkt dat de Bisschop daarmede betrekkelijk de zijde gekozen heeft van hen, die aan den Paus alleen een| geestelijk gezag willen toekennen en dat hij alzoo aan den H. Vader, die nog altijd over het verlies van zijn wereldlijk gezag treurt, eenen slechten dienst heeft bewezen. Uit Denoninrlcen schrijft men, dat de tegen standers der regeering eene vergadering gehouden heb ben waarin zij besloten bij hunne vijandige houding tegen het ministerie te blijven volharden. Wij laten daar in hoever zij in hun recht zijn als voorstanders van tegengestelde beginselen, maar het is te betreuren" dat tegenwoordig schier overal allen samenspannen om de regeeringeu het regeeren onmogelijk te maken, terwijl zijdie het hevigst zich hebben verzet tegen de bovendrijvende partij, als zij zelve aan het hoofd gekomen zijn, niet veel anders doen, dan den tegen stand uitlokken, die hen op hunne beurt moet doen vallen. De opstand in Buenos-Ayres is nog niet zoo geheel geëindigd als vroegere berichten deden verwach ten. De stad is nog altijd in staat van beleg en de krijgsoperatien daarbuiten duren voort. Echter meent men dat de nieuw benoemde president zijn gezag zal weten te handhaven en den opstand bedwingen, maar als wij lezen dat men niet voor het einde dezer maand het doel geheel meent te zullen bereiken, dan kan daaruit wel worden opgemaakt, dat de zaak van meer omvang is dan vermoedelijk werd gedacht. Alles samen genomen is er al weder niet veel nieuws, maar laat ons tevreden zijn, daar berichten die de nieuwsgierigheid prikkelen niet altijd van verblijdend karakter zijn. Nieuwstijdingen. IVew-Yorlc6 Nov. Het Journal Commercial van Cincinnatie verzekertdat de geheime politie te St. Louis van den graaf von Arnim in last heeft ont vangen om zjjn secretarisOtto Schmidtte doen terugkeeren. Deze zou daaropuit eigen vrije bewe ging, naar Europa zijn teruggekeerd met de stukken, welke tot de archieven van het Duitsche gezantschap te Parijs behooren en daaruit zijn verdwenen. Te Cincinnatie is 19 Oct. 11. prof. Donaldson per luchtballon opgestegen met een gezelschap van zes per sonen waaronder een bruidegom en bruid. Ongeveer eene mijl boven de stad werd tusschen deze het huwe lijk voltrokken. Op een afstand van drie mijlen van de plek waar men was opgestegen, daalde het gezelschap in goeden welstand weer neder. Voor landverhuizers bevat de »New-York Times" eenige aanwijzingenwaarin o. a. het volgende voor komt Landbouwers moeten zich niet in den herfst naar Amerika begevenals zij 's winters niet willen verhongeren. Schrijvers en handelaars zonder kapitaal zijn volstrekt niet te gebruiken. Bekwame handwerks lieden zouden ongetwijfeld een goed loon kunnen ver dienen, als de arbeiders-vereenigingen hun niet in den weg stonden en hen dwongen deel te nemen aan werkstakingen, 't Meest welkom zijn in Amerika pachters met een zeker kapitaal, mits zij in het voorjaar komen. In 't algemeen echter geld voor geheel Noord-Amerika de omstandigheid dat er wegens gebrek aan werk niet veel vooruitzigt bestaat voor vreemdelingen. Eene keizerlijke ukase heeft gelast, dat jongelie den die ziöh aan het kloosterleven willen wijden daarin niet mogen worden opgenomenindien zij niet voldaan hebben aan de wetten op de militie. Ongeveer een vijfde gedeelte van Kroonstad is door een vreeselijken brand verwoest. Ten elf ure in den avond in een particulier huis, naar men zegt door het springen van een potroleumlamp, ontstaan, breidde het vuur zich tengevolge van een hevigen storm zoo snel uit, dat te middernacht reeds vier groote straten, be nevens de kleinere zijstraten in vlammen stonden. De bluschmiddelen, waarover de stad en de marine beschik ken, waren onvoldoende, te meer daar de sterke wind vonken en brandende voorwerpen naar het midden dei- stad joeg, die aldaar telkens opnieuw brand deden ontstaan. Er werd naar Petersburg getelegrapheerd, doch de brigades pompiers hebben den gauschen nacht met hunne spuiten te Oranienbaum moeten wachten, daar de storm zoo hevig was, dat zij niet over zee naar Kroonstad gebracht konden worden. Maandag morgen was men den brand in zooverre meester, dat hij binnen een bepaalden omtrek beperkt was. Daarbinnen echter woedden de vlammen nog hevig, en de vloed was zoo sterk, dat de brandweer onmagtig was het vuur te blusschen. Wat binnen dien kring ligt, achtte men dan ook geheel verloren. Onder de vernielde gebouwen zijn o. a. het graanmagazijn van de talrijke land- en zee troepen, in Kroonstad in garnizoen, en de kerk St. Wladimir, welker groote klok geheel is gesmolten. De schade wordt voorloopig op 4 millioen roebels geschat. ©ngslsmb. Het Engelsche ministerie heeft den gezant bij den Pauselijken Stoel terug geroepen, als een onding, nu de Paus geen wereldlijk vorst meer is. Het voorbeeld van Nederland begint dus navolging te vinden en de heer Dumbar kan tevreden zijn. Het groote verschil ligt hierin, dat in Engeland uitgaat van de conser vatieven, wat in Nederland de liberalen deden. Den 18 Junij leed de Charlotte Harrisson van Cardiff, in volle zee schipbreuk. De bemanningbe staande uit 8 personenredde zich in de booten trachtte te Aspy Bay (Canada) te landen, maar door de hooge zee sloeg de boot om. Haar bemanning zou zeker den dood in de golven hebben gevonden, ware het niet, dat vier vrouwen, die zich juist aan liet strand bevon den, te water gegaan waren en er in waren geslaagd, vier der matrozen, den bootsman en den kapitein te redden. Allen erkenden dat zij zonder de hulp dièr vrouwen verloren zouden zijn geweest. Den timmerman en een der matrozen konden zij echter niet redden. Van de vier vrouwen zijn drie gehuwd en moeder. Zij hebben thans allen de groote reddings-medaille gekre gen en het voornemen bestaat om haar tevens de Albert Medal, de hoogste onderscheiding, te verleenen. Te Over and Lower Darwen (Engeland) heersclit de typhus zóó hevig, dat 1500 personen, dat is 1 op de 16 van de geheele bevolking, er door zijn aangetast. Iedere week sterven 20 der aangetasten. Van wege de Regeering wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaken der ramp. U|3row)c. De correspondent van de Timesdie te Hendaye het beleg van Irun gadeslaat, verhaalt in zijnjongsten brief het volgendeSpoedig kwam een stroom vluchtelin gen naar de overzijde van de rivier. De jongere lui vooral die van de schoone seksewaren alles behalve ter neer geslagen. Zij dreven den spot met den vijand en zijne artillerie, .lieten zich op de heldhaftigheid dei- verdedigers van de stad vrij wat voorstaan, en al waren er onder haar velen Carlistisch gezind, toch verheugden allen zich in den roemdien hunne stad hebben zou wanneer de aanval zegevierend was afgeslagen en ook Irunals zoo vele andere Spaansche stedenhet devies voeren zou»la siempre invicta et invincible sublime et heroica Irun." »Ik vroeg aan eenige der levendigste van deze jonge en mooije vluchtelingetjes hoe het in de. stadwas. «Enkele ongelukken zjjn erdoch maar één doode." »Ik hoop niet (hernam do correspondent) een arme vrouw." «No senor," (antwoordde het meisje) ni muger, ni hombre, solo un cura." (Welneen! geen man en geen vrouw, maar alleen een pastoor.) Het genie is onzjjdig, dacht welligt deze Spaansche." Marlri<l8 Nov. Bij de regeering is het berigt ontvangen, dat Don Carlos zich sedert gisteren avond op Fransch grondgebied bevindt; om welke reden is onbekend. 9 Nov. De Spaansche consul heeft de onmiddellijke interneering van Don Carlos gevorderd; hij wees aan de autoriteiten het huiswaarin de Spaansche agent Don Carlos intrek had zien nemen. Maatregelen zijn getroffen om zijn terugkeer naar Spanje te beletten. Parijs, 7 Nov. Volgens berigt uit Irun, van gis teren hebben de Carlisten met petroleum gevulde bommen in die stad geslingerd, en wordt het vuur met groote levendigheid beantwoordzoowel van de forten als door de kanonneerbooten. 'sGravenhage, 10 Nov. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben heden met 46 van de 72 stem men gekozen tot lid der Eerste Kamer mr. A. Blussé, lid dier Staten. Groucla, 8 Nov. Evenals in andere plaatsen van ons land wordt ook hier zeer geklaagd over de hard nekkigheid der vleeschhouwers om de prjjzen van het vleesch niet te willen afslaan, daar zij beweren, dat die prijs niet te hoog is, doch zeer billijk. Om te onder zoeken of die bewering juist is, zal Donderdag aanst. door twee inwoners dezer gemeente een paar koeijen worden geslagt, die verkocht zullen worden tegen den thans betaald wordenden pry3. Men kan dan vrjj juist berekenen de winst der slagers en alsdan met grond oordeelen. Aardeuburg. 8 Nov. De vorige week is in het naburige Eede een paard gestolen uit den stal. Een paar dagen later werden dief en paard aangehouden te Deinse. In Nederland was de dief wederspannig ver klaard aan de wet, als zijnde voortvlugtig wegens het stelen van een koe; in België was hij veroordeeld tot 13 maanden tuchthuisstraf en in Frankrijk pas uit de gevangenis ontslagen. Den 30 October had alhier het examen plaats van de volks-zangschool. Het programma werd zeer goed uitgevoerd. De heer de Beucker, leeraar in de plant-, tuin- en landbouwkunde te Antwerpenhield Maandag 2 Nov. eene voordragt te Aardenburg en Dingsdag 3 Nov. te Groede. In beide gemeenten werd de sprekerdie zoo uitnemend den tact bezit om de wetenschap te popu- lariseeren, door het talrijk opgekomen publiek met on verdeeld genoegen aangehoord. Sluis, 8 Nov. Bij den heer Croin alhier, staat een pereboom, waarvan vele peren een gewigt hebben van zeven a acht hectogrammen, terwijL de vruchten aan bijna alle takken als gerist zijn. Veere, 9 Nov. In ons stedeke is het 's avonds zóó donker, dat men zonder gevaar niet over straat kan loopen. Naar men verneemt zon geldgebrek de oorzaak zijn, dat door het gemeentebestuur geene lan tarens worden ontstoken. Goes, 7 Nov. Een onzettend ongeluk bragt heden middag een groote beweging in ons anders zoo vreed zaam stadje teweeg. De surnumerair bij de Staatsspoor wegen M.die ten huize van zijn oom alhier verblijf houdt, was bezig met in de woonkamer een revolver schoon te maken, die hij meende, dat niet geladen was, toen onverwachts de baan neersloeg en het schot de vrouw des huizes in het qnderlijf trof. De toestand der vrouw is gelukkig niet hopeloos. Zij is moeder van een zevental grootendeels jeugdige kinderen. Goes, 9 Nov. Zooals te verwachten was is de heer Pompe van Meerdervoort voor de herkiezing voor den gemeenteraad nu ook door de Roomsche kiezers aanbevolen en verwachten wij er dus op dat hij zal gekozen worden, 't Is mogelijk dat buitengewone samen werking der liberale kiezers eene andere uitkomst doet verkrijgen en misschien zullen de tegenstanders minder éénstemmig zijn, omdat de heer Pompe tegen hun zin zich uit den raad heeft verwijderd, maar in ieder ge val zal de meerderheid niet groot zijn. Als men do publieke opinie hoort dan zou de verkiezing van mr. Pompe vrij zeker zijn en de liberalen zouden er zich niet .over kunnen beklagen, want hun eigen verdeeld heid heeft er aanleiding toe gegeven. Er zijn er die meenendat de heer Pompe bedanken zal en indien deze consequent is, kan men niet veel anders verwach ten. Maar misschien zou het juist te wenschen zijn dat hij zitting nam ten einde een nieuw bewijs te leve ren dat zij die het meest aanmerking makenals zij zelve aan den arbeid zijn, weinig meer uitrichten en niet veel anders te zien geven, dan hetgeen zij eenmaal bestreden hebben. Van net liberale standpunt blijft het echter te bejammeren, hoe ook de uitkomst moge we zen dat waar men zoo goed op den weg was om naar vooruitgang te streven, men nu eene oorzaak van ver deeldheid gegeven heeftdie althans den schijn wekt, dat het geen ernst is geweest, toen men van zamen- werking sprak om den teruggang te stuiten. Oolijiisplntvt, 9 Nov. Naar wij vernemen zal op Woensdag 25 dezer in de vergadering van dit depar tement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen, als spreker optreden de heer S. C. Coenraads Pieterse van Middelburg. Tliolen9 Nov. Dezer dagen werd door den pred. der Chr. Geref. gem. alhier eene vergadering belegd ter bespreking van het Christelijk onderwijs. Het gevolg daarvan is geweest dat alhier is opgerigt eene liulp- veree-uiging, aan het bestuur waaraan is opgedragen te trachten gelden bijeen te brengen tot oprigting eener bijzondere school alhier, zoo uit vrije giften als uit in schrijvingen tegen eene rente van 4 of 5 pCt. Zioirilczieo, 11 Nov. Z. M. heeft op verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schut terij alhier aan den heer J. J. vanJJijeonder gehouden heid tot het volbrengen van de óp hem uit kracht der- wet nog rustende verpligtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve. Bij de heden gehouden verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ten gevolge de periodieke aftreding der HH. H. G. Mulock Houwer en J. A. v. d. Halenhebben van de 170 kie zers slechts 9 hunne stemmen uitgebragt. Hiervan verkregen de HH. H. Q. Mulock Homoer 7, J. A. v. d. Halen 4, A. P. Paulussen 3, D. Q Mulock Houwer 1en M. F. C. de Kater 1 stemzoodat herkozen is de heer II. G. Mulock Houweren eene herstemming moet plaats hebben tusschen de HH. J. A. v. d. Halen en A. P. Paulussen. De door ons reeds gemelde inzending van honderd gulden aan de redactie van het Nieuws van den Dag, voor het aanbieden van een eeresabel aan generaal van Swietenis, naar genoemd blad mededeelt, reeds gevolgd door de aanbieding van meer giften, zoodra zich eene commissie voor do uitvoering van het plan vormen zal. De Leids. Courant meldt het volgende: »De druiven zijn zoo goedkoop als wij ons niet herinneren, dat zy ooit geweest zijnvoor 5 ons betaalt men 30 cents. Er is dan ook dit jaar bijna overvloed, niet alleen in het Westland, maar overal elders. Dank zij den zomer met zijn groot getal zonnige dagen, is er, om zoo te zeggen, geen tros mislukt, noch in de kassen, noch langs de muren." Kerknieuwe. Ds. II. O. C. Aitlonpred. te Stavenissenam 1 dezer afscheid met Hebr. 10 25en is 8 dezer te Oosterwijk bevestigd. Ds. J. M. Rutte, die 25 Oct. te Arnemuiden afscheid predikte werd 1 Nov. te Maartensdijk (Cl. Amersfoort) bevestigd door Ds. J. Hulsebospred. te Blaauwkapel, met 1 Petr. 5 24, en deed intrede met Coloss. 1 28a. Aangenomen het beroep naar Zuid-Beijerland dooi den Cand. J. G. Bruiningdie alzoo bedankt heeft voor Oosterland en voor Warns. Gemengde berigten. Onlangs heeft de eerste wethouder te W. met zijn aanhang en sommige zijner neven, zich ook nog eens over laten zientoen een der ringpredikanten verzocht, dat de gemeente de laatste helft van gez. 96 staande zoude zingen. Hij bleef, en de zijnen, en daar onder ook een politie-agent getrouw zitten. Verleden week is te Wemeldinge het 12de beroep uitgebragt op den heer Baart te Ridderkerk, en dat juist maar om hun goed regt niet te verliezenwyl de tijd tusschen het laatste bedankje en een volgend beroep verstreken wasmaar niet dat er eenige hoop bestaat dat dit het laatste wezen zal; doch' dan hebben zij weer eenige weken tijdom hier of daar een predikant te gaan hooren en te bespreken. Het is dus te vreezen dat Wemeldinge nog lang zonder predikant zal blijven, al belooft men vamen worst, vette hammen en veel eijeren. Een agent van politie te Maassluis heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Men zegt dat geldgebrek de oorzaak er van is. Ook die menschen hebben overal te weinig inkomen. In eene tapperij te Groningen, heeft een polderwerker, die zyn geld ver teerd had en verspeeldgeroepen: «Ik ga mij verdrin ken." Hij liep werkelijk de tapperij uitsprong in de gracht en verdronk. Iemand te A. wordt verzocht, de gelden van voor twee jaren terug te brengen, daar men zulke handelingen niet zou verwachten van een president, die dan nog zooveel te zeggen wil hebben. Dus man 'twas beter dat gij zweeg, En dat men 't geld dan weder kreeg, En hangt uw tong dan maar te rooken, Als gy een pijpje zit te smoken Dan trok er uit dat valsch venijn Dat zou voor u v.eel beter zijn. Eene kuipers-dochter te Stavenisse wordt aangeraden, zooveel praats niet te' hebbenwant zij zal zich overal zoo uitpraten, en nooit een vrijer krijgenwaar zij zoo naar zoekt. Een smids-knecht te N. moest zoo trotsch niet zijn, en zich niet uitlaten dat hij zooveel geld heeftwant zijn rykdom is toch zoo groot nietal zegt hij: Dat hij bijna de rijkste is Maar vriendje dat is zeker mis, Hij pogt altijd op geld en goed, En op zijn ouders overvloed. Hij heeft veel moed op zijn verkeer, En praat veel over zyn verteer, Dat hij veel meer verteeren kan Als wel de beste ambachtsman. Hij wil een zaak wel koopen dan, Maar dat zijn beurs niet leiden kan, Zijn ambacht kan hij ook maar zwak, Dus blijft maar zoo op uw gemak. Te Oudelande wordt eene dienstmeid aangeraden zooveel snaps niet te hebben van anderen, daar zij zelf vol gebreken is. Maar zy wordt met open oogen, Door een ieder meest bedrogen. Ingezonden stukken. Een Schooljongens-Opstel over Soldaten. Als er geene soldaten waren dan zou het al heel erg zijn. Dan zpuden de officieren nog minder te doen hebben dan nuen de tamboers zouden naar huis kunnen gaandan zouden de kazernen en infer- meriën moeten afgebroken worden of voor pakhuizen gaan dienen; dan zou ook de^Minister van Oorlog niet meer weten wat hij met zijn twintig millioen gulden doen moest, en die Minister zou dan met de tranen in-. zijne oogen te huis komen en zeggen tegen zijne vrouwVrouwnu ben ik zonder werknu zal ik nog cipier of kruidenier moeten worden. En ook de Minister van Marine zou dan op eens met zyn geld en ziju' ledigen tyd geen raad meer weten en als die te huis kwam met de tranen in zijne oogen dan zou hij zeggenVrouwnu weet ik met al mijn kanoneerbooten en monitors niets anders meer te doendan de uyenknollen en de kooldie in het Binnenhof te 's Gravenhage verkocht worden, naar Engeland te vervoeren en te probeeren om ze daar voor citroenen te verkoopen. Maar als er geene soldaten meer waren dan zou het ook al heel erg zyn voor de jeneverstokerijen in Schiedam. Ik heb een neef in Schiedam die heeft daar een jeneverstokerijen die zou dan vast veel schade lijden. Want soldaten drinken graag jenever; dat doen ze al zoodra ze maar geloot hebben. Johannes mijn oudste broer, had nooit jenever geproefd vóór dat hij geloot hadmaar op zijn lotingsdag kwam hy dronken te huis, en toen hij op de inspectie ge weest was weer; en toen heeft moeder wel ander- halven dag geschreid en vader een heele week gevloekt op «die dronken soldatentroep." Maar buurman Sam zei tegen mijn vader:«Keeszei hij, «daar moet je niet boos om wezen; want: Jenever en een meid Is al wat een soldaat heit." Soldaten zingen altoos van jenever ook; in alle soldatenliedjes komt van «jenevertje" en van «zalig schiedammertje." Van dezen zomer heb ik nog bij Kapelle een soldaat of wat hooren zingen: Mijn lieve Schiedammertje, wat heb ik je misdaan, Dat je maakt dat ik op mijn beenen niet kan staan. Ik geloof vast dat als een soldaat droomtdat hij dan droomt van jenever. Als er geen soldaten waren dan zou het ook al heel erg wezen voor de meisjes in de steden waar garni zoen is. Andere jongens kunnen alleen 's Zondags maar met meisjes gaan kuijerenmaar soldaten kunnen de heele week door, 's morgens, 's middags en 's avonds kuijerenhet exerceeren duurt zoo lang niet en hun goed is gauw genoeg gepoetst en hun eten is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1