ZIEBIKZEESCHfi NIEUWSBODE. No. 5451. 51sle Jaarg. Donderdag 22 October 1874. Verschijnt DINGSDAG-, DONDERDAG en ZATURDAG. De pry's per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Door het POSTKANTOOR te Z1BRIKZEE, zijn gedurende de 2de helft der maand September 1874, de navolgende brieven verzonden, geadresseerd aan per sonen wier namen op het adres vermeldter plaatse van bestemming onbekend zijn, als: een aan van dek STAR te Amsterdam. R. de KOK V Gravenhage. H. MAARTENS Rotterdam. VKKARTSEi\IJKIi\DIGI5 D1KNST lii\ POLITIK. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, Overwegende dat het gewoon mond- en klauwzeer zich op eenige plaatsen in de gemeente Clinge heeft geopenbaart en dat alzoo, op grond van art. 26, in verband met art. 22, van het provinciaal reglement betreffende de veeartsenij kundige dienst en politie-, wijziging behoort te worden gebragt in het besluit van den 18den December 1872 (Provinciaal blad no. 127) Gezien het ambtsgerigt van den provincialen veearts der lste klasse in dit gewest, van gisteren, no. 520; BESLUITEN: 1°. In te trekken voor zoo veel Zeeuwsch- Vlaanderen betreftde ontheffing, verleend in punt 1, letteren, van het genoemd besluit van 18 December 1S72, Provinciaal blad no. 127; 2°. De Burgemeesters der gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen opmerkzaam te maken, op de bepalingen van art. 20 van het Reglement, en de Burgemeesters der gemeenten, waar zich de genoemde ziekte heeft geopenbaard of nog mogt openbaren, in het bijzonder aan te bevelen, om streng in acht te nemen het daarin vervatte voorschrift, dat geen vergunning tot vervoer van rundvee wordt verleend, indien zich in den loop der voorafgegane drie maanden, een geval van besmet telijke ziekte in de gemeente heeft voorgedaan. Dit besluit zal in het Provinciaal blad geplaatst en, door de zorg van Burgemeester en Wethouders, in al de gemeenten der provincie worden afgekondigd en aangeplakt. Gedaan te Middelburgden löden October 1874. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. VAN LIJNDEN, 'Voorzitter. BUTEUX, Griffier. BRANDSCHOUWING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zie- rikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat op Maandag den 26 October eerstkomende en volgende dagen eene ALGEMEENE BRAND- SCHOU WI INf GS- door de Directie der Brand weer in de woningen der Ingezetenen zal worden ge houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blnssching van brand, afgekondigd den 6 December 1855. Ziekikzee, den 20 October 1874. De Burgemeester en Wethouders v. CITTERS. De Secretaris, J. G. B E T H E. I. S. Algemeen Overzicht. Zoo gelukkig het is, dat er in den loop der gebeurte nissen soms kleine zaken voorkomen die de aandacht bezig houden, zoo zeker is het dat daaraan dikwijls meer gewicht gehecht wordt, dan zij misschien ver dienen, om de eenvoudige reden, dat de aandacht toch ergens op moet gevestigd zijn, dat er altijd een of ander onderwerp zijn moet waarmede het publiek zich kan bezighouden. Daartoe rekenen wij bijv. de tegen woordig zooveel besproken gevangenneming van den graaf von Arnim, die als eene der belangrijkste zaken niet alleen door gansch Dnitsehlaiul weerklinkt, maar ook daar buiten allen bezig houdt. In andere tijden zou er waarschijnlijk weinig op gelet worden, maar nu geeft het stof, waar men anders niets hebben zou en vergeten wij het niet het feit dat een zoo aanzienlijk persoon gevangen genomen wordt, is merkwaardig genoeg, om er alle monden mede te vervullen. Intusschen heeft zich daarbij niets nieuWs voorgedaan: Wij weten alleen dat er weder eene huis zoeking heeft plaats gehad, dat men eenige kisten in beslag heeft genomenmaar van de schuld van den graaf is niets meer gebleken en het geheel blijft steeds in het duister. Eene andere ondergeschikte gebeur tenis heeft in de laatste dagen veel beweging gemaakt. Het is de overgang van de Koningin-weduwe van Beieren tot de Roomsche kerk." Bij de tegeuwoordige spanning, die overal in Duitschland op kerkelijk gebied bestaat, moest deze gebeurtenis wel opzien verwekken. Overigens is het van weinig beteekenis dat die kerk met een individu vermeerderd wordt. Alleen voor de kerkwaaraan zij zich aansluit, kan het van eenig belang zijn omdat, en dat zal wel de hoofdzaak zijn omdat zij nu hare koninklijke schatten natuurlijk ten bate der kerk en der geestelijkheid zal ten, beste geven, zooals van zelve spreekt uit zuivere godsdienstzin en ad majoreur Dei gloriam. In Fraukrijk is de regeering niet op haar gemak. De verkiezingen schijnen wel eenige kans te geven aan de Bonapai-tistendie niet nalaten zich daarop te verheffen. Ook in het ministerie is men het niet eens en enkele ministers denken er aan om spoedig hun ontslag te nemen. Mocht dit het geval zijn, dan heeft de heer de Broglie groote kans weder aan het roer te komen, maar niemand vleit zich dat men daar mede vooruit zal gaan. Integendeel wint de meening veld, dat er een of ander ophanden is, waarmede wel licht eene gansche omkeering zal gepaard gaan. Inmid dels onttrekt men de aandacht niet aan bizondere belangendie met het volksleven in nauw verband staan. Zoo verzekert men, dat zeer spoedig eene wet zal worden ingediend tot bescherming van kinderen die door kermiskunstenaars bij de uitoefening van hun bedrijf worden gebruikt. Uit eene door den minister openbaar gemaakte statistiek is gebleken dat op dit o ogen blik in Frankrijk 5378 reizende saltrinbanques zijnde orgeldraaiersliedjeszangerswaarzeggers en natuurlijk ook de vagebonden en landloopers daarbij niet gerekend. Deze zwervers slepen op hunne tochten niet minder dan 3253 kinderen mede, die van onderwijs, opvoeding en goede voorbeelden geheel en al versto ken zijn. Het is daarom zeer te hopen, dat het gerucht waarheid bevatten moge en dat eerlang bij de wet in deze volksaangelegenheid voorzien worde. Wat uit Kiifcfelaiul geschreven wordt moge evenmin politieke beteekenis hebbenhet leert ons niettemin de Engelsche wetgevingen het volksleven ken nen in leemten en behoeften. Wij deelen daarvan een paar proeven mede. Voor eenige dagen werden eenige man nen te Londen veroordeeld wegens mishandeling van hunne vrouwen en de rechter was daarbij zoo veront waardigd dat hij den wensch uittedat de wetten vrijheid mocht geven, om zulke onmenschen te laten geesselen. Als tegenhanger hiervan lezen wij dat een predikant op een dorp veroordeeld werd tot eene boete van ƒ12, omdat hij een kind van zeven jaar op de school bont en blauw geslagen had. De eerwaarde onderwijzer meende daartoe gerechtigd te zijn door de onoplettendheid van den knaapmaar de publieke opinie oordeelde dat de straf veel te licht was aan den predikant opgelegd en algemeen wordt de wensch geuit, dat bij de wet tegen dergelijke misbruiken moge worden gewaakt. Uit Spanje geen nieuws, maar wat merkwaardig genoeg is, de bevestiging van het reeds bekende. De verdeeldheid onder de Carlisten sek'ijut toe te nemen, zelfs in die mate dat in onderscheidene steden van Biscayeaan de zaak van Don Carlos gehechteen opstand tegen hem is uitgebarsten en dat daar plak katen aangeplakt zijn, waarbij de soldaten aangespoord worden de wapenen neer te leggen, terwijl de kreten werden aangehevenleve de vrede en onze privilegiën Dat is zeker wel de zekerste weg om den burgeroorlog te doen eindigen, dat het volk zelf om den vrede gaat roepen, en indien zich het- gelukkig verschijnsel beves tigen mocht, dat de bevolking den strijd der vorsten moede werd, dan zou de beste waarborg gegeven wor den voor het behoud van den vrede. Zoo ergens toch, dan wordt het in Spanje bevestigd, dat de voornaamste oorzaak van den oorlog niet bij de volken maar bij de vorsten te vinden is en dat zoo men de eer- en ver overingszucht van dezen bedwingen kon, de meeste landen voor den geessel, die alles verwoestbewaard zouden blijven. De Carlistische partij, zoover die aan den vorst getrouw blijft, is zeer ontevreden op de Fran- sche regeering omdat cleze niet meer voor haar partij kiest. Er is een voortdurend twisten tusschen de twee regeeriugen, waarbij Frankrijk's dubbelzinnige houding voedsel geeft en dat nog menig conflict kan voort brengen als niet spoedig de burgeroorlog eindigt. Omtrent den opstand in Bnenos-Ayres zijn betere berichten. Volgens de laatste tijdingen zou het hoofd daarvan zich hebben teruggetrokken en zette de regeering met een leger van 120,000 man de opstandelin gen na, tegen welke macht zij wel niet bestand zouden zijn. Natuurlijk was er ten gevolge der staatkundige verwikkelingen stoornis in den handel ontstaan en waren faillissementen daarvan het gevolg geweest maar het schijnt dat deze geen zeer nadeeligen invloed hebben uitgeoefend en dat langzamerhand alles zich weder herstellen zal. Uit China is ook al tijding van eene zamenzwe- ring gekomen, die gelukkig in tijds ontdekt werd en alzoo geene andere gevolgen had, dan "dat eenige bel hamels werden gevangen genomen en waarschijnlijk zwaar gestraft. Het was er op gemunt om de stad Tientjin te vermeesteren en alle vreemdelingen té doo- den. De vreemde consuls hebben dan ook voor alle gerustheid versterking aangevraagd en bereids zijn twee Engelsche kanonneerbooten voor de stad gestationeerd. Een en ander leidt ons .alweder tot de opmerking dat de menschen overal al even onrustig zijn en dat daar, waar op het groot staatkundig tooneel geene bizondere vertooningen voorkomentoch als het ware wordt uitgezien naar een of ander dat de gemoederen in beweging kan houden. De slotsom is, dat men zich eigenlijk niet beklagen moest, want als wij nauwkeurig nagaan, waarin de oorzaak ligt van dat alles, dat zooveel aanleiding geeft tot onrust en woeling, dan blijkt ons, dat die nergens anders te vinden is dan in do klagers zeiven. N ieu wstijdingen. Vier van de rooversdie medepligtig waren aan 't uitplunderen van de stoomboot Spark en 't ver moorden van hare bemanning, zijn door de Engelsche kanonneerboot Ella gevat. Luidens de bekentenis van een hunner was er onder de schelmen, na 't verrigten van de daad, een bloedig gevecht ontstaan naar aan leiding van het verdeelen van den buit. Een vreemdsoortige werkstaking doet zich voor in Chicago in Noord-Amerika. De daar gevestigde ver zekering-maatschappijen hebben gedreigd den 1 Oct. hare kantoren te sluiten. Of aan die bedreiging gevolg is gegeven weten wij niet. Zij vindt haren grond in het volgende feitKort na den grooten brand, eenige jaren geledenverzochten die maatschappijen gemeen schappelijk het stedelijk bestuur betere maatregelen te verordenen ter voorkoming van zulk een rampzij gaven tevens te kennen dat, bij aldien aan hun verlangen niet werd voldaan, zij zouden ophouden werkzaam te zijn. Den 23 Sept. was door het stedelijk bestuur nog niets verrigt met dit doelen dus zonden op dien dag de brandassurautiemaatschappijen aan de stad een ultimatum houdende datwanneer op 1 October haar wensch niet vervuld waszij hare bedreiging zouden ten uitvoer brengen. Londen 18 Oct. Eene groote fabriek van spoor wegrails te Sheffield heeft verscheidene honderden harer werklieden teruggezondenwegens de onmogelijk heid, waarin zij verkeert om de concurrentie vol te houden met het vastelandten gevolge van wijzigingen in de machineriën. De graanoogst is in dit Rijk zóó grootdat de -boeren verlegen zijn met den overvloed en het kostelijke koren aan het vee voeren. Dit komt hun goedkoopor dan eenig ander krachtig voedsel. In den nacht van 22 op 23 Sept. heeft een wolkbreuk vreeselijke verwoestingen aangerigt aan de oevers van de Ebro, tusschen de gebergten van Arragou en de Pyreneën in Spanje. In Vilella Ba ja stortten de huizen in en kwamen verscheidene menschen om; in Montblanch werden 25 arbeiders vermist. In de lager aan de Ebro gelegen streken werden alle koren- en oliemolens ver woest te Polla de Masunet heeft men 5te Genesta 3 dooclen gevonden in de kuststreken tusschen Hos pitaiet en Villafontoni spoelden 57 lijken aan. Op vele plaatsen werden de straten onbruikbaar. Het kleine onbeduidende riviertje de Segré vernielde in Lorida, in het district Banqueta en Tarenga, ongeveer 400 huizenin het district van Altafulla waren de ver woestingen het hevigst en werden geheele velden met een laag modder en steenen oyerdekt, zoodat de eigenaars hun bezittingen niet kunnen terug vinden. Twee plaatsen, waarvan Pontels er een is, moeten geheel zijn ver dwenen en men weet niet waar de inwoners zijn ge bleven. Te Wimbodi kwam een troep van 27 Carlisten en drie paarden om, die in een grot gelegert waren. De oogst in die streken is geheel verwoest en nog in 't laatst der vorige, maand voerden de rivieren papieren van waarde en balen katoen. Parijs, 19 Oct. Het Spaansche Gouvernement heeftingevolge de overeenkomsten met Frankrijkde Fransche autoriteiten uitgenoodigd het verblijf in de grensplaatsen te ontzeggen aan de Spanjaardendie gevaarlijk zijn voor de rust des lands. In verband hiermede isop verlangen van den Spaanschen consul te Bayonneaan 32 Carlisten het oponthoud in de grensplaatsen verboden. Den 7den dezer had te Flémalle-Houte, in België, de volgende ijzingwekkende gebeurtenis plaats. Drie kinderen van een steenkolenmijnwerkereen van 7 een van 5 jaar en een van 22 maanden, wisten gele genheid te vinden om stilletjes op den zolder der woning te komen, met het doel om zich eens te goed te doen aan appelen, die daar lagen. Ongelukkig schijnen zij ook lucifers gevonden te hebben en daarmede stroo dat ook op den zolder lagin "brand gestoken te heb ben. Althans des morgens ten acht ure brak op eens een hevige brand uit, die weldra het huisje met alles wat er in was in de asch legde. Toen men na de blussching, de drie kinderen vondgaf geen hunner meer teeken van leven. Veeiulam19 Oct. Op drie achtereenvolgende dagen had alhier, ten overstaan van den notaris nir. J. C. van Slooten voor de behuizing van een verwer een allerzonderlingste veiling plaats. Na het overlijden van des verwersvrouw bemerkte mendat alle kisten kastentrommen bussen tot zelfs ongebruikte koffij- pottenmet allerlei soorten manufacturen opgepropt waren. Behalve dat de familie ruimschoots van alles voor zich behieldzijn in drie dagen niet minder ge veild dan tien stel opgemaakt beddegoed68 japonnen, 90 onderrokken 40 omslagdoeken, waaronder 23 chales longs 60 morgenjasjes of jakken200 kussensloopen plm. 150 nachtmutsen25 zwarte damesmutsjes50 beddekleedeneven zooveel dekens200 paar kousen gesorteerd, 170 beddelakensmeer dan 200 nacht-en zakdoekenbij de 40 zijden boezelaars80 vrouwen borstrokkendito onderbroeken 60 chelassen boeze laars meer dan 20 hoeden alles nieuw en veel opge maakt. Dat er somwijlen patroontjes te voorschijn kwamenwelke den lachlust der koopers opwekten laat zich wel gegrijpen. Was de worm, welke toch overal aan knaagt, niet bij de wollen manufacturen geweest, er ware nog een dag noodig voor de veiling daarvan. Menig manufacturier-beklaagde zich dat er wel waarschijnlijk weder eene vrouw zou te vinden zijn, die zóó voor haar lijfstoebehooren zorgde. TJtrecht, 19 Oct. Heden is de heer Godard alhier opgestegen te 3,50 uurmet den ballon le Météore als reizigers met zich voerende de heerenW. Abspoel, L. A. Dudok de Wit, Calkoen, gepensioneerd artillerie officier van het Indische legerRuyssenaersgeatta cheerd aan het ministerie van buitenlandsche zaken. De opstijging geschiedde zeer langzaam in de rigting van Amersfoort. Op den aan het schuitje bevestigde ring staandesprak de heer Godard eenige woorden van dankbetuiging tot het Nederlandsche publiek in het algemeendewijl deze opstijging de laatste is in dit jaar. Rotterdam, 19 Oct. Een dreigend gevaar heeft deze stad bedreigd. Een stapel van eenige duizeude vaten harst, opgestapeld langs de kade van de Vluchthaven, nabij het Park, is Zaturdag-avond inbrand gevlogen en niet dan met de grootste moeite is men er in geslaagd het vuur te blusschen. De brand was zoo fel dat eene brand spuit geheel door het vuur vernield is. Een geluk mag het heeten dat de wind het vuur niet naar de iu de haven liggende sthepen heeft ge dreven. Ieder die de rigting dezer vluchthaven kent zal dat beseffen. Zij heeft de gedaante van een lang werpig vierkant, met slechts óéne brug die, ofschoon breed, echter slechts één groot schip tegelijk kan door laten. In die moeijelijk te naderen ruimte 'liggen ge woonlijk een aantal schepen, dikwijls verscheidene rijen naast elkander, terwijl zelfs de eenvoudigste voorzor gen in andere landen gebruikelijkzooals het verbod om te koken of ander vuur aan te hebben, (althans nog voor een paar jaren) geheel verzuimd werden. Ontstaat er dus op één schip brand, dan zijn al de anderen bijna onvermijdelijk geheel weerloos en tot ver branden gedoemd. Het is wel te wenschen dat hierin door goede politie-verordeningen voorzien zal worden. Middelburg21 Oct. Heden stond voor het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland terecht de persoon van Maarten Rinkier,, oud 55 jaren, wonende te Zie- rikzee gewezen boekhouder in de bank van leening aldaarthans gedetineerd te Middelburgter zake van 1.° het als ambtenaar in de verrichtingen tot zijn post beboorende begaan van twee valschheden, door onder schuiving van valsche personen in actenen daarin valsche .feiten als waar uit te maken en het desbe- wust gebruik maken van die valsche stukken2.° knevelarij, door als ambtenaar te vorderen en te ont vangen betgeen bij wist het verschuldigde te buiten te gaan3.° moedwillige brandstichtingwaarbij te voorzien wasdat eenig menschenleven in gevaar was kunnen gebragt worden; 4.° het opzettelijk verbranden en vernielen van een acte van het openbaar gezag 5.° het als openbaar bewaarder verduisteren'en aan hunne bestemming onttrekken van gelden tot een bedrag van minder dan 3000 frauken en beneden de bepalingen van art. 170 van het wetboek van strafrechten 6.° het als ambtenaar bij eene stedelijke bank van leening niet houden Van boek, als de reglementen vereischen, houdende achtereen en zonder eenig wit tusschenbeide of eenige tusschenregelde ter leen verstrekte zaken en de namen der leeners. Het hof is samengesteld als volgt: President Mr. C. W. E. VaillantAdvocaat-Generaal Mr. N. H. Nes van MeerkerkJhr. Mr. A. W. Snouck Hurgronje, Jhr. 'Mr. C. de Jonge en Jhr. Mr. L. F. van PanhuisRaads- heereuMr. C. J. Pické, bijzittend-Raadsheer. De verdediger-van den beschuldigde is Mr. D. van Raalte Advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlan den, die vergezeld is van zijn Secretaris. In deze zaak zijn de volgende 45 getuigen opgeroepen 1. Mr. C. J. Fokker;. 2. Mr. B. C. Cau; 3. M. Tachi; 4. M. F. C. de Kater; 5. Jhr. Mr. P. J. F. Rethaan Macaré6. D. Franco 7. L. A. Posthumus(deskun dige!8. J. W. Krieger; 9. A. Leendonk10. J. H. Koning; 11. W. J. de Neef; 12. I. Kecleman13. J. van den Boom14. A. Moerland; 15. M. Frenk; 16. W. Hemelrijk; 17. A. van Schelven; 18. J. Waar denburg; 19. A. J. Trijselaar; 20. C. M. le Sage ten Broek; 21. C. E. Chivat; 22. P. Keeleman; 23. C. Juin; 24. J. Hage; 25. N. C. Slierendregt26. W. Rogge man 27. J. Slager28. J. Bolle29. W. Uil30. P. Luijx; 31. P. C. Mosselmans; 32. R. van Meerendonk; 33. J. Verloo34. J. van Wijk 35. N. de Rijke; 36. J. W. du Bois37. S. C. van Zuijen38. G. de Winter; 39. C. den Boer; 40. J. Simmers; 41. M. van der Have42. J. de Haan43. C. Timmerman 44. J. A. Le Cluze. 45. S. G. N. van der Grijp. G5-o<;s 19 Oct. De voorbereiding van de verkiezing voor den gemeenteraad gaat hieralthans tot nu toe zeer rustig voort. De vereeniging Gemeentebelang heeft eenen candidaat gesteld en was zeldzaam zoo gelukkig in hare keuze. Zij stelt den heer de Bruiningenieur bij den waterstaateen man die om zijne bekwaam heid zeer geprezen wordt en bij allen bekend staat als een zelfstandigeerlijk manvan zeer gematigde be ginselen. De keuze van dezen candidaat wordt vooral daarom zoo toegejuicht omdat men dergelijke speciali teit in den gemeenteraad mist. Advocaten zijn er in overvloed in twee geneeslieeren hebben zittinghandel en administratie zijn vertegenwoordigdmaar een deskundigedie by de gewigtige gemeentewerken zooals bijv. aan het Goessche Sas, kan voorlichten ontbrak nog. Als nu de kerkelijke partijen begrijpen willen dat er in den raad meer mannen van zaken dan theologen en kerkelijk goedgekeurden noodig zijn dan is er veel kans dat de kandidatuur van den heer de Bruin zal slagen. Tot nog toe werd geen ander tegenover hem gesteld. Wie weet of men niet eindelijk wijs zal worden, 'tls te hopen, want deze kleine plaats is reeds te lang door kerkelijke verdeeldheid en twist beroerd en men zal moeten erkennen dat niets er beter door geworden is. De orthodoxe rigting heeft al zoovele jaren den boventoon en wordt door de groote menigte voorgestaan, maar de openbare zedelijkheid is niets vooruitgegaan. Integendeel juist van die zijde worden de meeste klachten over onzedelijkheid en ongodsdienstigheid vernomen. Als wij er dan toch niet door vooruitgaan, moet men waarlyk wel toezien dat ook niet de stoffe lijke belangen lijden door een partijgeest, die met het oog op de behoeften der gemeente, onverantwoordelijk is. Wolfaartsdyk, 20 Oct. Bij de onlangs ge- houdene examens in Zeeland voor acten van het lager onderwijszijn twee adspiranten in de wiskunde ge ëxamineerd van welke één is geslaagdn.l. de -keer II. Schollenhoofdonderwijzer aan de school te Oud- Sabbinge in deze gemeente. Zierilizee, 21 Oct. Door de arrondissements- regtbauk alhier zijn naar den Procureur-Generaal bij het Provinciaal Geregtsliof in "Zeeland verwezen de navolgende personen1. Levinus Geensebroodbakker 2. Cornells Romijn; 3. Agatha Nelisse4. Helena Verwjjs 5. WilleminaNelisse; 6. Sara Meijer; 7. Neeltje Verwijs; 8. Margaretka de Ouden; 9. Jannetje Manu de Kolt; 10. Johanna Hengstmengel; 11. Rika Moeliker; 12. Comelis van Dijke13. Willem Moeliker14. Pieter Kempeneers; 15. Pieter Arnoutse; 16. Adriaan Kaashoek; 17. Tannetje de Ruiter; 18. Maria Kempeneers; 19. Cornelia Caron; 20. Adriani Bolier; 21. Gilles Kempe neers 22. Jan Verhage; 23. Anthonij.van den Berge; 24. Comelis van Dijke; 25. Theunis Bosser; 26. Dingena van Blois; 27. Adriaan Kunst; 28. Johannes Burkens; 29. Abraham Rijngout; 30. Adriaan de Graaf; 31. Janna Faasse; 32. Neeltje de Rooü; 33. Janna Faasse; 34. Adriana Kramer, allen wonende te St. Philipsland35. Johanna Koster, wonende te St. Maartensdijk, en 36. Fridrick Wilhelm Samuel von Staedel, oud 59 jaren, burgemeester der gemeente St. Philipsland en aldaar wonende; ter zake als zouden de beklaagden, met uit zondering van den 12., den 22. en den 36., zich geza menlijk en in vereeniging op den 11 Juli 1874, geweldadig en feitelijk hebben verzet tegen M. C. van Elsacker, deurwaarder te Tholen, en de rijksveldwachters C. van der Horst, brigadier te Tholen en F. Aarts te St. Philipsland, terwijl zij' handelden ter uitvoering van een regterlijk vonnis, door, toen gezegden deurwaarder in den ruorgeu van genoemden dag, krachtens een vonnis dier regtbanlc, verkregen door Adriana Grooten- boer, wed. D. Everaerts, te St. Philipsland, tegen hare aanbetrouwde zusters, de jufvrouwen A. M. en F. M. Everaerts, ten verzoeke van eerstgenoemde, tot de ont ruiming van het door de gezegde jufvrouwen bewoonde huis aldaar was overgegaan, waarbij hij zich heeft doen bijstaan door de twee genoemde beambten, kennelijk met het doel om, ingevolge een te voren beraamd plan, die - ontruiming te verhinderen,^ zich onder uit drukkingen en teekenen van afkeuring voor die woning te verzamelen, als wanneer eenigen hunner, ondanks het uitdrukkelijk verbod en de tegenkanting der beambten, de woning zijn binnengedrongen, de 25. T. Bosser, den rijksveldwachter F. Aarts, toen deze van de goederen naar buiten bragt, met de vuist gedreigd en de 13. en 26. W. Moelker en D. van Blois, aan denzelfden rijksveldwachter stooten op de borst hebben toege- bragt, teneinde hem zulks te beletten, en toen eindelijk al de goederen uit de woning waren gedragen, deze, ondanks de voorafgegane waarschuwingen en de tegen kanting van den genoemden deurwaarder, weder ge zamenlijk door de ramen, de voordeur en de achterdeur naar binnen te brengen, of zelve, die, terwijl de 36. beklaagde die met het bestaand plan bekend was, en die, als burgemeester, en dus hoofd van de politie verpligt was tegen de plaats gehad hebbende ongere geldheden en feitelijkheden te waken, ze integendeel door, hoe wel in schijn den deurwaarder en zijnetaak steunende, hem daarin tegen te werken, de veldwachters in de uitoefening van hun plïgt te belemmeren en aan de andere beklaagden die kennelijk onder zijn invloed handelden, teekenen van goedkeuring te geven, heeft bevorderd en zich dus medepligtig gemaakt aan boven gemeld feitelijk verzet. Alhier worderl thans de plannen besproken der eventueele landbouwschool. Volgens een concept-pro gramma van Prof. Salverda, inspecteur van 't middel baar onderwijs, zal de school 3jarig. worden en zich direct bij 't lager onderwijs aansluiten. Vereenigd met de H. B. school, wordt de de directeur van laatstgenoemde inrigting tevens als zoodanig voor de landbouwschool benoemdvan de heeren leeraars zullen eenigen tevens aan genoemde Inrichting werkzaam gesteld worden, terwijl voor laudbouwkundige enz. nog eenige nieuwe benoemingen zullen plaats hebben. Kerknieuws. Op het zestal te Dórclrecht komt o. a. voor Ds. W. Vliegentharl, te Goes. Ds. II. W. van Lindonkpred. te Leusdeu, is, be halve te Nisseook beroepen te Heukelum. De Cand. C. G. Menzel, heeft bedankt voorde toe zegging van beroep naar Sirjansland. Zierïlczee 20 Oct. Gisteron had alhier de ver kiezing plaats van 13 gemagtigden in het kiescollegie der Herv. gem. alhier, waarbij 380 stembiljetten werden ingeleverdzijnde 4 van onwaarde. Bij de opening op heden bleek dat al de candidaten der kiesvereeniging Vrijheid en Geweten' gekozen zijn. De verschillende candidaten der beide kiesvereeni- gingen verkregen het volgende aantal stemmen Vrijheid en Geweten. Dr. J. N. Boom 234 F. Bouman229 J. Lammers228 Jb. Ochtman Johz.227 C. v. Tilburg den Boer 227 C. van den Bout, Cz. 226 L. Koole226 C. J. Kijn225 R. Koole224 J. de Horn222 W. de Braai221 C. J. Bethe217 M. Franken216 Steunende op den Bijbel. C. L. Kloek142 C. Timmerman 139 W. Gast138 Jhr. J. L. de Jonge 138 Mr. J. P. N. Ermerins 137 J. M. Bouvin136 G. Kok, Jr136 P. A. Exel134 P. de Looze134 Mr. P. Paulua134 Mr. P. A. J. Bouvin133 J. Buyk133 P. 0. v. d. Valk, Lz. 133 Gemengde berigten. Een vrachtrijders-zoon te Wolphaarsdijk moest zoo veel onwaarheden niet rondventen van iemand waar niets van te zeggen valt. Te Biezelinge zal het dravende dametje en de fluitende Klaas als wachthouders gezet worden bij clon vrachtenaar, maar zullen dan wel uitgelagchen worden. De dochter van den voorzanger te Smoest den bode betalen die Jan moest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1