ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. No. 5455. 5lste Jaarg. Zaturdag 24 October 1874, BRANDSCHOUWING. Openbare Verkooping. GEMEENTEGROND, Nieuwstijdingen. VERSLAG Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat op Maandag den 26 October eerstkomende en volgende dagen eene ALGEMEENE BRAND- S C M O U W ING door de Directie der Brand weer in de woningen der Iugezetenen zal worden ge houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand, afgekondigd den 6 December 1855. Zierikzee, den 20 October 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris J. Ö.BETHE. S. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie rikzee zijn voornemens op V r <1 a g den 13 November :i. s.9 des middags 12 uur, ten Raadhuize aan den meestbiedende in het openbaar te verkoopen DE OPPERVLAKTE kadastraal bekendgemeente ZierikzeeSectie Ein no. 316, vroeger voor SCHEEPSTIM- M E JK W E It F gebruikt door wijlen den heer J. STRICKAERT, zoodanig als dat terrein thans is De voorwaarden liggen voor gegadigden ter lezing op de Gemeente-Secretarie. Zierikzee, den 20 October 1874. De Burgemeester en Weihouders v. CITTERS. De Secretaris J. G. BETHE, l.S. De laatste uit New-York ontvangen dagbladen maken melding van de aardbeving, die in Guatemala heeft plaats gehad en de stad Antigua bijna geheel heeft verwoest; 32 personen zijn er bij omgekomen. Zonder dat eenig verschijnsel er aan was voorafgegaan, begon de grond plotseling heftig van het oosten naar het westen te golven. De beweging bestond uit eene opvolgende reeks van horizontale en vertikale stooten, die den bodem een voet deden rijzen en dalen. Allen, die op straat warenwerden neergeworpen. Het schouwspeldat op de eerste schudding volgde was boven alle beschrijving ontzettend. Het gillen en te hulp roepen en het kraken der ineenstortende muren ging gepaard met een donderend onderaardsch gedreun en de schrik en angst werden nog verhoogd door de ondoordringbare nachtelijke duisternis. De eerste schud ding duurde ongeveer een halve minuut'; daarop volgden er nog eenigeminder hevig. De ingezetenen bragten den nacht onder den blooten hemel door onder het zingen van psalmen. Tijdens de ramp kwa men er rooverszoogenaamde desperadosmet lange messenom te rooven en te moorden. In de hoofdstad Guatemala werd de schok ter naau- wernood gevoeld en de Indianenwelke van het land kwamen deelden de eerste berigten mededat in dien nacht drie gehuchten aan den voet van den Yuur- spuwenden berg verwoest waren. De Anglo American Times meldt dat in New-York per jaar 1,625,000 p. St. aan advertentiekosten worden besteed. De Ilerald int daarvan een vierde ongeveer, dat is ruim 1000 p. St per dageen som evenwel ver beneden het bedrag, dat de Londensche 7'imes ge middeld per 24 uren ontvangt, 't Is verbazend te zien wat sommige huizen aan advertentiekosten besteden. In Amerika geldt trouwens de regel: wie wat goeds heeft en het kwijt wil worden, adverteere het. Wie dit voorschrift volgt, wordt rijk. Liouden21 Oct. Een hevige storm heerscht heden te Londenen verder in Engelandzoomede in Schotland. Tal van huizen en telegraafdraden zijn beschadigd. De stoomboot Chusanvan Glasgow naar Shanghai, heeft op de kust van westelijk Schotland schipbreuk geleden. De equipage, 11 man in getal, is omgekomen. Het Spaansche gouvernement gaatde coupons betalen neenop nieuw geld leenen. "Men had gezegddat met bankiers te Berlijn over eene nieuwe leening onderhandeld werdmaar dit wordt tegenge sproken. Waarschijnlijk zal deze negotiatie te Londen worden aangegaan. Aan den 7'imes wordt intusschen berigt, dat de pogingen om te Berlyn de leening te plaatsen misluktzijn. Van het oorlogstooneel altjjd nog geen belangrijk nieuws. Volgens berigten uit Madrid zoude er nog steeds in het leger van don Carlos oneenigheid heerscben. Een bediende by een Parijschen bankier had een inkomen van 1500 fr. 's jaars en moest maandelijks eenige millioenen incasseren. Hij kon van zijn inkomen niet rondkomenveel minder overleggenen zijn hoogste ideaal om een eigen stukje grond te bezitten en met zyn vrouw buiten te gaan wonen, was onbereikbaar. Op een namiddag toen hij weder eene aanzienlijke som had geïncasseerd, stortte hij het bedrag van den kleinsten wissel, die 72,000 fr. beliep, niet en zeide tot den kassier, dat hp hierover met den patroon zeiven spreken moest. Hij werd bij dezen toegelaten en zeide: «Zeventien jaren lang, mijnheer, ben ik in uwe dienst en ik heb nog geen stuiver kunnen over leggen om een stukje grond te koopen en mijn wensch om buiten te gaan wonen te bevredigen. Ik heb u altijd hooren zeggendat gij in een failliet de handen wreeftwanneer gij 50 pCt. ontvingt. Welnu, ik kom mij failliet verklaren. Gij zpt niet wel bij 't hoofdzeide de bankier. Toch wel, antwoorde de bediende. Ik heb 72,000 fr. teruggehouden en deze in twee gelijke deelen verdeeld en, elk afzonderlijk begraven. Wilt gij nu de zaak in der minne schikken 50 pCt. aannemen en mij quitantie vb or het volle bedrag geven dan noem ik u de plaats waar de heft begraven is. Zoo niet welnu, dan laat ik mij voroordeelen en over vijf jaar ben ik toch grondeigenaar. De bankier was tegoed financier om te weigerenhij nam de schikking aan en thans is de voormalige looper een welgesteld plattelandsbewoner en wethouder in zijne gemeente. u, Eenige dagen geleden brak te Maaseyck brand uit in de woning van eene arme vrouw, terwijl zij haar oudste kind naar school bragt. Zij keert huiswaarts, ziet de vlammen woeden en snelt naar de eerste ver dieping waar haar jongste kind in de wieg lag te slapen. Toen zijdoor rook en vuur verzengd, weder buiten het brandende huis kwam, hield zij haar kind in de armen. Maar zij had slechts het lijkje gered; de kleine was dood. Meu schrijft uit Luik: Donderdag 15 dezer, was een arm 16jarig ouderloos meisjenabij het station der Guillemins bezig met stukjes steenkolen te rapen, toen zij plotseling door eenen trein verrast word, die haar omver wierp en op de afgrijselijkste wijze ver morzelde. Het slachtoffer werd niet op den slag gedood, maar men zag gedurende ongeveer tien minuten, dien vormloozen vleeschklomp zich in de pijnlijkste stuip trekkingen verwringen. Dienzelfden dag zijn op den spoorweg tusschen Metz en Diedenhoven twee treinen op elkander geloopenwaarbij een aantal reizigers gedood of ernstig gewond werden, o. a. de zeer achtens waardige familie Benthune van Ydewalle uit Gent, waarvan de zoonPaulonder een rijtuig verpletterd werd, terwijl de beide echtelieden in beklagenswaar- digen toestand naar hun woning zijn vervoerd. Zwolle, 14 Oct. Gisteren-avond bij het aankomen van den trein uit Meppel ten 9.53, vermistte men een conducteur. Te Dedemsvaart was hij present. De dienstdoende chef alhier, met twee dokters en eenige beambten van het station alhier begaven zich onmid- delijk naar die rigting. Bij Dalfsen, op de, lijn, kwam hij sommigen hunner tegen, ongedeerd, maar met verlies zijner laarzen en een kous. Te Dedemsvaart willende opstappen bij het vertrek, stapte hij mis, liep den trein na en greep zich vast aan een touw van een met stroo geladen wagen. Het beklimmen was hem onmogelijk; het touw rekte zich zoodanig, dat zijne beenen in aanraking kwamen met den gronden daar door verloor hij schoeisel en kousen, moest zich, uit krachteloosheid, in de snelle vaart laten vallen. Heden morgen doet hij zijn gewone dienst. Deventer, 19 October. Hedenmiddag was onze stad het tooneel van een poging tot manslag. Twee der vier gebroeders Biesterboschallen als rumoer- makers en vechters bekenden meermalen met de politie in aanraking, die met hun moeder het landbouwbedrijf uitoefenen, kregen twist, zooals dit meermalen gebeurt thans over het verkoopen van een paard, dat daartoe door een der beiden van stal was gehaald. De andere ontstak na voorafgegane woordenwisselingterwijl beide in opgewonden toestand verkeerden, zoodanig in drift, dat hij den eersten met een dolkmes een vrij diepe wond achter in de zijde boven de heup toebragt. Ver gezeld van zijn vrouw kon de gewonde, hoewel lang zaam het politie-bureel bereikenwaar hij door twee geneesheerentoevallig in de nabijheid, voorloopig is onderzocht en vanwaar hij per rjjtuig naai- het zieken huis is overgebragt. De wond isnaar men meent niet doodelijk. De dader is in den omtrek dezer stad gearresteerd. Noordwijk 20 Oct. Een ingezeten onzer ge meente behanger en zadelmaker van beroep die zich meermalen aan sterken drank te buiten gingkwam ook gisteren avond beschonken thuis en schijnt, be wusteloos geworden met zijn arm in het vuur gevallen te zijn. Een geruimen tijd is hij in die positie blijven liggen en eer er hulp kwam opdagenwas zijn arm nagenoeg geheel verkoolden had hij bovendien nog zeer ernstige brandwonden aan het ligchaam bekomen. Men vreest zeer dat hij er het leven niet zal afbrengen. Rotterdam21 Oct. Indertijd zijn hierbij wijze van proef, eenige ijzeren scheepsboeijenter zwaarte ieder van 1500 K.G.in de Maas gelegdten einde de gelegenheid aan schepen te biedenzich op stroom liggenddaaraan te meren en het omzwaaijen der vaartuigen te voorkomen. Deze proefneming heeft alleszins voldaan. Van regeringswege is een onderzoek ingesteld van welks uitslag de vergunning zal afhangen tot het leggen van meerdere boeijenwordt die toe stemming verleend, dan zal onverwijld de maatregel op groote schaal worden toegepast. Oïster wijle, 19 October. Toen dezer dagen een jonggehuwd paar zich van het raadhuis naar de kerk begaf om hun huwelijk door den priester te laten in zegenen, wilde iemand hen begroeten met een vreugde schot, zooals hier gebruikelijk is. Hij laadde daartoe zijn versleten geweer met kruit, gras, lijnzaad en haar, om eens een flink effect te verkrijgen. Bij het losbran den sprong echter zijn geweer in stukken, waardoor twee zijner vingers zoodanig werden getroffen, dat. men beide heeft moeten afzetten. Groede21 Oct. Hot bestuur van het departe ment Groede der Maatschappij Tot Nul van V Algemeen, heeft den heer 5. J. de Beuckerleeraar in de plant-, tuin- en landbouwkunde te Antwerpenwederom ge- engageerd tot het houden eener lezing in eene buiten gewone vergadering van dat departement op Dingsdag 3 November a. s.des avonds ten 6 ure. Yerseke22 Oct. De oesterput van de heeren Verschoor van Nisse c. s.is heden nacht opnieuw op twee plaatsen doorgebroken. De schade wordt op min stens ƒ4000 geschat. Het slib staat er minstens tien Ned. duimen invele materialen zijn onbruikbaar geworden de loods voor materialen is totaal vernield kostbare eikenplanken zijn weggespoeld en wanneer ty en wind blijven als heden nachtdan is de ramp niet te overziendaar men dan beducht isdat de geheele dijk bezwijken zal. Zierikzee, 23 Oct. Heden morgen omstreeks 7 ure brak een hevige brand uit in de korenmolen «de Hoop" in de Nobelstraat alhier. Aan blussching van den brand viel niet te denken en moest de brand weer zich bepalen tot beveiliging der nabijgelegene woningen, die door den hevigen vuurregen in groot gevaar verkeerden. Gelukkig mogt men hierin slagen en bepaalde de brand zich tot den molen, welke dan ook met het zich daarop bevindende graan enz., een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van den brand isonbekend. Het j>and was verzekerd in de alhier gevestigde Zeeuwsche Brandwaarborgmaatschappij. Z. M. heeft op het daartoe gedaan verzoek o. a. eervol ontslag verleend aan M. van Slrienals ge zworen van den Willempolder (N.-Beveland). Voorts zijn benoemd: tot lid van het bestuurder waterkeering van het ealamiteuse waterschap Nieuw-Bommenede F. C. Kohiertot gezworen van den polder Zon- nemaireJ. M. van den Bouttot lid van het dagelyksch bestuur van het waterschap Schouwen, C. L. Gast; tot lid van het bestuur der water keering van het ealamiteuse waterschap Bruinisse Elcnlaas en tot lid van het bestuur der water keering van den calamiteusen polder HoofdplaatB. J. Thomacs. Sedert eenigen tijd verschijnt bij den boekhan delaar J. G. Robbers te Rotterdam een werk in afle veringen, getiteld: De onbeschaajde volken" door J. G. Wood. In dat werk worden op' echt populaire wijze de zeden, gewoonten, gebruiken en eigenaardigheden van die zoogenaamde onbeschaafde stammen geschetst, welke onze maatschappelijke orde nog niet hebben aangenomen, maar desniettemin door.hunne eenvou dige opvatting van het loven, hun helder begrip en hun onbevangen vrijheidsgevoel aan de menschheid menige practische les kunnen geven. Dat boek verdient eene plaats in iedere bibliotheek niet alleen, maar ook in de huiskamer van elk gezin, dat prijs stelt op wereldkennis. Om de inteekening aan te moedigen is de uitgever op het denkbeeld gekomen, lederen inteekenaar als premie aan te bieden een jaargang van de Kunstkronijk met een lot in de verloting, bestaande in prachtige voorwerpen, waaronder een compleet ameublement (12 stoelen, 2 voltaires, 1 canapé, 2 tafels enz.) een pia nino, een zilveren servies, een toilettafel, een gouden armband enz. enz. Die voorwerpen zijn thans geëxposeerd bij den boek handelaar S. Öchtman Jz. en wie ze bezigtigd heeft, zal_ ze met ons prachtig en smaakvol hebben gevonden. Wij twijfelen dan ook niet of deze tentoonstelling zal druk worden bezocht, en ieder, ook vooral de dames, ten hoogste voldoen. De heer M. H. Salomonson heeft onlangs een schrijven gerigt tot Directeuren der Nederl. Maatsch. ter bevordering van Nijverheid. Daarbij geeft genoemde heer als zijn gevoelen te kennen dat de meekrap cultuur hier te lande nog niet als hopeloos te be schouwen is, indien de boeren zich slechts toeleggen op goede soortendie rijker aan kleurstof zijn. Thans vooral nu men meer let op de wezenlijke gehalte dan op, den uiterlijken schijn, is dit van het hoogste gewigt. De heer Salomonson doet voorts mededeeling van zijne correspondentie met den heer van der Have te Ouwerkerk by Zierikzee, waaruit blijkt dat de Texelsche meekrap, hoewel slecht bereid, eene veel hoogere waarde bezit dan de Zeeuwsche. Wanneer men de racine op Texel zuiver en droog in den handel bragt, zooals vele Zeeuwschezou de heer S. die gaarne tegen 2 hooger dan de Zeeuwsche betalen. En als nu zegt hij eens alle meekrap in ons land eene hoogere waarde kon verkrijgen van 2 de 50 kilozou er dan niet reeds veel gewonnen zijn? De heer S. raadt daarom aan in Zeeland op goeden bodem proeven met kiemen van Texelsche meekrap te nemenen heeft zelfs een geldelijk subsidie daarvoor beschikbaar gesteld. ;Ook zijn door hem zaden van Napelsche meekrap ingevoerd en pogingen aangewend om kiemen van eene soort uit den Elzas te bekomen, die de Napelsche in kwaliteit moet evenaren. Belangrijk is de verklaring van den heer Salomonson, dat men met goeden wil in Nederland in de meekrap cultuur meer kan doen dan in Frankrijk en evenveel als in Italië. Napelsche meekrap wordt nog betaald met ƒ17, Zeeuwsche is niet meer dan ƒ131/, waard. Nu zal men in Italië de teelt kunnen volhoudenhier zal ze verloren gaan om de eenvoudige reden dat wij hier slecht verwende kiemen hebben. De conclusie is: neem goede kiemen goed land voldoende bemesting, en de meekrapcultuur kan blijven bestaan. __Het verbod, om kinderen beneden den tienjarigen leeftijd in dienst te houden, is Donderdag jl. in werking getreden. Een zeker getal kinderen, die tot dusver in fabrieken of elders als werkkrachten werden gebezigd, zyn dientengevolge ontslagen. Wat wordt er nu van die kinderen? De bedoeling van den wetgever is na tuurlijk dat zij daarheen worden gezondenwaar kinderen behooren, namelijk op de school, niet dat zij door de ouders op andere wijze worden geëxploiteerd. Dat hieraan niet in alle opzigten wordt voldaan, blijkt uit het volgende, hetwelk in het Handelsblad wordt medegedeeld: «Donderdag-avond het Frederiksplein passerende werd ik aangesproken door een viertal kleine meisjes, die mij om een centje vroegen. Aleer ik hieraan ge volg gaf, vroeg ik aan een harer, waarom ze alle vier het beroep van «centjes vragen" opgevat hadden. «Ja, ziet u," was het antwoord, «wij doen dat omdat wij geen werk hebben. Want, Zaturdag-avond hebben al de kinderen op de fabriek waar wij werkten hun centen gekregen, en de meesterknecht zeide, dat wij niet meer weerom hoefden te komen." «En weten vader en moeder nu, dat ge met uwe vriendinnetjes loopt te bedelen?" «Ja, of ze het weten," snikte het arme kind, «wij moeten alle vier iederen avond vijftig cents meebrengen, en als wij dat niet hebben, worden wij door moeder met de tang geslagen en moeten weer de straat op. Niet waar?" vroeg ze aan het rondom mij staande drietal. Ja," herhaalden deze uit_ één mond. Innig bewogen, gaf ik aan elk tien stuivers, hen vermanende om nu maar spoedig (het was over elf ure) naar huis te gaan. Men schijft 't volgende in 't U. D. hetgeen dit blad slechts onder voorbehoud plaatst: «Naauwelijks heeft prof. ter* Haar zijn emeritaat aangevraagdof er wordt reeds vrij stellig verluid dat bij "de regering het voorhemen zou bestaanom in zijne plaats te benoemen tot hoogleeraar in de God geleerdheid te Utrecht dr. Acquoy, predikant te Zalt- Bommel, een der woordvoerders van de moderne rigting. Deze benoeming zou in verband staan met het plan om bij eventuele vacature te Leiden een orthodoxen professor in de theologie aan te stellen." Blijkens het wekelijksch overzigt in de Nederl.. Financier, heeft de overvloedige oogst van dit jaar overal faillissementen in zijn nasleep. Te Ausburg failleerde de firma Ernst Mayer in granen met een passief van 700,000 800,000 fl. In haar val sleepte zfl den bankier J. C. Baur te Augsburg mede. Te Rijssel failleerde de firma Adolf Schotsmanmede in granen, een der belangrijkste firma's van Noord-Europa. Op 1 July zou deze firma nog een vermogen van 17,500,000 bezeten hebben, thans heeft zij een tekort van ƒ10,000,000. Ook te Weenen hebben eenige firma's hun betalingen moeten staken. van de zaak betreffende den Boekhouder der Bank van Leening te Zierikzee. In den morgen van 30 Juni '73, ten zes ure, kwam Jacoba Simmers, dienstbode bij den heer Binkier, om op gewonen tijd de werkzaamheden te hervatten. 1 tinklerdie blijkens zijn kleeding pas uit bed kwam, opende de deur. De jufvrouw en de kinderen lagen nog als gewoonlijk te slapen. Ongeveer 1 uur later ontdekte eene buurvrouw, vrouw Bij,de Vate, dat er zooveel rook opsteeg uit het gebouw van de Bank. Zij waarschuwde do meid, die op haar beurt de doch ter van Binkier er mede in kennis stelde en te zamen gingen zij dezen waarschuwen om toch ook eens in den tuin te komen zien, wat er gaande was. Men zag dat de rook uit het magazijn opsteeg, waar de panden geborgen waren en toen men claar binnenkwam bleek het dat 't middenste houten rek, waarin panden geborgen waren en dat in verschillende vakken is verdeeld, over een groote uitgestrektheid in brand stond. Het duurde niet lang of de banketbakker de Haan en de meester metselaar Timmermanswaren toegesneld om hulp te biedendoch reeds voor hunne komst was B. met zijne huisgenooten aan 't blusschen. Timmermans verklaarde voor het Hof dat Binkier zich flink had gedragen en flink zijn best had gedaan om den brand te blusóchen. Over een oppervlaktedie de getuigen niet juist weten te bepalen, waren de panden één klomp vuur gelijk. Eenige getuigen schatten die oppervlakte op 1 el, anderen op van de lengte van 't geheele rek en op al de lagenweder anderen op 4 M2. Het verschil is zeker in het oog loopend en gaf dan ook aanleiding tot verschillende opvattingen, omtrent het getal panden, hetwelk door den brand zou zijn vernield. Zooveel is toch zeker de meid had emmers met tondel naar de mesthoop gebracht. Een menigte beschadigde panden (een der getuigen zegt dat de geheele plaats vol lag) waren op de plaats achter 't gebouw uitgespreidde jassendie aan den wand gehangen hadden waren beschadigdin één woord er viel ook moeielyk een zuivere berekening te maken. Toen dan ook de getuige de Kater, als agent van de Tielsche brandassurantieging infor- meeren hoe groot de schade van den brand waskon Rinkier het hem niet opgeven; toch schijnt het dat het cijfer van 4 a 5000 is genoemd. Het duurde echter geruimen tijd voordat de brandschade met juistheid was op te gevende directeur te Tiel werd ongeduldig en begon te verlangen om dan toch te weten wat er zoo al van de zaak werd gesproken. Toen men daaromtrent eenige berichten had ontvangen, werd de inspecteur Krieger afgevaardigd om "eens in loco te gaan onderzoeken en deze vernam nu allerlei ongunstige geruchten. Hij hoorde van een te kort in 1854 van ƒ7000de vroegere inbrenger de Graaf ver telde hem Rinkierdikwijls geld te hebben geleend; men klaagde over hooge renten en lage voorschotten en aan de mogelijkheid dat de brand door broeying was ontstaan geloofde niemand dan alleen de beschul digde. Onder die omstandigheden wilde de maat schappij te Tiel er meer van wetener kwam een tweede gezantde heer Francodie zoodra hij in de bank kwamhet denkbeeld erlangde dat er een fout in de rekening was. Terwijl toch de geheele inhoud van 't magazijn voor ƒ20,000 was geassureerd eu de schade op 5000 werd geschatmoest de nog aan wezige voorraad goederen 15,000 vertegenwoordigen en dat kon zijns inziens het geval niet zyn. Fluks werd dus een staat opgemaakt van de voorradige panden en toen werd het magazijn verzegeld. Inmiddels was nu gebleken dat de schade geen vijf, maar pl. m. 24,000 bedroeg en lette men nu op de ruimte waarin het vernielend element had gewoeddan scheen het volgens den advocaat-generaal christelijk onmogelijk dat daar de 3171 panden, die de bovengenoemde waarde vertegenwoordigdenzouden hebben gelegen. Het ver brande en reeds naar den mesthoop verwezen belee- ningsboek werd weder voor den dag gehaaldde maandstatendagstatenregisters het kasboekde pandbriefjes van afgeloste voorwerpen, in één woord de geheele administratie werd nagegaan en nu bleek - dat ja de boeken volkomen met elkander overeen stemden dat de kas niet alleen geen te kortmaar zelfs een saldo opleverdemaar het bleek toch ook dat er enkele ongeregeldheden hadden plaats gehad en dat er, wilde het resultaat van de boeken over eenstemmen met den toestand van 't magazijnmeer dan 3000 panden moesten zyn verbrand. Dit alles te zamen genomen bracht de justitie op het denkbeeld dat er fraude had plaats gehad en het duurde dan ook niet lang of Rinkler werd gearresteerd, zijn boeken in beslag genomen en een instructie ingesteld die ruim een jaar duurde en waarvan de terechtstel ling voor 't provinciaal gerechtshof in Zeeland, den 21 dezer het eind is geworden. Onze lezers zullen ons ten goede houden wanneer wij omtrent deze instructie de meest mogelijke kortheid betrachtenwilden wij een eenigzins volledig verslag geven van den inhoud van het meer dan 1000 pagina's groot dossieren van de verklaringen der 43 of 44 gehoorde getuigenwij zouden een boekdeel moeten schrijven. Genoeg zij het hier te constateeren dat de getuige Posthumusals gemachtigde van de Tielsche maatschappij en tevens als deskundige, eenige" zittingen hield om den beleeners van panden in de gelegenheid te stellen hun briefjes te vertoonen en om zoodoende tot de overtuiging te komen, hoeveel panden er werkelijk zouden zijn ver brand. Daarbij werden slechts pandbriefjes tot een bedrag van ƒ168,50 ingeleverd, hetgeen natuurlijk ver beueden de waarde van 3000 panden moest zijn. Men begon dan ook meer en meer geloof er aa,n te hechten dat er nimmer 3000 panden waren' geweest, hoewel de boeken dit getal aanwezen. Hoe kon de beschuldigde zich dan verantwoorden, wanneer jaarlijks de panden werden geteld? De getuige Posthumus gaf het denkbeeld aan de hand dat beschuldigde groote panden, uit meerdere voorwerpen bestaande, splitste, en de gedeelten van die panden als fictie-beleeningen boekte. Zich op dat standpunt plaatsende, zocht de rechter-commissaris de boeken door en vond verschillende nummers, die schijnbaar althans dit vermoeden bevestigden. Bijna 200 getuigen werden nu gedagvaard, .waarvan de ter terechtzitting gehoorden slechts de voornaamste» zijn en nu stroomde het klachten van allerlei aard en op eenmaal werd Binkier als de misdadiger aangezien hoewel de Commissie van het Bestuur der Bank van Leening ter terechtzitting verklaarde, bij monde van verschillende getuigen (de hh. FokkerCauTachi dat er nooit eenige klacht omtrent den beschuldigde was ingekomen en dat men nimmer iets ten zijnen nadeele had vernomen, gedurende de 30jaren dat hij in de bank werkzaam was. Geheele reeksen van getuigen, meest allen dockteren Eva'skwamen zich beklagen dat beschuldigde te hooge rente (1 cent per gulden) geheven had; dat ze voor de tefugbekoming van briefjestot aflossing van panden ingeleverdbij niet-lossing één cent moesten betalen; dat Rinkler te weinig geld gaf; dat hij hun panden eigenmachtig tot één pak vereenigden en nog honderd Machten meer. De Commissarissen voerden echter aan, dat ofschoon het reglement van 14%intr. spreekt, het minium in elk geval op 1 cent was be paald en dat ook steeds het heffen vau 1 cent voor de terugbekoming van boven bedoelde briefjes met hunne goedkeuring was geschied. Doch hier bleef het niet bijook in 't register van de gehouden verkoopingen in de bank schenen onregelmatigheden te bestaan. Verschillende personendie niets gekocht hadden, stonden als koopers vermeld; "de, ingeschreven koop sommen kwamen niet altijd overeen met de werkelijk betaalde bedragen; enkele koopers waren niet vermeld, dat alles scheen onverklaarbaar; toch verklaarden de leden van 't bestuur, dat er dikwerf panden op een vorige verkooping opgehouden en by een volgende, verkocht, oorzaak waren van het verschil. Dit een en ander, nog gevoegd bij de zeer ongeregelde achter houding van lang verstane panden van zekex-e heer L. S. (trouwens met toestemming van 't bestuur) en bij het niet behoorlijk invullen in de registers van alle namen, deed zulke zware vermoedens tegen Rinkler rijzen, dat niet slechts zijne gevangenhouding, maar ook zijne terechtstelling bevolen werd, ter zake van de misdrijven, onzen lezers in het vorig nommer' mede- Aangaande het getuigenverhoor deelen wij het volgende belangrijkste medeTen eerste ontmoeten wij onder deze de Rechter-Commissarisde Commis sarissen over de leenbankde Agenten en Gecommi- teerden van de brandassurantie van Tiel, een deskundige terwijl het overige aantal getuigen meestal diegenen zijn die van tijd tot tijd pauden in de bank brachten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1