ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5461. Zaturdag 7 November 1874. 51ste Jaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Bekend in akin g. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee maken beleend, dat open zijn de volgende betrek kingen 1.° die van HULPONDER WIJ. ZËBES aan de tweede school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente, waar aan eene jaarwedde is verbonden van vijf honderd gulden, en waartoe vereischt wordt behalve hetgeen de wet vordertbevoegdheid tot het geven van ONDERWIJS in de NUTTIGE HANDWER KEN voor MEISJES 2.° die van HULPONDERW IJ- 55 E It aan de eerste school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeentewaaraan eene jaarwedde is verbonden van zrs lion- <1er<l gulden en waartoe vereischt wordt behalve hetgeen de wet vordertbevoegdheid tot het geven van ONDERWIJS in de BEGINSELEN der kennis van de FRANSCHE TAAL. Zij roepen allen die voor die betrekking in aan merking wensc-hen te komen opzich met overlegging der vereischte stukken ten spoedigste aan te melden bij den Burgemeester dezer Gemeente. Zierikzee, den 30 October 1874. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, v. CITTERS. De Secretaris J. P. N. E R M E RIN S. Bekendmaking. ALGEMEEN E SCHOUWING OP DE VLOEDPLANKEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee Gelet op art. 8 der Verordening, houdende maatre gelen tegen de gevolgen yan liooge vloeden binnen deze gemeente Maken bekend, dat de bij dat artikel bedoelde alge- meene Schouwing op de vloedplanken met alles, wat daartoe behoort, zal worden gehouden op Woens- Jag den 18 November aanstaande, aantevangen te 12 uur des middags. Zij herinneren de belanghebbenden aan het voorschrift der Verordening, I)AT DE VLOEDPLAN KEN OF KISTINGEN ALSDAN MOETEN ZIJIST UITGE BRAGT EN GEPLAATST. Zierikzee, den 4 November 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Herziening belastbare opbrengst Gebouwde Eigendommen. De Arnhemsche Courant bevatte onlangs een artikel over de Herziening van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen." Voor die herziening zijn overal in den lande commissiën benoemd; tbans be ginnen deze de nota's van inlichtingen aan belasting schuldigen te doen toekomen. Zij mogen 30 dagen lang daartegen in verzet komen, en dan niet meer. De benoeming van zulke locale commissiën was zeer billijkte meer daar bij de wet van 22 Julij 1873 als maatstaf' is aangenomen »de onzuivere huurwaarde gemiddeld genomen over de jaren 18681871." In Nederlandwaar de grondbelasting door herhaalde veranderingen (1816, 1820, 1834, 1865) niet meer ge bleven is eene vaste grondrentemaar is geworden eene gewone belasting, mogen veranderde omstandig heden wel degelijk in aanmerking worden genomen bij de beffing der belastingen, en moet er behoorlijk van tijd tot tijd herziening plaats grijpen. Vóór de aanstelling dier commissiën werd erkend, dat gemeenten aan spoorwegengemeenten aan zandwegengemeen ten in opkomstgemeenten in vervalgemeenten in Hollandgemeenten in Drenthe enz.enz.onmogelijk over ééne kam te scheren zijn. Maar wat is nu gebeurd De fiscus schijnt daarmede niet tevreden. De administratie achtte bet noodig, in 'strijd met de wet, eene willekeurige instructie te ge ven. Zamenkomsten werden door de verschillende com missiën met provinciale inspecteurs aan bet hoofd gehoudenom te trachten gelijkvormige schatting tot stand te brengen voor bet gebeele rijk. Voor hetzelfde gebouw zal men evenveel betalen in Holland als in Drenthe en Limburgin Amsterdam en in den Haag evenveel als in Veere met eene verzande haven'of in Hoenderloo op de hei. Maar dit is tegen den geest der wettegen de usancebij de belasting in zwang. Door de uitlegging van den fiscus wordt de wet jjdél gemaaktdie zegtdat de belastbare opbrengst is de jaarlijksehe onzuivere huurwaardegemiddeld genomen over de jaren 18681872dat isgenomen zóó als de huurprijzen gedurende die jaren werkelijk onzuiver zijn genoten. Eene andere uitlegging ia niet wel mogelijk. Hoe zou eene commissie in 1874 over de huurwaarde kunnen oordeel'en van gebouwen van 1868 tot 1872toen welligt in slechter staat of minder in verval dan tbans. Zij kan niet anders nagaan dan de huurprijzen en waar die ontbreken, de huurwaardo bij benadering opmaken. Tegen dergelijke verkrachting der wet behoorden de commissiën zich te verzetten en zichwaar bet op onpartijdige schatting aankomt, niet te storen aan inetructiën van de provinciale inspectie. Zij behoorden den weg te volgengewezen door menig zetterscollege van de belasting opliet patent, dat steeds strijd voert tegen de onbehoorlijke eiscben van sommige contro leurs wolkebuiten alle rede en billijkheid omop verbooging blijven aandringen. Zij behoorden zich stipt te bonden aan de uitlegging der wet en slechts de werkelijk genoten onzuivere huurwaarde in rekening te brengen. Toch bewijzen de aanslagenten platten- lande gedaan, dat integendeel de instructie maar al te wel is nagevolgd. Overal klagtenoveral over drijving in de aanslagenver bóven de werkelijk ge noten huurprijzen. De inzender meent dat men daartegen krachtig moet opkomen. Niemand verzuime van de gelegenheid ge bruik te maken om gedurende eene maand na dag- teekening der nota tot inlichtingwelke aan ieder belastingschuldige wordt uitgereiktte reclameren men doe dat zonder uitstelmen doe het algemeen men doe het met redenen omkleed, de werkelijk ge noten pachtsommenwaar deze naauwkeurig zijn op te geven, opnoemende; waar dit niet mogelijk is, bij benadering. Men legge zich niet neder bij het gebrui kelijke »het zal toch niet baten." Aan de wet is ieder gehoorzaamheid .verschuldigdniet aan instructien van ambtenaren. Ongetwijfeld komen in dit stuk eenige overdrijvingen voor. Zoo is bet bijv. ongerijmd om te beweren, dat men voor betzelfde gebouw ovenveel betalen zal of bet gelegen is op den Vijverberg in den Haag of ergens op de heide in Gelderland, op de Keizersgracht in Amsterdam of op Urk. De wet bepaalt, dat de onzuivere huurwaarde moet worden geschat en welke maatregelen de instructie nu ook moge hebben voorgeschreven, het resultaat zal wel altijd zijn, dat stand en ligging grooten invloed op de schatting zullen uitoefenen. Iets anders is het of werkelijk de fiscus zich niet door middel der bedoelde instructie te grooten invloed op de schattingen heeft aangematigd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de Voor zitter en een lid der Commissie door de administratie worden aangewezen en dat slechts één lid door de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën wordt benoemd, dan ligt het in den aard dor zaak, dat er wel bijna altijd zal worden geschat zoo als dat het meest is in bet belang van den fiscus en dat dan door inmenging van de zijde der provinciale Inspecteurs die richting nog meer wordt bevorderd. Wij achten het dan ook van groot belang, onze lezers op te wekken, om met nauwgezetheid kennis te nemen van de uitkomsten der schattingen, die binnen eenigen tijd in elke gemeenten zullen worden ter visie gelegd. Het platte land wordt-door de tegenwoordige regeling niet bevoordeeld. De landbouwscburen, die vroeger vrijdom van grondbelasting genoten, zullen nu worden belast. Hoe ijverig onze afgevaardigde, de heer van Kerkwijk, daarvoor ook heeft gestreden, het heeft niet-mogen baten. De landbouwscburen zullen in 't vervolg moeten betalen. Is men nu bij de schatting daarvan gematigd te werk gegaan? En beeft men ook bij de andere gebouwen in bet oog gehouden, dat de huurwaarden ten platten lande en in kleine plaatsen niet met die in groote steden te vergelijken zijn? De uitkomst zal het leeren. Wij raden intusschen ieder op zijne hoede te zijn. Ten opzichte toch van de grondbelasting der onge bouwde eigendommen is het een erkend feit, dat in onze streken ongeveer driemaal zoo veel grondbelasting betaald wordt als in Gelderland voor perceelen, die precies dezelfde huurwaarde hebben. Dit wordt vooral veroorzaakt door de vroegere lage taxatie. Om nu mogelijk betzelfde resultaat te vermijden voor de gebouwde eigendommen, is bet zaak, dat men, wanneer er sprake mocht zijn van opdrijving, ijverig gebruik make van het recht van reclamedat men dit doe algemeen en in den geest, zoo als dit door den inzender in de Arnli. C't. wordt aangegeven. Nieuwstijdingen. Stmerif a. New-York, 2 Nov. Een verschrikkelijke hon gersnood heerscht op dit oogenblik in de Zuid-westelijke districten van den Staat Nevada.. Meer dan 100 per sonen zijn reeds van honger gestorven en niet minder dan 10,000 bevinden zich in de uiterste ellende. 'tIs den heer E. F. Philips, te Michigan, gelukt 5115 woorden op een briefkaart te schrijven, d. i. zoo veel als drie zeer eompres gedrukte kolommen van een groot dagblad zouden vullen. Met een vergrootglas is de briefkaart zeer wel te lezen. In Engeland heeft men nog altijd smokkelaars. Kapt. Muggevidge van Portsmouth werd onlangs gevat toen bij eene lading tabak poogde te landen zonder de in komende regten te hebben betaald. De waarde van de tabak, die verbeurd verklaard werd, was 1999 pd. st. (23,988) en tbans beeft de regtbank hem veroordeeld tot bet betalen eener boete van driemaal clat bedrag, d. i. van 5997 pd. st. (ƒ71,964). Daar bij deze som niet bezit, wordt bij gevangen gebonden totdat de boete betaald is. Jljpawjie. Onder alle reserve wordt uit Madrid getelegra- pheerd, dat don Carlos te Tolosa bezocht geworden is door verscheiden voorname personen van cle Carlistische partijdie hem zouden hebben verklaarddat bet nut teloos was den oorlog verder voort te zetten. De gemeenteraad van Napels heeft, om Garibaldi in zijn behoeftigen toestand te ondersteunen, hem een lijfrente van 3000 fr. jaarlijks toegestaan. De gemeente raad van Mirnervino, in de provincie Bari, heeft hem eene jaarlijksehe toelage van 300 tr. toegekend. De Romeinscbe correspondent vaii bet Journal des Débats gelooftdat de beweging om den vrijheidsheld te hulp te komenzich over ganscb Italië zal uitbreiden. De wijnoogst in de omstreken van Bordeaux is thans afgeloopenhet inzamelen en persen der druiven beeft zes weken geduurd en een hoeveelheid van 800,000 hectoliters wijn geleverd, d. i. 60 pCt. meer dan de ge middelde oogst in die streken bedraagt. De aanzienlijke voorraad wijn, van dezen en van vorige oogsten in de kelders aanwezig, zou voldoende zijn om een kanaal, door geheel Médoc gegraven, te vullen. De regtbank in het departement der Ome heeft den 82jarigen Deaunay en zijn 52jarigen zoon tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld, wegens den moord op de echtgenoote van laatstgenoemde gepleegd. Zij hadden haar te zamen geworgd en het lijk in een sloot geworpen. Gedurende haar huwelijk was de ongelukkige vrouw onophoudelijk door beide mannen mishandeld. In Lotharingen wemelt het van wolven. "Vooral in het arrondissement Thionville beklagen zich de jagers over de schade door dezo verschrikkelijke roofdieren aan het wild toegebragt en organiseeron zij drijfjagten. De dagbladen uit die streken deelen onophoudelijk staaltjes mede van de verregaande stoutmoedigheid dezer roofdieren. Dezer dagen boorde iemand, die op klein wild joeg, aan den zoom van het boscb zijn bond, die bet bosch was ingedrongen, een verschrikkelijk gehuil aanheffen. Hjj spoedde zich naar de plek vanwaar het geluid kwam en zag, clat twee vervaarlijk groote wolven den hond medesleurden, terwijl een derde wolf dit convooi geleidde. Men begrijpt, dat als de wolven de honden van de jagers opeten, zij nog veel meer schade aan het wild moeten toebrengen, en dat, indien bet op deze wijs voortgaat, ten slotte de jagers zeiven zullen verslonden worden. ©mitsudklttHlJ. De burgemeester F. Neumann, te Kyritzin de Pruis- sische provincie Brandenburg, beeft laatstleden Woens dag bij de repititio in den Amerikaanschen circus een paar olifanten zoodanig getergddat het personeel hem uit vrees voor ongelukken uit den circus heeft gesme ten. 's Avonds na afloop der voorstelling, toen eenige olifanten op straat stonden om naar Ruppin te worden vervoerd, gaf hij een van de kleinste dezer dieren een slag. Omniddelijk grijpt een groote olifant hem met den slurp aanslingert hem omhoog en ploft hem op cle straat neder, zoodat hij op hetzelfde oogenblik den geest gaf. Voor de regtbank te Berlijn stond dezer dagen een man teregt wiens borst niet medailles en- ridder orden bedekt was. 'tWas een gevangenbewaarder die zich voor geld had laten verleiden een brief van een preventief gevangene aan zijne vrouw heimelijk te be zorgen. Hij had een militairen diensttijd achter zich van 15 jaren. Gedurende al dien tijd bad bij zich voor beeldig gedragen en geen enkelen dag straf gehad. Als sergeant verliet bij den dienst om eene aansfcelliug als beambte te zoeken. Met een. maandelijksch inkomen van 20 Thl. werd bij aangesteld als politie-sergeant maar kon er met zijne vrouw en zes kinderen niet van leven. Hij geraakte in schuld en zocht een andere meer winstgevende betrekkingdie hem gewerd als gevan genbewaarder teger 25 Thaler in de maand. Ook onder deze omstandigheden kon bij "slechts zeer bekrompen in de behoeften der zijnen voorzien, en vol berouw er kende hij voor den regter zijn misdrijf. Aandoenlijk was bet verbaal van den ouclen krijger die aan den Deenscben, Oostenrijkschen en Franschen oorlog met lof had deelgenomen en voortdurend bad 'te worstelen met nijpende armoede. De jury verklaarde hem schul dig, maar aarzelend; de regter veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf, maar zijn vonnis was bijna een vrijspraak. De gezworenen vereenigden zich ter stond om een verzoek tot genade te onderteekenen niet alleen, maar bielden onder elkander eene collecte voor zijn gezinclie 30 Tb. opbragt, on wat zeker nog zeldzamer is voor een veroordeelde, een der gezworenen een fabrijkant, die zoo even het schuldig over hem bad uitgesproken bood hem na bet einde zijner straftijd eene betrekking aan van 30 Th. 's maands. Te Trier hebben Zondag 11. in een der katholieke kerken treurige tooneelen plaats gehad. Een pastoor, door de Regeering ten lande uit verwezen, had reeds meermalen, niettegenstaande dit bevel, in de kerk de godsdienstoefening geleid. Dikwijls reeds had de politie door de uitgangen der kerlc te bezettengetracht den wederspannigen pastoor in banden te krijgenmaar telkens wat bet dezen gelukt te ontsnappen. Zondag nu, toen bij weer de mis celebreerde, zijn vijf politie agenten cle kerk binnengedrongen en hebben den pastoor aan bet altaar gearresteerd. Een gedeelte der aanwe zigen trok partij voor den geestelijke en zoo ontstond een vrij hevig gevecht, waarin ten slotte cle overheid zegevierde. Te midden eener onbeschrijfelijke verwar ring werd de geestelijke door de politie getransporteerd. Een jaar geleden verdween uit een buis zijner ouders, te Jemmappeseen kind van 10 jarigen ouderdom, dat doof en stom was. Al de nasporingenom bet kind terug te vindenbleven vruchteloos, en men veronder stelde eindelijk, dat bet kind verongelukt was. Voor drie weken kreeg de overheid dier gemeente een berigt van cle aanwezigheid van dit kincl in liet zuiden van Frankrijk. Men kan oordeelen over de vreugde der ouders en men kan ook licht begrijpen, dat zij dade lijk vroegen om hun kind terug te bekomen. Dit kind was door kermisgasten gestolenzij voerden het mede, doch ziende dat er niet veel mede te verdienen was lieten zij het loopenzoodat de kleine gedwongen was te bedelen om te leven. Een liefdadig persoon- kreeg medelijden met het kind hij deed het in een doofstom men-gesticht opnemen alwaar hetzoodra het zich kon doen verstaandat het van Jemmapes wasen ver klaarde het uit het vaderlijk huis was weggevoerd. Het kind is aan zijne ouders terugbezorgd. Leeuwarden, 2 Nov. Het Prov. Geregtshof van Friesland heeft beden de twee gedetineerden in het tuchthuisdie in de maand April dezes jaars een hunner mede-gevangenen ieder met een persplank op erge wijze hadden verwond, veroordeeld: de een tot tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren, den ander tot correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van zestien maandenin eenzame opsluiting te ondergaan een geldboete van ƒ8. Amsterdam, 4 Nov. Heden heeft zich bet zeldzaam voorkomend geval voorgedaan, dat crediteu ren in een faib'ssement hadden te stemmen over een bun aangeboden accoord van honderd percent. Het namens de alhier gefailleerde kassiersfirma J. H. Schuijmer en Zonen, door mr. J. Piuner tot gemeld bedrag aangeboden accoord is, gelijk zich begrijpen laatdoor de crediteuren aangenomen. Haarlem4 Nov. Gisterenavond omstreeks negen uur, is brand ontstaan in do Rijkskweekschool voor Onderwijzers. Een der zalen is geheel uitgebrand, hoewel men reeds na een half uur cle vlammen meester was. Naar men wil, zou het vuur door een der kagchel- pijpen in aanraking zijn gekomen met eene houten zoldering, die na geruimen tijd gesmeuld te hebben, eensklaps in laaije vlam stond. Brandweer, schutterij en garnizoen hebben zich verdienstelijk gekweten. 's Gravenhage, 3 Nov. De Tweede Kamer heeft beden bare werkzaamheden hervat. Ingekomen waren acht reeds bekende wetsontwerpen en eenige nieuwewaaronder een tot bestemming van in 's Rijks schatkist aanwezige gelden en een tot verhoogiug der Indische begrooting voor den aanleg van spoorwegen op Java. Het ontwerp nopens dyssenterie is ingetrokken. Vrij dag wordt beraadslaagd over het ontwerp betrekkelijk het entrépötdok en daarna Indische begrooting. Rietlioveu2 Nov. Een treurig ongeluk beeft bier veel sensatie verwekt. De arbeider Fr. Martens keerde verleden Donderdag avond c. a. 8 ure met zijn vrouw van Bergeijkwaar zij ter markt waren geweest om een kalf te koopen, huiswaarts. Onderweg zagen zij een licht in de rigting van hun buis. Dit licht verdween weldradoch op nagenoeg 200 schreden van hunne woning koordon zij een klagend geluid. Zij rigtten zich daarheen en ontwaarden tot hunne ontzetting, dat bun 20jarige zoon Jan bijna geheel verbrand op den weg lag. De ongelukkige gaf nog tee kenen van leven, doch bezweek weldra onder bet vree- selijkst lijden. De toedragt der zaak is waarschijnlijk de volgende: Hun zoon leed aan toevallen; denkelijk vuur aan willende leggen, is hij daarin gevallen en met zijne brandende kleêren naar buiten geloopenwaar hem echter niemand helpen konomdat de woning zoo een zaam staat, 't Licht dat de ouders een oogenblik zagen, was naar alle gedachte de vlam der brandende kleêren. Middelbui'g, 3 Nov.- In de hedenavond ge opende najaarszitting der Provinciale Staten van Zeeland zullen slechts enkele belangrijke onderwerpen in behan deling komen, waarvan vooral vermelding verdient dat tot wijziging van bet algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, omdat daarbij de quaestie der volmagten van hen,"die als gemagtigden de vergaderingen van ingelanden bijwonen, zal worden geregeld, die tot eqnige moeilijkbeden beeft aanleiding gegeven. Tevens komt daarbij in behandeling een voorstel van mr. G. A. Fokker om aan de vrouwen weder bet haar toegekende regt te ontnemen om de vergaderingen van ingelanden als stembevoegden bij te wonen en zoowél aan de diBCUssiën als aan de stem mingen deel te nemen. Yan de overige voorstellen is nog belangrijk dat betreffende de aanvragen van eenige gemeenten in Zeeland om rehtelooze voorschotten tot verbetering van wegen uit de provinciale fondsen. In de zitting.van November 1869 werd door de Provinciale Staten een som van ƒ150,000 beschikbaar gesteld voor rentelooze voorschotten töt verbetering vau wegen, waarvan thans nog slechts ƒ8119 beschikbaar is. Sedert 1852, dus in ruim 20 jaar, heeft de provincie niet minder dan 1,100,000 tot dat doel verstrekt, en heeft de jaarlijksehe renten van die som geheel voor haar rekening genomen. Dit zoowel als andere uitgaven heeft gemaakt, dat de provincie door een zwaren schuldenlast wordt gedrukt, en de Gedeputeerde Staten hebben daarom geen vrijheid gevonden, om aan de provincie voor te stellen opnieuw gelden -voor de verbetering van wegen beschikbaar te stellen en nog meer bijdragen van de ingezetenen te vergen. De nieuwe aanvragen beloopen te zamen ƒ54,600 en Gedeputeerde Staten stellen voor de nog beschikbare som van ƒ8119 te besteden en niets meer. Wat de getrouwe Yeerenaren verwachtten, is Gode zij dankook gebeurd. Hunnen geliefden, welbeminden, voor de gemeente alles overhebbenden Burgemeester beeft bet verzoek om ontslag als zoodanig ingetrokken. Leve de Jan-salie-geest in Veerewaardoor met de inwoners alles kan verrigt worden! Zierikzee, 6 Nov. Als een bewijs van buitengewone groeikracht wordt ons medegedeeld dat bij den landbouwer W. van Vessem, onder Renseseop den kouden grond meekrap is ge teeld, die den 26 April dezes jaars is geplant en den 31 Oct. is gerooid en alstoen eene lengte bad van 11 palm ën eene zwaarte als van 3jarige meekrap. Eenige dier planten zijn ter bezigtiging opgehaugen in dë Sociëteit «Landbouw en Handel" bij den kaste- lëin M. Franken. Tot hulponderwijzer aan een der bijzondere scholen te 's Gravenbage is benoemd de heer J. Buijze van Zierikzee. Men leest in de Landbouw-Courant: Naar ons is berigt, wenscht de inspecteur dr. Sal ver da de landbouw-seholen (behalve Wageningen) regt- streeks aan het lager onderwijs te laten aansluiten. Denkelijk zal Zierikzee (waar men aan de H. B. S., gelijk bekend iseene Landbouw-school wenscht te verbinden) daarvan het eerste voorbeeld opleveren. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dokkurn zijn uitgebragt 1549 geldige stemmen. Herkozen de heer van Harinxma thoe Slooten met 885 stemmen.Op den heer Keuchenius waren 640 stemmen uitgebragt. Dat er onder de slagers te Sneek nog al concurrentie is in de tegenwoordige dagen blijkt uit eene bekend making van jl. Zaterdag avond, toen door den omroeper van drie slagers tegelijk was medegedeeld, dat goed rundvleesch te koop was voor 19, 20 en 30 ct. de 5 onsen." Kerkuieuws. Bedankt voor het beroep naar Middelharnis door Ds. J. W. A. Notten, te Leeuwarden. Gemengde bex'igrteu. Te A. is B. zoo in zijn schik met zijne betrekking als ontvanger en tevens diaken, dat hij zegt: Nu wordt ik een man van staat, Dat zal ik laten blijken Ik zit nu in den kerkeraad Waar men van staat te kijken. Dat ik een man hen van verstane! Zal ieder wel beweren En die niet is van onzen kant Zal ik de wetten-leeren. »Ik dank u voor den gouden ring," zegt een slag- ters-zoon te Sint-Maartensdijk tegen eene winkeliers dochter. Maar meisje, ware het niet beter voor u, dat gij dat geld gebruikte om nog wat te leeren naaijen en breijenwant dat zal u later beter te pas komen. De kerkeraad te A. mag zijn secretaris nog wel wat school laten gaan om te leeren schrijven en spellen want hij schrijft in plaats van secretaris «secreet." Men zal nu zien hoe of het gaat Met zulk een slimme kerkeraad. In eene gemeente onder Utrecht heeft men gepoogd den predikant dier gemeente tot driemaal toe op den. openbaren weg aan te randen. De eerste maal beproefde zulks een beschonken mande tweede maal een niet bescbonkeneeen vijand des leeraarsdie steeds lust schijnt te hebben de gemeente in opschudding te bren gen; de derde maal een half dronken kroeghouder, die nog wel tegelijk kerkvoogd is. Dat het er voor den leeraar, dien men ook al eens in zijn buis al wat ex- voor de band lag ontstolen beeft, alles behalve plei- zierig wonen is, laat zich begrijpen. Te Brouwers haven heeft een jong menscb bet aan zijne zuster moeten vragen of hij met een meisje mogt verkeeren, waar hij zin in had. Daar nu de zuster er tegen was, is er niets van gekomenen zal nu wel afgesteld worden. Te Oud. moest do meid van het hoekje wat beter wegen als zij verkooptwant als het voor haar was dan zou zij ook liever haar bescheiden deel hebben. Zij wou zich nog wel verzetten Maar zij viel door de mand, Men zal nu wel beter letten Maar het blijft haar tot sehand. Een boeren-kneebt te Kapelle wordt aangeraden zooveel meisjes niet te nemenwant dat zal verkeerd uitkomen. Eene dame onder C. zalwel in lxaar schik zijn nu haren ouden vrijer weer in zijn dienst isen zal hem wel afhalen bij zijn ouden baasen zal bet wel goed hebben bij jufvrouw J. Te C. is een stijf dametje zoo boos op baar aanstaande nichtjedat zij baar hoofd omdraait als zij baar zieten dat om een hoed. Eene renteniers-vrouw te 's Heer-Abtskorke wordt verzocht niet te veel praatjes uit te strooijen van ecu jong menscb waar niets van te zeggen valt, al is bij wat gering Maar wil dat toch nooit vergeten, Hoogmoed komt meest voor den val. En wie is.er die kan weten, Dat bet zoo niet komen zal. Ingezonden stukkën. Mijnheer de Redacteur Mag ik u verzoeken onderstaande regelen in uw veel gelezen blad op te nemen. In het nummer van Donderdag 29 Oct. uwer Nieuwsbode, vond ik eene advertentie onderteekeud door eenige stemgerechtigden," waarin zij aan hunne mede stemge rechtigden te Brninisse in overweging geven hunne stem men uit te brengen op de candidatenwelke vervolgens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1