ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. No. 34L55. Dingsdag 20 October 1874. 3IsleJaarg. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Nieuwstijdingen. Aan een particulier schrijven van Decima dd. 27 Aug. 1874, ontleend de N. R. Ct. het volgende: En nu nog een ijselijk verhaal van een typhoon waardoor Nagasaki in eene ruïne is herschapen. Den 8sten dezer hadden wij er een, die reeds vrij hevig was en aan alle gebouwen eenige schade had toege- bragt. Juist had ik mijn woonhuis en kantoor doen reparerentoen ten 11 uur 's avonds van den 20sten een geweldige typhoon losbrak. Ik was op Oraen keerdemet drie anderenmet de grootste moeite naar Decima terug. De nacht was stikdonker, met geweldige stortregens. Pannen en stukken van huizen vlogen ons om de ooren. Wij vlogendoor den wiud gedragen over de grootte brugdie Decima en Ora verbindt en een half uur later is weggeslagen, 't Huis gekomen, moest ik in alle kamers spiegelsschilderijenenz. afnemen voor zoover dit nog gedaan kon worden ramen barricaderen met tafels enz. Kortomhet was een nachtje van belangHet beroemde koepeltje vanwaar men een prachtig vergezigt heeft op de baai van Nagasakiis met venstersstoelentafel en al verdwenen de vlaggestok neergeslagenalle boomen omver. In mijne eetkamer kwam de zoldering naar benedenen daar nu de wind hierdoor heenbrak, sloeg de geheele muur er uit, met schilderijen, tafels, stoelen, flesschen, glazen, borden, enz., enz., eene verwoesting van belangAI die rommel kwam op straat teregt en later sloeg de geheele voordeur met muur en alon der de eetkamerook weg. Mijne slaapkamer leed mede vreeselijk. Den spiegelhoewel beschadigdkon ik nog afnemen doch schilderijen waschgerijsnuiste rden enz.alles stuk. In mijne kleedkamer kwam de wind van onder op en tilde den vloer met dikke Japansche matten omhoog, vernielde de zoldering, sloeg een gat in 't daken ging zoo weder naar buiten. Verschrikkelijke regens, die zes" dagen aanhielden, hebben de verwoesting verder voltooidvan binnen regende het even hard als buiten. Het kantoor staat nog in geraamte boeken en papieren zien er vreeselijk uitwij hebben het moeten verlaten en alles over- brengen. Ik heb nog één kamertjedat te gelijk kantoor, slaapkamer, eetkamer en salon isen nog mag ik van geluk sprekenwant anderen hebben dat zelfs niet eens. Sommige huizen zijn totaal verwoest; zelfs pakhuizenstadhuis entrepotalles plat tegen den grond. Zeven schepen sloegen op strandeen Japansch pantserschip is gezonken; zeventig jonken zijn vernield, en daarbij ten minste 400 Japanners verdronken. Geen huis zonder schadealles éénë ruïneSommige men- schen zijn geruïneerd. Ook in de provinciën in de buurt moet het er jammerlijk uitziengeheele plaatsen zijn verwoest. Nog nooit heeft Nagasaki iets dergelijks beleefd. ÜSurw-gtU®. Te Pedras Brahcras in Brazilië, is eene vrouw ge storven, zekere Maria Leite, die den leeftijd van 112 jaren had bereikt en het zeldzaam voorregt genoot tot haar kleinkind te zeggen: »geef uw kleinkind eens." Zij was dan ook reeds op 14jarigen leeftijd gehuwd. Tot op haar laatste oogeublik was zij in het genot van al hare zintuigen en deed zij nog ijverig haren huise- Ijjken arbeid. De New-York Tribune van 29 September verhaalt een verwonderlijke geschiedenis. Een jongen stal uit een openstaande brandkist in een kantoorwaar hij een boodschap deed, een grooten bundel Amerikaansche AYue-ftcenty-obligatiën van 1000 dollars. De politie kwam den dief eindelijk op het spoor en deed huiszoeking in het armoedig zolderkamertje, waar hij woonde. De inspecteur van politie zag aldaar het kostbaarste be hangsel dat hij ooit aanschouwde. Al de vermiste obli- gatiën waren keurig netjes geplakt tegen den witten muur. Met veel moeite werden de obligatiënmet een dikke laag pleister er aan vast, van de muur afgekregen. De jongen werd in hechtenis genomen en gestraft, doch zoo men onwetenheid beloonde als eerlijkheid had hij een schitterende belooning verdiend. Hij had ze enkel gestolen ter wille van de prentjes. Er gaau biltere klagteu op over dea sl.ilstaud in de zaken. Dit verschijnsel is te zonderlinger omdat de oogst ia lang niet zoo voordeelig washet geheele land (behoudens een paar uitzonderingen) geniet de zegeningen des vredes van gezondheid en welstand. Maar - in de laatste 10 jaren zond Europa elk jaar gemiddeld 100 millioen dollars, die besteed werden voor spoorwegen en andere openbare onder nemingen. En dit heeft opgehouden. Een eerste gevolg daarvan is, dat de prijzen zeer gedaald zijn. De Women's whisky warheeft zich thans uitge breid tot Dublin. Een aantal dames hebben zich tot den magistraat gewend, met het verzoek de patenten voor tappers dit jaar niet te hernieuwen. Het verzoek werd geweigerd, maar de dames verkregen de toezegging, dat geen nieuwe patenten zouden worden uitgegeven. De Manchesier Guardian maakt melding van de vol gende vonnissen: Thomas Kelly is veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid wegens het mishandelen zijner vrouw. Kelly was reeds 15 maal wegens hetzelfde vergrijp veroordeeld. Het mishandelen zijner vrouw moet 'hem te gemakkelijker vallen, daar de ongelukkige slechts één arm heeft. De molenaarsknecht Marsland is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, ook al wegens het mishandelen zijner vrouw en van de zui geling welke ze op den arm had. Deze man was reeds 16 maal, wegens verschillende vergrijpen, veroordeeld. Tot min of meer zware geldboete werden veroordeeld drie woestelingen, die in dronkenschap, een vierden als een bal hadden voortgeschopt. Een vreeselijke zeeramp had dezer dagen weder in het Engelsch kanaal plaats. Twee ijzeren schepen beide voor Australië bestemdkwamen met elkander in aanvaring. De Kingsbridgevan 1496 tonzonk drie minuten na het ongeval. De kapitein zijne vrouw en 19jarige dochter, zoomede acht man der equipage, verdwenen in de diepteterwijl de overige equipage twintig personen, op het andere schip, de Candabar redding vonden. De Candabar bleef boven water omdat het in vier waterdigte compartimenten was verdeeld. UpawjiS. In de buitenlandsche bladen vindt men een aantal berigten uit Spanje, waaruit blijktdat onder de Car- listen groote verdeeldheid begint te heerschen. In verscheidene steden van Biscaye zou de bevolking tegen Don Carlos zijn opgestaan onder den kreet»Leve de vrede en onze privilegiën Plakkaten zijn aangeslageü waarbij de soldaten worden aangespoord de wapenen neder te leggen. Te Durango en te Guernica o. a. zou het zoo gegaan zijn. Eeeds zouden voorts eenige bat- taljons zich bereid hebben verklaard in onderwerping te komenwanneer hen amnestie wordt verleend en de handhaving der privilegiën wordt gewaarborgd. 't Schijnt voorts werkelijk dat de Regering met eenige Carlistische chefs in onderhandeling is getreden. Stalls. Mgr. Theodoli, kamerheer van den Paiis, is door de roovers die" hem hadden gevangen genomen, weer in vrijheid gesteld, echter niet dan nadat hij de geëischte 50,000 ft. had betaald. Thans zijn omtrent het voorgevallene eenige nadere bijzonderheden bekend geworden, waaruit blijkt, dat- de prelaat op een wandeling na het middagmaal, in een bosch nabij Trisulti, eensklaps werd omringd door vijf met geweren gewapende boeren, waarvan een tot hem zeide: »Zoo, ben je daar eindelijk; reeds drie maanden hebben we op je gewacht." Aan tegenstand viel, vooral bij zulk een overmagt, voor den man des vredes niet te denken, en de vijf aanranders namen den geestelijke in hun midden en begaven zich met hem naar den top van een nabijge legen berg. Intusschen had de bediende van den Pauselijken kamerheer, ongerust geworden over de langdurige af wezigheid van zijn heer, zich op weg begeven om hem op te sporen en zag, in de nabijheid van den bewusten berg gekomen, een herdersjongen naderen die hem een schrijven van mgr. Theodoli overhandigde, waarin deze zijn bediende verzocht aan zijne familie berigt te geven van het voorgevallene en haar aan te "bevelen hem onmiddelijk de 50,000 fr. te verschaffen, die de roovers als losprijs eiseliten. Tevens voegde hij er bij, dat men gee.n pogingen moest doen om het verblijf der roovers aan de politie bekend te maken, daar zij hem in dat geval ongetwijfeld zouden dooden, alvorens op de vlugt te gaan. De bediende spoedde zich naar de abdij, waar de geestelijke verblijf had gehouden, en bragt daar met moeite 3 a-4000 fr. bijeen, waarmede hij zich weer naar de roovers begaf, die echter verklaarden veeleer al de kamerheeren van den Paus te willen ombrengen, dan een zoo geringe som aan te nemen. De knecht vond toen, in het midden van den nacht, zijn meester onder een boom gezeten, die hem niet genoegzaam kon beschutten tegen den digten regen die er viel. Met moeite ontving hij de vergunning dien nacht bij zijn moedeloozen heer door te brengen, zoodat hij hem met een groot regenscherm eenigszins kon beschutten tegen het gure weder. Den volgenden morgen vertrok hij weder, begeleid door de roovers, die zich daarna haastten met hun gevangene van verblijfplaats te veranderen. Eindelijk, nadat de prelaat 36 uren in zijn minder aangenaam gezelschap had doorgebragtzag hij zijn bediende andermaal terugkeeren, dezen keer met de geëischte 50,000 fr. Nadat de struikroovers de som akkoord bevonden en onder elkaar verdeeld hadden, lieten zij den geestelijke in vrede gaan en wezen hem zelfs den weg. Thans tracht de politie de boosdoeners op te sporen, die zich echter wel zoo spoedig mogelijk uit de'voeten zullen hebben gemaakt. Naar hun tongval te oordeelen, vermoedt men, dat zij uit het Napelsche afkomstig waren, waarschijnlijk deserteurs. iPiHtssMawS». Du wijnbergen in de nabijheid van Wittlich worden in den lnat9ten tijd eiken avond met Inntnara geïllumineerd wat een zeer achoou effect maakt. Dit gc9chiedl echter volstrekt niet ten geuoege van het publick, maar om dc wilde zwijnen op een afstand te houden die zich gaarne aan druiven vergasten, en die men niet beter kan afschrikkeu dan door eene goede verlichting. Het middel is kostbaarmaar probaat. Te Dresden had den 9den dezer des avonds in alle stilte de eerste verbranding van een menschenlijk plaats in den door Friedrich Siemens met dat doel aldaar gebouwden oven. Sedert omstreeks 14 dagen bevond zich de zwager der overleden lady Dilke met den executeur-testamentair, een zaakwaarnemer uit Londen, te Dresden, ten einde van het Gemeentebestuur de ver gunning te erlangen om den laatsten wil der dame ten uitvoer te brengen. Die toestemming werd inderdaad verleendechter niet dan nadat de bloedverwanten uitdrukkelijk hadden verklaard, dat de verbranding slechts als een wetenschappelijke proef werd beschouwd. Het lijk van de overledene, de echtgenoote van Sir Charles Wenthworth Dilke, lid van het Engelsche Lager huis, werd voor omstreeks vijf weken te Londen gebal-, semd en in een met lood omkleede kist naar Dresden overgebragt, zoodat er alle reden bestond om spoedig tot de lijkbezorging over te gaan. Na verwijdering van het looden omkleedsel werd de kist geopend en een lijkschouwing gehouden door den daartoe door het bestuur aangewezen stedelijken geneesheer Riedner. Bovendien waren daarbij als officieele getuigen de pre sident van politie en het gemeenteraadslid Flath tegen woordig. De wetenschap wordt vertegenwoordigd door den inspecteur van den geneeskundigen dienst Roth, de doctoren Küchemeister en Spitzner en den ingenieur Pieper. Nadat de aanwezigen op uitnoodiging van den heer Siemens, in overeenstemming met de plegtigheid die zou volgeneen stil gebed hadden gedaanwerd het lijk in het bovengedeelte van het verbrandingsge welf geplaatst. Eenige minuten later werd de deur van het gewelf geopend, zoodat men, daar het deksel van de kist was verwijderd,, het verbrandingsproces in al zijn stadiën kon waarnemen. Na verloop van zes min. begon reeds de door den eigenaardigen vorm der kist begunstigde ontbinding van het stoffelijk omhulsel; na 10 min. waren de spieren opgelost, en na '20_ min.was het geheele geraamte reeds blootgelegd. De inwendige weeke deelen waren na 30 min. reeds tamelijk verkoold, en na verloop van een uur was er weinig of niets meer van de beenderen te ontwaren. Toen er 75 min. waren verloopen, kon reeds het gewelf worden geopend ter verwijdering van de weinige in het bovengedeelte van het gewelf overgebleven stofdeelen, die een gewigt van omstreeks 6 pond vertegenwoordigden en waarmede een urn werd gevuld. "Voor de regtbank der gezworenen te Ulm stond den 3den October te regt de voormalige schrijnwerker L. Rauter, beschuldigd van beleediging des Duitschen Keizers. Een jaar ongeveer geleden stond een nieuwe, in den volsten zin des woords Scwabische heiland op in den persoon van zekeren Janser. Deze man legde zich toe op bijbelverklaring alsmede op profetien en verwierf zich een aanhang van twaalf apostelen en eenige zusters, die met dezen zeer gemeenschappelijk leefden. Eene van deze droeg den titel van de heilige Maria. Stuttgart was de plaats van waar de nieuwe leer zich verder moest uitbreiden, en van daar uit trokken dan ook de apostelen van Janser door het land, verkondigden hunne leer aan de boeren en, naar het schijnt, met vrij goeden uitslag, want de boeren lieten het den heiland en zijne apostelen zoo min aan geld als aan levensmiddelen ontbreken. Een dezer apostelen nu was de beschuldigde schrijn werkersgezel Rauter van Grossheppach, een man van ruim veertig jaar. Zooals hij zelf beweert was de bijbel tot vóór eën jaar niet te begrijpen. Daar sprongen op eenmaal de zegels van het verzegelde boek en aan de uitverkorenen Góds, van wie hij er een beweerde te zijn, werd de taak opgedragen om den' bijbel en de woorden van Jezus den volke te verkondigen. De be schuldigde houdt vol, dat hij zijne opdragt regtstreeks van God zelfs ontvangen heeft; bijzonderheden omtrent de wjjze van opdragt deelt hij echter niet mede, ofschoon hem die bij herhaling werden gevraagd. Bij eene der ijverigste volgelingen van de nieuwe leer, eene vrouw Siebert uit Kirchheim, hield de be schuldigde in het vorige jaar eene godsdienstige rede en bijbelverklaring naar aanleiding van Mattheus 24, Jezaias 31, uit Ezechiel en de Openbaring en legde die zeer tèn nadeele van den Keizer en het Duitsche rijk uit. Hij duidde den Keizer aan. als den antichrist; als het dier met de zeven hoofden en tien horensals een roover, die in 1866 als een wolf uit zijn hol was ge kropen, als een meineedige, die den bond had verbroken. Onder den broederbond, waarvan in den bijbel zoo vaak" gesproken wordt, verstaat namelijk de apostel Rauter den voormaligen Duitschen bond en onder hem, welke dien volgens de Heilige Schrift gebroken heeft, Keizer Wilhelm. Voorts verklaarde hij dat Keizer Napoleon III, die het dier met de twee horens was, nog leefde en binnen korten tijd, reeds binnen veertien dagen, met eene geweldige legermagt naar Duitschland zou oprukken en de magt van den antichrist zou ver nietigen. Twee der opgeroepen getuigen waren reeds vurige belijders van de leer. Eene er van was de ge noemde vrouw Siebert, die in hare verklaringen in zulke uitvoerige bijbeluitleggingen trad, dat de president moeite had tusschen beiden te komen. Niet duidelijk is het gebleken of men hier met dweepers of bedriegers te doen had. De beschuldigde wilde niet dat zijn ver dediger ontoerekenbaar zou pleiten. Hij werd wegens majesteitsschennis veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, waarbij de voorloopige gevangenschap in rekening zal gebragt worden. Sedert een paar weken bezit Heidelberg eene nieuwe soort van straatverlichting. In de Sophia- en Leopold-straten zijn de straatlantaarns van kieine 4—5 duims hooge apparaten voorzienaan wier top zich een gewone brander bevindt, 's Avonds ontspringt plotseling uit die branders een vlam, zoodat alle lan taarns in die straten als door een bliksemstraal tegelijk worden aangestoken. De vlammen blijven branden tot des morgens, als wanneer ze weer plotseling worden uitgedoofd. Deze toestellen worden gemaakt door de firma Michael Flurchen Hagenau bij Rastatt. De aansteking geschiedt door een klein vlammetje, dat in een dubbele kap, beschut tegen wind en weder, steeds blijft voortbranden en slechts voor 30 kreutzer gas per jaar verbruikt. Wanneer de gasdruk des avonds grooter gemaakt wordt, schiet het toestel in de hoogte en dooft de kleine vlam uit, terwijl zij eerst de gas, die uit den onderliggenden grooten brander stoomt, heeft ontstoken. Als de gasdruk des morgens wordt verminderd, dooft de hoofdvlam uit, zakt het toestel en wordt het kleine vlammetje ont stoken, BrtgU. Een Belgisch ooftteeler heeft eene nieuwheid in toepassing gebragt, die verrassende resultaten oplevert. Hij is er namelijk in geslaagd boomvruchten den smaak »te geven dien men verkiest. Zijne methode is zeer eenvoudig. Met eene groote naald prikt hij diepe gaten in een appel en dompelt hem terstond in een bakje, -de likeur bevattendé, wier smaak men aan de vrucht wil mededeelen. Na verloop van eenige seconden is de vloeistof door de openingen opgeslorpt en tot de kern doorgedrongen. Dit doet men twee of drie malen in een tijdsverloop van tien dagen, en laat den appel rijp worden. Op die wijze verkrijgt men vruchten die den smaak hebben, welke tot dusverre nog niet in appelen was geproefd. Voor de houders van aandeelen in dé premieleenin- gen is het zeker niet onbelangrijk te vernemen wat onlangs met een lot in de stedelijke leening van Brussel voorviel. De prijs van fr. 100,000 was er op. gevallen doch de houder had verzuimd de laatste storting op zijn aandeel te voldoenzoodat zijn nommer eigenlijk niet mede mogt loten. Het gemeentebestuur heeft uitgemaakt dat de houder zijn regt verloren had en dat de som toekwam aan het syndicaat van bankiers. Tegelijkertijd echter heeft het hun aangeraden zich in deze niet te streng" aan de letter der bepaling te hou den en aan den houder den prijs uit te betalen. Rotterdam, 16 Oct. De Coöperatieve Winkel- vereeniging alhier bestaat thans een vierendeel jaars en de winkel is gedurende dien tijd gedreven. Hoewel het ledental nog niet zoo groot is als men hoopte ('t bedraagt thans ruim 100 leden), zijn de resultaten voortreffelijk. Gemiddeld behaalde elk lid gedurende die drie maanden een winst van ƒ5,34. Zelfs steeg dit cijfer voor één lid tot 32,50. Ook neemt de verkoop in den winkel voort durend toe, terwijl ook door niet-leden de qualiteit der winkelwaren zeer geprezen wordt. Ljehkerkerli, 16 Oct. Zondag-middag had al- bier een treurig voorval plaats. De notaris Meyboom met zijne echtgenoote op den Lekdijkeven buiten de kom der gemeente, eene wandeling doende, werd door zekeren werkman J. v. D. onverhoeds bij de borst ge grepen. Onder den uitroep»ik zal je vermoorden", bragt D. hem eenige, gelukkig niet ernstige verwondingen aan den hals, den rug en de hand toe. Dé daderdie met veel moeite door inmiddels toe geschoten personen ontwapend werd, stond algemeen op het dorp bekend als iemand, die af en toe niet wel bij het hoofd was, en die voor eenige jaren van een dergelijk feit verdacht werd gehoudenhetwelk echter niet bewezen is kunnen wordenniettegenstaande men toen reeds met zijn toestand bekend wasen er aanwijzingen voorhanden moeten geweest zijn. Den volgenden dag heeft men gelukkig eindelijk be sloten den woestaard gevankelijk na,ar Rotterdam te doen transporterenalwaar hijzoo men algemeen hoopt tot zijn geheel herstelonschadelijk zal worden gemaakt. Oisteirwijle, 15 Oct. Ook te dezer plaatse heb ben de slagers besloten de prijzen van het vleesck te verminderen met vijf cent per kilo, zoodat die thans is vastgesteld op 75 cent per kilohetgeen nog niet in verhouding staat met de marktprijzen van het vee deze prijsvermindering heeft aanleiding gegevendat een ander ingezetene dezer gemeente ook het beroep van slager is gaan uitoefenen en zijn prijzen heeft vastgesteld voor best rundvleesch 50 cent en zonder beenen 60 ct. per Ned. pd. Willen de "andere slagers hun klanten behouden, dan zullen zij genoodzaakt zijn hun prijzen ook naar dien maatstaf te regelen. Neuzen16 Oct. Heden heeft het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuwe-Neuzen- polder alhier aanbesteed: 1. het doen van drie grond- boringeuelk ter diepte van 40 meter en 2. het leveren en storten van 3991 scheepston gewonen Door- nikschen Lessinschen of bazaltsteen, en van 2878 scheepston afyal van een der genoemde steensoorten. Bij minste inschrijving is het eerste perceelhet doen van grondboringen aangenomen door den heer C. Hoogendoornte Giesendam voor 1344en het tweede perceelhet doen van steenbestortingdoor den heer de Jong te Sliedrecht, voor ƒ20,790. Middelburg17 Oct. Morgenavond worden alhier verwacht de Ministers van Binnenl. Zaken en van Marine. Hun bezoek staat in verband met de plannen tot vergrooting der Rijks lioogere burgerschool alhier en met de werken te Ylissingen. Wolfjaai*,sd|jic, 17 Oct. Heden werd hier eene broodbakkerij en winkelaffnire in het openbaar verkocht voor ƒ8000, behalve de onkosten. Nu 3'/3 jaar geleden werd die zaak aangekocht voor ƒ4275. Haamstede, 19 Oct. De sints onheugelijke jaren alhier bestaan hebbende koemarkt, welke vroeger zoo ruim met hoorn- en klein vee bezet was, is later, misschien wel als een gevolg der goedkoopere tijden, veel verminderd, doch in de laatste jaren door de rijzing der prijzen weder levendiger geworden. Thans verneemt men dat vele landbouwers uit deze en de naburige gemeente Burgk het prijzenswaardige voor nemen hebben opgevat den 27 Oct. a. s., de dag waarop die markt alhier invalt, him vee aldaar ter koop te presenteren; ook wil het gerucht, dat paarden en ander vee alsdan aan de lijn zullen worden aangespannen. Zierilizee, 19 Oct. Bij de in de vorige week gehouden acte-examens in Zuid-Holland is als hoofd onderwijzer toegelatende heer D. Voorenvroeger hulponderwijzer aan dè school van den heer Bastrneijer alhierthans te Delft. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der NederlandenMr. M. F. Lantsheerthans raadsheer in het prov. geregtshof in Zeeland. Z. M. heeft aan I. D. Fransen van de Putteaf getreden Minister van Koloniëneen pensioen verleend ten laste van den Staat van 4000 's jaars. Tot brievengaarder te Graauw, is, met ingang van 15 dezer, benoemd de heer P. A. Baartsecretaris dier gemeente.' Tot hoofdonderwijzer aan de Christel, school te ZuicUBeijcr- laud is benoemd de heer Jacobus Couvée. Met den 15den dezer is de wet op den kinder arbeid, van den heer S. van Houten, in werking getreden. Te beginnen met dien dag mogen dus, volgens de overgangsbepaling van art. 5, kinderen beneden de 10 jaar niet meer voor arbeid in dienst worden gesteld of gehouden. Na verloop van een jaar wordt het ver bod tot den elf- en na twee jaren tot den twaalfjarigen leeftijd uitgestrekt. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft met een boete van 3 tot ƒ25 en ge vangenisstraf van 1 tot 3 dagen, te zamen of afzon derlijk, doch bij herhaling van overtreding binnen een jaar na de vroegere veroordeeling, moet de gevange nisstraf altijd worden toegepast. Uitgezonderd zjjn alleen huiselijke en persoonlijke diensten van veldarbeid. Te Zalt-Bommel is eene slaapwandelares in de rivier geloopen; gelukkig werd haar hulpgeroep door een paar schippers gehoord en zij nog bjj tijds gered. Te Aartswoud, in Noord-Holland, leest men op een uithangbord letterlijk het volgende s Pi et er Ottl Timmer, man tap per, en biljart, hou I der." Bij alle kooplieden in gemaakte kleeren te Helder worden oude equipementstukken opgekochtingepakt en naar 's Hertogenbosch en Brussel opgezondener wordt veel geld voor betaald en naar de qualiteit wordt minder gezien. Naar men verzekertgeschieden die inkoopen ten behoeve van het leger van Don Carlos en zullen alzoo de soldaten van den pretendent ge deeltelijk in de oude en afgekeurde plunjes van ons leger worden gestoken. Te Klundert heeft zich het zonderlinge geval voorgedaan, dat een oud vrouwtje van ongeveer 90 jaren, die bij hare dochter inwoondevandaar op den loop is gegaan. Onder een hevigen stormzoodat zij zich telkens aan de boomen ïhöest vastklemmenom op de beenen te blijvenkwam zij te Zevenbergen waar een zoon van haar woont. De bedreiging barer kinderen datwanneer ze zoo lastig bleefmen haar naar het oudevrouwenhuis zou brengenschijnt baar tot deze vlugt gebragt te hebben. LI. Yrijdag-namiddag had te Strijp het volgend voorval plaats. Een knaapje van ongeveer 7 jaren kwam een ander van ongeveer 6 jaar oud tegenen deed hem de vraag: >Mag ik u voor een half vierel ons) tabak ophangen Toen hij een toestemmend antwoord ontvinghaalde hij daarop een touw uit den zak, sloeg dit om den hals van den anderen knaap, klom in een boomen trok hem zoo naar bovendaar maakte bij het touw vasten liet hem alzoo hangen. Er kwam gelukkig iemand daar ter plaatsedie hem nog bij tijds lossneed. Had bij nog slechts enkele minuten langer blijven hangendan zou hij zeker een lijk geweest zijn. Een vreemde soort van epidemie is te Bourtange in Groningen uitgebroken. Yele kinderenen ook jongelingen en jonge dochtersziet men loopen met dikke hoofden en halzen, uitgezette wangen en diep liggende oogen. Bij anderen openbaart die ziekte zich in gezwellen aan hoofd of hals. Ofschoon niet gevaarlijk, schijnt de ziekte toch besmettelijk te zijn. Kerknieuws. Het 4de beroep te Gapinge is aangenomen door Ds. J. W. Nyenhuis, pred. te Eijerland (Cocksdorp) op Texel. Te Vlissingen is beroepen P. D. Schouw Santvoort, theol. doet. en pred. te Leiderdorp. Gemengde berigteu. Eene boerin te Ellemeet heeft geweigerd aan haar eigen oom voor twee centen karnemelk met water te verkoopendoch heeft hem naderhand een geschenk gezondenbestaande in rotte appelendie niet meer waard zijn dan om voor de varkens geworpen te wor den. Te Arnemuiden zal men zien of de koekkoek nog kan zingen, en of de barbier kennis heeft van Psalmen en nu zingt men Wanneer ik naar een man ga zien Een man met groote pruik, Een voddenraper bovendien Een koekkoek zingt uit kuik. Want leden van het kerkbestuur, Kiest gij maar wien ge wil Op 't laatst krijg ik toch ook een buur Als ik eens draag een bril. Een timmermans-knecht te Nisse moest zooveel praatjes niet hebben van zijne kameradendaar dat hem wel eens betaald gezet kan worden. Een jong heer te Dmoest door zijn gedrag toonen dat hij de wijze lessen van zijn braven vader in eere houdten Hij die een anders vrouw onteert, Yerwacht reeds hier een lot, Dat men wel niet begeert. Het gemeentebestuur van K. heeft de levering van olie aanbesteed voor school- en straatverlichting. De aannemer is echter leverancier en aanstekerdat niet in aanmerking is genomen. Of het kwaad kanmoet het bestuur weten. Eene kroeghoudster te Dr. moest van ieder zoo geen kwaad spreken, daar zij fatsoenlijke menschen een slechten naam'durft te geven, dat voor haar beroep geen goed kan doen. Twee schippers- dochters te Tholen worden aangeraden hun fatsoen wat te houden als het kermis is, daar zij op die wijze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1