ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. IVo. 5458. Zaturdag 51 October 1874. 51sleJaarg. Verschijnt DENGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prys per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. AD'VER TENT IËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. DU BRIEF VAN GENERAAL VAN SWIETEN. Hoogst merkwaardig mag de brief genoemd worden, dien de generaal van Swieten heeft geschreven in ant woord op het in het jongste Gi'ds-nummêr opgenomen oordeel van generaal Knoop over de tweede expeditie tegen Atchin. Die brief is geschreven in den Hinken, waren krijgsmanstoon noemt de zaken bij haren naam versmaadt allen omhaal; is blijkbaar ingegeven door een innig besef van zuivere pligtsbetrachting. De ge neraal van Swieten staat, het is vanalgemeene bekendheid, in den laatsten tijd bloot aan de meest onverdiende aanvallen. Niet alleen partijzucht, ook naijver schiet voortdurend zijne pijlen af op den edelen man, die in den avond van zijn leven eene welverdiende rust, de genoegens van een huisselijken kring vaarwel zeide om, op de roepstem der Regering, zich op nieuw aan het hoofd der Indische krpgsmagt te plaatsen. De tweede expeditie is niet met schitterenden uitslag bekroond, ofschoon wij ontwijfelbaar een succes hebben behaald. Maar het niet te loochenen feit, dat alle wenschen niet zijn bekroond, alle verwachtingen niet zijn vervuld, is door de vijanden der voormalige Regering en door de benijders van den generaal van Sioieten als een gretig middel aangegrepen om èn de expeditie èn haren hoogst bekwamen, kalmen aanvoerder te miskennen en te verguizen. Misschien ligt de grondfout van die mis kenning wel in een misslag der vorige Regering; misschien is de vinnige critiek, welke de generaal van Swieten moet verduren, minder het gevolg van het matige succes, door ons behaald, dan van de matelooze, aan dweepzucht grenzende vriendschap, die een deel van het leger aan generaal Verspijclc toedraagt. Het zenden van een officier in ruste uit Nederland naar Indië wordt slechts dan gerechtvaardigd, indien zich in Indië het gemis van een uitnemend opperbevelhebber doet gevoelen. Dit was hier niet het geval. Daaraan behoort de tegen-ingenomendheid van vele officieren uit het Indische leger te worden toegeschreven. In de harde beoordeeling van den persoon van van Swieten ligt eene overdreven bewondering van de onmiskenbare verdiensten van Verspijclc. En toch zal niemand be weren, dat de uitslag der tweede expeditie een andere zou zijn geweest, indien aan generaal Verspijck het opperbeleid ware opgedragen geworden. De vijand zou even_ dapper gevochten hebben en de ongeloofelijke moeijelijkheden van het terrein zouden even groot zijn geweest. Heeft nu generaal Knoop zich aan dit harde oordeel van de bewonderaars van generaal Verspijck aange sloten? Van een zoo onpartijdig en regtschapen man als generaal Knoop kon dit niet worden verwacht. Deze uitstekende militaire "schrijver en onmiskenbare zaakkundigeheeft in de Gids het volgende oordeel over de tweede expeditie tegen Atchin uitgesproken: »dat zij niet is mislukt, doch ook slechts ten halve is gelukt." Dit oordeel was pertinent, maar welwillend. Aangenamer voor -den generaal van Swieten voorzeker, dan een ander oordeel, dezer dagen in de eenzijdige Arnhemsche Courant uitgesproken^Generaal van Swieten heeft zich in de krachten en gezindheid van zijne tegenpartij vergist." Generaal Knoop erkent dus een gedeeltelijk succes. Generaal van Swieten verzet zich tegen dit oordeel en betoogt, dat wij een volkomen succes hebben behaald, al is, helaas! de oorlog nog niet geëindigd. De brief van generaal van Swieten heeft den episto- lairen vorm; bij is geene leerrede en geene pleitrede hij verdeelt zich dus niet in deelen en onderdeelen. En toch is het niet moeijelyk uit de regtvaardiging de drie hoofdpunten van beschuldiging op te delven die door den kloeken generaal, even vaardig met de pen als met den degen zegevierend worden wederlegd. Een eerste hoofdpunt van aanklagt (wij bedoelen de aanklagt der openbare meeningtot oppervlakkig oordeelen geneigd) wasdat de generaal niet aan - de hem gedane opdragt had voldaandat hij zelf had verklaard niet te zullen terugkeeren alvorens de At- chinezen tot onderwerpiug te hebben gebragtdat Dij in één woordden oorlog niet had beëindigd. Dit punt wordt met glans beantwoord. Uit de no tulen der militaire conferentien leidt de schrijver af, dat het doel der tweede expeditie geen ander is ge weest >dan met 5 6000 man de kraton in te nemen en daardoor vasten voet in Atchin te verkrijgen en de achterblijvende bezetting in veilige gemeenschap te houden met de zee." Dit doel is volkomen bereikt. Wat de generaal zou gewenscht hebben is eene andere vraag. De vraag is alleenwelke zijne opdragt was Maar men heeft beweertdat de generaal van Swieten de opdragt had een tractaat met den Sultan te sluiten. Aan die opdragt is niet voldaan. Geen wonderOmdat aan die opdragt niet kon worden voldaan; omdat het even onmogelijk is een Sultan gevangen te nemen, die sterft en een tractaat te sluiten met een woesten volks hoop als het is om met de vingers den hemel aan te raken. De omstandigheden zijn hier sterker geweest dan de besluiten der militaire raadsvergadëringen en de wenschen van generaal van Swieten. Die omstandig heden zijn in zóóverre voor ons ongunstig geweest. In een ander opzigt waren zij echter voor ons hoogst gunstig. Terwijl generaal van Swieten slechts de op dragt had een tractaat van vrede met den Sultan te sluiten heeft hijtoen vrede onmogelijk washet rijk van Atchin bij het gebied van Nederlandsch-Indie inge lijfd. »Dit was" schrijft de generaal »niet in het staatkundig programma van den oorlog opgenomen. De instructie wassluiten van een tractaat en hand having van de integriteit van het rijk. Maar de om standigheden hebben toegelaten verder te gaan en het land bij Nederlandsch-Indie in te lijven. Hierdoor zal in de toekomst beter dan door het sluiten van een tractaat en de handhaving van de integriteit des rijks onder een Sultanaan het staatkundige oogmerk van den oorlog Atchin te brengen in de richting der beschaafde staten voldaan worden en daardoor vele moeielijkheden worden voorkomenterwijl het ons meester van geheel Sumatra zal hebben gemaakt." Ziedaar één der grootste voordeelen der tweede expe ditie. En zal men daartegen nu aanvoerendat die annexatie van Atchin voor ons juist de bron van groote moeijelijkheden zal wordendat zij in de toekomst voor ons eer een nadeel dan een voordeel zal zijn dan hebben wij toch regt daartegenover do vraag te stellenwaarom de annexatie van Bali en Bonivan de kusten van Borneo wèl altijd als overwinningen door ons zijn beschouwden waarom alleen de annexatie van Atchin als eene bron van jammeren zou moeten worden aangemerkt? Juist de gematigdheid die wij ten toon spreiden zalnaar het ons voorkomtden vijand tot zachtmoedigheid stemmen. Een tweede hoofdpunt van aanklagt is bij het opper vlakkige publiek »de ledige kraton." Als de generaal nog maar een kraton met de hoofdmagt der At chinezen bemagtigd had en die hoofdmagt gevangen had geno men Dat zou nog een voordeel zijn geweestMaar zóóveel drukte en beweging voor een ledige kraton Voor het eerst is het ons thansuit den brief van generaal van Swietenhelder geworden dat het nemen van den ledigen kraton eene noodzakelijkheid is geweest, al ware dan ook de vijand spoediger tot staan gebragt indien hy den kraton niet had ontruimd. Uit de be schrijving tochdie generaal van Swieten geeft omtrent de ongeloofelijke inspanning onzer troepen om den kratonnadat hij genomen wasin verdedigbaren toe stand te brengenblijkt dat die kraton ontbloot was van alle verdedigings- en alle levensmiddelen. De kraton bevond zich in den meest desolaten toestandzoodat het te begrijpen isdat de vijand aan de vlugt de voorkeur schonk boven eene hopelooze verdediging en insluiting. Wat had nu generaal van Swieten moeten doen Den vlugtenden vijand in de bergen vervolgen hij had er met al zijne troepen een zekeren dood ge vonden en in dit onbekende en ongezonde terrein zou hij zijn ingesloten en uitgehongerdwant alle gemeen schap met de zee zou afgesneden zijn. Het is een eerste regel van krijgskunstden vijand niet te volgen op den weg, dien hij aangeeft, maar hem te lokken in eigen hinderlagen. Door de taktiek van den niet alleen ontruimden, maar van alle verdedigingsmiddelen ont- blooten kraton tot een sterk bolwerk te makenis de vestiging van ons gezag in Atchin op zekerder wijze bevorderd dan door met eene geringe krijgsmagt een overmagtigen en overmoedigen vijand in de bergen te vervolgen. En nu staat het derde punt van aanklagt juist hiermede in verband. Men verwijt den generaaldat hijna de inneming van den kratonniet meer offensief is te werk gegaan. De generaal heeft het beproefdmaar hij is voor de ondervinding teruggedeinsd. De onder vinding had hem het geringe nut dier offensieve be wegingen leeren inzien. »De gevechten van 12 en 15 February hadden aan het oogmerk niet voldaanomdat wij niet in staat waren het veroverde terrein bezet te houden zonder tekort te doen aan de uitvoering van het hoofdobjectden kraton in geduchten staat van tegen weer te brengen." Deze woorden die wij onderstreepen verdienen met zorg te worden behartigd. Ja zoo wij twintigdertigveertig duizend man hadden gehadEen Pélissier een Bazaine zou met de grootste onstuimigheid den vijand hebben aangevallen. De eene onbesuisdheid zou de andere hebben opgevolgd. Hij zou dorpen, kampongs hebben verbrand, geplunderd gemoordhet land in eene woestenij herschapenhij zou de tempels en moskeeën van den geloovigen Muselmau in de asch hebben gelegd; hij zou zijne overwinning hebben gevierd door een tooneel van on beschrijfelijke wreedheid en onmenschelijkheid. Dat nu konden wij niet en dat mogten wij niet. Ziedaar het schoonste gedeelte in den indrukwelckenden brief van den generaal. Wij konden het nietwant dergelijke triomfen zijn in onbekende streken tegenover ruweonbeschaafde volksmassa's met geen zes duizend man te behalen. Wij mogten het nietomdat het gemis eener schitterende overwinning minder zwaar bij ons mag wegen dan dat van onzen naam als beschaafde mogendheid. Wij zouden Atchin willen beschaven en wij zouden aanvangen het uit te moorden Generaal van Swieten schrijft »Ik stel er roem in, dat in dezen oorlog geen bloed nutteloos vergoten is en dat hij met humaniteit is ge voerd. Het geheele Nederlandsche volk kan zeggen dat geen enkele smet van wreedheidwoestheid of vernieling aan onze wapenen kleeft. Ik meen, dat dit voor de eer van ons volk niet zonder waarde is." Daardoor heeft generaal van Sioielen zich vereeuwigd. Daardoor heeft liij in een tijddat het ruw geweld tegen niets terugdeinst, onzen naam als beschaafde mogendheid gered! Wij danken hem voor zijne regt vaardiging maar voor deze zinsnede het meest Nieuwstijdingen. De Daily News bevat het volgend telegram uit Romein dato 26 Oct.De Paus heeft van Keizer Wilhelm een antwoord ontvangen op zijne klagten betreffende de vervolgingen, waaraan de Kerk in Duitschland is blootgesteld. De Keizer zegt dat Duitsch- land alle pogingen in het werk stelt om met de Kerk in vrede te leven, maar dat zij verpligt is den Staat te beschermen tegen de geweldige aanvallen en de zamenspanning van de Katholieke geestelijkheid. Het Engelsche weekblad the Jewish World deelt mede, dat een circulaire is rondgezonden aan de ver schillende Russische spoorwegmaatschappijen, waarin de aanstelling verboden wordt van Joden als beambten van den spoorweg of als telegrafisten. Tevens geeft de regeering last alle Joodsche beambten te ontslaan en in hun plaats lieden van een anderen godsdienst aan te stellen. Indien dit berigt bevestigd wordt, ware een strike van Joodsche bankiers, die het geld steeds bijeenbrengen waarvoor Rusland zijn spoorwegen bouwt, niet ongepast. Zoo de heeren Rothschild het voorbeeld gaven en alle bankiers de handen ineensloegen, zouden de kapitalisten den alleenheerscher een allerbelangwekkendste les van verdraagzaamheid kunnen geven. JFtfiWïtidjjll. Te Parijs is een zuigeling van 14 dagendie door den vader en de moeder voor eenige oogenblikken in de kamer alleen gelaten was, door twee pagegaai! en letterlijk verscheurd. De kwaadaardige beesten hadden daartoe de traliën van hun kooi verbrijzeld en werden door de ontstelde ouders gevonden, zittende op den rand van het wiegje, terwijl zij hun vreeselijk vernie lingswerk verrigtten. Het behoeft bijna geen vermelding, dat de dieren door den vader, in het eerste oogenblik van woede, gedood werden. Te Bordeaux zijn drie fiesschen wijn van 1793 verkocht voor 1800 francs. De koopers zijn rijke Engelschen. Als een gevolg van den oorlog van 1870, in Frankrijkzijn de wolvendie zich vroeger in de bos- schen in het noorden des lands ophielden opgeschrikt door de kanonnades en het geweervuurnaar andere streken verhuisd en thans vindt men zo zelfs in het zuiden van Frankrijkwaar zij vroeger bijna onbekend waren. Eenige dagen geleden is een lOjarig meisje te la Rochette door een wolf verscheurd en gedeeltelijk verslonden. Toen men het ondier kort daarna doodde, werden nog overblijfselen van het hoofd des kinds in de maag van den wolf gevonden. Het Parijsche observatorium voorspelt een vroegen en strengen winter met veelvuldige sneeuwbuijen van den löden November tot na den 15den January. 'tls niet te hopen 3t«Uc. Met betrekking tot Garibaldi wordt melding gemaakt van een brief, door den heer Alexander Ross, een uit stekend Amerikaausch geneeskundige, in de New-York Tribune geplaatst. In dezen brief wordt gemeld, dat Garibaldi zich in zeer netelige financiëele omstandig heden bevindt, zoodat hij zich zelfs de hoogst noodige levensbehoeften niet kan aanschaffen. De heer Ross roept de talrijke vrienden, welke Garibaldi in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika bezit, op, om door hunne bijdragen de laatste levensjaren van den generaal te verzachten. Op een brief van den heer Ross heeft Garibaldi geantwoord, dat hij gaarne van die hulp gebruik zal maken. Men meldt, dat een ander Amerikaan, John Anderson genaamd, aan Garibaldi heeft geschreven, om hem te verzoeken een jaargeld van 5000 fr. aan te nemen. Beriyn, 28 Oct. Het voorloopig onderzoek in de zaak von Arnim is gisteren afgeloopen. Omtrent het feit der verduistering van dépêches kan bij het verder onderzoek geen twijfel meer bestaan. Von Arnim is dus uit den kerker ontslagen. Hij is van plan tot herstel van gezondheid zich naar Nizza te begeven. Volgens de bladen zou hij honderdduizend thaler cautie hebben moeten stellen. Z"vrolle, 27 Oct. De Raad heêft besloten den prijs van het gas te stellen op 10 cent den kubieken meter (dat is 20 pCt. minder dan nu) en in het vol gend jaar ƒ6000 van de schuld der gasfabriek af te lossen. Zwolle27 Oct. Op de staatslijn tusschen Zutfen en Zwolle is gisteren een curieus feit gebeurd. Een 12tal runderen werden te Zutfen ingeladenbestemd voor Heerenveen, om in den grooten veestal alhier te overnachten. By aankomst van den trein waren de 12 viervoetige reizigers verdwenen. De deur van den wag gon was losgeraakt en hoe wonderlijkde 12 gevan genen zijn er onder het rijden uitgesprongen zonder letsel. De heer Leinweber is dadelijk met een slager op reis gegaan en vond de deserteurs onder Deventer, Olst en Wijhe en bragt ze gisteren avond behouden in den stal. Niouwediep, 27 Oct. Zooals we reeds meld den, is 't met het bij Huisduinen gestrandde stoomschip König Wilhelm tijdens den jongsten storm niet beter geworden. Het is van zijn drie zware kabels losge slagen en, zich nu niet meer aan banden gevoelende, .hooger tegen de duinen opgeschoven. Dat gaf dadelijk gelegenheid aan het woelzieke zand, om de diepe gleut aan te vullen, welke men om het schip gebag gerd had. De dam of dijk rondom die gleuf, uit meer dan 15 duizend zakken zand gemaakt, was ook niet tegen de zware golfslag bestand, en de zakken liggen nu overal langs het stand verspreid, of onder het zand bedolven, 't Is eene ware ruïne langs 't strand. Het achterschip van de König Wilhelm zit, tengevolge van een bekomen lek, vol water. De zandploeg zit groo- tendeels onder het zand, en toch is de Engelschman het nog maar niet eens met de meeste zaakkundigen, dat de König Wilhelm aan het Huisduiner-strand haar graf zal vinden. Utrecht, 27 Oct. Het plan van dr N. Mouthaan tot oprigting eene cooperative vleeschhouwerij is vol komen gelukt. In plaats van 100 hebben nagenoeg 200 huisgezinnenvoor het meerendeel uit den gegoeden standaan zijne oproeping gehoor gegeven en zich aaneengesloten. Het uit de deelhebbers benoemde be stuur van 13 personen heeft met een slagter eene over eenkomst gesloten, om het beste vleesch te leveren tegen den laagst mogelijken prijs, maandelijks door het bestuur vast te stellen. Ieder deelhebber geeft een renteloos voorschot van ƒ10, dat bij aan het einde van het jaar naar verkiezing kan teruggekomen ofbij voortzetting der zaak, kan blüven geven. Daar het ge heele beheer en toezigt kosteloos geschieden, én de slagter bij het te verwachten groote debiet met eene geringe winst kan volstaan, is dit deeenig goede weg om het vleesch tegen den laagst mogelijken prjjs te bekomen. Binnen den tijd van ééne maand is dit plan tot uitvoering gekomenwant met 1 Nov. e. k. zal het vleesch aan de deelhebbers geleverd worden. Hieruit blijkt wat eendragtig zamenwerken vermag, indien maar eenige energieke mannen zich aan hoofd stellen. Gravenhage, 28 Oct. Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1875 blijkt, dat onderscheidene leden verklaarden de optreding van het tegenwoordig Ministerie niet met ingenomenheid te hebben gezien. Waardoor vroegen zy is die optreding geregt- vaardigd Men -was niet overtuigd, dat tusschen de leden van het bewind homogeniteit bestaat. Op een geheel ander standpunt plaatste zich de meerderheid. De meeste leden verklaarden een afwachtende houding tegenover dit Kabinet te zullen aannemen en de voor te Btellen maatregelen en de te volgen gedragslijn aan 's lands belang te zullen toetsen. Enkele leden betuigden hunne ingenomendheid met het bewind volgens hen heeft het Kabinet aanspraak op de dankbaarheid der natie, omdat het niet geaarzeld heeft in buitengewone en moeijelijke omstandigheden zetels in te nemen. De meerderheid der afdeelingen was derhalve, hetzij met meer, hetzy met minder vertrouwen, in het Ministerie vervuld, doch in elk geval geenszins vijandig tegen het bewind gestemd, maar de meerderheid in twee af deelingen verbond aan haren steun éen uitdrukkelijke voorwaarde, en wel betrekkelijk de houding der Re geering tegenover de kerkelijke rigtingen. Men had daarbij de voorgenomen verandering der onderwijswet in het oog. Het finantiëel beleid der Regeering ontmoette by zeer vele leden ernstig bezwaar. Tijdelijke belegging van gereed kasgeld werd algemeen toegejuicht; alge meen was men overtuigd, dat de pligt der Regeering medebragt op voorziening bedacht te zijn. Dirksland, 27 Oct. In de vergadering van Stemgeregtigde Ingelanden van den Polder Dirksland van den 23 dezer, werd op nieuw ter sprake gebragt het vernauwen van slooten en innemen van grond door deu Voorzitter. Het bleek, dat na de laatst gehouden vergadering de zaak niet alleen niet was teruggebragt in vorigen staat maar dat integendeel met de grondaanwinning was doorgegaan. Na langdurige discussien werd met eene meerderheid van 130 stemmen besloten: Van het voorgevallene kennis te geven aan de Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, daarbij te verklaren: »dat naar het oordeel van Ingelanden de Voorzitter zich heeft schuldig gemaakt aan aanhoudend en verre gaand pligtverzuim" en de toepassing te verzoeken van art. 96 van het Algemeen Polderreglement, door den Voorzitter te schorsen of aan den Koning tot ontslag voor te dragen. Heille, 27 Oct. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland moet alhier voor 1 January 1876 eene school geopend worden. Voormalig vierde district van Zee land 26 Oct. In de gerooide aardappelen openbaart zich de ziekte op een schrikbarende wijzevooral onder de roode soorten; partijen o. a. van 40 50 hecto liters, begin October gerooid en die toen nog schijn baar gezond warenzijn nu reeds totaal bedorven. Het is te vreezen dat bij een bijna totaal gebrek aan het voornaamste volksvoedselde arbeidende klasse hier een kwaden winter te gemoet gaat. In het Sluisch weekblad leest men het volgende »Met de middelen van personen-vervoer in ons dis trict is het allertreurigst gesteld. Wij hebben dit vroeger aangetoond, wij hebben een weg aangewezen >om tot verbetering te komen, alles vruchteloos! Hoe *het reizend publiek thans overgegeven is aan de wille- >keur der voerlieden moge blyken uit het feit, dat >een reiziger, Vrijdag 16 October, voor een dicht rij tuig met één paard bespannenaan de wed. van »Leeuwe te Breskens, tic» gulden moest betalen om »naar Aardenburg vervoerd te worden. De afstand be- draagt ten hoogste 3'/2 uur. »De kwitantie is aan ons bureau aanwezig." Redactie. Groede28 Oct. Een boerenzoon te Kadzand heeft zich dezen morgen van het leven beroofddoor zich met een mes de keel af te snyden. Te IJzendijke is Zondag 11. een kind door op een egge te klimmenin de tanden van dit werktuig ge vallen en aan de gevolgen overleden. Veer©, 27 Oct. De gemeenteraad heeft, in plaats van Ds. J. Strehler, die als wethouder zijn ontslag heeft genomen, als zoodanig benoemd de heer L. v. d. Staal. Goes, 27 Oct. De Raad heeft in zijn vergadering van gisteren avond de gemeentebegrooting voor 1875 behandeld en aangenomen tot een totaal bedrag in ontvangsten en uitgaven van ƒ91,264,22. Daardoor is tevens beslist dat eene keibestrating zal worden gelegd langs den Ganzenpoortsingel van uit de stad naar den stationsweg. De financieele commissie had wel gead viseerd dit werk nog een jaar uit te stellen, maar de wethouder Fransen van de Putte heeft met zooveel kracht de noodzakelijkheid van de bestrating aangetoond, dat de betrekkelijke post met algemeene stemmen op de begrooting behouden bleef. Gï-oes29 Oct. By de plaats gehad hebbende ver kiezing van een lid in den gemeenteraad zijn ingele verd 216 stembiljetten van de 397 kiezers. Daarvan verkregen de heeren jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- voort 74, G. van der Iioék 64 en H. E. de Bruijn 60 stemmen. Tusschen beide eerstgenoemde heeren moet al^oo eene herstemming plaats hebben. ATCHIN. Aan de laatstelijk ontvangen Java-berigten, loopende tot 12 Sept., ontleenen wij het volgende: Omtrent de troepen in Atchin zegt de Java-bode: De gezondheidstoestand der troepen verbetert langza merhand, de betere voeding draagt daartoe het meest by. Aan vermakelijkheden en gezellig verkeer kan nog niet worden gedacht. De burgerij van Batavia heeft 2 billarten, eenige muziekinstrumenten en orgels gezonden, doch deze zijn nog niet ontpakt. Er is te veel te doen om alsnog aan zulke zaken te denken. Een officiers- societeit is nog niet opgerigt. De oorlogscorrespondent van de Penang Gazette sohrijft over den toestand van ons leger: In verschei dene van hunne kleinere buiten den kraton gelegen versterkingen zijn de Hollandsche troepen, die daar het garnizoen vormen, soms dagen en nachten achtereen onder de wapenen, wat hun ziekten niet weinig ver meerdert. De toestand van het geheele leger is inderdaad een die medelijden wekt De houding van het leger over het algemeen en van de officieren in 't bij zonder is boven allen lof verheven en een veel grooter beloouing waard dan in den laatsten tyd is te beurt gevallen aan hun bovenmenschelyke pogingen om het doel te bereiken, waartoe zy zijn uitgezonden. Kerknieuws. Beroepen te Oosterland de heer J. G. Bruining, Can d bij het Prov. kerkbestuur van Utrecht. Ds. F. W. N. Hugenholtz, pred. by de Herv. gem. te Zierikzee, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Zandpoort. Ds. van Goens, pred. te Serooskerke (Schouwen) is beroepen te Ems (Gelderl.) Naar wij vernemen heeft de meerderheid der Pro vinciale Kerkbesturen het ontwerp-besluit der Synode, waardoor geen aannemeling bij het doen van beljjdenis om het verschil van leer zou kunnen afgewezen worden, afgestemd, en is dit artikel alzoo verworpen. Aan Ds. L. van Maanen, pred. te Oud-Vossemeer, is door een aanzienlijk aantal gemeenteleden een geschenk aangeboden, bij gelegenheid van zyn bedanken voor het beroep naar Giessen-Nieuwkerk. Bedankt voor het beroep naar Uitwijk c. a. door Ds. G. O. W. van Geijtenbeekpred. te Scherpenisse. Gemengde herlgten. De feestvierders te Herkingen worden verzocht, zich wat fatsoenlijker te gedragen als zy op Zondag van een bal komen, daar men zulks van velen niet zoude verwachten, en vooral niet van de dames die zoo fijn zijn. Twee gekken te Waarde hebben hunne scheenen zoo blaauw geloopen bij twee dames te Kapelle dat men denkt dat zij met den Goesschen toondag nog niet beter zullen zijn; en: Dat is raar, Doch 't is waar, Dat zij nu met open oogen, Door die dames zyn bedrogen. Voor een schilder te West. zou het beter zijn dat hij wat meer uit de kroeg bleef, eu zijn vak wat beter leerde, dat voor zijn meisje aangenamer zou zyn, terwijl hij nu zijn paspoort wel zal lmjgenhoe lang hy er ook mede heeft verkeerd. Het meisje denkt ook dat het beter is, half gekeerd als heel gedwaald. »Als ik wist dat het mij met den Goesschen toondag gaap zouzooals het mij gegaan is met de Goessche kermis," zegt eene planters-dochter te Baarlandj»dan zou ik de kosten wel sparen om naar Goes te rijdenwant Ik stond toen lang te wachten Geduldig als een hond Of zy geen glaasje bragten, Met lekkers voor mijn mond. Ik zag mijn kameraden Reeds springen op de baan En ik moest blijven zitten Want niemand zag my aan. Een boeren-knecht te Kapelle moest zooveel onwaar heden niet rondvententegen eene getrouwde vrouw want hy zal zyn doel toch niet bereiken. Dus man met uw verbleekt gezigt, En met uw valsche streken Verbeter eerst uw eigen doen, En ziet eerst dan uw gebreken. Een Goessche kiezer had zyn stembiljet aldus in gevuld: Wie raadslid wordt is mij om 't even Maar als 'k den Raad een raad mag geven Dan is het, dat zij om zich ziet, Wat elders en wat hier geschiedt. Daar is men stildaar leeft men vrij Hier zucht de arme burgery De lasten zijn hier al te zwaar Geloof dit en verander 't maar; Wees orthodox of liberaal Maar scheer uw schapen niet zoo kaal. I. te Veere moest er zoo niet op roemen dat hij zijn buurmeisje zoo voor den gek gehouden heeft want in plaats van zooveel meisjes te krijgenals hy maar hebben wilzal er niet één voor hem overschieten als die een ander niet hebben wil. Betje en Keetje te Zierikzee worden aangeraden, des avonds zoo laat niet langs de straat te doopenwant zy kunnen toch niet krijgen, dien zij zoeken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1