ZIËBIKZEESGHE NIEUWSBODE. 51steJaarg. No. 5452. Zaturdag 17 October 1874. Verschijnt DINGSDAG, DONDERDAG en ZATURDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post ƒ1,60. ADVERTENTIËN 10 Cts. per regel, kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags voormiddags 10 ure bezorgd worden. Nieuwstijdingen. De mail uit Hongkong brengt ons een berigt aan gaande een ontzettend voorval in de Chineesche Zee aan boord van het Engelsche stoomschip Spark. Een troep Chinezen, ten getale van twintig, namen te Canton plaats op die boot naar Macao. Men wist niet wie of wat zij waren, doch het bleek spoedig dat zij zeeroovers waren, die gehoord hadden dat de eigenaar van een speelhuis met een groote som gelds zich onder de passagiers bevond. Toen het schip in volle zee was, begonnen zij kwanswijs onder elkaar te twisten en met stokken te slaan. De bemanning kwam tusschen beiden, doch de Chinezen schoten op den kapitein en wondden hem doodelijk. Zij hieuwen hem bijna in stukken en bragten hem twee en dertig wonden toe. Nu volgde een algemeene slagtingj het bloed stroomde van het dek. De heer Mundy, een Engelsch passagier, bood heftigen tegenstand, maar ontving twee dolsteken in de borst. Na het plunderen der lading noodzaakten de roovers de passagiers naar beneden te gaan, en sloten de'luiken digt. Zes uren bleven zij nog op het schip, en namen daarna de viugt in een boot. Eenige stokers, die zich gedurende de slagting hadden schuil gehouden, en dus den moord ontkwamen, bragten het schip naar Macao. Men bevond, dat negen personen waren vermoord, waaronder vier passagiers. Men gaf kennis van het gebeurde aan den Engelschen komxnan- dant van Macao, die onmiddelijk een kannonneerboot uitzond om de roovers te zoeken, terwijl Portugeesche en Chineesche schepen tot hetzelfde doel uitgingen. Uit Sebastopol wordt door de te Odessa verschij nende bladen gemeld, dat de runderpest aldaar en in de omstreken zoodanig woedtdat het vee dood in de straten nedervalt. St. Jean cle Luz, 13 Oct. De Carlisten hebben Irun aangetast, nadat zij 's morgens de huizen aan de brug van Behobie (waar een Fransche grenswacht is) hebben vermeesterd. De aanval op de brug werd afge slagen; 's namiddags werden de Carlisten met de bajonet verdreven. Door de kogels der Carlisten werd een Fransche grenswachter gedood en een jongeling ver wond. Het gemeentebestuur heeft aan de republikeinen het vervoer van krijgsbehoeften toegestaan. De Car listen schijnen kanonnen aan wal te brengen. De buitenwijken van Irun en Behobie staan in brand. JFtarofetjife. De regering heeft het besluit genomen om al die maatregelen te verordenenwaardoor den smokkelhan del in oorlogs-materiëel over de Pyrenëen naar Spanje met kracht kan worden tegengegaan. Te Parijs is de beroemde pianofabriek van den heer Herz afgebrand. De schade wordt op 300,000 fr. geraamd; 250 afge werkte piano's en 300 die onder handen waren, zijn een prooi der vlammen geworden. De brandstichter is een voormalige werkman van de fabriek. Hij is in hechtenis genomen, terwijl hij zijn haar liet knippen; den vorigen dag had hij reecis zijn langen baard doen afscheren. Hij heeft zijne misdaad bekend. Het publiek was zoo woedend, dat het hem aan een lantaarn wilde ophangen. Sühutsdvlanfr. De huwelijken in de eerste dagen van October te Berlijn gesloten zijn veel talrijker geweest dan in andere jaren, niettegenstaande op het laatst van September toch ook reeds het aantal kerkelijke huwelijken aan zienlijk was. De reden van dit verschijnsel ligt in de invoering van het zuiver burgerlijk huwelijk. Een aantal personen leefden als man en vrouw te zamen, zonder getrouwd te wezen en zij zagen tegen eene echtver bintenis op, zoowel wegens de kosten, als uit vrees voor de bejegening van de zijde der geestelijken te ondergaan. Thansnu het huwelijk kosteloos geschiedt en de ambtenaren van den burgerlijken stand zich met de moraliteit van de echtparen niet inlatengaan zeer velen tot een wettig huwelijk overvooral ook met het oog op het lot hunner kinderen. De vrouwen zijn het inzonderheiddie op het sluiten van eene wettige verbindtenis aandringen. De aardappeloogst is in dit geheele Rijk bijzonder groot. Men zal zich welligt herinneren, dat het juist 100 jaren geleden is dat men deze aardvrucht in Europa begon te telendank zij de pogingen van den geleerde Parmedtier, die koning Lode wijk- XVI in deze voor zijn belang wist te winnen. u# Van de 1359 jongelieden, die te Brussel in 1874 yoor de ligting van de nationale militie waren ingeschreven konden er sléchts 975 lezen, schrijven en rekenen. De belasting alhier zijn van het jaar 1873 tot 1874 van 40 millioen tot bij de 55 millioen gestegen. Het budget der hoofdstad is in 12 jaren jnet 40 millioen franken vermeerderd. De prijzen van de boter op de markt te Brussel stijgen zóó zeer, dat, als men de Indépendance geloo- ven mag, dit onmisbaar levensmiddel weldra een artikel van weelde zal zijn. SlU&iead&wïi. Winschoten, 14 Oct. Zaturdag avond, omstreeks 8 uur, had alhier, in 't zoogenaamde »Achterholt een allerdroevigst ongeval plaats. Eene vrouw, voor nemens bij eene buurvrouw op een praatje te gaan legde eerst een groot vuur aanten einde er den varkenspot" over te koken. Haar dochtertjeeen meisje van 5 jaren, werd alleeu te huis gelaten. Hoe zich de zaak heeft toegedragenkan men alleen bij gissingen bepalen. Dit echter is vastna verloop van eenigen tjjd komt het kind grillend en jammerend de deur uitvHegen en staat van de voeten tot 't hoofd in lichtelaaije vlamSpoedig aangebragte hulp mogt niets meer baten. Slechts een half verkoold lijkje bleef van het kind over. Te Beerta (prov. Groningen) heeft zich een zeer rijk landbouwer, die 85 jaren oud was, door ophanging van het leven beroofd. Niettegenstaande hij eigenaar was van tonnen gouds, meende hij niet genoeg te hebben om er van te kunnen leven. Oldenzaal, 13 Oct. Er heeft zich een jong- mensch van 16 jaar door zich op te hangen van kant gemaakt. Men zegt dat de aanleiding tot dezen zelf moord is geweest een weigering om naar de markt te UI zen te mogen gaan. Staphorst, 12 Oct. Het jagtbedrijf alhier heeft heden twee treurige voorvallen opgeleverd. Het eene is, dat een jager zich door een onvoorzien toeval bij het onverwacht afgaan van zyn geweer in de zijde heeft gewond; het andere, van ernstiger aard, dat een kind doodelijk is getroffen en kort daarna den geest heeft gegeven. De oudste inwoner der gemeente Zwolle-kerspel, Jan Kaleveld, is den 10 dezer op 98jarigen leeftijd overledenzooals men zegtin hetzelfde huisin de buurtschap Genne, waarin hij geboren werd. Tot het einde zijns levens genoot hij eene uitnemende gezond heid. Amsterdam15 Oct. Onlangs is melding ge maakt van het feit dat een werkman van de Ooster- spoor zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een pakket inhoudende eene waarde van ƒ2000. Deze per soon Friedrich Heinrich, 29 jaar oud, geboren te Munster, stond daarvoor heden bij de regtbank alhier teregt. Uit de behandeling der zaak bleek dat op Maandag 28 September H. door een koopman ter dezer stede aan de directie van 'de Oosterspoor gezonden was een pakket ƒ2000 aan geldswaarde inhoudende. De ontvangst van het pakket werd ingeschreven in het re?uboekde brief verzekerd en weggesloten om met den trein van 7.5 naar zijn bestemmingsplaats Amersfoort gezonden te worden. Even voor het vertrek van den trein ontving de bagagemeester het pakket, legde het in een daarvoor bestemd hokje in den bagagewagen om even de Anxers- foortsche lijst te halen. De trein zette zich in beweging, hij sprong er op, zag zijne pakken na en miste den bewusten brief. Te Weesp telegrapheerde hij dadelijk aan den stationchef alhier. Deze ging zoeken in de nabijheid van het station, doch vond niets. De politie werd om 73/4 uur er mede in kennis gesteld, en om 103/4 uur gaf zij tot antwoord dat men moest wachten tot den volgenden morgen, daar het te laat was! Op die boodschap besloot de stationchef zelf een onderzoek in te stellen, den bij het station dienstdoenden dienaar van politie verzocht hij daartoe mede te werken. Deze voldeed terstond aan het verzoek; al de aanwezige beambten werden geïnspecteerdwelke inspectie tot gevolg had dat het pakket bij beschuldigde op het bloote ligcliaam gevonden werd. Besch. beweerde het gevonden te hebben op den weg en ook van plan geweest to zijn het den chef mede te deelen. Door de aanwe zigheid van eenige heeren op diens kantoor was hij daarin verhinderd. Op de vraag, waarom hij niet dadelyk bij het begin der inspectie gezegd hadik heb den brief gevonden, bleef besch. het antwoord schuldig. Met het oog op het gewigtige feit en de omstandigheid, dat besch. reeds 3 veroordeelingen in het buitenland had ondergaan, eischte het O. M., bij monde van Mr. Op ten Noort, veroordeeling tot gevangenzetting voor den tijd van 4 jaren. De Regtbank veroordeelde hem tot 18 maanden cel lulaire gevangenisstraf. Utrecht, 15 Oct. Gisteren morgen werd alhier de algemeene vergadering der vergadering tot afschaf fing van sterken drank gehouden onder voorzitterschap van jonkheer J. L. de Jonge van Zierikzee. Ruim 50 afgevaardigden uit alle oorden des lands waren aan wezig. Door de vergadering werd besloten bij adres hare adhaesie te betuigen aan het door het hoofdbestuur tot de Tweede Kamer gerigt verzoek, tot bekoming eener subsidie. Volgens het uitgebragt verslag steeg het drankver- bruik in Nederland van bijna 15 millioen gulden in 1871 tot ruim 17 millioen in 1873, waaruit eene ver meerdering van ongeveer een millioen per jaar blijkt. Vlissïngen12 Oct. De stoombarge bevordert niet weinig het verkeer tusschen onze plaats en Mid delburg. Gisteren was het vaartuig dikwijls zoo vol geladendat Middelburgers die naar den Abeele waren gewandeld om met debarge terug te keerenaldaar niet meer konden worden opgenomen, daar er geen plaats meer was. Het Middelburgsch muziekcorps »Accelle- rando" bragt ons gisteren een bezoekterwijl daaren tegen het Vlissingscke muziekcorps »Ons Genoegen" naar de hoofdstad van Zeeland ging en aldaar met volle muziek door de straten marcheerde alleen bij de kerken moest zij stilhouden en later eenige nommers in Het Schuttershof uitvoerde. Hier echter mogt door »Accelleraudo" in een koffiehuis niet worden gespeeld bij ons wordt de Zondagswet gestrenger toe gepast dan in Middelburg. Goes, 14 Oct. Bij bevelschrift der arrond. regtb. •alhier is naar den procureur-generaal bij het geregtshof in Zeeland verwezen zekere Th. P., timmermansknecht te St.-Jansteen, beschuldigd van op 2 Augustus een brandbrief te hebben geschreven; drie dagen later werd hij, bij het lichten van het geld, op heeter daad betrapt. Wissenherlce, 14 Oct. Zijn thans de coöpera tieve vereenigingen aan de orde van den dag, ook in deze gemeente bestaat sedert 2% jaar eene dergelijke ver- eeniging onder den naam van Voor schot-vereeniging en Spaarkas, welke omstreeks 80 leden telt. De contri butie bedraagt 10 Cts. per week en hoewel reeds een vrij aanzienlijk kapitaaltje is bijeengebragtis de deel neming voor onze aanzienlijke gemeente toch nog zeer gering. Thans worden plannen gevormd om den werkkring der vereeniging uit te breiden, alzoo haar bloei te be vorderen en haar bestaan te verzekeren. Moge ook dan de eensgezindheiddie thans zoo voorbeeldig in dezelve heerscht, bewaard worden en zij steeds volharden in hare beginselen, gelijk tot dusver het geval was. Wenschelijk is het dat vooral door de mindere klasse het nut der vereeniging worde opgemerkt en alzoo het getal deelnemers aanmerkelijk moge toenemen. De vereeniging wacht een droevig verlies door het vertrek van haren Secretaris, die gedurende 2'/2 jaar alles heeft aangewend om deu bloei der vereeniging te bevorderen. Moge dit verlies spoedig hersteld worden en een waardigen opvolger gevonden worden. Zierikzee, 16 Oct. Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende acte-examens in Zeeland zyn als hulp onderwijzers toegelatenJ. Buijze en 7. van Poelje beiden van Zierikzee, J.A. vanDriel, van Serooskerke in Schouwen, en J. C. Padmos, van DreischorH. Car pereau, van IJzendijke, S(aalvan Kapelle (Zuid.-Bev.) F. A. Wissevan Hulst, J. de Lange, van Goes, en Postvan Westkapelle, zoodat van de 12 adspiranten 3 zijn afgewezen. Bij de akten-examens in de prov. Zuid-Holland is o. a. als hulponderwijzer toegelaten de heer K. aan Wage van Brouwershaven. In de premieleening der stad Amsterdamgroot 21 millioen guldenis voor ruim achttien millioen-. ingeschreven. Te Middelburg is dezer dagen een onderling© vereeniging »de Hoop", tot stand gebragt, welke zich ten doel stelt om, tegen eene wekelijksche bijdrage van 5 cents, hare leden in het bezit te stellen van allerlei huisraad. Men tracht nu deze vereeniging over geheel Zeeland uit te breiden. Levert een crimineele teregtzitting zoo ver haalt het Paleis van Justitie in den regel een hoogst ernstigen en indrukwekkenden aanblik, dit kan niet gezegd worden van een deel der crimineele zitting van het provinciaal Gerechtshof in Zeeland van den llden September jl. Telkens plooiden de gelaatstrekken van deraadsheeren, den procureur-genèraal en den verdediger zich tot een glimlach; het publiek kon een lach soms niet onderdrukken, ja zelfs, de beschuldigde, hoe ernstg het oogenblik ook was, kon niet altijd den gewonen ernst bewaren. Het gold hier dan ook een feit, waarin de beschuldigde en zijne vrienden niets misdadigs hadden gezien en dat meer van een minder keurigen smaak dan van slechte inborst getuigde. Tn het voormalig vierde district van Zeeland bestaat onder de boerenknechts het gebruikdat men op feestdagen in herbergen zamenkomt en zich daar te goed doet aan het drinken van bier en het eten van gebraden katers! Beschuldigde stond terecht ter zake dat hij op het erf zijns meesters een vreemdeA kater geschoten en zich arglistig toegeëigend zou hebben, door hem naar een herbergier te laten brengen, waar hij, wel te ver staan, de kater zeven dagen later, in volle feest vreugde, door een groot gezelschap werd opgesmuld! Ook in dien stand schijnt men van adellijke gerechten te houden. De procureur-generaal eischte het minimum der by de wet bepaalde straf: drie maanden gevangenis. Ge lukkig voor den boerenknecht kon het niet voldoende uitgemaakt worden, wie eigenlijk de ware rechtheb bende op--den kater was, zoodat de man wevd vrijge sproken. 't Is ondertusschen te wenschen, dat dit onsmakelijke volksvermaak (het houden van katerfeesten) door deze vervolging een gevoeligen knak zal gekregen hebben Welsprekende cijfers. Uit officieele cijfers is gebleken, dat in 1873 de ge middelde broodprijzen in centen per kilogram waren Gebuild Ongebuild Rogge brood. brood. brood. Leiden23.03 16.50 10.23. 's Gravenhage 23.05 16.66 10.67. Amsterdam 23.29 14.67 9.76. Haarlem23.57 18.57 11.39. Arnhem24.18.12. Delft24.04 17.04 10.67. Rotterdam 24.23 17.18 11.26. Utrecht24.47 16.71 10.86. Groningen 33.9.50. Leeuwarden 33.9,50. Dordrecht 33.17.50 12. Bergen-op-Zoom 32.— 21.— 13.—. Goes34.— 18.- 12.50. Middelburg35,— 19.— 12.—. In de cursief gedrukte steden zijn broodfabrieken; het groote nut daarvan blijkt uit bovenstaande cijfers. Kerknieuws. Ds. J. W. Lem, pred. te St. Pancras en bevorens te Wilhelminadorp, heeft bedankt voor Domburg en voor Leeuwen, c. a. Dit is voor Domburg eene 17de teleur stelling. Beroepen te Biggekerke de Cand. G. Vlug. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. te Stellendam de Cand. J. Boss. Gemengde berigten. Eene timmermans-dochter te Heinkenszand heeft zoo veel spijt dat hare zuster een vrijer heeftdat zij ex- niet van slapen kan, maar zij zal er nooit een krijgen, omdat zij te gek ia met een knecht die bij haar vader werkt. Eene vrouw onder Loopers-Kapelle wordt verzocht geen onwaarheden van anderen meer uit te bazuinen, waar niets van aan is Wil dus met uwe valsche streken, Geen kwaad toch meer van and'ren spreken. Te Eist heeft men op 1 Oct. nog kersen geplukt, en een abrikozenboom 3600 perziken opgebragt. Op de kermis te Someren heeft weder twist plaats gehad dat op vechten is uitgeloopenen velen werden wonden toegebragt met messen en stokken. Iemand te West kapelle wordt aangeraden zijn bed mede te brengen als hij naar de kerk gaat, dan kan hij zoo wat gerust slapendus Ventje, dat is geen fatsoen, Om zoo in de kerk te doen. Een kruideniers-bediende te N. wordt verzocht, zoo veel niet te praten met dienstmeisjes, en voornamelijk niet met hentegen wien hij veel kwaad van andere personen stooktdie hij als vrienden groetdaar zij hem anders die Middel burgsche streken eens af zullen leeren. Eene jonge dochter te Scherpenisse wordt aangeradengeene praatjes uit te strooijen uit eene herberg, wanneer zij daar komt werken, want de kas telein zal zijne kalanten verliezen. Een boeren-knecht te Rilland moest zooveel kwaad niet spreken van een molenaars-dochter, omdat hij haar niet kan krijgen; maar Die een ander vuil wil maken Is meest van de beste niet, List is goed in vele zaken Maar het baart ook soms verdriet. Te O.- zal eerstdaags ten tooneele worden gevoerd Hoe een schoenmaker verleid is geworden door zijn meisje met een slecht gedragdie op nieuw wordt aanbevolenen nu zingt men Jongenshanden uit de mouw Er is weêr een heel mooi duifje, Beeft nu toch niet van de kou Want het is een aardig kluifje. Zij woont al op een goeden hoek, En is daar wel gezeten Nu krijgt zij toch wel een bezoek Van vrijen wil zij weten. Ingezonden stukken. Haagsche Brieven. 14 October '74. Toen op het einde van Augustus het bekend werd dat Heemskerk Minister was geworden, waren velen zeer verlangend te zienwat gebeuren zoudeals het nieuwe Ministerie met de Staten-Generaal in aan raking kwam. De eerste ontmoeting had plaats bij het adres van antwoord op de Troonrede. De Eerste Kamer is in gunstiger positiedan de Tweede Kamer dei? Staten- Generaal. In de Eerste Kamer heeft de liberale^ party een groote meerderheid zij begreepdat het Ministerie, om zich de clericalen tot vriend te makenwijziging van de schoolwet moest voorstellenen wilde zulks dadelijk voorkomen. In het adres van antwoord op de Troonrede schreef de Eerste Kamer: »Wij hopen, dat de ernstige overwegingen omtrent andere takken van onderwijshet hoofdbeginsel der bestaande wetgeving onaangeroerd en beveiligd latendetot verbetering zullen leiden." Duidelijk verklaarde de Eerste Kamer, dat zij dus niet mede wilde gaan als aan de wenschen der clericalen werd voldaan. In de afdeelingen der Eerste Kamer veroorzaakte zulks een stormmaar in de openbare zitting vroeg niemand het Woord en werd het Adres met algemeene stemmen aangenomen. In de Tweede Kamer heeft de liberale partij hoog stens slechts over de helft van het aantal stemmen der leden te beschikken; van daar dat het Adres van antwoord niets beteekende. Wat met de paragraaf over het onderwerp voorviel is in den Nieuwsbode van 13 October jl. behandeld. De indruk die het gesprokene op mij maakteis ■dat Heemskerk de clericalen aan de praat wil houden, en hen steeds in hoop wil doen leven. Nadat het Adres van antwoord in de Tweede Kamer was afgehandeld is deze begonnen met het onderzoek van verschillende wetten in de afdeelingende voornaamste wetten zijn de begrooting voor Neerlands-Indie en de Staatsbe- grooting. Met het lot worden de leden der Kamer in vijf afdeelingen, ieder van 15.of 16 leden, verdeeld. Deze komen ieder in een afzonderlijke vergaderzaal bijeen, en kiezen een voorzitter. Deze vijf voorzitters vormen met den president der Tweede Kamer de zoo genaamde Centrale afdeeling. Genoemde Centrale.af- deeling bepaaltwanneer een wetsontwerp in de afdeelingen zal onderzocht worden. Komt nu een wets ontwerp in de afdeelingen, dan kiest elke afdeeling met briefjes een rapporteur. De rapporteur teekent opwat de leden zijner afdeeling over het wetsont werp hebben aan te merken. Daarna komen de rap porteurs der vijf afdeelingen byeen en deelen elkander mede wat in de afdeelingen is gezegd. Vervolgens maken zij van het verhandelde in de afdeelingen een Voorloopig verslagwaarin de geopperde bezwaren en zienswijzen worden medegedeeld. De Regering ant woordt hierop in een stukgetiteldMemorie van beantwoording. Meestal wordt het lot van een wets ontwerp in de afdeelingen beslist. De discussien in de openbare zittingen zijn slechts het naspel, en hebben in den regel weinig invloed op de stemming over het wetsontwerp. Hoewel er in de laatste dagen weinig openbare zittingen zijp gehouden, zal men begrijpen dat de leden der Kamer, die rapporteurs zijn, het in de eerste dagen zeer druk hebben met hot maken der voorloopige verslagen. Dat kóst tyd, en daarom is de Kamer voor een veertien dagen uiteen gegaan, ik denk tot 29 Oct. Ben ik goed ingelicht, dan hebbeu de liberale leden zich in de afdeelingen zeer kalm ge houden. De zoogenaamde vrienden van het ministerie, zooals Nierstrass, van Zuijlen, Schimmelpenninckenz. zyn woedend. In de Troonrede wordt verklaard, dat de toestand der financiën en van de Oost gunstig is, terwijl de vroegere oppositie, waartoe de tegenwoordige ministers behoorden, steeds verklaarden, dat de financiën te gronde gingen en wij de Oost spoedig zouden ver liezen. Ik verwacht dan ook lijvige voorloopige ver slagen vol bezwaren. Gij weet, dat de Gemeenteraad van den Haag na veel lawaai eindelijk verlof heeft gegeven, om op de Plaats het standbeeld van Thorbecke op te rigteu. Ben ik wel ingelicht, dan heeft de Minister Heemskerk aan den Gemeenteraad geschreven, dat de Ministèren niet de Gemeenteraad over deze zaak had te beslissen. De groote weg van Delft over den Haag naar Leiden loopt door de Wagenstraat, Yeenestraat, Hoogstraat, Plaats en Vyverberg, en volgens een oud keizerlijk decreet van Napoleon, heeft de Minister het opper bestuur over dezen weg. Men mag niets aan dien weg veranderen, zonder toestemming van den Minister. De Gemeenteraad heeft nu aan den Minister verlof gevraagd, het standbeeld van Thorbecke op de Plaats te zetten. Ik vind het zeer onstaatkundig van Heemskerk zich op deze wijze te laten kennen. Eenige jaren geleden hebben de leden van de Witte Sociëteit een groot, prachtig gebouw laten bouwen, dat veel kost aan verlichting, verwarming, bedienden, enz., die door den kastelein moeten betaald woi'dcu. De kastelein beweert, dat hij veel meer ixitgaven, dan ontvangsten heeft, en is dezer dagen failliet gegaan. Men zegt, dat hij jaarlijks voor verlichting en ver warming moet betalen 12,000 gld., voor bedieudeu (er zijn er steeds minstens veextig) 15,000 gld., voor ver schillende andere zaken nog 5 a 10 duizend, totaal ongeveer 35,000 gld. Aan onzuivere ontvangsten krijgt de kastelein ongeveer 60,000 gld. 'sjaars; laat hiervan de helft, dus 30,000 gld. winst zijn, dan komt hij toch nog te kort. De leden hebben nu op eigen kosten een zetbaas in de sociëteit gezet. Het doet mij leed te moeten zeggendat iederen nacht zeer grof in die sociëteit wordt gespeeld, vooral door jonge lieden. Duizende guldens worden op éón nacht gewonnen en verloren. Bij gelegenheid van het feest van Leidens ontzet is door het gemeentebestuur van Leiden een maaltijd op kosten der gemeente gegeveneenige leden vaix deu Raad waren daar zeer tegen, en meenden, dat de Raad en niet de gemeente, de kosten moesten betalen. Zij wezen er op, dat in 1574 de burgemeester van der Werff zijn ligclxaam aan de arme uitgehongerde ge meente aanboodmaar thans de burgemeester de gemeente zou willen opeten. De maaltijd is toch door- gegaan, doch eenige leden zijn er niet gekomen. De verkiezing van den oud-minister Fransen van de Putte tot lid der Eerste Kamer door de provinciale Staten van Zuid-Holland heeft een grooten indruk gemaakt. Al de tachtig .leden der Staten waren tegen woordig, behalve Mr. van Weel uit Dirksland, die uit New-York had geschreven dat hy verhinderd was te komen. STOOMBOOTDIENST tusschen Middelburg en Zierikzee. CORRESPONDERENDE YAN EN NAAR^ZIERIKZEE OP DEN SPOORWEG TE GOES. October 1874. Van MIDDELBURG: Maand. 19 's morg. 7,— u, 19 'snam. 3, Dingsd. 20 3, Woensd.21 'smorg. 10, Dond. 22 Vrijdag 23 6,- 10,— Van ZIERIKZEE: Maand. 19'smorg. 11,— Dingsd. 20 Woensd.21 21 Dond. 22 Vrijdag 23 7,— 6,— 2,30 2,30» 2,30 Prijzen der boter en eijeren. Zierikzee, 15 October 1874. Boter laagste koers ƒ0,725 en hoogste koers ƒ0,825 per 5 hectogrammen. Kip-eyeren laagste koers ƒ1,30 en hoogste koena ƒ1,50 per 25 stuks. gójarige Echtvereeniging van ANTHONIE van ZALEN en ANNA de BRUIJNE. Zierikzee, 18 October 1874. Hunne dankbare kinderen. ir* Ondertrouwd DAVID BROUWERS en Brouwershaven, CORNELIA BEUZENBERG. 15 October 187 4. Eenige kennisgeving.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1874 | | pagina 1