/.Nlllk/IISIIII NIEUWSBODE. No. 34ES7. Donderdag 29 October 1874. 31sle Jaarg. u, Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATDRDAG. De prjjs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per pOBt 1,60. ADVERTENTIE N 10 Cts. per regel, kennen nitevlijk tot deB Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 nre bezorgd worden. Iv e n n i s g e v i ll g. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter ken nis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 30sten October e. k.des namiddags te 6'/2 uurop bet Raadhuis alhier, eeno openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee den 23 October 1874. De Burgemeester v. CITTERS. Zaken ter tafel te brengen Mededeeling van ingekomen stukken. Advies van Burg.»en Weth. op het adres van eenige hulponder wijzers om verhooging hunner jaarweddenalsmede op het voorstel van vier raadsleden, tot wijziging dei- besluiten tot heffing van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwijs, Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool-. Behandeling Gemeentebegrooting 1875. enz. AFKONDIGING. Suppletoir© besehryving van de personele belasting. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 11 September jl., {Prov. blad n°. 99), houdende aanschrijving tot-open bare afkondiging der bepalingen van de-artikelen 27 en 42 der wet op de personele belasting van den 29 Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd bij de artikelen 7 en 14 der wet van den 9 April 1869 {Staatsblad n°. 59), omtrent de belasting naar tijdsge- lang en de suppletoire aangifte, HEBBEN GOEDGEVONDEN de ingezetenen te herinneren aan de bedoelde wetsbe palingen, luidende als volgt Art. 27. 1. Die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, i9 voor dit perceel de belasting naar de vier cer9te grondslagen voor den tijd des dienstjRars, die dan nog over is, verschuldigd. 2. Aan den belastiugpligtige, die in den loop des diensljaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in zijne dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van zijn aauslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des diensljaars, die dan nog over is, indien daarvan door hem, .binnen den tijd vnn eenc maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijg baar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het drioroanndelijksch tijdvak waarin het perceel werd verlaten, indien do belasting- pligtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belasiingpligtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingpligtige treden zijne erfge namen in dezelfde regteu en verpligtingen. De aangiften, volgens het eer9te en derde lid ingediend, worden nis gewone bezwaarschriften aangemerkt en behandeld. 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aan schaffing van belnstingvoorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag ia den loop des dionstjaars. 4. Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen, als na 15 Mei in dienst of gebruik genomen of aangeschaft worden, zal de belasting, uaar gelang van deu nog overigen tijd des diensljaars, zijn verschuldigd, met dien ver stande, dat geene vcrwis9eliog van dienstboden of paarden met andere, waarvoor geene hoogere regten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals nnnslaan van denzclfden belasting schuldige zal kunnen aanleiding geven. 5, Het aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen als nanvankelijk tot pnbela9lbare einden nnngelcgd of gebezigd wnren, zal met aanschaffing worden gelijk gesteld, zoo mede, wat aangaat de paarden, derzelver geheel verlies van het tweede viertal hunner melktanden in den loop des jaars. i G. Naar gelang de omstandigheden eens belastingschuldige, in deu loop des dienstjaurs, met betrekking tot deszelfs voor werpen van do vijfde cn zesde grondslngen veranderen, zulke, dat, volgens de tarieven van artikel 17 en 21, do opklimming der belasting te zijnen aaozien toepasselijk zoude worden, zal ook wegens de dienstboden en pnarden, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dionstjaars zijn verschuldigd. Deze bepaling i9 mede van toepassing in betrekking tot de paarden, bij het opkomen van de omstandigheden, aan het einde vau 7 van artikel 20 der wet vermeld. 5 7. Paarden, bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen, in geval die gelijktijdig-voor een zelfde rijtnig worden gespannen, hem, die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiker des rijtuigs, ter zake van het grooter aantal paar den, hetwelk door hem nlzoo mogt zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belasting Daar G doen onderwerpen. 8. Hooger belastbaar gebruik van dienst- en werkboden of paarden, nanvankelijk minder belastbaar, zal dc verpligting tot ecne evenredige verhooging der belasting voor den nog overigcD tijd des dienstjaars ten gevolge hebben. 9. De tijd, waarover de belasting loopt, zal, in betrek king tot nl de grondslagen, worden berekend bij vierondeelen janrs, op bet dienstjaar overschietende, zonder dal een vierendeel jaar9 znl kunnen wordon gesplitst, en zullen nU vierendcelen janr worden beschouwd de tijdvakken aanvangende met primo Mei, primo Augustus, primo November en primo Fobrunrij. Art. 42. De zoodanige, welke, door eenige der omstandig heden, voorzien bij art. 27, in den loop des jaars, komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen, alvorens, en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete, bij art. 35 en 39 der wet vastgesteld, vcr- pligt zijn tot het indienen vnn behoorlijke aangiften deswege, in voege als bij art. 30 der wet voorgeschreven; zullende zij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen. l)ie aaugiftcn kunnen, in gemectitcu waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij hel gemeente-bestuur, ter plaatse alwaar de belasting verschuldigd is, op biljetten, aldaar lot dat dool verkrijgbaar gesteld. Afgekondigd van liet Raadhuis te Zierikzee den 20 October 1874. Zierikzee, den 20 October 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. G. BETHE, l, S. Ni cu wst ij dingen De slavenhandel in Egypte, schoon ook door bet gouvernement verboden, gaat desniettemin voort. On langs nog beeft men een karavaan overvallen, die 591 slaven uit het binnenland van Afrika naar Egypte vervoerde. Van die 591 stierven er 27, nadat de kara vaan genomen was, .terwyl 331 vrouwen aan Egyptische soldaten werden uitgehuwelijkt, 137 mannen in het leger ingelijfd en 96 kinderen in scholen geplaatst. Of de vrij gemaakte slaven hunne vreemdsoortige vryheid dankbaar aannamen, wordt-niet gemeld. Vrij algemeen wordt gemelddat de Amerikaansche tabaksoogst dit jaar zeer slecht is uitgevallenzoodat de rookers er voorshands op rekenen mogen, dat zij hun lief hebberij weldra duurder zullen moeten betalen. De oogst des vorigen jaars was een zeer gunstige en ook die van dit jaar zou beter geweest zijn, als men dezelfde oppervlakte by tijds had kunnen beplanten. 1 Doch langdurige droogte verhinderde zulks en was oorzaak dat de beplante oppervlakte van Kentucky, Tennessee en Zuid Indiana slechts het vierde, in Virginie maar de helft en in Missouri niet meer dan twee derde van het gemiddelde bedroeg. Daarbij komen nog de talrijke ovêratroomingen, welke de jonge planten grooten- deels vernietigden. Zooals 'tvooruitzigt nu staat, zal de oogst in de Vereenigde Staten door elkander slechts een derde opleveren. Terwijl het vorige jaar 264 millioen pond tabak opleverde, zal het bedrag van dit jaar hoogstens 88 millioen pond zijn. Daar nunaar men verneemtde Duitsche oogst ook minder .zal zijn dan vroegere en voor twee derde zal mislukt zijn, zijn de vooruitzigten voor de kartstogtelijke liefhebbers van 't rooken zeer droevig. De suikeroogst in Amerika zal alle voorgaande sedert 1861 overtreffen. Als een bewijs dat de landverhuizing vermindert, wordt uit Bremen gemelddat aldaar van 1 Jan. tot 30 Sept. 1873 op 157 schepen 54,904 landverhuizers aan boord waren gegaan en dit jaar in denzelfden tyd slechts 25,112 op 117 schepen. Over Hamburg zijn dit jaar tot ultimo September in directe vaart vertrokken naar New-York 23,831 personen en over Liverpool of andere buitenlandsche havens 10,212. Dat echter de landverhuizing niet enkel in Duitschland vermindert, blijkt uit de opgaaf te Liverpooldat aldaar van 1 Jan. tot 31 Julij 49,055 landverhuizers minder aan boord zijn gegaan dan gedurende die maanden in 1873, terwyl men te New-York berekent, dat er dit jaar naauwelijks 100,000 landverhuizers uit Europa zullen aankomen, tegen anders gemiddeld millioen. In een artikel in de Economiste Francais over de Turltsche finantien, komen de volgende curieuse bijzon derheden voor aangaande de uitgaven des Sultans. Het getal bedienden bedraagt circa 6000, en gros verdeeld als volgt: 800 koks, 600 tuinlieden, 1100 koetsiers, palfreniers en pikeurs, 600 zwarte gesnedenen, 1200 dienstboden, 1000 jonge meisjes en gehuwde slavinnen. Bovendien leven er in den breeden omtrek van het paleis een onbegrensd groot getal lieden, die de bedienden der bedienden of hun vrienden of verwanten zijn. Het is nok haast onmogelijk te gelooven wat in de keuken van den Grooten Heer verbruikt wordt. Als een enkel staaltje kan dienen, dat dagelijks door aannemers hij contract geleverd worden' 1200 schapen, 2000 kippen en kuikens, terwijl er iedere maand voor 60,000 fr. aan bougies wordt verbruikt. Als ware dit alles niet reeds meer dan genoeg om de vorstelijke schatkist uit te putten, heeft de Sultan een hartstogtelijke lief hebberij in zeldzame vogels en wildedieren. Men vindt ze overal in de tuinen van het paleis, en dagelijks worden er, tot zelfs in de verst verwijderde landen, voor zijne rekening aangekocht. Bovendien worden nog op groote kosten in het paleis geheele korpsen worstelaars, tooneelgezelschappen, goochelaars en mu zikanten onderhouden, een talrijk corps de ballet, een menigte grappenmakers en dwergen. De civile lijst des Sultans bedraagt 263,000 beurzen, dat is ruim 30 millioen francs. Het is echter zeer te betwijfelen en men gelooft algemeen niet, dat daar mede al de uitgaven van het paleis te bestrijden zijn. Voeg daarbij de jaargelden van de prinsen en prinsessen tot des Sultans familie behoorende. Zijne moeder, de Sultane Validé, heeft in een jaar, alleen van hare spaarpenningen, haren zoön vier en twintig Krupp-ka- nonnen ten geschenke kunnen geven, vertegenwoordi gende eene waarde van 3 millioen francs. De hevige stormdie in den nacht van 20 op 21 dezer in West-Schotland woedde, kostte vele menschen- levens, en deed vele schepen op de Clyde verloren gaan, door ze van hun ankers te slaan. Zoo werd de Ohusan, e.en schroefboot van 953 ton, met 51 koppen aan boord, op Crinan-rots in tweeën gebroken en 9 personen verdronken. Onder de verongelukte schepen, behoort ook de Soevahaya van de Ned.-Indische droog- dokmaatschappij, die zeilklaar in de Clyde lag, doch van zijn ankers sloeg en op de rotsen geworpen werd. Wij vernemen echter dat schip en lading verzekerd waren. Een stoomboot van John Elder Co., die klaar lag voor den proeftogt, werd geheel stuk geslagen en 20 menschen verloren daarbij het leven. De Euxine brak in Albert Harbour al hare kettingen en kwam bij Holensburgh op het strand teregt. Door geheel West-Schotland was de telegraafgemeenschap ver broken. Kapitein Dicly's »tweeliugschip" de Cataliadat gebouwd is met twee kielenwaardoor men hoopte het stampen en slingeren te voorkomen, heeft gedurende den laatsten storm zijn proeftogt gemaakt, van Rams- gate heen en weder naar Calais. De proef is uitnemend gelukt. De kapitein verklaart, dat het schip stampte noch roldeen dat met de enkele uitzondering dat een knaap van het dek is geslagen door de golven en ver dronken isde overtogt zoo goed mogelyk plaats had. De berigten aangaande ongelukken op zeeten gevolge van den laatsten storm, vermeerderen. Bij de Hybriden is het prachtige ijzeren schip Maju, van Londen naar Rangoon, met man en muis vergaan.' Het was een nieuw schip van 1000 ton. Te Lowestoft is het drijvende cholera-hospitaal gezonken. Gelukkig waren er geen patiënten aan boord. JSjmnj®. Uit Madrid wordt gemeld dat de Regeeringstroêpen zich hebben meester gemaakt van eene belangrijke strategische positienamelijk van Canete en' ook van het fort bij deze stad, 't welk de Carlisten tot een tuig huis hadden ingerigt. De Regeering wil Canete aan merkelijk versterken en de plaats zal dan het centrum worden van de operaties in de provincies Valencia en Castellon. Uit dezelfde bron wordt nog gemeld, dat Don Al- phonso zyn plan om de Ebro over te trekken heeft opgegeven. De versterkingen langs de linie van de Ebro zijn thans geheel gereed en voor de zooveelste maal heet het nu, dat het Noorder-leger eerstdaags zijne operatiën zal beginnen of eigenlijk hervatten. 't Schijntdat de beruchte cabecilla Lozanodie eigenlijk meer zuiver handiet is, der Regoering in handen is gevallen. Reeds heet het in een telegram uit Madrid, dat hij. gefusilleerd zal worden bij 't zelfde spoorwegstation, waar hij zelf in der tijd een aantal gevangenen liet doodschieten. Groote vreugde heerscht in dit land over den voor- treffelijken wijnoogst van dit jaar. Van de vlakten in Champagne tot de heuvelen in Bordelais," roept de Economiste Fr an f ais uit, »van de oevers der Loire tot die van de Rhóne, schiet de zon hare gouden stralen over meer dan 2 millioen hectaren wijnveldenwelke aan meer dan 7 millioen landbouwers werk verschaffen en 70 millioen hectoliters wijn kunnen voortbrengen." Dezer dagen, zegt de Belgische Indépendance, zyn eenige liefhebbers van het domino-spel, bij toeval, tot eene ontdekking gekomen, welke misschien alleen door langdurige en geduldige berekening te maken zou zijn. Men speelde eene partij met zijn vieren, en een der spelers kwam uit, zonder dat zijn maat, of één zijner tegenstanders een enkelen steen hadden afgezet. Het ging aldus in zijn werk: A. had in de hand dubbele vijf, zes en blank, twee en vijf, vijf en blank, aas en blank, drie en blank en vier en blank. B., die aan de regterhand van A. zat, had vyf en blank, twee en blank, dubbel blank, vijf en vier, vijf en drie, vijf en aas en drie en twee. De heide overige-spelers hadden de res terende steenen. A. begon en zette dubbele vyf uit, Alleen B. speelde, maar de beide anderen pasten en pasten yoortdurend. Het slot was, dat A. uitkwam, terwyl B. drie en twee overhield en de anderen nog geen steen hadden afgezet. Wie er lust toe heeft, moge het narekenen. Een vreeselijk ongeluk heeft den 14 dezer te Hit- tange plaats gehad. Een exprestrein van Luxemburg naar Metz is door 't verkeerd plaatsen van een wissel, op een stilstaanden goederentrein gestooten. Drie loco motieven die van den exprestrein en de twee van den goederentrein, zijn vernield even als eenige waggons. In de eerste waggon zaten de Belgische graaf Bethune zyne gade en twee zijner zoons. Dit rijtuig werd na genoeg verpletterdde graaf en een zijner zoons wer den zwaar gekwetst, de andere knaap gedood en de moeder bleef ongedeerd. Er waren echter twee uren noodig om haar te redden uit het vernielde rytuig waar ze lag naast het lijk van haar zoon. Naar men zegt zijn de machinist en de stoker van den sneltrein dood. De stationschef is in hechtenis en de wisselwach ter heeft zich uit de voeten gemaakt. Den Helder, 23 Oct. De König Wilhelm is 35 M. (in de rigting van het schip, dat is langs het strand) achteruitgegaanen heeft zich daarbij een weinig landwaarts verplaatst. De locomobiel, die op een terp stond, zit nu tot den ketel toe in het zand. Men zegt, dat de boot veel geleden heeft en zeer lek is. Zandvoort, 24 Oct. Gisteren morgen te 10 uren kwam te Zandvoort het berigt, dat henoorden het dorp een schip in 't gezigt was't welk kennelyk in nood verkeerde. Ongelukkig waren juist de beide alhier woonachtig zijnde leden van de commissie der Red dingmaatschappij afwezig, en stond het te vreezen, dat bij het ontbreken der noodige directie geene, of ver keerde maatregelen ter redding zouden genomen worden. Maar nu nam de heer J. R. Beerlage, burgemeester dezer gemeente, zelf de directie op zich. Op zijn last werd de reddingboot uitgebragt en daarmede begaf men zich onder zyn bestuur naar het tooneel van de ramp. Het schip lag intusschen nagenoeg twee uur gaans van deze plaats onder de gemeente Velzen, digt bij het Noordzeekanaal. Aldaar aangekomen scheen de redding schier onmogelijk, het schip lag in eene woeste branding achter de derde bank op ruim 600 meters van het strand. Onze kloeke zeelieden bragten evenwel hunne boot in zeeen weldra dobberde zij op de woedende baren. Reeds was zij over de tweede bank, toen een ontzaglijke golfberg het ranke vaartuig opnam en in een oogwenk weer op strand smeet. Het was toen ruim 12 uren geworden en intusschen zat het arme volk van het gestrande schip in het want, van oogen- blik tot oogenblik den dood verwachtende. Maar de bemanning der reddingboot gaf den moed niet op. Nog eenmaal werd eene poging beproefd; met-inspanning van alle krachten roeide men, dwars door branding en golfslag naar het doel, sonis scheen het alsof boot en bemanning door de zee verzwolgen werden, want ge duchte stortzeeën bedekten telkens het brooze vaartuig. Eindelijkna bovenmenschelijke krachtsinspanning kwam men het schip op zijde en hadden de wakkere varenslieden de onschatbare zelfvoldoening de geheele bemanningbestaande uit 11 man van het wrak te halen. Naauwelijks waren de geredden in de boot opge nomen of het schip brak midden door en was in een oogenblik verdwenen, terwijl de reddingboot te midden der lading en overblijfselen van het verbrijzelde schip op strand gezet werdalwaar de geredden door de gemeente Velzen werden opgenomen. By de redding 'sloeg de ketting van de boegspriet, de zoogenaamde Spaansche Ruiter, omhoogen sneed een der man schappen van de reddingboot het linkeroor af. Zeer moet geroemd worden de goede orde die hier in alles werd gehandhaafd; de redders, het moet tot hun eer gezegd worden, handelden met volkomen zelfbewust heid; alweder een bewijs dat de sterke drank, die bij zulke gelegenhedenmaar al te vaak eene hoofdrol speelt, niet volstrekt .noodzakelijk is tot het doen van groote daden. Te zes uren kwamen de redders in den besten staat in de gemeente terug. Het verongelukte vaartuig is het barkschip Henriëtte, kapitein Ausuldsen, komende van Tradestrande in Zwe den met eene lading hout bestemd voor Londen. 's Gravonliag;e28 Oct. Z. M. de Koning die reeds meermalen van HD. bijzondere belangstelling heeft doen blijken voor den hlindgesohoten luitenant Comfuriusvan de Atchin-ExpeditieZaturdag jl. met het ridderkruis der militaire Willemsorde vereerd heeft dien officier hedeneen piano van prachtig fabrikaat ten geschenke gezonden begeleid met een goedgunstig schrijven. "Voorst, 24 Oct. Terwijl gisteren II. O., een mau van hij de 80 jaren en welgesteld landbouwer, in zijn weide wasdeed een vonk uit zijn pijp zijn kleederen vuur vatten, zonder dat hij het spoedig genoeg bemerkte. Weldra wakkerde de wind het vuur aan, 'twelk zoo danig in hevigheid toenamdat de man naar zijn huis overgebragt, kort daarop aan zyn brandwonden over leden ia. Middelburg1, 26 Oct. In het huis van verze kering alhier is overgebragt een jeugdig meisje, kinder jufvrouw bij een Ylissingsche familieverdacht van vals'chheid in geschrifte ten nadeele van haar meesteres. Zierikzee, 28 Oct. Heden werd ten raadhuize alhier aanbesteed1.° het maken van eene Aardenhaan op den Achterweg van den Visscherdijkdoorgaande over het Zeiketerrein en aansluitende aan den provin cialen straatwegmet het doen van andere daarmede in verband staande werkeningeleverd 12 biljetten minste inschrijver J. Hogerheide, voor ƒ3374; 2.° het aanleggen van een Straatweg in bovengenoemde Aar- denbaan.; ingeleverd 10 biljettenminste inschryver J. v. d. Linden, voor 3759; 3.° het maken van eene Kadelangs den weg naar den Zaagmolenaanslui tende aan den provincialen straatwegingeleverd 6 biljetten, minste inschryver J. den Boer, voor ƒ184. Door den vleeschhouwer A. Schell alhier is van Rotterdam aangevoerd een varken, hetwelk 792 pd. weegt. Naar wy vernemen is by een landbouwer onder de gemeente Kerkwerve de tongblaar uitgebroken. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 November a. s. des middags te 3 uren. Volgens het Haagsche Dagblad zou Mr. JSnijder namens Z. M. den Koning uitgenoodigd zijn om op zijn ingediend verzoek om ontslag als burgemeester van Yeere terug te komen. Men herinnert zich dé -geschiedenis van den onder wijzer Gamstra",'een der slagtoffers van de schrielheid van sommige Gemeentebesturen bij de regeling dei- bezoldiging van onderwijzers. Van een tweede geval van dien aard wordt melding gemaakt in het verslag der Yereeniging tot verstrekking van dadelijke hulp aan minbezoldigde onderwijzers, enz. D&ar namelijk wordt medegedeelddat een onder wijzer, die bij de Yereeniging aanklopte om hulp, o. a. het volgende schreef: »Ik kan u voor God getuigen, »dat wij totaal honger lijden en zulks reeds lang ge sleden hebben. Tot heden heb ik mijzelven geholpen »door al wat eenige waarde had te verkoopen of te verpanden, doch nu ben ik uitgeput. Tallooze malen »gebeurt het, zooals van daag nog, dat ik zonder »eten naar de school ga en ook niet weet of ik na afloop van de les iets zal krijgenvan heden avond »af is het God bekendhoe ik mijne kinderen aan voedsel zal helpen. Ik ben nu ten einde raad. Met vrouw en 10 kinderen te leven, van een tractement »van ƒ450, waarvan nog pe'rsoneele-, gemeentelasten, »pensioenfonds, enz. af moet, is mij onmogelyk. Doch »wat u ook voor ons doe moge, doe het haaatelijk »want de nood is ten top gestegen. Het is een toe- »stand om krankzinnig te worden. De kinderen vragen »om brood en moeder kan het niet geven." De onderwijzer, aan zóó groot gebrek ter prooi, is de hoofdonderwijzer van Holten te Pouderoyen. De zorgen bij zoo talrijk gezin en met zoo onvoldoende bezoldiging worden nog verzwaard, doordien zijne vrouw ziekelyk is en hij in den vorigen winter maanden lang met 5 of 6 zieken heeft getobd. Eerst toen de nood tot het uiterste was gestegenwendde van Holten zich tot het Bestuur der genoemde Vereeniging. Na onder zoek heeft dat Bestuur uit de kas der Vereeniging gedaan wat het konom in de meest dringende be hoeften te voorzien. In de woning waren zelfs geen bedden meeren manvrouw en kinderen lagen honger en ellende op het gelaat Men zal thans ten behoeve van dit diep ongelukkige onderwijzersgezin een beroep doen op de openbare liefdadigheid. De vrouw van een papiervormmaker te Apeldoorn is bevallen van vier welgeschapen kinderen zynde 3 jongens en 1 meisje. Moeder en kroost zyn zeer, welvarende. De toestand van den vader wordt met gemeld. T L E G li A M. 'Hoorn 28 October. Gekozen als lid der Tweede Kamer de heer I. D. Franssen van de Putte met 1660 van de 3055 uitgebragte geldige stemmen. De heer Bloem had 1395 stemmen. Kei'Ioiïewws. Ds. P. D. S. Santvoort, pred. te Leiderdorp, heeft bedankt voor het beroep naar Vlissingen. Ds. Stutterheim, pred. bij de Evang. Luth. gem. te Middelburg, zal als zoodanig zijn ontslag nemen, om weldra als pred. bij een der Herv. Gemeenten op te treden. Ds. H. Bax, pred. te Poortvliet, heeft het beroep naar Doornspijk aangenomen, en gaat alzoo naar eene 6de standplaats, na voor 43 beroepen bedankt te hebben. Ds. de Pree, pred. by de Chr. Geref. gem. te Goes, is ten tweeden male beroepen te 's Gravenhage. Gemengde berigten. Eene bakkers-dochter te Sint. moest een fatsoenlijk meisje niet medenemen naar eene bruiloft, als haar vryer daar niet mag komen, want daar was geen ge zelschap voor haar, en dat men niet verwachten zou van zulk een braaf meisje; maar: Vertrouw de wereld niet, Bij menschen is# geen heil Zij draaien als de wind, Houd zelf een oog in 't zeil. »Ik eisch scheiding," zeide onlangs eene vrouw te N. tegen haren man die candidaat gesteld was als lid van den raad, en waar geducht op afgevuurd werd. Wel zoo en waaromwy leven toch gelukkigniet waar?" »Ja," antwoordde de vrouw, maar sedert gij candidaat zyt gesteldbewijzen de couranten my dag aan dag, dat gy een grooten deugniet ziet." Te Groningen heeft een mandenmakers-knecht zijne kame- raad eene gevaarlylce wonde met een mes in zijn horst toegebragt in een beschonken staat, waar hy nu veel spyt van heeft. In den Haag zijn drie jongens tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij met steenen peren hadden afgegooid die over den muur hingen aan den püblieken weg. Te Jowa in Noord-Amerika is zoo veel hooidat het daar gebruikt wordt om het vuur onder de stoomketels te stoken, en tot verder gebruik. Te Oostmarsum heeft een jager met één schot een vos en een haas geschoten. De vos had den haas in zijn bek, dat hem het loopen hemoeyelijkte. Dus, hoe slim een vos is, hier was hy niet slim genoeg om den haas los $e laten. De toren van de Roomsche kerk te DockiWidie eerst in het vorige jaar gebouwd is is in de vorige week ingestort. Die toren heeft dus maar een kort bestaan gehad. Het is niet oorbaar zegt men te W., dat Dijkgraaf en gezworens, als het op delven en reinigen van slooten aankomt, zich zeiven te vergeten en gegoeden ontzienterwyl zij den minderman met geweld noodzaken. Zij mogten begrijpen wat het spreekwoord zegtstrenge heeren regeeren niet lang, en vooraldatalléén wél voorgaandoet goed volgen. H. te A. is zoo in zijn schik over de vele posten die hij heeft, dat hy zegt: »Nu moet ik nog burgemeester wordendan zit ik op den hoogsten troon; de kerkontvanger zit al op de kerk, dus dubbel voor deel; een uil is voornemens naar eene andere plaats te vliegenmaar er staat iemand achter een boom en zal op hem schieten. Eene kasteleins-dochter te West-Kapelle wordt aangeraden zich zoo groot niet te houden want dat beteekent toch niets. Om een heer te krijgen, dat zal niet gaan, maar zij zal zich wel moeten behelpen met een arbeider. Dus meisje wees maar niet zoo trotsch, In al uw doen en laten Want op het allerlaatste zal,. Een ieder u gaan haten. Wat ben ik toch verblijdzegt de dochter van een turfboer te West-Kapelle, »dat ik toch nu aan het verkeeren hen niet een timmerman, en dat het spoedig bruiloft zal wezen." Maar het is nog zoo ver niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1